Cjroen 2 rwarL-Jexelsin het harL, AGENDA Boerenleenbank: terugblik op voorspoedig jaar Rederijkerskamer UDI leverde zeer goede prestaties A. J. Bruggeman sprak over de politiek van de P.S.P. Spaargelden stegen met 2 miljoeni „De man zonder glans" was goede greep (Uitvoering had meer belangstelling verdiend Zelfopoffering VRIJDAG 18 MAART 1966 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8050 Ultgaye N.V. T/h Langereld de Rooty Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktle: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, avonds 2382. COURANT De Coöperatieve Boerenleenbank te Texel ziet terug op een zeer gunstig jaar. De ingelegde spaargelden stegen met ruim ƒ2 miljoen tot ƒ16 miljoen. Daarmee is een record gebroken, want tot dusverre bedroeg de aanwas van spaargelden gemiddeld ƒ1 miljoen per jaar. De crcdietverlening steeg met 1,2 miljoen als gevolg van 308 aanvragen, die in 1965 werden behandeld. De ver hoging van de rentevoet tot en 6°/o remden de verzoeken om crediet niet af. Door de verhoogde debetrente werd het mogelijk de spaarrente te verhogen tot 31/j°/o voor dagelijks opzegbare be dragen en tot 41/s°/o voor spaargelden op termijn. Een en ander blijkt uit het jaarverslag van de banlc, dat dinsdag avond door de directeur, de heer Th. Graaf, werd voorgelezen tijdens de alge mene jaarvergadering. De heer Graaf maakte voorts gewag van het heuge lijke feit, dat in het afgelopen jaar de ƒ15 miljoen aan ingelegde spaargelden werd overschreden. Ter gelegenheid daarvan werd ƒ2000,geschonken aan de Texelse muziekverenigingen. Het saldo bij de centrale bank be droeg per 31 december 1965 9.584.104,16; anderhalf miljoen meer dan een jaar tevoren Aan voorschotten onder hypothecaire zekerheid werd in 1965 ƒ2.592.000,verstrekt. Er werd voor ƒ1.451.070,afgelost. Onder an dere zekerheid werd voor ƒ571.850, verstrekt; afgelost werd ƒ514.030,^— Het debetsaldo van rekeninghouders vermeerderde met ƒ730.381,53. Per 31 december waren 411 credieten verleend voor 'n totaal bedrag van 3.998.745, In de voorschot- en credietverlening is sprake van 300 nieuwe verstrekkingen. Het saldo op de spaarbank bedroeg per 31 december 16.072.497,40 precies. Het aantal spaarrekeningen bedraagt 8129; vorig jaar 7830. De omzet van de bank steeg met 23 miljoen tot ƒ253 miljoen. Het aantal leden nam toe met 9 personen tot 1430. De heer Graaf memoreerde het feit, dat per 31 januari van het verslagjaar de heer J. Vlaming de dienst verliet om als administrateur in functie te treden van het ziekenfonds. Precies 19 jaar lang behartigde hij op voorbeeldige wijze de belangen van de bank. Tevredenheid Ook de heer C. H. Roeper, voorzitter, toonde zich in zijn openingswoord te vreden. De toename van de spaargelden is groot geweest en dat was ook nodig om aan de sterk groeiende credietbe- hoefte te kunnen blijven voldoen. Voor wat betreft de gang van zaken in de verschillende bedrijfssectoren op Texel merkte de heer Roeper op, dat men over het algemeen kan terugzien op bevredigende resultaten. De visserij heeft een goed jaar achter de rug. Ho pelijk zal spoedig een oplossing worden gevonden voor het havenprobleem, zo dat de kottervloot kan blijven groeien zonder elders een ligplaats te moeten zoeken. Ook de bollenteelt was lonend, hoewel "deze tak van verdiensten voor grote problemen staat. De overschake ling van handwerk naar machinaal weik en de uitbreiding van de teelt zijn van grote invloed. De vakmensen in de grotere bedrijven hadden geen al te grote zorgen, voor de kleine bedrijven was het veel moeilijker. De midden stand gaat het goed, vooral als gevolg van het nog steeds toenemende vreem- delingenbezoek. Zonder toerisme zou den de kleinere middenstanders het bij zonder moeilijk hebben, mede als gevolg van de concurrentie van de grootwin kelbedrijven. Landbouw: hard werken Voor de landbouw was 1965 een jaar van hard en moeizaam werken, echter met bevredigende resultaten. Veel last en nadeel werd ondervonden van de overvloedige regenval. Dat de oogst toch binnenkwam, zij het met een enorm hoog vochtgehalte, mag wel haast een wonder heten De daarmee gepaard gaande extra kosten drukten de uitkomsten. Ook de aanvankelijk zeer vlot verlopende aardappelen- en bietenoogst onderging de nadelige in vloed van het overvloedige hemelwater Met de veehouderij ging het beter. De prijzen waren behoorlijk. Wat de toe komst betreft sprak de heer Roeper de verwachting uit. dat de prijzen goed zullen blijven, maar veel zullen ze niet HOTEL- EN PENSION ACCOMMODATIE MET PASEN Om de drukte tijdens de komende paasdagen zo goed mogelijk te kunnen verwerken, wil de VW Texel graag weten welke hotels en pensions tijdens de paasdagen zijn geopend en hoeveel kamers zij beschikbaar hebben De ho tel- en pensionhouders worden verzocht hiervan liefst voor het eind van de volgende week opgave te doen. (tel. (02220) 2280). hoger worden in verband met de ver plichtingen jegens de andere EEG- partners. Aan deze omstandigheid is het te wijten, dat nu op de graanmarkt ver liezen worden geleden. De heer Roeper sprak tenslotte de overtuiging uit dat de boeren, ook de Texelse boeren, de grote vraagstukken waarvoor zij staan tot een oplossing zullen brengen. Hij zei te hopen, dat de bank daarbij een nuttig aandeel zou leveren. De vergadering ging ermee akkoord, dat het winstsaldo van de balans 37.737,43) wordt toegevoegd aan de algemene reserve. In het bestuur van de bank werd de heer S. v.d. Vis herbenoemd. In de raad van Toezicht werd de heer F. L. de Grave herkozen Presentiegeld Op voorstel van de raad van toezicht werd het presentiegeld voor de be stuursleden aanzienlijk verhoogd. De voorzitter zal voortaan een vergoeding van ƒ1000,per jaar krijgen, de ande re twee bestuursleden elk ƒ500,Na mens de raad van toezicht deelde de heer P. J. Witte mee, dat deze verho ging alleszins billijk wordt geacht door de centrale bank en dat hierbij het voorbeeld van andere banken is ge volgd Bovendien worden de functies nu aantrekkelijker voor de jongeren, die straks de zittende bestuursleden zullen opvolgen. Deze argumenten werden door 15 aanwezige leden van harte ge deeld, zodat het voorstel werd goedge keurd. „PREMIEACTIE'1 GING VAN START Dinsdag is de afdeling Texel van Vei lig Verkeer gestart met de premieactie om goed gedrag op de weg te stimule ren. Zoals bekend, bestaat tot 1 juni de mogelijkheid dat jongeren die zich cor rect gedragen bij oversteken, wachten bij kruispunten, hulp verlenen, enz. enz. uit handen van een politie man of een burger een rijksdaalder in klinkende munt krijgen uitbetaald. Alle jongens en meisjes die tijdens de actie een rijksdaalder hebben verdiend, wor den na 1 juni uigenodigd op een spe ciale bijeenkomst waarbij hen een her innering zal worden aangeboden. De Rederijkerskamer UDI heeft vrij dag- en zaterdagavond in „De Oranje boom" „De man zonder glans" opge voerd en daarmee een bijzonder goede greep gedaan. Niet alleen was de keuze van dit onderhoudende stuk heel ge lukkig, ook de wijze waarop bet werd opgevoerd verdient alle lof. Bijzonder jammer was het dat betrekkelijk weinig Texelaars van dit voortreffelijke ama teurtoneel hebben genoten. Vrijdag avond was de zaal heel matig bezet, een verschijnsel, dat wel verklaard kon worden. De afgelopen week was er meer „te doen" geweest in Den Burg en daar buiten. Dat de zaal ook zaterdag niet was uitverkocht, had waarschijnlijk de zelfde oorzaak. De genoemde omstan digheid in aanmerking nemende kan het vrijdagavond-experiment van UDI niet mislukt worden genoemd. Voor zitter C. N. de Wit kondigde in zijn welkomstwoord dan ook aan, dat de vrijdaguitvoeringen in het volgende toneelseizoen zullen worden herhaald. ,,De man zonder glans" bleek een toneelspel te zijn, dat het publiek aan sprak. Géén klucht, ook geen treurspel, maar een aannemelijk verhaal over twee broers met uiteenlopende karak ters. Eén hunner Humphrey Winder mere is de „man zonder glans", die hardwerkend, eerlijk en bescheiden le vend, en aanvankelijk met weinig flair en initiatief zidh tracht staande te hou den in een omgeving waar lang niet ieder hem waardeert. Zonder mokken incasseert hij de flauwe plagerijen van zijn boekhouder en verdraagt het dat hij in de schaduw staat van zijn broer Charles. Ohrales is een briljante per soonlijkheid, die weet dat hij populair is bij de vrouwen, maar hij is ook bij zonder ijdel en heeft bovendien een misdadig karakter. Hij verkoopt een niet^Destaande boekenvoorraad aan een andere uitgever en gaat er met het geld vandoor. Zijn broer staat nu voor de taak de financieel ondergraven uitgeve rij te leiden en daarbij wordt het hem bepaald niet makkelijk gemaakt Mede dank zij de steun, die hij ondervindt van zijn toegewijde secretaresse slaagt hij in zijn opdracht. Humphrey blijkt toch heel wat meer verstand van zaken te hebben dan men vermoedde en ten slotte wordt zelfs duidelijk, dat niet hij, maar zijn broer de man zonder glans is. Deze komt na drie maanden met de 'kous op de kop terug. Goede prestaties De heer G. Pansier bleek geknipt te zijn voor de hoofdrol. Op bijzonder goede wijze gaf hij gestalte van de (te) 'bescheiden man, die zich door zijn om geving op de kop laat zitten, maar daar, gedwongen door de omstandigheden bo venuit groeit. De heer J. Remelink was het juiste type voor de misdadige Charles. De rol van de lieve secreta resse, miss Spencer, werd op uitsteken de wijze gebracht door mej. E. Rem mers Zij speelde ongedwongen en na tuurlijk. Een extra pluim verdient de heer W. Tinholt als Lord John Irondale, die er blijk van gaf een ta lentvol speler te zijn. Hij bracht zijn moeilijke rol (voortdurend zeer geaffec teerd sprekende!) verbazingwekkend vlot. Aan het UDI-succes werd voorts bijgedragen dooi mevrouw A Dros- Kuijper als de met haar zoon Charles dwepende Mrs. Windermere, die Hum phrey ook de nodige moeilijkheden be zorgt. Goed spel leverde ook de heer B Heerschap als de vertegenwoordiger Peter Drake. Mevrouw A. Bonne-Groot als de zich veel verbeeldende roman cière Gladys Compton. kwam wat moei lijk op gang, maar was in de verdere taferelen alleszins aanvaardbaar. De rol van het beginnende schrijfstertje Violet werd redelijk goed vertolkt door mej. Doki Dros Hetzelfde geldt voor mevr Reitsma-Bakker als Hazel, de dochter van Charles. Bijzonder goed spel lever de de heer A. de Wilt als de uitgever O'Hara. De regie was in handen van de heer A. Poel. Souffleuse was mevrouw J. Room-Wilkeshuis; de grime werd verzorgd door de fa. Groothuizen. Ondanks het minder grote aantal be zoekers was het bal na afloop van beide avonden bijzonder geanimeerd. Dat was mede te danken aan de welluidende bijdrage van De Rhythmische Eilan ders in hun nieuwe samenstelling. TEXTIELHUIS ZEGEL EXPOSEERT Belangstellenden kunnen vandaag nog terecht op de voorjaarsshow, die Textielhuis Zegel in „Casino" heeft in gericht. Men is er in geslaagd een veel zijdige collectie textielartikelen op aan trekkelijke wijze uit te stallen. Dat is te danken aan etaleur N Slijderink, die niet alleen textiel als expositiemate riaal gebruikte, maar ook met aan paar densport verwante artikelen tot zelfs een arreslee en een dresseerkar (be schikbaar gesteld door J. Kiljan) toe. Getoond worden vele stoffen, waarvan de snel opgekomen op-art stoffen het meest in het oog springen Voorts een kleine keur van herenmodeartikelen, nachthemden, babydolls, badcostuums en Pas-tunette en Dulco foundation, waarbij extra aandacht is besteed aan de populaire corselets De stand Bonne- trie (vestjes, pullovers etc.) biedt een verscheidenheid en ook de pakjes en japonnetjes van Terlenka. De in op-art rokken geklede vrouwelijke personeels leden van het Textielhuis kunnen U tenslotte voeren naar een collectie stof fen van donkerder tint, veelzeggend „rusthuisstoffen" genoemd. VVV LIET TEXEL-KAART VERNIEUWEN De WV heeft de landkaart van Texel laten herdrukken en aangepast aan de vele veranderingen, die zich de laatste jaren op het eiland hebben voorgedaan. Een wat handzamer formaat kon wor den verkregen dooi de detailkaarten van de verschillende dorpen te laten vervallen met behoud van de zelfde schaal (1 30.000), Op de kaart zijn de nieuwe parkeerterreinen aangegeven, alle strandslagen (ook de voetpaden), enkele nieuwe duinmeren bij de Hors, de VVV-kantoren, enkele nieuwe we gen en fietspaden, de nummering van de zijwegen van de Pontweg en de Texel-route. De kaart is binnen enkele maanden uit voorraad leverbaar en zal dan ƒ1,75 kosten. MEJ. A. G. LUIJSTERBURG AANVOERSTER CHU-LIJST De OHU komt voor de komende gemeenteraadsverkiezingen met de volgende lijst uit: 1. Mej Luysterburg, 2. G. Westerlaken; 3. C. Koorn Mzn.; 4. D v.d. Vis Jzn 5 R. Barendregt; 6 A. Witvliet; 7 J Huis man Tzn 8 A Boon Jzn.; 9 H. Tjepke- ma; 10 L Kampstra. Het verbeteren van contact tussen kiezer en gekozene, de ruimtelijke orde ning, recreatie, luchtverontreiniging en de kwestie Vietnam waren de belang rijkste onderwerpen, die het tweede kamerlid A. J. Bruggeman van de PSP maandagavond aanroerde tijdens een openbare vergadering in hotel „De Lin- deboom-Texel". De bijeenkomst was ge organiseerd door enkele plaatselijke aanhangers van de PSP en trok 25 be langstellenden, De heer Bruggeman toonde zich over deze opkomst zeer te vreden. Gezegd mag worden dat het kamerlid een boeiende voordracht hield, die ook de (weinige) aanwezigen, die niet tot zijn geestverwanten hoorden, aansprak. Jammer was het dat spreker niet bijzonder diep inging op de poliitek die de PSP voert in de provinciale sta ten en de gemeenteraden, zoals was aangekondigd. Vooral de taak van een PSP-gemeenteraadslid werd niet duide lijk. De problemen waarmee de partij zich bezig houdt, anders bezig houdt dan andere partijen, zijn dan ook voor namelijk van algemeen landelijke en internationale aard. De heer Bruggeman zei, dat zijn partij allereerst het belang van de mens voor staat en niet van een of andere onder neming. Economische belangen mogen de primaire behoeften van de mens niet in de weg staan. Op grond daarvan wijst de partij de vestiging van een Mobil Oil raffinaderij bij Amsterdam van de hand; luchtverontreiniging is altijd onaanvaardbaar. Een dergelijke industrie kan beter naar Groningen gaan, waar een structurele werkeloos heid heerst en waar de afvoergassen boven zee onschadelijk kunnen worden. In het begin van zijn redevoering ging de heer Bruggeman uitvoerig in op de bestaansredenen van de PSP. „Een wer kelijk socialistische partij, die d u s de militaire machtsvorming afwijst is no dig. omdat de PvdA dit belangrijke be ginsel heeft verlaten". Valse voorlichting De voorlichting over Vietnam noem de spreker vals en de motieven die de Amerikanen voor hun acties aldaar aan voeren, huichelachtig. Dat zelfs de PvdA zich zonder aarzelen achter de motie heeft gesteld, dat China de hoofd schuldige in het Vietnam-conflict is, was iets waarover hij zich zeer opwond. „Er is daar geen strijd tussen het com munisme en de vrije wereld. Het in 1960 opgerichte bevrijdingsfront bestond niet uit communisten, maar wel uit Boed- disten en boeren, die het onder het feodale regime niet meer konden hai- den. Amerika intervenieert in Vietnam zoals het overal tussen beide komt in landen waar een bepaalde groep een menswaardiger bestaan tracht te be reiken!" Waddenzee De heer Bruggeman bleek geen me ning over het al of niet voortbestaan van de Waddenzee te hebben. Wel zeg de hij toe, dat zijn partij dit vraagstuk zou bestuderen en daarbij het belang van de mens voorop zou stellen. Droog making zou dus niet moeten gebeuren om Rijkswaterstaat aan een project na de Deltawerken te helpen. Na afloop werd ruimschoots van de gelegenheid tot debat gebruik gemaakt. STUK IN STUDIE GENOMEN OUDESCHILD De toneelvereni ging „Nieuw Leven" te Oudeschild heeft een dezer dagen het stuk „Stuurloos" van Willem van Boxtel in studie geno men. Het drie bedrijven tellende to neelspel zal op 11 april, tweede paas dag, in het dorpshuis worden opge voerd. REIS VERENIGING NAAR OMGEVING ARNHEM OOSTEREND Maandagavond heeft de Reisveremging Oosterend ver gaderd in „Het Centrum", waarbij be paald werd wat het reisdoel voor 1966 zal zijn. Voorzitter Visman verwelkom de een flink aantal belangstellenden Na voorlezing van de notulen door secretaris M. van Houten, vertelde de voorzitter, dat de vereniging nu 47 le den telt en dat de reis op 7 en 8 juni zal worden gehouden. Omdat TESO op die datum geen bus beschikbaar heeft, zal worden gereisd met de fa. Konings- brugge. Vervolgens lichtte de voorzitter vier verschillende reizen toe, waaruit moest worden gekozen. De resp. reis doelen waren Utrecht, Arnhem, Gro ningen en Valkenburg. In de pauze werd uitvoerig gediscussieerd, waarna stemming volgde. De meerderheid sprak zich uit voor Arnhem- Tijdens de rondvraag betuigde men er zijn spijt over, dat niet alle leden aanwezig wa ren om over het reisdoel te beslissen. Maar hopelijk zullen ook de leden die niet hebben meegestemd zich met de reis naar Arnhem kunnen verenigen Verschtynt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. 30 cL incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. OVERDENKING De komende zondag heeft in het ker kelijk spraakgebruik een eigenaardige naam gekregen, n.l. Zondag van de blijdschap. Men brengt dit in verband met de zelfopoffering van Jezus, die wel ver schrikkelijk zwaar is geweest, maar toch zo'n geweldig rijke zin heeft ge kregen. Voor de zonden der gehele we reld, een eindeloze lijst van aanklachten wie zal ze tellen? is het afdoend zoenoffer in Zijn lijden en sterven vol ledig betaald. En de mensen hebben door Hem een onaantastbaar recht op Gods liefde verworven. Die liefde was er al er. regeerde al Uit liefde zond God zijn Zoon. Maar het recht daarop was er tevoren nog niet Dat is nu ver worven op het kruis door onze broeder Jezus, 't Zal er nu alleen nog maar om gaan, dat wij in die wonderlijke bood schap geloven en ons hart aan Hem geven. Meer is niet nodig, met minder kan het niet toe. Een erg gevoelig punt in dit alles is, dat onze situatie er nog niet dadelijk beter van wordt, als wij voor Hem ge kozen hebben. Zowel materiëel als gees telijk, zowel uiterlijk als innerlijk, blij ven wij voorlopig nog dezelfden, die wij al waren. Het egoisme is niet dadelijk dood en evenmin de haat en de genie pigheid, de verkeerde vergeetachtigheid en al die andere duistere invloeden, die voor het leven uiteindelijk afbraak be tekenen Het zichtbare effekt van het Evangelie moge nu en dan wel aan de dag treden in liefde, trouw en andere deugden meer, maar er zijn steeds weer verkeerde tendenzen doorheen. Het christelijke en het kerkelijke leven in het algemeen worden nooit zo, dat men er alleen maar over juichen kan. Dit is natuurlijk geen excuus. Stel U voor Met zulke bekentenissen gooit de Kerk veeleer haar eigen glazen in. Wat kan de mensen dan immers nog bewegen zioh bij haar aan te sluiten" Een trieste omstandigheid is ook, dat men over de Kerk vandaag nog steeds niet in het enkelvoud kan schrijven, al wordt het herstel van de liefde, Gode zij dank, al duidelijk merkbaar. Wij botsen echter telkens weer op tegen een tweeslachtigheid in de levens houding, die bitter teleurstelt. Wat moeten wij daar nu van zeggen? Dit mogen wij zeggen, dat in een we reld, die zichzelf nog altijd niet verbe terd heeft, Jezus toch wel vrijwillig naar het kruis is gegaan om vrede bij God te verwerven voor ieder, die in Hem gelooft. Dat is het licht in de schaduw, de uitweg uit de verwarring En de kerken weten zich aangesteld als getuigen van dit licht. Is Christus' offer tevergeefs gebracht of is het zinvol geweest? Dat zal mee afhangen van onze reactie, als wij in plaats van de haat de liefde leren stel len, in plaats van het egoïsme de broe derschap, in plaats van de aanklacht tegen de samenleving de bekentenis van ons tweeslachtige zelf. God roept ons tot dit offer. Het strijdtoneel is sinds Christus stierf nog niet veranderd. De wereld is nog even corrupt als toen en wij kunnen onszelf daar niet van uit zonderen. Maar wij mogen om Jezus' wil geloven, dat boven onze wereld toch onverminderd het zonlicht van Gods liefde straalt en dat ons het recht geschonken is om op die liefde steeds opnieuw een beroep te doen. Het Evan gelie verkondigt, dat onze rechten bij God alles omvattend zijn. Christus heeft de poort geopend naar leven en vrede. Maar het eerste programmapunt voor allen, die in Hem geloven, is, dat zij hun kruis op zich nemen om het achter Christus aan moedig en hoopvol verder te dragen, het kruis van de zelfver loochening en van dke christelijke le vensstrijd. Wij vieren een zondag van de blijd schap midden in de lijdensweken. Moge het opnieuw aan velen troost en moed geven. T. S. van Leeuwen Vrijdag 18 maart Den Burg, Dorpshuis, fotoclub De Kiekendief Den Burg, City Theater, Kunstkring, Voor drachtskunstenaar Albert Vogel met ..Dagboek van Europa" Maandag 21 maart De Cocksdorp, O.L.S. De Cocksdorp n.m. 8 u bloemschikcursus Woensdag 23 maart Den Burg, „De Zwaan" R.K. Vrouwengilde. „Aardgas en aardolie in Nederland". Vrijdag 25 maart Den Burg. Gymnastieklokaal R.H.B.S. Platte landsvrouwen Eierland en Den Burg, gezamen lijke avond. Zaterdag 26 maart De Koog, „De Toekomst", De Duinkanten» met het stuk „Spel met een droom" Zondag 27 maart Voorjaarswandeltocht. 10 en 20 km. Start bij de Landbouwschool tussen 1 en 2 uur.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1