a Kruisverenigingen bezorgd BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER rubriek voor I w-a»w«- LANDBOUW en VEETEELT Wij vragen uw aandacht voor Nieuwe autobus aanwinst voor Teso Bericht aan onze adverteerders „VERDRONKEN" BIETEN „Stand van de gewassen sterk verbe terd", schreven we in een vorig num mer. Ik kan me voorstellen, dat een aantal landbouwers deze enigszins en thousiaste uitspraak met enige bitter heid hebben gelezen. Enkele van deze landbouwers zullen daarbij gedacht hebben aan hun granen, die er een week geleden goed voor stonden, maar nu door de aanhoudende regen „gevloerd" zijn. Hoewel de bezwaren van een lege rend gewas op het moment in bepaalde opzichten minder groot zijn als gevolg van de nieuwere oogstmethoden blijft een gestreken gewas toch een nadeel. Vooral als dit strijken in een vrij vroeg stadium plaats heeft. Is de korrel een maal goed gezet, dan behoeft de op brengst er niet veel onder te lijden Mogelijk heeft een nog groter aantal boeren op akkerbouwbedrijven of ge mengde bedrijven gedacht aan de bieten. Want in tegenstelling tot de en thousiaste uitroep van de landbouwre- dacteur is de stand van hun bieten de laatste week sterk achteruit gegaan. Dit is plaatselijk zo erg, dat van een volko men mislukking kan worden gesproken. Van diverse kanten hoor je uitspra ken over de oorzaak van deze snelle achteruitgang. Daarbij is er één, die op het moment de bieten verbouwers nog al aanspreekt, nl. een nadelige werking van Pyramin, het chemische onkruid bestrijdingsmiddel. Na de tegenvaller wat de onkruidbestrijding betreft, krijgt het middel nu ook nog de schuld van de slechte stand op veel percelen. Nu is het een feit, dat je speciaal aan de onkruiden kunt bemerken, dat na de regen Pyramin nog weer aan het werk is gegaan Op heel wat percelen zie je kleinere en grotere onkruiden, die ken nelijk te lijden hebben van Pyramin. En we houden het niet voor onmogelijk, dat op bepaalde grondsoorten ook de bieten er nog iets van lijden. Maar de verschijnselen, die veel bie tentelers aan de werking van Pyramin menen te moeten toeschrijven, hebben daar naar onze mening niets of een heel klein beetje mee te maken Nadat o.g. maandagmorgen op de markt met diverse landbouwers over deze kwestie had gesproken, heeft hij een flink aantal percelen bieten beke ken. En op grond daarvan meen ik de conclusie te mogen trekken, dat de ster ke achteruitgang in stand voor vrijwel 100% is te wijten aan overlast van water Op een groot aantal goed ont waterde percelen is van geen achteruit gang in stand sprake en zijn de bieten ook de laatste week nog goed gegroeid. Op de percelen, waar schade voorkomt, is dit steeds op de lager gelegen plek ken, waar de laatste week regelmatig water staat, of op volkomen dicht ge slagen plaatsen, In enkele gevallen kan je ook vast stellen, dat de minder goede kalktoe- stand juist in deze omstandigheden een funeste werking heeft. „Zure ziekte" is een kwaal, die vooral optreedt bij koud en nat weer. Voor alle zekerheid hebben we op een perceel, waar gedeeltelijk Pyramin was gebruikt en voor een deel niet, de stand van de bieten vergeleken, maar er was geen enkel verschil te zien. Op grond daarvan is de redacteur van deze ru briek van oordeel, dat de schuld van de slechte stand van veel bieten is te wij ten aan wateroverlast. ONTWATERING Het artikeltje over de „Verdronken bieten' illustreert duidelijk, dat ik grote waarde hecht aan een goede water afvoer Is het daarmee niet in orde, dan kan dit herhaaldelijk aanleiding geven tot mislukkingen. Dit wordt in 19Gb', weer duidelijk gedemonstreerd. De moeilijkheden van dit voorjaar waren voor een flink gedeelte terug te voeren tot overlast van water. Als ge volg daarvan kon er te laat gezaaid worden en had de structuur zo sterk ge leden, dat toen er eenmaal gezaaid kon worden de ontwikkelingskansen voor de gewassen slecht waren. En in de laatste weken maken we het mee, dat we in minder dan twee weken tijd van een toestand van verdroging terecht kunnen komen in omstandigheden, waarbij gro te schade optreedt door een teveel aan water op niet goed ontwaterde perce len. Waarbij we uiteraard niet moeten vergeten, dat een hoeveelheid regen van meer dan 100 mm in deze tijd van het jaar wel een grote uitzondering is. Lk geloof, dat de meeste akkerbou wers het er wel mee eens kunnen zijn, dat een teveel aan water over het alge meen meer schade doet dan een periode van droogte. Nu zou ik niet graag beweren, dat in alle gevallen, waarbij op het moment schade optreedt door wateroverlast van nalatigheid van de landbouwer moet worden gesproken. Op bepaalde plaat sen kan met recht worden gesproken van „onvoorziene gevallen." Daarnaast zijn er evenwel heel wat voorbeelden, waarvan men moet zeggen, dat het te voorzien was, dat dit vroeg of laat vast moest lopen. Er zijn op ons eiland vrijwel geen plaatsen aan te wijzen, waar de grond als bouwland gebruikt kan worden zon der een goede drainage. En dit kan zeker niet op de zwaardere gronden. Meent men dit toch te moeten wagen, dan neemt men zeer grote risico's. Er zijn op het moment nog al wat pacht boeren in de ruilverkaveling, die per jaar een bedrag van 75,per bunder moeten betalen voor een nieuwe drai nage. Dit is zeker geen gering bedrag. Het staat voor ons echter onomstotelijk vast, dat het vele malen beter is om per jaar een dergelijk bedrag te betalen, dan het onverantwoorde besluit te ne men om percelen als bouwland te gaan gebruiken zonder een goede wateraf voer. Jammergenoeg heeft lang niet ieder een, die daarvoor de kans had, gebruik gemaakt van de mogelijkheid om op ruilverkavelingsvoorwaarden de grond te laten draineren. Die kans is op het moment niet meer aanwezig. Maar ook al moet men met minder gunstige voor waarden werken, dan geldt het nog, dat een naar verhouding duur ontwate ringssysteem altijd goedkoper is dan een mislukt gewas. Straks staat U weer voor de keus wat er op het gebied van de ontwatering moet worden gedaan. Denkt U dan ook nog eens aan de lessen van dit jaar HET BEHOUD EN HERSTEL VAN DE STRUCTUUR Het woord „structuur" is langzamer hand een bekend woord geworden. Het wordt in allerlei verband gebruikt. In de landbouwpers kom je herhaaldelijk het woord „structurele maatregelen" tegen. Het gaat dan over zaken, die te maken hebben met grote en kleine be drijven, het uitkopen en vergroten van bedrijven, enz. Met andere woorden over de opbouw van de boerenmaat- schappij. Als hierboven wordt gesproken van behoud en herstel van de structuur, dan gaat het over het belangrijkste pro- duktiemiddel van de landbouwbedrij ven, nl. de grond. En ook hier moeten we denken aan een zekere „opbouw". In zekere zin is de grond, die een boer tot zijn beschikking heeft een vaststaand iets. Hij heeft zand-, zavel- of kleigrond tot zijn beschikking. Maar het is beslist niet zo, dat de landbouwer geen enkele invloed kan uitoefenen op het gedrag van die grond. Ook bij grond kunnen we spreken van onderhoud en herstel. Een belangrijk, om niet te zeggen een onmisbaar, middel daarbij zijn de orga nische stoffen. Er is geen grond, die daar buiten kan, hoewel de ene grond in dit opzicht hogere eisen stelt dan de ande re. Lichte, humusarme zandgronden TRANSPORTBEDRIJF J. BROUWER OVERGENOMEN DOOR RIEN BAKKER OOSTEREND Het transportbedrijf J. Brouwer te Oosterend is overgeno men door Rien Bakker te Oudeschild. De nieuwe leiding heeft reeds te kennen gegeven dat het bedrijf op dezelfde voet zal worden voortgezet. Maandag is de spiksplinternieuwe autobus (aankoopprijs ƒ80.000,van de N.V. TESO op Texel aangekomen. Hij is een stuk groter dan de andere bussen van de N.V. Lengte nieuwe bus 11.80 meter (lengte andere bussen 9,28 m. en 10.80 m.) Woensdag werd een proefrit met de nieuwe aanwinst ge maakt. De bus is zowel geschikt voor de nor male lijndienst als voor touringcar. Men heeft bewust gezocht naar dit compromis: het middenpad is ruim ge noeg voor de lijndienst, achter in de bus heeft men een bergruimte gecreëerd. De nieuwe DAF heeft in totaal 52 zitplaatsen en 27 staanplaatsen (verge- ïjk andere bussen 38 zitplaatsen en 16 staanplaatsen). Opmerkelijk m dit nieu we model is de verwarming. De bus wordt onafhankelijk van de motor ver warmd. Dat zou betekenen dat bij lange wachttijden m de winter niets van de warmte verloren gaat. Technisch zijn de volgende gegevens van belang: De topsnelheid is 110 km, het gewicht bijna tien ton. De bus is uitgerust met een DAF Leyland motor. Het aantal pk is gelijk aan 180 (andere bussen 115 pk). Gasteren werd de bus al gebruikt voor de wekelijkse rondrit over Texel. De eerste groep, die ermee naar de overkant gaat is de Muziekvereniging „Excelsior" uit Oosterend. Zij gaat naar een muziekconcours in Bolsward. De „Margaretha Sinclair Band" zal met de nieuwe bus naar Duitsland gaan. BLSCiicrtiVi i y^BRUINT SNÉL „schreeuwen" als het ware om stalmest, groenbemesting, compost, enz. Maar ook de stugge, slecht doorlatende kleigron den hebben dringend behoefte aan or ganische voeding. Als er in een tijd van wateroverlast sprake is van mindere of meerdere schade, dan kan ook het feit of er vol doende aandacht is gegeven aan de voorziening met organische stoffen een grote rol spelen. Over enkele weken komen de eerste percelen weer vrij. In een aantal geval len zal het nodig zijn bewerkingen te gaan uitvoeren om wortelonkruiden te bestrijden. Ook dat is zeer belangrijk Is dit niet nodig, dan is er maar één goede bestemming voor alle percelen, die vóór 15 augustus vrij komen, nl. het zaaien van een groenbemestingsgewas. In de periodieken van de verschillende leveranciers op ons eiland vindt U di verse groenbemestingsgewassen aange boden. U kunt hieruit zeker een keus doen. Bijzondere aandacht vragen wij voor de grassen. Zowel Italiaans raai- gras als Westerwolds raaigras zijn uit stekend geschikt voor dit doel. Deze ge wassen combineren een flinke boven grondse massa met een zeer uitgebreid wortelstelsel. Op bedrijven, waar ook vee wordt ge houden kan een gedeelte van het gras eventueel gebruikt worden voor de di recte voeding van het vee. Ook dan kan de structuurverbeterende werking nog belangrijk zijn. Hebt U de kans om zo wel het bovengrondse deel als de wor telmassa aan de grond te schenken, dan duwt U de structuur in één klap een heel eind in de goede richting. Een eer ste stap is, dat U het zaaizaad voor het groenbemestingsgewas dat U kiest tij dig bestelt. 14. „Mamaar dat is toch werkelijk de br. .brutaliteit ten top!" plofte brigadier Piet en hij barstte haast uit zijn vel van kwaadheid. „Wat is de brutaliteit ten top, meneer de brigges?" zalfde toen een stem. „O! Ben jij daar ook weer?" knarse tandde Piet, met afschuw de morsige figuren bekijkend van Ranzige Rinus en zijn zoontje Slonzinge Sjakie. „Heb jij mij niet verteld, dat dit huisje al jéaa- ren leeg stond „Een kleine vergissing," ginnegapte Rinus. „Het héb jare leeggestaan! Jan tje en Sjarl hebben het vorige maand van mijn gehuurd! Ik ben de eigenaar van dit riante perceel, begrijp U wel? Ja ja, ik ben dus ook eigenaar van die kapotgelope deur! Wat voor schadever goeding denkt de pliesse mijn nou te geve voor dat vakkundig stukkie 'in mekaar ra mme van een fraaie, eike- houte voordeur? U heb het zelf gedaan, brigges!" „En vertel jij mij maar eens waar die telefoon gebleven is, die hier aan de muur zat!" bulderde brigadier Piet. „Haha, gefopt. Die heb pappa zellef weggehaald.wilde Slonzige Sjakie zeggen, maar pats! Daar had het ventje alweer een daverende optater van zijn liefhebbende vader te pakken. Schel dend vloog het knaapje er vandoor en vader riep hem na: „Brutaal snotjong!!' Vervolgens richtte hij zich tot brigadier Piet en zuchtte: ,,Het is een moeilijk opvoedbaar kereltje. „Waar is die telefoon gebleven?" in formeerde de brigadier staalhard „Hier is nog nooit tellevoon geweest," teemde Rinus. „Wat mot een eenvoudig mens in deze arme buurt nou met telle voon doen? Zeg nou zellef!" „Ik zal informeren bij de telefoon centrale," antwoordde de brigges. „Daar kunnen ze precies vertellen wel ke huizen telefoon hebben „Dat mot je dan vooral niet late grijnslachte Rinus en ook hij stapte met de neus in de wind het huisje weer uit. En dat hij in zijn verwatenheid nog even tegen een deurpost opbotste was dan misschien pijnlijk voor hem zelf, maar voor het verhaal doet het eigen lijk niet veel terzake. De drie nationale kruisverenigingen Het Groene Kruis, Het Wit-Gele Kruis en het Oranje-Groene Kruis hebben tegenover de vaste commissie voor de volksgezondheid van de Tweede Kamer hun ernstige bezorgdheid geuit over het door de minister gevoerde sub sidiebeleid ten aanzien van maatschap pelijke gezondheidszorg. Naar de me ning van de kruisorganisaties dient er gelijkwaardigheid in do financiering te zijn tussen de maatschappelijke gezond heidszorg en de zorg, die uit sociale ver zekeringen wordt gefinancierd. In dit opzicht bestaan er thans duidelijk onge lijke posities. Ook de Volksgezondheid- nota is op dit punt bijzonder vaag en de bestaande onzekerheid, die door het on derhavige subsidiestelsel wordt opge roepen, lijkt derhalve voor de kruisver enigingen gehandhaafd te blijven. De kruisverengingen achten het noodzakelijk, dat de centrale overheid thans op korte termijn een duidelijke uitspraak doet over de wijze, waarop naar haar mening het recht op finan ciering voor de maatschappelijke ge zondheidszorg en in casu de kruisver enigingen moet worden gerealiseerd. Bij handhaving van het subsidiestelsel zal de overheid de garantie moeten geven, dat de huidige onhoudbare toestand wordt beëindigd. Het is onaanvaardbaar dat van jaar tot jaar in onzekerheid moet worden geleefd. Kan de gevraagde garantie via de subsidiëring niet wor den gegeven, dan zal een andere oplos sing moeten worden gezocht. Daarbij kan dan worden gedacht aan zieken fondsfinanciering van de totaliteit van het werk der kruisverenigingen, waar bij door overheidssubsidies tezamen met de inbreng van de ziekenfondsen en eigen middelen, een volledige financie ring wordt bereikt. GESLAAGD Mevrouw K. Nowak-Kooiman en mej. Brigitte Blok, beiden uit De Koog, zijn enkele dagen geleden in Utrecht ge slaagd voor het Horeca-examen, uit gaande van de Stichting Vakonderwijs Horeca. Zij waren in de wmtermaanden niet in de gelegenheid de cursus van de Horeca te volgen en hebben zodoen de dit resultaat door zelfstudie bereikt. GETUIGSCHRIFTEN BEHAALD Aan de Vakschool voor Meisjes voor Den Helder en omstreken zijn door de Texelse meisjes de volgende resultaten bereikt: Bevorderd van het eerste naar het tweede leerjaar: mej. A M. Maat, mej. M. J. Ran en mej. M. J. Slikker. Het getuigschrift kostuumnaaister werd behaald door: mej. C. C. Beem- sterboer en E. Zielman. Het getuig schrift van de 1-jange Vormingsklas werd behaald door M. N. de Graaf, J. A. M. Kuip, M. C. Peetoom en A. J. Witte. STORMACHTIGE WEER OORZAAK VAN VEEL SCHADE Het stormachtige weer van de laatste dagen is er oorzaak van geweest, dat op verschillende plaatsen aan de Neder landse kust flinke schade is aangericht. Het prachtige weerbeeld van de eerste weken van juni heeft moeten plaats maken voor een veel minder mooi weer type. De golven werden door een krach tige wind, die hier en daar zelfs de vorm van een ware storm aannam, hui zenhoog opgestuwd en sloegen te plet ter even voor de duinenrand, dikwijls een strandhuisje op hun weg meene mend. Ook op Texel waren er kritieke ogen blikken, vooral aan het strand bij De Koog en Paal 17. De golven spoelden onder het paviljoen door van de heer P. Kooiman aan het Kogerstrand en menig strandhuisje werd met bruut geweld van zijn plaats verschoven. Ook bij Paal 17 had men met grote moeilijkheden te kampen Vele badgasten stonden verkleumd de werkzaamheden aan het strand te bekijken. Het geheel vormde een triest en onwerkelijk beeld... ZOMER '66. TEXELSE MARKT Maandag werden op de markt te Den Burg 320 lammeren aangevoerd, die prijzen opbrachten van ƒ70,tot 90,Voorts 5 nuchtere kalveren ƒ85,— tot ƒ160,—. ZONDAGSDIENST DOKTOREN van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Dokter COUTINHO, tel. (02220) 2023 (voor praktijken doktoren Coutinho, Elias en Van Loon) Dokter BARNARD, tel. (02223) 234 (voor praktijken doktoren Barnard en Siebinga) DIERENARTSEN ingaande zaterdagmorgen 12 uur; J. BEEKMAN, tel. (02220) 2936. GROENE KRUIS (v/h Witte Kruis) ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur Zr. RIETVELD, De Cocksdorp, tel. (02222) 292. OPENBARE BIBLIOTHEEK Leeszaal en bibliotheek: maandag 11 tot 12 uur; woensdag 14.30 - 15.30 uur en 19.30 - 21.30 uur; vrijdag 19.30 - 21.30 uur. Jeugd: woensdag en vrijdag van 15.30 - 17.30 uur. Leeszaal (geen uitlening): maandag 15 30 - 17.30 uur en 19.30 - 21 30 uur. In dit verband kan als nadrukkelijke mening van de kruisverenigingen te kennen worden gegeven, dat zij b.v. niet zullen kunnen accepteren, dat het werk van de wijkverpleegsters in het kader van de ziekenfondsfmanoiering zou worden gébracht, terwijl het overige werk op een andere manier financiële middelen zou moeten aantrekken. Wanneer wordt gesproken over zie kenfondsfinanciering voor het kruis werk, dan kan dit alleen een thema van discussie zijn, wanneer men het totale financieringsprobleem van de kruisver enigingen in deze discussie betrekt. Voorts hebben de kruisverenigingen hun grote verbazing erover uitgespro ken, dat de funktie van de provinciale kruisverenigingen in de Volksgezond- heidsnota ampe aan de orde komt, ter wijl juist deze provinciale kruisvereni gingen niet alleen de leiding zullen moeten hebben bij de ontwikkeling van regionale organisatievormen, doch ook leiding en begeleiding aan het uitvoe rende werk zullen moeten geven. Tenslotte wordt gevraagd de rechts positie voor de bij de kruisverenigingen werkzame funktionarissen te willen verzekeren. Bij het huidige financie ringssysteem is die rechtspositie geens zins gegarandeerd. Het is voor de kruis verenigingen een ondragelijke gedachte dat het personeel in dienst van hun organisatie dn dit opzicht nog steeds in een ongunstige positie verkeert, het geen een bedreiging vormt van de con tinuïteit van dit stuk gezondheidszorg, welke continuïteit ook in de Volksge- zondheidsnota als een belangrijk punt wordt genoemd. GESLAAGD Aan de - in vakkringen befaamde - bakkersvakschool te Wageningen slaag de voor het eindexamen J. H. Dros te Oudeschild. Evenals na het eerste jaar eindigde de jonge Dros als eerste, waarmee hij een door de meelfabriek „De Sleutels" uitgeloofde premie van ƒ1500,in de wacht sleepte. Proficiat CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 6 juli a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren Den Hoorn: 13.0013.30 uur; Oosterend en De Waal: 13.3014.00 uur; De Cocksdorp en Eierland: 14.0014.30 uur; De Koog: 14.30—15.15 uur. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 3 juli 1966 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Frocntjes Voorbereiding H. Avondmaal 19.30 uur ds Froentjes. H. Avondmaal De Cocksdorp 10 uur ds. Soesan Extra collecte voor de eredienst Den Hoorn 10 uur ds Oskamp De Koog 9.00 uur ds. Waardenburg 10 30 uur dr. G. Hartdorff, van Amsterdam 19.30 uur ds. T. S. van Leeuwen, jeugddienst 9.00 en 10.30 uur Kinderdienst in „De Schuilhut" De Waal 10 30 uur ds. Waardénburg Oostcrcnd 9.30 uur ds Beerthuis kerkcraadskascollecte Oudeschild 11 uur ds. Beerthuis DUITSE DIENST De Koog 9 30 uur ds Zühlke van Hamburg in de Doopsgezinde kerk GEREFORMEERDE KERK Den Burg 8.45, 10 00 en 19.30 uur ds. Uidam Oosterend 9.00 en 10.30 uur ds. Van Leeuwen 19.30 uur ds. H Schut. Bussum GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 11.30 en 16.30 uur Leesdienst in de Hervormde kerk Dinsdagavond 7.30 uur ds. J. Karens, van Nieuwerkerk in de Ned. Herv. kerk GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Den Burg 10.45 en 15.30 uur ds. P. P Goossens, van Schouwerzijl in de Doopsgezinde Kerk DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9 30 uur mej. Van Zetten De Koog 10 45 uur mej. Van Zetten Den Hoorn 19.30 uur mej. Van Zetten FOLKLORE WEER BEGONNEN Afgelopen woensdag is de Stichting Folklore Texel weer met haar weke lijkse programma gestart. Nieuw ele ment was de puzzeltocht voor kinderen. De belangstelling was voor een eerste keer zeer behoorlek. De weersomstan digheden waren van dien aard, dat een bezoek aan het strand absoluut tot de onmogelijkheden behoorde. Velen ver kozen daardoor de festiviteiten in Den Burg Ook in de avonduren was er een levendige drukte in de hoofdplaats. Nu de stroom advertenties weer groter wordt, blijkt het noodza kelijk onze adverteerders met enige klem te wijzen op de INZENDINGSTERMIJN VAN ADVERTENTIETEKSTEN Voor de krant van dinsdag moeten de teksten op de eraan voorafgaande VRIJDAG vóór de middag in ons bezit zijn. Voor de krant van vrijdag is de uiterste termijn WOENSDAG vóór 12 uur 's middags. Van later ontvangen tekst of drukrnateriaal kan plaatsing be slist niet worden gegarandeerd. W(j verzoeken onze adverteerders in hun eigen belang drin gend attent te willen blijven op genoemde regeling. Dir. Texelse Courant.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 2