Hecht geen geloof aan bakerpraatjes BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER HET GEHEIM VAN De vrouw in blijde verwachting LANDBOUW en VEETEELT Geloof wat de dokter u zegt en houd u daaraan rubriek voor I rriiaMiv De tijd van blijde verwachting kan voor iedere aanstaande moeder een periode van groot geluk zijn. Het nare is echterdat in veel gevallen een deel van dit geluk wordt bedorven door allerlei zogenaamde wijze raad gevingen van ondeskundigen, die ge loof hechten aan het grote aantal bakerpraatjesdat er op dit gebied in omloop is en die hun best doen, om de aanstaande moeder ook hiervan op de hoogte te stellen. Het gevolg hier van kan zijn, dat de aanstaande moe der verkeerde dingen gaat doen, die niet bevorderlijk zijn voor een goede gang van zaken. Daarom is het nuttig om hier eens het licht te laten schijnen over een aantal van dergelijke ver haaltjes. Zo wordt er onder meer beweerd, dat de vrouw die in verwachting is meer moet eten dan normaal, want ze heeft voor twee te zorgen. Een dergelijke bewering moet men echter niet serieus nemen, want dit zou tot gevolg kunnen hebben, dat de aan staande moeder te zwaar wordt, het geen niet aan te bevelen is. Men doet er goed aan zich te houden aan het nor male dieet. Alleen is het verstandig wat meer te nuttigen van voedingsmiddelen die rijk zijn aan kalk, eiwitten, vita minen en zouten, omdat dit stoffen zijn die het ongeboren kindje dringend no dig heeft. Maar alles met mate en even tueel in overleg met de behandelende arts, want ook hier geldt, dat teveel schaadt. Wie zo dom is om teveel vetten en koolhydraten te nuttigen, wordt dik en loopt kans, deze overtollige pondjes ook na de bevalling te moeten mee torsen, of anders moeite zal moeten doen om te vermageren. Nu we het toch over eten hebben. Men beweert ook, dat wanneer je tij dens de zwangerschap gekke dingen eet, dit betekent, dat je lichaam daar behoefte aan heeft. Inderdaad zijn er vrouwen die tijdens de zwangerschap dingen eten, die ze anders nauwelijks aanraken. De oorzaak daarvan ligt niet in het feit, dat het lichaam erom vraagt. Het is veelal het gevolg van een hon gergevoel, gepaard aan een zich niet ge heel prettig voelen en heeft meestal psychische oorzaken. Dit eten van zaken die men normaal niet in het voedingsschema heeft, kan men beter achterwege laten, want op die manier komen er stoffen in uw lichaam en bloed, die er anders niet in zijn en hoewel dat niet schadelijk voor de baby behoeft te zijn, kan men zich toch beter houden aan het normale voedsel. Soms hoort men vertellen, dat de be valling bij jonge moeders gemakkelij ker verloopt dan bij oudere. Dit laatste is niet helemaal juist. In het algemeen mag worden gezegd, dat de leeftijd niet veel verschil maakt, doch dat het van het grootste belang is of de moeder de bevalling rustig en met blijdschap tegemoet ziet, of dat ze er (meestal onnodig) bang voor is. Het zijn die psychische factoren, die 'n grote rol spelen of een bevalling gemakkelijk verloopt of niet. Wanneer een vrouw eenmaal boven de veertig is, als zij een baby krijgt, dan zal de medicus daar inderdaad speciaal rekening mee hou den Maar zelfs dit houdt nog niet in, dat zo n bevalling moeilijkheden zou moeten opleveren. Pas op met je erg uitrekken, want dan zou het kindje kunnen stikken, doordat de navelstreng zich om het halsje klemt. De aanstaande moeder, die er be hoefte aan mocht hebben om zich eens heerlijk lui uit te rekken, die kan dat rustig doen, zonder angst voor haar baby, althans wanneer ze dit zo doet, dat haar eigen spieren er geen pijn van 26. „Zo, dan is het goed". Hippolyte vertrok, maar de graaf was nauwelijks weer in gepeins verzonken, of de knecht kwam terug. „Een dame, monsieur". „Een dame?" De graaf was verrast. Niet dat da mesbezoek op Villa Marina zo vreemd was, maar op dit speciale ogenblik had hij er geen flauw vermoeden van welke dame het kon zijn. „Laat haar boven komen, Hippolyte", beval hij. Even later stapte een droom van zwart en oranje, omzweefd door een sterke geur van exotische bloemen, het terras op. „Monsieur le comte de la Roche?" „Tot uw dienst, mademoiselle", zei de graaf. „Mijn naam is Mirelle. U hebt mis schien weieens van mij gehoord". „Ah ja, zeker, mademoiselle. Wie zou niet onder de bekoring van uw dan sen zijn gekomen? Schitterend!" Met een kort, machinaal glimlachje dankte Mirelle voor het complimentje. „Maar gaat u toch zitten, mademoi selle", riep de graaf, terwijl hij een stoel vooruitschoof. Ondanks zijn uiterst galante manie ren bestudeerde hij haar nauwkeurig. En hij voelde al spoedig dat hij zijn trucs aan Mirelle geheel en al zou ver spillen. Zij was een sluwe Parisienne. Maar tevens zag hij dat hij een zeer boze vrouw voor zich had en een boze vrouw zegt altijd rneer dan ver doen. Wat die navelstreng betreft, daarover behoeft zij zich geen zorg te maken. Deze betrekkelijk stugge buis maakt door het uitrekken maar niet zo lussen en knopen, waarin het kindje zou kunnen stikken. Er zijn veel bakerpraatjes in omloop over de diverse verschijnselen, waaraan de aanstaande moeder zou kunnen be merken of haar landje een jongen of een meisje is. Zo zou de vrouw, die haar baby hoog draagt er op mogen rekenen dat het een jongen is. Een wilde spar- telaar zou wijzen op een meisje en zo zijn er nog meer voorbeelden te noe men, maar het zijn echt allemaal baker praatjes, waar men geen geloof aan moet hechten. In weerwil van uitge breide onderzoekingen en studies, zijn de medici nog steeds niet in staat om het geslacht van de baby voor de ge boorte te bepalen en dat gaat echt niet op die eenvoudige manieren die derge lijke verhaaltjes ten beste geven. Het geslacht van het kindje blijft zonder meer een verrassing tot de geboorte. Zo wordt ook wel beweerd, dat de aanstaande moeder, die een rustige zwangerschap heeft een kalm kind krijgt, terwijl het andersom tot een nerveus en druk kind zou leiden. Het karakter van een kind wordt be paald door de erfelijkheid. Het is ten slotte een produkt van twee mensen, die verschillende karakters hebben. Theoretisch krijgt het kind van elk vijf tig procent mee. In dit lijkt het op zijn of haar vader en in dat op moeder. Van zo'n karaktertje is weinig te zeggen en het blijft een kwestie van een verras sing, waarvan men vooraf niets kan voorspellen. Het kindje zou volgens diverse ver haaltjes schadelijke gevolgen kunnen ondervinden van de bezoeken die zijn moeder tijdens de zwangerschap aan de tandarts brengt. Ook dit is weer zo'n fabeltje. De aanstaande moeder kan zich rustig onder behandeling van haar tandarts stellen wanneer dat nodig mocht zijn en ze behoeft hiervoor geen enkele angst te hebben. Het is uiteraard alleen verstandig om de tandarts wel even in te lichten over het feit dat men een baby verwacht. Hij kan daar dan rekening mee houden bij narcose of het toedienen van medicijnen. Maar verder is er niets op tegen om de tandarts te bezoeken. Dan nog wat praatjes over reeds ge boren kinderen en hun behandeling. Men zou met een kindje niet moeten gaan rijden alvorens het zes weken is. Vroeger was dat wel beter, aangezien de vering van de kinderwagens toen nog niet zo goed was, maar tegenwoor dig is die vering uitmuntend en behoeft men de kleine echt niet zes weken bin nen te houden. De eerste maanden mag de baby met op zijn buik liggen. Dat is ook weer zoiets van vroeger. Toen gebruikte men donzen kussentjes en het was heel goed mogelijk dat de baby daarin stikte, om dat hij geen kans ziet zich om te draaien, of het hoofd lang genoeg op te houden. Maar tegenwoordig nu men de baby op een hard matrasje zonder kus sentje legt, is er geen bezwaar tegen. Het is juist een goede oefening voor de rugspieren, waardoor het kleintje later een mooi recht rugje kan krijgen. Tegenwoordige baby's wegen minder dan vroeger. Ja, dat lijkt wel waar, maar het is toch echt niet zo. Het ver schil zit hem in het feit, dat vroeger de dokter dikwijls het gewicht van de baby moest schatten, omdat er bij de beval ling thuis geen goede weegschaal aan wezig was. En een hoog gewicht vinden de ouders prachtig, och hoe gaat dat! Tegenwoordig worden de kinderen allemaal op betrouwbare weegschalen gewogen en zo komt men tot exacte ge wichten. Het zijn maar enkele voorbeelden uit de vele bakerpraatjes die er bestaan. Weest u wijs en geloof ze niet. Houdt u zich aan wat de dokter U zegt, dan bewandelt u de juiste weg! standig is; zij kan soms voordeel bren gen aan de man die zijn hoofd koel houdt. „We hebben gemeenschappelijke vrienden te Parijs", zei Mirelle, „en ik heb van hen over u gehoord. Maar ik kom vandaag hier om een andere re den. Ik heb ook in Nice over u horen spreken sinds ik hier ben maar in een andere zin dan te Parijs". „O ja?" zei de graaf zacht. „Men beweert te Nice dat u de moor denaar bent van de Engelse dame, ma dame Kettering". „Ik de moordenaar van madame Kettering? Hoe absurd!" Hij sprak meer verveeld dan veront waardigd, omdat hij wist dat hij haar dan verder uit haar tent zou lokken. „U begrijpt het niet goed", zei Mi relle. Haar ogen lichtten. „Het zijn maar niet loze geruchten op straat; het is de politie die het zegt". „De politie? O ja?" „De politie gelooft dat u de moord hebt begaan. Maar ze heeft natuurlijk ongelijk". „Zeker heeft ze ongelijk", gaf de graaf toe. „U zegt dat, maar u weet de waar heid niet. Ik wel". De graaf keek haar nieuwsgierig aan. „U weet wie madame Kettering ver moord heeft? Is het dèt wat u wilde zeggen, mademoiselle?" Mirelle knikte heftig. „Wie dan?" vroeg de graaf scherp. „Haar man". Ze leunde voorover naar NAAR GROTERE EENHEDEN Deze week bemerkte de redacteur van deze rubriek nog weer eens heel duidelijk, dat het spreken over uit breiding van de iproduktie per man op de boerenbedrijven een zeer gewaagde bezigheid is. Ik was met een groep veehouders van „de overkant" op één van onze Texelse bedrijven. De Texelse veehouder ver telde het een en ander van zijn bedrijf. De veebezetting was op het moment 15 melkkoeien met bijbehorend jongvee en 70 lamschapen. Op mijn vraag of er plannen waren om de veestapel verder uit te breiden, kregen we een bevesti gend antwoord. De veehouder meende te moeten streven naar een uitbreiding van het aantal melkkoeien tot 20 stuks met handhaving van het aantal scha pen. Zowel wat de stalruimte als de oppervlakte grond betreft zat die mo gelijkheid er in. Tot nu toe was de stik- stofbesmesting nl. met hoger dan 700 kg. kalkammonsalpeter per bunder. Door dit op te voeren tot 1000 a 1100 kg. per ha. zou uitbreiding van de vee stapel mogelijk zijn. Toen ik bij de Texelse veehouder in formeerde of hij van mening was, dat ook bij opvoering van het aantal melk koeien tot 20 stuks het werk door één man uit te voeren was, antwoordde deze bevestigend. De redacteur van deze rubriek liet toen duidelijk blijken, dat hij ook van oordeel was, dat bij een goede verkaveling van de grond en een doelmatige inrichting van de bedrijfs gebouwen een dergelijk bedrijf inder daad door een man gerund kan wor den. Bij de groep „vastelanders" bleken er heel wat te zijn, die deze mening maar zeer matig konden waarderen. En het werd me openlijk gezegd: „Gelukkig, dat jij geen minister van Landbouw bent en we hopen ook niet, dat je het worden zal". Wat dat laatste betreft kan men naar ik meen wel gerust zijn. Toen ik in het vervolg van de dis cussie de opmerking maakte, dat de uitbreiding van het aantal melkkoeien het waarschijnlijk nodig zou maken om bij het melken over te gaan op het sys teem van één man met twee apparaten, maakte één van de deelnemers onder duidelijke instemming van een aantal anderen de opmerking „Voorheen kon den we een inkomen halen met hand- melken, toen moest het met één appa raat en nu moeten we al naar twee apparaten". Hij vond deze ontwikke- 26. Nadat smidje Verholen en dr. Yo- kito op het politiebureau waren ge weest om .proces-verbaal te doen op maken van alles wat er gebeurd was, gingen ze terug naar Grand Hotel Es planade. Ze lieten er zich in een taxi heenrijden en hadden zo de gelegenheid nog eens rustig wat na te babbelen over de opwinding van deze ochtend. „Kirre Birr wou mij het geheim van mijn sportcomputer ontnemen", legde dr. Yokito uit. „Wat is dat toch, die sport eh kom...., kompjoetert.wilde de smid weten. „Dat weet U toch wel?" lachte Yokito. „Een computor is een erectische rekenmachine. Een erectisch brein om de graaf en sprak op zachte toon, met een stem, die trilde van woede en op winding. „Het was haar man die haar doodde". De graaf leunde achterover in zijn stoel. Zijn gezicht leek een masker. „Mag ik u vragen, mademoiselle, hoe u dat weet?" „Hoe ik het weet?" Mirelle sprong op en lachte. „Hij was geruïneerd, bankroet, onteerd. Slechts de dood van zijn vrouw kon hem redden. Dat heeft hij me verteld. Hij reisde in dezelfde trein maar zij mocht het niet weten Waarom niet, vraag ik u? Het was, op dat hij haar in de nacht kan overval len. O!" Ze sloot de ogen „Ik zie het voor mijn ogen gebeuren. De graaf kuchte. „Misschien misschien", mompelde hij. „Maar, mademoiselle, in dat geval zou hij toch de juwelen niet gestolen hebben?" „De juwelen!" zuchtte Mirelle. „De juwelen! O, die robijnen!" Haar ogen werden met een waas overtogen, een ver licht scheen erin. De graaf keek haar met belangstelling aan en verwonderde zich voor de honderd ste maal over de wondere invloed van juwelen op het vrouwelijk geslacht. Hij riep haar tot praktische dingen terug. „Wat verlangt u van mij, mademoi selle?" Mirelle werd weer zakelijk en vol ijver. „Het is toch nogal eenvoudig. U moet naar de politie gaan en zeggen dat Kettering de misdaad heeft begaan. Als ze om bewijzen vragen, kunt u ze naar mij verwijzen; en ik zal elk bewijs ver schaffen dat ze verlangen". ling voor de boeren zeer ongunstig en ook onbillijk. Wat hierop te zeggen? Dit geldt niet alleen voor agrariërs Naar ik meen vergeten heel veel agrariërs, dat de ontwikkeling in de landbouw lijkt op dit in andere sectoren. Een middenstander, die het nog net zo zou willen doen als 25 jaar geleden is gedoemd om te verdwijnen. De praktijk bewijst dit duidelijk. Voor een fabriek geldt pre cies hetzelfde. Toen ik een opmerking in deze zin maakte, kwam direct de reactie: „Maar dit geldt voor de werknemers toch niet. Zij gaan steeds korter werken". Een paar opmerkingen hierover. In de eerste plaats deze. Ik geloof, dai mensen, die het geen voorrecht vin den om zelfstandig ondernemer te zijn, hiermee zo spoedig mogelijk moeten ophouden en plaats moeten nemen in de rij van werknemers. Het zal nl. altijd zo blijven, dat zelfstandige onderne mers dingen voor lief moeten nemen, die een werknemer niet behoeft te ne men. En naar ik meen wordt die meer dere zorg ook nog altijd op een of an dere manier goed gemaakt door een be ter inkomen of prettiger werkkring. In de tweede plaats dit. Het is on juist om te menen, dat van werknemers steeds minder wordt gevraagd. Een werknemer, die wil profiteren van de betere werkvoorwaarden en de betere beloning zal ook steeds een betere scho ling nodig hebben. Om maar dicht bij huis te blijven het volgende. Een amb tenaar van de landbouwvoorlichting, die het nog precies zo wil doen als 25 jaar geleden redt het niet meer. Ook van hem wordt meer kennis, meer ver antwoordelijkheid en in veel gevallen ook een langere werktijd gevraagd. En naar ik meen geldt dit niet alleen voor landbouwvoorlichters, maar voor zeer veel beroepen. We komen op dit onderwerp nog wel eens terug. ZONDER COMMENTAAR Volgens het „Tabaksblad" rookt de Nederlander gemiddeld 134 sigaren per jaar. Hiermee staat ons land op de tweede plaats van de wereldranglijst, die wordt aangevoerd door Denemar ken met gemiddeld 218 sigaren per jaar. België volgt na Nederland met 121 si garen en daarna Zwitserland met 88. De Westduitsers komen op een totaal van slechts 71 per jaar. zo te zeggen. Zo'n brein kan arres uit- rekenens! Ik heb er nu een gemaakt voor de sport Ha ha, daar kijk jij van op, hè?" „Ik snap er niks van" zei smidjè Ver holen. ,.Wat heb ik nou te maken met elektrische rekenmachines en met me chanische breinen? Waarom schreef U mij een brief en waarom moest ik U komen opzoeken in Grand Hotel Espla nade? Toen ik er kwam, was U er niet!" „Natuurlijk niet", lachte dr. Yokito. „Ik had toch een patskrap op mijn kop gekregen van boefies in een donkere steeg! Maar nou heb ik jou tóch te pak ken! Daar ben ik erg blij om! Ik rees immers artijd goed de krant en dan rees ik artijd eerst de strip van smidje Ver- En meteen was ze verdwenen, nu ze haar taak had afgedaan. De graaf keek haar na, met lichtelijk opgetrokken wenkbrauwen. ,.Ze is woedend", mompelde hij. „Wat kan er gebeurd zijn om haar boosheid gaande te maken? Zou ze werkelijk ge loven dat Kettering de moord heeft begaan? Ze wilde blijkbaar dat ik het geloven zou. Ze wilde zelfs dat de po litie het geloofde". Hij glimlachte in zichzelf. Hij had volstrekt geen plan naar de politie te gaan. Hij zag verschillende andere mo gelijkheden; en te oordelen naar zijn glimlach openden deze een aangenaam verschiet. Maar voorlopig bleef zijn voorhoofd gefronst. Volgens Mirelle werd hij door de politie verdacht. Dat kan waar zijn of niet. Een boze vrouw als de danseres zou zich niet bekommeren om de strikte juistheid van haar beweringen. Aan de andere kant kon ze gemakkelijk parti culiere inlichtingen gekregen hebben. In dat geval zijn mond vertrok grimmig in dat geval moest hij zekere voor zorgsmaatregelen treffen. Hij ging het huis binnen en vroeg Hippolyte of er geen vreemdelingen waren geweest. De knecht was zeer po sitief in zijn bewering dat dit niet het geval was. De graaf ging naar boven, naar zijn slaapkamer, en zijn smalle vingers zochten in een oud bureau een veer. Een geheime lade kwam naar voren, Daarin lag een klein pakje, in bruin papier gewikkeld. De graaf nam het eruit en woog het enige ogenblikken zorgvuldig in zijn hand. Toen bracht hij zijn hand naar zijn hoofd en trok er een enkele haar uit. Die legde hij op de ZEER GUNSTIG OOGSTWEER Het is altijd een wat gewaagde on derneming om op een bepaald moment te schrijven over gunstige of ongunstige weersomstandigheden voor de land bouw. Daar zit nl. het risico in, dat op het tijdstip, dat de lezers die regels on der ogen krijgen de omstandigheden heel anders zijn Toch waag ik het er op om met voldoening vast te stellen, dat de week van 15-20 augustus voor de bouwboeren een zeer voordelige week is geweest. Ik geloof, dat we wel eens wat te weinig doordrongen zijn van de voordelen, die goed werkbaar weer voor de agrariërs betekent. In de mees te gevallen betekent het een grote be sparing aan kosten van arbeid, mate riaal en aan de dienstverlenende be drijven. Deze kostenbesparing kan in veel gevallen een pleister zijn op de wond van de ontegenzeggelijk lagere op brengsten, waarmee de bouwboeren in 1966 genoegen zullen moeten nemen. Ook na de gegevens, die wij deze week hebben ontvangen moeten we zeggen, dat alles er op wijst, dat we wat de gra nen betreft, moeten rekenen op een opbrengst, die 600 - 800 kg. per ha. la ger ligt dan in 1964 en 1965. Het „wonder" van de maaidorsers Ik heb al meer gezegd, dat het een kwaad ding is, dat we zo heel gauw aan de dingen wennen Ik geloof, dat een leven, waarin de verwondering over allerlei „zegeningen" van deze nieuwe tijd verdwenen is, het gevaar loopt een saai en „zuur" leven te wor den. En ik ben van mening, dat één van de wonderen van onze tijd (en ik ben geneigd om het ook één van de zegeningen te noemen) de maaidorser is. Ik dacht daar nog eens aan toen ik deze week een excursie van boeren en boerinnen rond mocht leiden uit een gebied, waar geen bouwland is en de combine nog een vrij onbekende ver schijning is. Bij deze groep van agra riërs was nog iets te bemerken van de verwondering over het werk van deze machtige oogstmachines. Vooral als je deze machines aan het werk ziet in gewassen, die zo ernstig gelegerd zijn, dat ze met de zicht van onze grootvaders en graanmaaier-zelf- binder van onze vaders praktisch niet te oogsten zouden zijn geweest, voel je iets van dankbare verwondering over deze prachtige uitvinding. Naar ik meen moeten we ook in dit opzicht de goede oude tijd maar niet al te romantisch zien. horen! Ik ken jou dus ar rang héér goed! Ik weet, dat jij dapper bent en betrouwbaar en de arrerbeste smid van heer de wererd! En nou moet jij op mijn aanwijzingen een proefmoder in erkaar gaan zetten van mijn sportcomputer. En dan zurren wij eens kijk wat hij doet!" Maar intussen waren de geheime agenten Wladimir Kotsof en Kid Sucker ook aan het kijken...., nl. wat dr. Yokito deed. Ze hadden zich verdekt en onopvallend opgesteld achter de pilaren van Grand Hotel Esplanade en speur den de hele buurt nauwkeurig met een spionnenkijkertje af. Op een gegeven moment kregen ze dan ook de aan snorrende taxi in de gaten bovenrand van de lade en sloot die zorgvuldig. Met het kleine pakje bij zich ging hij naar de garage, waar een rode iwo-seater stond. Tien minuten later bevond hij zich op de weg naar Monte Carlo. Hij braaht enige uren door in het Casino en slenterde toen wat door de stad. Daarop stapte hij weer in de wa gen en reed weg in de richting van Menton. Vroeger in de avond had hij een onopvallend, grijze wagen op een kleine afstand zijn auto zien volgen. Nu zag hij hem weer. Hij glimlachte bij zichzelf. De weg steeg regelmatig. De voet van de graaf drukte het gaspedaal diep in. De kleine rode wagen was spe ciaal volgens zijn tekeningen vervaar digd en bezat veel groter kracht dan men naar het uiterlijk zou menen. Hij schoot vooruit. Eindelijk verminderde de wagen zijn vaart en kwam tot staan voor het post kantoor. De graaf sprong eruit, lichtte het deksel van de gereedschapskist op, nam het bruine pakje eruit en liep snel het kantoor in. Twee minuten later reed hij weer in de richting van Men ton. Toen de grijze auto daar aankwam, zat de graaf de five o'clock tea te ge bruiken op het terras van een der grote hotels. Later reed hij terug naar Monte Carlo, dineerde daar en kwam om streeks elf uur thuis. Hippolyte kwam hem met een ontsteld gezicht tegemoet. „Ah, is monsieur le comte daar! Heeft monsieur le comte mij getelefo neerd?" De graaf schudde het hoofd. (Wordt vervolgd) Adoor gatha Christie DE BLAUWE TREIN I P\v\fl E fff iWBBBPi COPYRIGHT STUDIO AVAN

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 4