Bouwvakdrukte werd redelijk vlot verwerkt Je wordt hier op het eiland geknipt en geschoren BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER TESO vervoerde 32 pet. méér auto's En toch: Geef mij maar Texel Ch W. v. Waveren Jr. AFWEZIG Zaterdag begonnen de Nederlandse bouwvakvakanties en Texel heeft het weer geweten. T.E.S.O. vervoerde die dag 2876 auto's tegen 2172 vorig jaar wat een toename betekent van 704 auto's oftewel 32°/o. Naar Texel gingen precies 1800 wagens en naar Den Helder 1076. Ook de afvoer was dus aanzienlijk zo dat de drukte op Texel zelf behoorlijk verwerkt kon worden. Oorzaak daarvan was het feit dat dit jaar voor het eerst sprake is van enige vakantiespreiding. Hoewel de beide schepen van T.E.S.O. af en aan voeren, - soms met extra hoge snelheid waardoor de overtocht slechts 10 minuten vergde - kon toch niet worden voorkomen dat sommige automobilisten 2llt uur hebben moeten wach ten. Als T.E.S.O. nu niet over de tweede veerboot had beschikt, zou tot half vier zondagochtend zijn doorgevaren. Nu echter kon alles bij daglicht worden overgebracht. Het aantal auto's dat naar Texel ging was 116 lager dan veer tien dagen geleden. Toen echter was de afvoer veel geringer, zodat het ver- voerstotaal van het afgelopen weekend toch een record is. Zoals gewoonlijk vertegenwoordig- ven Scandinavië ontwikkelt zich nu een den de kameerders de grootste catego- veelbelovend hogedrukgebied, zodat de rie. Al spoedig moest worden bekend gemaakt, dat op geen enkel terrein meer plaats was voor jongens en meis- js. Gezinnen daarentegen konden op de meeste terreinen nog terecht Het ter rein „Loodsmansduin" was geheel vol, „Kogerstrand" eveneens Veel kam peerders moesten worden doorgezonden naar het noodterrein dat door de ge meente is ingericht bij De Krim. Daar stonden zondagmiddag 70 tenten. De situatie wisselde van uur tot uur om dat ook het aantal kampeerders dat de vakantie achter de rug had en naar het vasteland terugreisde, vrij groot was. Het verblijf op het noodterrein behoeft dan ook niet bijzonder lang te duren als men voortdurend blijft uitzien naar een plaatsje op een der gewone terreinen. De vrees, dat zelfs het noodterein niet toereikend zou zijn voor de stroom kampeerders, is ongegrond gebleken Op het terrein in De Krim zouden 500 tot 800 mensen terecht kunnen. De bungalows op Texel zijn allen be zet. In de sector logies-met-ontbijt is echter nog ruimte en ook de hotels en pensions hebben nog menige kamer vrij. Dat laatste is een verschijnsel, dat zich altijd in de bouwvakperiode voor doet. Mogelijk heeft ook het sombere weer van vrijdag en zaterdag en het toen niet zo gunstige vooruitzicht meegewerkt aan een geleidelijke, toeloop van toeris ten. Veertien dagen geleden was de drukte-explosie veel indrukwekkender; automobilisten moesten toen in Den Helder veel langer wachten. Dat 't top- seizoen is aangebroken was gisteroch tend best te merken In Den Burg was de drukte enorm en 's middags aan de stranden eveneens. De tamelijk koude noord-oostelijke wind maakte het ne men van een zeebad niet aantrekkelijk, zodat de meesten hun heil zochten op een beschut plekje in de zon. Die zon liet gelukkig niet verstek gaan en bo- JOY-RIDING DE KOOG Twee militairen, met vakantie op Texel, maakten in de nacht een bromfiets gebruik om daarmee van van zaterdag op zondag ongevraagd van „Sarasani" naar De Koog te rijden. De eigenaar wist het voertuig nog de zelfde nacht te achterhalen en waar schuwde de politie. Deze heeft tegen beide joy-riders pro ces verbaal opgemaakt. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 20 juli a.s. worden dc moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren Den Hoorn: 13.0013.30 uur; Oosterend en De Waal: 13.3014.00 uur; De Cocksdorp en Eierland: 14.0014.30 uur; De Koog: 14.30—15.15 uur. GESLAAGD OUDESCHILD Onze plaatsgenoot, de heer S. J. Dros slaagde aan de Aca demie voor Lichamelijke Ontwikkeling en Opvoeding te Groningen voor het diploma M.O.P. Inmiddels is de heer Dros als gymnastiekleraar aan de LTS, de Landbouwschool en enkele lagere scholen op Texel benoemd. voor de vermoeide z'n minst dragelijk komende dagen bouwvakkers op zullen zijn.. Parkeren Dat bet parkeren op Texel in vele opzichten nog een probleem betekent, heeft de drukte ook geleerd In Den Burg bewezen de nieuwe parkeer plaatsen goede diensten en in De Koog werd dankbaar gebruik gemaakt van het noodparkeerterrein. Bij de strand- slagen zijn echter zeer ongewenste si tuaties ontstaan. Daar was de ruimte bij lange na niet toereikend, zodat het merendeel der wagens in de duinen moest worden gezet, wat zo goed als zeker veel schade aan de begroeiing heeft veroorzaakt. Het probleem heeft echter de aandacht. De politie zal zich maandag belasten met het fotograferen van de grootste concentratie, om daar mee de noodzaak van meer en grotere terreinen aan te tonen. TEX. BOYS-DE MOK 4—3 Voor de rust met de straffe wind mee waren de Boys steeds in de aanval. Succes bleef echter uit omdat de aan vallen te ver werden doorgevoerd en verzuimd werd van afstand te schieten. Na 'n half uur lukte het Cor Kuip met 'n snelle rush de goed spelende spil en ook de doelman te verschalken. De r.- buiten van de Mok wist echter met een hard schot nog voor de rust de gelijk maker te scoren. Het leek er na de rust op, dat de Boys het zwaar te verduren zou krijgen. De achterhoede, met spil C. Lexmond als een rots in de branding, wist echter goed raad met hun tegenstanders en ze voorlopig het scoren te beletten. Aan de andere kant bleef de Boys-voorhoede, goed gesteund door de halfspelers ak- tief en wist zelfs weer door C. Kuip een voorsprong te nemen. Dezelfde speler bracht de stand zelfs op 31. De ach terstand van de Mok werd echter snel gereduceerd toen keeper A. v. Heer- waarden zwichtte voor een hard, maar houdbaar schot C. Maas, goed gelan ceerd door C. Kuip maakte de afstand echter weer groter door no. vier voor zijn rekening te nemen. Er werden nog vele kansen gemist om de grootste score te bereiken en vlak voor tijd werd de achterstand van de Mok weer verkleind toen uit een scherp genomen hoekschop de bal door eigen spelers in het Boys- doel werd gewerkt. Een sportieve en in flink tempo gespeelde wedstrijd. HET NADEEL VAN LANG HAAR Op een camping tussen West en Mids- land op Terschelling werd 'n jongeman met lang haar de toegang door de eige naar geweigerd. De jongeling kon maar niet begrijpen waarom, maar de kamp houder maakte het hem duidelijk. Hij had niets op lang haar tegen, dat moest ieder zelf weten, maar, zo zei hij, ik wil 's nachts kunnen zien of het een jongen of een meisje is. Geen gehok in een tent en daarom geen knapen met lang haar op mijn camping! (Harlinger Courant) (Bijgaand artikel ontvingen wij van een Gelderse collega, die zijn vakantie op ons eiland doorbrengt - red.) Op Texel kun je lachen, op Texel kun je je boos maken maar dat is slecht voor het hart op Texel kun je van de ene verbazing in de andere vallen vanwege de vele vreemde en zeldzame zaken die je ziet en mee maakt. Maar mijn eindconclusie is niettemin: het doet je goed (weer) op dit prachtige en boeiende eiland te zijn. Dat plezierige gevoel hadden mijn vrouw en ik al direct toen wij onge veer vier weken terug op verkenning kwamen om een geschikte camping te vinden voor onze caravan. Onze eerste pleisterplaats was de V.W.-dealer in Den Burg, die een en ander aan onze wagen in orde maakte en daarvoor niet anders dan een sigaartje wilde accep teren. Saluut Heel anders verging het mij dezer dagen bij een kapper (niet in Den Burg), die ik autoslopende voor zijn woning aantrof, maar die toch wel genegen was de combinatietang te ver wisselen voor een tondeuze, teneinde mijn wilde haren wat bij te werken. Een grappenmaker, die kapper Toen ik naar de „schade" informeerde, kreeg ik te horen: „Voor vreemdelingen een knaak!" Een nogal openhartige afzet terij; ik meen te weten, dat het normale tarief ƒ1,90 is. Maar hij voegde er de uitnodiging aan toe; „Kom maar eens op de koffie, met uw vrouw." Moet je bij zoiets nu woest worden of lachen? Ik heb maar gelachen, hoewel mijn vrouw beweert, dat het knippen van die schamele haartjes van mij nog geen kwartje hoeft te kosten. TEXELSE BOYS De ledenlijsten voor het seizoen 1966/ '67 moeten voor 1 aug. samengesteld worden. Nieuwe leden graag spoedig opgeven bij de secretaris, W. v. Beie- renstraat 46. Zondag 7 augustus een oefenwed strijd op het Boys-terrein tegen M.O.C. uit Midwoud. HANDELSREGISTER In Handelsbelangen lezen wij onder „Nieuwe inschrijvingen in het Handels register": Strandbedrijf A. J. Hillen, Texel, De Koog K 25. Verhuur van strandhuisjes gedurende badseizoen op strand bij paal 17. Eig. A. J. Hillen. Autorijschool H. Zingstra, Texel, De Koog, Plevierstraat 12. H. Zingstra (K.V.) En onder „wijzigingen" Fabrikanten: „N.V. Betonindustrie J. C. Rab", Texel, Den Burg, Kantoorstraat 10-12. Fabr van alle betonwaren enz. U. dir. J. C. Rab. Ben. comm. J. C. Rab. U. comm. B P. Rab. Ben. dir. B. P. Rab. Grossiers: „J. C. Rab in Brandstoffen en Bouw materialen N.V.", Texel, Den Burg, Kantoorstraat 10-12. Handel in brand stoffen enz. U. dir.: J. C. Rab, Ben. comm. J. C. Rab. OPENBARE BIBLIOTHEEK Leeszaal en bibliotheek: maandag 11 tot 12 uur; woensdag 14.30 - 15.30 uur en 19.30 - 21.30 uur; vrijdag 19.30 - 21.30 uur. Jeugd: woensdag en vrijdag van 15.30 - 17.30 uur. Leeszaal (geen uitlening): maandag 15.30 - 17.30 uur en 19.30 - 21.30 uur. ZONDER COMMENTAAR Een Britse vrachtwagenchauffeur heeft kans gezien om zonder iets te mankeren in bijna 300 ziekenhuizen op genomen te worden. Hij heeft in die tijd 15 buikoperaties ondergaan. Op de Duinrand-weg nabij Camping, „Slufterduin" tussen haakjes: een fantastisch goed plekje daar in het groen had ik bijna een „aanvaring" met een peloton stoer „links, rechts!' links, rechtsmarcherende Marva's. Ik kon niet voorbij en tufte dus rustig in eerste versnelling achter de schoon heden aan, tot het mij toch te gortig werd, dat de sergeant-majoorse (of hoe noem je zo'n dame?) het gladweg ver tikte om de troep wat meer naar rechts te commanderen. Toen ik de motor wat liet brullen en even de claxon gebruik te, schoot de hele formatie verschrikt opzij, maar wanneer de felle ogen van de sergeant-majoorse hadden kunnen doden was ik nu wijlen geweest Sommige slagers op Texel vind ik zonder meer een psychologische studie waard. Ben ik goed ingelicht, dan hou den zij er drie prijzen op na: een (ge wone) voor de Texelaars, een hogere voor de Nederlandse zomergasten en een nog hogere voor de buitenlanders. Sorry als ik jok, maar dat doe ik dan in commissie en ik heb een aan zeker heid grenzend vermoeden dat hier iets niet helemaal klopt. Of deze zakenlie den er ook een drievoudige boekhou ding op na houden? Interessant pro bleempje voor 's Rijks Belastingdienst! Hulde aan het VVV-personeel. Men is vriendelijk en vlot en geeft 100 pro cent service, ondanks een naar ik hoorde accuut tekort aan medewerk- (st)ers. Wel wordt er, dacht ik, in de mooie folders wat te veel beloofd aan de gasten-hengelaars. Het is namelijk niet waar, dat je vrijwel overal mag vissen. Het meeste water blijkt verbo den gebied te zijn, of is verpacht. Dank zij een onverwacht contact met de eige naar van een kapitale boerderij heb ik toch menig rietvoorntje en heel wat pa ling verschalkt. De bediening in de meeste hotels en restaurants, uitstekend. En normale prijzen. Dat een vreemdeling hier en daar een dubbeltje meer voor zijn Toen een ongeschoren en slecht ge klede jongeman bij een Noorse autodea ler kwam om 16 auto's te kopen zei de handelaar: „Maak dat je wegkomt!" Hij ging naar de concurrent in dezelfde •straat en kocht daar 16 auto's, die hij contant betaalde. Hij was een zeeman die met 15 collega's tijdens een lange reis zoveel geld verdiend had, dat zij besloten hadden gezamenlijk een auto te kopen. „sprudelwasser" betaalt, och, onze oos terburen kunnen dat wel lijden, dank zij de resultaten van hun „Wirtschafts- wunder." Overdreven vriendelijk is men hier niet tegenover deze zomer gasten. Anders dan b.v. in Zandvoort, waar je, ook als Nederlander, in het Duits m de winkels wordt aangespro ken. U mag het gerust weten: mij daar om niet weer in Zandvoort gezien. Dan nog liever de Texelse kapper, met zijn knaak en zijn koffie. Gelukkig mag Texel ook zijn met zijn korps Rijks politie. De heren zijn bijzonder vrien delijk en behulpzaam, zo hebben wij er varen en ik zou dit stukje niet graag willen beëindigen zonder dit even te zeggen. Een compliment wil ik ook graag brengen aan de samenwerkende ker ken. Voor wat zij in het zomerseizoen doen, neem ik graag mijn hoed af, een bedeksel dat je overigens in deze vaak winderige wereld wel nodig hebt. Een zeer nauwe relatie met de zon heb ik ervaren in de nu voorbije drie weken hebt u hier op Texel ook al niet, maar daarvoor kan men niemand een verwijt maken. Gelukkig maar. Dat waren zo, beste Texelse vrien den, enkele indrukken van een van zijn vermoeienissen hier uitrustende Gel derse journalist. Trek er u maar niet te veel van aan; het was allemaal goed ge meend en wat mij betreft: graag tot een volgende keer G. K. Tijdelijk „Slufterduin" REIS NAAR RUSLAND (Vervolg van vorig nummer) Ontmoeting „Voor mij was het hoogtepunt van de reis, de ontmoeting met die Kaukasiër, die in de oorlog veel bij ons geweest is" zegt de heer Van Heerwaarden. We hadden zijn adres, maar hadden nooit meer iets van hem gehoord, verschil lende pogingen ten spijt. Na de oorlog kwamen er op Texel mensen van zijn groep die over ons adres be schikten. Dat was het bewijs, dat hij niet dood was. Hij had best zeer zwaar gestraft kunnen zijn, want hij had ten slotte met de Duitsers samengewerkt en was niet zoals de Georgiiërs in staat ge weest zich door deelname aan de op stand te rehabiliteren, hoewel ik zeker weet dat ook de Kaukasiërs wel plan nen in die richting hebben gekoesterd. Deze winter was in Amsterdam een Georgische balletgroep en de camera man, die bij dat gezelschap was, is op Texel geweest om wat documentatie materiaal te verzamelen. We spraken hem bij die gelegenheid en hij raadde ons aan te trachten het contact te ver nieuwen en daarbij de hulp van een streekblad in te roepen. Hij gaf het re- daktieadres, wij schreven en hoorden niets. Een maand later nog eens gepro beerd en toen vernamen we dat Akojef leefde, het goed maakte en nog op zijn oude adres woonde. We zouden harte lijk welkom zijn als we zouden komen. Nou, dat is gebeurd. We ontmoetten hem en zijn familieleden in de hal van het Intouristhotel; een heel leuk weer zien was het. We zijn naar de woning van zijn broer in Ortsjonikidze gegaan en daar was een waar feestmaal voor ons aangericht. Ik moest uit de erebo- kaal drinken; die was nogal groot zodat het me wel was aan te zien, toen ik hem leeg had. De volgende dag hebben we met hem de dag doorgebracht. We zijn nog bij de redactie van de krant ge weest; daar zijn foto's gemaakt van de ontmoeting." Georgië Het gezelschap kwam later ook in Tiblisi (Tiflis) de hoofdstad van Geor gië, maar gelegenheid om daar wonen de deelnemers aan de opstand te ont moeten, bestond niet. Het bleek wel dat in de stad algemeen bekend is, dat in 1945 de Georgiërs op Texel in opstand kwamen tegen de fascisten. Er zijn drie boeken over verschenen. Via de badplaatsen Soechomi en Sotchi aan de Zwarte Zee, de Russische Rivièra, ging het weer in westelijke richting. Dat was een der mooiste stuk ken van de route. Tot Charkow werd het oude traject teruggevolgd; toen werd koers gezet naar Kiew en bij Oeschoerrod ging het gezelschap de Tsjechische grens over, waarna de tent werd opgezet in het Tartragebergte. Ook in Praag werd overnacht. Van Heerwaarden: „Later hebben we van een wildvreemde man voor een nacht een kamer aangeboden gekregen. Hij maakte ruimte en wij konden er zo te recht. Hij wilde er geen cent voor heb ben en we kregen de volgende ochtend ook nog een vorstelijk ontbijt." Vrede De heren Hillen en Van Heerwaarden hebben ervaren dat de mensen in de socialistische landen bepaald niet wor den „rijpgemaakt" voor een op handen zijnde oorlog. Van Heerwaarden: „We denken dat wel eens, maar het tegen deel is het geval. In pamfletten, span doeken, voor de radio en op allerlei an dere manieren wordt voortdurend pro paganda gemaakt voor de vrede. Ik ge loof niet dat er een ander land is, waar de noodzaak daarvan in zo sterke mate aan de massa wordt voorgehouden. Zelfs aan tafel bij het drinken van een borrel Er wordt altijd op de vrede ge proost. De mensen zeggen: zolang we de vrede bewaren, redden we het wel. Zo niet, dan moeten we wéér van voren af aan beginnen." TEXELAARTJES 3 regels 1,25; elke regel méér ƒ0,25. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,50 meer. Speciaal voor gelegen heidsaanbiedingen. Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon Vamor giedipl. tel. (02230) 3252 U tankt nog steeds het voordeligst aan de witte pomp van Oudeschild. Super 49 ct. Nu volop rode bessen. M. Huisman, „De Veen," tel. 2203 Te koop prima Doré. M. Huisman, „De Veen,", tel. 2203 Het motorschip „Rival" van J. v.d. Star vaart el ke dag voor sportvissers op de Waddenzee. Ook rondvaarten na afspraak. Groepen van 30 pers. zeer billijk. Tel. (02220) 2461 Welk meisje of vrouw wil helpen in de huishou ding bij vrouw alleen. Buskosten vergoed. Mevr. Boon, De Cocksdorp 36 Te koop 2-pers. massief eikenh. ledikant met spi- raalmatras 20,4 eikenh. stoelen v. ƒ20, Schilderend 47 Welk kind is met Petra Dekkers blauw-witte 3- wieler fietsje thuisgeko men? Gaarne retour op Kogerstr. 33, Den Burg Wie heeft ons kleine cyperse poesje gezien. Beatrixlaan 66. Den Burg Wederom werden wij verblijd met de geboorte van een zoon en broertje Peter Jakob Johannes J. J. van der Voort G. van der Voort- Hopman Herman Boodtlaan 8, De Koog, Texel, 14 juli 1966. Tijdelijk: St. Lidwina- ziekenhuis, Den Helder. Willem P. J. Keijzer en Klaasje M. Knol hebben de eer U, mede namens wederzijdse ouders, kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op vrijdag 29 juli 1966 om 13.30 uur in het gemeentehuis te Den Burg, Texel. De Ruyterstraat 138, Oudeschild, Texel, Dorpsstraat 42, De Koog, Texel. Gelegenheid tot felicite ren uitsluitend van 3.00 uur tot 4.30 uur in pen sion „De Klimop," Dorps straat 42, De Koog. Toekomstig adres: Ple vierstraat 6, De Koog* Texel. Pieter Aant Betsema en Willcmina Afina Brouwer hebben de eer U, mede namens wederzijdse ouders, kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op vrijdag 29 juli 1966 om 14.30 uur in het gemeentehuis te Den Burg, Texel. Oost O 72, Texel Achtertune 5, Oosterend, Texel. Gelegenheid tot felicite ren van 16.30 tot 18.00 uur in het Gebouw voor Chr. Belangen te Ooster end. Toekomstig adres: Ze venhuizen O 131, Oos- terend. Mede namens onze ouders, zeggen wij harte lijk dank voor de vele blijken van belangstel ling bij ons huwelijk on dervonden. Piet van der Slikke Margriet van der Slikke- Beumkes Schilderend 78, Den Burg, Texel, juli 1966. oogarts, tot 1 augustus 17. Intussen had de kleine doctor Yo- kito, om wie al deze ingewikkelde soesa ontstaan was, ook het nodige be leefd. Hoe was dat dan allemaal ge gaan? Wel, om te beginnen had Plat vink-Jantje hem met bruut geweld naar binnengetrokken en de kleine Ja panner had toen geen gelegenheid ge kregen iets tegen deze schurk te onder nemen. Franse Sjarl stond namelijk binnen klaar met het van ouds bekende wapen, dat knuppel heet. En toen dikke Jantje de voordeur met een zoevende slag dichtsmeet, hief Sjarl de knuppel op. „lek zal avek mijn knuppel de caoutchouc speel een mooie slaapliedje voor U!" siste de schavuit. „Plok....," zei de knuppel en Yokito ging onder zeil COPYRIGHT STUDIO AVAN „Ik zal hem gelijk maar effe weg- brenge," zei Jantje en met een geoefen de zwaai legde hij de kleine Japanner over zijn schouder. En door de ons nu bekende onderaardse gang was Yokito afgevoerd naar het hoofdkwartier van Kille Bill. Nu begrijpen we ook waar om Piet, de slimme brigadier, geen le vende ziel had aangetroffen in het huisje, toen hij er een inval deed Tja. en nog steeds zat dr. Yokito nu bij Kille Bill, stevig vastgebonden op een antieke stoel in een van de ka mers van een groot en kostbaar gemeu beld huis. Langzaam kwam hij weer bij en hij keek toen in de door een donkere bril verborgen ogen van Kille Bill. „Aangenaam kennis met U te maken, doctor Yokito," zei Kille Bill met ijs koude, meedogenloze stem. „U wilt mij wel vergeven, dat ik U zo ongastvrij aan deze zetel heb doen vastbinden, nietwaar?" „Om werke reden hebt U mij vast- gebinderd aan deze stoer?" vroeg Yokito. „De reden ligt voor de hand," ant woordde Bill ijzig. „Gij zijt hier niet uit vrije wil gekomen." „U heeft mij dus ontgevoerd?" riep de Jaoanner uit „Noem het hoe ge wilt," zei Bill schouderophalend. „Ge zijt hier tegen uw zin. AJs ik U dus niet stevig vast bindt, zult ge er vandoor gaan Eilaas. dat kan ik U niet toestaan."

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 2