Op bezoek bij Flipper zijn bestraalde levensmiddelen schadelijk Dicht bij huis.... Dolfijnen zijn bijzonder intelligente dieren maarhet zijn geen mensen! Bestraald spek, bewaard bij kamertemperatuur na twee jaar uog goed Door bestraling blijven levensmiddelen jaren goed, maar Reeds geruime tijd brengt de NTS ook een kinderprogramma en wel de Amerikaanse serie „Flipper". De dolfijn die daar de hoofdrol speelt heeft niet alleen de harten van Neerlands jeugdige kijkers, maar ook die van vele volwas senen gestolen. Ongetwijfeld was de kennismaking voor velen met dit dier 'n openbaring. Men had misschien wel eens van dolfijnen gehoord, maar nooit gedacht dat deze, voor leken vrij onbe kende dieren, zo bijzonder interessant waren. Wie had gedacht, dat ooit nog eens een dolfijn filmster zou worden Maar de Amerikanen, bij wie alles mo gelijk is, hebben dit gepresteerd en met succes Wie het op prijs stelt om eens in le vende lijve kennis te maken met deze wonderlijke dieren, behoeft hiervoor echter niet naar de Verenigde Staten te gaan. In ons eigen land is dit mogelijk en wel in het Zuiderzeestadje Harder wijk. Harderwijk dat door de inpolde ringen in het IJsselmeer zijn visserij ten gronde zag gaan, heeft er voor ge zorgd, dat snel werd overgeschakeld op een andere belangrijke bron van in komsten, het toerisme. Wie Harderwijk nog kent van enige tientallen jaren ge leden, zal nu bij een bezoek zijn ogen niet kunnen geloven. De stad is een prachtig zuiderzeestrand rijk, met di verse grote attracties, waarvan het Dol finarium wel de grootste trekpleister is. Moderne outillage De Verenigde Toeristen Bedrijven in Harderwijk hebben dit Dolfinarium ge sticht en het behoeft zeker niet onder te doen voor de soortgelijke instelling in Florida in de Verenigde Staten. Het heeft een prachtige moderne outillage, waar honderden bezoekers, groot en klein de demonstraties met de dieren kunnen volgen. Harderwijk is vier van deze uit Amerika geïmporteerde dolfij nen rijk. Het zijn bijzonder intelligente dieren, die momenteel wetenschappelijk worden bestudeerd door dr. Dudok van Heel. Het Dolfinarium te Harderwijk is het grootste van Europa en mag dus beschouwd woiden als een attractie van de eerste orde. De dieren zijn onderge bracht in bassins met zoutwater en met een inhoud van niet minder dan 750.000 liter. Het water is glashelder, zodat men alle bewegingen van de dieren duidelijk kan volgen. Trainer Trainer Henk van der Zee, die nu on geveer een jaar met deze dolfijnen werkt, kent zijn pupillen door en door. Voor leken is het vrijwel niet te be grijpen hoe hij de dieren alle kunstjes heeft kunnen leren. Als in een circus reageren de dieren prompt op zijn be velen. Ze springen naar een bal en door een grote hoepel, ze halen een redding boei op en brengen die keurig bij hem, zoals een hond apporteert, kortom ze verrichten diverse kunsten, zoals we die ook wel in de Flipperfilms zien, doch nu in levende lijve voor onze eigen ogen en dat is toch wel een bijzonder interessante belevenis. Uit dit alles en ook uit het praatje dat wij met trainer Van der Zee maakten, blijkt wel dui delijk, dat de dieren bijzonder intelli gent zijn. Zoogdieren Dat is op zich ook niet zo verwonder lijk, want dolfijnen zijn geen vissen, zo als velen wel denken, maar zoogdieren die in het water leven. Zij behoren dus tot een hogere orde in de ontwikke ling. De dolfijnen behoren tot de tand walvissen, die samen met de balijnwal- vissen de orde der walvissen vormen. Zoals alle zoogdieren ademen de dieren door middel van longen en regelmatig steken ze de kop boven water om adem te kunnen happen, hetgeen ze doen door een opening aan de bovenzijde van de kop. Evenals de andere zoogdieren brengen ze hun jongen levend ter we reld. Afhankelijk van de soort worden de jongen tussen de 8 en 16 maanden geboren De geboorte duurt tussen de dertig en zestig minuten. Anders dan bij de landzoogdieren, worden de jon gen van de walvisachtigen niet met de kop naar voren, maar met de staart naar voren geboren, anders zouden ze tijdens de duur van de geboorte (die onder water plaatsvindt) verdrinken. De kop komt dus het laatst en dan kan het jonge dieren meteen naar boven om adem te halen. Forse dieren Aangezien de dieren al dadelijk na de geboorte vlot met de moeder moeten kunnen meezwemmen, zijn ze al fors en flink ontwikkeld bij de geboorte. Het jong van zo'n dolfijn heeft dadelijk al een lengte van bijna een meter en zwemt prompt mee. Niet minder dan zestien maanden drinkt het jonge dier nog bij de moeder, om daarna over te schakelen op het normale menu van vis. Flipper van de film is een dolfijn, die reeds heel jong zijn moeder verloor en dreigde te sterven door gebrek aan de moedermelk. Het is de fantastische ver dienste van haar trainer de Amerikaan Ric O'Feldman, dat hij haar het leven redde. Hij liet voor haar levende ha ring en makreel komen uit IJsland en heeft haar daarmee gevoed. Wonder boven wonder gelukte het en nu is Flipper vier jaar oud en een wereld beroemde filmster. Slecht gezicht Dolfijnen hebben een bijzonder slecht gezichtsvermogen, maar hun gehoor is daarentegen zeldzaam goed ontwikkeld. De dieren blijken bepaalde heel fijne geluiden uit te stoten, die evenals bij Sonar door de dingen onder water wor den weerkaatst en dan bij hen terug- komen. Op die manier oriënteert de dolfijn zich onder water. Proeven we zen trouwens uit, dat het dier met vol komen toegedekte ogen onder water even feilloos zijn weg weet te vinden. Het is een oriëntatiesysteem, zoals we dat ook kennen van de vleermuizen, een soort Radar dus. Bij al deze beroemdheid rond Flipper en daarmee rond haar soortgenoten is er echter een belangrijk vraagteken te plaatsen. Het gevolg van al het specta culairs dat we op de film zien is, dat velen de dolfijn een soort „menszijn" gaan toedichten. We moeten echter met vergeten dat deze effecten op de film dikwijls door trucs en montage worden bereikt. In werkelijkheid staat de dol fijn in weerwil Van zijn prachtige in telligentie nog heel ver van de mens af. Onrecht Wij zouden het dier er trouwens een groot onrecht mee aandoen, wanneer we van hem menselijke kwaliteiten en reacties verwachten. In Amerika heeft een en ander al tot dwaze dingen ge leid. Zo hebben veel gefortuneerde kin dertjes in de V.S. al een dolfijn als speelkameraadje in hun privé zwembad gekregen. Nu zal dat uiteraard in ons land niet zo'n vaart lopen, maar het staat wel vast, dat de arme dolfijnen, die als speelKameraad van diverse Amerikaanse kinderen moeten optreden zwaar zullen tegenvallen, omdat het geen „Flippers" zijn. De dieren missen ten eerste de training die de film-Flip per kreeg, maar ten tweede kunnen zij niet zo reageren als in de film wordt gesuggereerd, omdat de echte Flipper dat ook niet kan. Maar losse opnamen werden zo gemonteerd achter elkaar of door elkaar, dat voor de toeschouwer Flipper bepaalde dingen deed omdat het dier zijn baas zogenaamd verstond. Teleurstellingen In werkelijkheid komt hier natuurlijk niets van terecht en zullen de arme Flippertjes in de pnvézwembaden even grote teleurstellingen worden als de duizenden Lassies, die evenzovele kin deren in Amerika en Europa kregen, doch die niets meer dan heel gewone honden bleken te zijn zonder de typisch menselijk kwaliteiten die de film-Lassie had. De mens kan het dier geen groter onrecht aandoen dan van hem mense lijkheid te verwachten. Het is en blijft een dier en als zodanig moeten wij mensen het accepteren en waarderen. Alleen dan worden we geen teleurstel lingen voor elkaar. Onlangs is er een bijeenkomst ge weest van ongeveer 201) wetenschappe lijk onderzoekers uit 31 landen, die een congres bijwoonden dat was georgani seerd door de Internationale Organisa tie voor atoomenergie (IAEO) en de FAO van de Verenigde Naties. Tijdens dit congres kregen de deelnemers allen een stukje spek aangeboden, dat nadat het was bestraald ter conservering, twee jaar bij kamertemperatuur was bewaard en nu nog zeer goed eetbaar bleek te zijn. Het had niets van zijn smaak en versheid verloren. De vrijwel onbeperkte houdbaarheid van dit voed sel is te danken aan een geheel nieuwe conserveringsmethode. In een Ameri kaans laboratorium was dit spek inder tijd blootgesteld aan gamma-stralen van een Kobalt-60-bron, door welke stralen de micro-organismen worden gedood, die er de oorzaak van zijn dat levensmiddelen gaan bederven. Spek, vlees en vleeswaren, vis en visproduk- ten, gevogelte, evenals fruit en groen ten kunnen op deze manier geconser veerd worden. Bovendien ziet men kans door middel van ioniserende stralen het kiemen van aardappelen, uien en het bederf in opgeslagen granen tegen te gaan. De geleerden op het congres te Karlsruhe waren het er zonder uitzon dering over eens, dat het nuttigen van door middel van straling geconserveer de levensmiddelen niet schadelijk is voor de gezondheid en zeker geen gene tische schade veroorzaak. Baanbrekend werk De Amerikanen hebben wat betreft dit onderzoek wel zeer veel baanbre kend werk verricht. Op uitgebreide schaal hebben zij reeds sinds 1955 on derzoekingen verricht en ononderbro ken proeven genomen. In die elf jaar zijn voortdurend in niet minder dan 30 laboratoria in de V.S. 15.000 muizen, 10.000 ratten, 300 honden en 37 apen jarenlang gevoederd niet een diëet dat vrijwel geheel bestond uit bestraalde levensmiddelen. In weerwil van deze voedering, die zeker extreem genoemd mag worden, hebben er zich'in de loop der jaren geen verschijnselen bij de dieren voorgedaan, die de onderzoekers aanwijzingen gaven, dat ze het gevolg zouden zijn van het bestraalde voedsel. Men dacht aanvankelijk namelijk, dat dergelijke voedingsmiddelen bijvoor beeld kanker zouden veroorzaken, of al thans de gezondheid op de een of an dere manier nadelig zouden beïnvloe den. Gevaar De onderzoeker D. N. Raica, die per soonlijk jarenlang aan de studie had deelgenomen, meende echter, dat men SOUVENIRJAGERS AAN HET WERK? De heer J. Geus miste woensdag avond de originele koperen contact sleuteltjes met koperen ketting van zijn oude A-Ford. De sleuteltjes zijn uit de wagen gehaald toen deze op de Vis markt stond geparkeerd tijdens de folkloreactiviteiten. De heer Geus is er van overtuigd dat souvenirjagers aan het werk zijn geweest en hoopt dat iemand hem zal kunnen helpen bij het aanwijzen van de daders. DOOR VRACHTWAGEN GEVELDE LANTAARNPAAL VIEL OP ANDERE AUTO Woensdagochtend omstreeks half ne gen wilde de chauffeur van een vracht wagen uit Nieuwkoop met zijn voertuig vanuit de Julianastraat linksaf het Schilderend oprijden. De wagen kwam daarbij met het rechtervoorwiel in een rioolput, waardoor de imperiaal op de cabine een gietijzeren lichtmast raakte, die daarop prompt afknapte. De afge broken paal viel en kwam terecht te gen de deur van een bestelauto, die op de vrachtwagen wachtte. De bestelauto, bestuurd door de heer J. L. Vlokhoven uit Eindhoven, werd aan een der deu ren ernstig beschadigd. De politie maakte proces verbaal op. OPENBARE BIBLIOTHEEK De extra openstelling van de Lees zaal (zonder uitlening) op maandag middag en -avond moet, wegens perso neelsgebrek, vervallen. De overige ope ningstijden (dus ook maandagmorgen) blijven gehandhaafd. DRONKEN DUITSER SUKKELDE DE GREPPEL IN Nabij de veerhaven reed dinsdag om streeks twee uur de Duitser K.S. met zijn Taunus in de greppel tussen de twee rijbanen van de Pontweg. De man was dronken. Hij reed evenwel lang zaam, zodat hijzelf en de wagen geen nadelige gevolgen opliepen, afgezien van het proces verbaal dat de politie opmaakte. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Gewijzigde tijden Woensdag 31 augustus worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren Den Hoorn 13.0013.45 uur; Oosterend en De Waal13.4514.45 uur; De Cocksdorp en Eierland 14.4515.45 uur; De Koog 15.45—16.15 uur. wel rekening moest houden met zekere, overigens nog niet aantoonbare bioche mische effecten. Maar datzelfde geldt ook voor de normale conserveringsme thoden, want tot nog toe weet men ook heel weinig van de biochemische effec ten bij conservering door diepvries en verhitting. Dus wat dat betreft zijn we even ver. Tijdens het congres bleek bij velen een belangrijke bedenking te zijn, dat levensmiddelen, die door middel van straling worden geconserveerd, onge twijfeld in meerdere of mindere mate radioactief worden. De Engelsman Jefferson bleek hier van een studie te hebben gemaakt en hij kon betogen, dat in de praktijk deze radioactiviteit of eigen stralmg, zoals hij het noemde, zo gering is, dat men die mag verwaarlozen. Door de geringe stralingsdosis, waaraan de levensmid delen behoeven te worden blootgesteld, worden slechts zeer weinig elementen radioactief endie bepaalde elemen ten komen volgens de onderzoeker ge lukkig niet voor in plantaardig of dierlijk weefsel Interessant Bijzonder interessant is wel, dat uit de ervaringen van de geleerden bleek, dat het conserveren door middel van bestraling niet zo eenvoudig is, als men geneigd is aan te nemen. Er blijken nogal wat voetangels en klemmen in te schuilen. Hierdoor is men gedwongen om per voedingsmiddel eerst uitgebrei de proeven te nemen. Gebleken is bijvoorbeeld, dat bij en kele fruitsoorten door bestraling het rijpingsproces wordt versneld, doch bij andere fruitsoorten bleek het vertra gend te werken. Varkensvlees is bij voorbeeld niet zo gevoelig voor bestra ling als rundvlees. En de snijvastheid van tomaten hangt niet alleen af van de soort, het stadium van rijpheid en de stralingsdosis, maar ook nog van de temperatuur waarbij de tomaten wor den bestraald. Hieruit vloeit voort, dat men niet zomaar diverse levensmidde len volgens één methode kan bestralen om ze te conserveren. De soort en dosis der bestraling, alsmede de omstandig heden waaronder wordt bestraald, spe len per levensmiddel een belangrijke rol. Voor de toekomst houdt dit in, dat instituten waar men zich zal gaan be zighouden met dit soort conservering op commerciële basis, sterk gespeciali seerd zullen zijn, of over een appara tuur en accommodatie moeten beschik ken die een veelheid van mogelijkheden biedt. In de Verenigde Staten zijn reeds en kele van deze bedrijven op commerciële basis werkzaam, zoals een visconserve- ringsbedrijf, waar niet minder dan 1 ton vis per uur wordt geconserveed, een graanbestraler, om schadelijke in secten in het graan te doden, die 500 pond graan per uur verwerkt, een gamma-bestralingsapparatuur voor ver- TOENAME AANTAL OVERNACHTIN GEN IN SEIZOEN 1965 ACHTERGE BLEVEN (Vervolg van pagina 1) het hele Waddengebied. Op de vijf Waddeneilanden gezamenlijk is voor de overige logiesvormen een hogere bezet tingsgraad berekend dan op Texel. Herkomst De Nederlandse vakantiegangers na men zowel op Texel als in het hele Waddengebied het grootste deel van de overnachtingen voor hun rekening. Op Texel is het aandeel van deze categorie opgelopen van 57°/o in 1964 tot 61°/o in 1965. Het aantal overnachtingen van Nederlanders steeg op Texel met 18°/o ten opzichte van 1964 en in het hele Waddengebied zelfs met 25°/o. De groei van het West-Duitse bezoek is op Texel en op de Waddeneilanden gezamenlijk bij de groei van het Nederlandse bezoek ten achter gebleven. Het aandeel van hen in het totaal is hierdoor zowel op Texel als in het hele Waddengebied met 3% verminderd, hoewel de absolute aantallen stegen. Ook in de categorie van het Neder landse bezoek is nog differentiatie op te merken voor wat betreft de herkomst uit de verschillende landsdelen. Het zijn vooral gasten uit de westelijke pro vincies die van de recreatieve functie van het eiland Texel profiteren. Uit dit deel van Nederland is 43°/o van het in Texel geregistreerde bezoek afkomstig, terwijl dat percentage voor het hele Waddengebied slechts 25% is. Op de vijf Waddeneilanden gezamenlijk nam het bezoek uit de drie noordelijke pro vincies met 28% een belangrijke plaats in, op Texel was dit slechts 6%. Zowel op Texel als op de andere Wadden eilanden is het overnachtend bezoek uit de overige delen van Nederland ook in 1965 van geringere omvang geweest. In beide gebieden zijn naar verhou ding ongeveer evenveel buitenlandse bezoekers geregistreerd. Het grootste deel van hen is afkomstig uit West- Duitsland. Circa de helft van het West- Duitse bezoek is afkomstig uit de grote steden in het Roergebied. Wijze van vervoer Op Texel is 71% van de gasten per auto op zijn vakantiebestemming ge arriveerd, in het hele Waddengebied was dit 52%. Het openbaar vervoer had een groter aandeel in het vakantie transport naar de Waddeneilanden ge zamenlijk dan naar Texel. Op Texel ge bruikte 17% van de gasten het open baar vervoer, op de Waddeneilanden gezamenlijk zelfs 35%. Sociale structuur Op Texel maken arbeiders en lagere employé's 63% uit van het bezoek. Het aandeel van deze categorie bezoekers is ten opzichte van 1964 iets groter ge worden In het hele Waddengebied was het aandeel van de vakantiegangers uil de lagere inkomensgroepen ook in 1965 kleiner dan op Texel Hun aandeel in de toeristische drukte op de vijf Wad deneilanden is viijwel even groot als in 1964. pakt fruit, die ongeveer 1000 pond per uur verwerkt, enzovoort. Het ziet er dus naar uit, dat men zeer waarschijnlijk een conserverings methode heeft gevonden, die de mens in staat stelt een grote groep levens middelen vrijwel onbeperkt houdbaar te maken. Van welk een enorme beteke nis dit voor de wereld zal kunnen zijn, wordt ons goed duidelijk, wanneer we weten, dat deskundige schattingen me nen, dat in het jaar 2000 de behoefte aan levensmiddelen van de wereldbe volking, door haar explosieve aanwas verdubbeld zal zijn. Reeds nu heersen in vele delen van de wereld voedsel- noden en in wezen zou men dus erg zuinig moeten zijn op alle voedsel, doch door de nog niet volmaakte conserve ringsmethoden, die wij tot un toe ken nen, kon niet worden voorkomen, dat grote hoeveelheden voedsel, die in tij den van een overvloedige oogst beschik baar kwamen als reserve, bedierven. Misschien krijgt de mens nu de beschik king over een methode, die hem in staat stelt reserves aan te leggen, die onbe perkt houdbaar zullen zijn, waardoor de algehele voedselvoorziening van de wereldbevolking er aanmerkelijk gun stiger voor komt te staan. Natuurlijk schuilen er in het systeem van de bestralingsconservering geva ren. Op het congres was men het er daarom over eens, dat het nodig zal zijn, dat in de toekomst een systeem van internationaal aanvaarde voor schriften moet worden ontwikkeld, die de consument de garantie geven, dat alle levensmiddelen die volgens deze conserveringsmethode zijn behandeld, geschikt zijn voor consumptie en on schadelijk voor de gezondheid. Anders zou deze nieuwe methode in plaats van een belangrijke bijdrage tot lenigen van de voedselnood in de wereld, een uiterst gevaarlijke bedreiging van de wereld- gezondheid kunnen zijn. Het is nodig tijdig maatregelen te treffen, opdat dit niet zal kunnen gebeuren. Zend vroegtijdig Uw advertenties in! TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,25; elke regel méér ƒ0,25. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,50 meer. Speciaal voor gelegen heidsaanbiedingen. (N.B. voor in deze kolom geplaatste zaakadverten ties geldt het normale millimetertarief). Voor oud ijzer, lompen, metalen en bruikbaar ijzer. J. W. Schagen, Wagemakerstraat 28, Den Burg Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig K. H. Boon Vamor gedipl. tel. (02230) 3252 AAN HET CULTUREEL CENTRUM WORDT THANS DE LAATSTE HAND GELEGD (vervolg van pagina 1) een compromis gezocht, waarbij advies werd ingewonnen van TNO te Delft. De zaal wordt verlicht met 80 tl- buizen, die in het plafond achter glas zijn ingebouwd en door een bijzondere technische voorziening in sterkte regel baar zijn. In het plafond bevinden zich voorts enkele luiken, waarachter de to neelverlichting zich bevindt. De luiken kunnen vanuit het regelcentrum bij het toneel worden opengedraaid, waardoor de lampen meteen in de juiste richting staan. Correcties kunnen aangebracht worden, want via een ladder en een luik kan de toneelmeester achter het plafond kruipen. Toneelschijnwerpers zullen ook worden aangebracht op ver rijdbare stalen statieven, links en rechts op het toneel. Ook de voetlichten zijn makkelijk van het toneel te verwijde ren, waardoor dit bij sportevenementen aan de toeschouwersruimte kan worden toegevoegd en de maximale capaciteit wordt bereikt: ca. 600 personen. Bij concerten en toneelvoorstellingen is er plaats voor ongeveer 400 personen. In de zaal komen stapelstoelen van het kuipmodel, dat ook in de nieuwe hal voor het wereldmuziekocncours te Kerkrade is toegepast De stoelen kun nen snel vanuit een berging worden aangevoerd. Belangrijk voor het uni versele gebruik is ook het vóórtoneel, een groot houten podium dat voor het bestaande toneel kan worden aange bracht. Het is nodig voor concertuitvoe ringen en bepaalde vormen van toneel spel en is gewoonlijk onder het vaste toneel opgeborgen. Ventilatie Drie ventilatoren met een capaciteit van 3800 m3 lucht per uur zullen er voor zorgen dat de atmosfeer in de zaal prettig blijft. Verwarming geschiedt met radiatoren en met lucht, die wordt verhit in een installatie, waarmee ook het badwater van de douches wordt verwarmd. Er zijn twee groepen van tien douches en toiletten, elke groep staat in verbinding met een kleedka mer. Bij gemengde sportbeoefening kunnen de afdelingen worden geschei den door een vouwwand. Het toneel heeft een opening van 11,5 meter breed. Op het ogenblik is men bezig met de montage van de rekken, waaraan de décors en gor dijnen zullen worden opgehangen. Op het balcon zullen de stoeien am- fitheatersgewijs worden gebouwd. Rechts van het balkon bevindt zich de filmcabine van waaruit kan worden geprojecteerd op de tegenover liggende hoek waar een projectiescherm komt Tijdens voorstellingen in het cultu reel centrum kunnen de bezoekers ge bruik maken van de garderobe in de LTS en ook van toiletten en kantine van de school. ZONDAGSDIENST DOKTOREN van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Dokter VAN LOON, tel. (02220) 2016. {voor praktijken doktoren Coutinho, Elias en Van Loon) Dokter BARNARD, tel. (02223) 234 (voor praktijken doktoren Barnard en Siebinga) DIERENARTSEN ingaande zaterdagmorgen 12 uur: H. DE BOER, tel. (02220) 2527 GROENE KRUIS (v/h Witte Kruis) ingaande vrijdag 24 uur tot en inet maandag 13 uur Zr. FORTGENS, Oosterend, tel. (02223) 250 of 367. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froenljts De Cocksdorp 1.30 uur ds. Soesan maandcollecte kerkvoogdij Den Hoorn 10 uur ds. Oskamp Heilig Avondmaal De Koog 9.00 uur ds Waardenburg 10.30 uur ds. Barnard 20.00 uur Gezamenlijke Nederlands-Duiise dienst met Avondmaalsviering Na afloop van de diensten van 10.30 en 20.00 uur wordt koffie aangeboden in „De Schuilhut". 10.30 uur Kinderdienst in ,.De Schuilhut" De Waal 10.30 uur ds. Waardenburg Oosterend 10 uur Eerw. heer Veldhuis maandcollecte kerkvoogdij 19.30 uur ds. Froentjes, jeugddienst maandcollecte kerkvoogdij Oudeschild 1100 uur ds. Socsan DUITSE DIENST De Koog 10.00 uur Dienst in de Doopsgezinde kerk GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 19.30 uur ds. Uidam Oostcrend 10 uur ds. Van Leeuwen Voorbereiding Avondmaal 19.30 uur ds. Van Leeuwen GEREFORMEERDE GEMEENTE in de Hervormde kerk Oosterend 11.30 en 16.30 uur Leesdienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Oosterend 10 uur mej. Van Zetten Den Burg 19.30 uur mej. Van Zetten De Koog 19.30 uur ds. Koopmans Alle soorten vogel kooien en -zaden, goud vissen en aquariums Uw keus - bij Geus Wij garanderen elk door ons vervaardigd kledingstuk. Toch weer Uw kleermaker Carel Schmidt, Boomkampstr. 8, Alkmaar, Tel. 13615. Elke week op Texel Het motorschip „Rival" van J. v.d. Star vaart el ke dag voor sportvissers op de Waddenzee. Ook rondvaarten na afspraak. Groepen van 30 pers. zeer billijk. Tel. (02220) Te koop prima Doré. M. Huisman, „De Veen,", tel. 2203 2461 Te koop z.g.a.n. kinder wagen en een gnjze ko lenhaard. C. H. Zanen, Molenstraat nabij H B S., tel. 2891 U tankt nog steeds het voordeligst aan de witte pomp van Oudeschild. Super 49 ct. Wegens vertrek te koop Atag fornuis; Juncker geyser en tevens goed te huis gezocht voor hond. Zacht karakter, lief voor kinderen Wilhelmina- laan 110, Den Burg Te koop prima Erres wasmachine met wringer en dito centrifuge. Ko- gerstraat 17 Vermist 2 witte leg kippen. Wie heeft ze ge zien? Huize Flevo, Schil derend 101 Te koop elektromotor l1/» pk. Garage Kievit Te koop box met kleed en opvouwbaar baby badje Kogerstraat 90 Nu volop pruimen. M. Huisman, „De Veen", telefoon 2203

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 2