schrijfmachines Atop form Hulpvaardigheid in de dierenwereld Oproep had goed resultaat meubelen KLERCQ's PORTABLES en STANDAARDMODELLEN Bestel machine èn service bij uitsluitend verkrijgbaar Het verschil tussen dieren en mensen Maar geen sentiment 288 donors leverdenruim 120 Itr bloed WANNEER we in de vrije natuur rondwandelendan komen we in con tact met dieren en als wij die dieren gadeslaan, dan pijn we geneigd zo oppervlakkig gezien te denken, dat in de dierenwereld geldt „ieder voor zich." Hoogstens maken we dan een uitzondering voor paartjes en dieren, die hun jongen verzorgenmaar verder lijkt het dikwijls een harde wereld, waarin ieder maar moet zien hoe hij zich redt. In zekere zin is dat ook wel zo, maar er is in die dierenwereld toch wel meer hulpvaardigheid dan we zo op het oog zouden verwachten. Eigenlijk is het woord hulpvaardigheid niet helemaal juist. Wanneer er wordt geholpen, ot liever gezegd samengewerkt, dan is dat niet meer dan een kwestie van bittere noodzaak. Samenwerking tussen dieren van de zelfde soort is in de dierenwereld heel normaal. Een troep wolven is een een heid waar het gaat om het jacht maken op de prooi. Het gezamenlijk jagen is een harde noodzaak. Daarbuiten is er dikwijls gekibbel genoeg. Hetzelfde gjeldt voor een troepje leeuwen. Dieren die in kuddeverband leven, hebben een naar menselijke maatsta ven bekeken sterk ontwikkeld sociaal gevoel. Zo zal in een kudde olifanten bijvoorbeeld prompt door anderen ge holpen worden, wanneer een van de an dere olifanten gewond raakt. Ze zullen trachten hem te steunen en te stutten, opdat hij op de been kan blijven en ze zullen proberen hem in veihgheid te brengen. Hetzelfde zien wij bijvoorbeeld bij groepen kraaien. Een zieke of kreupele soortgenoot wordt door anderen gehol pen om zijn nest of een andere veilige plek te bereiken. Die onderlinge hulp is in wezen een instinctmatige handeling, die er op ge richt is een bijdrage te leveren tot de instandhouding van de soort, een van de grootste drijfveren van veel gedra gingen in de dierenwereld. Merkwaar dig is, dat de hulp soms zelfs zover gaat, dat een individu zich opoffert voor de groep. Anders ligt dit natuurlijk wanneer er sprake is van samenwerking tussen dieren van verschillende soort, want in dat geval gaat het niet om een kwestie van in stand houden van de soort. In die gevallen is het vrijwel steeds zo, dat de een de ander dient, omdat hij er zelf beter van wordt. We zien dit bijvoor beeld bij de vogeltjes die zich zonder gevaar in de grote bekken en tussen de vervaarlijke tanden van krokodillen en nijlpaarden kunnen bewegen. Bij zo'n in de zon liggende krokodil hipt zo'n simpel vogeltje rustig in en uit zijn bek. Wat is hiervan de reden? Wel het vo geltje pikt voedselresten tussen de tan den van de krokodil uit. Het voedt zich hiermee, dat is de dienst, die de kroko dil aan het vogeltje bewijst, maar an derzijds levert het vogeltje hem een be langrijke dienst, want het reinigt het gebit van de krokodil en dat is voor dit dier ook een levensnoodzaak. Dikwijls heeft de aanwezigheid van vogels bij andere dieren ook nog voor deze dieren het voordeel, dat ze tijdig bij gevaar door de opvliegende vogels worden gewaarschuwd. Op de schelpen van heremietkreeften vinden we soms poliepenkolonies, die van het voedselafval van de kreeft le ven. Anderzijds sluiten zij bij naderend gevaar de ingang van de schelp af met hun voor veel dieren gevaarlijke netel- batterijen. Koraalvissen zwemmen rus tig tussen de netelbatterijen van de zee anemonen, want ze bewijzen deze zee anemonen dienst als afvalopruimers en waterverversers. De netels van de ane monen geven de vissen echter een vei lige schuilplaats. Zo zien we, dat in de natuur de schepselen elkaar ook nodig hebben, evenals de mens. Een goede samenwerking is steeds van levensbe lang. WONINGINRICHTING N.V. Spoorstraat 30 - Oen Helder officieel TOP-FORM adviseur GESLAAGD Te Voorschoten slaagde vrijdag j.l. voor het V.A.M -diploma (garagebedrijf) de heer P. Schoorl te Den Burg. De heer Schoorl smaakte het genoegen het di ploma te behalen met het predikaat „met eervolle vermelding". BiU>*n luiil bulltn .«n d» nd«kll» PROPAGANDA BOERENPARTIJ In antwoord op het stukje „Bedenke lijke Propaganda" wil ik vermelden, dat het Bestuur v.d. Boerenpartij Texel op 24 mei adverteerde: „Kijk uit, stemt Uw Eigen Belang. Houdt het aan op de Boe renpartij" ƒ12,72 Op 27 mei: „Boeren, Middenstanders, Vrije Burgers, Ondernemende, zelf standige personen" ƒ16,80 Kosten tezamen 29,52 Deze rekening ligt voor mij. Dit zijn we schuldig! We weten niet, wie de be wuste gewraakte advertentie heeft ge plaatst. Ook de heer Dijkshoorn was er niet mee ingenomen.. Het spijt ons voor de mensen, die zo dolgraag wat lelijks van de Boerenpartij willen zeggen, doch alleen de Redactie weet de dader. Ik zeg erbij, dat de Boerenpartij zich niet uit put in dure propaganda. Deze 30,is genoeg. Wij moeten het van de mensen hebben, die hard ploeteren voor de bo terham. Laat de verkwisting maar ach terwege blijven en zeker als het termen betreft van grofheid of belediding. Neen, daar zoeken wij onze kracht niet in. In ben de heer Steigstra erg dank- boar voor zijn stukje. Je ziet het: aan Oosterend valt nog wat te leren. G. Roeper-Eelman. (Discussie gesloten Red.) GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend, Gebouw v. Chr. Belangen Woensdagavond 8 uur ds. Elshout van Scheveningen. De afdeling Texel van het Neder- landsche Roode Kruis heeft haar oproep tot de Texelse bevolking niet vergeefs gedaan: in eerste instantie reageerden 360 mensen in de leeftijd van 18-65 jaar positief met de toezegging een deel van hun bloed te willen afstaan. Door verschillende oorzaken (o.a. medisch mindere geschiktheid) daalde hun aan tal tot 288. Hoog tempo De moderne en heel wat nuttiger! vorm van aderlating verliep in vlot tempo. Maximaal zouden op die donder dagavond in de Landbouwschool te Den Burg 400 mensen „verwerkt" kunnen worden. Het aantal van 288 liet dus nog wel enige ruimte. Hoewel via onze cou rant voor het gehele eiland natuurlijk aan de actie bekendheid was gegeven, beperkte men zich met de persoonlijke oproepen eerst tot 3 dorpen, t.w. Den Burg, De Waal en Oudeschild. Zou men namelijk bij dat persoonlijke oproep systeem direct het gehele eiland be trokken hebben, dan zou een tè grote opkomst te verwachten geweest zijn. De andere donpen worden bij een vol gende gelegenheid bewerkt, waarschijn lijk volgend jaar. Verzorging prima Na de bloedafname was iedere donor verplicht gedurende ten minste een kwartier op een brancard te rusten. Voor de een was dat welkom, anderen ondervonden niet de minste last van het bloedverlies (ca. een halve liter). Het afgenomen bloed moest één nacht wor den opgeslagen in de koelcel van de noodslachtplaats, waarna het in Alk maar is opgeslagen. Koffie en koek waren voor de donors in ruime mate voorhanden, zodat de verzorging op geen enkele wijze te wen sen liet. Ieder jaar Het Roode Kruis hoopt van harte jaarlijks op Texel te mogen terugkomen om de Texelaars een half litertje van dat kostbare vocht af te nemen. Deze eerste keer doet voor de toekomst het beste verwachten. FIKSE BEENBREUK NA AANRIJDING EIERLAND De Amsterdamse auto mobilist E. J. M. B., zondagochtend plm. 10 uur rijdende op de Slufterweg, rich ting Postweg, meende op het kruispunt in alle rust een verkeersbord te kunnen raadplegen. Hij ging daarbij aan de linkerkant van de weg rijden en ver zuimde op het verkeer op de Postweg te letten. De bijna 19-jarige Koos Ze- gers (Ruigedijk) werd van deze ernstige slordigheid het slachtoffer. Hij reed met zijn brommer op de auto in. Met een gecompliceerde beenbreuk moest hij met spoed naar het ziekenhuis te Den Hel der worden vervoerd. De vader van Koos, eveneens op een bromfiets, wist juist voor de auto langs te glippen. De materiële schade was overzienbaar. De zo onverantwoord rijdende Amsterdam mer liep geen schrammetje op. SUBSIDIES VERENIGINGEN (Vervolg van pagina 1) J eugd verenigingen De commissie zou dus voor het jeugd werk ƒ2400,willen verdelen. Aan vragen om investeringssubsidie kwamen ook dit jaar niet binnen. Nieuwe aan vragen zijn die van: 1. Nederlandse jeugdbond voor Natuur studie (afd. Texel), die onlangs werd opgericht; 2. de Hervormde jeugdgroep in Oudeschild, geleid door mej. C. Eel- man; 3. de Hervormde Hobbyclub in Oosterend, geleid door de heer Q. Lan- gendijk. (de groep vroeg het laatst in 1963 subsidie). Geen aanvragen werden nu ontvan gen van: de meisjesgfoep van de Zwal kers, die werd opgeheven; de Ned. Her vormde jeugdraad Den Burg; de Inter kerkelijke jeugdraad De Koog; de R.K. Hobbyclub „de Zondagsruiters" te Oos terend. Al enige tijd werd aangenomen dat deze groepen geen aktiviteit meer ontplooiden. Opmerkelijk is hoe weinig stabiliteit het jeugdwerk (de padvinderij uitgezon derd) toch blijft vertonen. Duidelijk is ook over nagenoeg de hele linie een te ruggang van het ledental merkbaar. In 1961 telden 11 verenigingen geza menlijk 496 leden, terwijl daarnaast nog een 3-tal Instuiforgamsaties werkzaam waren. Nu bereiken 12 verenigingen ge zamenlijk 393 leden, terwijl nog slechts 1 Instuiforganisatie werkzaam is. De financiële situatie van de verenigingen is over het geheel niet zorgwekkend. De Club des Vedettes komt 15x per jaar bijeen. De commissie stelt voor de ver eniging evenals vorig jaar een subsidie voor instuifwerk te geven van ƒ100, De commissie zou voor het jeugdwerk het subsidiesysteem van vorig jaar wil len handhaven (elke afzonderlijke jeugdgroep krijgt een basissubsidie van 20,de rest te verdelen door middel van een formule, waarin het aantal BERICHT VAN DE SPORTRAAD Voetbal. In verband met de voetbalwedstrijd jong Texel-HRC, die gespeeld zal wor den op de grote sportdag op 26 juni, worden de volgende spelers uitgenodigd om dinsdag 14 juni (heden) op het ZDH- terrein tijdig aanwezig te zijn. Om 7 uur precies wordt begonnen. A. Bakker, R. Dapper, D. Dijker, P. Groen, G. Pansier, A. Zegel (SVT), J. Koning (SVO), C. Kuip, C. Kaczor en Hopman (De Koog), J. Schilling en H. Hin (ZDH), H. Witte, P. Schoo, C. Lex- mond en C. Kuip (Tex. Boys). Uit deze groep zal het elftal geselec teerd worden, dat het sluitstuk van de sportdag kan brengen. Breng sportief, snel en goed voetbal. Voor vele voetbal- minnende Texelaars gaat met deze wed strijd een wens in vervulling; de ver wachtingen zijn dan ook zeer hoog ge steld. Aan jullie, jonge voetballers, het antwoord GESLAAGD ADSPIRANTENTOERNOOI VAN S.V. TEXEL Het twee dagen durende adspiranten- toemooi van S.V. Texel, dat onder bij zonder prachtig weer werd gehouden, is weer een succes geworden. We hebben veel spannende wedstrij den gezien, meestal sportief en met tal van veelbelovende spelers voor de toe komst. Zaterdagmiddag werd deelgenomen door: ZDH, Cocksdorp met 2 elftallen, Beverwijk c en d, Oosthuizen a en b, Tex. Boys a, Oosterend a en Texel a. Hier werd SVC a winnaar; 2. Beverwijk b en 3. Beverwijk c. Texel b dat in een productieve bui was, scoorde 9 doel punten. Zondag werd het toernooi voortgezet met deelnemers uit Beemster a en b, Monnikendam, RCZ a en b, JVC a en b, Watervogels a en b, Succes a en b, LSW a en b, Beverwijk a en b, DTS a en b en Texel a. Beverwijk a en Texel werden in hun groep no. één met 4 overwinningen. In een spannende strijd, die gelijk eindigde, werd in de verlenging Bever wijk overwinnaar en veroverde voor de 2de maal de wisselbeker. Texel 2e prijs en LSW 3e. In de B-afdeling; 1. LSW b, 2. Mon nikendam en 3. Watervogels b. Aan allen hartelijk dank voor de medewerking plus een compliment voor de jeugdcommissie. De junioren stelden teleur door in het toernooi in Den Helder van QSC met 01 te verliezen; van Berdos werd met 20 gewonnen. D. VOLLEYBALCLUB TEVOKO De heren trainen in het vervolg op donderdagavond, aanvang negen uur. jeugdleden en de ontvangsten van de vereniging in het laatstverlopen boek jaar terzake van contributie gelijkelijk doorwerken). Deze verdeling leidt tot de volgende opzet: 1965 1966 De Zwalkers 201,241, St. Jeroen 336,428, Marg. Sinclair 564,664, Duinroosjes 49,68, Bezige Bijtjes 61,76, Athena 179,— 240,— Hobby De Waal 51,— 61,— N.H. Hobbyclub O'end 63, Geref. jeugd Oosterend 217,236, Dansgroep Folklore 72,107, N.J.N. 72,— N.H. Oudeschild 44, Vedettes 100,100, Totaal 1830,— 2400,— In verband met de verschillende sub sidie-aanvragen kan nog het navolgen de opgemerkt worden: De Duinroosjes (Zd.-Eierland) heeft door ziekte van mevr. Jansen-Leurs een half jaar stilgelegen, doch nu draait de groep weer. De handwerk- en hobbyclub „Athena" vraagt extra aandacht voor subsidie wegens hoge huur en hoge kosten. Des gevraagd deelde het dorpshuisbestuur mee, dat de huur 0,75 per uur be draagt. In het hobbylokaal werd alsnog ten gerieve van de groep een wasbak aangebracht. De club schijnt nogal on regelmatig bijeen te komen. In de pe riode januari t/m april 1966 kwam de groep 5 x 1V* uur in het dorpshuis bijeen. Het zou nuttig zijn wanneer de groep die toch wel in een duidelijke behoefte voorziet door een breder bestuur zou worden geleid. De Zwalkers hebben in 1965 een flink bedrag kunnen aflossen op de uitstaan de lening (ƒ1480,Door de andere verenigingen worden geen speciale wensen geuit. Bibliotheekwezen Het overzicht van het aantal uitle ningen via de depots van de Centrale Vereniging voor Reizende blibliotheken over het leesjaar 1964/'65 werd nog niet ontvangen. De commissie zou niettemin willen adviseren volgens het gangbare systeem aan de vereniging toe te ken nen van 0,02 per uitlening berekend over het totaal aantal uitleningen in het leesjaar 1964/'65 naar boven afgerond op duizendtallen. De subsidie is als een aflopende te zien. Muziekverenigingen Voor subsidiëring van de muziekver- enigiingen is beschikbaar een bedrag van ƒ2000,waarvan jaarlijks ƒ1000,voor investeringsdoeleinden wordt verdeeld. Voor verdeling van de exploitatie subsidie zou de commissie het in 1965 gevolgde systeem willen handhaven (een basissubsidie van ƒ100,wanneer de vereniging uit 2 groepen bestaat en een basissubsidie van 50,wanneer de vereniging uit 1 groep bestaat; het restant te verdelen door middel van een formule, waarin gelijkelijk doorwerken het ledental van de vereniging per 1 januari 1966 en de ontvangsten van de vereniging in het laatstverlopen boek jaar terzake van contributie en donatie) Aldus wordt de volgende verdeling be reikt: 1965 1966 Texels Fanfare 293,235,60 D.E.K. 223,— 199,60 Excelsior 105,100,40 Drumband Excelsior 119,108,20 M. Sinclair 260,— 215, Drumband De Koog 141,20 Totaal 1000,— '1000,— Vorig jaar werd de investeringssub sidie over 1964 en 1965 verdeeld (2x ƒ1000,en ƒ1500,extra (uit het jeugdwerk). Het komt de commissie het billijkste voor evenals vorig jaar de schuldpositie en de wensen van de korpsen weer gelijkelijk in aanmerking te nemen voor verdeling van de inves teringssubsidie De verdeling zou dan de navolgende worden: Texels Fanfare 418,20 Excelsior 609,90 Drumband Excelsior 311,50 Fanfare D.E.K. 199,50 Marg. Sinclair 286,30 Drumband De Koog 174,50 Totaal 2000,— De niet te subsidiëren bedragen zou den de verenigingen eventueel als ren tedragend voorschot toegezegd kunnen worden. De investeringssubsidie voor het fanfarekorps „Excelsior" zou de commissie niet eerder willen uitkeren, dan wanneer de vereniging daadwerke lijk tot vervanging van haar instrumen tarium overgaat. Door de Stichting cultureel werk Texel toe te kennen subsidies Bejaardensociëteiten De commissie zou een gelijke verde ling als vorig jaar willen voorstellen: De sociëteiten in Den Burg en Oude schild, die het gehele jaar bijeenkomen ƒ150,en die in Den Hoorn, De Cocks dorp en Oosterend ƒ125, Folkloristische verenigingen De paardensportvereniging overlegde het gebruikelijke overzicht van het oude wagenbezit; ook van de Stichting Texels Folklore werd een exemplaar van de jaarrekening ontvangen. Aan beide verenigingen zou de commissie weer een subsidie van 250,willen uitkeren. Kunstkring Een exemplaar van de jaarrekening 1965/'66 werd ontvangen, die afsluit met een batig saldo van ƒ23,11. Hoewel de Kunstkring kampt met sterk stijgende uitkoopsommen ziet de commissie voor alsnog geen aanleiding een subsidiever hoging voor te stellen. Voorgesteld wordt voor de serie 1966/'67 de al een aantal jaren gebruikelijke subsidie van ƒ1500,toe te zeggen. Schooltoneelvoorstellingen Voorgesteld wordt voor de jaarlijkse schooltoneelvoorstellingen een bedrag van ƒ300,— toe te zeggen (vorig jaar ƒ350,het comité heeft evenwel nog voldoende saldi om de vermindering te kunnen opvangen. Gezamenlijke manifestaties Reeds werd aan de Sportraad en de Overkoepeling van vrouwenorganisaties een subsidie van ƒ250,uitgekeerd. Aan het CJOT en het Contact-orgaan voor zang en muziek zou eveneens ƒ250,uitgekeerd kunnen worden, zo dra deze organen hun jaarrekening heb ben ingediend en deze in orde zijn be vonden. De afd. Texel van de NATU lijdt een slapend bestaan. Deze afdeling zal eerst tot activiteiten moeten komen, alvorens de commissie een subsidie- voorstel wil doen. Incidentele aanvragen De commissie stelt voor de „Vereni ging voor vrienden van het Paard" de gebruikelijke risico-garantie toe te zeg gen voor de te houden paardensportdag (te weten 50% berekend over een maxi maal tekort van ƒ500, De leerlingenvereniging van de Rijks H.B.S. vraagt subsidie voor een ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan van de Rijks H B S. te organiseren balavond er afsluiting van een sportontmoeting op 28 en 29 juni a.s. De commissie meent dit verzoek niet in gunstige over weging te kunnen nemen. Dezelfde ver eniging vraagt subsidie voor een op 7 mei j.l. gehouden Engelse avond, waar Mr. Roger Trafford gedeelten voordroeg uit Nicholas Niklebey van Dickens. Om trent dit verzoek zullen nadere inlich tingen worden gevraagd. De subsidiecommissie van de Stich ting cultureel werk Texel, die het voor gaande heeft geadviseerd, bestaat uit de volgende personen: W. Albers, voorzit ter, G. Laan-Kistemaker; P. A. Zegers en G. A. Oskam, administrateur). TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,25; elke regel méér ƒ0,25. Onder adres te bevr. (met eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,25 meer. Speciaal voor gelegen heidsaanbiedingen. (N.B. voor in deze kolom geplaatste zaakadverten ties geldt het normale millimetertarief). Rijschool „Groot", eig. K. H. Boon, Vamor ge- dipl. Opel Kadett ƒ8, Taunus 17 M, Lambretta scooter. vrachtwagen. Telefoon (02230) 3252 Voor persen van hooi Kampstra, telef. (02223) 295 H.H. campinghouders opgelet! Bij inschrijving te k. Trampoline. Te be zichtigen vrijdagsavonds 9-10 uur in het gymna stieklokaal van de J. P. Thijsseschool, Prof Kees- omlaan, Den Burg. Gun ning voorbeh. Briefjes in leveren vóór 1 juli 1966 bij G.V. Texel, p.a. mevr. E. Heerschap-Verstegen, Witte Kruislaan 23, Den Burg, Texel. Te k. kinderledikantje met bedje Beatrixlaan 134 Te koop 3-rijige paar den aardappelaanaarder aardappelsorteermachine met zeven, bietenmolen (ƒ10,--) in prima staat. P. Koorn, Kogerveld, De Koog, Texel, telef. (02228) 355 U tankt nog steeds het voordeligst aan de witte pomp van Oudeschild Te koop gevraagd een kleine Bruynzeel aanrecht Brieven onder nr 899 aan bur. Tex. Crt. 17 juni danst ,Texelein' in Panorama, Den Burg. Aanv. 8 uur

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 2