Actie wekt reactie X Ha, dat moet u vaker doen Slagroom erop HET GEHEIM VAN rubriek voor °n,u>r LANDBOUW en VEETEELT >.u Vaak doen dit seizoen: aardbeien met slagroom. 5V2 RENTE DOMINEERT NU NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De laatste weken bemerkte ik weer duidelijk, dat deze artikeltjes door èen aantal mensen worden gelezen. Niet alleen door mededelingen, dat men het in bepaalde opzichten met mij eens was, maar ook door opmerkingen, dat de persoon in kwestie er een gewoonte van maakte deze rubriek te lezen, maar in veel gevallen de mening van de re dacteur van deze rubriek niet deelde. Nu vind ik dit laatste helemaal niet erg. Ik schaam mij er niet voor om te vertellen, dat ik het prettig vind om te bemerken, dat deze rubriek wordt ge lezen en de man of vrouw, die dit met kritiek doet is me liever dan zij, die deze rubriek volkomen negéren. Bovendien geeft kritiek, die je te horen krijgt de schrijver de gelegenheid om daarop te reageren en de kwestie waarom het gaat nog beter uit de doe ken te doen. Veel te veel stikstof De eerste opmerking, waarop ik dit keer wil ingaan is deze. De man in kwestie zei dit: „Met wat je schrijft over de stekels kan ik het wel eens zijn, maar met je telkens herhaald advies om stikstof te strooien beslist niet." Bedoelde veehouder vertelde mij toen, dat zijn colléga-veehouders in de naaste omgeving veel meer stikstof strooiden dan hij en dat dit duidelijk te zien was aan de kwaliteit van het grasland. Die ging bij de buren hard achteruit. De klaver was totaal ver dwenen en ook de opbrengst werd dui delijk minder. Hoewel bedoelde vee houder niet in de portemonnee van de 'buren had gekeken, was hij toch van oordeel, dat hij het financieel zeker niet slechter maakte dan zij. U begrijpt, dat op deze opmerking een „praatje" is ge volgd. Daarvan wil ik hier iets weer geven. Het lijkt me helemaal niet onmoge lijk, dat in bepaalde gevallen de kwali teit van het grasland indirect door ge bruik van veel stikstof achteruit gaat. Opvoering van de stikstofgift moet be slist gevolgd worden door een aanpas sing van de bedrijfsvoering. Als m het voorjaar vroeg en ruim stikstof wordt gegeven, dan zal dit betekenen, dat er vroeger moet worden gemaaid. Als het grasland betreft, dat de hele winter leeg heeft gelegen, dan zal het tijdstip van maaien zo vroeg moeten zijn, dat hooien wellicht nog niet mogelijk is. Men moet dan kuilen. Gaat men toch op dezelfde tijd als voorheen maaien, dan is de snede zo zwaar, dat het grasland al vóór het maaien en ook heel vaak nog in de periode, dat het gras op het land ligt zo lijdt, dat de kwaliteit hard achteruit gaat. In zo'n geval kan je de stikstof de schuld geven, maar dit lijkt me niet juist. De schuld moet hier worden ge zocht bij een niet aangepaste bedrijfs voering. Er is nog een tweede mogelijkheid, waarbij het grasland, mede door zware stikstofgiften, in kwaliteit kan achter uitgaan. Ik denk hierbij aan lichte, droge zandgrond. Als op deze van na ture onvruchtbare grond alles gedaan wordt om een zo hoog mogelijke op brengst te krijgen, dan is m.i. de kans 14 Ruth vond 't steeds moeilijker haar aandacht bij de bedrukte bladzijde vóór haar te bepalen. Wat was ze dwaas ge weest O, als ze maar iemand had om mee te praten, iemand die haar raad kon geven! Ze had nooit eerder deze wens gekoesterd; ze zou schamper ge lachen hebben bij de gedachte, meer op iemand anders oordeel te vertrouwen dan op dat van haarzelf, maar nu wat was er toch met haar? Zij, Ruth Kettering, was door een panische schrik bevangen. Ja, zo was het juist uitge drukt. Ze wierp ongemerkt een blik op haar reisgenote. Als ze maar eens zo iemand kende, vriendelijk, koel, kalm, sympa thiek. Met zo iemand zou ze kunnen praten. Maar men kan toch moeilijk vertrouwen stellen in een vreemdelin ge. Ze nam het magazine weer op. Werkelijk, ze moest zich beter beheer sen. Het was tenslotte haar eigen vrije wil geweest. Wat had ze toch nu toe weinig geluk gekend! Ze zei rusteloos tot zichzelf: „Waarom zou ik niet ge lukkig zijn? Niemand zal het ooit weten." Ruth hield niet van koude en ze was blij toen ze op de boot van Dover de hut betrad die zij telegrafisch had laten reserveren. Al wilde ze het tegenover zichzelf niet bekennen, ze was nu toch liever alleen. Nadat ze te Calais aan wal was gestapt en zich met haar kamenier in het dubbele compartiment in de blauwe trein had genesteld, ging ze naar de restauratiewagen. Met een schokje van verrassing zag ze tegenover zich aan het kleine tafeltje dezelfde vrouw die haar vis-è-vis was geweest in de pullman. Een licht glimlachje verscheen op het gezicht van beide vrouwen. „Dat is toevallig," zei mrs. Kettering. „Ja," zei Katherine, „er gebeuren soms vreemde dingen." Een bediende holde langs de beide vrouwen met de wonderbaarlijke snel heid die aan de Compagnie des Wagons- Lits eigen is, en plaatste twee koppen bouillon op het tafeltje. Toen de omelet op de bouillon volgde, zaten ze samen prettig te praten. „Het zal heerlijk zijn van de zon te genieten," zuchtte Ruth. „Ik denk dat het een eigenaardig ge- op verval van het grasbestand zeker aanwezig. Wij bemerken dit duidelijk op het bedrijf van de heer Tjepkema. Wat het grasbestand betreft is de kwa liteit van de weiden in het eerste jaar van inzaai het beste. In het tweede jaar zijn bepaalde grassoorten en vooral de klaver voor een goed deel verdwenen. En in het derde jaar vind je practisch geen klaver meer. Op genoemd bedrijf gaat de ploeg er dan weer in en ik ge loof, dat dit voor dergelijke grond min of meer een eis is. Niet domweg stikstof strooien O.g. heeft de man met wie dit gesprek werd gevoerd ook op het volgende ge wezen. Het is beslist niet zo, dat ieder een de maximale hoeveelheid stikstof moet strooien. Dit moet bedrijf voor bedrijf worden bekeken. Voor een vee houder met een „klein" bedrijf ligt dit anders dan voor zijn colléga, die met naar verhouding weinig mankracht op een groot bedrijf zit. Als een veehou der voor de taak staat om van een be trekkelijk kleine oppervlakte grond toch een inkomen te halen, dan zal hij „Komt u veel aan de Riviera?" „Neen, dit is mijn eerste bezoek." „Hoe is het mogelijk!" „U gaat zeker ieder jaar?" „Vrijwel. Januari en februari zijn in Londen niet om uit te houden." „Ik heb altijd op het land gewoond. Daar zijn die maanden ook niet erg aanlokkelijk. Bijna altijd regen." ,.Hoe kwam u ertoe zo plotseling op reis te gaan?" „Geld," zei Katherine. „Tien jaar lang ben ik juffrouw van gezelschap geweest met juist genoeg geld om sterke schoe nen te kopen; nu heb ik een erfenis ge kregen die men een kapitaal toelijkt, al zal het dat voor u vermoedelijk niet zijn. Ik heb de indruk dat u zeer rijk is. Maar misschien heb ik ongelijk." „Neen," antwoordde Ruth, „u hebt het niet mis." Plotseling werd ze heel ernstig. „Ik zou graag willen dat u me eens zei welke andere indrukken u nog van me gekregen hebt." „Als u dat graag hebt, wil ik het u wel zeggen. Maar u moet me niet bru taal vinden. Ik kreeg aan het Victoria- Station de indruk dat u om de een of andere reden heel ongerust was, en dat speet me voor u." „U heb gelijk. U hebt volkomen ge lijk. Ik zit in vreselijke moeilijkheden. Ik ik zou u graag iets ervan vertel len, als u dat goedvindt." „Vreemd," dacht Katherine bij zich zelf. „In St. Mary Mead vertelden de mensen me ook altijd alles, en nu is het hier alweer net zo. En ik heb heus geen behoefte altijd jammerklachten aan te horen." Maar ze antwoordde vriendelijk „Vertelt u maar." De lunch was juist afgelopen en zon der erop te letten dat Katherine haar koffie nog niet op had, zei Ruth: „Gaat u dan mee naar mijn coupé." Het waren twee afzonderlijke com partimenten met een verbindingsduur ertussen. In het andere compartiment bevond zich een meisje dat Katherine reeds aan het Victoria Station had op gemerkt en dat nu een grote leren kof fer met de initialen R.V.K. erop dicht deed. Mrs. Kettering trok de verbin- dmgsdeur dich en viel neer op haar plaats. Katherine ging naast haar zitten „Ik zit in moeilijkheden en ik weet als het niet uit de lengte kan uit de breedte moeten halen. Hij zal zijn be drijf dan tot het uiterste moeten ver groten o.m. door gebruik van veel stik stof. En we zijn er nog niet van over tuigd, dat bij een goed aangepaste be drijfsvoering zijn bedrijfsresultaat min der goed behoeft te zijn dan van een collega met meer grond. Hoe de stekels bestrijden? De man, waarover ik hierboven sprak was het dus, wat de bestrijding van ste kels betreft met ons eens. Een oudere Texelse Boer daarentegen niet. Hij stond er volkomen achter, dat de be strijding van stekels aandacht werd ge geven, maar hij meende, dat dit alleen mogelijk was op de „ouderwetse" wijze, nl. door ze te hakken. Laat ik direct zeggen, dat er voor beelden voldoende zijn, waaruit geble ken is, dat het hakken van stekels een zeer effectieve methode is. Je raakt ze op deze wijze na enkele jaren zeker kwijt. Maar Naar ik meen zou ik met evenveel recht kunnen zeggen, dat het maaien van graan met de zicht en het rooien van aardappelen en bieten met de hand voordelen heeft boven de tegenwoordi ge oogstmethoden. Maar welke boer ziet er nog kans voor om het zo te doen? Dit geldt voor het hakken van stekels even sterk. Ik geloof, dat er weinig A.O.W.-trek- kers zijn, die er nog voor voelen om met de stekelhakker te veld te gaan en voel zal zijn." niet wat ik doen zal," begon ze. „Er is een man van wie ik houd, werkelijk heel veel houd We mochten elkaar al lijden toén we nog jong waren, maar we werden wreed en onrechtvaardig van elkaar gescheiden. En nu komen we weer bij elkaar." „Ja?" „Ik ik ga nu naar hem toe. O, u zult wel denken dat het helemaal ver keerd is, maar u kent de omstandig heden niet. Mijn man is onmogelijk. Hij zelfs bij het uitbetalen van een zeer be scheiden loon zou deze wijze van be strijding nog duur zijn. Bovendien geloof ik niet, dat het hak ken van stekels de enige goede methode is. Er zijn ook voorbeelden, waarbij het spuiten met chemische middelen de boe ren er af heeft geholpen. Maar net zo min als je met één keer hakken de stekels kwijt raakt is dit ook met spuiten het geval. Het is een kwes tie van volhouden. Dat wordt naar onze mening nog al te veel vergeten. En het moet me uit de pen, dat het loon voor dat volhouden toch wel de moeite waard is. Want een perceel gras land zonder stekels en ruige plekken is toch oneindig veel mooier dan een ver waarloosd perceel met stekels als den nenbomen en bossen gras, waarin de schapen verdwijnen. Hoe ontstaan „ziekten''? Het staat voor mij vast, dat lang niet iedereen het eens is met mijn artikeltje over „Vedronken bieten" in een vorig nummer. Ook na het schrijven hiervan is mij nl. gebleken, dat een aantal land bouwers van mening blijft, dat het on kruidbestrijdingsmiddel Pyramin de boosdoener is. Voor o.g. staat het op dit moment vast, dat Pyramin in bedoelde gevallen geen of een volkomen onbete kenende rol heeft gespeeld We hebben de laatste dagen nl. nog weer enkele percelen gezien, waar geen Pyramin is gebruikt en waar de afwijkingen in de bieten minstens even sterk zijn als in heeft me schandalig behandeld." „Ja?" zei Katherine weer. „Waarom ik me niet op mijn gemak voel, is dit. Ik heb mijn vader bedrogen Hij was het die me vandaag naar het station bracht. Hij wil dat ik zal schei den van mijn man, en natuurlijk heeft hij er geen idee van dat ik die andere man ga opzoeken. Hij zou het ontzet tend dom van mij vinden." „Nu, vindt u dat dan zelf ook niet?" ,,Ik ik geloof het wel. Maar ik kan niet meer terug. Alles is geregeld, en percelen, waar het onkruidbestrijdiri middel wel is gebruikt. Het is mij in de gesprekken, die hierover had nog weer eens duide gebleken, dat men bij het voorkoi van afwijkingen telkens weer verg dat het ontstaan van een afwijking v wel nooit één oorzaak heeft. Dat g< voor ziekten bij mensen, dieren en pl ten. Het is vrijwel altijd een samen: van meerdere factoren. Waarom wc onder gelijke ongunstige omstandig den de ene mens verkouden en de an niet? Of nog erger: Waarom krijgt een t.b.c. en de ander niet? Ik gel dat we hierbij vooral moeten den aan het feit, dat bij de mens, die 2 wordt al één of meer ongunstige fac ren aanwezig zijn, die hem vatbaar ken voor ziektekiemen. Die ziektek is dan de droppel, die de emmer c overlopen. Voor dieren geldt hetzelfde. Als onder ideale omstandigheden wor gehouden zal de weerstand tegen a vallen van bijv parasieten veel grc zijn dan wanneer het lichaam is zwakt door slechte verzorging. Voor planten ligt dit al net zo. V een gewas, dat een slechte begins heeft gehad door een minder go structuur zijn de kansen op aantasi door een ziekte veel groter dan voor gewas, dat vlot van start is gegaan, gewas, dat groeit op een grond, waai kalktoestand maar net voldoende is, bij tegenslag door koud en nat \v veel eerder afwijkingen gaan verto dan een gewas, dat onder ideale standigheden staat. De vroegere landbouwconsultent Cleveringa heeft eens gezegd, dat mensen, dieren en planten, die d slechte omstandigheden ondermijnd de poorten in de huid open staan, ziektekiemen kunnen zo naar bin wandelen. Ik geloof, dat in deze spraak een grote kern van waarheid De stand van zeer veel percelen ten is de laatste weken hard achte gegaan. De omstandigheden waren buitengewoon slecht. Een vrij lage te peratuur met een veel te grote hoev heid water! Gewassen op goede gr hebben dit overleefd. Als het ecl door een slechte structuur, een min goede kalktoestand, slechte ontw; ring, slempige grond of nog anc oorzaken toch al niet goed zat, wat ongunstige weer de laatste oorzaak, een ernstige terugval van de stand gevolg had. OPENBARE BIBLIOTHEEK Leeszaal en bibliotheek: maandag 11 12 uur; woensdag 14.30 - 15.30 uur 19.30 - 21.30 uur; vrijdag 19.30 - 2 uur. Jeugd: woensdag en vrijdag van 15.1 17.30 uur. Leeszaal (geen uitlening): maan 15.30 - 17.30 uur en 19.30 - 21.30 uuj CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 6 juli a.s. worden de moe van de buitendorpen verwacht op de volg< uren Den Hoorn: 13.0013.30 uur; Oostcrcud De Waal: 13.3014.00 uur; De Cockstf en Eierland: 14.0014.30 uur; De K 14.30—15.15 uur. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 5 juli 10 09 en 22.22; 6 juli 10.45 en 22 7 juli 11.17 en 23.23; 8 juli 11.47 en 22 9 juli 12.16 en Aan het strand ongeveer oen uur ce hoog water. het zou hem het hart breken." „Gelooft u dat toch niet! Harten nogal stevig." „Hij zal denken dat ik geen m heb, dat ik wispelturig ben." „Ik geloof dat u iets heel dwaas g doen," zei Katherine. „U zult dat ook wel inzien." Ruth Kettering verborg haar gezi in haar handen. „U moet wel deni dat ik krankzinnig ben, omdat ik zo gen u spreek. Maar ik weet zeker dal iets vreselijks zal gebeuren." „Zet dat toch uit uw hoofd," Katherine. „Probeer flink te zijn. U uw vader bijvoorbeeld een telegi kunnen zenden uit Parijs en hij zou delijk naar u toe komen." Ruths gezicht klaarde op. „Ja, dat zou ik kunnen doen. Li oude vader! Het is vreemd, maar ik vóór vandaag nooit geweten hoevee van hem houd." Zij ging rechtop zit en droogde met een zakdoek haar nen af. „Ik ben heel dwaas geweest dank u wel dat u me hebt laten praten. Ik weet niet hoe ik toch in 1 vreemde toestand ben geraakt." Katherine stond op. „Ik ben blij dat u zich beter voe zei ze, terwijl ze trachtte haar stem •gewoon mogelijk te doen klinken, ze voegde erbij: „Ik moet nu teruggaan naar n eigen coupé." Zij kwam uit de deur in de gang, hetzelfde ogenblik dat de kamenier de volgende deur kwam. Deze laa keek naar iemand achter Katherine de grootste verbazing vertoonde zich haar gelaat. Katherine keerde zich 1 om, maar op dat ogenblik was deg die de belangstelling van het me had gaande gemaakt in zijn of h eigen coupé teruggekeerd en de g was nu leeg. Katherine begaf zich n haar eigen plaats, die zich in de volg de gang bevond. Toen ze het laai compartiment langs ging, werd de d daarvan geopend en een vrouw keek ogenblik naar buiten; daarop werd deur met een slag dichtgetrokken. I was een gezicht om niet gemakkelijk vergeten, zoals Katherine ontdei toen ze het later weer zag. Een ro gezicht, ovaal en donker. Zwaar en zar geschminkt. Katherine had 'een voel alsof ze het reeds ergens gei had. (Wordt vervolgd) 5'/2% ligt voor u op tafel. Dat is nu de spaarvorm met de dominerende rente; opzegtermijn tot 10.000,slechts 6 maanden, daarboven 12 maanden. Ook wanneer deze ter mijn u minder goed past, hoeft u nog niet te „passen". U kunt doorgaan met 4y2% of 31/2% rente met korte tot zeer korte opzegtermijn. De NMB heeft altijd de juiste spaarvorm voor u. Dc bank waar u zich thuis voelt! Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7 door Agatha Christie DE BLAUWE TREIN

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 4