(jroen 'ZwarL-Jexels in het hart-, Bundel krachten om eiland te sparen AGENDA Coöp. P.T.V. moet de bakens verzetten r Texelvriend D. J. Mus (45): ui u^iï^ii f 55 Binnenkort oprichting „Vriendenkring Texel" D. Mus Eerste kievitsei V Zeer moeilijke toestand maar geen faillisement Scheidende chauffeur in de bloemetjes DINSDAG 15 MAART 1966 79e JAARGANG No. 8049 TEXELSE^COURANT Uitgave N.V. v/h Langeveld de Roof) Postbus 11 - Den Borg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, avonds 2382. Als de Zaandammer D. J. Mus (45) zijn zin krijgt, zal binnenkort een In ternationale vereniging van Vrienden van Texel in het leven worden geroe pen. De heer Mus maakt zich ongerust over het toekomstige lot van de natuur gebieden in Nederland en met hem een aantal vrienden en relaties, die vrijwel allen gerekend kunnen worden tot de trouwe Texel-bezoekers. Het eiland Texel is, zo menen rij, in westelijk Ne derland nog de enige plek waar men in een vrije omgeving, een fraaie nauwe lijks gerepte natuur en een overvloed aan frisse lucht zijn vakantie kan door brengen. Het streven naar het behoud daarvan is de voornaamste doelstelling van de vereniging, die de naam „Vrien denkring Texel" zal dragen. De heer Mus. „Begrijpt U mij goed, het gaat ons om Texel als vakantiege- bied voor de mensen. Wij zijn dus niet tegen uitbreiding van de toeristen accommodatie; we zullen dat zelfs aan moedigen. De VW Texel hebben wij dan ook bij onze plannen betrokken". De heer Mus heeft de ontwikkelingen op ons eiland lange tijd gadegeslagen. Veertig jaar geleden kwam hij er voor het eerst en de kennismaking beviel zo goed, dat hij ieder volgend jaar terug kwam; de laatste tijd ais kampeerder op „Kogerstrand". Hij ontmoette ande ren, die zijn liefde voor het Wadden eiland deelden; die telkens met volle teugen van de grootse schoonheid van het gebied genoten maar zich van tijd tot tijd afvroegen hoe lang het overbe volkte industrialiserende Nederland dit plekje grond nog met rust zou laten. De laatste tijd, o.a. naar aanleiding van de boringen naar olie en aardgas en de in polderingsplannen voor de Waddenzee (met als afgrijselijk onderdeel de aanleg van een supersonische luchthaven bij de Schorren) werd het duidelijk dat tijdig front moest worden gemaakt. Doel Mus: „Ons uiteindelijk doel is de aan wijzing van Texel en omgeving tot één groot natuurreservaat. Dat bereik je na tuurlijk niet met een handje vol vakan- iegangers en zeker niet één-twee-drie. We moeten aanhang zien te krijgen en wel zoveel mogelijk Duizenden mensen moeten lid worden en alleen dan kun nen we voldoende invloed uitoefenen. Kijk maar naar Nauurmonumenten. 60 jaar geleden door Thijsse opgericht is het nu een machtig lichaam, dat zich de aankoop van grote terreinen heeft kun nen permitteren. Voorlopig denken wij niet aan aankopen; het gaat om de in vloed die van zo'n groep uitgaat. Een tegenwicht tegen de krachten, die Texel ten gronde willen doen gaan". Toerisme De „Vriendenkring Texel" is om maar iets te noemen tegen de droog making van de Waddenzee en tegen het aantrekken van industrie op Texel. Zij wil evenwel beslist de welvaart van de eilandbewoners niet tegengaan en daar om het toerisme bevorderen. Ook kleine (schone) industrie hoeft niet te schaden" De heer Mus heeft reeds diverse be moedigende reacties gehad van diverse vooraanstaande figuren op het gebied van vreemdelingenverkeer en toerisme. Aan velen hunner is een brief gestuurd met het verzoek zitting te willen nemen in het comité van aanbeveling. Vindt de heer Mus dat op het ogen blik door bevolking en overheid te wemig wordt gedaan om Texel te be schermen? „Te weinig", zegt hij zonder aarzelen. „Er klinken hier en daar wel protesten op tegen de dreigende ver nietiging van dit unieke gebied, maar daar blijft het bij. Er is geen enkel offi cieel protest geweest, geen verzoek schrift, geen actie uit de bevolking. En toch is men er in het algemeen tegen. Men moet bedenken dat de plannen in dit stadium nog gewijzigd kunnen wor den. Als we straks aan de uitvoering toe zijn, is het te laat. Een tijdige bun deling van krachten is nodig. In onze vereniging kunnen vogelliefhebbers, te genstanders van het waddenplan, re- Dinsdag 15 maart Den Burg, De Zwaan, Jaarvergadering Coöp. Boerenleenbank. Woensdag 16 maart Den Burg, De Lindeboom-Texel, bridgedrive Oudeschild, Herv. Pastorie, 20.00 uur, de heer Sikkens komt met dia's over „Hulpverlening aan het gebrekkige kind in het nabiic Oosten" Vrydag 18 maart Den Burg, Dorpshuis, fotoclub De Kiekendief Den Burg, City Theater, Kunstkring, Voor drachtskunstenaar Albert Vogel met „Dagboek van Europa" creatiemensen, en allen die het met de toeristen op Texel goed menen, elkaar vmden. We moeten vooral de vakantie gangers benaderen, want die zijn nog meer van de onschatbare waarde van het eiland overtuigd dan de Texelaars zelf". Recreatieplan Het onlangs goedgekeurde recreatie plan voor Texel zal de vereniging be slist steunen, omdat het een goed voor beeld is van recreatiebevordering met het behoud van dat schone dat die re creatie mogelijk maakt. Nóg verdere vergroting van de verblijfsaccommoda- tie lijkt de vereniging niet verantwoord. Mus: „Ik krijg ook wel ongunstige reacties. Van vogelliefhebbers bijvoor beeld. Die zeggen: nóg meer recreatie op Texel? Want die denken alleen aan vogeltjes. Dan zeg ik: ja, er moeten veel meer mensen naar Texel komen, want het gaat juist om de mensen en daarna ga je pas de vogels beschermen". De vereniging wil haar adspirant- leden onder meer bereiken via het WV-blad „Voor Vrienden van Texel", waar zonodig een speciaal mededelin genblad aan kan worden toegevoegd. De heer Mus hoopt dit jaar vijfduizend leden te werven. Het lidmaatschap kost ƒ2,50 per jaar, een bedrag dat uitslui tend bestemd zal zijn voor de bestrij ding van kosten. DEFINITIEF BESTUUR f WATERSPORTVERENIGING Zaterdagavond kwam de onlangs op gerichte watersportvereniging voor het eerst in vergadering bijeen. Een be moedigend aantal leden en adspirant- leden (die zich merendeels tijdens de vergadering opgaven) was aanwezig. Nadat het ontwerpen-statuten was goedgekeurd, werd het bestuur gekozen. Men ging ermee akkoord dat het voor lopig bestuur aanblijft (W Peeters te De Koog, voorzitter, J. van Lare te De Koog, secretaris; en J. Briigemann te Den Burg, penningmeester). Aan dit drietal werden de heren J Vlaming te Oosterend en C. de Wijn te Oudeschild toegevoegd. Ter sprake kwam de dringend beno digde ligplaats voor jachten. In de toe komst zullen zich mogelijkheden voor doen als Rijkswaterstaat een werkha- ven aanlegt voor de dijkverhoging en de havenvergroting. Voorlopig zal wellicht gebruik kunnen worden gemaakt van een voor de visserij doorgaans niet be nutte hoek in de zuiderhaven van Oudeschild (tegenover „Havenzicht"). Zolang niet over een plaats kan worden beschikt waar de boten buiten bereik van de kotters liggen, zullen weinig Texelaars er voor voelen een boot of jacht aan te schaffen. De watersport vereniging rekent het derhalve tot haar taak. alles te doen om te bevorderen, dat Texel zo spoedig mogelijk een jachthaven rijk wordt. „VERONICA" NAM NIEUWE VERKOOPWAGEN IN GEBRUIK OUDESCHILD De familie A. M. van Liere te Oudeschild exploiteert een cafetariabedrijf zonder over een zaken- pand te beschikken. Patates frites, fris- drnken en ijs worden uitsluitend ver kocht met behulp van een verkoopwa gen. Om zo economisch en hygiënisch mogelijk te kunnen werken is het dus zaak een wagen te hebben, die de ver gelijking met een goed ingerichte win kel kan doorstaan Dat was tot voor kort bij „Veronica" niet het geval. De verkoopwagen was oud en moeilijk schoon te houden. Nu echter ziet men overal op Texel de nieuwe wagen, die aan de eisen des tijds is aangepast. Bij de bouw ervan, door de Gebr. Schoen maker, werd uitgegaan van een uit 1962 daterende bestelwagen van de Wasserij Texel. Het 2 meter brede en 3.15 meter lange intemeur biedt ruimte aan een Rubbens oven, een ijskast en de apparatuur die nodig is voor het bereiden van „super-frites". Voor het bedienende personeel is de wagen hoog genoeg. Op vernuftige wijze zijn fris dranken in kistjes opgeslagen. Een ruime toonbank biedt zowel de klant als de man in de wagen veel gemak. De binnenwanden zijn met hardplastic af gewerkt en ook de vloer is van een makkelijk af te nemen kunststoflaag voorzien. Onder de wagenvloer is een groot reservoir propaangas aange bracht. De buitenkant van de rijdende winkel bestaat uit zon-aluminium, dat bestand is tegen langdurige weersin vloeden. DE VERKIEZINGEN De oproepingen voor de verkiezing van de Provinciale Staten op 23 maart zijn door de gemeente verzonden. Zij, die geen oproep hebben ontvangen, ge lieven zich tijdig dus vóór 23 maart te vervoegen ter gemeente-secretarie, afdeling algemene zaken. De stembureaus zijn gevestigd op de volgende plaatsen Stembureau 1: Dorpshuis aan de Burg wal te Den Burg; Stembureau 2: Nutskleuterschool aan de Keesomlaan te Den Burg; Stembureau 3: Gebouw Ned. Roode Kruis aan de Jonkerstraat te Den Burg; Stembureau 4: Kleuterschool aan de Kikkertstraat te De Cocksdorp; Stembureau 5: Stationsgebouw vlieg veld Zuid-Eierland; Stembureau 6: Dorpshuis aan de He renstraat te Den Hoorn; Stembureau 7: Kleuterschool aan de Ruijslaan te De Koog; Stembureau 8: Gebouw voor Chr. Be langen, Oranjestraat, Oosterend; Stembureau 9: Dorpshuis aan de De Ruyterstraat te Oudeschild; Stembureau 10: Dorpshuis te De Waal. Voor de gemeenteraadsverkiezing op 1 juni 1966 hebben tot dusver 8 poli tieke groeperingen hun naam laten re gistreren, n 1.: Partij van de Arbeid, Katholieke Volkspartij; Christelijk- Historische Unie; Bóeren-Partij; Volks partij voor Vrijheid en Democratie; Anti-Revolutionaire Partij; Texels Be lang en Pacifistisch Socialistische Partij. Dit betekent niet, dat deze politieke groeperingen ook aan de gemeente raadsverkiezingen zullen deelnemen. Definitief wordt dit pas bekend bij de kandidaatstelling op 19 april. GUNSTIG JAARVERSLAG NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. Het gepubliceerde jaarverslag van de Nederlandsche Middenstandsbank laat zien dat de sterke bedrijfsgroei van de bank en haar dochtermaatschappijen zich ook in 1965 heeft voortgezet. Het totaal van de geconsolideerde balans steeg van ƒ1.760 min tot ƒ2.216 min. De kredietverlening van de bank zelf steeg met ƒ149 min., de toevertrouwde gelden met 335 min. Het geplaatste ka pitaal werd in het verslagjaar met 5 min vergroot tot ƒ65 min. De open reserves (na winslverdeling) geven een totaal aan van 39 min. De winst over 1965, na aftrek van belastingen ad 7,3 min., bedraagt ƒ10,5 min. tegen 9,8 min. in 1964. De winststijging werd bereikt ondanks een aanzienlijke toeneming van de lasten (vnl. salarissen). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend uit te keren van ƒ4,50 per aandeel van ƒ50, Ook de gang van zaken bij de doch termaatschappijen was gunstig. Bij de Nederlandsche Middenstands Spaar bank vertoonden de spaargelden een stijging van 37 min. De N.M. Finan- cieringsbank (huurkoop, persoonlijke leningen, middellang krediet) kon de kredietverlening met 24 min. uitbrei den, waaronder begrepen de debiteuren van de Nationale Volksbank, van welke instelling in 1965 het gehele aandelen kapitaal werd verworven. Voor de mo gelijkheden van de N.M. Financierings Mij. voor Bedrijfsobjecten (onroerend goed financiering, leasing etc.) bestond een goede belangstelling, blijkende uit de stijging van de debiteuren met 37 min. Hoewel ook voor het lopende jaar gerekend moet worden op een verdere toeneming van de lasten, meent de di rectie dat ook voor 1966 een bevredi gend resultaat verwacht kan worden. De 16-jarige Tonny Witte uit Gerritsland raapte zondagochtend het eerste Texelse kievitsei. Het werd gevonden op een weiland aan de Pontweg, bij de kruising met de Akcnbuurtsweg. Het ei werd gekocht door de fa. Plaats man Cornelissen en door de 7- jarige Piet Cornelissen aan de burgemeester aangeboden. Het ei werd tien dagen eerder gevon den dan vorig jaar en een week na de vondst van het eerste Ne derlandse kievitsei. OPBRENGST FEESTHOEDJES Tijdens het carnavalsfeest van de to neelvereniging „St. Jan" werden ten bate van het hongerende India feest- hoedjes verkocht. De opbrengst hiervan bedroeg ƒ200,en werd dezer dagen aan de NOVIB overgemaakt. Verschijn! dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f 30 cL incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. ERGERLIJKE VERNIELZUCHT Als in de stad een huis één week zichtbaar onbewoond staat, zorgt de jeugd ervoor, dat in die tijd alle ruiten zijn gesneuveld. Op Texel duurt dat minstens een half jaar en daarmee is wel eens aangetoond, dat onze eilande- lijke jongeren veel jninder vandalis tisch zijn ingesteld dan hun leeftijdge noten in de stad. Het tegendeel zou echter geconcludeerd kunnen worden uit de vele, kleine vernielingen die de laatste tijd in Den Burg gebeuren. Zo'n gevalletje deed zich o.a. op de Groene- plaats voor, waar onbekenden zich drie nachten achtereen vergrepen aan de bloembakken voor de Coöp. Boeren leenbank. De boompjes, coniferen, wer den er uitgerukt en gedeeltelijk over de geparkeerde auto's verspreid. Vorig jaar ondergingen bloembakken van de ge meente, bij de Vismarkt, hetzelfde lot. Uiteraard mag men van de politie niet verwachten dat men iedere nacht de wacht betrekt bij de bloembakken, maar wel mag een beroep worden ge daan op voorbijgangers om namen of signalementen direct door te geven. Bemoedigend was het jaarverslag niet, dat de heer G. Wolse, directeur van de Coöperatieve Pluimvee- en Tuin- bouwvereniging Texel W.A. tijdens de vrijdagavond gehouden jaarvergadering van de vereniging voorlas. De PTV heeft het moeilijk en dat is zacht uitge drukt. „Waar de welvaart stijgt, ver dwijnen de pluimveehouders", aldus de heer Wolse, die aan de hand van cijfers van de laatste jaren aantoonde, dat het aantal aangevoerde eieren is gedaald van 3.704.020 in 1962 tot 2.956.929 in het afgelopen jaar, maar dat het aantal eie ren per leverancier in deze periode bij na is verdubbeld. (Van 12.265 stuks tot 22.233 per leverancier). Dit is overigens een ontwikkeling de men ook op het vasteland ziet. Om te kunnen draaien moet een pluimveebedrijf over een paar duizend kippen beschikken. De kleinere bedrijven werken economisch niet gun stig, maar ook de PTV als verzamelaar is er niet blij mee. Het ophalen van klei ne partijen eieren is een service-vorm geworden, die bij het huidige kostenpeil niet in vol te houden. Zaterdagmiddag werd officieel af scheid genomen van de heer C. Dros te Den Burg, als buschauffeur van de N.V. TESO. Zoals bekend legde de heer Dros zijn taak neer in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd. In het Stoombootkoffiehuis te Ou deschild was ter gelegenheid hiervan 'n receptie belegd, waarbij o.a. personeels leden aanwezig waren, alsmede de vol tallige raad van commissarissen. De heer De Gorter, directeur van de onderneming, maakte gewag van de vele veranderingen, die de heer Dros in zijn 40-jarige carrière als chauffeur heeft meegemaakt: van T-Fordje tot Mercedes autobus. In de 24 jaren, die hij in dienst van TESO was, liet hij zich kennen als goede kracht; een uitsteken de organisator waar men vooral in het drukke seizoen veel profijt van had. Als geschenk van TESO overreikte de heer De Gorter een geschenk onder couvert. Voorts sprak de heer Joh. Bruin, die de heer Dros als chef-chauffeur opvolgt, hartelijke afscheidswoorden. Als ge schenk van boot-, bus- en buffetperso- neel overhandigde hij een fototoestel. Texel telt nog vele kiene pluimvee houders, die door de PTV moeten wor den bezocht. Dit blijkt wel uit het totaal 2.956.929 eieren, waarvan maar liefst 56% (in de zomer zelfs 65%) door de twee grootste pluimveehouders wordt geleverd. Voor de rest zorgden de 129 andere leden, waarvan er 30 minder dan 1000 eieren afleverden Het telkens ophalen daarvan is een onrendabele zaak, waarbij komt dat de bruto-winst voor de PTV als verzamelaar in de ge noemde periode met ruim ƒ9000,is gedaald bij sterk gestegen kosten. Niet failliet Het gerucht dat de veiling hard op weg zou zijn naar het faillissement werd door de heer Wolse bestreden. De veiling gaat niet failliet, maar de ba kens zullen moeten worden verzet. Tijdens de vergadering gingen de le den akkoord met het voorstel van het bestuur om een contributie van ƒ5, per lid per jaar te heffen; de ophaal dienst buiten het seizoen verder in te krimpen tot één of een halve dag per week (op zaterdag waardoor de chauf feur buiten het seizoen de hele week elders werkzaam kan zijn). De maan dags aangevoerde eieren zullen met losse krachten worden verwerkt. Op die dag kunnen van 9 tot 12 uur kleine kwantums eieren, die niet meer kunnen worden opgehaald, bij het pakhuis wor den afgeleverd Ook voor de pluimveehouders was de toestand in het afgelopen jaar niet rooskleurig. Het dieptepunt viel eind januari 1965 toen de uitgekeerde prijs per kilogram ƒ1,55 bedroeg. In decem ber beleefde men een opleving met een hoogste notering op 10 december van 7 3,41 per kg. Dit kon evenwel niet ver hinderen, dat 1955 in de geschiedenis van de pluimveehouderij als een donker jaar te boek zal staan. Niettegenstaande de slechte resultaten moest de PTV tot enkele noodzakelijke investeringen overgaan Er werd een nieuwe weeg- klok gekocht (ƒ1190.en 150 boxkis- ten (ƒ1150,—). De afgelopen zomer kon steeds aan de vraag naar eieren worden voldaan, zij het vaak met veel moeite Via Pur- merend moesten herhaaldelijk eieren worden bijgekocht tot uit Arnhem en verder. Zoals gewoonlijk kon voorzitter Jac. Keijser slechts enkele belangstellenden verwelkomen op deze vergadering. Bij de behandeling van de balans en ver- lies- en winstrekening ging men ermee akkoord, dat op de vrachtauto ƒ1000, wordt afgeschreven, t.w. ƒ500,uit de algemene reserve en ƒ500,van de winst. Als wir.stbedrag resteert dan ƒ116,64, dat van de box-kisten wordt afgeschieven.. Namens de financiële commissie bracht de heer Jac. van Heerwaarden verslag uit. De boeken waren uitstekend in orde bevonden. Batig saldo Dat ondanks alle moeilijkheden de directeur erin geslaagd was met een ba tig saldo te komen, was voor bestuurs lid P. Zoetelief aanleiding om de heer Wolse hulde te brengen, waarmee de vergadering met applaus instemde. Meegedeeld werd dat de PTV een le denlijst heeft waarop een groot aantal personen voorkomen, die al lang geen kippen meer houden of reeds overleden zijn. De ledenlijst zal worden gesaneerd door het heffen van een jaarcontributie van ƒ5,De leden, die geen eieren le veren zullen zo wordt verwacht deze contributie niet betalen, zodat al leen do actieve leden overblijven. Bij de bestuursverkiezing werden voorzitter Jac. Keijser en secretaris Jac. de Graaf herkozen. De heer Jac. van Heerwaarden had zich als lid van de financiële commissie niet herkiesbaar gesteld. Voor hem werd de heer Joh. Bakker, „Scholleboe" gekozen.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1