Duitse sensatiepers maakt anti-reklame Brief van de „overkoepeling" Het ziekenvervoer Vakantiegangers worden aanbevallen' SPORTPROGRAMMA SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend Landbouwschool ging op reis Echtpaar Zutphen-Schaap vierde diamanten huwelijksjubileum In unserer Tagespresse .liest nan in letzter 2.eit viel aber aas- gedehnte (Jnruhen Jugendlicher in Holland, welche sich Kusschrei- tungen geSen deutsche otaatsangehörige zuschuiden kommen lassen. Unter aiesen Umstanden haben meine Frau and ich erhebliche be denken, unsore diesjahrigen Fenen in Holland zu verbringen. Denn aus den Zeitungsmeldanger, geht hervor, dad haufig deutsche Urlauber von hallandiscuen Jugendlichen 'oelastigt und sogar tat- lich angegnffen werden, aus dieser: Grünaen mochten wir daoon absehen, den bei Ihnen bestwil ten Bungalow zu beziehen, was uns persönlich auöerordentlich leid tut. Ich uarf Sie höflichst bitten, sich nach einem Frsatzmieter um- schauen zu wollen und mir die angezahlten 5U,DM zurückzuuber- weisen Wenn sich die derzeitigen Unruhen bis zum nachsten Jahr gelegt haben aollten, werden wir oie wieder gerne besuchen. Het bestuur van het Overkoepelend Orgaan Texelse Vrouwenorganisaties heeft over de moeilijkheden rond het ziekenvervoer de volgende brief aan de raadsleden geschreven: „Het ziekenvervoer en de hulp bij straat ongevallen op Texel vervullen ons met zorg. Daar wij horen, dat deze diensten onder de verantwoording der plaatselijke Overheid val len en Uw college ook ons uiteindelijk ver tegenwoordigt, nemen wij de vrijheid een en ander onder Uw aandacht te brengen met het dringende verzoek de navolgende overwegingen bij het Gemeentebestuur te bepleiten en door gevoerd te krijgen. Ziekenauto: Er wordt veel geklaagd over dc rij-eigenschappen van dc bestaande auto. Wij weten, dat er reeds enkele maatregelen zijn getroffen ter verbetering. Deze hebben niet het gewenste resultaat opgeleverd. Is het niet goed eens advies te vragen aan de technische dienst der Gemeente Amsterdam, die vele zieken auto's in onderhoud heeft en die zich tot ad viezen in deze naar wij horen, bereid heeft verklaard. Over het oplappen van de 2e auto zijn wij verontrust. Wij horen, dat deze wagen door het vele vervoer met de „Voorwaarts" vaak in zout water heeft moeten staan en dat daardoor het chassis is verteerd. Is het niet veiliger op op den duur ook voordeliger nu een goede auto aan tc schaffen, waarin wij vertrouwen kunnen hebben, dan met restaureren van de oude goed geld naar kwaad geld te gooien? Wij herinne ren ons, dat destijds over de nu 2e auto ook nogal veel werd geklaagd. De eerste hulp bij straatongevallen: Door de afspraak tussen de Politie en de Artsen en tussen de artsen onderling is wel verbetering gekomen. Toch laat de snelle medische bij stand soms nog te wensen. Het is te begrijpen, dat een dokter niet steeds direct ter plaatse kan zijn. Hij kan met een andere patient bezig zijn, die hij zonder meer niet op slag kan verlaten. Semafoon en Mobilofoon zijn door steeds meer deelnemers nogal eens „in gesprek", dat ZATERDAG 21 MEI Adspiranten Tex. Boys b-Oosterend, 3 uur ZONDAG 22 MEI Afdeling Noordholland Cocksdorp-Oosterend, 2 uur Junioren SRC-Texel, 2.15 uur Tex. Boys-HRC 3, 12,15 uur Adspiranten ZAP-Texel, 2.30 uur MEDEDELINGEN Texelse Boys Dit weekend slechts 2 wedstrijden. De juniorenwedstrijd wordt op verzoek van HRC een kwartier later gespeeld, 12.15 uur dus. Terreindienst: M. v. Sambeek en L. Witte. Vanavond de laatste training van dit seizoen. Vrijdag 27 mei jaarvergadering; houd deze avond vrij. W. TEXEL-SVW '27 2—4 Als de technische commissie gehoopt had nu tot een beter spel te komen, dan moeten we stellen dat het nog niet ge lukt is De achterhoede met Ide Moer beek als spil en Bob Bakker als back, was ongetwijfeld een verbetering. Jan de Boer als midvoor bracht er weinig van terecht, terwijl ook Thijs Molenaar in de voorhoede niet tot z'n recht kwam. Rob v,d. Kooi is te bang om ge vaarlijk te worden. Akkie Bakker is wel de beste speler, terwijl Peter Groen on der de maat bleef. Kees Boot deed het best. Mar. Bakker moet meer ineens spelen. Rennie was beslist uit vorm. Oharles deed aardige dingen, maar is te hokvast. SVW speelde een vlotte partij, werkte hard en dat was juist voldoende om de Texel-aktie in te binden. Er werd goed gesloten gespeeld en er werden weinig kansen weggegeven. Van de aftrap af gaf Peter Groen een knappe voorzet, waarmee de SVW-ver- dediging veel moeite had. Maar SVW antwoordde met een gevaarlijke aanval. Rennie Rozeboom wist nog juist te redden Na goed opbrengen brak Thijs Molenaar door, maar z'n schot werd gestopt. Uit een goede voorzet van links kreeg Peter Groen een kans, maar hij wilde het alleen doen. Uit een vrije schop op het Texel-doel kon Charles Ipenburg met moeite redden. Uit een goede pass door het midden liep Jan de Boer goed door, de S-verdediging bleef staan en hij schoot Texel naar 10. Het spel golfde van doel tot doel, maar SVW was sneller en gevaarlijker. Een vrije schop op ons doel stichtte wel verwar ring, maar even later loste de SVW-spil een hard ver schot: 11. Het werd dui delijk, dat de Texel-halfs en verdedi ging tegen de steeds weer aanstormende gasten een moeilijke taak hadden; nu er van enig verband met de voorhoede geen sprake was. Vlak voor rust werkte Rennie Rozeboom de bal met de hand uit het doel; een strafschop dus; rust stand 12. Na de rust dezelfde vertoning: een aanvallend SVW en een verdedigend Texel met enkele doorbraken. Rob, Jan de Boer en Thijs Molenaar misten en kele kansen, maar SVW ging door en maakte er 14 van. In het laatst, door goed opstuwen van Kees Boot, slaagde Rob v.d. Kooi er in le bal uit een cor ner in het doel te koppen, waar de SVW-verdedigers aan meewerkten. D. kost tijd Het beste is een eigen zend-ontvang- installatie zoals bij politie en taxi in gebruik. Kunt U de artsen geen aansluiting geven op b.v. het politie-net of indien dat niet mogelijk is een eigen G.G.D.-net in werking? In Amsterdam waar een zeer goed werken de straatongevallendienst is (en ook daar is wel eens kritiek) komt praktisch nooit een dokter ter plaatse maar worden de patiënten door zeer vakbekwame broeders naar het zieken huis getransporteerd. Een paar van zulke man nen moest de Gemeente Texel aanstellen Mogelijk ook kunnen een aantal Texelse E.H.B.O.-ers voor deze taak worden opgeleid, zodat er naar analogie met de brandweer steeds een aantal paraat kan zijn. Voorkomen is beter dan genezen: Aangezien er nogal wat ongelukken gebeuren op de Pont- weg verdient het wellicht aanbeveling aldaar van voor kruising 7 tot na kruising 10 voor goed een snelheidsbeperking tot 50 km/uur te laten gelden. Wij beseffen, dat in noodgevallen tijd lang duurt en dat dan al gauw gezegd wordt, dat „ze" het er weer bij hebben laten zitten. Beter dan zo'n negatieve kritiek lijkt ons een constructieve zoals wij hierboven menen tc hebben gegeven. Wij weten niet wat realiseerbaar is, ook niet wat economisch verantwoord is. Wij zijn van de goede wil van alle betrokkenen overtuigd. Toch menen wij, dat in dc situatie nog kan worden verbeterd en hopen, dat onze sugges ties hieraan kunnen medewerken. Mogen wij wel van U vernemen wat Uw mening in deze is en hoe het Gemeentebestuur hier tegenover staat? De tijd dringt. Het sei zoen staat voor de deur. Hopen wij, dat van dit soort voorzieningen nauwelijks gebruik ge maakt zal behoeven te worden Maar indien nodig, dan zo paraat mogelijk. Verblijvend met de meeste hoogachting, w.g. A. Lap-Terpstra w.g. M. Visser-Overeem TEX. BOYS-DIRK SHORN 4—2 Het zag er met de rust niet naar uit, dat de Boys hun laatste thuiswedstrijd tot winst zouden brengen. Weer eens met invallers spelende (nu vier) moes ten zij het in tempo afleggen tegen Dirkshorn. De ruststand ging m met een verdiende 20 voorsprong voor Dirks horn. Het eerste doelpunt ontstond uit een goed genomen hoekschop, waarbij de bal eerst op de doellat werd gekopt, niet werd weggewerkt, waarna toch ge scoord kon worden. Het tweede ont stond uit een vrije schop, waarbij doel man A. van Heerwaarden het zicht werd ontnomen, waardoor de bal hard in de benedenhoek kan verdwijnen. De Boys-voorhoede heeft van alles gepro beerd om de ruststand gunstiger te doen uitvallen. Er werd echter dikwijls te lang getreuzeld, waardoor mede door goed keepwerk en resoluut ongrijpen van de Dirkshorn-achterhoede succes uitbleef. Na de rust aanvankelijk een weer sterk aandringende Dirkshorn-voor- hoede, waarbij de Boys-achterspelers soms gevaarlijk mistrapten. Doelpunten bleven echter uit. Het bleef rammelen in de Boys-voorhoede totdat H. Witte IfMarcus) met een magnifiek afstands schot de achterstand verkleinde. Vlak daarop telden we de gelijkmaker al toen J. Witte alleen voor de doelman verscheen. Met een snelle reactie wist deze echter de bal toch nog te stoppen. Aan de andere kant was ook de inval lende Boys-doelman nu zijn planken koorts kwijt en wist enkele gevaarlijke situaties goed op te lossen. Een kwartier na de rust werd de stand toch gelijk toen C. Maas een toegekende strafschop wegens hands feilloos achter de Dirks- horn-keeper deponeerde. De steeds ak- tieve C Kuip zag een kwartier voor tijd zijn moeite beloond. Hij kreeg de bal op het middenveld toegespeeld, waarna hij op volle snelheid de back passeerde en vervolgens zeer beheerst de doelman geen kans gaf. Vlak voor tijd stelde C. Maas de zege voor de Boys veilig door goed door te lopen op een pass van G. Witte en het vierde doelpunt te scoren. Een teleurstelling voor Dirkshorn, dat na hard werken toch nog de zege moest prijsgeven. De Tex, Boys junioren, met invallers en met tien man spelend tegen lijst aanvoerder Helder 2, brachten het er niet zo best af Met 111 moesten zij de eer aan Helder laten. SVO-CALLANTSOOG 2—7 In een slecht gespeelde wedstrijd is SVO er niet in geslaagd de punten thuis te houden. Met de rust was de stand al 31 in het voordeel van Cal- lantsoog. Callantsoog kwam op goed kope wijze aan het tweede doelpunt, omdat van Asperen doelman Koning kansloos maakte met een harde terug speelbal. V.d. Wetering, die een goede wedstrijd speelde, scoorde het SVO- doelpunt. Na de rust had Callantsoog weinig moeite om de stand op te voeren tot 61, omdat de SVO-verdediging menige steek liet vallen. Bakker wist de stand op 62 te brengen. Vlak voor het einde kwam Callantsoog nog op 72, wederom door slecht opruimen in de verdediging van S.V.O. ZAP 7-ZDH 2 5—5 ZDH 2 heeft de laatste wedstrijd niet kunnen winnen; het werd 55. Met deze uitslag kunnen beide ploegen te vreden zijn, al leek het er aanvankelijk op dat ZDH een gemakkelijke overwin ning zou behalen Een half uur voor het einde stond het nog met 53 voor en niets wees er op dat ZAP terug zou komen. Maar toen de tijd drong zette ZAP een fel offensief in, waardoor het tenslotte naast ZDH kwam. ZDH speel de met 10 man, omdat 2 spelers zonder afbericht waren weggebleven. De re serve was wel present. DE KOOG 2-WATERVOGELS 5 2—1 De Koog 2 kreeg bezoek van Water vogels 2 de kampioen van 4e klasse A. In een felle wedstrijd wist De Koog 2 te winnen. Watervogels 5 klonk uit in kankeren op de leiding, hetgeen erger niswekkend was. Het begin leek hoop vol voor De Koog. Keer op keer ver scheen het voor het doel van Water vogels, maar de achterhoede van Wa tervogels gaf niet veel kansen weg. In laatste instantie stond daar keeper Zoutseling, die uit het goede hout was gesneden. Vele harde schoten wist hij subliem te verwerken. Ook de voor hoede van Watervogels begon zich te roeren en de Koger verdediging had soms handen vol werk om de zaak te klaren. Zo gplfde het spel op en neer en allengs ging Watervogels harder spelen. In de 28e minuut moest back Van Heer- waarden het hoofd buigen. Hij liet r- binnen v.d. Lans gaan en deze knalde in; 10. Maar 4 minuten erna wist De Koog gelijk te komen. Een aanval liep vast, maar Sieb Keijser pikte de bal op en schoot raak: 11, welke stand tot de rust gehandhaafd bleef. Na de rust een sterk aanvallend De Koog. In de 14de minuut wist Sieb Keijser weer raak te schieten. Toen was het hek van de dam. Watervogels gedroeg zich on sportief, wat ten slotte resulteerde in het uit het veld zenden van 2 spelers. De rust keerde weer. Nog verschillende malen moest de Koger achterhoede han delend optreden, maar de stand van 21 bleef gehandhaafd. Dinsdag 10 mei ging de Landbouw school op schoolreis. Allereerst werd de proefboerderij van Wessanen bezocht. Dit viel bij de jongens zeer in de smaak en was bovendien zeer leerzaam. 's Middags stond het gezelschap aan de sluizen van IJmuiden en sloeg met belangstelling het schutten van grote en kleine schepen gade. Vooral het werk van een duiker op de bodem was zeer interessant. Anderhalf uur later liepen de jongens op de promenade te Scheve- ningen. Er werd die nacht geslapen in de Jeugdherberg Ockenburg te Loos duinen. De woensdag daarna ging het dwars door het Westland naar Maassluis, waai de Delta Chemie werd bezocht, een kunstmestfabriek met een oppervlakte van 25 ha. De pont naar Perms werd genomen, maar deze moest wachten, want juist passeerde een booreiland, in bedwang gehouden door 4 sleepboten. Toen gmg het via Barendrecht naar het Hellegatplein. Via Overflakkee naar de Grevelingendam waar de restanten van de kabelbaan werden afgebroken om elders weer dienst te gaan doen. Zierik- zee kwam in zicht en hier werd even rondgewandeld. Toen kwam de brug over de Oosterschelde, waar 0,50 per persoon tol moest worden betaald. Op Noord-Beveland rechts afgeslagen om te komen bij de dam in het Veerse Gat. Deze dijk ligt 13 meter boven NAP. Aan de zeezijde heeft zich een breed strand gevormd. Rietmatten waren aan gebracht en er vormden zich reeds nieuwe duinen. Even langs Serooskerke om de tuin te zien, waar de gouden munten gedolven waren. Langs Dom burg naar Westkapelle, waar halt ge houden werd bij de tank, die boven op de dijk stond waar in 1944 de dijk stuk gebombardeerd was om Walcheren te bevrijden Er werd overnacht in de Jeugdherberg de Scheldestroom te Vlis- singen. De derde dag reed men langs Middel burg, Goes en Zierikzee naar Scharen- dijke. Hier werd het gezelschap ont vangen door de heer Van Veen van de Rijkswaterstaat, die een verklaring gaf van de Deltawerken in het algemeen en van de werken in het Brouwershavense Gat in het bijzonder. Toen ging het met een speedboot naar de dijkaanleg, onge veer één kilometer van de kust. Nu konden alle onderdelen van het maken van een dijk van dichtbij bekeken wor den. De doorsnede van de dijk van teen tot teen was ongeveer één kilometer. Er werden meteen reeds wegen op aan gelegd. Na dit zeer interessante onder deel van de reis ging het via Renesse, Burgh naar Westerschouwen waar de strandhuisjes juist werden opgebouvvd Van hier naar Rotterdam via de Brie- nenoordbrug van waaraf de nieuwe Texelse boot te zien was. In Blij dorp werd nog een goed uur bij de dieren doorgebracht, waarna net ging naar de Jeugdherberg De Wind roos te Rotterdam, waar de laatste dag werd doorgebracht, 's Avonds was men vrij maar de meeste leerlingen hebben een bezoek gebracht aan de Euromast. Vooral toen de lichtjes aan waren was het een prachtig gezicht van hieraf Rotterdam te zien liggen. De laatste dag ging de reis naar Hel- levoetsluis waar de Spidoboot genomen werd om het uitwateringssluizencom- plex in de mond van het Haringvliet te bezichtigen. Na terugkomst naar Brielle en verder via Oostvoorne naar de dam in de Bnelse Maas. Dit was de eerste •dichting geweest van de Deltawerken. Hier ontwikkelde zich reeds een nieuwe zoetwaterflora en fauna. Langs de Europoort naar de Brienenoordburg, deze over naar Krimpen aan de IJsel, waar halt gehouden werd bij de water kering in de Hollandse Usel. Dit was een machtig bouwwerk, bestemd om bij zeer hoge vloeden Zuidholland boven de rivieren te beschermen tegen overstro ming. Via Gouda, Boskoop en Leimui- den naar Schiphol, waar het gaan en komen van de reuzenvliegtuigen aan schouwd werd. Van hier weer naar Texel, waarmee een eind was gekomen aan een zeer interessante schoolreis. De stemming van leerlingen en leraren was prima. C. P. L. DUITSE PERS In Duitsland wordt door velen geloofd dat Nederland een haard van onrust is. Jongeren zouden het Duitse vakantie gangers lastig maken of hen zelfs aan vallen. De oorzaak is de sensatiepers, die het niet al te nauw neemt met de feiten en de provo-relletjes en de moei lijkheden rond het huwelijk van onze kroonprinses als uitingen van een voor Duitse vakantiegangers gevaarlijke toe stand heeft afgeschilderd. Van de ex- ploitante van een van onze bungalow- GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden te Den Burg: wollen jack, blauw groen geruit met voering; groen plastic zakje inh groene regenmantel; 1 paar bruin suède damesschoenen met steunzolen en groene sok jes; rode pullover; zilveren armbandje met naamplaatje Piet Jan; bruine lederen riem met gesp; meisjesbril met zwart montuur; ca. 8 m. rode stof; lichtbruine knipportcmonnee; kinder onderjurk met rood bandje; bos sleutels met Esso plaatje; kinderportemonnee bruin leder inh 62 ct. en speldjes; weegschaal-schaal; Marokkaans souvenir portemonneetje met drukknoopsluiting; zwart herenrijwiel met zil vergrijze spatborden cn dubb. fietstas; sport- fiets heren, merk Stokvis, lichtgroen; blauw witte jongensfiets met Juncker lamp, rijwiel Solex zwart met grijs. Verloren te Den Burg: bruin geruite tas inh. wit schort en bonnetjes; blauw kinderjasje met 2 rijen koperen knopen; bruine herenportemon nee; 1 zwarte herenwerklaars; knijpkat (hand dynamo); portemonnee bruin met klep. inh wat klein geld; dameszonnebril polaroid; rode brillenhouder; 1 zilveren manchetknoop; schoolétui, donkerblauw fluweel, klein model inh. vulpen en inktpatronen en potloden. OUDESCHILD Woensdag was het zestiq jaar qeleden dat de heer Pieter Jan Zutphen en mevrouw Fenna Zut- phen-Schaap lief en leed samen qin- gen delen. Het diamanten huwelijks jubileum is in besloten familiekrinq qevierd. Het echtpaar is een toon beeld van levenslust. Vooral mevrouw Zutphen is één en al bedrijviqheid en ze peinst er voor- lopiq niet over haar zelfstandiqe huis houdentje op te geven. Ook haar elf jaar oudere echtgenoot kan prat qaan op een goede gezondheid, al laat hij zijn vrouw liever het woord doen. Dat kan men best aan haar overlaten; we hebben tenminste een gezellig kwar tiertje in het huisje aan de Kerkesteeq doorgebracht. Beide echtelieden zijn ras-echte Texelaars. Mevrouw Zutphen is afkom stig uit een groot gezin, waarvan nog zeven zusters en twee broers in leven zijn. De bruidegom, klein maar dapper, maakte deel uit van een familie van zes personen. Hij begon zijn loopbaan als los-arbeider. In 1921 kwam hij in dienst van de heer C. Keijser en ging op Brakestein wonen. Bij de familie Keijser (later de heer Swama) heeft hij ook zijn 25-jarig „ambtsjubileum" ge vierd, aan welk feest het bruidspaar bijzonder goede herinneringen bewaart. parken kregen wij de hierboven afge drukte brief ter inzage, afkomstig van een advocaat uit Stadthausen, die tot dusverre met zijn gezin de vakantie op Texel doorbracht, maar daar nu van afziet. De exploitante vertelde ons, dat het reeds de derde keer is, dat zij dit jaar dergelijk afbericht ontvangt. GEZAMENLIJKE BIJEENKOMST VAN ZONDAGSSCHOLEN De Doopsgezinde en Hervormde Zon dagsscholen en de Geref. Zondagsschool van Den Burg houden zaterdagmiddag 21 mei om 3.00 uur een Zendingsmiddag in de Gereformeerde Kerk te Den Burg. Een koortje onder leiding van mej. A. G. Luysterburg werkt hieraan mee. Mej. De Vries uit Amsterdam, van de Nederlandse Zondagsschoolvereniging vertelt een zendingsverhaal. INGEKOMEN PERSONEN Tonny Bosch, van Amstelveen, Mau- ritslaan 1 naar De Koog, Brink 18; Johan Bovendeert, van Rotterdam, a.b. Hr. Ms, „Karei Doorman" naar H 131. ZON, MAAN EN HOOG WATER Dc zon komt 22 mei op om 4.37 uur cn gaat onder om 20.37 uur; 25 mei op om 4.33 uur en onder om 20.41 uur. Maan: 20 mei N.M.; 27 mei E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 20 mei 8.30 cn 20.47; 21 mei 9.10 cn 21.27; 22 mei 9.51 en 22.09; 23 mei 10.35 en 22.51; 24 mei 11.14 en 23.35; 25 mei 11.54 en 26 mei 0.19 en 12.34; 27 mei 1.04 en 13.18; 28 mei 1.57 en 14.25. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. De heer Zutphen is ook 17 jaar lang als koetsier in dienst geweest van de beide dokters v.d. Vecht. Veertig jaar lang maakte hij zich voorts verdienstelijk bij de vogelbescherming in dienst van Na tuurmonumenten; een bijbaan waarvoor hij per jaar ƒ25,opstreek. In 1945 ging het echtpaar in Oude schild wonen, wat niet betekende dat er nu op de lauweren werd gerust. Tot zijn 80e ging de heer Zutphen nog da gelijks naar Brakestein om er aller hande werkzaamheden te verrichten. Vooral in de oorlogsjaren, toen de heer Swama, als „politiek onbetrouwboar element" elders moest verblijven, draai de het bedrijf grotendeels op de heer Zutphen. Vooral de schapenhouderij ging hem zeet ten harte. Hij hielp hon derden lammeren ter wereld komen. Door het een en ander stellig een leven om met voldoening op te kunnen terug zien. Twee jaar geleden werd de brui degom zeer ernstig ziek. Tegen ieders verwachting in, herstelde hij evenwel. Nog steeds weet hij de jaloezie van zijn leeftijdgenoten op te wekken door af en toe urenlange wandelingen te maken, een overtuigend bewijs van zijn vita liteit. Uit het huwelijk werden drie kinde ren geboren; 2 meisjes en 1 jongen. In verband met de minder goede gezond heid van één hunner, werd het feest op bescheiden wijze gevierd.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 2