Cjrom 'Zwartsjexels in het harL, A. Mosterd Osieck Morez (41) wil graag geld in Texel steken AGENDA RECREATIEOBJECTEN NODIG VOOR GOED PUBLIEK „Aanzien van eiland kan worden verbeterd De Buteriggel The Four Playboys Brandmelding geperfectioneerd VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1966 TEXELSE 79e JAARGANG No. 8092 Uitgave N.V. v/h Langeveld de Root) Postbus 11 - Den Borg, Texel - Tel. 2058 Hedaktie: Harry de Graaf, Wilhclminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 'i avonds 2382. COURANT De heer A. Mosterd Osieck Morez (41) heeft het vaste voornemen zich op Texel nuttig te maken. Hoe precies weet hij nog met, maar dat hij van zich zal doen spre ken, heeft hij ons vorige week beloofd. Wie is deze man met zijn merkwaar dige naam? Een fantast die spoedig weer geruisloos van ons eiland zal verdwijnen of een ideaÜst, die met zijn vermogen heilzame invloed zal gaan uitoefenen? In ieder geval is meneer Mosterd in staat om iets te doen, want hij is een vermogend man. Hi] zegt dat niet rechtstreeks, maar uit hetgeen hij, al keuvelend over alle mogelijke on- dewerpen, naar voren brengt, valt te concluderen dat we het te doen heb ben met een multimiljonair. Als we dat woord noemen, grijnst hij. „Noem het zo U wilt, maar schrijf het liever niet in de krant. Dat is niet leuk voor de mensen. Die denken dan: daar heb je weer zo'n pochert, die ons komt zeggen wat we moeten doen". Meneer Mosterd heeft niet het voor komen van een gefortuneerd zakenman. Hij is geen „streber", geen keihard a- cultureel type. Meneer Mosterd, ge trouwd en vader van 3 jongens en 3 meisjes, is homopatisch arts. Voorts schildert hij enthousiast, is een be kwaam ruiter en bedrijft alle mogelijke andere hobby's waarin hij zijn creatieve geest kan uitleven. Hij is eigenaar van acht kolossale boerderijen in Australië. Zes jaar verbleef hij in dat werelddeel, richtte er onder meer een grote homo- patische kliniek op en stak geld in re creatievoorzieningen. Maar sinds 26 juni is de heer Mosterd weer in Neder land en woont voorlopig in een bunga low in Waalenburg. Hij zegt: „Ik vond het onderhand welletjes. Ik wilde rus tig op Texel gaan leven om me hele maal aan m'n hobby's te kunnen wij den. Ik ben bezig m'n bezittingen in Australië af te stoten en daarbij komt natuurlijk voldoende kapitaal vrij om van de rente te kunnen leven. Waarom ik juist Texel heb gekozen? Nou, ik kwam hier jaren geleden al en heb het altijd een fijn en gezellig eiland gevon den. Toen wist ik al: hier zou ik altijd willen zijn, temidden van een mooie landelijke omgeving met vriendelijke mensen". Onderhoudend Meneer Mosterd is een onderhoudend causeur, maar hij neemt er de tijd voor. Ontspannen zittend in een armstoel, ge kleed in vakantieachtige trui en broek, zet hij bedachtzaam, maar zonder aar zeling, zijn ideeen uiteen. Zijn stem heeft een iets lijzige klank en getuigt van en diepgeworteld besef van de be trekkelijkheid der dingen. Glimlachend spreekt hij over kolossale bedragen, af standen en problemen. Hij weet dat al les betaald, overbrugd en opgelost kan worden, maar daar streeft hij niet in de eerste plaats naar. Hij heeft zich een idealistisch doel gesteld, het behoud van het goede dat dreigt opgeofferd te worden. En dan komt hij tot de kern van zijn betoog: dat goede waarop hij doelt, is op Texel nog in ruime mate te vinden. Maar het dreigt te verdwijnen en hij spreekt van een ramp als die ontwikkeling zou doorzetten. „Ik heb in Australië ervaren wat het betekent als in een land geen warm-menselijke verhoudingen meer bestaan. Als alles Vrijdag 19 augustus Oudeschild, 't Skiltje, klaverjasdrive, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 23 augustus De Koog, strand nabij De Koog. viswedstrijd voor gasten en Texelaars, aanvang 19.00 uur. De Koog, Speelweide naast het sportveld, 's morgens 10 uur speurtocht; 14.00 uur diverse sportactiviteiten. Woensdag 24 augustus Den Burg, Folkloredag,. Vanaf 15.00 uur be oefening van oude ambachten in de straten van Den Burg (o m. netten boeten, kantklos sen, spinnen, hoefsmid). Puzzel tocht voor de jeugd om 14.30 uur Omstreeks 16.30 uur op treden van de kinderdansgroep Om 20.00 uur optreden van de Texelse volksdansgroep. Bovendien 's middags een boerenbruiloft en 's avonds het optreden van de drumband „Mar- garetha Sinclair". Vrijdag 26 augustus Oudeschild, 't Skiltje, klaverjasdrive, aanvang 20.00 uur. zakelijk is geworden en de een de ander zijn bezit misgunt. In Australië heb ik veel gedaan, met plezier, maar ik voel de me er eenzaam. Bezittingen beteke nen zo weinig als ze niet in de eerste plaats dienen om het ergens echt pret tig te maken. Het geld zou veel meer dienstbaar moeten worden gemaakt aan het geluk Dat is niet onzakelijk, want daarmee ontstaat een sfeer, die ook an deren trekt". Trekpleister „Voor mij is dè trekpleister van Texel het schilderachtige landschap. Daarbij komt, dat de bevolking bijzonder pret tig en gemoedelijk in de omgang is. Je ziet hier niet zo de rangen en standen. Als ze hier over de dokter, de dominee of de burgemeester spreken, doen ze dat alsof het vrienden zijn. Er wordt nie mand verafgood; dat vind je nergens anders, zelfs niet in Australië. Daar stijg js in achting als je in een duurdere wagen rijdt en een gewone arbeider wordt met de nek aangekeken door collega's, die een paar gulden meer ver dienen. Voor mij is iedereen gelijk, daarom ben ik ook teruggekomen. Maar ik ben er als de dood voor dat die ge zindheid op Texel verdwijnt. Ik geloof, eerlijk gezegd, dat het die kant al op gaat. Het is nu allemaal nog pril en kan in andere banen geleid worden. Aan merkingen? Ja, ik heb wel aanmerkin gen op Texel, maar moet dat in de krant? Je kwetst er zo gauw mensen mee, die het goed bedoelen en ze zouden mij gaan zien als een verwaande kwast, die de wijsheid in pacht wil hebben. Als gevolg van de toeristenstroom gaan de Texelaars wat meer verdienen Dat is prachtig, want hoe meer er verdiend wordt, hoe beter. Maar de mensen wor den daardoor minder gemoedelijk. Ze worden harder en denken van elkaar: ik heb je niet meer nodig. Ze verliezen dan de waardering voor de schoonheid van hun gebied, gaan bekrompen den ken en zouden het liefst alles vol bun- galowtjes bouwen Neem nou die scha penboeten. Die moeten blijven staan, maar wie maakt zich daar druk om7 Toch bepalen die o.a. het unieke karak ter van het eiland Natuurlijk moeten er bungalows komen en moeten de we gen worden verbeterd Maar waarom moeten nou persé al die landweggetjes worden geasfalteerd? Grote autowegen zijn er in Nederland genoeg en de men sen hebben daai onbewust schoon ge noeg van Ze willen hier wat anders beleven Ik ben er van overtuigd dat de meerderheid daarvoor naar Texel komt. Ik laat vaak foto's zien van Texel aan kennissen. Die zeggen dan: wat leuk, die smalle straatjes; daar gaan we vast eens heen. Iemand die hier woont, denkt er anders over, maar als Texel vakantieeiland moet worden, moeten die typische dingen bewaard blijven. Wat worden er hier toch ontstellend lelijke gebouwen neergezet. Dat schrikt af. De mensen snakken naar iets in tiems, iets leuks". Klederdracht „Voor de klederdracht geldt hetzelf de. Dat begint te verwateren, hoorde ik. Jammer! Het wordt tijd dat dat veel grootser wordt opgezet, met veel kapi taal, zodat niet ieder die eraan mee werkt dat alleen uit idealisme moet doen. Vóór alles moet je zakelijk blij ven. En reken erop dat daar dan men sen op af komen. We zitten nu met die opgeschoten jongens, die we moeten zien bezig te houden. Die komen niet voor dat oude en intieme. Dat lange haar zou me weinig kunnen schelen, maar als het oproerkraaiers zijn, jon gens zonder verstand, dan moeten ze teruggestuurd of geweigerd worden. Er moet een eenvoudige mogelijkheid zijn om sancties toe te passen. Een gemeen telijke kampkaart of iets in die geest. Het is heus de moeite waard. De goed- willenden zijn gelukkig nog ver in de meerderheid en daarvoor moet dan ook wat gedaan worden. Er moeten veel meer recreatiemogelijkheden komen Weet U wat héél belangrijk is? Eetge- legenheden. Goede gezellige, sfeervolle eethuizen, waar men tegen redelijke prijzen een uitstekende maaltijd krijgt. Dat kan. Er mogen best bepaalde klas sen komen, zodat men zelf kan uitma ken hoeveel geld men wil besteden Wilt U duur eten, in een dure stoel zitten en naar een strijkje luisteren? Best! Maar wilt U het eenvoudig? Ook dat is mogelijk. En dan moet er na tuurlijk geen onderscheid worden ge maakt in nationaliteiten. Ik heb de in druk dat op het ogenblik op Texel wèl onderscheid wordt gemaakt, bij het be rekenen van prijzen. Daar is veel over geschreven en gesproken, maar er is wel iets van waar. Ik zou willen dat alle zaken alle artikelen duidelijk ge prijsd hebben staan Ik heb ervaren dat verschillende prijzen worden berekend. A. MOSTERD OSIECK MOREZ: we moeten het hier leuk en gezellig houden Ontspannning „Maar we dwalen af. Eethuizen had ik gezegd Verder is hier niet voldoende ontspanningsmogelijkheid De bioscoop is geen bijzondere trekpleister, want die zijn overal. Er moet cabaret gegeven worden, iets goeds, in een mooie zaal. Er zijn genoeg artiesten die graag ko men, als ze tenminste betaald worden. Verder moet het algemeen peil van Texel als vakantieoord worden opge trokken. Met die rondslenterende have loze jongelui en die woeste rijders op zelfs binnenweggetjes, wordt het er niet aantrekkelijker op Meer controle is no dig. Hier gebeuren dingen, die men el ders in het land niet durft, tot schade van de mensen die voor hun rust en plezier komen. Weet je wat er gezegd wordt: Op Texel mag alles! Politie? Welnee. Ik dwaal weer af. Er moeten dus meer recreatiemogelijkheden komen. Vooral afgestemd op slecht weer en het voor- en najaar. Waar kun je nu heen om gezellig een koD koffie te drinken, waar een strijkje speelt, waar het dus echt prettig is om lang te verblijven? Ja, misschien kan ik helpen om het leuker te maken. Iemand, die het met me eens is en wil praten, kan bij me komen. Mijn huis staat open. Nu zullen de men sen denken- wat verbeeldt hij zich eigenlijk? Heeft hij verstand van die dingen? Nou, ik heb in ieder geval er varing met het opzetten van grote pro jecten. In Australië heb ik als toeris tische attractie een grote kabelbaan aangelegd. Niemand zag er wat in, maar nu heeft men het al verschillende keren moeten uitbreiden. Ik deed dat naast mijn praktijk. Toen het klaar was heb ik het afgestoten, want ik deed het uit liefhebberij. Plannen „Zo zou ik op Texel ook tewerk wil len gaan. Iets opzetten, zorgen dat het goed draait en het dan verkopen, uit sluitend aan Texelaars, die zich moeten verplichten het niet aan anderen te ver vreemden. Alleen als de hoel in Texelse handen blijft, kunnen we iets van de oude sfeer vasthouden. Buitenlanders behoren zich hier helemóal niet te ves tigen, want dan blijft er van het karak ter niets over. Ja, ik voel mij wel ge roepen om b.v. in Den Burg een eethuis te zetten en ik heb al plannen. Alles be kostig ik zelf en dan kan een Texelaar het overnemen. Op het ogenblik ben ik bezig in Australië al mijn objecten te zaterdag zondag woensdag verkopen. Over een paar maanden is dar voor elkaar en dan komt mijn kapi taal beschikbaar. Daar kunnen we heel wat mee doen. Mijn hart ligt Texel. Ik hoop, dat men mij een kans zal geven. Ik ben een zwerver. Ik houd van trekken en daarbij komt, dat ik me voor de meest uiteenlopende dingen in teresseer Oorspronkelijk kom ik uit Beekbergen, studeerde in Duitsland ho- mopathie, werkte daar, in België en in Engeland Daarna ging ik met mijn ge zin naar Australië. Daar bouwde ik een woning en kocht een zestal huizen, Toen heb ik opdracht gegeven tot de bouw van een grote kliniek. Dat gaf vreselijk veel moeilijkheden, omdat een homopa tisch ziekenhuis daar onbekend was. Maar we hebben doorgezet en we heb ben daar alle mensen zes jaar lang gratis geholpen. Het heeft me geld ge kost, maar nu draéit het! Je moet er gens wat instoppen om het op gang te brengen. De man, die het nu overgeno men heeft, heeft alle tijd om mij te betalen. Ik heb veel geduld Zo moet het op Texel ook gaan met eethuizen en recreatieobjecten". Ook 's winters ,Ik heb het al helemaal in mijn ge dachten. Zou het alleen zomers draaien, denkt U? Welnee, we moeten hier in de winter ook mensen heenhalen. We heb ben immers duinen! Daar moet een kunstskibaan komen Ja, daar kijkt U van op, maar dat is héél goed mogelijk. Waarom moeten de mensen daarvoor naar Oostenrijk? Er moet natuurlijk van alles bijkomen om het verblijf te veraangenamen. In mijn restaurant moeten open haarden komen, lekker knus, zodat men hier de kerstdagen komt doorbrengen. Het moet over enke le jaren heel normaal klinken als de mensen zeggen: we gaan met de win tersport op Texel. Ik zie niet in waar om dat hier niet zou kunnen. Er moet ook water komen, waar men kan wa terskiën en Texel moet zo snel moge lijk een centrum voor zeezeilsport wor den. Ik verheeld me niet dat ik dat allemaal van de grond kan brengen, maar een eerste stoot is wel mogelijk. Zodra ik mijn kapitaal hier heb, kan ik zeggen: jongens, we gooien er zoveel tegen aan, we gaan beginnen. Dat duurt hoogstens een half jaar. Dan heb ik ook een keuze gemaakt uit de mogelijkhe den en zullen de plannen nader worden uitgewerkt. Tegen die tijd zal ik zorgen dat ik op Texel een behoorlijke woning krijg. Die laat ik op een mooie plaats bouwen, in oude stijl met een rieten dak, voorzien van een atelier waar ik kan schilderen. En ik wil ook lesgeven in paardrijden: dat is een andere hobby van me. O ja, dat had ik nog niet ge zegd. Als Texel wat te bieden zal heb ben, moet het op grootse wijze gepro- pagandeerd worden. Allerlei evenemen ten,, congressen, belangrijke zakelijke conferenties en sportevenementen moe ten op Texel plaatsvinden. Grote varié tévoorstellingen, songfestivals en ander amusement moeten door de tv vanuit Texelse zalen worden uitgezonden. Die kant moeten we op. En dat kan alle maal met behoud van het mooie land schap, het aanzien van de dorpen en het karakter van de bevolking". VerechtJnl dinsdags en rrtydags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -F 30 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm ROTTERDAMMER BIJ WESTERSLAG VERDRONKEN De 41-jarige G. H. Moree uit Hoog vliet (Rotterdam) is dinsdagmiddag aan het strand Westerslag verdronken. De man, die niet zwemmen kon, was om streeks half vier het water ingegaan, waar de hevige branding of een kuil hem noodlottig is geworden. Vanaf het strand zag men dat hij de grond onder de voeten had verloren en dat hij her haaldelijk onder water verdween. De strandbewakers werden gealarmeerd, die daarop met de motorboot de zee opgingen. Korte tijd later werd het drij vende slachtoffer tussen de tweede en de derde zandbank gevonden. Op het strand poogden twee badmeesters door mond-op-mond beademing de levens geesten op te wekken, geassisteerd door de heer J W. Hildebrand uit Utrecht. Ook met een zuurstofapparaat werd gewerkt. De hoer Moree kon evenwel niet meer worden gered. Na drie kwar tier stelde een arts de dood vast. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf kinderen. Het gezin verbleef in het vakantieoord ,,De Verrassing" te Oos terend. KERKDIENST VOOR DE RADIO De dienst, die zondag a s. om half elf in de Doopsgezinde kerk te Den Burg wordt gehouden, zal door het IKOR direct worden uitgezonden over de zender Hilversum I. In verband met proefnemingen vooraf, worden de kerk gangers verzocht reeds om 10 uur aan wezig te zijn. In de radiodienst zal ds. L. Koopmans voorgaan; muzikale mede werking wordt verleend door het Dameskoor Den Burg onder leiding van de heer Jan Visser. Zoals de leder, van dit koor als de gemeenteleden worden de avond tevo ren, dus morgenavond, om acht uur in de kerk verwacht voor het repeteren van de verschillende liederen. De repe titie zal ongeveer een half uur vergen, maar is beslist noodzakelijk voor het bereiken van een goede uitzending. Toonfrequentbesturing Sinds dinsdagavond werkt het brand meldingsysteem op toonfrequente sig nalen in het lichtnet. Dit biedt vooral bij nacht en avond belangrijke voorde len, omdat dan de sirenes niet meer zullen werken. Tot dusverre had het sirenegehuil steeds een enorme toeloop van nieuwsgierigen tot gevolg, die de brandweer in hun werk belemmerden. Deze ongewenste toestand kan zich nu 's nachts niet meer voordoen. Alleen de brandweerlieden en anderen, die bij de brand aanwezig moeten zijn, zullen bij brand worden opgeroepen. Zij krijgen nl. een ontvanger, die op het stopcontact in slaap- of huiskamer wordt aangesloten en een duidelijk hoorbare waarschuwingstoon geeft, als na een brandmelding in de TEM-cen- trale het signaal in het lichtnet wordt gebracht. De brandweerlieden hoeven tussen 6 uur 's avonds en 7 uur 's mor gens echter niet voortdurend thuis te zijn, want de ontvangers kunnen mak kelijk worden meegenomen en op een ander contact worden aangesloten. Overdag zullen de sirenes blijven werken, maar de ontvangers zullen dan eveneens functioneren. Ook de sirenes worden toonfreauent bestuurd. Het in drukken van een knop in de centrale heeft het gelijktijdig inschakelen van de drie sirenes in Den Burg (op de cen trale, het raadhuis en de „Zwalkers burcht") tot gevolg. Texel is nu in twee meldingsgebieden verdeeld; Den Burg en De Cocksdorp Zoals bekend zullen na de reorganisatie van de Texelse brandweer nevelblussers in genoemde dorpen worden gestationeerd. De overi ge dorpen beschikken dan slechts over een eenvoudiger installatie, die op de brandputten van de waterleiding moet worden aangesloten. Het toonfrequentsysteem werd door de TEM in gebruik genomen voor het in- en uitschakelen van dubbeltarief- meters van de nachtstroom. De appara tuur biedt echter nog vele andere scha kelmogelijkheden en daar is het alar meren van de brandweer er één van. Ook voor het waarschuwen van de be manning van de reddingboot wordt se dert een jaar van het systeem gebruik gemaakt, evenals voor het in- en uit schakelen van de straatverlichting op heel Texel en het schakelen van de elektririteitopwekkende molen van Oudeschild. Conflict AVRO-Dekker MISVERSTANDEN UIT DE WEG GERUIMD Het conflict tussen de AVRO-repor- tagedienst en de heer J. W. Dekker, dat ontstond naar aanleiding van de in deze krant uitvoerig beschreven radiorepor tage over te hoge prijzen op Texel, is opgelost. Het hoofd van de reportage- dienst en de heer W. Verhagen kwamen vorige week naar Texel om de zaak uit te praten. Daarbij bleek dat de mening van de heer Dekker, dat door manipu leren met de band een vraag en een antwoord waren verwisseld, op een misverstand berustte. De verhoudingen waren overigens toch al veel verbeterd door een zeer lovende uitzending over Texel, die de AVRO de avond tevoren in de aether bracht. Deze had de door de WV-directeur ontworpen Texel- route als onderwerp. Uitvoerige aan dacht werd in dit kader besteed aan de N.H. Kerk te Den Hoorn en vooral aan de koster, die er dagelijks de bezoekers rondleidt. Mede door het gunstige tijd stip van uitzending is het propagandis tische effekt ervan bijzonder groot ge weest. Hiermee werd aangetoond dat de AVRO er niet op uit is Texel in een kwaad daglicht te stellen, iets dat aan vankelijk wel werd verondersteld, waardoor de (begrijpelijke) wrevel bij de WV-directeur ook was ontstaan. PERSONENAUTO NAM BOCHT TE SNEL Op de hoek Keesomlaan-Pontweg vloog dinsdagmidag om tien voor twee een Karmann Ghia over de kop. De wagen, die bestuurd werd door de Duit ser K. P. G. Schulz, kwam uit De Koog en nam de bocht naar links met te hoge snelheid. De wagen slipte en ging zij delings over de kop. De schade wordt geraamd op ƒ1500,Een der vijf in zittenden liep een gebroken middel vinger op. De anderen kwamen met de schrik vrij. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 10 tot en met 17 augustus 1966 Geboren: Annemieke, dv. Meijert Boon en Theodora Waldus; Gerard Willem, zv. Renze Dirk Rozeboom en Johanna Rieswijk; Johnny, zv. F. Wiersma en M. v.d. Molen. Ondertrouwd: Pieter J W. van Gel der en Theodora C. Dros. Overleden: Jakob Bruin, oud 75 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Jan E. Craanen, van Amsterdam, Laplacestraat 25 I naar Den Burg, Schilderend 93.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1