Cjroen rwarL-Jexelsin het harL> Fokko Venema (16)] [fokt nertsen op het „Sluuzeweitje" AGENDA Eiland Texel biedt gunstige levensvoorwaarden FILMNIEUWS IJ JAAHUIIl, No Kostbare pelsdieren in stalen kooien jtimp kapstokken Moerbeek's Dameskapsalon DINSDAG 21 JUNI 1966 TEXELSE COURANT (JltgBTC N.V. r/h Lange?eld de Rooty Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 edaktie: Harry de Graaf, Wilholuitnalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Op een perceeltje grond aan de Waaiderweg, net zogenaamde Sluuzeweitje, staat iexeis eerste en enige nertslokkerij, eigen dom van de ib-jarige Fokko Venema uit Den Burg. „Niet otiicieel eigen dom, want daar ben ik nog te jong voor. Voor bedrijt staat nog op naam van mijn vader. Die boeit de schuur en de shed gebouwd en me op gang gehoipen. Nu moet ik er voor zorgen dat het bedrijf uitgroeit en dat de kos ten worden teruggewonnen!", zegt Fokko. Hij is een groot dierenvriend en houdt niet alleen nertsen maar ook konijnen; schapen en kalveren. Nu móet men dat ook zijn, om lietde te kunnen opbrengen voor nertsen, want dat zijn bepaald geen lieverdjes. Ze worden nooit tam, blijven ook na jaren aressief tegenover hun baas en hun soortgenoten en kunnen ernstige ver wondingen toebrengen. Toch worden nertsen m toenemende mate in Neder land geteeld, want de huid is bijzon- duur. Nerts (mink) is een der kostbaar ste bontsoorten ter wereld, hoewel de opbrengsten sterk aihankelijk zijn van de kleur en de kwaliteit. De Canadese nerts, waarover het hier gaat, is een marterachtig dier, ter grootte van een kleine kat. In zijn be wegingen en gedrag doet de nerts sterk denken aan een fret oi een hermelijn. Ze zijn even bloeddorstig en moeten het in gevangenschap hebben van vlees en vis. Het gaat erom de dieren tot voort planting te brengen en jongen te telen met een huid die goed in de markt ligt. De eerste tijd mislukt dit vaak. Omdat de ouderdieren bij aankoop een zeer groot bedrag hebben gekost, duurt het meestal lang voordat er zoveel jongen van hoogwaardige kwaliteit zijn, dat de aanloopkosten zijn teruggewonnen. Toch is in een nertsfokkerij wel een goede boterham te verdienen, maar dan moet deze groot zijn opgezet, véél groter dan het bedrijfje dat nu aan de Waai derweg staat. Begin Fokko: „Hoe ik ertoe gekomen ben? Een paar jaar geleden lazen we er wat over in een tijdschrift. Ik zat toen op de lts, voor timmerman, maar daar voelde ik niet veel meer voor. Omdat ik altijd al liefhebberij in beesten had, vond m'n vader het goed, dat ik eens op meer ge gevens uitging. We zijn toen naar Utrecht gegaan, daar was een tentoon stelling, en we kregen inlichtingen van een rijksconsulent. Toen hebben we een grote kwekerij bezocht van Schenk in Anna Paulowna ja, familie van Ard en Klaas en eens gekeken hoe het daar reilde en zeilde. De mensen van de voorlichting zeiden dat Texel buiten gewoon geschikt was voor nertsfokkerij. In verband met de droge bodem en het betrekkelijk koele klimaat. Die beesten Donderdag 23 juni Den Burg, Sportdag van alle o.l. scholen van Texel op het schoolsportvcld achter het SVT- terrein. Vrydag 24 juni Den Burg, Sportdag van alle o.l. scholen van Texel op het schoolsportvcld achter het SVT- terrein. Zondag 26 juni Den Burg, Sportdag van tie Texelse Sportraad op het SVT-terrein. Fokko Veneina mei een van zijn nertsen. Op de achtergrond het interieur van de shed met links de kooien. moeten beslist kurkdroog zitten en niet te warm. Tegen de kou kunnen ze uit stekend, al vriest het 20 graden. Leerschool Van eind maart tot half september 1964 werkte Fokko bij Schenk in Anna Paulowna om de fijne knepen van de verzorging te leren kennen, tevens voor zijn vader een methode om er achter te komen of de passie voor de kostbare pelsdieren geen kortstondige bevlieging was. Het pakte goed uit. Fokko liet zich kennen als een knaap die het fok kersvak in zijn vingers had, zodat vader de investering aandurfde. Op het Sluuzeweitje werd een bestaande schuur verbouwd tot opslag ruimte voor hooi en voedsel en ernaast kwam een houten shed. Bij hoge uitzon dering, want nertsen zijn zenuwachtige dieren en bijzonder op hun rust gesteld, liet Fokko ons vorige week de shed zien. Zo'n gebouwtje is niet potdicht; de wind kan er vrijelijk doorheen spelen, want de muren bestaan uit latten, die op korte afstand van elkaar zijn aange bracht. Onder het plaatijzeren dak, met veel vensters, is een rij metalen kooien Een k(jkje in een der nachthokjes: een nerts met vier jongen. opgesteld, 12 stuks. In elke kooi (100 x 40 x 50 cm.) zit één dier, sommige met jongen. De nertsen stellen de belang stelling niet op prijs. Ze kijken ons met hun woedende kraalogen hatelijk aan en sperren de met naaldscherpe tanden bezette bek wijd open. Vanuit de kooien klinkt een dreigend geblaas of gepiep. Elke kooi bestaat uit een rennetje; aan sluitend daaraan een houten nacht hokje. Ontsnapt Afgesproken was dat Fokko een der nertsen zou vastpakken voor de foto. Hij trok er speciale dik-leren handschoenen voor aan, opende een kooi en had een ogenblik later een luid protesterend vrouwtje in handen. Het- aalgladde beestje wist echter los te wringen en maakte zich met grote sprongen uit de voeten. „Die pakken we wel even!" zei Fokko en met een groot schepnet begon hij de jacht. Dat „even" werd een halfuurtje, maar toen kon de fotograaf eindelijk afknippen: een vermoeide, be zwete nertsfokker met een al even ver moeide, maar niettemin toch hevig bij tende nerts in de hand Ze kunnen dus wel eens ontsnappen, maar er is voor gezorgd dat ze de shed niet kunnen verlaten. Alles is met fijn gaas degelijk afgesloten. Onze pluim veehouders kunnen dus gerust zijn: Het „Sluuzeweitje" is bovendien gesloten voor onbevoegden: alles is afgegrendeld en de bordjes Verboden Toegang spre ken duidelijke taal. Vader Venema heeft heel wat gere kend en gedacht voordat hij een nerts fokkerij voor zijn zoon ging bouwen. Conform de adviezen van de vakmensen werd klein begonnen, met 12 dieren. Gedurende de eerste jaren kon Fokko rekenen op steun van de heren Schenk. Fokkers beschouwen elkaar niet als concurrenten; er is veel samenwerking en overleg. Twee kleurslagen Het „klein beginnen" betekende ook dat Fokko zich tot weinig kleurslagen moest beperken. Hij koos de sterksten: pastel en standaard Op bevrijdingsdag werden de eerste jongen geboren; slechts een gedeelte van de wijfjes had zich tot voortplanten laten brengen: één nest van vijf en twee nesten van vier stuks. Fokko is daar best tevreden mee, want zo'n eerste keer mislukt soms to taal. Wat gebeurt er nu met de jonge dieren? Worden ze allemaal aangehou den om er weer verder mee te kweken? Fokko: „Nee, er zijn overtollige reuen. Die moeten worden afgepelst!" Dat „af- pelzen" is een vakuitdrukking. Het be tekent dat het dier (met gas of een andere humane wijze) wordt gedood en dat de huid wordt verkocht. „Je moet natuurlijk de beste fokdieren in leven laten en er moet dus met veel vakman schap geselecteerd worden. Dat kan ik nog niet en dat doet Schenk voor me. Die maakt ze ook dood, behandelt de huid en zorgt voor de verkoop. „Na het stropen wordt het vet eraf geschraapt je moet alleen vette nertsen laten af- pelzen, want dan gaat het 't gemakke lijkst en dan worden de huidjes in een draaiende trommel met zaagsel ge louterd. Ze worden daarna gereinigd en op plankjes vastgezet Vooral dat op- planken is moeilijk werk, dat je met binnen een jaar of vijf volkomen onder de knie hebt. De huidjes worden dan met warme lucht gedroogd en opgesla gen in afwachting van de veiling. Het prepareren gebeurt pas later." Veiling De bekendste Europese veilingen zijn in Londen en Stockholm. Zo'n velletje brengt op zo'n veiling meestal heel wat op. Dit jaar is het ongeveer j90,voor de gemiddelde kwaliteit. De nertsfok kerij is in Nederland georganiseerd in de vereniging van Nederlandse fokkers van edelpelsdieren. De vereniging zorgt ervoor dat zwendel tot het verleden blijft behoren, stuurt vaklieden mee met de huidenzendingen naar de veilingen; kortom behartigt de belangen van de ca. 500 Nederlandse fokkers. Onder die 500 zijn veel kleintjes. Er zijn ongeveer 50 fokkers van betekenis. Wil men zijn brood in het bedrijf kunnen verdienen, dan moet men over drie- tot vierhon derd fokteven beschikken Die werpen vrijwel allen eens per jaar jongen, on geveer vier per nest. Er zit heel wat werk aan, ook administratief. Van elk dier wordt een kaart bijgehouden, waarop alle mogelijke gegevens komen. Zo pratende met Fokko, wordt het spoedig duidelijk dat het fokken van nertsen niet ieders werk is. Er is voort durende toegewijde aandacht voor no dig, veel kennis, ervaring en „feeling." „Je leert er elke dag wat bij. Het gaat leuk en voorspoedig, maar ik ben er echt nog lang niet!" LE1DSE MARKT Vrijdag werden op de Leidse markt 800 Texelse lammeren aangevoerd. De notering was van 65.tot 75,en 88,Handel redelijk. Het behoeft heus niet zeker te zijn dat een film gegarandeerd goed is als er maar en stel beroemdheden bij el kaar worden gehaald. De regisseur moet dan ook nog goed zijn en het verhaal niet al te onbenullig. „De gele Rolls Royce" voldoet aan alle eisen en we voelen ons er niet aan bekocht. Topster- ren als Shirley MacLaine, Rex Harrison, Ingrid Bergman, Omar Sharif, Jeanne Moreau en Alain Delon zorgen er onder leiding van regisseur Anthony Asquith voor dat de avonturen met de gele top- auto lachers van de eerste orde worden. We zien de Rolls in Engeland als eigen dom van een markies, in Italië koopt een gangster de wagen voor zijn vrien dinnetje, en ook in Joegoslavië komt het paleisje op wielen de nodige deining veroorzaken. Het heeft geen zin de in houd van het verhaal te gaan vertellen: gaan zien! Dinsdag i(hedenavond) in ons bioscooptheater. Nauwelijks aanbeveling behoeft „Der Zigeunerbaron", een film, die knap werd gemaakt naar de operette van Johann Strauss. De stemmen van Fritz Wunderlich van de Miinchener Staats- opera, van Hertha Talmar en Heidi Briihl zullen te horen zijn bij deze sprookjesachtige kleurenfilm, die met zijn enorme vaart, spannende avontu ren en temperamentvolle dansen geen seconde tijd laat voor verveling. Na tuurlijk voor alle leeftijden, deze fijne rolprent. Hij draait woensdagavond nog. WEGENS DOORZAGEN VAN FIETS VEERTIG GULDEN BOETE ALKMAAR Vrijdag stonden vier Texelaars terecht voor de Alkmaarse politierechter, mej. mr. De Keizer, we gens het doorzagen van een rijwiel op 19 maart van dit jaar. De vier jongelui, de 21-jarige G. J. W., zijn broer H. R. WA. S. en P. C. B., allen 19 jaar, na men op die datum de fiets mee van de Texelaar R. Senneker, van hotel „De Zwaan", waar deze geparkeerd stond, naar het huis van A S. Daar kwam men op het idee de ijzerzaag in het rijwiel te zetten. De oudste van het viertal hield de fiets vast, terwijl de andere drie om beurten de ijzerzaag hanteer den. Voor de politierechter verklaarde de woordvoerder voor het viertal nu in te zien dat de daad bijzonder kinder achtig was. Zowel de officier, mr J. J. van Uchelen, als de politierechter mr. De Keizer, konden dit alleen maar on derschijven en vonden het zo kinder achtig dat ze er niet langer woorden aan vuil wilden maken. De vier jonge lui werden conform de eis tot ieder veertig gulden boete veroordeeld. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middcnstandsbnnk; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. OPRICHTING REIS VERENIGING IN DE WAAL DE WAAL Onlangs is men in De Waal gekomen tot de oprichting van een reisvereniging, die op dit moment reeds 55 leden telt. Dit ledental is daar om al zo omvangrijk, omdat de vereni ging pas enkele dagen geleden van de grond is gekomen en velen daardoor nog niet positief hebben kunnen reageren op de uitnodiging lid te worden. De contributie bedraagt 50 cent per week. Men hoopt in mei van het volgend jaar de eerste trip te maken. Het bestuur, dat zich met de voorbereidingen gaat bezighouden, bestaat uit mej D van Heerwaarden, mevr. A. Oudes en de heren W. Albers, A. C. Kager en W. Sweere. Teleurstellend kan het feit genoemd worden, dat de bestaande buurtvereniging weigerde over te gaan tot een fusie met de nieuwe, algemene Waalder reisvereniging. REDAKTEUR OP VAKANTIE De taak van onze gedurende 10 dagen afwezige redakteur zal worden waarge nomen door de heer J. E. Craanen, die overdag te bereiken is op het redaktie- kantoor in de Parkstraat, tel. (02220) 2058, en 's avonds op zijn huisadres Schilderend 93, tel. 2328. Bovenstaande foto geeft een beeld van een gedeelte van de bar in het za terdagmiddag officieel geopende, uniek vernieuwde hotel Kikkert in De Cocks- dorp. De heer O. Kikkert is er met me dewerking van de bekende Amsterdam se architect J Jelles in geslaagd zijn hotel een werkelijk ongekend mooi, mo dern interieur te geven. Bij de opening, muzikaal opgeluisterd door een sektie van de Texelse Dixie- landband „The Island Jazz Monkeys", kon men schetsen van de Amsterdamse Nynke Jelles bewonderen, die de heer Kikkert heeft tentoongesteld op een speciaal in zijn hotel voor schilders, grafici, fotografen en andere beeldende kunstenaars bestemde expositieruimte Het andere gedeelte van deze expositie- wand geeft een beeld van het werk van architect J. Jelles: verschillende afbeel dingen van zijn creaties zijn te zien en worden verduidelijkt aan de hand van een aantal in Nederlandse dag- en weekbladen over zijn werk verschenen artikelen De bar van hotel Kikkert zal zeer waarschijnlijk ook buiten het seizoen geopend zijn, zeker in de weekeinden. CVO-SCHOOL NAAR SONNEVANCK' Onder leiding van mevr. Joustra en mevr. Keijser heeft enkele dagen gele den een aantal leerlingen van de CVO- school te Den Burg een bezoek gebracht aan het sanatorium „Sonnevanck" nabij Harderwijk. Dit was het gevolg van het feit, dat de school vorig jaar herfst zijn medewerking verleende aan een jaarlijks door het sanatorium georgani seerde aktie. De leerlingen van de school wisten bij deze aktie maar liefst 679 gulden bijeen te brengen. Als dank hiervoor nodigde de direktie van het sanatorium een aantal kinderen van iedere deelnemende school uit om een prachtig feestprogramma i(met o.a. Stwiébertje) bij te wonen. Uit alle ge deelten van het land kwam men in Harderwijk bijeen om waarschijnlijk een onvergetelijke dag te beleven. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 21 juni 10.35 en 23.00; 22 juni 11.19 en 23.46; 23 juni 11.58 en 24 juni 0.28 en 12.37; 25 juni 1.08 en 13.13. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. MEUBELHANDEL OenBure Tel.2572 RUIM 600 DEELNEMERS AAN AVONDVIERDAAGSE De jaarlijkse door de Wandeisport- veremging „Het Gouden Boltje" geor ganiseerde avondvierdaagse is weer ten einde. Ruim 600 deelnemers wisten de tocht uit te lopen en ontvingen donder dagavond voor hun prestaties een me daille. Er was praktisch geen enkele uitvaller, ondanks het soms bijzonder warme weer waaronder de tippelaars op bepaalde momenten te lijden hadden Het eindpunt van de laatste dag was, zoals gebruikelijk, de R.K. jeugdherberg „De Eyercoogh," waar men zich her groepeerde en met drie Texelse muziek korpsen een rondgang door Den Burg aanving In het park sprak de heer C. P. Laan, voorzitter van de organiserende vereni ging de wandelaars toe. Hij wees er op dat het aantal groepen, dat in vereni gingskostuum pleegt deel te nemen, dit jaar beduidend kleiner was dan in voorgaande jaren en sprak de hoop uit, dat hierin volgend jaar verandering zou komen, omdat juist deze groepen aan de avondvierdaagse een kleurrijk gezicht kunnen geven. In de route was menig pittoresk stuk je Texel opgenomen. Zo hadden de or ganisatoren naar onze mening terecht gebruik gemaakt van het nog niet zo lang voor het verkeer openstaande fietspad van De Waal in de richting van De Koog. Vele Texelaars is het bestaan van dit prachtige fietspad onbekend. Uiteraard is de jeugd bij dergelijke evenementen het sterkst vertegenwoor digd, maar dat wil beslist met zeggen, dat andere generaties in het geheel niet meetellen. De heren C. Merkx, C. Dros en mevrouw Maas uit Den Burg en het echtpaar Jonker uit Den Hoorn hebben in deze dagen bewezen dat het uitlopen van een avondvierdaagse beslist niet aan een bepaalde leeftijd is gebonden BELG BOTST MET DUITSER Op het parkeerterrein nabij de vuur toren botste donderdagmiddag ongeveer 4 uur een Belgische bus tegen een Duitse Opel Rekord, die daar gepar keerd stond. De eigenaar van de Duitse wagen was op dat moment niet aanwe zig, maar de Belgische buschauffeur voorzag hierin, door het adres van de busonderneming te Leuven achter te laten. Op deze wijze werd de moeilijk heid „netjes" opgelost. Wilhelminalaan (02220) 2948

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1