Volgend jaar w.w.-woningen van ander type en andere grootte? (jroen ^wartsjexels in het karL, r Aautal woningzoekenden blijft stijgen Plan voor 40 huizen achter Wilhelminalaan Oud-BLO leerlingen welkom op Texel! -^0R UW fa zonwering Moerbeek's Bidden voor Beatrix en Claus [isschien zal de woningbouwvereniging „Texeldit jaar toch nog een aantal gen in de andere dorpen wordi i mmv otmiV n n <vam lm t\ n o n n n Tv Ac i 11 rl H m I t I ,-r M Anl U <vl* <v w 1 V. ^v t i") 1 1W 7 H T T11 K rtfiPit P H O t Vt O t Wpctl [JDAG 11 MAART 1966 79e JAARGANG No. 8048 fEXELSEWCOURANT filgave N.V. r/h Langereld de Roo(j oslbus .11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 aktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Misschien zal de woningbouwvereniging „Texeldit jaar toch nog een aantal woningwetwoningen kunnen aanbesteden in Den Burg. Zoals bekend is het niet mogelijk gebleken het voor 1966 toegewezen contingent van 25 woningen te verwerkelijken, omdat de zeer weinige aannemers die bereid en in staat zijn, deze woningen tegen de voorgeschreven prijs te bouwen, voorlopig de handen vol hebben met het contingent van vorig jaar. Maar wellicht ontstaat tegen het eind van het jaar enige ruimte en in verband daarmee liceft de woning bouwvereniging de gemeente Texel gevraagd een stuk bouwgrond te mogen kopen, gelegen achter de Wilhelminalaan (ongeveer ter hoogte van M. Koorn), waar plaats is voor 40 woningen. Woensdagavond machtigden de leden van de vereniging het bestuur tot aankoop over te gaan en de bouw van de woningen voor te bereiden. Interessant was de mededeling van de voorzitter van de ver eniging, de heer M. Bosma, dat voor het eerst zal worden afgeweken van het gebruikelijke type ww-woning, waarvan er de laatste twintig jaar honderden op Texel zijn gebouwd. Het is de bedoeling een particuliere architect opdracht te geven iets anders te ontwerpen. Dat nu eindelijk van de „eenheidsworst" wordt afgestapt, zal zeker het gezicht van Den Burg ten goede komen. Boven dien zullen de te ontwerpen woningen onderling in grootte verschillen. De wo ningbouwvereniging streeft naar een kleiner type dan het huidige (dat het mid den houdt tussen een bejaardenwoning en een „standaard" woningwetwoning) en een type dat juist belangrijk groter is. Of de huurprijs van het kleine type opvallend laag zal worden, is evenwel zeer de vraag. Tegen de tijd dat deze woningen kunnen worden gebouwd (het is zeer optimistisch te denken dat dit in 1966 al zal gebeuren) zullen de bouwkosten zo sterk zijn gestegen, dat moet worden gerekend op 25,per week. recente verleden meerdere malen is ge sproken, blijkt minder makkelijk door te voeren dan was verwacht. De wijzi ging komt echter beslist en voor die ge legenheid zal t.z.t. een speciale verga dering worden gehouden. Naast de gebouwde woningen in het afgelopen jaar betekende ook de van de gemeente overgenomen woningen een belangrijke vergroting van het vereni- gingsbezit, dat nu 388 ww-woningen bedraagt In het afgelopen jaar werden diverse kleine werken uitgevoerd. Zo werd een begin gemaakt met het betegelen van de toegangsipaadjes naar de oudere hui zen. In vele huizen van de vereniging zijn de douchecellen niet betegeld. Aan gezien dit in de praktijk tot onhygiëni sche toestanden leidt, zal hierin alsnog worden voorzien. In de nieuw te bou wen huizen zullen de cellen direct worden betegeld De minister heeft hiervoor in de per 1 januari van kracht geworden Wenken en Voorschriften enige ruimte gelaten. Uiteraard zal de huur per wonmg er hoger door worden, maar aan huurverhogingen is men de afgelopen jaren wel gewend geraakt. In dit verband merkte de heer Bosma op dat de ww-woningen die in 1954 in plan-Zuid werden gebouwd lange tijd leeg bleven, omdat men de huurprijs van ƒ8,per week te hoog vond. Nu gaan woningen voor 25,grif van de hand Woensdagavond werd weer uitvoerig gesproken over de vele problemen waartegenover de woningwetbouw op Texel zich geplaatst ziet. Nog steeds zijn er weinig aannemers die bereid en in staat zijn voor de vereniging te bouwen. Lange tijd was het alleen de fa. Drijver, die op dit ogenblik 48 ww-woningen onder handen heeft. Onlangs heeft ook de fa. C. H. F. Duin zich bereid ver klaard 25 ww-woningen voor zijn reke ning te nemen. De heer Bosma zei van harte te hopen dat de heer Duin met het werk zou slagen en er ook nog iets aan zou verdienen. Niet snel genoeg Matig tevreden toonde de voorzitter zich over de snelheid waarmee aan de in aanbouw zijnde ww-woningen wordt gewerkt. Met name bij Drijver heerst tekort aan personeel, terwijl deze aan nemer ook veel ander (aantrekkelijker) werk onder handen neemt. Een voor de ww^bouw ongunstige omstandigheid vormen voorts de vele njksgoedkeurin- gen, die de laatste tijd afkomen voor particuliere objecten. Met deze veel aantrekkelijker opdrachten heeft de Texelse aannemerswereld voorlopig de handen vol, zodat het nu zeker niet waarschijnlijk is, dat anderen dan Drij ver en Duin de ww-bouw gaan am biëren. De wateroverlast in de afgelopen wintermaanden was er mede oorzaak van dat de fa Duin nog niet aan de douw van „zijn" 25 woningen aan de Thijsselaan kon beginnen. Vertraging Dij de aanleg van weg en riolering had dezelfde oorzaak. Onlangs moest het Douwterrein opnieuw worden uitgezet, omdat alle paaltjes waren verdwenen. Duin heeft wel het benodigde bouw materiaal gekocht en voor verwerking gereed gemaakt. Hoewel het terrein op dit ogenblik alleen maar met kaplaar zen kan worden betreden, had de heer Bosma goede hoop dat spoedig zal kun- len worden begonnen. Weinig belangstelling Men zou verwachten dat de leden van de woningbouwvereniging, waar van een groot deel al jaren op een wo- aing wacht, met belangstelling en span- nng de verrichtingen van het bestuur volgt. Dat dit juist niet het geval is, )leek uit de slechts 18 leden, die be- lalve het bestuur in hotel De Zwaan lanwezig waren (de Wonmgbouwver eniging telt in totaal ca. 600 leden!) Met »pijt deelde voorzitter Bosma mee, dat ïiettegenstaande de inspanningen van t bestuur en mede ten gevolge daarvan vele gereedgekomen woningen, het aan- al woningzoekenden op Texel niet is verminderd. In tegendeel: dit jaar groeide het aantal van 201 tot 238. Dat nen op Texel in de eerste jaren niet van de woningnood af is, is dus wel luidelijk. In de verdere toekomst zal in- ensieve woningbouw ook nodig blijven ioor het opruimen van vele nauwelijks >ewoonbare huizen, waarvoor vervan- ;ende woningruimte moet komen. Bij het onderhoud van de vereni- Jingswoningen zijn moeilijkheden ont staan. Deze zijn inmiddels opgelost loor de gemeente in de arm te nemen. }e onderhoudswerkzaamheden worden voortaan door Gemeentewerken uitge- oerd onder toezicht van de heer Van Vilsum. De heer Bosma wees op het belang dat de woningbouwvereniging zoveel nogelijk leden telt. Hij riep de jonge- en op niet tot hun trouwdag te wach ten alvorens zich op te geven. „Door lid ie worden bevordert U de woningbouw >p Texel, waardoor het eiland leefbaar >lijft". De statutenwijziging, waarover in het Auto-boxen Voor de door de vereniging gebouwde auto-boxen bestaat goede belangstel ling; ze zijn allen verhuurd. Toch is het niet verantwoord deze boxen bij het complex aan 't Horntje te bouwen. Aan gezien men niet verder wil gaan dan een huurprijs van ƒ20,per maand, zullen de in de toekomst elders te bou-« wen boxen eenvoudiger moeten zijn dan het tot dusverre gebouwde type. Een der leden, de heer J. J. Westdorp, betreurde het dat zo weinig ww-wonin- SCHAPENFOKKER P. C. HIN OVERLEDEN Maandag is plotseling op 71-jarige leeftijd de heei P. C. Hin overleden. De heer Hin stond op Texel en daar buiten bekend als een der meest voor aanstaande schapenfokkers, die bij tal van gelegenheden prijzen en onder scheidingen verwierf. Eén van die ge legenheden was de jaarlijkse fokveedag te Den Burg, waarbij het haast vanzelf sprekend was dat het door P. C. Hin aangevoerde materiaal de hoogste waarderingen oogstte. Zonder twijfel zijn de inspanningen van de heer Hin von grote betekenis geweest voor de Texelse schapenfokkerij. gen in de andere dorpen worden ge bouwd. Hij hoopte dat het bestuur zou blijven trachten ook daar een deel van het contingent te realiseren en dan graag meer dan twee of drie tegelijk. De heer Bosma antwoordde, dat het bestuur wel degelijk aan de noden in de andere dorpen denkt, maar men heeft zich in de eerste plaats aan de wensen van de leden te houden Indertijd is bij een enquête vastgesteld, dat vrijwel ieder de voorkeur geeft aan een woning in Den Burg. Dat de andere dorpen toch wel aan hun trekken komen, blijkt overigens wel uit de op handen zijnde bouw van 8 ww-woningen in Oosterend en 8 te Oudeschild. Grotere aantallen zijn niet verantwoord. Deze zouden, gezien het bestaande gebrek, wel be woond worden, maar als over enkele jaren de woningnood tot het verleden behoort, komen ze leeg, want de bewo ners gaan dan naar Den Burg. De heer C. H. Roeper was het daar niet mee eens. „Het is niet juist af te gaan op de uitslag van de indertijd gehouden en quête. Dat men de voorkeur aan Den Burg geeft is begrijpelijk, maar het is juist zaak om alle dorpen levend en leefbaar te houden door er huizen te bouwen. Dan wil men er wèl wonen". Over deze zaak ontspon zich een discus sie, waaruit tenslotte als conclusie naar voren kwam, dat op dit ogenblik de grootste nood te Den Burg bestaat en dat daarin allereerst dient te worden voorzien Twintig jaar De Woningbouwvereniging Texel viert dit jaar het 20-jarig bestaansju- bileum. Ter gelegenheid van dit heuge lijke feit kwamen de sigaren en siga retten op tafel. Bij de bestuursverkiezing werden de heren P. Smit (uit het NKV), S. Kooy (Alg. Middenstand) en M. Bosma (uit de leden) met ruime meerderheid van stemmen herkozen. De heer Bosma sprak daarop woorden van erkentelijkheid tot de heer C Schoenmaker, die sinds de oprichting van de vereniging belast was met het toezicht op de onderhoudswerkzaamhe den. Nu de gemeente dit gaat doen, draagt hij het toezicht over aan de heer Van Wilsum. De heer Bosma memoreer de dat de vereniging veel aan Schoen maker heeft te danken. Hij hoorde tot de oprichters en heeft tot 3 maart 1960 in het bestuur gezeten. Het houden van toezicht op het onderhoud is een moei lijke taak, waarbij men aan veel kritiek onderhevig is, aMus de voorzitter. Als blijk van waardering overhandigde hij een elektrische bel, bestemd om in het nieuwe, zelf te bouwen huis van Schoenmaker te worden aangebracht. Officieel afscheid in Stoombootkoffiehuis BUSCHAUFFEUR COR DROS ZATERDAG MET PENSIOEN Zaterdag bereikt de heer C. Dros uit Den Burg de pensioengerechtigde leef tijd en op die dag zal hij dan ook offi cieel afscheid nemen van de N.V. TESO, waarvoor hij bijna 25 jaar heeft ge werkt. „Cor Dros" heeft in zijn loop baan tal van vrienden en relaties opge daan én ongetwijfeld zullen velen van hen zaterdagmiddag naar het Stoom bootkoffiehuis te Oudeschild komen, waar van 15.30 - 17.30 uur een receptie wordt gehouden. De carrière van de heer Dros als bus chauffeur is veel ouder dan de 24-jarige periode, die hij in dienst van TESO doorbracht. Voordat het busvervoer op heel Texel door TESO werd overgeno men, was Dros in dienst van E. Boekei, die in die jaren concurreerde met de firma's Reuvers en Kalis. Dat was in 1925. dus ruim veertig jaar geleden, en in al die tijd vervulde hij zijn taak op voorbeeldige wijze. Hij is er bijzonder trots op dat hij steeds schadevrij heeft gereden. De heer Dros was chef-chauffeur, welke functie zal worden overgenomen door de heer Joh. Bruin te Den Burg. HEDENAVOND FEEST IN OOSTEREND OOSTEREND In verband met het feit. dat de kottervissers eerst vandaag allen thuis zijn, wordt hedenavond in „Jatry" een feestavond gehouden ter gelegenheid van het huwelijk van Prin ses Beatrix en prins Claus. De dorps commissie heeft het,semi-beroepsgezel- schap „De Flintstones" bereid gevonden het programma te verzorgen met con- rérence, muziek, imitatie, buikspreken, accordeon enz Er zijn nog kaarten aan de zaal verkrijgbaar. Hedenmiddag zul len de kinderen van de Oosterender lagere scholen en de kleuterschool ge nieten van een speciaal programma, dat verzorgd wordt door het variété-gezel schap Frans Weber. TWINTIGSTE WADDENCONFERENTIE (IN VEREENVOUDIGDE VORM) OP TEXEL De twintigste Waddenconferentie zal dit jaar op 30 en 31 maart in het strand- hotel „Prinses Juliana" te De Koog worden gehouden. Zoals bekend zal deze Waddenconferentie veel eenvoudi ger van opzet zijn dan voorheen steeds het geval was. De behandeling van di verse onderdelen van de met het Wad- dentoerisme samenhangende problema tiek door aparte secties, zal komen te vervallen. De besprekingen zullen nu vooral worden gevoerd tijdens de alge mene ochtendvergadering op de tweede dag. De conferentiegangers van het vaste land en de andere eilanden vertrekken woensdagochtend 30 maart met een ex tra boot uit Den Helder. Aan boord zul len zij worden begroet door het bestuur van de VW Texel. Van half een tot half twee zit men aan aan een gezamen lijke lunch in hotel „De Lindeboom- Texel". Daarna bestaat gelegenheid tot het bezichtigen van het in mei 1965 in gebruik genomen WV-kantoor. Om half drie begint een rondrit over het eiland, waarbij de door de WV ont worpen Texel-route officieel in gebruik zal worden genomen. Om half zes be gint de officiële ontvangst door het ge meentebestuur van Texel, waarna om half acht het diner begint, gevolgd door een gezellig samenzijn. Tijdens de algemene vergadering op donderdagochtend zal Ir. D. Tuinstra van de Prov. Planologische Dienst van Friesland een inleiding geven over het onlangs ter visie gelegde Streekplan voor de Friese Waddeneilanden. Burge meester C. de Koning zal dan het on langs door de Texelse gemeenteraad aanvaarde recreatie-facetplan behan delen. Na een gezamenlijke lunch ein digt de conferentie en vertrekken de met- Texelse conferentiegangers met de boot van 2 uur 's middags naar Den Helder. J. DAALDER WEER LIJSTTREKKER A.R. PARTIJ De Anti-Revolutionaire Partij zal voor de komende gemeenteraadsverkie zingen met de volgende lijst uitkomen J. Daalder te Oosterend; J. Gemaat te Oudeschild, C. Timmer te Oosterend; Jn. v. Strien te Oudeschild; P. Riemens te Oosterend; D Mechielsen te Den Burg; W Trap Dzn. te Oosterend, en G. Koorn te De Cocksdorp. (in LTS Den Helder niet gewenst) (met gratis vervoer van TESO) Sinds september 1965 bezoe ken twee oud-leerlinqen van de Chr. school voor BLO te Den Helder de nieuwe LTS te Den Burq. De jonqens waren daartoe qedwonqen, omdat zij door de Gemeentelijke technische school in hun eiqen stad waren gewei gerd. Dat de knapen echter toch wel over capaciteiten be schikken, blijkt wel uit de goede resultaten die zij tot dusverre op Texel hebben qeboekt. Een be zwaar voor de ouders vormden evenwel de hoge kosten, die met de daqelijkse reis naar ons eiland qepaard qinqen. Het be drag van ca. f30,per maand werd zelis zo bezwaarlijk, dat een beroep op de qemeente Den Hel der moest worden qedaan om een teqemoetkominq. Nietteqen- staande het feit dat de Helderse school de leerlinqen had qedwon qen elders hun vakkennis op te doen, kwam een dezer daqen het bericht dat de qemeente niet voor een reiskostenverqoedinq zou zorqen. Daarop benaderde het Christelijk sociaal-pedaqo- qisch bureau te Alkmaar de N.V. TESO op Texel met het verzoek de jonqens vrije overtocht te ver lenen. Het TESO-bestuur heeft op dit verzoek positief qereaqeerd, zodat de twee LTS'ers hun studie kunnen voortzetten temidden van mensen, die kennelijk meer soe pelheid weten te betrachten dan de autoriteiten in de marine- stad MEUBELHANDEL Den Burg Tel.2572 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstands bank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. OVERDENKING „De generale synode heeft besloten U te verzoeken, op de zondag voorafgaan de aan het huwelijk, de Kroonprinses en haar aanstaande echtgenoot in de voorbede der gemeente te gedenken". Zo luidt een zinsnede uit de brief, die alle Hervormde kerkeraden en predi kanten onlangs van hun synode hebben ontvangen. In die brief wordt „voor bede" gevraagd, dat wil zeggen: of de gemeenteleden willen bidden voor Bea trix en Claus. Ik weet wel zeker, dat dat de afgelopen zondag in praktisch alle kerken (en niet alleen in de her vormde) gebeurd is. In het algemeen is bidden voor iemand de meest wezenlijke manier om met hem of haar te verkeren. Je weet je samen met die ander voor Gods aan gezicht te staan, onder Gods oordeel en genade. In het gebed sla je een brug naar de ander, via God. Op die manier is er zelfs met je persoonlijke vijand een binding mogelijk, ja gebóden. „Hebt uw vijanden lief en bidt voor wie u ver volgen", zegt Jezus. Aan de voorbede voor Beatrix en Claus, aan het elkaar vasthouden omdat God ons vasthoudt, heeft het in de afge lopen maanden ender ons volk al te zeer onbbroken. Er zijn aan prinses Beatrix lasten opgelegd, die wij zelf niet met onze pink aanraken. De doorsnee Ne derlander aanvéardt vandaag de dag een huwelijk van zijn dochter met een Duitser, maar op het moment dat de prinses een Duitser verkiest, wordt er om een republiek geroepen. De door snee Nederlander heeft zich er al lang bij neergelegd, dat wij door militaire en commerciële banden met Duitsland ver bonden zijn, en hij is allerminst afkerig van Duitse Marken, maar voor een prinses gelden plotseling andere wet ten. Aan Claus wordt zijn oorlogs verleden verweten. Maar wie Pressers „Ondergang" heeft gelezen, kan weten dat de houding van het grootste deel van het Nederlandse volk in de bezet tingstijd besluiteloos, slap en laf is ge weest. Er zit iets huichelachtigs in de storm van kritiek rondom dit huwelijk. Enige deemoed, wat meer zelfkennis en men selijk begrip hadden ons beter gepast. Er is ook zo iets als de keuze van het hart, en geloof aan de juistheid van die keuze. En er is zo iets als vertrouwen in de toekomst, concreet gezegd: dat prins Claus niet alleen een onmisbare steun voor onze toekomstige Koningin maar ook een loyaal Nederlander zal blijken te zijn. Het was niet mijn bedoeling, de dis- kussie over dit huwelijk nog eens op te rakelen. Na het vele. al te vele, dat daar over is gezegd, staat ons op de trouwdag nu één ding werkelijk te doen voorbede. Bij voorbeeld zo Barmhartige God, Wij danken U dat deze twee mensen elkaar gevonden hebben Wilt Gij hen aan elkaar verbinden in liefde en trouw, een leven lang. Wilt Gij hen tot een zegen voor ons volk maken. Wij danken U voor wat het huis Oranje voor ons volk betekend heeft. Heer, Gij zijt de God van het nieu we begin; bij U is vergeving. Vergeef ons onze schulden, zoals ook wij ónze schuldenaars vergeven. Wees in het bijzonder met hen die onder de Duitse bezetting zo zwaar geleden hebben, dat zij de voltrek king van dit huwelijk met dan met leedwezen en protest kunnen aan zien. Neem alle bitterheid uit hun hart weg. Doe ons allen reikhalzend uitzien naar de komst van uw Rijk, waarin vrede en gerechtigheid, liefde en verzoening zullen heersen, en waar Gij ons al een begin van geeft. Door Jezus Christus onze Heer, die is, die was en die komen zal. Amen. OSK. Hedenavond TEXEL IN TV-UITZENDING In de documentaire „Touwtrekken om de ruimte", die vanavond over Ne derland I wordt uitgezonden, wordt uitvoerige aandacht besteed aan de openluchtrecreatie in Nederland en de ontwikkeling daarvan in de komende jaren. Voor deze uitzending van Gabri de Wagt zijn ook op Texel vele opna men gemaakt. De documentaire duurt van 21.55 uur tot 22.45 uur. GOEDE OPBRENGST COLLECTE De collecte ten bate van de Groes- beekse Stichtingen, die in de week van 28 februari tot 5 maart op Texel werd gehouden, heeft ƒ1127,23 opgebracht. Gespecificeerd: Den Burg 533,68; Oosterend ƒ114,Den Hoorn ƒ104,15; Oudeschild ƒ103,12; De Koog f97, P.H. Polder ƒ26,35 en De Waal ƒ20,28. Eierland 80,De Cocksdorp ƒ48,65; Men verzocht ons allen, die aan het goede resultaat van deze collecte heb ben meegewerkt, hartelijk te danken.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1