Cjroen kwartsJexels in het harL, „Aan de andere kant van de muur begint een heel andere wereld" Non-stop~beat in Sarasani Oekumene Mevr. A. Eelman terug van reis door Oost Duitsland Zaterdag 2 juli start ItWAir m mmm wow :.yk Snoek van 10 pond 79e JAARGANG No. 8078 tIJDAG 1 JULI 1966 Uitgave N.V. v/h Langeveld de Root) Postbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2058 tdaktle: Harry de Graaf, Wühelminalaan 33, Deo Burg, tel. 2058, avonds 2382. Onlangs is mevrouw A. Eelman uit Den Burg teruggekeerd van een reis door Oost-Duitsland. In totaal heeft ze drie weken in deze staat doorgebracht. Enkele dagen geleden hebben we met haar een gesprek gehad in haar wo ning aan het Schilderend. In onder staand artikel zijn de ervaringen, die tijdens het gesprek met mevrouw Eel man naar voren kwamen opgetekend. In deze inleiding moet dan ook duide lijk worden gesteld, dat het helemaal niet in onze bedoeling heeft gelegen diep in te gaan op de problematiek in dit land, maar dat we eerder getracht hebben enkele kanttekeningen te ma ken aan de hand van de ervaringen van mevrouw Eelman. Urbanisatie Evenals de westerse geïndustriali seerde staten geeft ook Oost-Duitsland het beeld van de urbanisatie, de trek naar de steden en de ontvolking van het platteland. Mevrouw Eelman: „Als je er pas en kele dagen verblijft, kan je het al op merken. De steden in dat land groeien enorm snel Het platteland wordt in vele gevallen haast verwaarloosd. De jonge mensen op de dorpen zien geen toekomst in de eigen gemeenschap en trekken naar de stad met zijn industrie en zijn hogere lonen. Deze uitbreiding- op-grote-schaal in de industriecentra betekent in de praktijk het bouwen van waarlijk torenhoge flats en grote fa briekscomplexen. Een grote stad als Jena b.v. met zijn wereldberoemde Zeiss fabrieken is in bevolkingsaantal, vergeleken met voor de oorlog, meer dan verdubbeld. De industrieën zijn uiteraard alle staatseigendom. Op ieder produkt van eigen bodem staat naast de naam van de fabriek altijd „Volks Eigener Be- trieb." Ook in de landbouw is een vergaande ,,sowjetisering:' op te merken. Er is hier sprake van grote staatsbedrijven (te vergelijken met de Russische Sov- chozen). De onteigening in de landbouw zal zo ongeveer een aanvang hebben genomen in 1953." In dit verband is ook de „Ernte Ein- satz" zeer vermeldenswaard. Dat houdt in dat scholieren in hun vakantie gedu rende 2-3 weken naar het platteland vertrekken om daar te helpen bij het hooien, fruit oogsten, aardappels rooien etc. Op deze wijze komt men in de „toptijden" aan de nodige arbeidskrach ten. Schaarse goederen Om te weten te komen „Wat is duur en wat is niet duur" is een enkele op merking over de inkomens in dit land stellig op zijn plaats. Beslist onjuist is het te denken dat iedereen in een com munistisch land hetzelfde verdient. Er zijn duidelijk verschillende maatschap pelijke strata aan te wijzen. De ver schillen in inkomen zijn soms groter dan bij ons in Holland. Als we de volgende klassifikatie aan houden: ongeschoolde arbeiders, ge schoolde arbeiders en andere groepen (nadere indeling in dit verband niet re levant te achten), dan heeft de ge schoolde arbeider een inkomen van 125 Ostmark. De ongeschoolde arbeider zit hier nog onder, de categorie andere groepen zit hier boven. Mevrouw Eelman: „De goederen, die in het land zelf worden vervaardigd zijn voor ons Nederlanders dikwijls zeer goedkoop en voor de mensen daar alles zins betaalbaar Maar daarnaast zijn er belangrijke artikelen die het land moet invoeren. Deze zijn haast onbetaalbaar. In de eerste plaats is dat wol. Natuur lijk een belangrijk goed in een land met een strenge winter. Een wollen trui moet daar in de winkel ongeveer 130 Ostmark kosten. Dat betekent, een sa laris van 125 Mark in aanmerking ge nomen, een fabelachtige prijs. Voor een auto (Trabant) betaalt men 9000 Mark, een televisie kost er 2400 Mark. Door de gebrekkige aanvoer kan het dikwijls voorkomen, dat een artikel op een bepaald moment eenvoudig niet te kopen is. Zo heb ik het meegemaakt, dat er een ogenblik helemaal geen zuid vruchten waren te krijgen. De mensen stonden toen in dikke rijen voor de winkels om een banaan of een sinaas appel te kopen WELK MEISJE wil haar kantoorervaring beginnen of uitbreiden bij BAKKERS Ijzerhandel n.v. ULO-diploma gewenst, doch niet vereist. Om toch in ieder geval zich de nood zakelijke goederen te kunnen ver schaffen helpt de vrouw mee de inkom sten van het gezin te verhogen. In de praktijk betekent dat zeer vroeg op staan, kinderen wegbrengen en naar de fabriek gaan. De arbeidsdag duurt 8 tot 9 uur. Onlangs heeft men de vrije za terdag (1 keer in de veertien dagen) in gesteld Doordat de arbeidsdag reeds vroeg begint gaan de mensen 's avonds niet laat naar bed. Er is in de steden in het geheel geen nachtleven. De enige lich ten, die 's avonds branden zijn de straatlantaarns. Voor de rest is alles donker en duister en maakt de stad in de avonduren bepaald een lege indruk. Toerisme „Oost-Duitsland is een mooi land Dat er niet zoveel mensen heengaan is, dacht ik, te verklaren uit het feit dat het „IJzeren Gordijn" velen tegenhoudt. Het is natuurlijk waar, dat men bij de aanvraag van een visum precies moet opgeven waar men in het land naar toe wil gaan (overigens in het land zelf heb ik helemaal geen last gehad van welke vorm van controle ook). Maar ondanks deze vervelende dingen geloof ik toch dat het aantal bezoekers iets groter zou kunnen zijn. Als ik nu eens het Thürin- gerwoud b.v. neem, dat ik op deze reis weer heb gezien. Een prachtig, lieflijk heuvellandschap vlak over de grens met West-Duitsland. Voorts verschillende bezienswaardigheden rijk, die uit het oogpunt van historische waarde beslist de moeite waard zijn te bezoeken, zoals b.v. de Wartburg. uit de geschiedenis boekjes bekend als de burcht waar Maarten Luther de bijbel in het Duits heeft vertaald. Er zijn overigens in dit land vele van zulke interessante plaat sen. Op het moment zijn het vooral de West-Duitsers, die van de gelegenheid gebruik maken het land te bezoeken. Dit natuurlijk omdat zij vele kennissen en familieleden „aan de andere kant" hebben. De Oost-Duitsers is het na het bouwen van de muur niet meer toege staan naar het Westen te gaan. Tegenwoordig kunnen wel bejaarden hun familieleden in het Westen opzoe ken. Ik ben op de terugreis in de ge legenheid geweest met een vrouw te spreken, die op dat moment naar haar dochter in West-Duitsland ging. Zij ver telde me dat ze maximaal 5 Ostmark mee mocht nemen, precies voldoende om onderweg een kleinigheid te kopen. De Oost-Duitse regering staat niet toe, dat er meer geld naar het Westen wordt meegenomen. Overigens op die terugweg is het me ook opgevallen, dat men in de treinen een le en een 2e klas heeft. Het deed me werkelijk een beetje vreemd aan voor een communistisch land." Onbevooroordeel d „Uiteraard moet men onbevooroor deeld naar het land toegaan en de feiten niet vanuit een eng gezichtspunt inter preteren. Ik hoop, dat dit uit boven staande niet is gebleken; ik hoop niet dat ik alleen maar negatief over Oost- Duitsland heb gesproken. Er zijn name lijk naar mijn mening ook een aantal goede kanten. Zo wil ik in de eerste plaats de ziekenverpleging noemen. Ziekenhuiskosten worden in dit land in het geheel niet in rekening gebracht. Een ander punt vormt de kwestie van het verleden. Het .probleem van de oor logsmisdadigers wordt op een veel openlijker wijze aangepakt dan in West- Duitsland Op de scholen worden de kinderen door middel van films voorge licht over de toestanden in het Duits land van dertig jaar geleden." De Wartburg, toeristische trekpleister, gele gen in een prachtige omgeving, vlak over de grens mee West-Duitsland. Reeds vele toeris ten brengen hier hun vakantie door. In dit verband is ook de staat zelf bijzonder aktief Zo worden doorlopend campagnes gevoerd tegen personen, die in het huidige West-Duitsland dikwijls zeer hoge posten bekleden in het staats apparaat. Deze campagnes worden dan in de meeste gevallen gevoerd via het orgaan van de Oostduitse Communisti sche Partij „Neues Deufcschland." Machine, die af en toe stokt „Oost-Duitsland is een staat, die ik zou willen vergelijken met een machine die af en toe stokt, waarvan altijd een radertje kapot is; het pakt allemaal niet zo goed in elkaar. Het komt dikwijls voor dat er een bepaald produkt niet geleverd kan worden, omdat op dat ogenblik de organisatie niet helemaal sluitend is. Een voorbeeld hiervan, dat me nu zo. gauw te binnen schiet, is het glaswerk, dat ik uit het land als souvenir heb meegenomen (toont een prachtige vaas van kristal). Normaal worden deze vazen gemaakt met een enkele versie ring aan de zijkant Maar op het mo ment dat ik er één wilde kopen, was het onmogelijk de „normale" vaas te krij gen, omdat gedurende een bepaalde tijd deze versiering niet gemaakt kon wor den. Dit is een voorbeeld van wat ik nu bedoel met het niet helemaal ge smeerd lopen van de produktiemachine" Verschil „Oost-Duitsland is een heel andere wereld. Je merkt het weer als je het land gaat verlaten. Zo gauw je over de grens bent, is alles veel lichter en heeft bet wat trieste beeld plaatsgemaakt voor een veel vrolijker." Door middel van de televisie kunnen de Oost-Duit sers een idee krijgen van hoe het er in het Westen uitziet. Men kan namelijk in het land de Westduitse televisie- produkties volgen. Toch moet het op dit moment beperkt blijven tot de beeld buis. aan een pogiing tot oversteken van de grens zijn immers afschuwelijke konsekwenties verbonden Zaterdagavond om 8 uur zal de beatclub Sarasani officieel worden ge opend. Aan de Kogerweg, even buiten Den Burg, zal de „beatminnende" jeugd een heel zomerseizoen kunnen dansen op de muziek van verschillen de dikwijls zeer bekende beat- groups van de overkant èn van Texel. De opening zal, zoals één van de orga nisatoren ons verzekerde een enorme klapper worden: naar alle waaischijn- lijkheid zullen die zaterdag de Hilver- sumse Falcons" zijn te bewonderen. Er staan voorts nog een aantal andere attracties op het programma, o.a. het officiële tintje moet immers be waard blijven zal er „iets" worden onthuld, (een lieverdje? red.) Het initiatief tot deze grote organi satie is uitgegaan van de „Sound Track Club" in samenwerking met enkele leden van de Texelse beatclub „Satis faction." De Sound Track Club is een jongerenorganisatie, die in verschillen de steden van ons land een grote popu lariteit geniet. Clubs uit Den Helder, Hilversum en Almelo hebben met el kaar contact opgenomen, hetgeen resul teerde in een „Sound Track Club Sarasani". Enkele weken is men bezig geweest de schuur te veranderen in een ruimte waar in ieder geval gedanst zal kunnen worden. Iedere avond van 8 tot 11 30 uur zal „Sarasani" geopend zijn Andere avonden Buiten het beatrepertoire, dat uiter aard verreweg de belangrijkste plaats inneemt, heeft men een aantal „super avonden" gepland. De organisatoren konden ons op dit moment reeds mee delen, dat 4 tot 6 maal in het seizoen een dergelijke avond georganiseerd zal worden. Wat het precies inhoudt, kan het beste worden aangetoond met een BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 22 tot en met 29 juni 1966 Geboren: Yvonne Agatha, dv. Jacob H Bakker en Theodora C. Veeger. Ondertrouwd: Leonard A. Schelfhout en Carla R. Sweere. Ondertrouwd: Jakob van der Kooij, oud 91 jaar; Elisa C. de Waard, wv. J. de Porto, oud 77 jaar. Brl..,. „r, Uiari bult.n r«r«al.oenM>Md d. r.d.kU* Als anwoord op de reactie van de heer J. Hidding zou ik willen beweren, dat er in het geheel geen sprake is van grieven aan de openbaarheid prijsgeven. Als U regelmatig deze krant leest, dan zult U ook wel weten, dat in iedere vergadering, waar dit recreatieplan ter sprake komt, grieven tegen dit plan zijn te horen Op Uw voorstel om kandidaat voor één der open bestuursplaatsen te wor den, kan ik tot mijn spijt niet ingaan. Als ik 10 jaar jonger zou zijn geweest, zou ik er misschien in positieve zin op gereageerd hebben. S. Keijser Rzn. (Discussie gesloten redactie) Verschffnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. TER OVERDENKING voorbeeld; zo zal één van deze avonden geheel in het teken staan van de Twin tiger Jaren. Concreet betekent dat: muziek uit die tijd, verschijnen in charlestonjurken en andere kleding stukken overeenstemmend met de mode van 1925. Belangstelling „Vele ogen zijn op dit moment op ons gericht," aldus André de la Porte, één van de animators van dit beatfestijn op Texel. „We zijn ons volledig bewust van onze verantwoordelijkheid en zul len alles in het werk stellen het de vakantiehoudende jeugd naar de zin te maken. Wij zijn voorts van mening, dat onze beatclub in een grote behoefte voorziet en de geschapen leemte (weg vallen van Casino te Den Burg) op een juiste wijze zal opvullen. Het is immers duidelijk dat een eiland zoals Texel, waar 's zomers zo enorm veel jongeren naar toe komen om er hun vakantie door te brengen, ook de beschikking moet hebben over de nodige voorzienin gen om deze jongeren het vermaak te verschaffen dat ze wensen. Endie wensen gaan tegenwoordig in de rich ting van de Beatmuziek. LEERLINGEN TEXELSE L.T.S. ONTVANGEN PRAKTISCHE LESSEN DOOR MIDDEL VAN WERKKAMP Deze week heeft voor de L.T.S. te Den Burg in het teken van de praktijk ge staan. Van maandag tot vrijdag is door leraren in samenwerking met vele an deren een werkkamp op Texel georga niseerd. De bedoeling van dit werk kamp is de leerlingen in staat te stellen hun technische vaardigheid, in groeps verband, in praktijk te brengen. De leerlingen waren ingedeeld in twee groepen, waarvan één was onderge bracht in „Uit en Thuis" (nabfj Paal 17) en de andere bij Bakker, Jonkersbergen, in Den Hoorn. Op het programma stonden de meest uiteenlopende punten, alle erop gericht het werken in groepsverband en onder eigen leiding te stimuleren. Zo werd er een hele hindernisbaan met construc ties van zo om en nabij de negen meter aangelegd in de Dennen nabij de speel weide. Ook maakte een excursie door de landschapstuin deel uit van het pro gramma, dat voorts diverse sporten (voetbal, rugby, atletiek) omvatte. Inte ressant was ook een kampinstructie van de A.N.W.B. De medewerking, die op allerlei ter reinen werd verleend was bijzonder groot; zo zorgden mevr. Appel, mevr. Bouwman, mevr. Blanken en mevr. Huizinga ervoor dat de deelnemers aan het kamp goed te eten kregen en assis teerden Marika Bouwman, Evelien Lap, Loeki Visser en Marijke Vlaming, allen leerlingen aan de Helderse Kweek school, bij de kampactiviteiten. Daar naast verleenden diverse instanties hun medewerking. De organisatoren verwachten dat deze week met praktische lessen een begin zal zijn van een te vestigen tra ditie. Afgeleid van het Griekse woord OIKOS dat betekent: huis. Intussen lijkt het wel duizend betekenissen te hebben gekregen. Maar toch gaat het om dat huis, waar mensen kunnen wo nen en leven, stil zijn en praten, lachen en huilen. Veelzijdig en verschillend en toch een en verbonden, zoals in een gezin. Waar ieder probeert het voor de ander moge lijk te maken om te leven. En waar je ook in groter verband samen komt, zoals gemeente of parochie of kerk, om dat je weet dat die anderen er net zo voor staan in dat proberen. Misschien wordt het alweer een afgejaagd woord: het voor elkaar leefbaar maken van deze wereld Dat doet b.v. de man die hier in De Cocksdorp aan de dijk werkt, hij maakt hei voor mensen in de .polder meer leefbaar, hij verhoogt voor ons de kans, om rustiger, veiliger te leven in ons huis, daarom is hij zo belangrijk in zijn werk. Want als de dijk doorbreekt spoe len de dominee, de dokter en de pastoor ook weg of onder Die ingenieur of die dragline-machinist bouwen aan het huis voor ons allen. En daarmee doen ze pre cies wat God van de mensen vraagt' maakt deze aarde leefbaar, bewoonbaar. Oekumenies: alleen in de kerk? In terkerkelijk? Dat is alleen maar een stap in de richting, naar de toekomst. Door je werk op het land, in het huishouden, in de fabriek op kantoor of waar cn hoe ook, meebouwen aan dat huis voor ons allen, daarin ligt een ge tuigenis een belijden of geloven, zo u wilt, dat Gods reddend handelen zich voltrekt in deze wereld, in mensen en samen met mensen voor elkaar. Dat kun je in de Bijbel vinden; niet om met teksten van die Bijbel elkaar om de oren te slaan. Wel om Gods wil tot redding en heil daarin te lezen. Heil voor allen zonder uitzondering. Want het huis dat we bouwen is voor allen. P Th. Brinkman Ben en Afke Kloosterman hadden de grootste moeite deze enorme snoek even voor de fotograaf op te tillen, zo zwaar was-ie De snoek had een lengte van 90 centimeter en een gewicht van 10 pond. Hij werd door de heer Klooster man in de aanvoersloot bij het gemaal Waal en Burg met een soort van dreg- haak gevangen In de sloot weet de heer Klooster man nog wel eens een visje boven water te halen, maar zo'n groot exemplaar heeft hij nog nooit gevangen ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 3 juli op om 4.25 uur en gaat onder om 21.02 uur. 6 juli op om 4.27 uur en onder om 21 00 uur. Maan: 2 juli V.M.; 10 juli L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 1 juli 7.25 en 19.49; 2 juli 8.12 en 20.34; 3 juli 8.53 en 21.13; 4 juli 9.32 en 21.50; 5 juli 10.09 cn 22.22; 6 juli 10.45 en 22.52; 7 juli 11.17 en 23.23; 8 juli 11.47 en 23.50: 9 juli 12.16 en Aan het strand ongeveer een uur e«rder hoog water.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1