ONDERHOUD OUD AGENDA Waterspreeuw moest op de kiek! Teveel of te weinig jodium en suiker in het;, bloed De zeldzame waterspreeuw, die vo rige week op Texel vertoefde, heeft geen rustig ogenblik gehad. Direct na dat het diertje was gesignaleerd spande elke vogelminnaar zich in het fenomeen met eigen ogen te zien. Tenslotte lukte het zelfs de Waterspreeuw met behulp van een net te vangen en van een ring te voorzien. Ook de heer Rob Duinker uit Amsterdam hoorde tot de belang stellenden. Na een uitgebreide jacht slaagde hij erin bovenstaande fraaie foto te maken met behulp van een 40 cm. telelens. Nieuwe ntdekkingen met betrekking functie van de schildklier Zowel wat betreft het vaststellen als het behandelen van schildklieraandoe- ninqen is de medische wetenschap in de laatste jaren belangrijk vooruit ge gaan. Voor de diagnose is, naast het vaststellen van het ziektebeeld, de kennis van de hormoonhuishouding in de bloedsomloop zeer belangrijk. De moderne techniek en wetenschap heb ben de medici in de vorm van de radio-isotopentest een middel in han den gegeven, waarmee het mogelijk is de functie van de schildklier nog nauw keuriger te bestuderen. De schildklier produceert het Thyro xin, een belangrijk hormoon, dat het jodiumgehalte in het bloed regelt. De resultaten van de jongste onderzoekin gen op dit gebied hebben aangetoond, dat, wanneer het jodiumgehalte onder de 7 gammaprocent (dat is 7/1.000.000 gram per 100 cc) zakt, dan zijn de func ties van dit orgaan te zwak. Stijgt het jodiumgehalte daarentegen boven de 10 gammaprocent, dan spreekt men van een hyperthryreose, een te krachtige functie. Naast het Thyroxin heeft men nog een andere factor in het bloed ont dekt en hierop zullen de specialisten zich binnenkort gaan concentreren. Voor het genezen van een overmatige werking van de schildklier, zijn er mo menteel drie mogelijkheden. De eerste is de bekende chirurgische ingreep, waarbij een deel van het schildklier- weefsel wordt verwijderd. Meestal vergt deze chirurgische therapie een voorbehandeling met jodium door de internist. De tweede mogelijkheid is de behan deling met Thyreostatica. In dit geval moeten hormonen de te grote werk zaamheid afremmen. Deze behandeling is echter niet geheel zonder gevaar en men dient vooral bij oudere personen voorzichtig te zijn met de dosering van de hormonen. De derde mogelijkheid bestaat uit de behandeling met radio-actief jodium- 131. Hierbij vernietigen bèta-stralen cellen van de schildklier en zorgen zo voor een verkleining van de krop. Met deze verkleining door bestraling heeft men de laatste tijd bijzonder veel suc cessen behaald. Suikerziekte Een soortgelijke belangrijke vooruit gang, zowel met betrekking tot het wezen als de therapie heeft men ge boekt op het terrein van de suiker ziekte De ziekte is een gevolg van een te geringe insulineproduktie van het lichaam met als gevolg een te hoog per centage suiker in het bloed. Speciale onderzoekingen hebben uit gewezen dat het aantal suikerzieken (diabetici) veel groter is dan men aan vankelijk aannam, waarbij het ergste is, dat ongeveer de helft van deze men sen latent ziek is, dat wil zeggen ze be merken zelf niets van het feit, dat ze met een begin van suikerziekte rond lopen, terwijl ze hierdoor in de meeste gevallen uiteraard zich ook verkeerd voeden. De suikerziekte dient op een streng dieet te staan en mensen die zich niet bewust zijn, dat ze een begin van deze ziekte hebben, eten natuurlijk nor maal. Iets merkwaardigs, dat zich trouwens ook bij andere ziekten voordoet is wel, dat het klinische beeld van deze ziekte na de oorlog geheel veranderd is. Voor heen behoorde tot het klassieke beeld de sterke vermagering van de patiënt, tegenwoordig is dat vervangen door te zwaar en te dik. Deze ziekte is niet een kwestie* van een enkele pathologische gebeurtenis, maar zij is het resultaat van een com plex van storingen in de stofwisseling Dat is ook de verklaring voor het feit, dat men bij een latente suikerziekte met de glucose-tolerantietest niets bemerkt. Zo'n patiënt moet men aanmerkelijk zwaarder aanpakken om storingen aan te tonen. De stofwisselingsafwijkingen zijn bovendien zo gering, dat de perso nen in kwestie er niet toe komen om hiervoor naar de dokter te gaan, ja ze dikwijls helemaal niet bemerkt. Zo blij ven lichte verschijnselen jarenlang on opgemerkt. Er zijn drie groepen van mensen die voor deze ziekte moeten oppassen of wanneer ze er aan lijden bijzondere maatregelen moeten nemen. Daartoe behoren vrouwen bij wie de zwanger schap complikaties meebrengt. Was het zo'n tien jaar geleden voor een suiker zieke vrouw vrij gevaarlijk om moeder te worden en leidde dit dikwijls tot een miskraam of een dood kindje, tegen woordig is dit risico aanmerkelijk ver minderd. Uiteraard is het wel van zeer groot belang dat dergelijke patiënten in die zwangerschapsperiode regelmatig onder controle staan van de dokter. Personen, waarvan de beide ouders diabetica waren doen er goed aan regel matig de dokter het suikergehalte van hun bloed te laten bepalen. Gezien de correlatie tussen suiker ziekte en een te hoog gewicht verdient het aanbeveling, dat ook personen die voortdurend een te hoog gewicht heb ben attent zijn op de mogelijkheid van deze ziekte, aangezien het te zwaar zijn een gevolg kan zijn van een storing in de vetstofwisseling en van de koolhy draatstofwisseling. Voordat men aan het einde der twin tiger jaren overging tot het gebruik van Insuline bedroeg het sterftepercentage bij suikerziekte niet minder dan 64%. Tegenwoordig nog slechts 3°/o. Men heeft echter vastgesteld, dat suikerziek te dikwijls samen gaat met degenera- tieve vaataandoeningen en in veel ge vallen hand in hand gaat met artheros- clerose. Steeds meer medici gaan er te genwoordig toe over om bij hartinfarct of vaataandoeningen even het suiker gehalte van het bloed vast te stellen om te kunnen constateren of er ook relatie bestaat. Staat suikerziekte eenmaal vast, dan dient de patient goed te begrijpen, dat hij of zij er met de medicijnen alleen niet komt, doch dat een streng diëet ook bij de therapie behoort. Hiervan afwijken kan dikwijls bijzonder nare gevolgen met zich mee brengen. Veilig Verkeer Texel PREMIEACTIE VOOR DE JEUGD J De door de afdeling Texel van het Verbond voor Veilig Verkeer ingezette actie, waarbij goed gedrag op de weg, direct en ter plaatse met een rijksdaal der wordt beloond, vindt gretig weer klank bij de Texelse jeugd. Wegens op vallend goed gedrag kregen in de afge lopen periode de volgende kinderen de premie uitbetaald: Ciska Hoogenbosch, 7 jaar, wonende Rozendijk B 151a, en Jan Keijser, 10 jaar, wonende te Onge- ren B 198. Deze actie, waarmee de afdeling cor rect gedrag door de jeugd op de weg stimuleert, zal tot 1 juni duren. Het is algemeen bekend dat, landelijk gezien, juist onder de jeugdige weggebruikers een naar verhouding groot aantal ver keersslachtoffers valt. Het is dus zaak dat alles in het werk wordt gesteld om juist deze categorie tot beter wegge bruik te brengen door het duidelijk ma ken van de verantwoordelijkheid van ieder jong individu. Daverende resul taten verwacht Veilig Verkeer niet direct, dat zou te optimistisch zijn. Met een bescheiden effect, misschien niet eens te constateren, is men al tevreden. Als men door deze inspanningen zou bereiken dat slechts één dode of ernstig gewonde minder zou worden geteld, is alle moeite ruimschoots beloond. Zoals bekend is het voornamelijk de politie die uitziet naar opmerkelijk goede verkeersgedragingen door de jeugd en zonodig de premie uitreikt. De jongeren, die voor een premie in aan merking willen komen, moeten zich voortdurend rekenschap geven van hun gedrag; „Rijd ik wel goed rechts? Hin der ik het overige verkeer niet. Rijden wij met hoogstens twee naast elkaar? Stop ik bij een stopbord? Ben ik vol doende hoffelijk in het verkeer? Help ik ouderen, jonge kinderen en mensen, die slecht ter been zijn? Omdat de politie niet alom tegen woordig is en ook andere taken heeft dan het uitreiken van premies, wordt gehoopt op de medewerking van de leerkrachten en van anderen, die vaak langs de weg zijn. Zij zouden nuttige tips kunnen geven, die tot uitreiking van een premie zouden kunnen leiden. De namen van hen, die een premie ontvingen, worden telkens in onze krant gepubliceerd. BESTUUR „TEXELS BELANG" De een dezer dagen opgerichte kies vereniging „Texels belang" staat onder voorzitterschap van de heer H. de Lugt. Vice-voorzitter is de heer L. J. Weijdt, secretaris is de heer C. Zijm en pen ningmeester is de heer J. C. Dros. De heren K. Mantje, M. Mantje, J. Baren- dregt, .F. Standaart, S. Rentenaar en M. Roeper zijn als leden aan het bestuur toegevoegd. Verschillende bestuursle den hebben zich ook candidaat gesteld voor de gemeenteraadsverkiezingen. Zie hiervoor uitvoerig het artikel op het derde blad. WEER WITTE POMP OP TEXEL OUDESCHILD Texel heeft weer een pomp, waar automobilisten zg. „witte benzine" kunnen tanken. De heer A. van Boven te Oudeschild, die tot voor kort een Caltex-pomp exploiteer de, heeft zijn contract met de maat schappij niet verlengd om zich voortaan bezig te kunnen houden met de verkoop van goedkope (super) benzine. De witte pomp staat bij het haven terrein, op de plaats waar eerst de Caltex-pomp stond. De in de grond zittende voorraadtank heeft de heer Van Boven overgenomen. Officieel zal de witte benzine in Oudeschild 52 cent kosten (normale prijs 56,8 cent), maar als openingsreclame, die voorlopig voortduurt, zullen de automobilisten nog minder betalen. De levering van witte benzine start morgenochtend. NAGEKOMEN SPORTBERICHTEN S.V. Texel De wedstrijd ZDH-Texel 2 begint zondag om half één. Dit in tegenstelling tot wat elders staat vermeld. Texelse Boys Het eerste speelt thuis om 2.30 uur tegen Oosterend. Het wordt tijd dat er weer een paar punten binnen komen. Ook het tweede speelt thuis om 12 u. tegen RHC 7. Een sterke tegenstander, maar met een beetje overleg zit er nog wel een puntje in. Vanavond weer training voor senio ren en junioren. Zie een beetje op peil te blijven, want de comp. duurt nog lang. Terreindienst: M. Kuip en G. Kuip. BEJAARDENTOCHT OP 10 MEI Traditiegetrouw organiseert de Dorpscommissie Den Burg een bejaar- dentocht over het eiland en wel op dinsdag 10 mei. Ook deze keer zal men een beroep op de inwoners van Den Burg doen voor een financiële bijdrage, waardoor de tocht mogelijk wordt. Dinsdagmiddag om drie uur wordt ge start. Halverwege zal ergens worden gestopt om een broodmaaltijd te gebrui ken, gevolgd door een toneelvoorstel ling. De bejaarden, die willen deelne men, worden verzocht zich op te geven bij mevrouw Wassenaar, Willem van Beierenstraat 34, tel. 2181. Op de auto mobilisten van Den Burg zal een beroep worden gedaan weer op de bekende wijze mee te werken. De kosten van de tocht worden bestreden uit de op brengst van een collecte in de week van 9 tot 14 mei Hoe groter de opbrengst is, des te pretttiger zal de dag zijn, die men de bejaarden kan aanbieden. BALDADIGHEID Bij de wegkruising Pontweg-Gast- huisstraat had de dienst gemeentewer ken enkele hekken en drie knipper lichten geplaatst. Gisterochtend werd ontdekt, dat een der lichten (kostprijs per stuk ca. ƒ130,was vernield en een andere was verdwenen. De politie is op zoek naar de daders. EMMABLOEM-COLLECTE 1966 Het Groene Kruis Texel is voorne mens de jaarlijkse Emmabloem-collecte ten bate van de tuberculose-bestrijding in de periode van 25 april tot en met 1 mei te houden. Hiervoor werd toe stemming verleend door B. en VV. van Texel. Het grootste deel van de op brengst van deze collecte (90%) is be stemd voor het Groene Kruis Texel en 10% voor de Noordhollandse Vereniging van Tuberculose-bestrijding, de vereni ging die o.m. het kringbureau in Den Burg leidt. Vooral in verband met het feit, dat het Groene Kruis Texel dit jaar vandaag 60 jaar bestaat, doet het bestuur een beroep op alle Texe laars, deze collecte naar vermogen te steunen. Voorts worden alle vrouwen verenigingen op Texel verzocht aan de collecte mee te werken. Als collectrice kan men zich melden bij mevr Arensman te Den Burg; J. Th. Boom te Oudeschild; mevr. Bakker- Witte (Sint Anna) en G. Kikkert te Den Hoorn, mevr. Eelman-Hoogenbosch te De Koog; B. Paagman te Eierland; J. J. Westdorp te De Cocksdorp; mevr. Bak ker-Bruin te De Waal en F Witte en J. Bakker te Oosterend. Opgave is ook mogelijk bij een van de wijkverpleeg sters. Dat de tuberculose nog steeds en met alle middelen bestreden dient te wor den, blijkt uit het feit dat van 1 januari tot heden vier Texelse patiënten voor behandeling in het sanatorium moesten worden opgenomen. KINDEROPTOCHT OP KONINGINNEDAG In samenwerking met het Kon. Texels Fanfarekorps zal de dorpscom missie van Den Burg een versierde kinderoptocht organiseren. De deelne mers zullen beoordeeld worden door een jury, die negen prijzen zal toeken nen, t.w. drie prijzen voor jongens en meisjes (enkelingen), drie prijzen voor paren en drie prijzen voor grotere groe pen. Als de zon het er op Koninginne dag niet bij laat zitten en als de deel name groot is, wordt de optocht onge twijfeld een groot succes. Gestart wordt om kwart over tien van de Groene- plaats. De kinderen moeten een half uur tevoren aanwezig zijn. HANDELSREGISTER In „Handelsbelangen" van donderdag 21 april 1966 lezen wij onder wijzigin gen in het Handelsregister; Fa. Roeper en Langeveld, Texel, De Waal, Waalenburgerdijk W 78. Agra risch loonbedr. Bedr. o.a. Loonwerk- bedrijf Texel N.V. C. F. Mooij-Middelaar, Texel, De Waal, Hogereind 32. Kamerverhuur- bedr. enz. Filiaal gevestigd te Texel, Den Hoorn, Diek 10. Handelsn. Diek Hotel-Pension. Prins Hendrik-hotel, Texel, Ooster end 0 139. Cafébedrijf. Uittredend eig.: J. Witte. Bedr. wordt voortgezet door H. de Vries onder dezelfde naam. ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 24 april op om 5.26 uur cn gaat onder om 19.52 uur; 27 april op om 5.19 uur en onder om 19.57 uur Maan: 28 april E.K.; 4 mei V M. Hoog water ter rede van Oudeschild 22 apr. 9.28 cn 21.43; 23 apr 10.02 en 22.15; 24 apr. 10.35 en 22.48; 25 apr. 11.11 en 23,25; 26 apr. 11.48 en 27 apr 0.07 cn 12.26; 28 apr. 0.52 en 13.14; 29 apr. 1.53 en 14.29; 30 apr. 3.31 en 16.17. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water VERGADERING UITGESTELD De gezamenlijke vergadering van de Algemene Texelse en de R.K. Midden standsvereniging, die dinsdag a.s. zou worden gehouden, is verschoven naar dinsdag 10 mei Dit in verband met het Hocra-congres, waar deze vergadering anders mee zou samenvallen. Vrijdag 22 april Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub De Kieken dief. Spreker de heer Kars uit Amsterdam Zaterdag 23 april Den Burg, SVT-terrein, Schoolvoetbal voor alle lagere scholen van Texel, aanvang 10 uur Dinsdag 26 april Den Burg, De Zwaan, Kleindiersportvereni- ging Kotex. Dia-avond „Gevleugelde Manne quins" (tropische vogels). Spreker de heer S. J. Houtenbos. aanvang 8.30 uur. Leden genodig den. Woensdag 27 april De Cocksdorp, De Hoop, Plattelandsvrouwen De Cocksdorp-Eierland Dc heer Henri van Leeuwen als „Zwerver in Parijs". Den Burg, Landbouwschool, laatste avond R.K. Vrouwengilde. Onderwerp „Aardgas en aardolie". Bestuursverkiezing. Zaterdag 30 april Den Burg, Terrein SVT, schoolvoetbal lagere scholen van Texel, aanvang 2 uur. Den Burg, 10 uur. Kinderoptocht met het Kon. Texels Fanfarekorps. Versierde fietsen enz. Start Groeneplaats ZONDAGDIENSTEN DOKTOREN van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Dokter VAN LOON, tel. (02220) 2016 {voor praktijken doktoren Coutinho. Elias en Van Loon). Dokter S1EBINGA, tel. (02222) 234 (voor praktijken doktoren Barnard en Siebinga). DIERENARTSEN ingaande zaterdagmorgen 12 uur: J. BEEKMAN, tel. (02220) 2936. GROENE KRUIS (v/h Witte Kruis): ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur: Zr. MANNESSEN, Den Burg, tal. (02220) 2414 CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 27 april a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren Den Hoorn 13.0013.30 uur; Oosterend en De Waal: 13.3014.00 uur; De Cocksdorp en Eierland 14.0014.30 uur; De Koog 14.30—15.15 uur. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 24 april 1966 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froentjes De Cocksdorp 10 uur ds. Soesan Maandcollectc kerkvoogdij Den Hoorn 10 uur ds. Oskamp De Koog 10 uur ds. Waardenburg De Waal 19.30 uur ds. Waardenburg Oosterend 10 uur Eerwaarde heer Veldhuis 19 30 uur ds. Beerthuis, jeugddienst maandcollecte kerkvoogdij Oudeschild 11 uur ds. Soesan maandcollecte kerkvoogdij GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 3 uur ds. Uidam Oosterend 10 en 3 uur ds. Van Leeuwen GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 4.00 uur Leesdienst in Gebouw voor Chr. Belangen DOOPSGEZINDE GEMEENTE Oosterend 10 uur ds. Koopmans Den Burg 19.30 uur ds. Koopmans De Koog 10 uur mej Van Zetten TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,25-. elke regel méér 0,25. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,25 meer. Speciaal voor gelegen heidsaanbiedingen. (N.B. voor in deze kolom geplaatste zaakadverten ties geldt het normale millimetertarief). Alle soorten vogel kooien en -zaden, goud vissen en aquariums. Uw keus - bij Geus Bij ons is de cliënt nog steeds koning. Dus toch weer Uw kleermaker Carel Schmidt, Boom- kampstr, 8, tel. 13615, Alkmaar. Elke week op Texel Rijschool „Groot", eig. K H. Boon Vamor gedipl. Voor al uw rijbewijzen. Opel Kadett ƒ8,-. Tel. (02230) 3252 Voor oud ijzer, lompen, metalen en bruikbaar ijzer. J. W. Schagen, Heemskerkstraat 14, Ou deschild, tel. 2470 Neem nu rijles bij au torijschool Nieuw Texel. Wij halen en brengen u. Lesgeld ƒ8,00 per uur. De eerste 10 lessen voor 70 R. P. Bakker, bevoegd lij-instructeur, Boogerd 11. Den Burg, telefoon (02220) 2131 Nog steeds volop hand en moesappelen. M. Huisman, „De Veen", telefoon 2203 Autorijschool B.E.K.A., Wilhelminastraat 61 (n.b. Nutsspaarbank) Nieuw Den Helder. V.W. en nieuwste Opel Kadett. Prijs per lesuur 7,50. Theorie gratis. Anne v.d. Bijl spreekt zaterdagmorgen, 10.15 u., voor de radio (41 m, korte golf). Te koop een grassilo met opzetstukken. Inhoud 22 kubieke meter. W. Koning, De Laagte Te koop Etna keuken- kacheltje, wit ƒ50,en Inventa bungalowkachel ƒ100,—. Tel. (02220) 2879 Te koop herenfiets, 2- pers. opklapbed, stoelen, traploper, gasstel. Schoonoordsingel 15 Restanten Jonathan hand- en moesappelen, vanaf ƒ2,per kist. H. J. Keijser, fruitbedrijf Mo lenbuurt Te koop frisse twee jarige afgekalfde koe. P. Eelman, Hoeve „Bargen", telefoon (02223) 330 Te koop goed onderh. kinderwagen (koopje!) Adres bur. v.d. blad Wie heeft maandag 18 april mijn bril gevonden? Gaarne tegen beloning terug te bezorgen bij P. Karsman, Loodssingel 20, Oudeschild Overcompleet een Van Berkel vleessnijmachine ƒ150,Jeugdherberg „Panorama", tel. 2197 Gerookte schar en po nen. ,,'t Vispaleis", tel. 2598 Te koop 7 biggen en 1 pink. C. v. Beek, E 116, Zd. Eierland Te koop BMW Isette. Gasthuisstraat 14 VERLOOFD Alice Eenhoorn Ab Stoffers Boogerd 13, Den Burg, Texel, Noordenkampweg 7, Wapenveld (Gld.), 24 april 1966. In plaats van kaarten. Met dankbaarheid aan God geven wij met vreugde en grote blijd schap kennis van de ge boorte van ons dochtertje Sacha Jancina Joh. A. Henstra J. M. Henstra-Verlaan Texel, Plevierstraat 18, De Koog, 18 april 1966. Vol vreugde en dank baarheid aan God geven wij U kennis van de ge boorte van onze dochter Angélique Bij het H. Doopsel ont vangt zij de namen Angélique Margaretha Maria Annegriet Boom- Witte Wim J. M. Boom Oudeschild, Texel, 20 april 1966, t Buurtje 21. Johan Tuntolder Prinses Irenestraat 36, Harlingen en Hillie Visser Wilhelminalaan 98, Den Burg hebben de eer U, mede namens wederzijdse ouders, kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaatsvinden op vrijdag, 6 mei 1966, n.m. 2 uur in het gemeentehuis te Den Burg, Texel. Kerkelijke bevestiging door de Weleerwaarde heer Ds. P. Uidam, n.m. 2.30 uur in de Geref. Kerk te Den Burg. Receptie van 4.30 tot 6 uur in het gebouw achter de Geref. Kerk te Den Burg. Toekomstig adres: 't Buurtje 2, Oudeschild. 24 april a.s. hopen onze lieve ouders T. Buis en A. Buis-Cadova hun 30-jarig huwelijks feest te vieren. Namens de kinderen: P. R. Buis M. S. F. Zijlstra R. Zijlstra „De Strandloper", Duinweg C lOld, De Cocksdorp. Gelegenheid tot felicite ren van 4-6 uur in het Torenpaviljoen De Cocks dorp.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 2