Het nieuwe Premiespaarplan: Grijp de kans! WKl RAIFFEISENB/ IN K Demonstratie machinaal melken iBSi HET GEHEIM VAN rubriek voor I .wi.. Owuniu LANDBOUW en VEETEELT t MnlkloJlSTilil ISlCLNII0-!1 iN 1 TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1966 In deze rubriek zijn de laatste weken een paar maal opmerkingen gemaakt over het machinaal melken. Dit gebeur de vooral met het oog op de mogelijk heid om een groter aantal melkkoeien per man te gaan houden. Indien de tijd. die bij deze uitbreiding nodig is voor het melken een knelpunt gaat worden, kan het van belang zijn na te gaan op welke wijze er meer koeien per uur kunnen worden gemolken. Bij het ma chinaal melken zijn er evenwel meer zaken van belang. Dit is ook gebleken bij de demonstraties machinaal melken, die een paar weken geleden op een tweetal Texelse bedrijven werden ge houden. Deze demonstraties werden ge organiseerd door het Rijksveeteeltcon- sulentschap te Alkmaar in samenwer king met de Coöp. Zuivelfabriek en de Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting. Daar bij deze demonstraties slechts een beperkt aantal veehouders aanwe zig kon zijn, werd hieraan niet via de Texelse Courant bekendheid gegeven, maar werden aan een aantal veehou ders uitnodigingen verzonden. Het was opvallend, dat hieraan vooral jonge boeren en zoons van boeren gehoor hebben gegeven. We willen in dit arti keltje een aantal dingen noemen, die ons zijn opgevallen. De plaats van het melken Bij de voorbereiding van deze demon stratie is ons nog eens duidelijk geble ken hoe in betrekkelijk korte tijd op een groot aantal bedrijven ook het mel ken in de zomer „binnenwerk" is ge worden. Veel veehouders melken ook in de zomer op de winters tal en wij zijn er van overtuigd, dat dit op nog grotere schaal zou gebeuren als de ligging van de percelen en de stal zelf zich hier voor leende. Ook het aantal doorloopmelkwagens en doorloopmelkstallen neemt nog re gelmatig toe. Wat het melken zelf be treft, kunnen we ook dit een goed sys teem noemen. Als een voordeel van het melken op de winterstal zou ik willen noemen, dat men hierbij in het voorjaar de dieren 's nachts langer op stal houdt en er in de nazomer eerder toe komt om de dieren 's nachts op stal te houden. Ik vindt dit beslist een voor deel. Ook de zgn. zomermelkstal is uit het oogpunt van het melken een zeer goede oplossing. Ten opzichte van het melken op de winterstal is er het nadeel, dat zo straks genoemd werd bij de door loopmelkstallen en doorloopmelkwa gens. Heeft men een zomermelkstal, waar de dieren eventueel 's nachts kun nen verblijven, dan is dit een zeer goede oplossing Alle hiervoor genoemde systemen hebben ten opzichte van de zgn. weide- wagen het voordeel van het melken „onderdak". We blijven van mening, dat op ieder bedrijf een oplossing moet komen, waarbij de melker beschermd is tegen ongunstig weer. Wat vrijwel altijd vergeten wordt Eén van de eerste dingen, waarvoor bij deze demonstratie de aandacht werd gevraagd was de controle van de ma chine. Het gaat hierbij vooral om de hoogte van de vacuüm en het aantal pulsatieslagen. Dit staat voor iedere machine vast en een belangrijke afwij king kan nadelig zijn voor het melken. Wij hebben de indruk gekregen, dat het op veel bedrijven met deze zaken niet in orde is. Het personeel van de Rijks- veeteeltconsulent, dat speciaal met de voorlichting op dit gebied is belast, is bereid dit te controleren. We hopen, dat dit in de toekomst ook door voorlich ters op het eiland zelf kan gebeuren. De voorbehandeling en de eerste wachttijd Het-valt ons op, dat in woord en ge schrift telkens weer gewezen wordt op het belang van een goede voorbehande ling. Deze is nodig om de koe in een toestand te brengen, waarin de melk vlot wordt afgegeven. Als beste me thode wordt hiervoor nog steeds ge noemd het masseren van het uier met en droge, enigszins ruwe doek. Niet voor niets wordt hier gezegd: masseren. Het is meer dan even losjes langs het uier gaan. Wij hebben verder de indruk, dat er op veel bedrijven fouten worden ge maakt ten aanzien van de duur van de eerste wachttijd. Dit is de tijd tussen de zo juist genoemde voorbehandeling en het aanzetten van het apparaat. Is deze tijd te kort, dan is de koe nog niet in een toestand, waarin de melk vlot wordt afgegeven. Wacht men te lang met het aanzetten van het apparaat, dan is er het risico, dat de toestand, waarin de koe de melk gemakkelijk af geeft, afloopt voordat alle melk gewon nen is. In de praktijk zal de eerste wachttijd, die 50 seconden tot 1 minuut moet duren, wel variëren van enkele seconden tot een paar minuten. De hoeveelheid namelk Naar ik meen is er hier en daar mis verstand over de hoeveelheid namelk, die normaal moet worden genoemd. In het algemeen is men van mening, dat het een bewijs van goed melken is als er geen of heel weinig, namelk is. Door de instructeurs bij deze demonstratie is er met nadruk op gewezen, dat bij het systeem, waarbij één man met één ap paraat werkt beslist niet moet worden gestreefd naar gen of zeer weinig na melk. Bij deze methode heeft de melker ruimschoots de tijd om met de hand na te melken en het betekent alleen maar een verlenging van de totale melktijd als men er in dit geval naar streeft om met de machine praktisch alle melk uit het uier te halen. Als en normale hoe veelheid namelk bij deze methode werd een hoeveelheid van '$/4 kg. melk per koe genoemd Voor dit namelken is er alle gelegenheid als het apparaat bij de volgende koe is aangesloten. Dit moet dan ook direct daarna gebeuren. Mei één of twee apparaten? Door deze demonstraties is het nog weer eens goed duidelijk geworden, dat het melken met één of twee apparaten per man zuiver een kwestie van het aantal koeien kan zijn. In de meeste gevallen zal het melken met twee appa raten pei man tot een aantal van 15 koeien geen of weinig voordeel opleve ren ten opzichte van net systeem één apparaat per man. De tijdsbesparing bij het melken wordt dan voor een flink gedeelte weer teniet gedaan door de meerdere tijd voor het reinigen van de machine. Tussen een aantal van 15 en 20 koeien is het een kwestie van de mindere of meerdere handigheid. We hebben de indruk, dat in de naaste toe komst heel wat jonge boeren met een aantal melkkoeien, dat tussen 15 en 20 ligt, zullen overgaan tot het systeem van één man met twee apparaten. Op dit moment noemt men veelal een aantal van 20 melkkoeien voor het overgaan van één op twee apparaten. Komt men boven de twintig koeien, dan zal men zeker moeten streven naar het systeem, waarbij één man met twee apparaten werkt. Gaat men dit systeem toepassen, dan kiezen de voorlichters op dit gebied zeer beslist voor de methode, waarbij er machinaal wordt nagemolken. Het is naar hun mening onmogelijk om van het melken met twee apparaten het volle profijt te trekken als vast gehou den wordt aan het namelken met de hand. Er zit bovendien het gevaar in, dat de machine te lang onder de koe hangt. Melken met twee apparaten „slavenwerk''? Op de bedrijven, waar de demonstra ties werden gegeven was men gewend aan de methode één man met één appa raat. Daar het nodig was ook de me thode één man met twee apparaten te demonstreren was het nodig deze vee houders in enkele dagen met deze me thode vertrouwd te maken. We hebben ons er over verwonderd, dat het moge lijk bleek dit klaar te krijgen. Op de dag van de demonstratie slaagden deze veehouders er zelfs onder de kritische blikken van de toeschouwers in, om dit zonder haperen klaar te krijgen. Dit heeft ons er van overtuigd, dat het na een behoorlijke inwerktijd zeker mogelijk moet zijn de methode van één man met twee apparaten toe te passen. Als een bewijs hiervoor kunnen we ook aanvoeren, dat één van de betreffende veehouders het een offer vond het twee de apparaat, dat hem tijdelijk ter be schikking was gesteld weer af te geven. Hij zou het liefst zijn blijven doormel- ken met twee apparaten, hoewel het aantal melkkoeien nog geen 15 stuks was. Het reinigen van de machine(s) Voor het reinigen van de machine is er zeker meer dan één goede methode. Wij kregen de indruk, dat men de me thode, die op de demonstratie werd toe gepast te tijdrovend vond Het lijkt ons daarom goed het volgende op te mer ken. Bedrijven, die wat de kwaliteit van de melk betreft nooit moeilijkheden ondervinden, d.w.z. altijd eerste klasse melk kunnen leveren, moeten zich hou den aan het svsteem, dat ze tot nu toe toepassen. Heeft men moeilijkheden, laat men dan in de eerste plaats beginnen de rei- nigng uit te voeren op de manier, zoals die in de voorschriften van de leveran cier en de Voorlichtingsdienst wordt aangegeven. Het prijsverschil tussen eerste klasse melk en melk, die derde klas krijgt is groot genoeg om hieraan enige zorg te besteden. Vier films heeft het City-theater deze week op het programma staan. Vrijdag- en woensdagavond kunnen de operetteliefhebbers genieten van een oude bestseller „lm weissen Rössl". Wie kent niet de wereldberoemde her berg „am Wolfgangsee". En wie zou er niet heen willen gaan om de kennisma king te hernieuwen met de charmante eigenares Joseph a, oberkellner Leopold, de „knappe" Sigusmund en al die an dere vrolijke figuren die door deze we reldberoemde operette bekend zijn ge worden. Deze nieuwe verfilming laat de bioscoopbezoekers ongemerkt mee- neuriën met de vele bekende liederen en meegenieten van het vrolijke ver haal. (In kleuren toegang alle leef tijden), Na de „Tante van Charley" kan men zaterdagavond en zondagmiddag weer een film bewonderen, waarin travestie voor een belangrijk deel van het plezier zorgt. Deze keer gaat het om de band van Pitt van Rees, die op uitnodiging van de eigenaar van een groot hotel naar Davos gaat om te spelen. De direc teur verkeert evenwel in dwaling, want hij heeft enige tijd geleden in een an dere plaats een damesgroep een variété- nummer zien uitvoeren, zonder m de gaten te hebben dat de dames in kwes tie verklede mannen waren, de band van Pitt. Maar deze Jolly Sisters wor den nu geëngageerd en in Davos leidt dat tot veel moeilijkheden, o.a. als op avontuurtjes beluste heren hen lastig 27. „En toch kreeg om drie uur een boodschap van monsieur le comte, dat ik te Nice, in „Negresco", bij hem moest komen". „Werkelijk?" vroeg de graaf. „En ben je gegaan?" „Zeker, monsieur le comte, maar in „Negresco" wisten ze niets van mon sieur af. Hij was er niet geweest". „Juist", sprak de graaf en Marie was op dat ogenblik zeker uitgegaan om boodschappen te doen?" „Ja, monsieur le comte". „Ah juist", zei de graaf, „het is niet van belang. Een vergissing". Hij ging, bij zichzelf glimlachend, de trap op. Toen hij op zijn kamer was gekomen, sloot hij de deur af en keek scherp rond. Alles scheen zoals gewoonlijk. Hij opende verschillende laden en kasten. Toen knikte hij. De dingen waren bijna precies weer teruggezet waar ze ge staan hadden, maar toch niet geheel. Het was te zien dat er een nauwkeurig onderzoek had plaatsgehad. Hij ging naar het bureau en drukte op de geheime veer. De lade vloog open, maar de haar lag niet meer waar hij hem gelegd had Hij schudde het hoofd meer dan eens. „Ze zijn knap, onze Franse politie mensen", mompelde hij bij zichzelf, „heel knap. Niets ontgaat ze". HOOFDSTUK XX Katherine sluit vriendschap De volgende morgen zaten Katherine en Lenox samen op het terras van Villa Marguerite. Ondanks het verschil in leeftijd begon er iets vriendschappelijks tussen hen te komen. Als Lenox er niet geweest was, zou Katherine het leven op Villa Marguerite ondraaglijk hebben gevonden Het geval-Kettering stond in het middelpunt der belangstelling. Lady Tamplin exploiteerde het verband tus sen haar gast en de moord waar zij het maar te pas kon brengen. Lenox deed alsof ze zich amuseerde over de hou ding van haar moeder, maar in haar hart begreep ze wel hoe onaangenaam Katherne dat vond. De situatie werd er met beter op gemaakt door Chubby, die Katherine steeds voorstelde als volgt: „Dit is miss Gery. U hebt toch wel gehoord van die zaak van de blauwe trein? Ze heeft er tot haar oren in ge zeten! Ze heeft een hele tijd zitten praten met Ruth Kettering, enkele uren voor de moord! Een bof voor haar niet?" Een paar opmerkingen van die aard hadden Kathenne die morgen aan leiding gegeven tot een ongewoon vin nige repliek; en toen ze met hun tweeën waren, merkte Lenox op-. „Niet gewoon geëxploiteerd te wor den, is het wel? Je hebt nog heel wat te leren, Katherine". „Het spijt me dat ik kwaad werd. Het is niet mijn gewoonte". „Je hebt gisteren met Derek geluncht, niet waar?" ging Lenox voort. „Vind je hem aardig?" „Dat weet ik niet", zei Katherine langzaam. „Wat vind je dan niet aardig aan hem?" Katherine beantwoordde de vraag niet, althans niet direct. „Hij sprak over de dood van zijn vrouw", zei ze. „Hij zei dat hij niet kon ontkennen dat het voor hem een wonderbaarlijk geluk was". „En dat heeft jou natuurlijk geschokt, veronderstel ik", zei Lenox, Ze zweeg even en voegde er toen met een vreem de klank in haar stem aan toe: „Hij mag je graag lijden, Katherine". „Hij bood me een heel goede lunch aan", zei Katherine glimlachend. Lenox liet zich niet van haar stuk brengen. „Ik zag het al de avond dat jij hier kwam", zei ze nadenkend. „De manier waarop hij naar je keek; en je bent niet zijn gewone type precies het tegen deel. Ik veronderstel dat het net is als met de godsdienst: je krijgt het op ze kere leeftijd te pakken". „Of mademoiselle aan de telefoon zou willen komen", zei Marie, die aan het venster van de salon verscheen. vallen. Helemaal moeilijk wordt het als in het hotel een hockeyploeg arriveert, in werkelijkheid een groep als heren verklede meisjesDe film heet „Unsere tollen Nichten", is opgenomen in kleuren en toegankelijk voor alle leeftijden Zeer amusant maar een paar graad jes beter is ook „Inspecteur Clouseau slaat weer toe". De wereld van Clou seau, een onverwoestbare Franse detec tive, zou men kunnen vergelijken met een nachtmerrie-achtige versie van een Sherlock Holmes-verhaal of een scheef- gelopen James Bond-avontuur. De re gisseur noemt het zelf „een volmaakt waarzinnige comedie" en dat is het on getwijfeld. (Toegang boven 14 jaar). Istanboel, stad van duizend geheimen, vol duistere straatjes, witte moskeeën en luxe bars is een internationaal cen trum van handel in blanke slavinnen en narcotica-smokkel. Hier werd de film „Razzia aan de Bosporus" opgenomen. Hoofdfiguur is Inspecteur Hartwig van Interpol, die met een speciale opdracht naar Istanboel is gekomen. Hij moet trachten zich bij een bende handelaars in verdovende middelen aan te sluiten en hen zo onschadelijk trachten te ma ken. Natuurlijk lukt dat, zij het na veel spannende verwikkelingen. De film wordt alleen maandagavond vertoond. SCHIETOEFENINGEN Vandaag zal door H.M. Zeven Provin ciën worden geschoten vanaf fort Harssens (steiger 21). Onveilige strook vanaf fort Hassens langs peilingslijn 050 rechtwijzend, 1 mijl breed in NW- richting en 4 mijl breed in ZO-richting. ,yMonsieur Hercule Poirot verzoekt haar te mogen spreken". „Nog meer sensatie. Ga maar Kathe rine; ga maar een beetje redeneren met je detective". Hercule Poirots stem klonk afgeme ten en duidelijk in Katherines oor. „Spreek ik met mademoiselle Grey? Prachtig. Mademoiselle, ik heb een boodschap voor u van monsieur Van Aldin, de vader van madame Kettering. Hij zou u heel graag eens spreken, in Villa Marguerite of in zijn hotel, zoals u verkiest". Katherine dacht een ogenblik na en zei toen tegen Poirot dat ze liever naar Nice zou komen". „Uitstekend, mademoiselle. Ik zal u zelf in een auto komen halen. Zullen we zeggen over ongeveer drie kwar tier?" Precies op het afgesproken tijdstip verscheen Poirot. Katherine was gereed en ze gingen dadelijk op weg. „Wel, mademoiselle" en Katherine zag dat er iets zeer aantrekkelijks aan de heer Hercule Poirot was „heb ik mijn belofte niet gehouden dat ik voor een detectiveroman zou zorgen? Ik houd altijd mijn beloften". ,,U is al te vriendelijk", zei Katherine. „O, u drijft een beetje de spot met me, maar zou u de verdere ontwikke ling van de zaak willen horen of niet?" Katherine zei dat ze dat graag wilde en Poirot gaf haar een uitvoerige be schrijving van graaf de la Roche. ,,U denkt dat hij haar gedood heeft", zei Katherine nadenkend. „Dat zeg ik niet", zei Poirot. „Maar u, mademoiselle, wat denkt u?" Katherine schudde het hoofd. „Hoe zou ik dat weten? Ik heb geen verstand van die dingen, maar ik zou zeggen dat „Ja?" zei Poirot aanmoedigend. „Nu naar wat u vertelt, lijkt de graaf mij niet de man om werkelijk een moord te begaan" „Ah, heel goed!" riep Poirot uit. „Maar zegt u mij eens: u hebt de heer Derek Kettering ontmoet?" „Ik ontmoette hem bij Lady Tamplin en ik heb gisteren met hem geluncht". ,,Un mauvais sujet", zei Poirot, het hoofd schuddend. „Maar les femmes die mogen dat wel, nietwaar?" Hij knipoogde tegen Katherine en zij lachte. „Iemand als hij wordt overal opge merkt", ging hij voort. „U hebt hem zonder twijfel in de blauwe trein reeds gezien?" „Ja, hij viel me op" „In de spijswagen?" „Neen. Ik heb hem helemaal niet aan tafel gezien. Ik zag hem één keer toen hij het compartiment van zijn vrouw binnenging". Poirot knikte „Een vreemde zaak", mompelde hij. „Ik geloof dat u gezegd hebt dat u te Lyon wakker was en uit uw raampje hebt gekeken? Hebt u niet een lange donkere man zoals de graaf de la Roche de trein zien verlaten?" Katherine schudde het hoofd. „Ik herinner me niet dat ik zo iemand heb gezien", zei ze. „Er stapte een jongmens met een pet en overjas uit, maar ik ge loof niet dat hij het station verliet; ik denk dat hij wat heen en weer liep op het perron. Er was een dikke Fransman met een baard, in pyjama en overjas, die een kop koffie wilde hebben. Overi gens was er, geloof ik, niemand dan het personeel van de trein". Poirot knikte een paar maal. „De zaak is deze, ziet u", vertrouwde hij haar toe, „graaf de la Roche heeft een alibi. Een alibi is altijd een ellendig iets en altijd aanvechtbaar. Maar hier zijn we er". Zij gingen dadelijk naar Van Aldins suite, waar zij Knighton vonden. Poirot stelde hem aan Katherine voor. Nadat er enige algemeenheden waren gewis seld, zei Knighton: „Ik zal mr. Van Al din meedelen, dat miss Grey er is". Dadelijk kwam Van Aldin met uitge strekte hand op haar toe. „Het verheugt mij u te zien, miss Grey", zei hij eenvoudig. „Ik ben zeer verlangend te horen, wat u me over Ruth kunt vertellen". (Wordt vervolgd) Doe mee aan het Premiespaarplan. Spaar in spaar- bewijzen. Verdien een premie van 20%. Dat be tekent f 50,- per jaar extra (Echtparen f 100,-). Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de spaarbank en alle bankzaken Acloor gatha Chrislie DE BLAUWE TREIN

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 5