26 juni grote sportdag te Den Burg GDS en Texel samen sterk als volleybalclub Tevoko BLAREN PRIKKERS BIJ DE HAND, GEEN TEXELAAR LANGS DE KANT Rolschaatsshow hoogtepunt Veilig Verkeersrit op 19 juni Kombinatie zeer voordelig Op zondag 26 juni zal te Den Burg een groots opgezette sportdag worden gehouden. De organisatie berust bij de Texelse Sportraad, die voor het evene ment de velden van S.V. Texel te Den Burg beschikbaar heeft gekregen. Di verse verenigingen werken aan de sportdag mee. Het programma vermeldt een demonstratie van de gymnastiek vereniging Texel, een volleybalwed strijd, judowedstrijden, voetbal en een veldloop. Het klapstuk wordt het op treden van de kunstrolschaatsvereniging „De Molenstad" uit Winschoten. Het programma start zondagmiddag om één uur met een rondgang van de gidsendrumband „Margaretha Sinclair'' door Den Burg. Nadat op deze wijze het publiek op de sportdag attent is ge maakt, wordt het evenement om 13.25 uur geopend. Direkt daarop volgt het optreden van „De Molenstad". Deze zelfde kunstrolschaatsvereniging trad ter gelegenheid van het feest Texel 550 jaar stad in 1964 op Texel op. Omdat er toen weinig propaganda voor gemaakt was, hebben betrekkelijk weinig Texe laars van de verrichtingen genoten. Omdat deze show zeer de moeite waard is, hoopt men nu op veel meer bezoe kers. Om de kunstrollers te laten op treden zal op het veld en grote houten vloer werden gemaakt. Het optreden van „De Molenstad" duurt tot 15.15 uur. Dan volgt een demonstratie van de gymvereniging, o.a. lange mat, spring- kast en paard. Om 16.00 uur begint de volleybalwedstrijd tussen de voormalige verenigingen „Texel" en GDS, die voor deze gelegenheid hun combinatie tijde lijk ongedaan maken. De verschillende onderdelen van de sportdag overlappen elkaar, wat mogelijk is omdat men over voldoende ruimte beschikt. Zo begint reeds op 16.15 uur een judo-wedstrijd tussen Texel en Den Helder en om 16.30 uur begint de voetbalwedstrijd Texel- HRC. Tijdens de rust, om 17.15 uur, wordt een veldloop (3000 meter) met hindernissen gehouden. Deze wedren wordt op het veld zelf gehouden, zodat het spannende verloop door ieder van Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van be langstelling bij ons 50- jarig huwelijksfeest on dervonden. P. Visser M. Visser-Kuivenhoven Texel, Westermient, juni 1966. Onze hartelijke dank aan allen, die hebben meegewerkt om ons 25- jarig huwelijksfeest tot een onvergetelijke dag te maken. C. Veeger A. Veeger-de Graaf kinderen en klein kinderen De Westen, Texel, De Top H 100a. nabij kan worden gevolgd. Om 17.30 uur wordt de tweede helft van de wed strijd Texel-HRC gespeeld. Het is een juniorenwedstrijd Het Texelse elftal is samengesteld uit de beste krachten van SVO, SVT, De Koog, ZDH en Texelse Boys. Om kwart over zes wordt de sportdag besloten. Vanaf heden bestaat gelegenheid zich voor de veldloop te laten inschrijven. Men kan zich wenden tot de heer D. Eelman, tel. (02220) 2851. PLATTELANDSVROUWEN UIT NIEUW HELVOET TE GAST OP TEXEL De Plattelandsvrouwen afdeling „Texel" hebben op 9 en 10 juni bezoek gehad van 30 dames van een afdeling uit Nieuw Helvoet. Het is een geslaagde ontmoeting geworden, een antwoord op het bezoek dat de Texelse dames op 10 en 11 mei aan Nieuw Helvoet hadden gebracht, waarbij zij o.a. de Delta werken hadden bezocht. Na aankomst op Texel werden de gasten ontvangen in het Verenigings gebouw van de Doopsgezinde kerk te Den Burg, waar de gastvrouwen voor een koffietafel hadden gezorgd. De stemming was al direct opperbest, om dat het ijs indertijd al in Nieuw Helvoet was gebroken, 's Middags verkenden de meeste gasten het eiland, waarbij ook enige gastheren ingeschakeld werden, 's Avonds waren veel Texelse leden aanwezig, toen de heer J. Th. Boom een interessante causerie hield over de vis serij. Dat voor het onderwerp veel belangstelling bestond, bleek wel uit de vele vragen, die spreker te beantwoor den kreeg. De film van Harry de Graaf, die als besluit werd gedraaid, gaf een goed beeld van een dag op zee met de kotter van de heer Boom en zijn zoons. De gasten, die vrijwel allen uit een typisch landbouwgebied kwamen, geno ten duidelijk van het gebodene. Daarop volgde een muzikale quiz en twee Texelse dames hielden een voordracht. De tweede dag was het weer nog beter dan de eerste, zodat de rondrit met een touringcar en enkele auto's bijzonder slaagde. De rit werd onderbroken bij de Slufter, waar werd gepicknickt. 's Middags om drie uur vertrokken de bezoeksters weer naar Nieuw-Hel- voet. „MARSDIEP" KEERDE TERUG Een 84-jarige man uit de omgeving van Alkmaar sprong woensdagavond om vijf over half zeven van de „Mars diep" juist nadat deze de haven van Den Helder had verlaten. Er werd alarm geslagen en met een rubber vlot slaagde men erin hem op te pikken. De veerboot keerde terug naar Den Helder. De man werd naar „Parkzicht" ver voerd, maar daar bleek dat hij reeds was overleden. Nu zonder tijdcontrole Voor de derde keer zal de afdeling Texel van het Verbond voor Veilig Verkeer in samenwerking met de Motor-, auto- en bromfietsclub Texel een Veilig Verkeersrit houden en wel op zondag 19 juni. Een belangrijk ver schil met de ritten van vorige jaren is, dat de tijdcontroles deze keer achter wege blijven, waardoor de deelname veel prettiger is geworden. Evenals de vorige keren komt het vooral aan op kennis van verkeersregels, het regelma tig rijden met een vaste snelheid (auto's gemiddcl 40 km. en bromfietsen en mo toren 25 km. per uur), de beheersing van het voertuig en het oriëntatiever mogen. Langs de route zal intensief worden gecontroleerd, zodat iedere verkeersfout wordt genoteerd. Dergelijke fouten le veren strafpunten op evenals het afwij ken van de route of het niet juist be antwoorden van vragen, die tijdens een „examentje" worden gesteld. Het is de bedoeling, dat de rijders ook een rij proef afleggen en ook zal een aantal op drachten moeten worden uitgevoerd. Alles is gedaan om de rit tot een ge- noegelijke, spannende belevenis te ma ken. Gehoopt wordt daarom op een flink aantal deelnemers. Men kan zich vanaf 2 uur 's middags laten inschrij ven (terrein brandweerkazerne aan de R. P. Keijserweg); vanaf half drie wordt gestart, telkens met 1 minuut tussen ruimte. De route is 35 km. lang. De finish is bij de heer F. J. Kaczor aan de Boodtlaan nabij de nieuwe R.K. Kerk te De Koog. De winnaar van de eerste prijs krijgt daar de wisselbeker, die vorig jaar door burgemeester C. De Koning beschikbaar is gesteld. De andere prijzen bestaan uit kleine bekers en enkele andere bege renswaardige artikelen. Alle deelne mers krijgen een herinneringsvaantje. „FRIENDSHIP" LANDDE OP VLIEGVELD TEXEL Een passagiersvliegtuig van het type Fokker Friendship heeft gisteren enkele landingen uitgevoerd op het vliegveld Texel. Het toestel werd gevlogen door technici van Fokker. Een aantal verte genwoordigers van de Indonesische oliemaatschappij Permina was aan boord. Permina zou het toestel kopen, maar wilde er zich eerst van overtuigen dat de Friendship op een grasveld kon landen. Dit is gisteren omstreeks het middaguur enkele malen tot tevreden heid gedemonstreerd. De inzittenden gebruikten in het vliegveldrestaurant het middagmaal en vertrokken daarop weer. De landing van een dergelijk toestel (ca. 20 ton!) is op Texel een zeer zeldzame gebeurtenis. BEJAARDEN VAN OOSTEREND OP REIS OOSTEREND Woensdag gaan de bejaarden van Oosterend en omgeving een reisje maken naar het vasteland. Op het programma staat onder meer een bezoek aan het Zuiderzeemuseum. De maaltijd zal worden gebruikt bij een oud-Texelaar ergens in Noordholland. Er wordt gereisd met twee bussen en enkele auto's. De bejaarden, die nog geen bericht hebben gehad, worden ver zocht zich in verbinding te stellen met de heer H. Wieringa, tel. (02223) 364. ZONDAGSDIENST DOKTOREN van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Dokter COUT1NHO, tel. (02220) 2023 (voor praktijken doktoren Coutinho, Elias en Van Loon) Dokter SIEBINGA, tel. (02222) 234 (voor praktijken doktoren Barnard en Siebinga) DIERENARTSEN ingaande zaterdagmorgen 12 uur: H. DE BOER, tel. (02220) 2527 GROENE KRUIS (v/h Witte Kruis) ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur Zr. RIETVELD, De Cocksdorp, tel. (02222) 292. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 12 juni 1966 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Koopmans De Cocksdorp 10 uur ds. Soesan herdenkingsdienst 125-jarig bestaan van de Hervormde Gemeente Den Hoorn 9.30 uur ds. Oskamp Geen kinderoppas. De Koog 10 uur Eerw. heer Veldhuis De Waal 19.30 uur Ecrw. heer Veldhuis Oosterend 10 uur ds. v.d. Plas, van Den Haag collecte Anti-hongeractie Oudeschild 11 00 uur ds. Oskamp restauratiecollecte GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 19 30 uur ds. A A. v.d. Leer uit Purmerend Oosterend 10 uur ds. Van Leeuwen Avondmaal 19.30 uur ds. Van Leeuwen GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 4.00 uur Leesdienst m het Gebouw voor Chr. Belangen GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Den Burg 10.45 en 15.30 uur Dienst in de Doopsgezinde Kerk DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds. Froentjes Oosterend 11.45 uur ds Koopmans De Koog 19.30 uur ds. Koopmans Deze week is een langgekoesterde wens van de volleybalverenigingen „Texel" (Algemeen) en „G.D.S." (R.K.) in vervulling gegaan: beide clubs heb ben zich aaneengesloten onder de naam Texelse Volleybal Kombinatie, die in de wandeling „Tevoko" zal worden ge noemd. Het besluit is zowel op ideële als praktische gronden genomen. Enerzijds werd ingezien dat het in deze tijd van toenemend wederzijds begrip tussen verschillende levensbeschouwingen langzamerhand belachelijk is geworden om een sportvereniging op conventio nele grondslag te laten voortbestaan. Anderzijds werd duidelijk dat de twee onafhankelijke clubs versnippering van krachten betekende. Beide clubs be schikten ieder afzonderlijk nauwelijks over een voldoende groot aantal goede spelers om een krachtig team te kunnen vormen, dat in de overgangsklasse be hoorlijk zou kunnen meedoen. Na de samenvoeging liggen de kaarten veel gunstiger. De „inbreng" van GDS bestaat uit twee damesteams. Daarvan speelt er één in dc overgangsklasse; de andere in de 2e klasse afd. Den Helder, waarin het onlangs kampioen werd. „Texel" levert aan de combinatie twee heren teams (le en 2e klasse Den Helder) en een damesteam (kampioen 2e klasse). De samenvoeging levert bovendien aan zienlijk financieel voordeel op en dat laatste is voor Tevoko van enorm be lang. Vooral de ontmoetingen op het vasteland kosten enorm veel, terwijl de subsidies karig zijn, zodat de kas op allerlei andere manieren moet worden versterkt. Dat zal ook nu nog nodig zijn en daarom wordt binnenkort begonnen met een verloting. Tevens wil men een ledenwerfactie op touw zetten. De be langstelling gaat vooral uit naar jon gens en heren vanaf 14 jaar. Tevoko zal streven naar minstens 5 damesteams en 2 herenteams. De meeste aandacht zal ongetwijfeld het team (foto) krijgen, dat in oktober, als de competitie begint, in de overgangsklasse zal uitkomen. De besturen van GDS en „Texel" zijn samengevoegd; de functie zullen later worden verdeeld. Trainer en coach is de heer K. Broeder, die zich voordien met zowel GDS als „Texel" bezig hield. Aan het bestuur is kapelaan Boilerman als mentor toegevoegd. Elk team zal tenminste één keer per week oefenen in de gymnastiekzaal van de Jac. P. Thijsseschool, later waarschijnlijk ook in het nieuwe culturele centrum bij de LTS. Tenslotte zij vermeld dat er bij Tevoko plaatsen vakant zijn voor scheidsrechters en een coach. Belang stellenden kunnen zich met het bestuur in verbinding stellen, (p/a raadhuis). ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder 13 T/M 18 JUNI A.V.O.-COLLECTE De Nederlandse Vereniging Sociale Zorg voor Minder-validen „Actio Vincit Omnia" houdt in de week van 13 tot en met 18 juni haar jaarlijkse collecte. De organisatie hiervan is voor wat betreft de gemeenten Den Helder, Texel, Wie- ringen, Anna Paulowna en Callantsoog, opgedragen aan de afdeling Den Helder. Reeds meer dan 30 jaar lang verleent de A.V.O. hulp aan hen, die zulks be hoeven. De revalidatiearts (samenwer kend met de Kruisverenigingen) houdt maandelijks zitting met een staf van medewerkers in Den Helder, op Texel en op Wieringen. Aan meerdere personen kon ook in 1965 meer hulp en bijstand worden ver leend. Deze hulpverlening gaat in vele gevallen gepaard met grote uitgaven. Daarom is het nodig, dat deze collecte in alle opzichten slaagt. S.V. TEXEL A.s. zondag staat geheel in het teken van de jeugd. Op het Texelveld een adspirantentoernooi met vele deelne mers. De junioren nemen deel van het juniorentoernooi van de afdeling Noord holland te Den Helder. Veel succes allemaal. D. Het „Tevoko"-team. dat in oktober in de over gangsklasse aan de competitie zal deelnemen. Van links naar rechts, achter: Ria Bakker, R. Zijm-van Heen* aarden, Tilly Witte, Margriet Commandeur, Anneke Lips, N. van Hoorn- Westdorp, trainer K. Broeder. Voor: Betty Bakker, H. Run-de Wal, Annelies van Heer- waarden, Gerda Grisnigt, Nel Witte en N. Huisman-de Jong. Nervositeit oorzaak van MAAG- EN DARMSTOORNISSEN In onze moderne tijd van jachten en enerverende gebeurtenissen krijgen onze zenuwen het dikwijls zwaar te verduren Merkwaardig genoeg onder vindt men hiervan meestal gevolgen, die de leek niet zou toeschrijven aan nervositeit. Een spreekwoord zegt; „Een ketting is zo sterk als zijn zwakste schakel", dat geldt ook voor het lichaam van de mens. Het is de zwakste schakel die het het eerst begeeft. Wanneer zenuwen een rol spelen, krijgt de mens dikwijls moei lijkheden in dat deel van zijn lichaam dat naar verhouding het zwakst is. Zo zijn er veel mensen die tobben met spijsverterings- en darmstoornissen, die echter veroorzaakt worden door nervo siteit. Natuurlijk houdt dit niet in, dat elke stoornis op dit gebied die oorzaak heeft, er kunnen ook andere oorzaken zijn, maar wij spreken in dit geval dus over stoornissen die door nervositeit worden veroorzaakt. Veel patiënten menen bij dergelijke klachten zich te kunnen redden door het innemen van tabletjes die een en ander moeten regelen, maar uiteraard is dat niet de oplossing, want daartoe dient de oorzaak te worden weggenomen. De patiënt klaagt meestal over diver se nare symptomen, zoals pijn in de maagstreek of in de buik. Oprispingen, maagzuur dat in de mond komt, een onaangename smaak in de mond, weinig 'behoefte aan eten, boeren doordat er een luchtbal als het ware onder de ribben zit en wat al niet meer, zoals een moeilijke stoelgang e.d. Het blijkt namelijk, dat angst of een of andere sterke emotie in staat is krampen in het darmkanaal te veroor zaken, waardoor het voedsel soms wel enige uren kan worden tegengehouden. De spieren van de darmen moeten het voedsel door middel van een vloeiende ritmische beweging voortstuwen. Wan neer door nerveuze invloeden er iets aan die vloeiende beweging gaat man keren, dan spreken we van krampen, dan wordt er schoksgewijs samenge trokken en ontstaan de moeilijkheden. Van het een komt het ander. Door de moeilijkheden in het ene deel van dit circulatiesysteem, ontstaan er weer andere moeilijkheden in een ander deel. Zo is er dikwijls sprak van weinig eet lust. Dat houdt in, dat de maagsappen weinig of niets te doen krijgen. Aange zien ze wel actief willen zijn gaan ze de maagwand irriteren. Deze maag wand is bijzonder gevoelig, terwijl som mige maagsappen erg sterk kunnen zijn. Indien hieraan niets wordt ge daan en deze irritatie duurt voort, dan kan er een maagslijmvliesontsteking door ontstaan, die de basis kan zijn voor een maagzweer.. Om dit alles te voorkomen, doet men er goed aan in weerwil van de geringe behoefte aan voedsel, toch iets te eten, waardoor de maagsappen hun normale werk kunnen blijven doen. Wat de gasvorming betreft, is er in deze gevallen meestal sprake van een onbewust luchtslikken. Wanneer er eenmaal sprake is van een hinderlijke luchtbal in de maagstreek, dan gaat de patient boeren, maar meestal slikt hij dan direct weer zoveel lucht, dat de toestand er niet op verbetert en men blijft voorlopig) boeren. Bij dergelijke klachten doet men er uiteraard goed aan de huisarts eens te consulteren, aangezien de leek moeilijk de juiste diagnose kan stellen. Is er ech ter inderdaad sprake van nervositeit als oorzaak, dan kan de arts eventueel kal merende middelen voorschrijven, doch de patiënt zelf is in dat geval de beste heelmeester. Hij of zij zal moeten trachten rust te vinden, zich te ont spannen. Dat is vooral in het begin geen eenvoudige opgave, maar wanneer men wil meewerken, dan is het moge lijk om te leren zich bewust te ont spannen. Daarnaast zal men moeten trachten de zaken die tot emotie leiden te ontlopen of uit te schakelen. Met grote vreugde geven wij U kennis van de ge boorte van onze zoon Dennis J. Saal-Hillen P. L. Saai Dorpsstraat 2, De Koog Texel, 8 juni 1966 Met grote blijdschap ge ven wij u kennis van de geboorte van ons zoontje Jacobus Cornells Wij noemen hem CO P. Koorn C. Koorn-van der Star Spang W 19, De Waal, Texel, 8 juni 1966.] Op dinsdag 21 juni ho pen onze lieve ouders M. Witte en D. Witte-Kooy hun 25-jang huwelijks feest te vieren. Him dankbare kinderen: Peter - Neel, Anja Jack Netty - Theo Els - Friedel Martien Hans Thea De gezongen H. Mis uit dankbaarheid is om 10 u. te Oudeschild. Voor Uw blijken van belangstelling bij ons hu welijk ondervonden, zeg gen wij u hartelijk dank. C. Groen T. Groen-Vonk Wormerveer, juni 1966. Voor de belangstelling betoond bij het overlijden van onze lieve moeder, behuwd-, groot- en over grootmoeder ANNA WEIJDT- TUINDER betuigen wij onze harte lijke dank. Namens de familie, L. J. Weijdt Oudeschild, Texel. Voor oud ijzer, lompen, metalen en bruikbaar ijzer. J. W. Schagen, Heemskerkstraat 14, Ou deschild, tel. 2470 TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,25; elke regel méér ƒ0,25. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,25 meer. Speciaal voor gelegen heidsaanbiedingen. (N.B. voor in deze kolom geplaatste zaakadverten ties geldt het normale millimetertarief). Rijschool „Groot", eig. K. H. Boon, Vamor ge- dipl. Opel Kadett ƒ8, Taunus 17 M, Lambretta scooter. vrachtwagen. Telefoon (02230) 3252 Onze maatkleding duurzaam en elegant Uw kleermaker Carel Schmidt, Boomkampstr 8, Alkmaar, tel. 13615. Elke vrijdag op Texel. Alle soorten vogel kooien en -zaden, goud vissen en aquariums. Uw keus - bij Geus Petunia's, lobelia's en afrikaantjes. J. Huisman, Kogerstraat 55 Denkt U erom van avond kaarten te halen voor uitvoering Texelein? Verkrijgbaar 17 - 21 u. in de Woelige Hoek, Den Burg Te koop z.g.a.n. Jawa bromfiets. Kogerstraat 42, Den Burg Te koop aangeb. goede snehvascombinatie ƒ100 Tel. 2622 Te koop z.g.a.n. smeed ijzeren wieg. Geheel com pleet. Tevens te koop een koperen kroon met 5 kel ken en schaalverlichting. P. Kuiper, Kogerstraat 56, Den Burg Te koop aangeboden campingbedden. Te bevr. Hotel De Hoop, De Cocksdorp, tel. 252 Te koop herfstplantjes van 10 ct. J. Huisman, Kogerstraat 55 Te koop goed onderh. Koelstra kinderwagen. A. Vonk, Mulderstraat 11, Oosterend, tel. 284 Te koop Fiat 1300 eind 1963, zeer mooi en goed. Tel. (02220) 2994 Kikkert Loonbedrijf. Klepelmaaier, persen met automatische slee. Tel. (02220) 2657 Te koop aangeb. collie, 2 jr. oud, teef, bij B. C. Plaatsman, Oost 69. Bil lijke prijs Rabarber te koop, ƒ0,25 per kg. N. Eelman, „Nieuw Leven", tel. 2623 Te koop kinderwagen. Hoog model. Tel. 2695 AVONDVIERDAAGSE - Start vanuit de Wezentuin, maandag 13 juni om 17.30 uur - Inschrijving mogelijk vanaf 4 uur Hiermede geven wij kennis van het plot seling overlijden van mijn lieve vrouw, onze moeder en grootmoe der Trijntje Kuiper echtgenote van R. P. Kuijper in de ouderdom van 75 jaar Den Bnrg: R. P. Kuijper j. Kuijper J Kuijper-Blom L. Kuijper H. Kuijper- Eelman N. Kuijper N. Kuijper- Barhorst P. Kuijper L. Kuijper- Reuvers Beverwijk: M. C. Pereboom- Kuijper W. N. Pereboom Australië C. J. Kuijper M. Kuijper-Oielis en kleinkinderen Den Burg, Texel, 8 juni 1966, Schilderend 38. De begrafenis zal plaats hebben zaterdag 11 juni n.m. 2 uur op de algemene begraaf plaats te Den Burg.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 3