Ha, dat moet u vaker doen: erop Gunstige regeling financiering Groene Kruis-gebouw Slagroom Doodlopende zijweg Bakkers Ijzerhandel n.v. Raming totale stichtingskosten f 457.800.-- Lekker en gezellig: vla-flip met slagroom rubriek voor on.i,rr,..ia6t!r LANDBOUW en VEETEELT >art 'fironintfTU; TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 22 APRIL 1966 De raad gaat er mee akkoord dat de gemeente Texel de nieuwbouwplannen van het Groene Kruis Texel subsidiëert. Zoals bekend wil het Groene Kruis het bestaande consultatiebureau-badhuis op de hoek Schoonoordsingel-Witte Kruis- laan te Den Burg aanzienlijk uitbrei den. Aldus wordt een aan de eisen des tijds voldoend geheel verkregen. Voorts zal een viertal woningen in het com plex worden opgenomen, waarvan er één bestemd is voor de concierge-bad- meester en drie voor de wijkverpleeg sters. De totale stichtingskosten worden globaal geraamd op ƒ457.800, Oorspronkelijk was de vereniging voornemens een aanmerkelijk minder omvangrijke uitbreiding tot stand te brengen. De gemeente zelf heeft echter aangedrongen op een ruimer opgezet bouwplan, zulks als gevolg van de door de gemeente nodig geoordeelde verrui ming van de hoek Witte Kruislaan- Schoonoordsingel, waardoor het op die hoek staande oude wijkgebouw zal moeten worden gesloopt. Dit bracht uiteraard de nodige financiële conse quenties mee. De in 1963 van kracht geworden „Subsidieregeling het Witte Kruis Texel" kent ten aanzien van de stich tingskosten van wijkgebouw de volgen de bijdragen: 50% van de rente van het in aankoop, stichting, eerste inrichting of uitbreiding van wijkgebouwen ge- investeerde kapitaal, alsmede 50% van de afschrijvingen van deze objecten. Voorts een uitkering ineens ten bedrage van een derde gedeelte van de kosten van aankoop, stichting, eerste inrich ting of uitbreiding van een wijkge bouw. Twee mogelijkheden De uitkering ineens is facultatief ge steld; de raad kan dus uitmaken of het bedrag wordt verstrekt of niet. In geval de gemeente alleen de helft van de ren te en de helft van de afschrijving ver goedt, zullen de stichtingskosten door de vereniging als volgt worden gefi nancierd: subsidie van de provincie; ƒ30.000,mogelijk te verkrijgen bij drage ineens: ƒ10.000,en een hypo thecaire geldlening tegen 6% van ƒ417.800,— Totaal dus ƒ457.800,—. Op basis van de door de vereniging overge legde exploitatiebegroting bedragen de kapitaalslasten hiervan over het eerste jaar: rente: ƒ25.068,afschrijving ge bouw ƒ9025,afschrijving centrale verwarming ƒ1690,en afschrijving inrichting ƒ2300,Totaal dus 38.083. Van het totaal wordt door de vereni ging en de gemeente ieder 50% of ƒ19.041,50 gedragen. Dit bedrag gaat per jaar omlaag met de helft van de rente over de jaarlijkse afschrijving, of wel met Vtx 6% van ƒ13.015,is ƒ390,45 Door de verlening van een uitkering ineens komen financierings- en kapi taalslasten voor de vereniging veel gun stiger te liggen. Door de subsidie van ƒ152.600,komt de financiering tot 'n bedrag van ƒ457.800,terwijl de kapi taalslasten voor het eerste jaar zich laten becijferen op ƒ24.177,Van dit bedrag worden door de gemeente en de vereniging eveneens ieder 50% gedra gen of ƒ12.088,50. Wegens afschrijving gaat dit bedrag jaarlijks omlaag met V* x 6% van 8265,— is ƒ247,95. Bij deze handelwijze zijn de kapitaallasten van de vereniging weliswaar 6953,lager, maar de kapitaalslasten voor de ge meente zijn hoger. Die bedragen totaal ƒ24.078,50. Subsidiëring plus uitkering ineens biedt voor de vereniging de beste perspectieven. Meer contributie Ter dekking van het uit de exploita tie der nieuwbouw voortvloeiende na delige saldo, zal de vereniging zijn in komsten moeten gaan opvoeren, het geen nagenoeg alleen kan door contri butieverhoging. Bij de gunstigste rege ling betekent dit dat de opbrengst daar van ca. 37% hoger moet worden (De contributie bedraagt ƒ12,.per jaar). Bij toepassing door de gemeente van de voor het Groene Kruis minder gun stige regeling (dus subsidiering zonder uitkering ineens), moeten de contribu tieinkomsten zelfs met 55% worden verhoogd. Het zal onze lezers duidelijk zijn, dat de nieuwbouwplannen van het Groene Kruis alleen bij toepassing van de gunstige regeling mogelijk wor den. In hun uitvoerige toelichting aan de raad stellen B. en W. zich de vraag of het juist is dat de in het plan begrepen vier woningen volledig in de subsidie regeling mee te nemen. Voor wat be treft de woning, die voor de concierge- badmeester is bestemd zijn B. en W. van mening, dat deze, mede in verband met het ter plaatse aanwezige badhuis, wèl tot het complex moet worden gerekend. Voor de drie verpleegsterwoningen lijkt dit minder vanzelfsprekend. Echter zal het bestaande wijkgebouw worden ge sloopt. Vier woningen Dit gebouw bevatte o.a. twee woon gedeelten voor wijkverpleegsters. Het gebouw staat P.M. op de balans, waar door de vereniging uit dien hoofde geen kapitaalslasten meer heeft. Op de ex ploitatie heeft dit laatste een gunstige invloed. Door de sloping van het oude gebouw gaat twee woningen teniet, waarvoor nieuwe moeten terugkomen. In de exploitatie van de nieuwe wo ningen zijn uiteraard de kapitaalslasten daarvan opgenomen. De vereniging mag nu niet een zodanig hoge huur in reke ning brengen, dat de exploitatie sluit. Er is n.l. een landelijke regeling, die voorschrijft, welke huren o>p de sala rissen van wijkverpleegsters mogen worden gekort. Hieruit vloeit onherroe pelijk een nadelig saldo op de exploi tatie van dit soort woningen voort. Op grond hiervan en de omstandigheid, dat de sloping tevens in het belang der ge meente plaatsvindt, zijn wij van oor deel, dat het redelijk is de woningen voor de wijkverpleegsters eveneens in de subsidieverlening mee te nemen. Hoewel op het ogenblik te Den Burg slechts twee verpleegsterwoningen zijn, is een derde woning geprojecteerd om aan toekomstige ontwikkelingen het hoofd te kunnen bieden. In het kader van de financiële ver houding zal 80% van de verstrekte subsidies door de gemeente uit het ge meentefonds worden terugontvangen. SCHOOLVOETBALTOERNOOI TEXEL 1966 Zaterdag 23 april zullen de verschil lende Texelse lagere scholen elkaar op het gebied van de voetbalkunst bekam pen. Al de wedstrijden worden weer ge speeld op de velden van S.V. Texel. In voorgaande jaren is bewezen dat deze wedstrijden zich in een bijzonder grote belangstelling kunnen verheugen, waar schijnlijk een gevolg van het enthou siaste spel van de leerlingen. De finale zal worden gespeeld op zaterdag 30 april, eveneens op het veld van S.V. Texel. Evenals vorig jaar mag de kampioen van Texel meedoen aan het kampioenschap van Noord-Holland op 5 mei te Alkmaar. De wedstrijdindeling ziet er als volgt uit Zaterdag 23 april Veld A, groep I: 10.00 uur O.L.S. Den Burg-R.K. 2 10.30 uur Den Hoorn-School m/d Bijbel 11.00 uur Oudeschild-R.K. 2 11.30 uur O.L.S. Den Burg-Den Hoorn 12.00 uur School m/d Bijbel-Oudeschild Veld B, groep II: 10.00 uur R.K. 1-C.V.O. 10.30 uur De Cocksdorp-De Koog 11.00 uur C.V.O.-O.L.S. Oosterend 11.30 uur R.K. 1-De Koog 12.00 uur De C'dorp-O.L.S. Oosterend Veld B, groep 1: 13.00 uur School m/d Bijbel-R.K. 2 13.30 uur O.L.S. Den Burg-Oudeschild 14.00 uur Den Hoorn-R.K. 2 14 30 uur O.L.S. Den Burg-School m/d Bijbel 15.00 uur Den Hoorn-Oudeschild Veld A, groep II: 13.00 uur O.L.S. Oosterend-De Koog 13.30 uur R.K. 1-De Cocksdorp 14.00 uur C.V.O.-De Koog 14.30 uur R.K. 1-O.L.S. Oosterend 15.00 uur C.V.O.-De Cocksdorp Zaterdag 30 april 14.00 uur Nr. 1 groep I-Nr. 2 groep II 14.30 uur Nr. 1 groep II-Nr. 2 groep I 15.15 uur Verliezers om 3e en 4e prijs. 15.45 uur Finale. Ten aanzien van het door de vereni ging te financieren deel van de stich tingskosten wordt verwacht, dat het Groene Kruis te zijner tijd een garantie van de gemeente voor de aangegane geldlening zal worden gevraagd. Dit met het oog op een zo laag mogelijk te bedingen rente, wat zowel vereni- gings- als gemeentebelang is. B en W. leggen er de nadruk op dat steeds ge sproken is over globale ramingen, die te zijner tijd aan de werkelijke (waar schijnlijk belangrijk hogere) cijfers zul len moeten worden aangepast. Met het oog daarop werd in de laatste raadsver gadering op zo veel mogelijk spoed aangedrongen. n veraangenamen Weg met de verouderde gereedschappen In de tuin en op het veldi Met WOLF-gereedschappen werkt U trekkende gemakkelijker, vluggeren grondiger.zonder inspanning, zonder bukken, zonder rugpijn. Voor elk karwei en voor elke grondsoort is er het geschikte WOLF-gereedschap. Erkende merkartikelen. Sinds 40 jaar in de gehele wereld millioenen-voudig beproefd. WOLF-gereedschappen - door en door goed - steeds voorradig bij: KOPZIEKTE DREIGT Hoewel op het moment, dat we deze regels schrijven de melkkoeien nog in het winterverblijf verkeren, mogen we toch aannemen, dat binnenkort het mo ment komt, waarop de meeste koeien de stal zullen verlaten. Op dat moment doet de kopziektedreiging zich weer voor. De dreiging kon dit jaar wel eens extra groot zijn. De omstandigheden geven daarvoor nl aanleiding. Het is bekend, dat het gevaar voor kopziekte extra groot is als na een pe riode van koude een aantal dagen volgt met belangrijk hogere temperatuur. Hier speelt in de eerste plaats het di recte nadeel van temperatuurswisseling een rol. Daardoor zijn de dieren extra gevoelig. Dit maakt ook, dat de over gang van stal- naar weideperiode het moment is, waarop de meeste gevallen van kopziekte voorkomen. Maar er is nog iets anders. De sa menstelling van het gras wijzigt zich onder invloed van die hogere tempera turen zodanig, dat dit uitermate gevaar lijk voeder wordt. Met name het ge halte ruw eiwit kan door deze weers- omslag in enkele dagen belangrijk ho ger worden en dit is één van de zaken, die een rol spelen bij het optreden van 'kopziekte. Het grasland staat er op het moment op veel plaatsen goed voor. Het is te verwachten, dat zeer spoedig nadat de echte lente werkelijkheid wordt een groot aantal dieren de wei in zal gaan. Ze komen dan in „gevaarlijk" gras. Een tweede nadelige factor is het feit, dat er de laatste tijd zeer veel re gen is gevallen. Het gras zal daardoor een laag gehalte aan droge stof hebben En het is een bekend feit, dat ook dit de kans op het optreden van kopziekte verhoogt Magnesiumgehalte te laag Eén van de eerste en belangrijkste oorzaken voor het optreden van kop ziekte is een te laag gehalte aan mag nesium in het gras. Uit in vorige jaren verricht onderzoek is duidelijk geble ken, dat op Texel zeer veel percelen zijn, waar het gras in het voorjaar een laag magnesiumgehalte heeft Op be drijven, waar geen kieseriet of magne- samon is gestrooid en op de percelen, die het eerst beweid worden, het kali gehalte hoog is, of een flinke gier- of FEUILLETON door Gré de Boe/ 37. Even was het stil. De jongeman moest deze mededeling eerst verwerken en omdat hij bleef zwijgen, vroeg de stem aan de andere kant van de lijn: „Bent u er nog, meneer Hartog? Hallo?" „Ja, ja", antwoordde Jaap, „neem me niet kwalijk. Ik moest even tot mezelf komen. Weet u zijn adres?" „Eveneens. Uw vader woont in Bern, eigenlijk in Neuhausen, dat is een voor stadje zal ik maar zeggen. Ik heb een telefoontje gehad van mijn Zwitserse contactman. Een brief met verdere in lichtingen wordt vandaag verzonden. Morgen of overmorgen weet ik natuur lijk meer". ,yHoe weet u, dat hij ehin kom mervolle omstandigheden verkeert?" „Hij is buitenlander, meneer Hartog, vreemdeling dus. Dit voorjaar heeft de Zwitserse regering nogal drastische maatregelen genomen ten aanzien van de werkvergunningen voor buitenlan ders. Mijn zegsman vertelde, dat uw vader sinds enige tijd geen werkver gunning meer heeft". „En. dat meisje? Die juffrouw Bijl?" „Daar is alleen van gezegd, dat ze in ieder geval niet meer bij hem ds. Mis schien is juffrouw Bijl teruggekeerd naar Nederland?" „Mij niets van bekend. In onze stad is ze in ieder geval niet meer gezien sinds.... sinds die bewuste dag. Dan was ik daarvan wel op de hoogte ge steld. Wat moeten we nu doen?" „Wacht u een paar dagen, meneer Hartog. Zodra ik de brief met meer ge gevens heb, bel ik u op. Dat lijkt me wel het beste. Tot zolang kan ik toch niets doen, omdat ik nog niet het juiste adres heb". „In ieder geval eh.dank u wel, meneer Klomp". „Geen dank, meneer Hartog. Het geeft mij voldoening, dat we er in ge slaagd zijn uw vader op te sporen". In de zaal teruggekomen, wenkte hij Herman en op de gang vertelde Jaap hem, wat hij zo juist te weten was ge komen. „Wat doen we nu?" vroeg Herman. „Ik dacht: Laten we het onder ons houden tot we meer weten. Lijkt jou dat ook niet het beste? En vooral van avond niets zeggen. Dat zou maar con sternatie teweeg brengen". Herman dacht na en knikte tenslotte. „Ja, dat zou sneu zijn voor Henk en Tinie, he? Het lijkt me verstandig om ook moeder nog niets te zeggen. Die paar dagen.... Wat niet weet, niet deert". „Alsjeblieft, 't Mens zou geen nacht meer slapen, als ze wist, dat vader in ellendige omstandigheden leeft. Wat toch een stommeling, he? Om zo je le ven te vergooien". Herman spreidde zijn handen. „Wat weten wij van de menselijke hartstoch ten en driften7 Hoe zullen wij op die leeftijd zijn? Laten we zacht in ons oordeel blijven. Wie weet, waar we zelf nog voor komen te staan". Jaap fronste zijn wenkbrauwen. „Denk jij soms, dat ik ooit zo gek zal zijn?" „Ssst. Ken jij jezelf zo goed? Laten we blij en dankbaar zijn, dat vader nog leeft". Daar kon Jaap Hartog niets tegen dn brengen. HOOFDSTUK 15 Vier dagen na de bruiloft reed een kleine Renault in snelle vaart over de autobaan naar het zuiden. Achter het stuur Herman Kedde; naast hem zijn schoonmoeder: Nel Hartog. De derde dag was er een telefoontje gekomen uit Amsterdam. De brief uit Zwitserland was binnen. Konden de he ren misschien naar Amsterdam komen om te overleggen, wat er nu verder ge daan moest worden? Jaap beloofde in de middag aanwezig te zijn, belde zijn zwager in Zeeland op en sprak met hem af, dat ze elkaar om half drie in Am sterdam zouden ontmoeten. Daar vernamen ze de nodige bijzon derheden. In december, nu ongeveer anderhalf jaar geleden, waren de heer Hartog met het meisje in Bern gearri veerd. Ze hadden hun intrek genomen in een pension. Beiden hadden vrij spoedig werk gevonden; de man in een garage, het meisje in een fabriek. Dat is goed gegaan tot begin van dit jaar, toen de nieuwe maatregel ten opzichte van buitenlandse arbeidskrachten in wer king trad. Zowel de man als het meisje moesten worden ontslagen. Het blijkt, dat ze de laatste maanden nogal gedu rig ruzie met elkaar hadden Vooral het meisje ging dan hevig te keer. Eind januari is ze er plotseling vandoor ge gaan. Blijkens inlichtingen van de vreemdelingendienst, is ze getrouwd met een Zwitserse jongeman en ver trokken naar Olten, dat is een stadje op zestig kilometer van Bern. De man heeft, sinds hij geen werk meer heeft, verschillende losse karweitjes opge knapt, maar is nu ongeveer zonder mid delen van bestaan. Omdat hij in zijn pension altijd op tijd betaald heeft en men nooit reden had aanmerkingen op hem te maken, heeft men hem tot nog toe gehouden. De vreemdelingenpolitie heeft vorige week evenwel een ultima tum gesteld: als hij geen middelen van bestaan heeft, moet hij binnen dertig dagen Zwitserland verlaten. In overleg met de detective besloot men hem op te halen. Beiden, Herman en Jaap, reden naar het ouderlijk huis, waar ze moeder Nel voorzichtig op de hoogte stelden van de feiten. Nel had zwijgend het verhaal aangehoord en toen Herman uitgesproken was, zei ze op besliste toon: „Ik ga vader halen. Hoe kom ik in Bern? Kun je daar met de trein heen?" Ja, dat kon. Maar Herman had een beter plan. „Ik bel Hilda op en zeg, hoe de vork in de steel zit. Morgenvroeg rijden we weg. Met een beetje geluk zijn we morgenavond bijtijds in Bern. Een meevaller dat het niet vriest en er geen sneeuw ligt. Wat denkt moeder er van?" Nel had geknikt Hoe eerder ze bij haar Huiib was, hoe liever. En tenslotte was het haar taak hem op te zoeken en terug te brengen naar huis. „Oké", had Herman geantwoord, „dan gaan we vanavond bijtijds naar bed. Ik wou om een uur of zes wegrijden. En zeg nog maar niets tegen de anderen". Gedurende de lange reis dwars door stalmestbemesting is gegeven, is er speciaal dit voorjaar alle aanleiding voor de dieren extra in de gaten te houden. Eén van de belangrijkste maatregelen is dan het 's nachts opstallen. Laat de dieren maar een korte tijd weiden en vergeet niet om de eerste tijd dóór te gaan met het voeren van kopziektekoek. Het verlies van een goede melkkoe is een te grote schadepost om in dit op zicht risico's te nemen. Nieuw Cultureel Centrum HUUR BENEDEN KOSTPRIJS Onlangs werd in de kantine van de L.TS. a&n de Emmalaan door de Stich ting Cultureel Werk een bijeenkomst belegd, die tol doel had een toelichting te geven op de gebruiksmogelijkheden van het in aanbouw zijnde cultureel centrum annex sporthal. Op deze avond werden vertegenwoordigers van het Texelse verenigingsleven ingelicht over de mogelijkheden, die het nieuwe cen trum biedt. Door middel van een intekenlijst kun nen verenigingen, die serieuze belang stelling hebben om van de ruimte ge bruik te maken voor 1 mei geregis treerd worden, zodat men enigszins een beeld kan verkrijgen van het aantal po tentiële kandidaten. In dit verband is overigens geen sprake van binding. De zaal leent zich bij uitstek voor sporten als zaalhandel, volleybal, bas ketbal en turnen. Daarnaast rekent men ook op belangstelling van amateurto- neelverenigingen. Reeds is een overeenkomst getroffen tussen de Stichting Cultureel Werk en het stichtingsbestuur van de L.T S. De Stichting stelt duidelijk dat het nieuwe centrum beslist niet is bedoeld om concurrentie aan te doen aan be staande zaalhouders. De verenigingen zijn vrij in hun keuze en zullen voor- en nadelen zelf moeten afwegen. De zaalhuur zal een stuk beneden de kostprijs liggen Hoeveel de prijs preoies zal bedragen, kon in dit stadium nog niet worden gezegd; ook over de ver houding tot de huren van reeds be staande zalen durfde men zich op de bijeenkomst niet uit te laten. Dit laatste punt is nog object van studie. Het nieuwe cultureel centrum wordt in september officieel geopend. Duitsland werd er niet veel gesproken. Nel Hartog zat met haar handen ge vouwen voor zich uit te kijken. Af en toe maakte Herman haar opmerkzaam op iets, wat de moeite waard was. De vrouw keek dan even en knikte kort, antwoordde met één-lettergrepige woorden. Het was duidelijk, dat haar gedachten verwijlden bij haar man en ze daarom geen oog had voor natuur schoon of de pittoresque plaatsjes, die ze passeerden. Zodat Herman het ten slotte maar opgaf. In een wegrestaurant dineerden ze Hoewel Nel niets zei, bemerkte Herman wel, dat zijn schoonmoeder onrustig werd tijdens dit oponthoud, zodat ze weer vrij spoedig verder reden over de lange, brede autobaan. Toen ze, dicht ibij Bazel, de douanecontrole door waren, zei Herman: „Nu zijn we in Zwitser land. Als we zo door kunnen rijden, zijn we met een paar uurtjes op de plaats van bestemming". Om half zeven reden ze Bern binnen. Omdat Herman ook onbekend was in deze stad, moest hij enkele malen de weg vragen, doch de mensen waren vriendelijk en gaven geduldig de ge wenste -inlichtingen. Na enig zoeken kwam men in de buitenwijk Neuhausen en de straat, waar het pension was, waarin Huib Hartog verblijf hield Bij een lantaarnpaal stopte hij en opende het portier. „Hier is het, moe der. Ik zal even aanbellen en het woord voeren. Gaat u dan verder alleen, dat lijkt me beter. Ik wacht hier wel in de wagen". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 5