Jan Bremer (37) is gelukkig in het land van Ver woerd IVOROL Vorig jaar getrouwd met Zuid-Afrikaan se Rassenscheiding is in het belang van alle groeperingen" br"u i ning PiGtnaderm f2.95 Voor Baby TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 6 MEI 1966 JAN A. BREMER (37), sedert 1959 woonachtiq in Durban, Zuid-Atrika, vindt dat er meer Hollanders naar het land van Verwoerd zouden moeten emigre ren. Ook nu in Nederland de welvaart sterk is toegenomen, is Zuid-Afrika nog bijzonder aantrekkelijk. De welvaart is er trouwens nog hoger en er zijn meer kansen om de hogere sporten van de maatschappelijk ladder te berei ken. De economische toestand ziet er bijzonder rooskleurig uitAfrika be schikt over kolossale natuurlijke hulpbronnen en er is ruimte genoeg; het klimaat is er aangenaam. Sinds vorige week donderdag is Jan Bremer voor een vakantie op Texel. In zijn ouderlijk huis aan de Duinweg, „Isola Bella", zochten we hem op en maakten kennis met zijn charmante vrouw Lorraine Scheepers. Lorraine is een echte Zuid-Afrikaanse, wat blijkt uit haar in Hol landse oren grappig klinkende taal. Hoe raakte Jan Bremer in Zuid- Afrika verzeild? In tegenstelling tot de meeste andere emigranten werd hij pas op het land verliefd, nadat hij er enkele malen was geweest. „In 1951 ben ik gaan varen bij de R.I.L. In 1954 kwam ik met verlof, in 1957 en 1958 nog eens. Maar telkens kwam ik in Durban, Kaapstad, Port Elisabeth, eigenlij de hele Zuid-Afrikaanse kust Nou, ik was telkens weer verrukt van het land. Vooral Durban vond ik een prachtige plaats. Ik wilde ophouden met varen en terug naar Holland wilde ik beslist niet. Het was me allemaal te klein en te benauwd geworden, bovendien ver diende ik er niet genoeg en het klimaat stond me tegen. Tja, ik was verwend. Daarom besloot ik me in Durban te gaan vestigen. Goede baan „Ik was purser aan boord. Op de vas te wal moest ik zien een soortgelijk be roep te vinden. Ik heb vier jaar in een hotel gewerkt. De familie op Texel vond het natuurlijk niet leuk dat ik daar bleef. Daarom ging ik van tijd tot tijd maar eens naar huis. In 1961 gebeurde dat voof het eerst juist toen Zuid- Afrika republiek werd, op 31 mei. Weer m Afrika wisselde ik korte tijd later van beroep; ik werd leverancier aan schepen. Ik kwam in dienst bij een Scandinavische onderneming, Martin Rosholt Co Ltd., die de hell't van de Scandinavische en alle Hollandse sche pen die de haven aandoen, van pro viand voorziet Het is een goede baan. Ik bezoek dus de Hollandse schepen en lever ze alles wat ze nodig hebben. Die firma kende ik voor die tijd al omdat ik als purser veel bij hen inkocht. Toen ze hoorden dat ik de wal op wilde, heb ben ze me gevraagd. Het is leuk werk. Op de schepen kom ik al mijn oude ken nissen tegen, altijd met mooi weer, want sneeuw en hagelstormen kennen ze hier niet. Het is subtropisch; we kunnen het hele jaar zwemmen". Ontmoeting „Ons het mekaar ontmoet in die hijsbak (lift) van onse woonstel (flat). Ons woon in dieselfde gebau in Dur ban. Ek dog dat Jan 'n Duitser was. Ek kon 'n paar woorde in Duits praat en toe sè ek in Duits goeie móre en hij antwoord in dieselfde taal. Later het ek uitgevind dat Jan maar 'n gewone Hollander is. En toe was die gord gaar. Op 30 october vorige jaar is ons toe getraud". Regelmatig komt Jan Bremer in zijn nieuwe vaderland oud-eilandgenoten tegen. „We praten veel met mevrouw Dekker, de vroegere Geertje Ellen uit Oosterend. Die is getrouwd met een kapitein uit Amsterdam. We zien ook soms de dochter van kapitein Brom- mersma, getrouwd met eerste stuurman Duit. Alie de Waal uit Pietermaritz- burg zien we ook en Greet en Tjip Gulmans Piet Hillen kom ik af en toe tegen en de familie Jaap Graaf. De familie Graaf heeft een vakantiewoning aan de kust; mevrouw De Waal heeft op hetzelfde terrein een caravan staan" „We wonen nog steeds in dezelfde flat, 16 verdiepingen hoog. Het is geen eigen bezit, maar de meeste emigranten hebben wel een eigen woning. Dat wij in een flat wonen heeft veel voordelen. We zitten centraal, wat gunstig is voor het werk en het uitzicht is magnifiek". Welvaart „De economische ontwikkeling in Afrika? Gewoon fantastisch. Het was er al goed, maar sinds 1961 heeft alles een enorme vlucht genomen, vooral het ge volg van het feit, dat het land zich in 1961 uit het gemenebest terugtrok en republiek werd. We konden ons gang gaan zonder verplichtingen. In de wel vaart delen alle bevolkingsgroepen mee, blank en niet-blank. Een ondernemer kan vrij gemakkelijk geld krijgen, hoe wel de rente toch 6 a 7% bedraagt. Met name de woningbouw is daardoor enorm toegenomen, hoewel het tekort aan bouwvakarbeiders weer remmend werkte. Zuid-Afrika schreeuwt om vak mensen; die verdienen dan ook koste lijke salarissen". Mevrouw Bremer: „Een timmerman verdient bij ons zowat ƒ250,in de week, het overwerk meegerekend. De belasting is vrij laag. Niet meer dan ongeveer 10°/o. Het levensonderhoud lijkt ons in Holland duurder, maar als Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta we zien wat ze in Holland doen met het weinige geld dat ze er verdienen, dan staan we toch verbaasd. Het is in teressant om prijzen te vergelijken. We dachten dat Holland goedkoop was, maar het vlees bijvoorbeeld, kost twee maal zo duur als in Afrika. De groente is in Holland ook duurder, maar de kwaliteit is beter. Door het klimaat ziet het er in Afrika vaak verlept uit, vooral bij ons in Natal, waar we soms kampen met langdurige perioden van droogte. Ik kom zelf van een boerderij in de buurt van Johannesburg; daar is het nog droger We moesten daar het water diep uit de grond halen Blank-zwart Wie aan Zuid-Afrika denkt, denkt aan rassenscheiding. Zoals alle emigran ten, laat ook Jan Bremer zich hierover gunstig uit. „Ik zie het niet somber in. Voordat ik naar Afrika ging was ik fel tégen de apartheid, net als iedereen in Holland. Maar toen ik er een tijdje woonde, begon ik het te begrijpen en in te zien clat die apartheid in de praktijk wel bestaan móet, in ieders be lang. In de wereld wordt het allemaal verschrikkelijk voorgesteld, maar ieder die zelf poolshoogte gaat nemen, zal er begrip voor kunnen opbrengen. In Zuid-Afrika is de apartheid door de wet verplicht gesteld, maar de mensen die daar kritiek op hebben, brengen die apartheid zelf ook in praktijk. In Ne derland vindt men ook apartheid. Niet iedereen wil met iedereen omgaan. Mensen hebben contact met elkaar als zij in bepaalde opzichten met elkaar overeenstemmen. Soort zoekt soort, is een oud en waar gezegde. De mensen in Zuid-Afrika, die niet blank zijn, zijn in het algemeen van een mindere bescha ving en hebben een heel andere opvoe ding genoten. Dat klinkt erg zelfvol daan, maar het is waar. De met-blanken in Zuid-Afrika hebben het goed, zij genieten behoorlijke salarissen, kunnen leren wat ze willen en wonen in be hoorlijke huizen. Gisteren waren we in De Cocksdorp en zagen daar dat com plex Bogaerswoningen. Nu, zó wonen bij ons de naturellen. Dat is toch niet zo gek? Die hébben er zelfs veel meer grond bij. Die huizen zijn overigens goedkoper dan in Nederland. Een zeer ruime woning kost ƒ40.000,De huren zijn echter bijzonder hoog. Dat is er de oorzaak van dat men al gauw een eigen huis laat bouwen. Oudere mensen huren graag een flat omdat alles dagelijks wordt schoongehouden door personeel, dat bij de flat hoort. Maar dat kost dan al gauw ƒ300,tot ƒ350,per maand" Rhodesic „De bevolking van Zuid-Afrika, ook de Engels-sprékenden, staan achter het bewind van Ian Smith van Rhodesie. Het liefst zou men zien, dat ook daar een natie tot stand kwam, waarin blank en zwart zich gescheiden ontwikkelen. Dat is een beetje eigenbelang. Men hoopt dat de Portugese kolonies en Zuid-West-Afrika ook zelfstandig zul- en bescherming P.S.P. HEEFT EIGEN AF DELING OP TEXEL Tijdens een vrijdag gehouden verga dering is een afdeling Texel van de Pacifistisch Socialistische Partij opge richt. Tot nog toe ressorteerden de le den onder de afdeling Den Helder, het geen nogal veel praktische bezwaren gaf. Nu de P.S.P. met een eigen lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen uit komt, deed het gemis aan een eigen afdeling zich wel zeer sterk gevoelen. Het 5-koppige afdelingsbestuur is als volgt samengesteld: drs. J. Sikkens, voorzitter; A J. Binsbergen, secretaris; mevr. J. v. Trigt-Bachofner, penning- meesteresse; de heren F Blanken en M. Bosma, leden. Zeer binnenkort zal, als start van de te voeren propaganda-aktie ten behoeve van de gemeenteraadsverkiezingen het verkiezingsprogramma worden bekend gemaakt De P.S.P. hoopt tenminste één zetel in de toekomstige gemeenteraad te behalen POSTZEGELNIEUWS Door Suriname zijn 2 series postze gels uitgegeven. Eén van 4 postzegels wegens 100 jaar Redemptoristen in Su riname. De kosten hiervan bedragen ƒ1,20. Verder een serie van 5 Paas- weldadigheidszegels. Kosten ƒ3,10. De zegels kunnen worden afgehaald bij de heer M. J. Witte. Julianastraat 7, Den Burg. len worden onder blanke leiding, zodat de gehele zuidelijke punt van het we relddeel één machtig welvarend blok zal worden, een prachtige buffer, de ver enigde staten van Zuid-Afrika. Dat wil de Zuid-Afrikaner al zal de regering zoiets niet openlijk verkondigen. De En gelsen werken dat tegen, onder pressie van de andere Afrikaanse staten. Ik kan me niet voorstellen dat Engeland echt bezwaar tegen zo'n blanke plek op de kaart heeft. De zwarten zijn beslist niet in staat hun land te regeren. Dat zal nog generaties duren, maar er wordt wel aan gewerkt. De Bantu-staten zijn het begin, vormen het bewijs. De moge garen zijn er, maar aan de wil om ho gerop te komen ontbreekt het veelal. Ze missen eenvoudig het begrip om het nut ervan in te zien". Ingewikkeld probleem „Hoe de zwarten over de toestand denken? We zitten er niet tussen in en we weten het dus niet. Voor zover we het kunnen bekijken, zijn ze tevreden met het regeringsbeleid. Tussen de kleurlingen en naturellen is wel duide lijke wrijving. Een Brits-Indiër voelt zich ver boven de neger verheven en laat dat merken. Maar laten we er niet te ver op ingaan. Het probleem is bij zonder ingewikkeld, maar ik neem mijn pet af voor de mensen die de moed heb ben het op deze manier aan te pakken met de hele wereld tegen zich". Mevrouw Bremer: „De zwarten zijn bij ons geen slaven. Natuurlijk zijn er wel misstanden. Blanken, die hun machtswellust afreageren op hun zwar te personeel. Maar dat is geen regel. Zelf hebben wij een zwart dienstmeisje. Die heeft op het ogenblik betaalde va kantie zolang we in Holland zijn. Ze heeft alles wat haar hartje begeert, en zo is het vrijwel overal. Wij zouden ja loers op ze kunnen zijn, want zorgen kennen ze niet. Als ik werk, krijg ik mijn eten en kleren niet gratis en reis niet voor niets in de bus. Zij wel". Jan Bremer: „Er komen massa's Duitsers en Engelsen naar Zuid-Afrika. Waarom geen Hollanders? Dat kunnen wij niet begrijpen. Het is een jong land met enorme mogelijkheden. Ieder met een gezond verstand kan er een toekomst opbouwen. Het begin is moeilijk. Ik heb het de eerste tijd ook matig naar mijn zin gehad, omdat het werk me niet be viel, maar nu vind ik het heerlijk, elke dag weer. POEDER - CREME - OLIE - ZEEP HENRY VAN LEEUWEN SPRAK VOOR PLATTELANDSVROUWEN DE COCKSDORP Woensdagavond hielden de plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland de laatste bijeen komst van dit seizoen in hotel „De Hoop". Mevrouw Kikkert-Neuteboom, de voorzitster, verwelkomde een vrij groot gezelschap, waarvan ook veel he ren deel uitmaakten. De avond werd verzorgd door de heer Henry van Leeu wen. Alvorens hij aan het woord kwam, las de secretaresse de notulen voor en vertelde mevrouw Roeper-Raap iets over de laatste bijeenkomst van de „Overkoepeling" in de jeugdherberg. Mevrouw Zuidema-Klinger kwam met een verslag van de Paastentoonstelling in de N.H. Kerk te Schagen en mevrouw Roeper-van Egrnond vertelde over haar ervaringen tijdens de werkvergadering die zij bijwoonde in Alkmaar. Tenslotte bracht mevrouw De Graaf verslag uit van de appèldag in de Alkmaarse vei linghallen. Het geplande reisje van de afdeling gaat niet door, zo deelde de voorzitster mee. De belangstelling was nl. te gering. In het najaar zal een cur sus „Woord en wederwoord" gehouden worden. Mevrouw Kikkert wees ten slotte op de mogelijkheid zich als donor bij het Roode Kruis op te geven. Henry van Leeuwen vertelde op boeiende wijze over zijn leven als vagebond onder de zwervers van Parijs. Hij ging als journalist met va kantie naar de Franse hoofdstad, bekeek overdag de bekende bezienswaardighe den en zag 's avonds het nachtleven. Dit typisch toeristische leven was hij al gauw moe. Onder de bruggen ontdekte hij een ander terrein, de zg. zwarte zone, de wereld van de clochards. Van de ca. 3500 mensen, die zo bestaan is een belangrijk deel geestelijk labiel en verslaafd aan verdovende middelen en drank. Van Leeuwen wilde méér weten en nam het besluit zijn loopbaan er aan te geven om negen maanden lang als zwerver in Parijs het zelfde bestaan te gaan voeren. Hij nam zijn intrek in een kamertje in een achterbuurt, trok zin gende langs de terrasjes en kwam te recht in de Hallen, waar honderden clochards afval zoeken van de wegen. Hij leerde het „peuken pikken" en wist van zijn lotgenoten de verhalen los te krijgen. Na de pauze vertelde de heer Van Leeuwen over de voddenrapers, waar zelfs jonge vrouwen onder zijn, die niets meer van het leven verwach ten. De verteltrant van Van Leeuwen was zo boeiend, dat ieder ademloos luisterde. De voorzitster toonde zich aan het slot van de avond dan ook zeer dankbaar voor deze bijzondere voor dracht. Ter ere van de beschermvrouwe van de Bond, H.M. de Koningin, werd de avond besloten met het zingen van het Wilhelmus. Geslaagd Koninginnefcest te De Koog DRUMBAND VOOR HET EERST IN HET OPENBAAR DE KOOG De belangrijkste ge beurtenis van de viering van de van de verjaardag van H.M. de Koningin in De Koog was stellig wel het eerste open bare optreden van de eigen Drumband. Terecht was men in het algemeen van mening, dat dit optreden geslaagd te noemen was. De Band maakt door haar groen-zwart-witte uitmonstering een beschaafde indruk. Er moet vaak en met animo zijn geoefend, vooral als men in aanmerking neemtt dat alle leden be ginners zijn, zonder elders opgedane ervaring. Vanzelfsprekend is er nog wel het een en ander voor verbetering vatbaar, bv. het marcheren, maar als men met zoveel plezier blijft repeteren komt dat wel in orde. De Drumband telt op het ogenblik zo'n dertig leden, een aantal dat men in het najaar hoopt te kunnen opvoeren tot veertig. Teneinde het medeleven van het gehele dorp te ver krijgen, zullen binnenkort donateurs- kaarten worden aangeboden. Geslaagd feest Aan de optocht met versierde fietsen en karretjes werd door veel kinderen deelgenomen. Als gewoonlijk was de Oranjevereniging met karig met het uit delen van prijzen, terwijl alle deelne mers bovendien werden getracteerd. Dank zij het prachtige weer was het voor de jongelui een genoegen de puzzeltocht, die voor een groot deel door het bos voerde, uit te rijden. De opgaven waren eenvoudig gehouden, zo dat die niet veel moeilijkheden oplever den. Voor de kinderen, die aan de spe len aan de Brink deelnamen was het een heerlijke middag. De meierbiis aan het einde van de Badweg, wou best „fikken". Als ieder jaar hadden de ouders na afloop nogal wat te doen om de jeugd weer toonbaar te maken. Het traditionele Oranjebal hield ve len tot diep in de nacht in de beste stemming bijeen. Het bestuur van de actieve Oranjevereninging zag haar in spanningen beloond met succes TWEE PLEZIERIGE OPERETTE-AVONDEN OOSTEREND Donderdag- en vrij dagavond heelt de jeugd van de o.l. school te Oosterend ouders en belang stellenden op prettige wijze beziggehou den met de operette „De Vrolijke Schoenmaker". Nadat de laagste klas,sen verschillen de zangnummertjes ten gehore hadden gebracht, volgde door de hoogste klas sen deze aardige operette van een schoenmaker en zijn twee zoons. Eén der zoons helpt de koning, die last heeft van zere voeten. Hij wordt geholpen door kabouters en feeën en ontvangt als beloning de hand van de konings dochter Het is ondoenlijk namen te noemen, want het onderwijzend perso neel had alle kinderen bij deze uitvoe ring betrokken. De begeleidende piano muziek werd verzorgd door mevr. De Vries. Er was ook een verloting met 'n groot aantal prijsjes, waaronder de gebruikelijke taart. Natuurlijk heeft de schoolreiskas met deze twee succesvolle avonden, waarop leerlingen en onderwijzend personeel met voldoening terug kunnen zien, weer een goede versteviging verkregen. Na afloop dankte mevr Heerschap medewerkstertjes en medewerkers voor deze genoeglijke avonden. JAARVERGADERING DORPSHUIS „DE WIELEWAAL" DE WAAL In zijn openingswoord tijdens de jaarvergadering van het Dorpshuis bracht voorzitter W Albers uitvoerig hulde aan de huidige „buffet- ploeg", bestaande uit vrijwilligers, die er samen voor gezorgd hebben, dat de kas van het dorpshuis momenteel onge veer duizend gulden bevat. Deze ploeg werkt sedert augustus en bestaat uit 5 dames, t w. mevr. J. Laarhoven, mevr. N. Plaatsman-v.q Slikke, mej. M. du Porto, mevr. C. Sweere-du Porto en mevr. A Keijser-Zegel en de heren J. Fokker, P. Koopman, H. v.d. Meer, N. Luiken en de groepsleider, de heer W. Sweere. De heer Albers sprak de wens uit, dat deze vorm van samenwerking nog lang zal mogen blijven bestaan. In verband met eventuele verbouwingsplannen zal een goed gevulde kas zeer gewenst zijn. Betreffende de vernieuwing van de vloer zal eerst een advies worden afge wacht van de inspecteur van lichame lijke opvoeding, aangezien er plannen bestaan in het dorpshuis gymnastiek lessen te gaan geven Wanneer de plannen vastere vormen aannemen en het een en ander bekend is over de kosten, zal te zijner tijd weer een dorps vergadering worden uitgeschreven. Het jaarverslag van de secretaresse, mevr. N. Eelman-Mantje, werd onver anderd goedgekeurd. Ook het financiële verslag van de penningmeesteresse, mevr. R. du Porto-Kieft, vond instem ming bij de aanwezigen. De kascon trolecommissie, bestaande uit de heren M Bakker en P. Keijser, ging akkoord met de boekhouding. De nieuwe com missie bestaat uil de heren M. Bakker en M. Reij. De heer J. Lok deed ver slag van de financiële gang van zaken betreffende de bejaardenrit 1965, ge houden in juni. Dit jaar zal de bejaar denrit wederom in juni worden georga niseerd. Tijdens de rondvraag kwamen enige punten aan de orde, die eerst in een bestuursvergadering nader bespro ken zullen worden. Voor de Waalder vërenigingen was het prettig te vernemen, dat zij voor taan geen zaalhuur meer behoeven te betalen. KONINGINNEDAG TE OOSTEREND OOSTEREND Ook te Oosterend is Koninginnedag prettig verlopen. Om 9 uur verzamelde de schooljeugd zich in de Mulderstraat en voorafgegaan door Drumband Excelsior werd een rond gang door het dorp gemaakt. Bij de muzieknis werd deelgenomen aan de verschillende spelen. De volksspelen 's middags waren geïnspireerd op „Inter land" van NCRV en BRT. Er werden twee ploegen van 50 personen, waar onder ook dames, gevormd. De oranje- ploeg stond onder leiding van S. Bre mer Czn. en de witte ploeg werd aan gevoerd door P. v.d. Vis Pzn. Er volgde dan een bandenwedstrijd en volleybal wedstrijd met een zandzak. Er was ook een opdracht om een driewielde kar met vele attributen te laden, w.o. een aangeklede pop. De jury besloot de la ding naar de meierbiis te laten brengen. Touwtrekken voor de heren en dames. Men moest ook een bepaalde hoeveel heid kranten vergaren. Ongeveer 4 uur volgde de laatste opdracht. Er moest een elftal gevormd worden van 7 heren en 4 dames, de rest van de ploeg diende gecostumeerd te verschijnen. Ook hier vielen punten mee te verdienen. Voor de verschillende opdrachten kreeg men een vastgestelde tijdslimiet. Uiteindelijk heeft de oranjeploeg gewonnen met 75 punten; wit behaalde 67 punten. De volledige uitslag werd in Jatry békend gemaakt, alwaar de dag ook werd be sloten met een oranjëbal. De jeugd hield zich in die tijd bezig met de brandende meierbiis. Gezien de reacties en de grote belangstelling viel alles in een zeer goede smaak. Uitslagen kinderspelen Meisjes van 6-7 jaar: 1. Ineke Koorn; 2. Tinie Boonman; 3. Hillian Koning; Meisjes van 8-9 jaar: 1, Gerda Koorn; 2. Marja Heerschap; 3. Martha v.d. Slikke; Meisjes van 10 - 11 jr.: 1. Babby Vos en Lida Vlaming; 2. Louise Huisman en Annie Huisman; 3. Marijke Stark en Ans Roeper. Meisjes van 12 - 13 jr.; 1. Lia Koning, 2. Willy Wuis; 3. Duwke Vonk. Jongens van 8 - 9 jr.: 1. Robbie Visser; 2. Jillert Blom, 3. Wim Oosterhof. Jongens van 10 - 11 jr.: 1 Henk Boo gaard; 2. Kees Hin; 3 Siep van Malde- gem. KONINGINNEDAG IN EIERLAND EIERLAND Door de grote deel name aan de spelen en het enthou siasme van de kinderen is de viering van Koninginnedag op het vliegveld een succes geworden. Tijdens de spelen werden de kinderen verrast met een zak snoep en aan het einde getrakteerd op een ijslolly. De uitslagen zijn: Jongens en meisjes 6 en 7 jaar; bal op lepel vervoeren: 1. Gerda Hooischuur; 2. Elja Dros, 3. Dickie Hooischuur. Jongens 8 en 9 jaar, zaklopen: 1. Kleis Hooischuur, 2. Wim v. Lierop; 3. Kees van Beek. Meisjes 8 en 9 jr., hoekhappen: 1. Thea Witte; 2. Dorathea Slot; 3. Clasina Verseput. Jongens 10 en 11 jr., touwtrekken: 1. Martien de Ridder; 2. Jan Hooischuur; 3. Jacques Smit. Meisjes 10 en 11 jr ringsteken op de fiets: 1. Nel Witte; 2. Els van Lierop; 3. Tinéke van Bennekom. Jongens 12 en 13 jr., op verzoek touw trekken: 1. Jo Flens; 2. Bram de Ridder; 3. Jaap van Beek. Meisjes 12 en 13 jr., touwtrekken: 1 Anjo Kikkert, 2. Annemarie Koopman; 3. Corric Dros. Ringsteken voor tieners 1. Ada van Beek; 2. Corrie Lager veld; 3 Hanny van Beek. De bromiietsbestuurders wa ren; G. Jansen, W. de Vries, M. van Benthum; Bram, Hans en Kees de Rid der. Touwtrekken voor tienerparen: 1. Nelie Langeveld en Hans de Ridder, 2. Dini Kikkert en Bram de Ridder, 3. Renet Langeveld en Glein Jansen. De plotselinge verdwijning van een professor in de natuurwetenschappen, brengt het apparaat van Scotland Yard in beweging. Spionage en contra-spio- nage worden tegen elkaar uitgespeeld. De professor wordt gevonden, maar hij heeft een dusdanige hersenspoeling on dergaan, dat hij voor de wetenschap verloren is. Aldus het begin van „IPCRES streng geheim!" een film die men zondag- en dinsdagavond in het City-theater kan zien. Een jonge mede werker vindt de betekenis van het „Ipcressmysterie" en zal op zijn beurt het geheugen moeten verliezen. Hij heeft evenwel snel door dat een van zijn opdrachtgevers een dubbele rol speelt. Het is een spannende spionagefilm vol wisselvalligheden, angstwekkende si tuaties en heldendaden. (In kleuren toegang boven 18 jaar). Een aardige film, gemaakt door Walt Disney, is „Vlubber vliegt weer" (Son of Vlubber), het verhaal rond de merk waardige uitvinding van professor Ned Brainard. Hij heeft de Vlubber-uitvin- ding aan de Staat verkocht, maar ont vangt nog geen geld, waardoor hij de bouw van een nieuw wetenschappelijk centrum niet kan steunen. De ontwik keling van een bijprodukt van vlubber leidt tot een catastrofe: een verschrik kelijke ontploffing. De volgende stap is de ontwikkeling van het „vlubbergas' waarmee „droge regen" kan worden ge maakt. Dit wordt een succes. De uitvin ding wordt tijdens een feestje beproefd, maar de resultaten worden niet door ieder gewaardeerd. Een feestelijk einde betekent de uitvinding van het vlubber rugby-costuum, met behulp waarvan een wedstrijd op verbluffende wijze wordt gewonnen. Een ieder is geheel en al van de waarde van de vlubber-uit- vinding overtuigd als wortels, komkom mers en koolsoorten er honderd maal zo groot door worden. „Vlubber vliegt weer" is een geslaagde lachfilm, die de moeite van het zien waard is.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 5