Atog form BAKKERS Ijzerhandel meubelen WMkt m imam wou ;4§ KLERCQ's rubriek voor LANDBOUW en VEÉTEEL HET GEHEIM VAN door Agatha Christie DE BLAUWE TREIN 6'lnin vjn turn bvlUn ririr1«6«^didd de radikllt'»^> BEDENKELIJKE PROPAGANDA Als oud-Texelaar vraag ik Uw aan dacht en plaatsruimte voor het volgen de: Op de o.l. school te Oosterend werd ik, nu al vele jaren geleden, toever trouwd aan de goede zorgen van een leraar, die ik als een goed pedagoog zou willen betitelen. Vele uitspraken van deze opvoeder-in-hart-en-nieren zijn mij tot op de dag van vandaag, vaak nog woordelijk, bijgebleven. Eén van deze uitspraken luidde als volgt; in een advertentie in de krant mag je wèl zet ten „De chocola van Jansen is beter", maar niet: „De chocola van Jansen is beter dan die van Pietersen". Dat was logisch, vonden wij, want waar zou an ders het einde zijn? In de inmiddels verstreken jaren is het me niet gelukt ook maar één uitzondering op die ad vertentieuitspraak van mijn paedagoog te ontdekken. Men heeft zich steeds aan de mij bijgebrachte theorie gehouden. Maar zie. uitgerekend op dat mooie, gemoedelijke Texel, waar ook ik op klompen heb gelopen, ziet men kans om op klompen door mijn theorietuintje te lopen. Want in een advertentie in Uw Texelse Courant van 27 mei j.l. wordt ons geadviseerd om toch maar vooral de chocola van Jansen te nemen omdat die van Pietersen beslist van mindere kwa liteit is. Om duidelijker te zijn: ik doel op een advertentie van de Boerenpartij, waarin op „originele" wijze de Partij van de Arbeid een hak wordt gezet. Met stijgende verbazing heb ik getracht dit stukje vernederende propaganda voor de heer Dijkshoorn tot me door te laten dringen. Aan u, meneer de redacteur, nu dan de klassieke vraag: kan dat nu zomaar. Bent U werkelijk verplicht iets dergelijks te accepteren. Of gaat nu in het vervolg de regel gelden dat winke lier A per advertentie kan trachten winkelier B de negotiële das om te doen? Hebben we hier alleen maar te maken met de morele verplichtingen van de adverteerder. Of heeft de redac tie misschien ergens nog te maken met wettelijke of morele normstelling? Er is nog meer: In de advertentie van „vele kiezers" wordt, op de voorpagina, ten gunste van de groepering Texels Belang een stukje demogogie ten beste gegeven, waar de honden geen brood van lusten. Dat het predikaat „kame raad" in de partij van Egas (PvdA) al enkele decennia niet meer wordt ge bruikt, laat deze ,vele kiezers" koud. Ook met de „partijdiscipline" wordt, nota bene, per advertentie een walgelijk stuk demagogie bedreven. Maar het klinkt immers zo lekker ultra-links, zo revolutionair, zo doctrinair? En vele landgenoten huiveren immers te recht reeds bij het horen van het woord „kameraad" dat in de jaren 40 45 óók op Texel (helaas) een heel aparte klank en betekenis heeft gekregen? Meneer de redacteur, één van de twee: 1. Of „vele kiezers" van „Texels Be lang" waren ten aanzien van het woord kameraad in de PvdA niet op de hoogte. We kunnen het iemand die geen enkele belangstelling voor politieke zaken heeft niet kwalijk nemen. Maar waar haalt men dan de brutaliteit vandaan om een politieke advertentie als deze op te stellen. 2. óf de „vele kiezers" waren er wèl van op de hoogte Dit lijkt me waarschijn lijker, omdat ik aanneem dat er onder de „velen" toch altijd wel één zal zijn die de feiten kent. In het laatste geval is er maar een conclusie: dit is je rein ste demagogie! Voor de gemeente Texel hoop ik van harte dat de inmiddels ge kozen leden van „Texels Belang" zich correcter zullen gedragen. En van U, meneer de redacteur, zou ik gaarne ver nemen wét nu de oorzaak is van het in- éénstorten van mijn op Texel opgedane advertentie-theorie. F. Steigstra, Wormer NASCHRIFT REDACTIE. De advertentie-theorie van de heer Steigstra is inderdaad een ongeschreven regel, waaraan de gewone zakenadver- tenties moeten voldoen. Waar het poli tieke advertenties betreft zijn we wat lankmoediger. Als men in oude 5. „Ik weet het, Ruth Je bent net als ik: je geeft niet graag iets op. Maar ik heb ondervonden en dat zul je met tertijd ook leren dat er soms geen andere weg is. Het heeft geen zin te trachten Derek terug te winnen. De man deugt niet, Ruth; hij is door en door verdorven. Ik kan het mezelf bijna niet vergeven dat ik je met hem heb laten trouwen; maar je was erg op hem gesteld en hij scheen een streep onder zijn oude leven te willen zetten en wel, ik ben éénmaal tegen je wensen ingegaan. Hij zag haar met aan bij deze laatste woorden Had hij dat gedaan, dan zou hij haar plotseling van kleur hebben zien veranderen. „Ja, dat hebt u gedaan", sprak zij. Haar stem was hard. Jk was te weekhartig om het een tweede keer te doen; doch ik kan je nu wel zeggen dat ik wilde dat ik het ge daan had. Je hebt de laatste jaren een ellendig leven gehad, Ruth". „Aangenaam is het niet geweest", gaf mevrouw Kettering toe. „Daarom zeg ik je dat er eind aan moet komen!" Zijn vuist kwam met een zware slag op de tafel neer. „Misschien geef je nog wel om de kerel. Leg je hart het zwijgen op. Derek Kettering heeft je getrouwd om je geld; dat is de hele zaak. Geef hem op, Ruth". „En veronderstel dat hij niet wil?" Van Aldin zag haar verwonderd aan. „Hij heeft geen woord in te brengen". Zij kleurde en beet op haar lip. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 8 juni a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren Den Hoorn 13.0013.30 uur; Oostcrend en De Waal: 13.3014.00 uur; De Cocks dorp en Eicrland 14.0014.30 uur; De Koog 14.3015.15 uur. MAANDAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Maandag 13, dinsdag 14, woensdag 15 en donderdag 16 juni Den Burg, Avondvierdaagse Vrijdag 17 juni Den Burg, Jeugdherberg Panorama, Uitvoering balletgroep „Texelein" o .lv. mevr. Kucsmirak. Aanvang 8 uur. Zondag 19 juni Dijkmanshuizen, Club viswedstrijd om half 3. Zondag 26 juni Den Burg, Sportdag van de Texelse Sportraad. Rondgang drumband Marg. Sinclair. Zaterdag 2 juli Oosterend, Muzicknis, Gymnastiek en muziek uitvoering. Zondag 17 juli Den Hoorn, Viswedstrijd voor gasten en Texelaars bij paal 9 om 2 uur Woensdag 20 juli Den Burg, Optreden drumband Marg. Sinclair met de Folklore op de Grocneplaats. Zondag 24 juli Spang, Autocross in Spang op het land van Roeper. Dinsdag 26 juli De Koog, Viswedstrijd op hel strand bij De Koog voor gasten en Texelaars om 19.00 uur. WONINGINRICHTING N.V. Spoorstraat 30 - Oen Helder officieel TOP-FORM adviseur jaargangen van onze krant zou bladeren, zou men zien dat dit vroeger ook reeds het geval was. Pas als sprake is van ernstige belediging, wordt een politieke advertentie geweigerd. Het is ongetwijfeld waar dat de door de heer Steigstra genoemde advertenties van de Boerenpartij en Texels Belang niet plei ten voer de opstellers ervan, maar ook enkele andere partijen zijn in hun pro paganda onzorgvuldig en ontactisch ge weest. Een troost is dat het in de hitte van de verkiezingsstrijd allemaal niet zo serieus wordt genomen. In de poli tiek is het nu eenmaal mogelijk, dat men elkaar de ene dag de meest ver schrikkelijke dingen verwijt en de vol gende dag weer broederlijk aan één tafel zit om er samen het beste van te maken. Wij tillen daar niet zo zwaar aan, maar we waken er natuurlijk wèl voor dat het de spuigaten niet uitloopt. „Neen neen natuurlijk niet. Ik wilde maar zeggen Ze hield op. Haar vader keek haar scherp aan. „Wat bedoel je?" „Ik bedoelde Zij hield even op, haar woorden zorgvuldig kiezende. „Misschien zal hij zich er niet zo maar bij neerleggen". „Wat? Bedoel je dat hij zich ertegen zou willen verzetten? Laat hem zijn gang maar gaan. Maar hij zal het niet aandurven. Iedere advocaat zal hem vertellen dat hij geen schijn van kans heeft". „Maar denkt u niet Zij aarzelde. „Ik bedoel alleen om te dwarsbomen kon hij weieens proberen het mij moeilijk te maken?" „Niet zeer waarschijnlijk. Zie je, hij zou toch een reden moeten opgeven". Mrs. Kettering antwoordde niet. Van Aldin zag haar scherp aan „Komaan, Ruth, er is iets dat je hin dert. Wat is het?" „O, niets". Doch haar stem miste de klank der overtuiging. „Je bent bevreesd voor het gerucht ■dat de zaak zal maken, hè? Is het dat? Laat dat maar aan mij over. Ik zal wel zorgen dat alles zo van een leien dakje gaat dat er geen haan naar kraait". „Heel goed, vader, als u denkt dat het werkelijk zo het beste is". „Hou je nog van hem, Ruth?" „Neen". Haar antwoord klonk zo beslist dat VERLOTING MOED, VOLHARDING EN ZELFOPOFFERING Op de volgende nummers zijn prijzen gevallen: 1014, 2614, 1783, 166, 767, 5662, 5992, 3031, 5589, 226, 1896, 5679, 5080, 4916, 297, 5246, 5517, 552, 1955, 4800, 1205, 6273, 4989, 57, 4979, 6965, 303, 6288, 2257 en 2903. De prijzen kunnen worden afgehaald, na 5 uur, bij de secreatris, de heer M. Klaassen, Brakkeveldweg 109, Den Helder. Van Aldin voldaan scheen. Hij klopte haar op de schouder. „Het komt in orde, beste meid, maak je niet bezorgd. Laten we er nu niet meer over spreken. Ik heb wat voor je meegebracht uit Parijs". „Vooi mij? Iets erg moois?" „Ik hoop tenminste dat je het mooi zult vinden", sprak Van Aldin glim lachend. Hij haalde het pakje uit zijn zak en gaf het haar. Haastig maakte zij het los en deed het étui op. Een uitroep van bewondering ontsnapte haar. „Vader, wat wat prachtig!" „Dat is iets bijzonders, nietwaar?" zei de miljonair tevreden. „Vind je ze mooi?" „Of ik ze mooi vind? Vadertje, ze zijn énig! Hoe bent u daaraan gekomen? Van Aldin glimlachte. „Ja, dat is mijn geheim. Ik heb ze natuurlijk in het geheim moeten kopen. Ze zijn te goed bekend. Zie je die grote steen daar in het midden? Daar heb je misschien weleens van gehoord; het is het historische Vurige Hart". „Het Vurige Hart!" herhaalde mrs. Kettering. Zij had de stenen uit het étui gehaald en hield ze tegen haar boezem. De mil jonair sloeg haar gade. Hij dacht aan de vele, vele vrouwen, die deze juwelen hadden gedragen hun afgunst, hun wanhoop, hun jaloezie. „Het Vurige Hart" had, evenals alle beroemde ste nen, een ganse reeks van tragediën en gewelddaden achter zich. Ruth legde de juwelen weer in het étui; opspringende sloeg zij haar armen om de hals van haar vader. „Dank u, dank u, dank u, vader! Ze zijn allerprachtigst!" LET OP DE AARDAPPELZIEKTE De aardappelziekte heeft in 1965 ge ducht van zich doen spreken, waarbij vooral naar voren kwam dat de aardap pelafvalhopen een belangrijke bron van besmetting waren. Tevens kwam duide lijk naar voren dat de ziekte zich niets van de ontwikkeling van de plant aan trekt want heel kleine aardappelplant jes die net boven de grond kwamen, werden aangetast. Ook bleek heel sterk dat regelmatig en goed spuiten goede resultaten gaf. Nu staan we weer voor het bestrij- „Goed, goed", sprak Van Aldin, haar op de schouder kloppend. „Jij bent ook alles wat ik heb, Ruth". ,.U blijft toch hier eten, vader?" „Neen, dat denk ik niet. Je moest toch uit?" „Ja, maar dan 'kan ik gemakkelijk afzeggen". „Neen", zei Van Aldin „Ga gerust. Ik heb nog heel wat te doen. Morgen zie ik je wel weer, liefje. Als ik je telefo neer, kun je misschien wel bij me ko men, bij Galbraith?" Galbraith, Cuthbertson Galbraith waren zijn procureurs te Londen. „Heel goed, vader". Zij aarzelde. „Maar ik 2al daardoor toch niet mijn reis naar de Riviera behoeven uit te stellen?" „Wanneer wou je gaan?" „De veertiende". „O, dat zal wel gaan. Dat soort zaken eist een lange tijd van voorbereiding. Maar wat ik zeggen wilde, Ruth ik zou die robijnen niet mee op reis nemen als ik jou was. Geef ze liever in bewa ring bij de bank". Mrs. Kettering knikte. ,We voelen er niets voor je te laten vermoorden en beroven ter wille van het Vurige Hart", sprak de miljonair schertsend. Hij kuste haar hartelijk en vertrok. Toen hij weer in het Savoy terug was, gaf hij Knighton een korte order. „Probeer een zekere Goby te pakken te krijgen; zijn adres vindt u wel in mijn privé-boek. Hij moet morgen om half tien hier komen". „Goed, mijnheer". „En ik wil mr. Kettering ook spreken. Tracht hem voor me op te sporen. Pro beer maar eens aan zijn club leg in dingsprogramma. De ontwikkeling van de aardappelen is laat en de eerste ziekte is reeds gevonden op de beruchte afvalhopen. Met klem willen we er daarom op wijzen deze afvalhopen goed te vernietigen, om zodoende de eerste infektiebron uit te schakelen. Verder is het belangrijk om de jonge aardappelplantjes te controleren op eventueel voorkomende ziektehaardjes. Deze dienen onverwijld doodgespoten te worden. Tenslotte kan, als de aardappelen zo groot zijn, dat ze elkaar in de rijen ra ken of eerder als reeds ziek in de buurt is gevonden, met een voorbehoedende bespuiting worden begonnen. Voor alle aardappelen geldt hiervoor zink- of ver gelijkbare middelen te gebruiken. Deze middelen remmen het gewas niet en ge ven ook geen bladbeschadigmg, terwijl de bescherming van de plant voldoende is tot aan de knolvorming. Als het weer niet kritiek is zal voor pootgoed tot aan het doodspuiten met deze middelen ge spoten kunnen worden. Alleen bij kri tisch weer zal na de knolvorming er met andere middelen gespoten moeten worden H. Glas EXAMEN HANDMELKEN Voor de eerste maal werd examen handmelken afgenomen van de leerlin gen van de vierde klas van de land bouwschool Texel. Het examen vond plaats op het bedrijf van de heer L. de Vries, Spang W 18, De Waal. De ge slaagden waren: André Bakker, Kees Bas, Anton van Beek, Gerrit Boerhorst, Jan Boersen, Aöri Eelman, .Fnts Eel- man, Ben van Heerwaarden, Pieter Jan Koorn cn Pieter Prins Ze werden op geleid door de heer C. H. Cupido te Oudeschild. Thans volgen de leerlingen een cursus machinaal melken op het zelfde bedrijf. LEIDSE MARKT Te Leiden werden 1180 Texelse lam meren aangevoerd. Notering van 75, 85,en 97,De handel was rede lijk vlot. ROZEBLADLUISBESTRIJDING ROZEiN behoren bij veel tuinliefheb- bers tot de trots van hun tuin. Inder daad is de roos een koningin onder de bloemen. Maar bij het verzorgen van onze rozen, bemerken we steeds weer, dat het een harde en steeds voortgaan de strijd is tegen de belagers van deze plant, te weten de rozebladluis. Zij zijn er de oorzaak van dat de bladeren van ->nze rozen lelijk worden. Ze krullen jm, terwijl de honingdauw de kleve rige afscheidingsprodukten van de luizen de bladeren bedekken. Hierop ontwikkelt zich een zwam, de roetdauw. Natuurlijk zijn die nare luizen op verschillende manieren te bestrijden. Een eenvoudig middeltje, dat we zelf kunnen maken en dat een verrassend goed resultaat oplevert is de zeep- spiritusoplossing. Bij het bereiden van deze oplossing gaat het om de verhou ding, Wanneer we niet zoveel behoeven te spuiten, dan moeten we voor het af meten van de hoeveelheden echt wel een maatglaasje en een weegschaal ge bruiken. De verhouding is namelijk: 10 cc spiritus op 1000 cc (1 liter) water, waaraan toegevoegd 20 gram, zachte groene, of gele zeep. Voor grotere hoe veelheden uiteraard elke hoeveelheid met hetzelfde getal vermenigvuldigen. We moeten niet vergeten, na het be spuiten van de rozen, de volgende dag deze planten 's morgens vroeg na te spuiten met schoon water. Dat geldt voor alle bestrijdingsmiddelen, want die mogen niet zonder meer op de planten blijven zitten. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 7 juni 10.57 en 23.09; 8 juni 11.29 en 23.38; 9 juni 12.02 en 10 juni 0.10 en 12.38; 11 juni 0.49 en 13.24. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. elk geval de hand op hem en zorg dat ik hem morgenochtend hier krijg. Spreek maar niet al te vroeg af zo tegen twaalven. Mensen van zijn slag staan gewoonlijk niet zo vroeg op". De secretaris knikte begrijpend. Van Aldin ging een bad nemen, en terwijl hij in het water lag bracht hij zich het gehele gesprek met zijn dochter nog eens te binnen. Over het algemeen was hij wel tevreden. Zijn scherp ver stand had hem allang gezegd dat een scheiding het enige redmiddel vormde. Ruth had deze oplossing gemakkelijker aanvaard dan hij had gedacht. Deson danks gevoelde hij een vage onrust. Er was iets in haar optreden geweest dat hem niet bevredigde. Hij fronste de wenkbrauwen. „Misschien is het slechts verbeelding van me", mompelde hij, „maar toch wed ik dat er iets is dat ze me niet heeft verteld". HOOFDSTUK V Een handig heer Rufus van Aldin was juist gereed met zijn eenvoudig ontbijt, toen Knighton binnentrad. „Mr. Goby zit beneden, mijnheer". De miljonair keek op de klok Het was precies half tien Twee minuten later kwam Goby bin nen. Hij was een klein oudachtig, vrij schamel gekleed oud heertje, met ogen die de eigenaardigheid bezaten dat ze altijd de hele kamer rongluurden, doch nooit bleven rusten op degeen met wie hij sprak. (Wordt vervolgd) Candy'j nieuwste: de S-50 Een was-wonder: volautomatisch Een prijs-wonder: 798, De nieuwe Candy S-50 is de volmaakte wasautomaat van 1966. Telt u maar op: een volautomatische wasmachine met 10 was programma's, geraffineerde italiaanse vormgeving, automatische zeepinjectie, instelbaar voor 5 en 3 kg was, automatisch en apart in te stellen centrifugegang én bovendien de zeven andere unieke CANDY PLUSPUNTEN. Prijs: 798,-. De nieuwe Candy S-50 staat bij ons, een was-wonder, een prijswonder. Komt u eens kijken? NIJVER LID VAN UW GEZIN

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 4