BAKKERS Ijzerhandel II BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER HET GEHEIM VAN LANDBOUW en VEETEELT Wij vragen^uw aandacht voor fe TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRUDAG 3 JUNI 1966 door Agatha Christie DE BLAUWE TREIN rubriek voor Onder im-JhMk- -L. van («Jinlinurw 4. Hij liep enige tijd de kamer op en neer, met een woedende uitdrukking op het gezicht. Knighton boog zich nog steeds over zijn bureau. Plotseling bleef Van Aldin staan en nam zijn overjas van de stoel. .,Gaat u weer uit, mijnheer?" „Ja, ik ga naar mijn dochter". „Als Conton opbelt „Dan zeg je maar dat ze naar de dui vel kunnen lopen", zei Van Aldin „Uitstekend, mijnheer", zei de secre taris onverstoorbaar. Van Aldin had nu zijn overjas aange trokken Hij zette zijn hoed op en ging naar de deur. Met zijn hand aan de deurknop bleef hij staan. ,Je bent een goede kerel, Knighton", zei hij. „Je irriteert me niet als ik het land heb". Knighton glimlachte, maar antwoord de niet. „Ruth is mijn enig kind", zei Van Aldin, „en niemand op de hele wereld weet wat zij voor mij betekent" Even verhelderde een glimlach zijn gezicht. Hij stak de hand in zijn zak „Wil je eens wat moois zien, Knighton? Hij trad op zijn secretaris toe. Uit zijn zak haalde hij een pakje, ach teloos in bruin papier gewikkeld Hij deed het papier eraf en bracht een groot, vuil, roodfluwelen etui te voor schijn. Middenop stond een monogram, met een kroontje erboven. Hij liet net doosje openspringen en de secretaris hield zijn adem in. Tegen het enigszins groezelige wit van de bekleding lagen de stenen te gloeien als bloed. „Maar, mijnheer!" zei Knighton. „Zijn die zijn die echt?" Van Aldin liet een kort lachje horen. „Het verwondert me niet dat je dat vraagt. De grootste drie robijnen van de hele wereld zijn erbij. Katharina van Rusland heeft ze gedragen, Knighton. Die middelste daar is bekend als „het Vurige Hart". Hij is volmaakt zonder enig gebrek". „Maar", mompelde de secretaris, „ze moeten een fortuin waard zijn". „Vier- of vijfhonderdduizend dollar", zei Van Aldin nonchalant, „en dan re ken ik de historische waarde nog niet mee". „En u draagt ze bij u, zo maar, los in uw zak?" Van Aldin lachte geamuseerd. „Dat geloof ik wel. Zie je, het is mijn cadeautje voor Ruth". De secretaris glimlachte discreet. „Nu 'begrijp ik waarom mrs Kettering zo angstig deed, toen ze tele foneerde", mompelde hij. Maar Van Aldin schudde het hoofd De harde trek kwam weer op zijn ge zicht. „Daar vergis je je toch in", zei hij. „Ze weet hier nog niets van; het is een kleine verrassing voor haar". Hij sloot het etui en begon het lang zaam weer in te pakken. „Het is hard, Knighton", zei hij, „dat men zo weinig kan doen voor de men sen, die men liefheeft. Bijna alles wat ik wil kan ik voor Ruth kopen, als ze ermee te helpen was. Doch het geeft me niets. Ik kan deze robijnen om haar hals hangen en haar daarmee een paar aangename ogenblikken bezorgen, maar Hij schudde het hoofd. „Als een vrouw thuis niet gelukkig is Hij voltooide de zin niet De secreta ris knikte discreet. Hij kende, beter dan iemand anders, de reputatie van mr. Derek Kettering. Van Aldin zuchtte. Hij stak het pakje weer in zijn zak, knikte tegen Knighton en verliet de kamer. HOOFDSTUK IV In Curzon Street Mrs. Derek Kettering woonde in Curzon Street. De huisknecht, die de deur opende, herkende dadelijk Rufus van Aldin en veroorloofde zich een be scheiden glimlachje ter begroeting Hij bracht hem naar de grote dubbele zit kamer op de eerste verdieping Een vrouw, die bij het venster zat sprong met een kreet op. „Maar, vadertje, is dat een verrassing! Ik heb de hele dag majoor Knighton opgebeld om te proberen u te pakken te krijgen, maar hij kon absoluut niet zeggen wanneer U terug zou komen". Ruth Kettering was achtentwintig jaar Zonder mooi, of zelfs in de werke- 7. Smidje Verholen parkeerde zijn snelle auto in de buurt en wandelde precies om half elf de trappen van Grand Hotel Esplanade op. Langs een indrukwekkende portier stapte hij de lobby binnen en hij begaf zich onmid dellijk naar een soort van balie, waar achter zich een keurig heerschap op hield, genaamd de receptionist. „Ik heb om half elf een afspraak met dr. Yokito", deelde hij deze verblindend deftige functionaris mede „Ik zal zien of deze heer U ontvangen kan", antwoordde de receptionist. Hij greep een telefoon, draaide een num- lijke zin van het woord knap te zijn, viel ze op door de kleur van heur haar. Van Aldin droeg in zijn jeugd de bij naam „Peen-en-Gember", en Ruth was bijna zuiver kastanjebruin. Daarbij had ze donkere ogen en zeer donkere wim pers, waarvan het effect nog enigszins was versterkt langs kunstmatige weg. Ze was lang en slank en elegant in haar bewegingen. Wie haar terloops zag werd herinnerd aan een madonna van Raphael. Alleen wie nauwkeuriger toe zag ontdekte dezelfde lijn van kaak en kin van Van Aldins gezicht, die op de zelfde hardheid en vastberadenheid we zen. Bij de man paste die lijn, doch de vrouw stond ze minder goed. Van kinds been af was Ruth van Aldin haar eigen weg gegaan, en wie trachtte haar te dwarsbomen ontdekte al spoedig dat Rufus van Aldins dochter nooit toegaf. „Knighton vertelde me dat je hem had opgebeld", zei Van Aldin „Ik ben pas een half uur geleden uit Parijs te ruggekomen. Wat is dat toch allemaal met Derek?" Ruth kreeg een kleur van boosheid „Het is ongelofelijk. Het gaat alle perken te buiten", riep ze. „Hij hij schijnt zich niets meer aan te trekken van wat ik zeg". In haar stem klonk zowel verbijste ring als woede. ,Naar mij zal hij wel luisteren", zei de miljonair grimmig. Ruth ging voort „Ik heb hem de laatste maand nau welijks gezien. Hij vertoont zich overal met die vrouw". .Met wat voor vrouw?" „Mirelle Ze danst in het Parthenon, weet p". Van Aldin knikte „Ik ben de vorige week op Lecon- bury geweest. Ik ik heb gesproken met Lord Leconbury. Hij was buiten gewoon vriendelijk voor me. Hij had ontzettend medelijden met me. Hij zei dat hij Derek eens flink onderhanden zou nemen". „Och!" zei Van Aldin. „Wat bedoelt u met dat ,och", vader?" „Precies wat jij denkt dat ik ermee bedoel, Ruthie. De arme oude Lecon bury heeft afgedaan. Natuurlijk voelde hij met je mee en natuurlijk probeerde hij je te kalmeren. Nu zijn zoon en erf genaam eenmaal getrouwd is met de dochter van een der rijkste mannen van het Jand zou hij de zaak niet graag zien mislopen. Maar hij staat al met één voet in het graf, dat weet iedereen, en Derek zal zich weinig aantrekken van al wat hij zegt". „Kunt u niets doen, vader?" drong Ruth aan, na even gezwegen te hebben. „Misschien", zei de miljonair. Hij zweeg een ogenblik, in gedachten ver zonken, en ging toen voort: „Er zijn verschillende dingen, die ik zou kunnen doen, maar er is er maar één, die iets goeds zou kunnen uitwerken. Heb je veel moed. Ruthie?" Ze staarde hem aan. Hij knikte haar toe. ,Ik bedoel precies wat ik zeg. Heb je de durf om tegenover de hele wereld te erkennen dat je je vergist hebt? Er is maar één middel om uit de misère te komen, Ruthie. Neem het verlies en be gin van voren af aan". ,,U bedoelt „Scheiding". „Scheiding Van Aldin glimlachte droog. „Je spreekt dat woord uit, Ruth, alsof je het nog nooit eerder had gehoord. En toch doen al je kennissen het iedere dag". „O, dat weet ik wel. Maar Ze zweeg en beet op haar lip. Haar vader knikte haar begrijpend toe. ((Wordt vervolgd) GESLAAGD DEN HOORN Onze vroegere iplaatsgenote mej. J. J. Lap slaagde in het Gemeenteziekenhuis „Parkzicht" voor het diploma ziekenverpleging A. RECTIFICATIE In de overdenking „Bruiloft", die in het vorige nummer werd opgenomen is een storende zetfout geslopen, t.w. in de alinea. Daar staat: wordt ver haald van mannen, die verwacht, wer den van onder de invloed van wijn te verkeren Dit moet zijn die verdacht werden enz. mer, doch. kreeg géén gehoor! Wat smidje Verholen tegen de receptionist had gezegd, was echter niet ontgaan aan de twee sinistere heren in de lobby. Als door een wesp gestoken sprongen ze op bij het horen van de naam Yokito. Ze waren echter zeer getraind in hun geheimzinnige vak en daarom lieten ze zich onmiddellijk weer op hun plaatsen terugvallen, onopvallend de houding aannemend, alsof ze echt niets anders deden dan een beetje in de krant lezen. Ze hadden echter bliksems goed ook eikaars gejaagdheid geregistreerd en daarom hielden ze elkaar bij voortdu- Regelmatig stikstof strooien De omstandigheden voor de grasgroei waren de laatste weken niet gunstig. Op veel plaatsen was het voor een vlotte groei al weer te droog. Er is dan ook direct de neiging om, ook wat 't strooi en van stikstof betreft, verstek te laten gaan. „Zolang het droog is geeft het toch niets", redeneert men dan En op heel korte termijn gezien is dit ook zo. Ook voor het leiden van een boerenbe drijf geldt echter; Regeren is vooruit zien. En als we het zo bekijken, dan moeten we ook in een tijd, ja misschien moet ik wel zeggen: juist in een periode, dat het met de groei niet zo vlot gaat, door blijven gaan met het strooien van stikstof. ring scherp in het oog Deze hele geschiedenis was echter on opgemerkt gebleven voor smidje Ver holen, die zich een goed plaatsje had ge zocht in een gemakkelijke fauteuil en van plan was op dr. Yokito te wachten. Die zou nu toch wel gauw komen Hij haalde Yokito's brief nog maar eens te voorschijn en las hem opnieuw, regel voor regel nauwkeurig bestuderend Maar hij werd er geen cent wijzer van. En de twee sinistere figuren op de ach tergrond, die zo onopvallend achter hun krant zaten, knapten haast van nieuws- gerigheid De veehouders, die zich door het dro ge weer niet van de wijs lieten brengen hebben in zekere zin al weer gelijk ge kregen. Er zijn n 1 een paar buien regen gevallen. Nog niet voldoende voor een snelle groei van het gras, maar de stik stof is opgelost en zodra de weersom standigheden beter worden voor de grasgroei kunnen deze percelen direct van start. Kalk op schotwalhopen De ruilverkavelingswerkzaamheden op die gedeelten van het eiland, die het laatst in bewerking kwamen zijn nog niet geëindigd, of het blijkt al weer no dig te zijn de onderhoudswerkzaamhe den op de gedeelten van het eiland, die het eerste klaar kwamen, te beginnen. K.I. „TEXEL" KOCHT „MARIJKE S ADEMA A" Door de Coöp. Ver. voor K.I. Texel is de stier „Marijke's Adema A" aange kocht van de fokker P. J de Boer te Westwoud. Het dier werd geboren op 19 augustus 1964 en is voorlopig opge nomen met de letter B. De haarkleur is normaal zwartbont met rechts een witte band over de schouder en links een wit te band over de dij doorlopend over het kruis tot op de rechter hongergroef. De vader van de stier is Hilbrand 58224 F RS 82 punten, een stier die in Fries land door een fokkerscombinatie wordt gebruikt De grootvader is de bekende Hiltjes Adema A 37910 F.R.S. 84 punten met daarvoor als overgrootvader Ade ma 279. De moeder van de stier is Marijke 23, een zeer produktief dier evenals de grootmoeder en overgroot moeder. De moeder had op 4,6 jarige leeftijd een produktie van 9188 kg. melk, 424 kg. vet of 4,62°/o vet en 3 57% eiwit in 375 melkdagen, een dagop brengst van 24,5 kg. melk en 1132 vet- grammen per dag. De overgrootmoeder gaf op 5.11-jarige leeftijd 8957 kg. melk 365 kg vet en een vetgehalte van 4.07% en een eiwitgehalte van 3.17% in 303 dagen. De dagopbrengst was toen 29,56 kg melk en 1203 vetgrammen per dag. Na 5,11 jaar is van de grootmoeder geen produktie meer bekend, omdat zij door de bliksem werd getroffen. We denken hierbij aan het onderhoud van de sloten langs de wegen en andere watergangen, die wat het onderhoud op afmetingen betreft voor rekening van het Waterschap komen. We vinden het verheugend, dat men blijkbaar van plan is aan dit onderhoud de hand te houden. Intussen kunnen we heel goed begrij pen, dat de landgebruikers, die bagger en grond moeten ontvangen helemaal niet blij kijken. In 't algemeen is het veel moeilijker dan voorheen om een goede plaats voor deze grond te vinden, omdat door het werk van de ruilverka veling de grootste gaten zijn opgevuld. Bovendien is de kwaliteit van deze „specie" in 't algemeen slecht, zodat men er tegen op ziet ze over een grote oppervlakte te verspreiden. O.g. meent, dat men in 't algemeen er nog niet aan wil, dat de oorzaak van de slechte resultaten met deze grond in de eerste plaats gezocht moet worden in het feit, dat deze grond zeer kalkarm is. Verder moeten we er mee rekenen, dat door de sterke ïjzerhoudendheid van deze specie de kans op vastlegging van fosfaat groot is. Met het oog op deze minder goede eigenschappen kan het o.i aanbeveling verdienen om al bij het aan hopen leggen van de schotwalgrond een kalkbemesting te geven. Om de gedachte enigszins te bepalen menen wij, dat bij gebruik van schuim aarde een hoeveelheid van 20 - 30 kg en van landbouwkalk 10 - 15 kg per ku bieke meter schotwalgrond nodig is. Ideaal zou zijn deze meststoffen door de grond heen te werken, maar dit lijkt ons vrij moeilijk uitvoerbaar Wij me nen, dat ook zonder die bewerkink als gevolg van het feit, dat er heel spoedig scheuren ontstaan en mede door het om woelen van de grond door weidend vee de kalk wel enigszins door de grond wordt gewerkt. We zouden het zeer toejuichen als een aantal belangstellenden deze proef eens zou willen nemen. Persoonlijk zijn we van mening, dat voor dit doel schuimaarde wel zeer geschikt is. Bestrijding van kweek De mogelijkheden, die de chemische onkruidbestrijding geeft hebben tot ge volg gehad, dat de mechanische bestrij ding van onkruid, d.w.z. de bestrijding met hak, schoffei, eg, wiedmachine, cul tivator, enz., minder aandacht krijgt. Op zichzelf is dit geen bezwaar. Het heeft echter wel tot gevolg, dat op be paalde plaatsen het onkruid kweek de neiging heeft zich uit te breiden. Be strijding van kweek met chemische be strijdingsmiddelen is in cultuurgewas sen n.l. niet mogelijk. Wil men kweek chemisch bestrijden, dan moet de grond een aantal maanden braak liggen en de kosten van een dergelijke bestrijding zijn bovendien hoog. Nu is algemeen bekend, dat kweek vooral vanaf de kanten de percelen op dringt. Weet men deze kanten vrij van kweek te houden, dan is er al veel ge wonnen. We menen, dat hierbij de che mische middelen van belang kunnen zijn Een bekend middel voor kweekbe- strijding is Dalapon. Het kan o i. aanbe veling verdienen om op percelen, waar het gevaar bestaat, dat speciaal vanuit de slootkanten kweek z'n kansen krijgt, een bestrijding uit te voeren. Met inbe grip van bovenzijde van het talud van de sloot zou dan hoogstens een strook van 1 meter breed behandeld kunnen worden. In dit geval is voor een lengte van 100 meter een hoeveelheid Dalapon van 200 gram nodig Men gebruikt nl. 20 kg per ha. De genoemde 200 gram moet opgelost worden in plm. 8-10 liter water. Met een rugspuit die 15 liter heeft kan dus een strook van 150 meter lengte en een breedte van 1 meter wor den behandeld. Het is gewenst de be handeling uit te voeren als het kweek- gras 10 cm hoog is. Indien mogelijk bij groeizaam weer VISSERS GAAN OP REIS OUDESCHILD De aangeslotenen bij de Centrale Inkoopveremging van V'isserijbenodigdheden GA zullen op 10 en 11 en 17 en 18 juni een reis naar Zeeland maken, 's Morgens vertrekt men per luxe toeringcar om half acht uit Den Helder. In Rotterdam wordt koffie gedronken in het restaurant op de Euromast. Vanaf Rotterdam wordt via de tunnel, Beijerland en de Hoek- sewaard koers gezet naar de Haring- vlietbrug, een der Deltawerken. Via de brug wordt Goeree-Overflakkee bereikt waar Middelharnis wordt bezocht. Daarop gaat het naar Oude Tonge, de Grevelingendam en Schouwen-Ouive- land. Te Zierikzee wordt een bezoek ge bracht aan de „VISTO" (visserijten toonstelling). Daarop wordt de terugweg naar Rotterdam aanvaard, waar een Cinerama voorstelling wordt bezocht en waar de nacht in een hotel zal worden doorgebracht De volgende dag wordt Scheveningen bezocht, waarbij het mo gelijk is de pier te bezoeken. In Den Haag zal Madurodam worden bekeken en in Treslong te Hillegom zit men aan aan een feestelijk diner als sluitstuk van de reis. Om kwart over vijf komen de vissers weer in Den Helder aan. LA WA AI VLUCHTEN In het kader van een NATO lucht verdedigingscompetitie zullen in de komende weken vluchten worden uitge voerd, waarbij meermalen de geluids snelheid zal worden overschreden. Om dat dit op ca. 14 km. afstand van de Waddeneilanden gebeurt, zullen de knallen waarschijnlijk ook op Texel goed hoorbaar zijn, KIND MAAKTE ONGELUKKIGE VAL OUDESCHILD Het 1-jarig zoontj» van de familie Maas-Paagman te Oude- schild kroop enkele treden de trap op, verloor toen het evenwicht en kwam zo ongelukkig op het hoofdje terecht, dat de dokter onmiddellijke opname in het ziekenhuis gewenst achtte. De ver pleging aldaar zal enkele weken in be slag nemen. Candy's nieuwste: de S-50 Een was-wonder: volautomatisch Een prijs-wonder: 798, De nieuwe Candy S-50 is de volmaakte J wasautomaat van 1966. Telt u maar op: een volautomatische wasmachine met 10 was programma's, geraffineerde italiaanse vormgeving, automatische zeepinjectie, p instelbaar voor 5 en 3 kg was, automatisch en apart in te stellen centrifugegang én bovendien de zeven andere unieke CANDY PLUSPUNTEN. Prijs: 798,-. De nieuwe Candy S-50 staat bij ons, een was-wonder, een prijswonder. Komt u eens kijken? NIJVER LID VAN UW GEZIN COPYRIGHT STUDIO AVAN SEZBmma:

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 5