AGENDA BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER m umm wm rubriek voor LANDBOUW en VEETEELT Nieuws van de ruilverkaveling De bezwaren tegen bet plan van toedeling HET GEHEIM VAN door Agatha Christie DE BLAUWE BERGEN Veel belangstelling voor Vogel wandeltocht TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT DINSDAG 17 MEI 1966 Önilci" mlakliu C, >«n (.roninjjiu Zoals bekend werd in juli en augustus 1965 het Plan van Toedeling voor de Ruilverkaveling „Texel" ter visie ge legd. Plm. 90 belanghebbenden zonden naar aanleiding daarvan een bezwaar schrift in. Lang niet in alle gevallen kon gesproken worden van bezwaar te gen de toedeling zelf. Diverse bezwaren hadden uitsluitend betrekking op de af werking van de kavels of op zaken, die pas aan de orde kunnen komen bij de ter visielegging van de lijst van gelde lijke regelingen. In de periode na augustus 1965 heeft de Plaatselijke Commissie eerst in eigen kring de bezwaarschriften besproken. Vervolgens zijn er met iedereen, die een bezwaarschrift had ingediend één of meer besprekingen gehouden. Het re sultaat hiervan is geweest, dat een groot aantal personen hun bezwaarschrift heeft ingetrokken. Ter vermijding van misverstand willen we vermelden, dat intrekking van het bezwaarschrift in lang niet alle gevallen het gevolg was van het vervallen van het bezwaar. We zijn ervan overtuigd, dat diverse „be zwaarden" de intrekking met enige te genzin hebben verricht. Men achtte de bezwaren echter niet zo groot, dat men daar een gang naar de rechter-commis- saris of rechtbank voor over had. Gelukkig kan in een aantal gevallen ook van oplossing van d e bezwaren worden gesproken. Er resten nu nog plm. 20u/o van het aantal oorspronkelijk ingediende be zwaarschriften. In enkele gevallen zal nader overleg mogelijk nog tot een op lossing leiden Voor de gevallen, waar voor dit niet gelukt, moet de verdere procedure worden gevolgd. Dit betekent in de eerste plaats een bespreking van de rechter-commissaris met elk van de betrokkenen en indien ook dit niet het gewenste resultaat geeft een behande ling door de rechtbank. Een en ander betekent, dat de passe ring van de akte, waarbij de nieuw toegewezen gronden op naam van de nieuwe eigenaar komen nog wel enige tijd op zich zal laten wachten. Dit is voor de Plaatselijke Commissie aanlei ding geweest om ten aanzien van de be taling van de pachtsommen de regelmg vast te stellen, die U hieronder vindt. HOOFDSTUK I De man met het witte haar Het liep dicht naar middernacht, toen een man de Place de la Concorde over stapte. Hoewel een prachtige bontjas zijn magere gestalte omhulde, maakte hij een buitengewoon zwakke en nietige indruk. Een klein mannnetje, met een gezicht als een rat. Men zou zeggen: iemand die nimmer een uitblinkende rol zou spe len of in enige omgeving op de voor grond zou treden En toch zou men on gelijk hebben met deze conclusie te trekken. Want deze man, hoe onbeteke nend en gewoontjes hij ook leek, speel de een invloedrijke rol in het lot van de wereld. In een rijk waar de ratten heersen was hij de koning der ratten. Ook nu wachtte een ambassade op zijn terugkeer. Maar hij had eerst nog zaken te doen zaken waarvan de ambassade offidieel niet op de hoogte was. Zijn gezicht blonk bleek en scherp in het maanlicht. Zijn smalle neus was zeer licht gebogen. Zijn vader was een Poolse joods geweest, een kleermakers knecht. Hij kwam aan de Seine, ging die over, en betrad een van de beruchtste buurten van Parijs. Hier hield hij stil voor een groot, vervallen gebouw en 'begaf zich naar een appartement op de vierde verdieping. Hij had nauwelijks geklopt of de deur werd geopend door Pachtbctalingen aan nieuwe verpachters De normale gang van zaken ten aan- zen van de betaling van de pachten is deze. De pachters blijven hun pacht som aan de oude verpachters betalen tot op het moment van de passering van de ruilverkavelingsakte. Op dat moment wordt in opdracht van de Plaatselijke Commissie voor elke pacht overeenkomst een nieuw contract ge maakt. De Plaatselijke Commissie voor Ruilverkaveling „Texel" kon zich met deze gang van zaken niet geheel vereni gen in verband met de lange duur van de ruilverkaveling op Texel. Daarom werd al een aantal jaren geleden be sloten, dat na de voorlopige toedeling de pachters de pachtsom zouden gaan betalen aan de nieuwe verpachters. Achteraf blijkt dit geen gelukkig besluit te zijn geweest. Niet iedereen heeft zich nl. aan dit besluit van de Plaatselijke Commissie gehouden en het gevolg is geweest, dat een aantal pachters bleef betalen aan de oude verpachters, terwijl anderen aan de nieuwe verpachters be taalden. Het zal duidelijk zijn, dat dit in diverse gevallen tot moeilijkheden heeft geleid. De Plaatselijke Commissie hoopte, dat het mogelijk zou zijn per 20 maart 1967 de nieuwe contracten te laten in gaan. In verband met het feit, dat het Plan van Toedeling nog niet officieel kan worden vastgesteld, omdat de be handeling van de bezwaarschriften niet is beëindigd, bleek dit niet mogelijk te zijn. Donderdug 19 mei Vogelwandeltocht Zaterdag 21 mei Oosterend, Gymnastiekvereniging Oosterend, demonstratie in „Hoeve Hogezand" nabij Oost. aanvang 8 uur. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 18 mei a.s. worden de moe ders van Oudeschild en Den Burg verwacht: Oudeschild van 13.00 - 13.30 uur; daarna Den Burg tot 15.15 uur. een vrouw, die blijkbaar zijn komst had verwacht. Ze groette hem niet, maar hielp hem om zijn overjas uit te trek ken en ging hem vervolgens voor naar de opzichtig gemeubelde zitkamer. Het elektrische licht werd gedempt door een vuile rose lampekap, en het verzachtte zonder het pochtans te veranderen het zonder veel zorg geschminkte gezicht van het meisje. Het kon even min het brede Mongoolse type van haar uiterlijk wijzigen. Noch Olga Demiroffs beroep, noch haar nationaliteit was van twijfelachtige aard. „Alles wel, kleintje?" „Alles wel, Boris Ivanovitch". Hij knikte en mompelde: „Ik geloof niet dat ik gevolgd ben". Maar er klonk bezorgdheid in zijn stem. Hij ging naar het venster, trok de gordijnen een eindje opzij en keek behoedzaam naar buiten. Snel trok hij zich terug. „Er staan twee mannen op het trottoir aan de overkant. Het komt me voor Hij hield op en begon op zijn nagels te bijten een gewoonte van hem, als hij bang was. Het Russische meisje schudde het hoofd, langzaam en overtuigend. „Ze stonden er al voordat jij kwam." „Dat blijft hetzelfde; ik geloof dat ze dit huis in de gaten houden". „Mogelijk", gaf ze onverschillig toe. „Maar dan „Wat zou het? Zelfs als ze weten dan zul jij het toch niet zijn die ze vol- De Commissie is echter van oordeel, dat het in velband met de hiervoor ge noemde moeilijkheden noodzakelijk is, dat met ingang van het nieuwe pacht- jaar 20 maart 1966 tot 20 maart 1967 alle pachters gaan betalen aan de nieu we verpachters. Betaling gebeurt dan dus op basis van de nieuwe oppervlakte en een pachtprijs, die door overleg tus sen verpachters en pachters tot stand komt. Het resultaat van dit overleg kan worden vastgelegd op een eenvoudige overeenkomst, die verkrijgbaar is bij de Plaatselijke Commissie. Te zijner tijd wordt deze overeenkomst vervangen door een officieel contract. De Commissie rekent er op, dat iedere verpachter en pachter zich aan deze re geling zal houden. Eventuele vragen over deze regeling kunt U mondeling of schriftelijk richten aan de secretaris van de Plaatselijke Commissie, Wever straat 49, Den Burg. ,.,.M.00„U£!D*d d. DE OMBUDSMAN Het idee van de CHU om in de ko mende zittingsperiode van de raad te ijveren voor een ombudsman (vertrou wensman) voor gemeentelijke zaken is toe te juichen. De vraag is of men op het eiland iemand zal vinden, die boven de partijen staat. Als men het oor te luisteren legt, kan men constateren dat er ontevredenheid heerst over het be leid van de raad. Het gemeentebestuur heeft onbelemmerd zoveel vanda lisme kunnen plegen, dat de maat over loopt. Veel van wat typisch Texels was, is verdwenen. Een sprekend voorbeeld daarvan is het monsterlijke bankgebouw, dat op de Groeneplaats is verrezen op het top punt za) vrees ik over enkele ja ren te zien zijn als op de plaats van het Raaksie een soort Vroom en Dreesmann staat, wat men het raadhuis noemt. Het wordt tijd, dat er mensen in de raad ko men die het tegen dit beleid durven opnemen; die zich niet onder de tafel laten praten. Natuurlijk zijn er ook goede dingen tot stand gebracht, maar die liggen op een geheel ander vlak. S. Keijser Rzn. COMMENTAAR Wij kunnen ons de verontwaardiging van de heer Keijser wel voorstellen, maar we geloven, dat hij zich minder krachtig zou uitdrukken, als hij in de gelegenheid zou zijn eens van nabij te zien hoe bepaalde plann.cn, die hij als gen als je weggaat". Een wreed glimlachje vertrok zijn lippen. „Neen", gaf hij toe, „dat is waar". Hij dacht enige ogenblikken na en begon dan: „Die verwenste Amerikaan! Hij kan toch evengoed ais ieder ander op zichzelf passen". „Dat zou ik ook denken". Hij giig weer naar het raam. „Ongemakkelijke klanten", mompelde hij met een onderdrukt lachje. „Welbe kend bij de politie, vrees ik Nu, ik wens broeder apache een goede vangst" Alga Demiroff schudde het hoofd. „Als die Amerikaans is zoals men be weert, zullen er meer dan twee laffe apachen nodig zijn om hem de baas te worden". Ze hield op. „Ik vraag me af." „Nu?" „Niets. Er is vanavond tweemaal een man door de straat gekomen een man met wit haar". „Wat zou dat?" „Dat zal ik je zeggen. Toen hij vooibij die twee kerels kwam, liet hij zijn handschoen vallen. Een van hen raapte die op en gaf hem terug. Een afge zaagde truc". „Je bedoelt dat die man met het witte haar hun baas is?" „Ja, zo iets". De Rus keek verontrust en niet op zijn gemak. „Je weet zeker dat het pakje veilig is? Is er niet te veel mee gesjouwd? Er is te veel gepraatveel te veel ge praat". Weer beet hij op zijn nagels. „Oordeel zelf". Ze boog zich over de haard, morrelde in de kolen. Onderuit, tussen proppen -krantenpapier, haalde ze een langwer- vandalistisch kenmerk, tot stand komen. Wij weten dat het gemeentebestuur er voor ijvert zoveel mogelijk van wat ty pisch Texels is, te behouden. Dat het daarin niet altijd slaagt, is meer een gevolg van dwang door omstandigheden dan door onwil. De Texelaars zelf zijn in deze vaak inconsequent. Zij zijn te gen aantasting van het landschap, zijn vaak tegen moderne bouw die niet in de omgeving harmonieert, maar zodra als gevolg van de beschermende maatrege len het directe eigenbelang wordt ge raakt, schreeuwt men moord en brand. Dit is menselijk. Het Texelse idealisme begint pas daar, waar het eigenbelang eindigt. Nooit zullen raad en B. en W. er in slagen een beleid te voeren, waar mee ieder het eens is, ook niet bij de meest ingrijpende verschuivingen tij dens de komende verkiezingen. Veel meer begrip zou er zijn voor de moei lijkheden waarvoor onze plaatselijke bestuurderen staan, als men er in zou slagen het publiek beter voor te lichten. Maar dat is onmogelijk omdat het pu bliek geen interesse toont. Dat laatste wordt tijdens iedere raadsvergadering bewezen; belangstellenden zijn daar praktisch nooit, tenzij het eigenbelang van de betrokkene onderwerp van ge sprek is. De politieke forumavonden trekken zeer weinig bezoekers en ook de jeugd interesseert het politieke wel en wee geen zier, getuige het mislukte initiatief om te komen tot een jeugd- gemeenteraad. Het gevolg is dat men niet op de hoogte is en geneigd is ge loof te hechten aan de in toenemende mate circulerende geruchten, als zou het gemeentebestuur een clubje misdadig samenzwerende lieden zijn, en de raad een stelletje sukkels, die dat niet in de gaten hebben. Het zou beter zijn te in formeren, alvorens mee te schreeuwen in het koor van ontevredenen. Waar mee wij niet willen zeggen dat onze plaatselijke overheid onfeilbaar is en dat men op hun beslissingen niet kri tisch mag reageren. Red. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 17 mei 6.11 en 18 41; 18 mei 7 02 en 19.27; 19 mei 7.47 en 20.08; 20 mei 8.30 en 20 47; 21 mei 9.10 en 21.27. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Voor de vogelwandeltocht, die door ,/Het Gouden Boltje" in samenwerking met de Noordhollandse Wandelsport- ibond op donderdag 19 mei (Hemel vaartsdag) wordt gehouden, bestaat goede belangstelling. Zeer vele wandel- lustigen komen van de overkant. Onder andere heeft de bekende vereniging „Voorwaarts" uit Landsmeer met 100 personen ingeschreven. Men verzocht ons er met nadruk op te wijzen dat de wandelaars links van de weg moeten lopen. Voor de wandeltocht zijn de na volgende routes vastgesteld Route 10 km.: Hotel „De Zwaan" la Molenstraat tot oranje knipperlicht ra langs ga rage „Kaczor" over de Pontweg heen (voorzichtig) rd langs het Boysveld weg volgen langs Immetjeshoeve 2e weg rechts in U loopt dan tegen „Atalanta" aan hier la naar de Staatsbossen een klein stukje Rozen- dijk dan le bospad rechts in steeds rd tot waar uit het bos komende het rijwielpad sterk naar links afbuigt links weiland en rechts bollenveld hier gaan we rechtdoor nu heeft U deze weg loopt dood op de Ploeglander- weg hier ra tot viersprong hier ra langs oude bunkers uit het bos gekomen doorlopen tot Waddenparel etc. rr de Grensweg op, langs camp ings „Van der Vliet" en „Van der Berg" op het einde van deze weg ra tot het Smitsweggetje dat is de le weg links dit weggetje uitlopen tot „De Top" hier ra en dan na een paar honderd meter la tot aan Driehuizen op deze viersprong la langs hoeve „Irene" bij schrikhek ra langs Boys veld over de Pontweg (voorzichtig) langs „Kaczor" meteen la over de Beatrixlaan tot de le viersprong Holle- walsweg dat is: ra volgen tot West straat Weststraat ra naar hotel „De Zwaan" in de Zwaanstraat Eindpunt. pig pakje, eveneens in krantenpapier gepakt, te voorschijn en gaf het aan de man. „Schitterend bedacht", zei hij met een goedkeurend knikje. De kamer is tweemaal doorzocht. Zelfs de matras van mijn bed hebben ze opengesneden". „Het is zoals ik zei", mompelde hij. „Er is te veel gekletst. Dat gesjacher over de prijs was helemaal verkeerd". Hij had het papier losgemaakt. Bin nen in bevond zich een klein pakje in bruin papier. Ook dit opende hij, keek de inhoud na en pakte het vlug weer in. Op hetzelfde ogenblik klonk scherp een elektrische schel. „De Amerikaan is punctueel", zei Olga, met een blik op de klok. Ze verliet de kamer. Een ogenblik later kwam ze weer binnen met een vreemdeling, een grote, breedgeschou derde man, wiens overzeese afkomst duidelijk merkbaar was. Zijn scherpe blik ging van de een naar de ander. „Mr. Krassnine7" vroeg hij beleefd. „Die ben ik", zei Boris. „Ik moet ex cuus vragen voor voor het weinige comfort hier. Maar de zaak moet abso- tuut geheim blijven. Het mag niet be kend worden dat ik met deze zaak iets te maken heb". „O, zo", zei de Amerikaans beleefd. „U heeft mij op uw erewoord beloofd, niet waar, dat over deze transactie niets gepubliceerd zal worden? Dat is een van de voorwaarden van de verkoop". De Amerikaans knikte. „Daarover zijn we het al eens", zei hij onverschillig. „Wilt u mij nu misschien de voor werpen eens laten zien?" „U heeft het geld bij u, in bank- INGEKOMEN PERSONEN Petrus J. H. Horsten, van Dordrecht, Draai 1 naar De Koog, Kamerstraat 23; Adrianus J. G. Smit, van Rotterdam, a/b Hr. Ms Karei Doorman, naar Den Burg, Wilhelminalaan 84; Gerrit van Kranen burg met gezin van Deil, Bulkstr. 24, naar De Koog, Dorpsstraat 4; Joanna A. Dubelaar, van Loenen, Nigtevechtseweg 46 naar De Koog, Badweg 2; Mebius M. Huitema met gezin, van Wonseradeel, Gaast Meerweg 2 naar O 154; Gerrad A. Bakker, van Echteld, Bredesteeg 13 naar B 185a; Trijntje van Steinvoorn, van Hengelo, Leurinkplantsoen 17 naar Oosterend, Peperstraat 30; Frederik J. van Dillen, van Utrecht, Bataviastraat 46bis naar Den Burg, Groeneplaats 12; Comelis van Engelenburg, van Wees- perkarspel, Kostverlorenstraat 263 naar H 131; Francina J. van de Ham wv. Reehorst, van Muiden, Weesperstraat 71 naar B 120; Cornelis P. van IJsseldijk met gezin, van Rotterdam, Mijdrecht- straat 15 naar K 68b VERTROKKEN PERSONEN Johan Chr. Avenarius, van Den Burg, Wilhelminalaan 12 naar Breda, Roland Holststraat 36; Cornelia v.d. Zee, van Oosterend, Peperstraat 30 naar Haar lem, Schouwtjeslaan 16; Gerrit J. v.d. Heiden, van O 154 naar Brakel, Poede- roijen, Maasdijk 82; Pieter H. v.d. Hei den met gezin, van O 154 naar Valburg, Oo9terhoutsestraat 4; Winston v.d. Kerkhof van Den Burg, Kogerstraat 11 naar Alkmaar, Rhijnvis Feithlaan 114; Johannes M. Rommer, van De Koog, Ruijslaan 6 naar Amsterdam, a.b. „Pollux". KONINGIN DANKT HOBBYCLUB OUDESCHILD De voorzitster van de handwerk- en hobbyclub Athena" te Oudeschild ontving van de particu lier secretaresse van H.M de Koningin een brief, waarin hartelijk wordt ge dankt voor het geborduurde tafelkleed met vingerdoekjes en het scheepsmodel, dat de )eden van de club tijdens het défilé te Soestdijk aan de jarige konin gin hebben overhandigd. Route 20 km.: Hotel ,/De Zwaan" Zwaanstraat la Molenstraat bij het oranje knipper licht ra langs garage „Kaczor" over de Pontweg (voorzichtig!) rd langs Boysveld weg volgen langs Immetjeshoeve 2e weg rechts in op het einde van deze weg loopt U tegen „Atalanta" aan hier gaat U la naar Staatsbossen rd bij het le bospad ra steeds rd tot waar het fietspad sterk naar links afbuigt hier echter rd links is dan weiland en rechts bollen veld wanneer U dan weer in het bos bent, loopt de weg dood tegen de Ploeg- landerweg hier ra op de vier sprong la richting Texels museum over open stukje hei aan de andere kant van dit stukje hei staat een wit gekalkt huis, hier gaat U rechtdoor (dus niet links aÜ op het einde van deze weg la na een klein stukje links ge lopen te hebben, ziet U rechts weer een bospad dat uitkomt bij een rustbank vanaf hier tot paal 16 wordt U de weg gewezen door leden van de „St. Jeroen- groep" bij paal 16 la naar paal 15 hier gaat U van het strand af en loopt over de verharde weg tot het rijwielpad dit rijwielpad volgen tot de bosrand bij „Bos en Duin" voor „Bos en Duin" langs naar de Westen op het einde van deze weg staat een ANWB- richtingwijzer richting Den Burg op langs „St. Jozef" bij „Op Ruimte" ra 'bij de le viersprong buurtschap Driehuizen la langs de hoeve „Irene" doorlopen tot schrikhek hier ra langs Texelse Boys-veld op de Pontweg langs garage „Kaczor" la Beatrix laan bij viersprong rechts de Holle- walsweg op door de Weststraat ra meteen schuin links hotel „De Zwaan" Eindpunt. papier?" „Ja", antwoordde de ander. Hij maakte evenwel geen aanstalten het te bewijzen Na enige aarzeling wees Krassnini naar het pakje op de tafel. De Amerikaan nam het op en maakte het papier los De inhoud hield hij on der een kleine elektrische lamp en on derwierp alles aan een nauwkeurig on derzoek. Voldaan haalde hij een dikke lederen portefeuille uit zijn zak en nam er een pak bankbiljetten uit. Deze over handigde hij aan de Rus, die ze zorg vuldig natelde. „In orde?" „Dank u, mijnheer. Het is volkomen in orde." „Zo! zei de ander. Hij stak het bruin papieren zakje onverschillig in zijn zak. Hij maakte een buiging voor Olga. „Goedenavond, mademoiselle. Goeden avond, mr. Krassnine." Hij vertrok en sloot de deur achter zich. De ogen van de beide mensen in de kamer ontmoetten elkaar. De man streek met de tong lang zijn droge lip pen. „Het zal me verwonderen of hij ooit in zijn hotel aankomt," mompelde hij. Door hetzelfde gevoel gedreven wend den zij zich beiden naar het raam. Zij waren nog juist bijtijds om te zien, dat de Amerikaan de straat op stapte. Hij sloeg linksaf en liep met grote passen weg, zonder om te zien. Twee schadu wen kwamen uit een portiek te voor schijn en volgden hem onhoorbaar. Ver volgers en vervolgde verdwenen in het duister. Olga Demiroff begon te spreken. (wordt vervolgd) '"•""«'"wjiBaiuilgjl COPYRIGHT STUDIO AVAN 4. Met een knal vloog Platvink-Jantje's voordeur in het slot, maar brigadier Piet liet zich hierdoor niet weerhouden. „Doe open!! In naam der wet!" brulde hij. De deur bleef echter potdicht, en toen deed Piet wat geoefende agenten in zulke gevallen altijd doen: hij spande sijn spieren en wierp zich een-, twee-, driemaal tegen het houtwerk. De derde maal versplinterde de eiken planken onder zijn geweld en hij was binnen. Een kleine kamer was echter alles wat hij zag. Flarden van gordijnen hingen voor het vuile raam en aan de wrakke meubels in het vertrekje was zelfs voor een handelaar in tiendehands ongere gelde goederen nog geen eer te behalen. In de hoek stond een grote, houten kist „Kom onmiddellijk te voorschijn, schurk!" riep de brigges in het naar geestige, lege vertrekje. Eilaas, niemand kwam. Onthutst keek de brigadier rond. Hoe kon dat nu? Hij had toch duidelijk ge zien, dat de kleine Japanner dit huisje binnengetrokken was! „Het kan niet! Het kan gewoon niet!" tierde hij woest. „Er zijn hier geen kas ten en er is hier al evenmin een tweede uitgang! Alle wanden zijn kaal!" De brigges wist dus 'blijkbaar héél goed, dat boeven meestal ontsnappen door geheime gangen, die in wandkas ten verborgen zitten. „Wacht 'es", mom pelde hij toen. „Misschien zitten ze in die kist". Met een snelle ruk opende hij het deksel van de grote kist, doch die was zo leeg als een portemonnee na de ker mis „Zoekt U ietse meneer de agent?" teemde toen plotseling de stem van Ranzige Rinus, die met zijn zoontje Slonzige Sjakie binnen was gekomen om eens poolshoogte te nemen. „Ik zoek een boef, die zojuist een kleine Oosterling hier naar binnen heeft getrokken", knarsetandde de brigges. „Weet jij daar misschien meer van?" „Hoe ken U dét nou van mijn denke", antwoordde Rinus klagend. „Dit huissie staat ommers al jare leeg! Niewaar, Sjakie?" „Pappie heb gelijk", beaamde Sjakie..

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 5