Dragen wij hogere vormen in ons? BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER Lessen uit de s praktijk HET GEHEIM VAN rubriek voor LANDBOUW en V EETEI Het wonderlijke leven in al zijn variaties Nog miljoenen mogelijkheden in onze genetische reserves - y\ Oiiili'i' wlaWio L* 1 »«h («iswinani Niet voor niets zegt het spreekwoord „Ondervinding is de beste leermeester." Ook al kunnen we het niet altijd eens zijn met de bewering, dat „al die theo rie niets waard is" zijn we toch bereid om toe te geven, dat de lessen uit de praktijk de meeste waarde hebben. Een bedrijfsvoorlichter, die deze maan den niet gebruikt om zoveel mogelijk op de bedrijven te zien kan ook de rest van het jaar zijn werk niet voor 100% doen. De slechte structuur van de grond In een vorig artikeltje wezen we er al op, dat de structuur van de grond dit voorjaar over het algemeen slecht is. Eén van de gevolgen daarvan is, dat op diverse percelen klei- en zavelgrond de opkomst van de gewassen veel te wensen overlaat. Toch is het beslist niet zo, dat we moeten zeggen, dat het op elk perceel klei- en zavelgrond „fout" zit. Er zijn zeer grote verschillen. Hoewel de oor zaak van dat verschil niet in elk geval is aan te wijzen, zijn er toch ook een flink aantal gevallen, waar één van de oorzaken duidelijk naar voren komt. We bedoelen het tijdstip van ploegen. Iedere akkerbouwer weet dat het ge wenst, om niet te zeggen noodzakelijk is. dat klei- en zavelgronden vóór de winter worden geploegd. En in het al gemeen probeert men hieraan ook wel de hand te houden. We betwijfelen ech ter of iedereen daarvan wel zo over tuigd is, dat er alles op gezet wordt de grond ook werkelijk vóór de winter te ploegen. We weten heel goed, dat de omstan digheden vorige herfst, na het vroege wintertje, niet gunstig meer zijn ge weest om bedoelde gronden te ploegen Maar we weten ook, dat in oktober en een gedeelte van november de grond toestand ideaal was om te ploegen. We stellen ons voor, dat er toen in ver schillende gevallen ook wel gelegenheid was. Als U daar zelf niet aan toe kunt komen is het belang van deze zaak het waard om daar een loonwerker voor te nemen. Ik geloof dat het goed is om de akker bouwers op zware grond er nog eens op te wijzen, dat vanaf eind september iedere gelegenheid benut moet worden om de grond zo droog mogelijk op wintervoor te leggen. Door in dit geval „het ijzer niet te smeden als het heet is" 7. Hij liep snel de kamer uit en sloot de deur juist op het ogenblik dat de miljo nair opsprong. „Wat bedoelde hij daar in 's hemels naam mee?" vroeg Van Aldin zich af, in zijn stoel terugzinkende. Al zijn onrust kwam terug. Er was iets dat hij niet wist. De telefoon stond naast hem. Hij vroeg het nummer van het huis van zijn dochter aan. „Hallo, hallo! Spreek ik met Mayfair 81907? Is mrs. Kettering thuis? O, is ze uit? Zo, gaan lunchen. Hoe laat komt ze terug? Weet u dat niet? Neen, dank u, ik heb geen boodschap af te geven." Hij smeet de telefoon boos neer. Om twee uur liep hij weèr door zijn kamer te ijsberen in afwachting van Goby's komst. Deze trad binnen om tien minu ten over twee. ,«En?" vroeg de miljonair kort. Maar Goby had geen haast. Hij ging aan de tafel zitten, haalde een versleten notitieboekje te voorschijn en begon daar eentonig uit voor te lezen. De mil jonair luisterde aandachtig toe, met stijgende voldoening. Goby hield einde lijk op en keek aandachtig naar de papiermand. „Hm!" zei Van Aldin. „Dat is erg duidelijk. Dat geval in het hotel staat vast, veronderstel ik?" „Als een huis", zei de heer Goby. »,En financieel is hij geheel aan lager wal. Hij probeert op het ogenblik geld te lenen, zeg je? Heeft reeds alles opge nomen wat hij kon met het oog op de erfenis van zijn vader. Als het een- kunt U in het volgend oogstjaar grote schade oplopen. Dat bewijst de praktijk van dit voorjaar heel duidelijk. Plekken, waar het gewas het niet doet De afgelopen dagen werden we di verse keren gevraagd om eens te komen kijken naar percelen, waar »,de bieten het niet doen". Nu zijn daar dit voor jaar verschillende oorzaken voor. Het zijn dit voorjaar vooral de slechte op komst door een minder goed zaaibed en de verstuivingen van 23 maart j.l., die tot gevolg hebben, dat de bieten er veel minder voor staan dan de laatste jaren het geval was. Toch kunnen er ook andere factoren in het spel zijn. We vonden daarvan de laatste dagen weer enkele gevallen. In één geval werden we gevraagd eens te komen kijken naar een perceel bieten, omdat er plaatselijk planten wegvielen. Bij ons bezoek bleek dit een soort wor- telbrand te zijn. Het viel ons op, dat op het gedeelte van het perceel, waar ge noemde ziekte het meest voorkwam het gewas ook duidelijk minder stond. Het „aanzien" van de bieteplanten en de soorten onkruiden waren voor ons aanleiding een monstertje grond mee te nemen Bij onderzoek bleek de grond buitengewoon „zuur" of wel kalkarm te zijn. Veel te zuur voor een vlotte groei van bieten. Er is een flinke kans, dat ook het wegvallen van de bieteplanten hiermee in verband stond. Er zijn soor ten wortelbrand. die vooral voorkomen op gronden met minder goede structuur. En het is een bekend feit, dat een goede kalktoestand ook van groot belang is voor de structuur van de grond. In het tweede geval werden we ge vraagd, omdat de opkomst van de bie ten te wensen overliet en er bovendien veel onkruid, vooral in de vorm van kweek aanwezig was. Bij het bekijken van dit perceel viel het op, dat er een duidelijke grens was tussen het gedeeite, waar de bieten er behoorlijk goed voor stonden en een ander deel, waar de stand slecht was, De betreffende landbouwer vertelde ons, dat dit oorspronkelijk een perceels- grens was geweest. Door de ruilverka veling waren ter plaatse twee percelen aan elkaar gebreid. Verder vertelde hij, dat het hem was opgevallen, dat bij het scheuren van het perceel het gedeelte, waar de bieten het niet deden, de zode maal bekend wordt dat mijn dochter gaat scheiden, krijgt hij nergens een cent meer. En bovendien kunnen we dan zijn schuldbekentenissen opkopen en hem op die manier de duimschroe ven aanzetten. We hebben hem vast, Goby. Hij kan niet meer voor- of ach teruit". Hij sloeg met zijn vuist op tafel. Zijn gezicht stond grimmig en triomfante lijk. „Ik moet nu naar Curzon Street," zei de miljonair. „Ik ben je zeer dankbaar, Goby. Je bent een kerel uit duizend." „Dank u. meneer Van Aldin," zei Goby, met een glans van genoegen op zijn gezicht. „Ik probeer mijn best te doen." Van Aldin ging niet regelrecht naar Curzon Street. Hij ging eerst naar de City, waar hij twee conferenties had die zijn tevredenheid nog deden stijgen. Van daar nam hij de underground naar Wown Street. Toen hij Curzon Street insloeg, kwam er iemand uit No. 160 en liep de straat in zijn richting af, zo dat ze elkaar passeerden. Een ogenblik meende de miljonair dat het Derek Kettering in eigen persoon was; de man was van dezelfde lengte en had Dereks houding. Maar toen ze elkaar naderden, zag hij dat de ander hem vreemd was. Of neen, vreemd was hij hem toch ook niet; zijn gezicht riep in de geest van de miljonair een vage herinnering wakker, en die stond in verband met iets onaangenaams. Tevergeefs pijnigde hij zijn hersenen, maar hij gaf het op. veel taaier was dan op het andere deel. Hij meende, dat dit de oorzaak kon zijn. Ook hier was het uiterlijk van de bieten en het royaal aanwezige onkruid voor ons weer aanleiding een monster tje grond mee te nemen en te onder zoeken. De grond was zeer zuur. Als U op Uw bedrijf ook percelen bieten of andere gewassen, die een kalkrijke grond verlangen, hebt, die het „niet doen", denk dan ook eens aan de mogelijkheid, dat de kalktoestand te wensen overlaat Vroeg gezaaide bieten In een vorig artikeltje hebt U al kunnen lezen, dat de enkele percelen suikerbieten, die al in maart gezaaid werden het tot nu toe goed hebben ge daan. Als zich ook verder geen moei lijkheden voordoen, kunnen we veilig vaststellen, dat het mogelijk is om de bieten vroeg te zaaien. Als een groot voordeel van vroeg zaaien is altijd genoemd de lange groei- tijd, die hiermee aan het gewas wordt gegeven. Dit resulteert meestal in een hoge opbrengst. We menen, dat het goed is op nog een ander voordeel te wijzen. In 1964 en 1965 is in ons gebied op zeer ruime schaal gebruik gemaakt van de chemi sche onkruidbestrijding in bieten. En deze eerste jaren met zeer veel succes. Door toepassing van deze middelen werd het ook op de onkruid rijke zand grond mogelijk om bieten te verbou wen. In het voorjaar van 1965 is er wel eens een ogenblik gedacht, dat de zeer vele regen tot gevolg zou kunnen heb ben, dat de werking van het chemische onkruidbestrijdingsmiddel minder goed zou zijn. Het tegendeel is toen gebleken. De resultaten waren nl. zeer goed. Dit voorjaar ligt het heel anders. De bieten, die in de laatste tien dagen van april en begin mei zijn gezaaid, hebben nog wel een enkele bui gehad, maar flinke hoeveelheden water zijn er niet meer gekomen. Duidelijk blijkt, dat de enkele buien niet voldoende zijn geweest om het che mische onkruidbestrijdingsmiddel goed aan de gang te zetten. Het resultaat va rieert van zeer matig tot geheel on voldoende. Op de vroegst gezaaide percelen ligt dit heel anders. Deze percelen hebben na het zaaien en spuiten van het on kruidbestrijdingsmiddel nog voldoende water gehad en het resultaat is duide lijk. Dit doet niet onder voor dat van vorige jaren. Naar wij menen is deze ervaring een reden te meer om de bieten vroeg te zaaien. De kans, dat er voldoende regen valt, is dan in ieder geval groter dan „Waren deze het?" vroeg hij gejaagd. Hij toonde een paar foto's van Kotsov en Sucker en smidje Verholen kon toen al niets anders doen dan erkennen: „Ja, die waren het!" ..Mannen!" sprak de commissaris toen trots. „De zaak is opgelost! Kid Kotsov en Wladimir Sucker hebben een ooster se Japannees ontvoerd! Slim speurwerk van onze bloedeigen politie heeft de zaak evenwel binnen een uurtje tot klaarheid gebracht! De daders zijn be kend! Het enige wat ons nu nog rest, is het terugvinden van het lichaam!" „Hoho!" zei brigadier Piet. „Niet zo dramatisch, commissaris! Wie zegt, dat hij dood is?" Hij ging verder, ongeduldig het hoofd schuddend. Hij had er het land aan, iets te moeten opgeven. Ruth Kettering verwachtte hem blijkbaar. Ze sprong op en gaf hem een kus, toen hij binnentrad. „En vadertje, hoe gaat het met de zaken?" „Heel goed," zei Van Aldin, ,.maar ik dien eens een paar woorden met je te spreken, Ruth." Hij zag haar bijna onmerkbaar ver anderen. De openhartigheid van haar begroeting maakte plaats voor iets schuws, alsof ze plotseling op haar hoede was. Ze ging in een grote fau teuil zitten. „Wel, vadertje, wat is er?" vroeg ze. .,Ik heb vanmorgen je man gespro ken," zei Van Aldin. „Hebt u Derek gezien?" „Ja, en hij had heel wat verdraaid brutale dingen te vertellen. Toen hij wegging zei hij iets dat ik niet begreep. Hij raadde me aan volkomen openhartig te zijn met mijn dochter. Wat kan hij daarmee bedoeld hebben, Ruth?" Mrs. Kettering verschoof een weinig in haar stoel. „Dat dat weet ik niet, vadertje. Hoe kan ik dat weten?" ,.Dat weet je natuurlijk wél," zei Van Aldin. „Hij zei nog iets anders; dat hij zijn eigen vrienden had en zich met de jouwe niet bemoeide. Wat bedoelde hij daarmee?" „Dat weet ik niet," herhaalde Ruth. Van Aldin ging zitten.Er kwam een harde trek om zijn mond. Hij sprak nu alsof hij over zaken redeneerde. „Kijk eens, Ruth. Ik begin niet aan de zaak, als ik niet alles weet. Ik weet niet zeker of die man van jou geen WIE de moeite neemt eens even rustig te filosoferen over ons bestaan, wordt al snel met stomheid geslagen» wanneer hij denkt aan dat enorme wonder, dat de mens ontstaat uit de bevruchte eicel, uit dat heel kleine celletje. Die eicel gaat groeien endaar komt dan een mensje van, een mensje heimaal com pleet met alles er op en er aan. Er wor den tijdens die groei en ontwikkeling weefsels gevormd, zoals de lever, de nieren, de zenuwen, de bloedcellen en wat al niet meer, weefsels die geweldig van elkaar verschillen en dat terwijl alle dochtercellen van de eicel dezefde erfsubstantie bevatten. Dit enorme vraagstuk van de celdifferentiëring houdt de geleerden al heel lang bezig, zonder dat zij er echter een antwoord op hebben kunnen geven. Dr. F. Vester van het Instituut voor organische chemie van de universiteit van Saarland heeft echter een zeer in teressante theorie ontwikkeld, die het resultaat is van een langdurige, speciale studie op dit gebied. Deze onderzoeker meent het volgen de. In de chromosomen, de dragers van de erfelijke eigenschappen is de moge lijkheid tot vorming van al deze vormen en nog vele meer aanwezig. Dat slechts bepaalde vormen ontstaan zou het ge volg zijn van de invloed van een soort „zeef", die slechts bepaalde mogelijk heden toelaat en het zijn slechts die combinaties, die zich tenslotte manifes teren in zichtbare structuren. Volgens dr. Vester worden de zeven gevormd door de histonen, eenvoudige basische proteïnen (eiwitlichaampjes), die in elke cel aanwezig zijn en waar mee men tot nu toe niet goed raad wist, omdat ze geen enzymen zijn en men ook niet wist welke functie ze dan wel hadden. Volgens dr. Vester zijn er in totaal drie soorten genen, die in een soort communicatiesysteem samenwerken. De eerste soort genen zijn die welke men de hersens of het geheugen zou kunnen noemen, de genen die alle informatie bezitten. De informatie die zij afgeven, gaat echter door een zeef, in dit geval de Histonen, de hierboven genoemde eiwitlichaampjes, die zich in elke cel bevinden en deze laten slechts bepaalde informaties door, die terecht komen bij de tweede groep genen, namelijk die ze formuleren. Tenslotte komen ze dan bij de derde groep, die de werkers genoemd kunnen worden die de opdracht uitvoe ren. Niet alleen is de histonen-zeef bij laat zaaien. Tenslotte Voor alle gevallen, die wij noemden onder het kopje „Lessen uit de praktijk" geldt, dat men zich er niet voor behoeft te schamen om „schade en schande" op te lopen, maar dat de schaamte er wel moet zijn als men door die lessen niet „wijs" wordt. CONCOURS HIPPIQUE Deelname aan het concours hippique, dat op 23 juli te Den Burg wordt ge houden, staat open voor dezelfde tuig- paardenrubrieken als vorig jaar De officiële opgavetermijn sluit 20 juni. Ook ponywagennummers zijn in het programma opgenomen, evenals een nummer fjordenpaarden, aangespannen voor de landbouwwagen. LEIDSE MARKT Op de Leidse markt werden vrijdag 1000 Texelse lammeren aangevoerd. Noteringen van 65,75,en ƒ88,Handel flauw tot matig. herrie zal maken. Ik geloof dat ik de middelen bezit om hem de mond te snoeren, maar dan moet ik ook alles weten. Ik vraag je nu ronduit: Wie is de man?" Welke man?" „De man. Dat bedoelde Derek na tuurlijk Een man met wie je speciaal bevriend bent. Je behoeft niet bang te zijn, lieve kind. Ik weet dat er niets van belang achter steekt, maar als de zaak voor het gerecht mocht komen, moet ik op alles voorbereid zijn. Ik moet weten wie de man is, en hoever je vriend schap met hem is gegaan." Ruth antwoordde niet. Zenuwachtig kneep ze haar handen samen. „Kom, beste kind," sprak Van Aldin op wat mildere toon. ,»Je hoeft niet bang te zijn voor je vader. Ik ben toen in Parijs toch ook niet hard voor je ge weest? Allemachtig!" Plotseling zweeg hij. „Dat was hij natuurlijk," mompelde hij in zichzelf. „Ik dacht al dat ik zijn gezicht kende." „Waarover praat u toch, vader? Ik begrijp u niet." Van Aldin stond op en ging vlak voor haar staan. „Zeg eens. Ruth, heb je de man weer ontmoet je begrijpt wel wie ik bedoel met wie we jaren geleden die ge schiedenis hebben gehad?" „U bedoelt.ze aarzelde „u bedoelt graaf de la Roche?" „Graaf de la Roche!" zei Van Aldin schamper. „Ik heb je indertijd verteld dat die kerel een gewone oplichter was. Je was toen bezig je lelijk met hem te compromitteren, maar ik heb je uit zijn klauwen gered." verantwoordelijk voor het feit, dat er hier nierweefsel en daar leverweefsel ontstaat, doch ook voor het feit, dat uit de ene eicel een grashalm, uit de andere een worm en uit de derde een kameel voortkomt. De onderzoekers zijn van mening, dat in de nucleïnezuurstrongen, die in elke cel voorkomen niet minder dan rond zeven miljoen codificeringsmogelijk- heden bestaan. De onderdelen kunnen op zeven miljoen verschillende manie ren worden gecombineerd, waardoor allerlei verschillende mogelijkheden ontstaan. We zien dit reeds wanneer we eenvoudige voorbeelden nemen, een groep van drie cijfers kan reeds op zes verschillende manieren worden gerang schikt, een groep van vier cijfers kan reeds op 24 manieren worden gerang schikt en een groep van vijf cijfers haalt het al tot honderd twintig mogelijkhe den. Bij zes cijfers wordt het al zeven honderdtwintig en zo neemt het aantal mogelijkheden snel en sterk toe. In de strengen nucleïnezuur zitten enorme aantallen eenheden en die kunnen uiter aard op miljoenen verschillende manie ren worden gecombineerd. De onderzoekers rekenden uit, dat door de „zeven" tot nu toe slechts 30.000 verschillende combinaties zijn vrijgege ven, die zich in de verschillende ons bekende levensvormen hebben geopen baard. Wanneer we dan weten, dat er dus nog niet minder dan 6.970.000 mo gelijkheden in de cellen sluimeren, dan is het duidelijk, dat er zich nog zeer vele tot nu toe onbekende levensvormen in de toekomstige miljoenen jaren zou den kunnen optreden, in het dieren- en plantenrijk. Zelfs wanneer men aan neemt, dat slechts een zeer bescheiden deel van de nog braakliggende 6.970.000 codifieeringsmogelijkheden even zinvol zal zijn dan die welke tot nu toe werden benut, dan bestaat er wel grond voor de veronderstelling, dat de toekomstige mens van hogere levensvorm, nu reeds latent in ons schuilt. In tegenstelling tot de opvatting van de meeste biologen meent dr. Vester, dat voor de „geboorte" van de mens van de toekomst er geen nieuwe erfe lijke factoren noodzakelijk zijn. Het komt er slechts op aan de genetische reserves te mobiliseren, waarbij de „zeven" andere combinaties zullen moe ten doorlaten. Vesters theorie over het samenspelen van de drie soorten genen en het „zeef- systeem" vindt veel steun in de resul taten van het moderne kankeronder zoek, want volgens dit zou het zich vor men van tumors niets anders zijn dan het vrijkomen van de reeds altijd aan wezige informatie in de genen, die nor maal door de „zeven" niet worden door gelaten. Het is dr. Vester en zijn medewerkers kortgeleden ook gelukt uit een plant een proteïne te isoleren, dat sterk kan- kerremmende eigenschappen heeft. Hierbij gaat het ook weer om een basisch eiwitlichaampje, dus om een histon, of althans om een op een hist on lijkend lichaampje, dat het presteerde om bij proeven op dieren nog een kan- kerremmende invloed uit te oefenen bij een verdunning van liefst 1 10 miljard. Ook lukte het de onderzoekers om bij kruisingen van tandkarpersoorten bas taards te kweken, die alleen al op grond van hun genetische aanleg, spontaan tu mors vormden. Zij beschikten dus reeds over een ander soort „zeven" dan hun normale soortgenoten. Volgens dr. Vester ziet het er naar uit, dat in de toekomst de mogelijkheid bestaat om gericht in te grijpen bij de kankerontwikkeling, en niet meer al leen blokkerend, zoals tot nu toe het geval is. Er zal echter nog zeer veel onderzoek moeten worden verricht, een onderzoek, dat volgens deze geleerde voor en belangrijk deel in het geneti sche vlak ligt. .,Ja," sprak Ruth bitter. „En ik trouwde met Derek Kettering." „Dat wou je zelf," zei de miljonair scherp. Ze haalde de schouders op. „En nu," zei Van Aldin, „heb je hem weer ontmoet, na alles wat ik je van hem verteld heb. Hij is vandaag in dit huis geweest. Ik heb hem hieruit zien komen, maar ik kom hem niet dadelijk thuisbrengen." Ruth was weer kalm. .,Ik wil u één ding zeggen, vader: U vergist u in Armand ik bedoel graaf de la Roche. O, ik weet wel dat er in zijn jeugd verkeerde dingen zijn ge beurd hij heeft het met mij erover gehad; maar nu, hij heeft altijd van me gehouden. Hij was een gebroken man, toen u ons in Parijs scheidde, en nu Verontwaardigd viel haar vader haar in de rede. „En jij hield ook van de schurk? Jij, mijn dochter! Hoe is het mogelijk!" Hij zwaaide met zijn handen door de lucht. „Wat kunnen vrouwen toch krankzinnig doen!" HOOFDSTUK VI Mirelle Derek Ketterings afkocht uit de ka mer van Van Aldin was zo overhaast dat hij in de gang tegen een dame aan liep. Hij mompelde een excuus, dat zij met een glimlachje aanvaardde en liep door; de indruk, die zij bij hem achter liet door haar mooie grijze ogen, kal meerde hem. (Wordt vervolgd) 10. „Die moeite kunt U zich wel be sparen, commissaris," zei smidje Verho len Commissaris Borgers keek ver stoord op, want hij was niet gewoon in de rede gevallen te worden. ,.Ik vroeg U even te wachten tot ik klaar was met de brigges," zei hij scherp. „En als ik even wacht, gaat de brig ges naar Grand Hotel Esplanade," ant woordde de smid. „En daar vindt-ie dan niks, want dr. Yokito is blijkbaar spoor loos verdwenen. Ik had een afspraak met hem om half elf. Ik was precies op tijd aanwezig, maar Yokito kwam niet opdagen. Ik ging toen even in de lobby zitten om de brief nog eens te lezen, die hij me geschreven had. En wat ge beurde er? Ik werd op een gluiperige manier beslopen door twee héél vreem de smaken. De een was klein en. -,En droeg hij een bontmuts infor meerde commissaris Borgers gejaagd. „Precies," zei de smid. „De andere was lang en droeg een. „Een soort cowboyhoed!?" kreet de commissaris. „Hoe weet U dat?" informeerde de smid verbijsterd. „Twee beruchte geheime agenten..»" steunde de commissaris. „Niemand min der dan Wladimir Kotsov en Kid Suc ker!" Hij sprong op een archiefkast af, trok een lade open, rukte er een aantal foto's uit en vond tenslotte wat hij zocht. door Agatha Christie DE BLAUWE TREIN

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 4