top form Ha, dat moet u vaker doen: Slagroom erop Stand van de gewassen sterk verbeterd meubelen BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER KLERCQ's LANDBOUW en VEETEELT uitsluitend verkrijgbaar bij Vaak doen dit seizoen: aardbeien met slagroom. rubriek voor omi.-r De regen, die op het moment, dat ik deze regels schrijf op de ruiten klettert, zal voor weinig landbouwers en vee houders op ons eiland welkom zijn. In een periode van nog geen twee weken is op ons eiland een hoeveelheid regen gevallen, die varieert van 75 tot 90 mm. Voor deze periode van het jaar een b^jna ongekende hoeveelheid. En het is dan ook geen wonder, dat de agrariërs in gelijke mate als de gasten op ons eiland uitzien naar droog en zonnig weer. Intussen kunnen we wel vaststellen, dat vooral de eerste regen van twee weken geleden enorm veel goed heeft gedaan. Er zat op dat moment een flin ke hoeveelheid warmte in de grond, ter wijl de eerste dagen na die regen ook gunstig waren De aanblik van ons eiland is daardoor in een paar weken sterk ten goede veranderd. Ook dit jaar zien we weer een voor sprong voor de bedrijven met de goede zandgronden. Dit hebben we ook in 1964 en 1965 meegemaakt, vooral door het feit, dat deze beide jaren natte zomers geven. Dit jaar is de betere stand van de gewassen op de lichtere gronden vooral een gevolg van de natte winter en de eerste voorjaarsmaanden. Als ge volg van de slechte structuur van de zwaardere gronden vond het zaaien te laat plaats en ontbraken bovendien de voorwaarden voor een vlotte opkomst. Als geheel mindere stand Hoewel er dus aanleiding is de si tuatie op de landbouwbedrijven roos kleuriger in te zien dan een paar weken geleden menen we toch, dat in ieder geval als geheel geen topjaar kan wor den verwacht. Daarvoor zijn er te veel mankementen- Naast zeer goede graangewassen vin den we op veel plaatsen percelen, die een opbrengst van hoogstens 75°/o van normaal zullen geven. Er zijn een aantal percelen zeer goede suikerbieten, maar een nog groter ge deelte als bij de granen geeft een ma tige tot slechte stand te zien. Het zou ons niet verwonderen als de opbrengst van de suikerbieten dit jaar gemiddeld wel 10 ton lager zal komen te liggen als in 1964 en 1965. De oorzaken zijn: late zaai, 'stuifschade, slechte opkomst en schade door een sterke onkruidbezet ting. De aardappelen staan er vooral op de lichtere gronden goed voor. Op de zwa re grond is de groei te laat op gang ge komen en dit kan speciaal voor de poot- goedteelt de opbrengst flink drukken. Het zal dit jaar nog meer dan anders zaak zijn om verder de uiterste zorg aan dit gewas te geven, omdat het er naar uitziet, dat de prijzen gunstig zul len zijn. We hebben de indruk, dat de stand van het stoppelknollenzaad over het algemeen goed is. Een voorspelling is voor dit gewas echter moeilijk, omdat vooral de laatste zes weken voor de zet ting en groei van het zaad zeer belang rijk zijn. Grasland als herschapen Als er ergens sprake is van een ge daanteverwisseling, dan is dit bij het grasland. De dorre kleur van twee we ken geleden is, vooral als dit gestimu leerd is door op tijd gegeven stikstof, veranderd in fris groen. Voor de zo veelste maal ervaren we, dat een eerste voorwaarde voor een vlotte groei van het grasland voldoende water is. Zo'n ervaring drukt ons nog weer eens met de neus op het feit, dat het maken van een zgn. weideplan in het voorjaar voor een iets langere periode een zeer moeilijke, om niet te zeggen onmogelijke, zaak is. Als er ergens sprake is van invloed van droogte, zon en regen, dan is dit op het grasland. Intussen zijn we wel van mening, dat het nodig is op een bepaald moment de stand van zaken op te nemen en al naar gelang van de uitkomst daarvan een plan op korte termijn te maken. Op veel bedrijven is de hooivoorraad nog bedroevend klein. Er zal daarom in de eerstvolgende maanden nog zeer veel wintervoeder gewonnen moeten wor den. Voorlopig kan dit nog hooi zijn. Zoals de omstandigheden op dit mo ment zijn moet het bij een normale veebezetting mogelijk zijn een aantal percelen leeg te maken voor de win ning van hooi, eventueel later voor kuilgras. De stikstofgift is in deze maanden in het algemeen lager dan het voorjaar. We menen, dat de veehouders, die zien aankomen, dat het moeite zal kosten om WONINGINRICHTING N.V. Spoorstraat 30 - Oen Helder officieel TOP-FORM adviseur voldoende wintervoeder te krijgen, niet moeten schromen om desnoods 400 kg. en in gevallen waar de natuurlijke vruchtbaarheid matig is 500 kg. kalk- ammon per ha. te geven. De kilogram men eiwit en zetmeelwaarde, die U via de stikstof in het vak of de kuil kunt krijgen zijn nog altijd veel goedkoper dan die de leverancier van krachtvoer U thuis bezorgt. Benut de goede kansen, die op het moment zeker aanwezig zijn. DINGEN, DIE DE AANDACHT VRAGEN Weer de stekels In een gesprek met een vrouwelijke lezer van de Texelse Courant vertelde deze mij, dat ze ook vrij regelmatig deze rubriek las en het meermalen „in teressant" vond. Hoewel ik meen, dat wantrouwendheid niet mijn grootste ondeugd is, ben je in zo'n geval toch geneigd om te denken, dat het niet meer dan wat over de kuifstrijkerij is. Het bleek me echter, dat dit hier niet het geval was. Deze vrouw had kennelijk kennis genomen van bepaalde zaken, die door o.g. naar voren worden ge bracht in deze rubriek. Van één opmerking, die ze maakte ben ik wat geschrokken. Dat was deze: „U geeft de boeren ook wel eens op de kop." Nu ben ik er van overtuigd, dat er in deze rubriek wel eens artikelen met een licht kritische inslag te vinden zijn. Vooral als het zaken 'betreft, die al meermalen naar voren zijn gebracht, is er het gevaar, dat er eens wat ge ïrriteerdheid tussen de regels is te le zen. Ik zou me kunnen voorstellen, dat bepaalde lezers dit gevoeld hebben in de artikeltjes over fouten bij de vrucht- wisseling. Dit gevaar is er ook bij het onder werp, dat ik nu weer naar voren breng, nl.: de stekels. In een vorig episteltje merkte ik op, dat de laatste nog niet van het eiland verdwenen is. Over die laatste zou ik me ook niet druk gaan maken. Maar het feit, dat er op het moment op veel percelen weer massa's staan is voor mij voldoende aanleiding om nog eens op de noodzaak van be strijding van dit onkruid te wijzen. En de achtergrond is zeer beslist niet, dat ik er plezier in heb om de agrari sche lezers „op de kop" te geven. Die achtergrond is veel meer deze. In de komende weken mag ik weer heel wat boeren en boerinnen van „de overkant" in excursieverband over het eiland lei den. En ik heb er gruwelijk de pé in als op veel plaatsen de stekels als minder eervolle naamkaartjes prijken. Natuurlijk is dit niet het belangrijk ste. Dat is vooral het feit, dat U door de stekels niet te bestrijden de opbrengst van het grasland benadeelt. Op een plaats, waar een stekel groeit, kan geen gras staan en als het bossen stekels be treft, gaat er veel gras verloren. In diverse gevallen is het groeista- dium al zo ver gevorderd, dat er maar één mogelijkheid meer is nl.: de zeis er in. In andere gevallen is bestrijding met chemische middelen veel effectie ver, omdat U dan een goede kans maakt er voor langere tijd af te zijn. Maar hoe U het ook doet, laat het in iedere geval niet „slieren." Verbetering van het grasland Sinds een aantal jaren is de maand juli op ons eiland de tijd, waarin ge werkt wordt aan verbetering van het grasland. Daar binnenkort die periode weer aanbreekt willen we er enkele dingen van zeggen. De aanleiding om tot verbetering over te gaan kan verschillende redenen hebben. Een belangrijke reden is altijd geweest de samenstelling van de gras mat. Deze kan zo zijn, dat de opbrengst te wensen overlaat en in veel gevallen ook, dat het gras door het vee slecht wordt afgeweid Voor dit laatste heeft men vooral oog gekregen door het werk van de ruilverkaveling, waardoor men in veel gevallen de mogelijkheid kreeg om op een zelfde perceel oud en nieuw grasland met elkaar te vergelijken. Een tweede reden kan zijn de onge lijke ligging van een perceel. Weliswaar is er in dit opzicht op ons eiland door het werk van de ruilverkaveling heel wat verbeterd, maar het is zeker nog niet zo, dat er in dat opzicht niets meer te doen is. Door het land „zwart" te maken kan met een lichte egalisatie, waarvoor op het moment uitstekende werktuigen aanwezig zijn, veel worden verbeterd. Ook het feit, dat er plaatse lijk zgn. nazakkingen ontstaan op plaat sen, waar sloten gedempt zijn kan tot gevolg hebben, dat de ligging te wen sen overlaat. Een derde reden kan zijn, dat de be werking moeilijkheden geeft door een minder goede ligging van greppels en slootjes. Ook op dit terrein heeft de ruilverkaveling veel verbeterd, maar hier en daar komen we ook nu nog zeer hinderlijke dwarsgreppels en scheve greppels tegen Ook hier kan het „zwart" maken van de percelen en het toepassen van een egalisatie veel verbe teren. Wij zijn van mening, dat de periode van 15 juli tot emd augustus een zeer geschikte tijd is om dit werk uit te voe ren. In het algemeen is de grond vol doende droog om het werk zonder schade te doen en inzaai van grasland in de tweede helft van augustus geeft een maximale kans van slagen. Dit mis lukt vrijwel nooit. Er valt in deze tijd meestal voldoende regen om een goede aanslag te waarborgen, terwijl ook de temperatuur hoog genoeg is om een vlotte groei te verzekeren. Als U op Uw bedrijf percelen hebt, die om één van de genoemde redenen met aan Uw verlangen voldoen en U kunt de percelen missen, dan is het zaak om serieus aan verbetering van het grasland door deze radicale ingreep te denken. 13. „Wel wel!" riep Platvink-Jantje blij verrast „Daar hebbe we zowaar me vrind Verhole! Leuk, dat je me 'es komt opzoeke! Kom binnen en gebruik een bakkie thee!! Franse Sjarl is er ook en die zal het beslist op pnjs stelle een makker uit vroeger dage weer te zien!" Voor de lezers, die het niet weten, zij hier gezegd, dat smid je Verholen in een vroegere bestaansperiode van zijn leven reeds enkele malen te maken had genad met de schavuiten Jantje en Sjarl. Maar de brigadier wist dat niet en keek dus Verholen argwanend aan. „Nou nou.snoof hij minachtend. „Fijne kennissen hou jij er op na, Ver holen! Ze zijn stuk voor stuk goed voor tien jaar gevangenisstraf!" „Nou mot je ophouwe!" zei Platvink- Jantje verontwaardigd. „In me kwali teit van ordelievend burgert bied ik jullie een bakkie thee an en wat krijg ik? Scheldwoorde en stank voor dank!" De schavuit zag zowaar de kans los te barsten in een overtuigend en aandoen lijk gesnik en wandelde met gebogen hoofd het morsige vertrekje binnen, waar hij met de theeboel begon te red deren. Franse Sjarl zat daar ook, ijverig bezig piepers te jassen. Alles zag er dus vredig genoeg uit. Maar brigadier Piet liet zich niet beetnemen. „Waar is die kleine oosterling, die jullie straks naar binnentrokken?" vroeg hij bars. Dat was blijkbaar teveel voor de schurken, want ze lieten zowel de thee- poi als de teil met aardappelen uit hun handen vallen. Péts.daar ging alles tegen de grond. „Dét gaat te ver!" zei den ze „We komen thuis van het bood schappen doen en vinden onze deur aan spaanders gehakt! Buurman Ranzige Ri- nus vertelt ons. dat een agent dat heeft gedaan. Dezelfde waarschijnlijk, die nu voor ons staat! En dan zal diezelfde agent ons er ook nog eventjes van beschuldigen, dat we een oosterling we derrechtelijk naar binnen getrokken hebben! Een schandaal!!" En met trots opgeheven hoofden wan delden de heren verongelijkt het ver trekje uit HET GEHEIM VAN Joor A9aiha Christie DE BLAUWE TREIN 11. „Zover ik me herinner was ze een mooi meisje," mompelde Lady Tamplin, haar eigen gedachtengang vervolgend, „rustig, nooit verlangend zichzelf op de voorgrond te dringen, geen schoonheid en een die de mannen met rust liet." „Dus niet gevaarlijk voor Chubby," zei Lenox. Lady Tamplin keek haar verontwaar digd aan. „Chubby zou nooit begon ze. „Neen," zei Lenox, „dat geloof ik ook niet; hij heeft er maar al te goed kijk op waar wat te halen valt." „Liefje," merkte Lady Tamplin op, „je hebt zo'n ruwe manier om de dingen voor te stellen." „Spijt me," zei Lenox. Lady Tamplin gmg naar binnen en schreef zonder enige inspanning vier, zijdjes vol. Katherine ontving de brief op de morgen van haar aankomst in Londen. Of ze tussen de regels door las of niet doet er thans niet toe. Ze deed de brief in haar tas en ging naar de advocaten van mrs. Harfield. Hoewel de firmant, met wie ze sprak het haar sterk afraadde, deelde ze hem mee dat ze van plan was een bedrag te bestemmen voor mrs. Harfield en daar na liep ze, met het prettige gevoel dat ze zoveel geld kon uitgeven als ze wilde en voor de toekomst plannen kon ma ken, door de straten van Londen. Haar eerste gang was naar de zaak van een bekende kleermaker. „Ik zou," sprak ze met een zekere naïviteit tot de bejaarde Franse dame die haar ontving, „me geheel aan uw handen willen toevertrouwen. Ik ben mijn gehele leven heel arm geweest en weet niets van kleren af, maar ik bezit nu wat geld en zou werkelijk goed ge kleed willen gaan," De Frangaise was opgetogen. Ze be keek Katherine met scherpe, heldere oogjes. „Ja, ja," zei ze, „het zal een genoegen zijn u te kleden. Mademoiselle iheeft een zeer goed figuur; eenvoudige lijnen zullen haar het beste staan. Ze is bovendien trés anglaise. Sommige men sen zouden beledigd zijn dat te horen, maar mademoiselle niet. Une belle An glaise, dat is de mooiste stijl." Het was een heerlijke morgen. Mar- celle, Clothilde en Virginie zweefden voorbij Kathennes ogen zoals alleen mannequins dat kunnen. De Frangaise stond naast Katherine en maakte noti ties in een boekje. „Een uitstekende keur, mademoiselle. Mademoiselle heeft een zeer goede smaak. Ja, heus. Als mademoiselle, zo als ik vermoed, deze winter naar de Riviera gaat, kan ze niet beter doen dan die toiletjes meenemen," „Laat u me dat avondtoilet nog eens zien," zei Katherine, „dat mauve be doel ik." Virginie verscheen, langzaam rond draaiend. „Dat is het mooiste," zei Katherine, terwijl ze naar de fijne schakeringen van mauve en grijs en blauw keek. „Hoe noemt u dat?" „Soupir d'automne, ja, ja, dat is pre cies het toiletje voor mademoiselle." Wat lag er in die woorden dat Kathe rine weer te binnen schoot, met een vreemd en droef gevoel, toen ze de win kel verlaten had? Soupir d'automne. Ja, het was herfst voor haar, die nimmer lente of zomer gekend had. Ze had iets verloren dat ze nooit terug zou kunnen krijgen. De jaren van dienstbaarheid in St. Mary Mead, waarin haar leven was voorbij gegaan Ze haalde uit haar tasje de briei, die ze die morgen van Lady Tamplin ont vangen had. Katherine had een goed verstand. Ze doorzag Lady Tamplins plotseling bewijs van belangstelling voor een lang vergeten nicht zeer goed en verwonderde zidh er niet over. Lady Tamplin verlangde zo naar het gezel schap van haar dierbare nicht om het voordeel en niet om het genoegen. Maar waarom ook niet? Beide partijen zouden ervan profiteren. „Ik ga," zei Katherine Ze liep Piccadilly af en ging naar Cooks reisbureau om de reis meteen te regelen. Ze moest een paar minuten wadhten. De man met wie de bediende bezig was, ging ook naar de Riviera. Iedereen ging blijkbaar daarheen. Goed, voor de eerste keer in haar leven zou ook zij doen wat iedereen deed. De man vóór haar wendde zich plot seling om en zij nam zijn plaats in. Ze COPYRIGHT STUDIO AVAN: had nog nooit in zo'n moeilijk parket gezeten als nu, en er hadden zich on verwachte factoren voorgedaan, waar mee hij geen weg wist. In gedachten verzonken liep hij voort. Hij zag verschillende wegen die hij kon inslaan, één in het bijzonder. Zo hij daarvoor terugschrok, was het toch slechts een ogenblik. Bijzondere geval len vereisten bijzondere middelen. Een strijd tussen Derek Kettering en Rufus van Aldin kon slechts op één manier eindigen. Derek verwenste in zijn hart het geld en de kradht van het geld. Toen hij voorbij het kantoor van Cook kwam, hield hij zijn pas wat in. Toch liep hij door, om nogmaals over de zaak na te denken. Eindelijk keerde hij zich om en liep terug. Nu ging hen Cook niet voor bij, maar stapte naar binnen. Het kan toor was betrekkelijk leeg en hij werd dadelijk geholpen. „Ik wil de volgende week naar Nice. Hoe kan ik het beste reizen?" „Welke dag, mijnheer?" „De veertiende. Wat is de beste trein?" „Wel, de beste trein is natuurlijk de z.g. blauwe trein. U vermijdt dan de vervelende douane te Calais." Derek knikte Hij wist dat alles allang, „De veertiende," mompelde de be diende. „Dat is nogal gauw De blauwe trein is bijna geheel bezet." ,Ziet u eens na of er nog een coupé vrij is," zei Derek. Zo niet Hij liet de zin onvoltooid, er speelde een eigenaardige glimlach om zijn lippen. De bediende ging even weg en kwam spoedig terug, „Het is in orde, mijnheer; nog drie plaatsen open. Ik zal er een voor u noteren Hoe is uw naam?" .Pavett," zei Derek. Hij gaf het adres van zijn kamers in Jermyn Street. De bediende knikte, schreef het op, wenste Derek beleefd goedemorgen en wijdde zijn aandacht aan de volgende klant. „Ik wilde naar Nice de veertiende. Is er niet een trein, die de blauwe trein heet?" Derek keek verrast om. Toeval een eigenaardig toeval. Hij herinnerde zich zijn eigen woorden te gen Mirelle: „Een dame met grijze ogen. Ik denk niet dat ik haar ooit weer zal zien." Maar nu zag hij haar weer, en wat nog vreemder was, ze wilde naar de Riviera reizen op dezelfde dag als hij. (Wordt vervolgd) zei tot de bediende wat ze verlangde, maar tegelijkertijd was haar geest bezig met iets anders. Het gelaat van die man kwam haar vaag bekend voor. Waar had ze hem eerder gezien? Plotse ling schoot het haar te binnen. Het was in Savoy, op de gang voor haar kamer, die morgen Ze was tegen hem aange lopen. Een vreemd toeval dat ze hem twee keer op dezelfde dag tegenkwam. Ze keek over haar schouder, een beetje onaangenaam, ze wist zelf niet waar door. De man stond in de deur en keek ook naar haar om. Een koude huivering ging door Katherine; ze had een vreemd voorgevoel van een tragedie, van een naderend onheil Toen schudde ze met haar gewoon op timisme die indruk van ziöh af en luis terde met alle aandacht naar wat de bediende haar vertelde. HOOFDSTUK IX De weigering van een aanbod Toen Derek Mirelles flat verlaten had gevoelde hij behoefte aan koelte. Hij

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 4