Het nieuwe Premiespaarpl an: Grijp de kans •m Eerste indrukken van de oogst van 1966 FILMNIÈÜWS HET GEHEIM VAN rubriek voor LANDBOUW en VEETEELT i De oogstmachines draaien weer TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1966 We hebben de indruk, dat de com bines, of meer Hollands gezegd, de maaidorsers, dit jaar iets eerder zijn ingezet dan in vorige jaren. Bij dit „eerder" denken wij vooral aan het rij- pingsstadium, waarin het graan ver keert. Het is zo langzamerhand wel bekend, dat bij gebruik van maaidorsers het graan op stam langer moet narijpen dan bij het oogsten met de graaninaaier- zelfbinder. In het laatste geval krijgt het graan nl. de gelegenheid om aan de hokken na te rijpen. Er zijn voor „de haast", die de akker bouwers dit jaar hebban wel enkele motieven aan te wijzen. In de eerste plaats zijn er de ervaringen van de twee laatste jaren. De omstandigheden voor de oogst waren in 1964 en 1965 verre van ideaal. De oogstwerkzaam- heden werden zeer vertraagd en het ge volg was, dat diverse percelen graan te lang op het veld bleven staan. Men wil dit nu zo veel mogelijk voorkomen. Dan is er het feit, dat diverse perce len graan sterk zijn gelegerd. In die toestand is het graan meer kwetsbaar voor slecht weei. Bovendien zien we in heel wat percelen heel wat onkruid naar boven komen. Hoe langer het graan blijft staan hoe erger dit wordt en dit geeft bij het oogsten veel moei lijkheden. Tenslotte wijzen we nog op het voorkomen van doorwas. Ter ver duidelijking voor de niet-ingewijde lezer willen we nog meedelen, dat met het laatste bedoeld wordt het opnieuw uitlopen van de wortels van de graan- planten. Knollenzaad grotendeels geoogst Een gewas, dat voor veel akkerbouw gebieden van geen belang is, maar dat op ons eiland de laatste jaren regel matig wordt verbouwd is de zaadteelt van stoppelknollen; bij de akkerbou wers beter bekend als „raapzaad". Het is op dit moment voor het grootste ge deelte geoogst. Hoewel er tussen de hoeveelheid, die er bruto geoogst wordt en het gewicht, dat de teler uitbetaald krijgt een vrij groot verschil kan zijn, menen we toch wel een idee te kunnen vormen van de oogstresultaten. En we menen dan te moeten opmerken, dat het resultaat belangrijk minder gunstig zal zijn dan in de voorgaande jaren. Het zou ons niet verwonderen als de ge middelde opbrengst 25°/o lager komt te liggen dan in 1964 en 1965. Dit betekent zonder meer 'n financiële strop voor de telers, want de prijs van het zaad is niet of in ieder geval weinig hoger dan vorige jaren. Het graszaad Een gewas, dat op ons eiland ook steeds meer betekenis krijgt is het gras zaad. De soorten, die het meest worden verbouwd zijn Italiaans raaigras, Wes- terwolds raaigras en Engels raaigras. Op dit moment zijn naar we menen alle percelen graszaad wel geoogst. De ge luiden, die we over dit gewas ontvan gen zijn ook niet direct optimistisch. Ook hier moet het uiteindelijk resultaat nog worden afgewacht Door het drogen en schonen kan de partij beduidend in gewicht achteruitgaan en hiermee moet bij de ongunstige weersomstandigheden van dit jaar zeker gerekend worden. Het staat naar wij menen wel vast, dat ook de graszaadtelers dit jaar met lagere financiële uitkomsten rekening moeten houden. Opvallend is ook de naar onze me ning lage prijs, die voor het graszaad- hooi, misschien juister gezegd gras zaadstro, wordt betaald. Na aftrek van de kosten van persen brengt dit stro weinig geld in het laadje. Oogst van zomergerst in volle gang De twee hiervoor besproken gewas sen zijn voor de meeste bedrijven niet bepalend als het om de financiële uit komsten van het hele bedrijf gaat. Voor zomergerst geldt dit veel sterker. Het is nog altijd het meest verbouwde gewas op de akkerbouwbedrijven. Hoewel we kunnen zeggen, dat op het moment de oogst van zomergerst in volle gang is, is het nog te vroeg een definitief oordeel over de opbrengst te geven. Het zijn nog maar eerste in drukken. Maar het is zeker geen waag stuk om uit te spreken, dat de opbrengst van de zomergerst belangrijk lager zal liggen dan in de beide voorgaande ja ren. Dit is overigens geen wonder. We kunnen rustig vaststellen, dat 1964 en 1965 voor de meeste Texelse graante- lers topjaren waren. Als we bedenken, dat de zomergerst die op het moment geoogst wordt van de vroegst gezaaide percelen komt, die over het algemeen vlot zijn opgegroeid, dan is het beslist geen blijk van pessi misme als we er op rekenen, dat de op brengst van de gerst heel wat lager zal liggen dan we de twee laatste jaren ge wend waren. Als zelfs op deze betere percelen de opbrengst naar onze eerste indrukken wel 500 - 600 kg. lager ligt dan in 1964 en 1965 vrezen wij, dat de uitein delijke gemiddelde opbrengst van alle zomergerst op ons eiland wel 800 - 1000 kg. per ha. onder de opbrengst van de beide voorgaande gunstige jaren zal komen. We moeten nl. niet vergeten, dat het „ondereind" dit jaar zeer groot is. We denken hierbij aan een aantal zeer laat gezaaide percelen en percelen, waarvan een groot deel van het zaai zaad pas is opgekomen na de regen van 12 juni. Van het gewas wintertarwe zijn nog maar enkele gegevens bekend. Maar ook hier is de tendens aanwezig, dat we de top-opbrengsten van voorgaande ja ren niet zullen halen. Wat de overige gewassen betreft, kunnen we ons oordeel nog niet gron den op oogstresultaten. Maar het is ook hier weer geen pessimisme als we me nen te moeten rekenen op lagere op brengsten van haver en zomertarwe. We hebben al meer ervaren, dat een ongunstige maand juli speciaal voor zomertarwe funest is. En het komt ons voor, dat we wat dit betreft zeker van geen gunstige omstandigheden kunnen spreken. Overige gewassen Wat de bieten en aardappelen betreft het volgende. Voor het eerstgenoemde gewas kan ik verwijzen naar de mede delingen, die ik hierover deed in de maand juli. Hoewel een aantal percelen bieten zich enigszins heeft hersteld van de waterschade, kan toch zeker van geen goed gewas bieten worden ge sproken. Het verschil met de voorgaan de jaren zal hier minstens even groot zijn als bij de graangewassen. Op dit moment zijn een aantal voor pootgoed geteelde aardappelen gerooid. De opbrengst valt hier niet tegen en we menen, dat deze in een aantal gevallen zelfs zeer goed zal zijn. Het zijn vooral de gewassen op de zandgronden, die een goede opbrengst beloven. Men heeft hier op tijd kunnen poten en in de meeste gevallen heeft het gewas hier ook geen schade ondervonden van de overmatige regenval in juni. Het zou ons niet verwonderen als een aantal percelen Sientje tot een opbrengst van 40 ton per bunder komt. Daar ook de prijzen, die voor het pootgoed besteed en geboden worden gunstig zijn, laat het zich aanzien, dat dit gewas voor diverse bedrijven een flinke ruggesteun zal zijn in dit over het algemeen ongunstige jaar voor de akkerbouwers. AANTAL PAARDEN OP TEXEL STERK TERUGGELOPEN ..Het paard was eens de voornaam ste trekkrachtbron voor al het vervoer". Dit valt te lezen in 't Wagenmuseum te De Waal. Aan deze woorden moesten wij denken toen wij de cijfers van de landbouwtellingen van het C.B.S. onder ogen kregen betreffende landbouw- paarden en agrarische bedrijven met landbouwpaarden. Gedurende de laat ste 2 jaar verdwenen 70 landbouw paarden van het toneel. Een achteruit gang van 23% december 1963 295 december 1964 261 december 1965 225 Het aantal bedrijven met landbouw paarden liep terug van 175 naar 131; dat is een teruggang van 25%. Het to tale aantal landbouwbedrijven op Texel groter dan 1 ha. bedraagt 530. Op 75% daarvan komt dus geen landbouw- paard meer vooi ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 21 aug. op om 5.32 uur en gaat onder om 19.53 uur; 24 aug op om 5.37 uur en onder om 19.46 uur. Maan: 23 aug E.K.; 31 aug. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 19 aug 11.06 en 23.35; 20 aug. 11.39 en 21 aug. 0.07 en 12.08; 22 aug 0 35 en 12.33; 23 aug. 1.01 en 13 03; 24 aug 1.31 en 13.44, 25 aug 2.26 en 14.57. 26 aug. 3.49 en 14.22; 27 aug. 5.14 en 17.42. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water Doe mee aan het Premiespaarplan. Spaar in spaar- bewijzen. Verdien een premie van 20%. Dat be tekent f 50,- per jaar extra (Echtparen f 100,-). Bovendien rente - op - rente Inlichtingen bij de spaarbank en alle bankzaken Een gezellige film, naar een origineel gegeven, is „Das schone Abenteuer", de geschiedenis van een jonge Engelse vrouw, die naar Frankrijk gaat om naar mogelijke familierelaties te speu ren. In Nimes vindt zij het hotel, dat zij herkent van oude foto's uit het familiealbum. Het was indertijd van haar grootvader, maar nu is het eigen dom van Marius Bridot, een weduw naar. Via de zoon van de fotograaf, dde indertijd de foto van het hotel maakte, komt ze op het spoor van haar familie In St. Etienne ontmoet ze twee nichten en bij hen brengt ze verder de vakantie door. Toch is ze niet helemaal gelukkig, want ze droomt van de knappe Marius, die ze in Nimes heeft achtergelaten en waar ze verliefd op is geworden. De ge voelens zijn wederzijds en het kan dus niet uitblijven dat de twee elkaar weer ontmoeten en tenslotte trouwen. „Das schone Abenteuer" is een film die zon der de gebruikelijke glamour en franje, door zijn eenvoud en oprechtheid waard is gezien te worden. Vertoning: vrijdag en woensdagavond. (In kleuren toe gang alle leeftijden). Iets heel anders is „Girl happy", die zaterdagavond en zondagmiddag is het City-theater draait. Hoofdrolspeler is lElvis Presley, deze keer als Rusty Wells die met zijn combo in een nachtclub in Chicago speelt. De combo vertrekt evenwel naar Fort Launderdale in Florida en hetzelfde doet de knappe dochter van de nachtclubeigenaar. Het toeval wil dat ze intrek nemen in het zelfde motel. Rusty komt enkele malen op aangename wijze met Valerie in contact, maar voordat zij elkaar voor goed in de armen sluiten en Rusty een liefdeslied kan aanheffen, gebeuren er nog vele spannende dingen. (In kleuren toegang alle leeftijden) Een heel erg gekke film is „Nog wat nieuws, pussycat?", die men zondag-, maandag- en dinsdagavond kan zien. De redacteur van het toonaangevende modeblad Chric staat voor problemen, die zijn ontstaan door zijn dagelijkse contacten met 's werelds aantrekkelijk ste modellen. Onder andere Fritz Fass- bender, een knotsgekke Weense profes sor, bemoeit zich ermee. Hij heeft zich gespecialiseerd in sex, wat weer proble men oplevert ten opzichte van zijn struise gade Anna. De verloofde van de redacteur stuurt aan op een snel huwe lijk, om zo de gevaarlijke toestand zo kort mogelijk te laten voortduren. Met problemen worstelt ook Victor, die in een strip-tease tent werkt. Genoeg voorwaarden voor een vreemd verhaal, waar menigeen genoegen aan zal bele ven. (In kleuren toegang boven 18 jaar). OPENBARE BIBLIOTHEEK Leeszaal en bibliotheek: maandag 11 tot 12 uur; woensdag 14.30 - 15.30 uur en 19.30 - 21.30 uur; vrijdag 19.30 - 21.30 uur. Jeugd: woensdag en vrijdag van 15.30 - 17.30 uur. Leeszaal (geen uitlening): maandag 15.30 - 17.30 uur en 19.30 - 21.30 uur. door Agatha Christie DE BLAUWE TREIN 25. Poirot leunde voorover en zei scherp zodra de jongeman de kamer uit was: „Zegt u eens, wanneer hebt u over die robijnen gesproken met monsieur Kettering?" „Ik heb er niet over gesproken," zei Carrège. „Eerst gisteravond hoorden we ervan van de heer Van Aldin". Ja, maar er werd melding van ge maakt in de brief van de graaf". „Natuurlijk heb ik niet tegen mon sieur Kettering over die brief gespro ken", riep Carrège verontwaardigd uit. „Dat zou bij de huidige stand van zaken zeer onverstandig zijn geweest". Poirot tikte op de tafel. „Hoe wist hij er dan iets van?" vroeg hij zacht. „Zijn vrouw kan het hem niet verteld hebben, want hij heeft haar in geen drie weken gezien. Het lijkt niet waarschijnlijk dat Van Aldin of zijn secretaris erover gesproken zouden hebben, hun gesprekken met hem be wogen zich op geheel ander terrein, en er heeft ook niets over in de kranten gestaan". Hij stond op en nam zijn hoed en stok „En toch", bromde hij in zichzelf, „weet hij er alles van. Dat begrijp ik met, dat begrijp ik niet!" HOOFDSTUK XVIII Derek luncht Derek Kettering ging regelrecht naar „Negresco" waar hij een paar cocktails bestelde en snel naar binnen sioeg; dan staarde hij over de kalme, blauw zee. Mechanisch keek hij naar de voorbij gangers een verdraaid vervelende mensenmenigte, slecht gekleed en bui tengewoon oninteressant; je zag tegen woordig weinig dat de moeite waard was. Toen herzag hij snel zijn laatste indruk, want op korte afstand van hem ging een vrouw aan een tafeltje zitten. Ze droeg een schitterend toilet van oranje en zwart, met een klein hoedje, dat haar gezicht overschaduwde. Hij bestelde een derde cocktail. Weer staar de hij over de zee; toen schrok hij plot seling. Een welbekend parfum drong hem in de neus en toen hij opkeek stond de dame in het zwart en oranje naast hem. Nu zag hij haar gelaat en herken de haar. Het was Mirelle. Ze lachte de onschuldige, verleidelijke glimlach die hij zo goed kende. Derek!" fluisterde zij. „Ben je blij me te zien?" Ze viel neer op een stoel tegenover hem aan het tafeltje. „Maar heet me dan toch welkom, domme jongen", spotte ze. „Dat is een zeer onverwacht genoe gen", zei Derek. „Wanneer ben je uit Londen gegaan?" Ze haalde de schouders op. „Een dag of twee geleden". „En het Parthenon?" „Ik heb ze hoe zeg je dat ook weer laten schieten". „Werkelijk?" „Je bent niet erg vriendelijk, Derek." „Verwachtte je dat ik dat zou zijn?" Mirelle stak een sigaret op en deed een paar trekjes, eer ze zei „Je vindt het misschien niet verstan dig, zo spoedig?" „Wat bedoel je eigenlijk?" Mirelle leunde plotseling voorover. „Speel tegenover mij toch geen ko medie", zei ze. „Ik weet ik weet wat je voor me gedaan hebt". Hij keek haar verbaasd aan. Een vreemde klank in haar stem trok zijn opmerkzaamheid. Zij knikte gerust stellend. „O, wees maar niet bang; ik kan mijn mond houden. Je bent prachtig! Je hebt een schitterende moed, maar ik ben het toch geweest die je op het idee bracht, toen ik te Londen tegen je zei dat er soms ongelukken gebeuren. En loop je geen gevaar? Verdenkt de politie je niet?" „Wat voor de drommel „Ssstr Ze hield een fijne vinger met een grote smaragd op. „Je hebt gelijk; ik had er zo in het publiek niet meer over moeten spreken, maar met onze moeilijkheden is het ge daan; ons leven zal heerlijk zijn heerlijk!" Derek lachte plotseling een harde, onaangename lach. „Dus de ratten keren terug? Twee miljoen maakt een heel verschil na tuurlijk doet het dat". Weer lachte hij. „Je wilt me helpen om die twee miljoen op te maken, nietwaar, Mirelle? Jii ver staat die kunst beter dan enige andere vrouw". Weer lachte hij. „Stil toch!" sprak de vrouw. „Wat is er met je aan de hand, Derek? De men sen beginnen naar je te kijken". ,Ik zal je zeggen wat er met me aan de hand is. Het is uit tussen ons, Mi relle. Hoor je goed? Afgelopen!" Mirelle reageerde niet zoals hij ver wacht had. Ze keek een paar minuten naar hem, toen glimlachte ze zacht. „Wat ben ik nog een kind! Je bent boos, je bent onaangenaam en dat alleen omdat ik praktisch ben. Heb ik je niet altijd gezegd dat ik je aanbid?" Ze leunde voorover. „Maar ik ken je, Derek. Kijk me aan het is Mirelle die tot je spreekt. Je kunt zonder haar niet leven, en dat weet je. Ik hield al van je, maar ik zal nog honderdmaal meer van je houden Ik zal het leven tot een wonder voor je maken tot een groot wonder. Er is geen tweede zoals Mirelle". Haar ogen brandden in de zijne. Ze zag hem bleek worden en zijn adem in houden en ze glimlachte tevreden in zichzelf. Ze kende haar eigen magische kracht over de mannen. ,Dat is dus afgesproken", zei ze zacht en liet een kort lachje horen. „En nu, Derek, wil je me een lunch aanbieden?" „Neen". Hij haalde diep adem en stond op. „Het spijt me, maar ik heb een an dere afspraak". „Je luncht met iemand anders? Bah, ik geloof er niets van". „Ik lunch met de dame die daar aan komt". Hij liep een dame in het wit tege moet, die juist aankwam. Hij sprak haar met ingehouden adem aan. „Miss Grey, wilt u wilt u mij het genoegen doen met mij te lunchen? U zult zich herinneren dat wij elkaar bij Lady Tamplin hebben ontmoet". Katherine zag hem een paar seconden aan met die grote grijze ogen, die zo veelzeggend konden kijken. „Ja", zei ze, na enige aarzeling, „dat zal ik heel graag doen". HOOFDSTUK XIX Een onverwacht bezoek Graaf de la Roche had juist het dé jeuner geëindigd en stond van tafel op Hij liep door de salon van zijn villa, naar het terras, en keek uit over de Middellandse Zee met ogen, die niets zagen Voor schoonheid had hij nu geen oog Zijn plannen waren plotseling in de war gestuurd en moesten van de grond af opnieuw worden opgebouwd. Uitgestrekt in een rieten stoel, met een sigaret tussen de blanke vingers, dacht hij na. Nu bracht Hippolyte, zijn dienaar, koffie en een keur van likeuren binnen. De graaf zocht een zeer oude, fijne brandewijn uit. Voordat de man weg ging, hield de graaf hem tegen met een licht gebaar. Hippolyte bleef vol aan dacht staan. „Het is mogelijk", zei de graaf, „dat er in de loop van de eerstvolgende da gen verschillende vreemdelingen hier zullen komen. Ze zullen trachten kennis te maken met jou en Marie. Ze zullen je vermoedelijk verschillende dingen vra gen over mij". Hippolyte keek vol belangstelling zijn meester aan. „Zoals je weet ben ik verleden dins dag hier aangekomen. Vergeet dat niet, als de politie of iemand anders mocht trachten je uit te horen. Ik arriveerde dinsdag de 14de, niet woensdag de 15de. Begrepen?" „Volkomen, monsieur le comte". „In een zaak waarin een dame be trokken is, is het altijd geraden voor zichtig te zijn" „Wij weten discreet te zijn, monsieur le comte. Voor Maria sta ik ook in". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 5