Beatdancing Sarasani beleefde topdrukte in weekend Augustus: tijd voor Gedrag van jeugd voorbeeldig tm'ki m Êmmin wou r.:É stalleu van caravans^] Zoinerclrive MONUMENTEN STOEL'S STEEN HOUWERU umac oudorp 2?-aikmmr Prima BABY WEEGSCHALEN Kiaverjasdrive agrarische grond LANDBOUW en VEETEELT >an 6ronin^;t>it f Cb. Ill- v. Waveren Ir. praktijk hervat De hardnekkige, andersluidende ge ruchten ten spijtgaat het er in de beatdancing „Sarasani" voorbeeldig toe. De organisatoren spannen zich tot het uiterste in om het zo te houden. Logisch, want het gemeentebestuur zou onmiddellijk de vergunning in trekken als er ernstige klachten zou den komen. „Sarasani" draait voor treffelijk en voorziet kennelijk in een behoefte. Vrijdagavond werd een re- corddrukte bereikt, toen voor'het eerst de zeer populaire Outsiders speelden. De zaal was uitverkocht: er waren meer dan 1000 jongens en meisjes. Ze dansten (nou ja, dansen. maar een groot aantal verzette bijna geen stap en bleef in ademloze verrukking staan kijken naar zeer langharie Outsiders, die hen met het geheel eigen reper toire in de ban hielden. De 23-jarige F. Brinkhorst uit Hen gelo, die met A André de la Porte uit Bussum het beat-oord exploiteert, schrijft het gedrag van zijn publiek toe aan het feit dat geen alcoholhoudende drank wordt verkocht. Een enkele keer dringt wel eens iemand binnen met een flesje cognac of bier, maar de speciale ordeploeg let daarop en zorgt ervoor, dat zo iemand onmiddellijk wordt ver wijderd Van de ordeploeg maken on dermeer enkele badmeesters deel uit, die vrijdagavond extra maatregelen hadden genomen in verband met het gerucht dat grote groepen jongeren, die geen kaartje meer hadden kunnen be machtigen, zouden trachten met geweld binnen te dringen. De gereedliggende knuppels behoefden echter niet te wor den gebruikt; er'werd geen wanklank vernomen. „Het engageren van The Outsiders is een heel duur grapje ge weest", zegt Brinkhorst „Trouwens alle bands, die hier tot dusverre heb ben gespeeld, genieten een zodanige bekendheid, dat er hoge bedragen wor den geboden om hen te verleiden voor een aantal dagen naar Texel te komen". De verdiensten van het duo De la Porte/Brinkhorst zijn minder groot, dan over het algemeen wordt aangenomen. Brinkhorst: „We hebben in het begin Havenmeester nu ambtenaar invoerrechten DUITSE TOERISTEN VLOGEN RECHTSTREEKS NAAR TEXEL Zaterdag omstreeks het middaguur streken op het vliegveld Texel in Eier- land drie Duitse toestellen neer. Op zichzelf is dat geen nieuws, maar bij zonder was het dat zij rechtstreeks van Düsseldorf kwamen. Tot dusverre moesten buitenlandse toestellen eerst op een andere Nederlandse luchthaven een tussenlandig maken, in verband met de douaneformaliteiten. Sinds kort heeft het Texelse vliegveld echter de status „Internationale Luchthaven", waardoor die tussenlanding niet meer nodig is. Half oktober vorig jaar kwam de ministeriële beschikking reeds af, maar eerst een dezer dagen werd havenmees ter J. C. de Bruijn tot Buitengewoon ambtenaar van Invoerrechten en Ac cijnzen benoemd, zodat hij gerechtigd is als douaneambtenaar op te treden en de vliegtuigen en inzittenden te visi teren. Zaterdag gebeurde dat dus voor het eerst en dit feit was voor de NTS belangrijk genoeg om er in het tv- journaal van die avond aandacht aan te besteden Dat buitenlanders nu zonder tijd- en geldkostende tussenlandingen naar Texel kunnen komen is een be langrijke stimulans voor sportvliegers om Texel eens te bezoeken. De vliegers, die vrijdag arriveerden, kunnen overi gens tot de vaste bezoekers van het eiland gerekend worden Het waren de heren Jud in een Maurane Saulnier, Trautwein in een Bölkov 207, en Mög- ling in een Beachcraft Bonanza. Allen toonden zich bijzonder ingenomen met het uit de weg ruimen van de belem meringen, die de vluchten naar het Waddeneiland tot dusverre bemoeilijk ten. Voor havenmeester De Bruijn was de aankomst van de eerste buitenlandse toestellen een glorieuze gebeurtenis; een bekroning op langdurige en moei zame besprekingen. Hij is echter nog niet tevreden. De accommodatie van het luchtvaartterrein is lang niet ideaal. Een hangar, waar tenminste acht toe stellen tegen weer en wind beschermd kunnen worden, is dringend noodzake lijk. Een ontwerp is op het ogenblik in studie, maar de bestedingsbeperking staat de bouw nog in de weg. de entreeprijs van ƒ2,tot 2,50 ver hoogd, maar dat was echt nodig, want allerlei bijkomende kosten vielen bar tegen. In het begin hebben we veel moeilijkheden moeten overwinnen. De buren waren eerst erg anti, maar we hebben ze allemaal bezocht en hun ge rustgesteld. Ze waren natuurlijk bang voor het lawaai, maar dat valt enorm mee, want de muren van gebouw hou den het behoorlijk tegen. Ook in Den Burg en de andere dorpen is men best te spreken over Sarasani, want daar is het 's avonds rustiger dan ooit!" Vernieuwing grasland Op verschillende plaatsen zagen wij de frees al weer aan het werk in perce- celen grasland, die om de een of andere reden niet voldoen. Een aantal jaren is voor deze vernieuwing een premie van de Streekontwikkeling gegeven. Het verheugt ons, dat men ook na het ver vallen van de premie met dit systeem doorgaat. In diverse gevallen gaat men na het frezen en daarna ploegen onmiddellijk weer een gras- en klavermengsel in zaaien. We vinden dit een zeer goede methode. De slagingskans is praktisch 100%. In een enkel geval gaat men na het frezen en ploegen een voedergewas zaaien. Veelal stoppelknollen. Op deze wijze kan een massa wintervoer wor den verbouwd. Uiteraard kan men in dit geval dit seizoen geen graszaadmengsel meer zaaien. Dit kan op z'n vroegst in het voorjaar van 1967 gebeuren. Inzaai in het voorjaar slaagt ook vrij wel altijd. Het bezwaar vinden we, dat in de beste greeimaanden dergelijxe percelen vrijwel geen gras leveren. In de meeste gevallen wordt het juni voor dat de schapen dit land kunnen bewei den. Men zal dus tegen elkaar moeten afwegen het voordeel van een gewas stoppelknollen tegenover het voordeel directe grasgroei in het voorjaar. Een derde mogelijkheid is, dat deze percelen nu ingezaaid worden met een voedergwas. In het voorjaar van 1967 gaat men het land als bouwland ge bruiken. Indien graan wordt verbouwd kan het perceel dan in de nazomer van 1967 weer in gras worden gelegd. Ook in dit geval heeft men praktisch geen produktieverlies. Uit het bovenstaande blijkt, dat er meerdere methoden zijn om tot ver nieuwing van grasland te komen. Zaaien van stoppelgewassen Het is steeds weer een verrassing om te bemerken, dat ook niet-agrariers een blik in deze rubriek slaan. Zo werd ik deze week opgebeld door een voor mij volkomen onbekend persoon, die ver telde, dat hij deze rubriek regelmatig las, bedoelde persoon was geen Texe laar, maar hij had een „tweede woning" op het eiland. Hij belde naar aanleiding van het ar tikeltje, waarin ik er op wees, dat het „bloot" liggen van de grond in het al gemeen funest was. Bij de tweede wo ning had hij een klein hoekje grond, dat al sinds dit voorjaar „leeg" lag. „Kan ik nu hier ook een groenbemes- tingsgewas zaaien" was zijn vraag. Voor de man in kwestie was het zaaien van een groenbemestingsgewas veel minder een levenskwestie dan voor de meeste Texelse landbouwers. Toch vond hij het nog belangrijk genoeg om hierover advies te vragen. Er is op dit moment nog volop gele genheid om gewassen voor groene be mesting of eventueel voor wintervoer te zaaien. We hopen, dat iedere Texelse landbouwer deze kwestie even serieus opvat als de niet-agrarische „overkan- ter", die mij deze week belde. Bestrijding van stekels Op heel wat percelen staat de „tweede snede" stekels op het veld. De eerste snede is met het hooien verdwenen of speciaal met de zeis of maaimachine af gemaaid. Natuurlijk kunt U met de nieuwe „oogst" dezelfde werkwijze volgen. In ieder geval hebt U dan weer een „knap" gezicht en het is oneindig veel beter dan uw buren te laten delen in de uitzaai van dit „onsierlijke" onkruid. Veel beter is het evenwel om de zaak nu eens radicaal aan te pakken. We be doelen hiermee een bestrijding met chemische middelen. Ondanks het feit, Bilt.«o Ti» k.M.. Tir.M.OTMpwIi Ti* d. fidilll.'~rc£ MEDEDELINGEN VERDRAAID? Namens het bestuur van de Winke liersvereniging zou ik meneer Wind uit Hilversum willen danken voor het inge zonden stuk in de Texelaar van vrijdag. Waarom? Omdat wij daarop kunnen in haken en misschien iets recht kunnen zetten. Ik denk dat wij meer veront waardigd waren dan U, omdat ons ge sprek met de redacteur op deze wijze (krant van dinsdag j.l.) werd weerge geven. De geschiedenis herhaalt zich: nadat de AVRO de woorden van de heer J. W. Dekker verdraaide, volgde het bericht dat de redacteur maakte naar aanleiding van een gesprek met de secretaris en ondergetekende, dat o.i. ook verdraaid is. Wij, en velen met ons, waren verontwaardigd dat men Texel in 'n verkeerd licht probeerde te stellen, want wij weten dat op Texel, behou dens uitzonderingen, geen seizoenprij- zen worden berekend. Dat hebben we de redactie verteld. Op zijn vraag hoe wij dachten over de handelwijze van de winkeliers van Den Burg in deze, hebben wij geantwoord, dat dit beslist onder onze leden niet voorkomt. Ook herinner ik mij, dat hij later heeft ge vraagd of barbiers of slagers lid waren van onze vereniging. Moesten wij toen „ja" antwoorden hoewel ze géén lid zijn? Dat de Texelse Courant dit ge sprek bewust of onbewust vervormd heeft, is niet voor onze rekening. Moet zij ook al voor sensatie zorgen? Meneer Wind, dank ik voor zijn waarderende woorden, de kapper en slagers betreffende. Toch geeft hij een steek onder water als hij over die dure postzegels begint. Want het wil er bij dat er wel eens teleurstellingen zijn menen wen deze wijze van bestrijden toch te moeten blijven propageren. Het is één van de middelen om van de ste kels af te komen. De maand augustus leent zich heel goed voor een bestrijding. Er is op het moment voldoende regen gevallen. Als we enkele groeizame dagen krijgen zijn de kansen voor een succesvolle bestrij ding] aanwezig. Naast percelen, die beweid worden kunnen ook percelen, die op 't moment leeg worden gemaakt voor het winnen van kuilgras op 't moment heel goed worden behandeld. In het laatste geval is de kans, dat de stekels het moeten af leggen tegen het vlot groeiende gras zeer groot. „HET LAND MOET OMME" De laatste weken mogen we weer re gelmatig boeren en boerinnen van de vaste wal over het eiland rondleiden. Het is bijna altijd een zeer prettige be zigheid. In vrijwel alle gevallen is men nl. enthousiast over ons woongebied. Uiteraard hebben deze excursies al tijd ook een landbouwkundige bedoe ling. Als zodanig bezoeken we steeds een paar Texelse bedrijven. U zult be grijpen, dat we voor dit doel geen be drijven van „het ondereind" uitkiezen. Ook in dit opzicht doen we ons best de eer van Texel en zijn bewoners hoog te houen. We kunnen u wel zeggen, dat we er altijd erg veel plezier aan beleven om de verwonderende gezichten te zien van Friese boeren bij het horen van de pro ducties van het rundvee. Eerlijk wordt toegegeven, dat men aan dergelijke pro ducties op hun bedrijven niét kan tip pen. Opmerkingen, die je dan nog al eens hoort zijn de volgende. „Gelukkig, dat „ons" vrouw er maar niet bij is, want anders zouden we wel te horen krijgen, dat wij maar prutsers zijn". En een an dere is deze. „De minister van Land bouw moet hier maar niet komen, want dan hebben we niet veel kans, dat de melkprijs nog omhoog gaat." De oorzaak van deze goede producties U zult begrijpen, dat men vrijwel ook altijd vraagt naar de oorzaak van het feit, dat de productie op deze bedrijven zo hoog ligt. Wij menen daarvoor wel een paar feiten te kunnen noemen. Als één van de belangrijkste noemen we altijd de goede voeding van de dieren. Dank zij de kunstweiden kunnen heel wat bedrijven beschikken over prima weidegras, hooi met een hoge voeder- waarde en prima geconserveerd kuil gras. Deze week konden we 'n groep rond leiden, die hiervan duidelijk onder de indruk was. Na het bekijken van de di verse percelen grasland hoorden we de deelnemers van deze excursie onder el kaar de opmerking maken: „Het land moet omme". In de omgeving, waar dit gezelschap vandaan kwam bleek dit ge deeltelijk ook mogelijk te zijn. Dat is lang niet altijd 't geval. Er zijn streken in Friesland, die zich niet lenen om het grasland „zwart" te maken. Op ons eiland ligt dit heel anders. Vrijwel iedere veehouder op ons eiland heeft de mogelijkheid het grasland „zwart" te maken en het direct of na langer tijd weer in te zaaien. We hopen dat zij, die hiervan nog geen gewoonte maken met de Friese boeren tot de con clusie zullen komen: „Het land moet omme". mij beslist niet in dat een boekhandel bewust een postzegel van 10 voor 15 cent verkoopt. Zou het gebeurd zijn, dan is het vast een misverstand of abuis geweest. Hebt U de man die U bediende, op dit abuis attent gemaakt of dacht U: ziezo, nu heb ik lekker een stok om mee te slaan. U schrijft ook: tijdens mijn verblijf op Texel lees ik de Texelaar. Heeft U die van 19 juli ook gelezen? (Artikel over o.a. seizoen- prijzen door Gelderse journalist Red.) Ik denk van niet. Aan dit stuk was voorafgegaan een artikel van de redactie over het onderwerp Logies en ontbijt. Het schrijven van de Gelderse journalist G. K is mijns inziens de oorsprong van de Texelse pnjzenrel. Boven dit misselij k-gewild grappig stuk staat: je wordt hier geknipt en ge schoren. K. zou ik toevoegen: niet al- leen de tong maar ook de pen is een klein licht. Zie hoe een groot vuur er door kan worden ontstoken. Evenals de heer Wind geeft ook hij complimentjes en wil weer op Texel terugkomen. Maar de kop van zijn stuk moet waar ge maakt worden Daarom noemt hij zg. feiten. Of zijn het verdachtmakingen? Meneer G. K. weet zich goed te dekken, want hij schrijft; een kapper buiten Den Burg berekent hem een tarief, waarvan hij meent te weten dat het boven het normale is. Tevens voegt die kapper eraan toe: kom eens op de koffie met Uw vrouw. Fijne dekking niet waar? Ik raad hem aan op de aanbie ding van zijn echtgenote, die zijn haar voor 25 cent wil knippen, in te gaan. Ik denk dat van al die sensatiezoekende journalisten het uurloon hoger is dan het bruto-uurloon van die kapper. Als hij schrijft over sommige slagers op Texel, zegt hij erbij „ben ik goed inge licht", dan houden ze er drie prijzen opna. Die inlichting is dus van een an der. M.a.w. sorry dat ik jok, maar dan doe ik dat in commissie. Dan weer een tip: interessant probleempje voor 's rijks belastingsdienst. Meneer K. heeft zijn achterdeur, maar het gif is gezaaid. Dat doet me denken aan de man die uit een mand goede appelen beslist een met een plek wil vinden. Meent hij hem ge vonden te hebben, dan twijfelt hij nog of het plekje er wel inzit. Bah, van zulk een geschrijf krijg ik een vieze smaak in de mond. Om die smaak te verdrijven zal ik een sigaar opsteken uit een grote doos, die vanmorgen in ons kantoor stond, gebracht door men sen uit een camping die onze tv-service waardeerden. Maar middenstanders, troost U. Ik vergelijk Texel en Uw za ken met een mooie bloem. Maar uit één en dezelfde bloem zuigt een bij honing en de spin gif. Jan Agter sr. Naar aanleiding van de aanmerkin gen, voor zover deze op onze handel wijze betrekking hebben, het volgende: Zend vroegtijdig Uw advertenties in! TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,25; elke regel méér ƒ0,25. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder Speciaal voor gelegen- nummer ƒ0,50 meer. heidsaanbiedingen. (N.B. voor in deze kolom geplaatste zaakadverten ties geldt het normale millimetertarief). Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon Vamor gedipl. tel. (02230) 3252 U tankt nog steeds het voordeligst aan de witte pomp van Oudeschild. Super 49 ct. Nu volop rode bessen. M. Huisman, „De Veen," tel. 2203 Het motorschip „Rival" van J. v.d. Star vaart el ke dag voor sportvissers op de Waddenzee. Ook rondvaarten na afspraak. Groepen van 30 pers. zeer billijk. Tel. (02220) 2461 Te koop prima Doré. M. Huisman, „De Veen,", tel. 2203 Te koop: schuren en garages van hout, staal of beton-elementen tegen zeer gunstige prijzen. Prospectus op aanvraag. W. D. Stam, Twuyver- weg 59, St. Pancras N.H., tel. (02267) 2592 Te koop 2-pers. Engels ledikant met bed en de kens, ronde tafel, nieuw, met vloerkleed en klein bergmeubel, nieuwe keu kentafel met formica, 2 keukenstoelen, gasstel, keukengereedschap, huis- houdtrap, nieuw, enz. Schilderend 44, Den Burg Kleine personenauto te koop gevraagd. Hollewal 16 Bollenrapers gevraagd. J. v.d. Geest, P.H. Polder, tel. (02226) 279 Gevraagd bollenpellers J. Hoogewoning, Burdet- straat 11 GEBOREN Jacco zoon van Henk en Kitty Kuiter-Sieverding Domela Nieuwenhuis- straat 32, Waalwijk, 19 juli 196& Wij hebben in ons bericht in de krant van dinsdag 26 juli de heer Agter geen andere woorden in de mond gelegd dan hij heeft gezegd. De heer Agter kwam ons vertellen, dat het berekenen van fancy-prijzen, niet door leden van de winkeliersvereniging gebeurt. Omdat de tot dusverre geuite kritiek betrek king had op slagers en kappers, vroe gen wij dus of deze ook lid waren. De heer Agter ontkende dit en daarmee liet Hij in het midden of er kappers of slagers bestaan die abnormale prijzen berekenen. Natuurlijk kwam dat zo in de krant en wij kunnen ons voorstellen dat dat voor de kappers en slagers van ons eiland niet leuk was. Wij willen achteraf best geloven dat de heer Agter niet de bedoeling heeft gehad de sla gers en kappers te beschuldigen, maar dat effekt hadden zijn mededelingen wel. Wij zouden bepaald in gebreke zijn gebleven als wij niet naar het lid zijn van deze middenstanders hadden geïnformeerd. Als de heer Agter zegt, dat de leden geen abnormale prijzen berekenen, dan willen de lezers natuur lijk weten wie geen lid zijn. Eerst dan heeft zijn mededeling enige zin. Daar mee is helemaal niet beweerd, dat kap pers en slagers abnormale prijzen be rekenen, al zijn de ingezonden stukken- sohrijvers het daar niet over eens. Van verdraaiing of vervorming is absoluut geen sprake. Redactie. TESO VERVOERDE MASSA'S AUTO'S IN BEIDE RICHTINGEN Het totaal aantal door TESO vervoer de auto's heeft in het afgelopen week end weer een record bereikt. Dat was het gevolg van het feit dat niet alleen zeer grote aantallen huiswaarts kerende bouwvakkers werden overgezet, maar ook van de eveneens indrukwekkende drommen Duitsers die hun plaats inna men. Vraag en aanbod stonden onge veer in gelijke mate tegenover elkaar. Zoals bekend zijn zaterdag de Duitse bouwvak- en schoolvakanties begonnen. De drukte op Texel is dus nog niet ver minderd. Nauwkeurige cijfers kon de TESO ons bij het ter perse gaan van de krant nog niet verstrekken, zodat wij daarvoor naar het nummer van vrijdag verwijzen. NIEUWE OPENSTELLINGSTIJDEN GAAN 12 SEPTEMBER IN In een vorig nummer gaven wij een opsomming van de veranderde open stellingtijden van de postinrichtingen op Texel, zoals PTT deze onlangs heeft vastgesteld. Wij verzuimden daarbij te vermelden, dat deze veranderingen per 12 september a.s. ingaan. Agenten De Cocksdorp: C. BOS Hollandseweg C 57 Eierland; B. GIEZE, E 117 a Den Hoorn: G. BAKELAAR, Kerkstraat 2 Den Burg; G. MAAT, Wilhelminalaan 59 te huur bij N. WONDER. Schilderend Aangeboden gelegenheid tot het e.d., vanaf 1 oktober a.s. S. Hin, Den Hoorn BRIDGECLUB GROOT SLEM op dinsdag 2 augustus in hotel „De Lindeboom- Texel" te Den Burg. Aanvang 8 uur. Inleggeld ƒ3,per paar. op vrijdag 5 aug. 1966 in dorpshuis ,,'t Skiltje" te Oudeschild. Aanvang 8 uur. Inleggeld ƒ1,25 per pers. Te huur gevraagd geschikt voor landbouw. Brieven onder no. 909 aan bur. van dit blad. rubriek voor I On.u-r w.i.kii.- Hans Witte en Anneke Witte hebben de eer U, mede namens wederzijdse ouders, in kennis te stel len van hun huwelijk, hetwelk voltrokken zal worden op 12 augustus 1966 om 13.30 uur ten gemeentehuize van Den Burg, waarna zij elkaar om 14.00 uur het H. Sa crament van het Huwe lijk toedienen in de pa rochiekerk van St. Joan nes de Doper. Texel, augustus 1966 Eierland E 120f, Den Burg, Molenstraat 35 Receptie: 16.00-17.30 uur hotel „De Oranjeboom", Den Burg. Toekomstig adres: van Asch van Wijckstraat 10, Coevorden. Heden is, voorzien van het H. Oliesel, van ons heengegaan, mijn lieve man, onze zorgzame Vader, Be huwd- en Grootvader Johannes Petrus Bemardus Bonnet, op de leeftijd van 63 jaar. Uit aller naam, W Bonnet-de Veij Weesp, 31 juli 1966, Johan Vermeerstr. 4. De overledene is op gebaard in Huize „St- Bernardus" te Weesp. Bezoek aldaar van 15.00 - 16.00 uur en van 19.00 - 20.00 uur. De H. uitvaartdienst zal gehouden worden in de Parochiekerk van St. Laurentiës aan de Herengracht te Weesp op donderdag 4 aug. 1966 om 11.00 uur, waarna de begra fenis zal plaats hebben op op R.K. begraaf plaats „Landscroon" te Weesp. Oogarts I I H. ZINGSTRA AUlGrijSGllOOl Plevierstraat 12, 1 De Koog, tel. 477 Garage Kaczor, Tel. 2418

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 2