Bent U steeds zo moe? Door weer en tvind Varen, vissen, varen, vissen, is het leven van de trawlvissers Moeheid kan vele oorzaken hebben De kwaal van onze tijd „HOU VAST MANNEN! Ja trek er maar aan!" roept de schipper van de trawler, zijn mannen aanmoedigend, terwijl ze het enorme net binnenhalen. Ook al heet het zomer te zijn, waait de wind gierend over het schip en de regen valt bij stromen. Voor ons landrotten, is het een weertje waar we liever niet in verkeren, maar de mannen van de zee, waarbij wij te gast zijn, trekken er zich weinig van aan. Dit is hun dage lijks werk. Of de zon brandt, of het steen en been vriest, of wind, regen en sneeuw hen striemen, zij werken door en zijn aan het geweld van de elemen ten gewend. In de stromende regen staan we aan de reling en halen samen het grote net binnen, het net, waarin de vis spartelt, de vis, waarom het is begonnen, waar voor een giroot deel van deze kerels al jaren lang de zee bevaart. Vis, een be langrijk deel van het voedsel voor jong en oud, voedsel dat niet kan worden ge mist smds mensenheugenis. Weinig beroepen zijn zo oud als dat van visser en deze mannen van de trawlvisserij houden met andere colle ga's een grote traditie hoog. Onze trawler komt uit IJmuiden en zeker niet ten onrechte zijn de mannen daar trots op, want IJmuiden is Neer- lands grootste versevishaven. Deze vis- stad is een typisch beeld van een snel gegroeide plaats. Zeventig jaar geleden waren hier nauwelijks meer dan een paar vletterlui. Maar het Noodzeeka- naal werd gegiaven, er vielen vissers schepen de nauwelijks gegraven sleuf binnen. Spoedig nam de vaart op Am sterdam toe en de koopvaardij kreeg last van dat „kleine grut" bij de sluis. Toen besloot men voor de vissersvloot een eigen haven te graven. Dat is ge beurd. Zij is als het ware uit het ruige Kennemerduin gebeten en nu is er een complex dat er zijn mag. Een Staatsvis- sershavenbedrijf met hallen van ruim 500 meter lang. Duizenden kisten vis kunnen daar per dag worden verkocht. In deze hallen ontmoeten de reder en de groothandelaar elkaar op wat men pleegt te noemen neutraal terrein. Aan de zuidzijde (officieel Trawlerkade ge heten) zijn o.a. de rederijen gevestigd, worden de schepen uitgerust voor de nieuwe reis. De visserij met het trawlnet is be trekkelijk jong, zeker in verhouding tot de eeuwenoude haringdrijfnetvissenj. De actieve trawlvisserij mag een voort zetting worden genoemd van de schrob netvisserij met zeilschepen langs de kust, welke voortzetting in deze vorm mogelijk werd, nadat de schepen over sterker voortstuwingsmiddelen de be schikking kregen en het trekvermogen kon worden opgevoerd, terwijl daar naast ook het verschijnen van kunstijs op de markt de ontwikkeling heeft be vorderd, evenals trouwens de mogelijk heid van snel vervoer van de kust naar het binnenland. De trawlvisserij wordt beoefend met schepen, zoals stoom- en motortrawlers. De trawler aan zijn net wacht niet af, zoals bij de haringvisserij, maar gaat er op uit en poogt zo intensief mogelijk zijn net over de zeebodem te trekken. Dat net neeft de vorm van een grote fuik, misschien simpeler aan te duiden als een grote openstaande puntzak. Zoals gezegd, de trawler wacht niet af, hij jaagt achter de vis aan en dat gaat het gehele jaar door, ongeacht de DRUMBAND DE KOOG Het bestuur van de drumband „Voor waarts Mars" te De Koog deelt mee, dat nieuwe jeugdleden kunnen worden ingeschreven. Het gaat hier om meisjes en jongens in de leeftijd van 10 - 16 jaar, en voor hen, die voor 31 december 1066 10 jaar worden De aanmelding kan geschieden' voor Hoornblaasters bij mevr. R. de Wit- Schoo, en voor tamboers bij J. v.d. Kerkhof. De inschrijving sluit definitief op 31 augustus a.s Dit in verband rnet de aanvang van de lessen. Verder deelt het bestuur mee, dat door de seizoendrukte nog niet alle do- nateurskaarten zijn aangeboden. Men hoopt echter dat voor 31 augustus iedere inwoner van De Koog donateur van de drumband zal zijn. UITSLAG DERDE EN VIERDE KLAVERJASDRIVE IN ,,'T SKILTJE" Derde drive, 64 deelnemers 1. J. Verijzer-T. Koopman 6916 2. D. en S. Hemelrijk 6771 3. Z. W. Stolk-C. C. Barhorst 6751 4. Bakker-Bakker 6744 5. mevr. Dogger-C. J. Backer 6691 6. Echtpaar D. M. Vlas 6629 7. Bekkers-Hooimeier 6595 8. Echtpaar Koomen 6416 Troostprijs mevr. Mooij-mevr. Stammes met 5017 punten. Vierde drive, 56 deelnemers 1. H. Grootjen-J. Dekker 7246 2. mevr. Vermeulen-Iet de Vries 7026 3. C. Blom-T Dekker 6959 4. A. Kuiper-Jb. Koning 6881 5. P. Hartog-G. Kaspers 6791 6. D. Westdorp-D. Kalverboer 6648 7. Bakker-Roeper 6580 Troostprijs echtpaar Trampe 5159 Vrijdag 19 augustus (vandaag) wordt de 5e drive gehouden en vrijdag 26 augustus de laatste. EVANGELISATIESAMENKOMST Maandagavond 22 augustus om 8 uur wordt in een dorpshuis aan de Burgwal te Den Burg een Evangelisa tiesamenkomst gehouden. Een Duitse groep jongeren zal met muziek en zang aan deze bijeenkomst medewerken. Ieder is hartelijk welkom. seizoenen. Het is varen, vissen, varen, vissen, dag in dag uit, het hele jaar door. Wanneer het net juist gehaald is en de vis aan dek, gaat het want dade lijk weer overboord om te trachten op nieuw de vis te verschalken. De meeste trawlers hebben de modernste appara tuur aan boord, om de scholen vis op te sporen en te localiseren, waardoor de kans op een redelijke vangst aanmer kelijk groter is dan voorheen. De gevangen vis wordt als ze uit het net komt dadelijk bewerkt. Ze wordt eerst gestript. Dit strippen wil zeggen, dat de vis wordt opengesneden en van de ingewanden ontdaan. Daarna wordt de vis gewassen. De visserman noemt het „spoelen". De vis wordt dan inwen dig en uitwendig volkomen gereinigd, om iedere mogelijkheid die bederf zou kunnen veroorzaken tegen te gaan. Als leek staan we vol verbazing toe te zien, hoe zeldzaam handig deze man nen dit werk doen. Het „strippen" is een handigheid die hen gewoon in de vingers zit en het resultaat is voor treffelijk. De vis is van alles ontdaan. Het „spoelen" is minder indrukwek kend. Nu volgt het „ijzen". In grote man den gaat de vis naar omlaag. Daar be vinden zich in de buik van het schip de zogenaamde „keeën" ruimten ge vormd door planken waarin de vis wordt bewaard. Daar is ook het ijs In zo'n kee wordt eerst een laag ijs ge stort, allemaal fijngeklopt kunstijs, on geveer te vergelijken met grof grint. Op deze eerste laag gaat dan een laag vis, dan weer een laag ijs, weer vis en zo verder totdat de kee vol is. Zo wordt de ene kee na de andere gevuld met vis. Wat de boer op het land doet, doet de visser op zee, hij oogst het voedsel voor zijn landgenoten. De Nederlandse vis staat in het buitenland goed aange schreven. In de EEG. is Nederland het enige visexporterende land en zo wordt onze vis ook gegeten in Frankrijk, in België, Engeland e.d. Maar wij Neder landers? Een oud Nederlands spreek woord zegt: wie het dichtst bij het vuur zit, warmt zich het best! Van al dit heerlijks kan de Nederlander het eerst profiteren. DUINBRAND IN DE KIEM GESMOORD DE KOOG Woensdagochtend om streeks tien uur ontstond brand op het jongens lei rein van de camping „Koger- strand". Een omgevallen primus zette de begroeiing in lichterlaaie. De kam peerders sloegen alarm en de brand weer werd gewaarschuwd. Voordat deze ter plaatse was, waren de vlam men reeds met zand gedoofd. De ver brande oppervlakte was ongeveer 16 m2 groot. GESLAAGD VOOR RIJPROEF B De leden van de ponyclub „De Klep- pertjes" hebben de zg. rijproef B afge legd. Bij goed gevolg betekent dit, dat zij hun pony volledig in de hand heb ben De proef werd afgenomen door de heer C. C Hasselman en de navolgende ruitertjes slaagden J. van Loon; G. de Boer; A. Rommel; A. de Graaf; D. Roeper; S. de Boer; A. de Boer; N. Bakker; D. van Loon; M. van Loon; I Elias; A Keijser; A. Schoorl en M de Porto. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 24 augustus a.s. worden de moe ders van Oudeschild en Den Burg verwacht Oudeschild van 13.00 - 13.45 uur; daarna Den Burg tot 16.00 uur. VERTROKKEN PERSONEN Pieter E. Daniels met gezlin, van Den Burg, Beatrixlaan 74 naar Deventer, Eerste Pauwenlandstraat 24; Nicolaas Bakker, van De Cocksdorp, Kikkert- straat 4, naar Zaandam, Jonge Arnol- dusstraat 71; Jochem J. Anker, van Oudeschild, a/b „Tine Martha" naar Amsterdam, van Hallstraat 82; Maria A. v. Vooren, van C 70a naar Alkmaar, v. Everdingenstraat 18, Reinirus G. Witjes, van Oudeschild, a/b „Vlie- stroom" naar Angerlo, Giesbeek, Pas toor Slingerstraat 24; Cornelis Timmer, van Oosterend, Koetebuurt 5 naar Haarlem, Oost-Indiëstraat 43; Willem P. van Diesen met gezin, van O 139 naar Utrecht, Amsterdamsestraatweg 402 bis a; Reijer P. Smit, van Den Burg, Beatrixlaan 30 naar Haarlem, Park laan 24 rood. S.V. TEXEL A.s zondag gaat een Texel-elftal naar Den Helder, en dus een voorlopig begin met Helder-Texel. Vertrek boot 10 uur, aanvang wedstrijd 11 uur. Indeling Texel 3 in 4D: Geelzwart 4; Helder 7; Helder 8; HRC 7, Oosterend 3; Texel 3; WGW 4 en ZAP 7. Junioren 2 kl. 2Q: Helder 2, HCSC 2, HRC 3, JVC 1, Texel 1, Tex. Boys 1, Watervogels 1, WGW 2 en Zeemacht 1. HCSC en Zee macht worden zaterdag gespeeld. Van de adspiranten nog geen indeling ontvangen. D. D. PU PILLENCOMPETITIE Deelnemers; Texel a, Texel b, Tex. Boys, ZDH a, ZDH b, Cocksdorp en Oosterend. Gaarne ontvang ik de contactadres sen en reken op spoedige inzending der uitslagen. D. D. MEISJE OP NIPPERTJE AAN VERDRINKINGSDOOD ONTSNAPT De 14-jarige Ina Schouten uit Lutje broek is gisterochtend op het nippertje van de verdrinkingsdood gered. Zij was aan het Westerslag gaan zwemmen met twee vriendinnen op enige afstand van het bewaakte strandgedeelte. Hoewel de meisjes niet bijzonder ver gingen en de zee niet ruw was, verloren zij toch de grond onder de voeten en slaagden er niet in het strand weer te bereiken. Vanaf het strand werd echter gezien dat de meisjes in gevaar verkeerden en er werd alarm geslagen. Onmiddellijk voeren de strandbewa- kers Koen Roos en Hein Bruinze met de motorboot de zee en slaagden erin twee zwemmende meisjes aan boord te trekken. Ina Schouten had toen reeds veel water binnengekregen en had het bewustzijn verloren. Badmeester Roos sprong in het ondiepe water en paste mond-op-mond beademing toe. Dit had tot resultaat, dat zij bijkwam, waarna dokter Van Loon uit Den Burg voor verdere behandeling kon zorgdragen. ERGERLIJKE DIERENMISHANDELING OOSTEREND De kleine spaniel van de familie Van Dijk uit de School straat te Oosterend is een allemans vriend, die zich door ieder laat aanha len. Woensdagmiddag had men het diertje een uurtje de vrijheid gegeven, maar al spoedig kwam het luid jankend terug en was niet tot bedaren te bren gen. Bij nader onderzoek bleek dat on bekenden twee tepels van het hondje met nylondraad hadden afgebonden en bij elkaar hadden gesnoerd. Het was niet mogelijk het dier van de kwelling te verlossen .zonder in het vlees te snij den. Met hulp van twee personen slaagde veearts De Boer er tenslotte in de diep in het weefsel gedrongen draad jes te verwijderen. Volgens de heer De Boer kan hier niet gesproken worden van kinderspel, want de knopen waren vaxkundig gelegd, ongetwijfeld door meerdere personen. De heer Van Dijk en mèt hem vele Oosterenders, die van dit staaltje dierenmishandeling hebben gehoord, hopen dat men erin zal slagen de sadisten te grijpen, die dit op hun geweten hebben Het lijkt soms wel ol er helemaal geen fitte mensen meer zijn. Wie men ook spreekt, overal hoort men dezelfde klacht. De mensen zijn moe! Doodmoe! Velen van hen zouden wel eens weken achtereen willen slapen, er eens hele maal uit zijn en rust hebben. De medici staan in wezen voor een qroot pro bleem, want in veel gevallen zou men mogen zeggen dat hier sprake is van een ziekte inplaats van normale ver moeidheid. Bij normale vermoeidheid tenqe- volqe van extra inspanning is het zo, dat men dan lekker gaat slapen, om tenslotte weer uitgerust en fit wakker te worden. Maar bij veel mensen is er geen sprake van een normale ver moeidheid. Zij voelen zich moe bij het naar bed gaan en.bij het opstaan. In weerwil van hun moeheid wil de slaap maar niet komen en het lijkt wel of zij op den duur steeds meer moe worden. Het is een tijdsverschijnsel dat sterk samenhangt met ons gehele maatschap pelijke bestel en onze stijl van leven Om te beginnen wordt er van de mo derne mens meer geëist dan vroeger. De arbeidsproduktie moet omhoog, steeds weer omhoog. De mens wil meer verdienen en korter werken, dus moet hij in zeer korte tijd presteren wat vroeger anderen in aanmerkelijk meer uren deden. Hij leeft daardoor voortdu rend onder hoogspanning en komt in een vicieuze cirkel terecht. Velen zien namelijk geen kans om aan deze ge woonte van gespannen zijn te ontko men, ook niet in hun zogenaamde vrije tijd. Zij blijven gespannen, omdat ze de kunst van het ontspannen niet beheer sen. Ook in hun vrije tijd blijven zij jagen en op hoogspanning leven. Zij proberen van een dag met vierentwin tig uur een dag van achtenveertig uur te maken. Ook in hun vrije tijd willen ze veel, heel veel doen en genieten. Alles moet even vlug, ook de zoge naamde ontspanning. Na het avondeten gaat de moderne mens dikwijls al klaar zitten voor zijn televisieontspanning. Hij kijkt rijp en groen, totdat de uitzending ten einde is, maar dan wil hij toch nog wel even met anderen praten, met zijn vrouw, of zij met haar man, met de oudere kinderen of met bezoekers. Natuurlijk wordt het dan wat laat. Zo gaat het dikwijls jaren lang. Inspanning overdag bij het werk, inspanning bij de zoge naamde ontspanning 's avonds, laat naar bed en vroeg op, slaaptekort en tenslotte een toestand van algehele uit putting. Als men eenmaal zover is, is dikwijls het „echt ontspannen" een heel grote kunst,v die moeilijk te leren is. Wie zich zo moe voelt, kan uiteraard al verschillende dingen doen om verbe tering in de toestand te brengen en de vicieuze cirkel doorbreken. Hierdoor kunnen reeds verschillende factoren die tot een dergelijke onaangename toe stand leiden worden geëlimineerd. Acht uur Om te beginnen moet men er voor zorgen voldoende slaap te krijgen Men weet hoe laat men op moet en wanneer men dan ook weet dat de ge middelde mens acht uur slaap nodig heeft, dan is het niet moeilijk om uit te rekenen hoe laat men moet slapen. Reken dan nog even dat men niet di rect slaapt, dan moet men wel zo'n acht Merkwaardige vorm van samenleving en hulp in koraalrif E.H.B.O. IN DE VISSENWERELD De wetenschappelijke onderzoekers, die een studie maken van de zee en haar bewoners, komen steeds meer tot de ontdekking, dat de zee als het ware een wereld apart is, bestaande uit een levensgemeenschap die soms op won derlijke wijze in elkaar sluit en ons met verbazing slaat. Zoals bekend ko men zowel op het land als ook in het water vormen van symbiose voor. Dat zijn een soort compagnonschappen tot wederzijds nut, gesloten tussen indivi duen van verschillende soorten. Het zijn dikwijls combinaties die ons mensen stom verbaasd doen staan. Zo kan men bijvoorbeeld in de natuur zien, hoe een klein vogeltje rustig en zonder het minst gevaar tussen de tanden van de wijdopengesperde muil van een kro kodil rondhupt. Het monster ligt heer lijk te zonnen en inmiddels wordt door het vogeltje zijn gebit gereinigd. De krokodil denkt er niet aan om zijn bek te sluiten en het vogeltje te verjagen, want de beide dieren hebben nut van deze behandeling. Het vogeltje vindt er zijn kostje en de krokodil zijn gebit wordt gereinigd, hetgeen zeer belang rijk is, aangezien dit gebit dan langer goed blijft, hetgeen de levenskansen van de krokodil vergroot. De wonderlijkste vormen van samen werking vindt men in de natuur zo ook, naar recente onderzoekingen uitwezen, in de koraalgebieden van de Caraïbi- sche Zee. Men heeft daar een onderzoek ingesteld naar de wonderlijke „poets- vissen", kleine visjes dje op wonder lijke wijze in symbiose leven met diver se andere, dikwijls aanmerkelijk gro tere en gevaarlijke vissen. Reeds indertijd was het onderzoekers opgevallen, dat in deze koraalgebieden deze visjes zonder angst of risico zich rond grotere roofvissen konden bewe gen. Onderzoekers met duikuitrusting, die waarnemingen deden op de bodem van een rifgebied, zagen hoe een grote roof vis kwam aanzwemmen, koers zette naar een koraalblok en voorts rustig daarboven bleef staan, terwijl hij zijn muil wijd opensperde. Dadelijk kwamen twee van de kleine blauwe „poetsvis- en een half uur tijd voor slaap hebben De indeling van de vrije tijd in de avonden moet hiernaar worden gere geld. Maak een duidelijk onderscheid tus sen werk en vrije-tijdsbesteding. Deze vrije-tijdsbesteding moet geen werk worden. Het moet echt iets zijn dat men graag doet en dat men op zijn gemak doet zonder zich te haasten. Zo in de vorm van: gaat het vandaag niet, dan morgen wel Breng ook hierin afwisse ling aan. Doe nu eens dit, dan weer dat en laat iets waaraan u bezig bent, uesnoods maar een paar dagen liggen, uar kornt dan later wel af. Het geeft aat prettige gevoel van vrijheid en ont spanning. Doe natuurlijk in uw vrije tijd geen overwerk. Dat kost u dan misschien wel een deel van uw inkomen, maar dat is verstandiger, dan dat u een deel van uw gezondheid verspeelt. Dat laatste krijgt u namelijk nooit meer terug. Neem in uw vrije tijd ook voldoende lichaamsbeweging. Wanneer u aan vankelijk wat gerust hebt door te zitten en televisie te kijken of een boek te lezen, of gezellig met iemand te praten, kunt u best wat lichaamsbeweging ne men. Vooral een korte wandeling voor het naar bed gaan is zeer goed voor de gezondheid. Men zal dan meestal ook beter slapen. Ook helpt het voor ver mindering van het lichaamsgewicht, hetgeen dikwijls ook een oorzaak is van vermoeidheid. Ga in de weekeinden er eens fijn uit, naar buiten opdat men voldoende frisse lucht krijgt. Vrouwen Vrouwen die veel moeten staan en lopen (ook de huisvrouwen) doen er goed aan, wanneer ze klachten hebben over vermoeide benen, steunkousen te gaan dragen. Deze kousen zijn tegen woordig in de handel in een kwaliteit die bijna niet van de normale nylons is te onderscheiden, dus dat behoeft geen bezwaar te zijn. Zij geven steun aan het been en daardoor bevorderen ze een betere bloedcirculatie door de benen, waardoor minder snel vermoeidheid ontstaat. Doe uw werk (zowel mannen als vrouwen) zoveel mogelijk in rechtop staande houding. Het voorkomt die ver velende vermoeidheid en pijn in de rug en de nek. Ga niet gespannen voorover staan of zitten, want na verloop van tijd en zeker op den duur na vele maanden komen de klachten. Let er op en maak er een soort studie van hoe u uw werk kunt doen zonder uw spieren teveel te vermoeien door overbodig het hoofd te buigen, of de rug. Wanneer u de gelegenheid hebt om tussen twee werkperiodes even te rus ten, maak daar dan gretig gebruik van. Blijf dan niet zitten of staan, maar ga liggen en liefst met de benen iets hoger. Wanneer men zo rust of liever nog, even slaapt, ook al is het maar een half uurtje, dan is men aanmerkelijk meer uitgerust dan anders. Het is alles een kwestie van om schakelen op een ander levensritme en een iets ander gedrag. Niet gemak kelijk, maar zeker de moeite waard om te proberen. En wie er echt zijn best voor doet, zal zeker succes heb ben en na verloop van enige tijd (na tuurlijk werkt het maar langzaam door) er de vruchten van plukken. Hij of zij zal zich minder vermoeid gevoe len, beter slapen en langzaam weer op een normaal peil komen. Men moet echter wat offers weten te vrengen en het serieus proberen. jes" aanzwemmen. Zij verkenden eerst het monster door er rondom te zwem men en toen verdween een van de vis jes rustig in de muil van de roofvis. De bek klapte echter niet dicht. Het twee de visje begaf zich op weg naar een van de kieuwen en kroop daar als het ware tussen. Na een poosje sloot de grote vis echter zijn bek, tot op een nauwe spleet na. Dat was blijkbaar het sein dat de operatie afgelopen was, want dadelijk kwam het kleine visje, fris en vrolijk uit de muil zwemmen. De ander beëindigde ook zijn werk en samen zwommen de diertjes terug naar een spleet in het koraalblok. De roofvis schudde zich eens flink en vervolgde toen zijn weg. Het doen en laten van deze kleine „poetsvisjes" is nu nader onderzocht. Het blijkt dat deze diertjes diverse soorten vissen op die manier „behande len", waaronder zeer gevreesde roof vissen. Het leuke is, dat deze grote vissen en de kleinen een vorm van op tische communikatie hebben. De „klan ten" komen, maken bepaalde bewegin gen en de „verzorgers" komen tevoor schijn. Het blijkt dat de kleine blauwe vis jes te beschouwen zijn als een soort verplegers, E.H.B.O.-ers of zoiets. Zij ontdoen de andere vissen ten eerste van parasieten, waar die ook op of in hun lichaam zitten, althans als het bereik bare plaatsen zijn en voorts verzorgen zij beschadigde plekken aan huid en vinnen, die worden gereinigd en waar op deze „poetsvisjes" op de een of an dere manier een heilzame invloed uit oefenen. De animo van de klanten blijkt af en toe zo groot te zijn, dat ze gewoon in de rij staan voor het koraalblok, waar de „poetsertjes" zich bevinden. Dat deze diertjes inderaad een bij zonder nuttig werk in dit wereldje doen staat wel vast en werd door een uitge breide proef bewezen. In een bepaald koraalgebied ving men alle bekende „poetsertjes" weg. Het gevolg was, dat de Vissen die verzorging nodig hadden deze niet of nauwelijks konden vinden. Er vond tenslotte een ware emigraite plaats van vissen die dit gebied ver lieten om elders die verzorging te kun nen vinden. Ook bleek, dat na verloop van tijd van elders andere „poetsvisjes" kwamen, die de plaatsen gingen inne men van de verdwenen „verzorgers". Zo werd op den duur de normale na tuurlijke situatie weer hersteld. De vis sen die de verzorging van de poetsertjes moesten ontberen, gingen inderdaad bij de dag achteruit. Beschadigde plekken op huid en vinnen werden groter en na men Kwaadaardige vormen aan. Som mige vissen maakten een echt zieke in druk. Een bewijs, dat deze kleine blau we visjes een bijzonder nuttig werk doen in leze vissenwereld. De andere vissen weten dit en ontzien hun wel doeners. Hiervan wordt ook wel misbruik ge maakt, want er zijn namelijk ook roof- visjes, die er uiterlijk uitzien als „poet sertjes". De „klant" bemerkt het bedrog pas, wanneer hij door deze kleine ro vers wordt aangevallen in plaats van „behandeld". Dikwijls kan dan nog een overhaaste vlucht hem redden. Voor de rovertjes is deze camoeflage een pracht gelegenheid om hun prooi zeer dicht te kunnen benaderen, ja zelfs aan te ra ken zonder dat hij achterdocht koestert. Toch verstoren deze wolven in schaaps vel het spel niet, want dezelfde vissen komen later rustig weer bij de „poets visjes" en laten zich behandelen alsof ze voordien nooit door bedriegers zijn aangevallen. De behoefte aan deze ver zorging, die dikwijls een kwestie is van zijn of niet zijn, overheerst tenslotte. ZONDAGSDIENST DOKTOREN van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Dokter ELIAS, tel. (02220) 2039. (voor praktijken doktoren Coutinho, Elias en Van Loon) Dokter SIEBINGA, tel. (02222) 234 (voor praktijken doktoren Barnard en Siebinga) DIERENARTSEN ingaande zaterdagmorgen 12 uur: J. BEEKMAN, tel. (02220) 2936. GROENE KRUIS (v/h Witte Kruis) ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur Zr. RIETVELD, De Cocksdorp, tel. (02222) 292. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 21 augustus 1966 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froentjes De Cocksdorp 10 uur ds. Soesan collecte voor de Eredienst Den Hoorn 9.00 en 10.30 uur ds. Oskamp 11.30 uur koffiedrinken in „Ons Huis," Herenstraat 35. 10.30 uur in „Ons Huis" kinderdienst (5 - 11 jaar) en kleuteroppas. De Koog 9.00 uur ds. Waardenburg 10.30 uur Eerw. heer Veldhuis 19.30 uur ds. Soesan, jeugddienst Na afloop van de diensten van 10.30 en 19.30 uur wordt koffie aangeboden in „De Schuilhut". 9.00 en 10.30 uur Kinderdienst in „De Schuilhut" De Waal 10.30 uur ds. Waardenburg Oosterend 10 uur ds Kok, van Noord-Bergum Oudeschild 11 uur ds. Ferguson, Den Helder DUITSE DIENST De Koog 10.00 uur Dienst m de Doopsgezinde kerk GEREFORMEERDE KERK Den Burg 9.00 en 10.30 uur ds. Van Leeuwen 19.30 uur ds. Uidam Oosterend 10 uur ds. G. Toornvliet, van Bloemendaal 19.30 uur ds. Van Leeuwen GEREFORMEERDE GEMEENTE in de Hervormde kerk Oosterend 11.30 en 16.30 uur Leesdienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde Kerk Den Burg 15.30 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur Ikor-radiodienst Voorganger ds Koopmans, m.m.v. Dames koor Den Burg, o.l.v. J. Visser. De uitzen ding begint om 10.30 uur. maar men wordt verzocht om 10.00 uur aanwezig te zijn!! De Koog 19.30 uur br. C. Inja, Baam

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 2