EEN EIGEN HUIS? BRUYNZEEL PRODUCTEN sport-, tour- en kinderrijwielen Dijkverzwaring Eierland voor 1978 gereed Dromen is noodzakelijk Rentenaar BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER v/h JAN K00RN Mzn. Rijwielhandel Zegel KERN DEN BURG WORDT NIET AFGESLOTEN Het mysterie van de belevenissen in de slaap Situatie Gasthuisstraat blijft ongewijzigd De mens kan zijn geestelijk evenwicht hervinden SPORTPROGRAMMA Aan het begin van de dinsdagmiddag gehouden raadsvergadering las burgemeester De Koning een brief voor, afkomstig van de Minister van Verkeer en Waterstaat, waarin deze zegt het mèt de gemeente te betreuren, dat hij tot uitstel heeft moeten overgaan van de verzwaring van de Eierland- se dijk. „Ik kan U verzekeren, dat deze dijkverbetering nochtans mijn grote aandacht zal blijven hebben en deze tot uitvoering zal laten brengen, zodra de toestand van 's lands middelen dit gedoogt. Het is mij evenwel onmoge lijk een concrete uitspraak te doen omtrent de duur van het uitstel. Voors hands blijft in ieder geval 1987 het streef jaartal, waarop Deltawerken en de dijkversterkingen voltooid moeten zullen zijn",, aldus de minister, die voorts meedeelt, dat nog overleg gaande is over de aanleg van de voor de dijkver zwaring benodigde hulpwerken, waarin de vergroting van de haven van Oudeschild kan worden opgenomen. VRIJWEL iedereen kan krasse staaltjes vertellenwanneer we het over dromen hebben. De wonderlijkste dingen beleven we soms in de slaap en het kan voorkomen, dat dergelijke dromen ons wel het hele leven lang bij blijven omdat ze zo wonderlijk en bizar zijn dat ze een diepe indruk op ons maken, die onuitwisbaar is. Er zouden boekwerken te vullen zijn met al die rare en onwerkelijke dromen die de mensen doormaken. De meest onwerke lijke dingen zijn in onze dromen heel normale en acceptabele zaken. Alleen later, wanneer we wakker zijn dan realiseren we ons hoe absurd de droom eigenlijk was. Maar op het moment van de beleving accepteerden we het als heel gewoon. Burgemeester De Koning vond dat de Minister zich in zijn brief nog betrek kelijk hoopgevend heeft uitgelaten, vooral ten aanzien van havenvergroting te Oudeschild. De heer Westdorp toon de zich echter teleurgesteld. „De Minis ter schrapt nu een post van 2,5 mil joen, waardoor de veel kostbaarder pol der ernstig gevaar blijft lopen". Gasthuisstraat Zoals bekend was in een vorige raadsvergadering de voorgestelde totale afsluiting van een gedeelte van de Gasthuisstraat ter sprake gekomen. De raad had dit voorstel verworpen en om andere maatregelen gevraagd, die de si tuatie ter plaatse zouden verbeteren. O.a de heer Westdorp had een beveili- gingsplan voorgesteld, waardoor verbo den zou worden de Pontweg over te steken bij het in- en uitrijden van de Gasthuisstraat. B. en W. hadden ten aanzien van deze zaak advies gevraagd aan de ANWB en de Rijkspolitie Texel. Beide instanties hebben echter gewaar- 29. Met een daverende smak was Kid Sucker de bordestrappen afgevlogen om wezenloos op het harde trottoir te blij ven liggen „Laat ik Wladimir er maar bijgooien", dacht de smid. En zie, daar ging ons andere' geheime agentje de zelfde weg. „Laat ze daar maar liggen, Yokito", lachte de smid. „Misschien haalt de ge meentereiniging ze wel op. Kom mee naar binnen. Dan betaal je je rekening en gaan we naar Rijkhuyzen. Daar is het héél wat rustiger. Maar de smid had het toch bij het verkeerde eind, want het was niet de auto van de gemeentereiniging, die daar kwam aansuizen Het was een overval wagen van de politie, die gierend na- schuwd voor de zeer moeilijke en ge compliceerde situatie, die door deze maatregelen zou ontstaan, waardoor de verkeersonveiligheid in de hand zou worden gewerkt. Gesteld werd dat voor deze maatregelen een vrij omvangrijke bebording nodig zal zijn (vóórwaar schuwingsborden in de Beatrixlaan), waardoor toch niet zal kunnen worden voorkomen, dat ter plaatse onbekende personen zich zullen vergissen. Gezien deze meningen van deskundigen en het telefonisch overleg dat B. en W. voer den met de Provinciale Waterstaat, waar men van mening is dat GS niet tot vaststelling van het in de raad voor gestelde plan zullen overgaan, willen B. en W. geen maatregelen voorstellen. De huidige toestand op de splitsing Pontweg-Gasthuisstraat blijft dus ge handhaafd. Kern blijft open Voorlopig zal ook niet worden over gegaan tot afsluiting van het dorpscen trum van Den Burg. Hierover werd de ANWB eveneens om advies gevraagd. Den Burg, aldus de ANWB, heeft uit sluitend te maken met verkeer dat daar ook zijn bestemming heeft; er is geen sprake van doorgaand verkeer. Als tot derbij stoof. Nauwelijks stond de wagen stil of de onderwachtmeester A. Bolle- gijn was er al uitgesprongen. Brigadier Piet zat aan het stuur en zei: „Een mi rakels drukke dag, Arjen! Vanmorgen speurde ik een Oosterling op en arres teerde ik een handvol vreselijke mis dadigers! En nu moeten we twee ge heime agenten arresteren, die zich vol gens de mededelingen van een zekere J. J. F. Verholen in de lobby van Hotel Esplanade ophouden". „Als ik me niet vergis liggen ze al op de stoep voor ons klaar", zei Arjen Bol- legijn. „Ik zeg altijd maar, wees voor zichtig met de inlichtingen van burgers. In de lobby, hè? Jaja, me zuster op een vlotje! Op de stoep liggen ze!" afsluiting van de kern zou worden be sloten, zal de directe omgeving daarvan goed bereikbaar moeten zijn en over voldoende parkeerruimte moeten be schikken. Afsluiting wordt daarom al leen zinvol geacht voor het gedeelte waar zich de winkels bevinden, maar daardoor zou het grootste gedeelte van de parkeerplaatsen in het centrum on bereikbaar worden, waardoor een be langrijke parkeermogelijkheid verloren zou gaan. De automobilist wil zo dicht mogelijk bij het centrum parkeren en liefst daar, waar de verbindingsweg met het centrum de indruk van een winkelstraat geeft. Deze terreinen zijn er in onvoldoende aantal. De vakantie gangers hebben er geen bezwaar tegen dat het in Den Burg zeer druk is, in tegendeel, hierdoor wordt de aantrek kelijkheid verhoogd. Evenmin hebben de vakantiegangers bezwaar tegen het langzaam voortrijden met de auto, om dat zij geen haast hebben. Gezien de vrij benarde situatie di- rekt buiten de kern van Den Burg (Warmoesstraat), het geringe aantal parkeerplaatsen, dat zich daar bevindt en de omstandigheid, dat de vakantie ganger slechts gedurende korte tijd op Texel is en het daarom geen bezwaar vindt als het verkeer zich in Den Burg enigszins moeizaam voortbeweegt, ver dient het volgens de ANWB aanbeve ling om uit economische overwegingen voor de middenstand, het centrum van Den Burg niet voor het rij verkeer af te sluiten. De burgemeester meende na dit nega tieve advies ook deze situatie ongewij zigd te moeten laten, hoewel hij dat in zijn hart zei te betreuren, een mening, die door de heer Westdorp werd ge deeld. Deze toonde zich ook niet blij met het uitblijven van maatregelen om de invalsweg Gashuisstraat beter te be veiligen. ZONDER COMMENTAAR Oproep op het bord van het Physica- gebouw van de Universiteit in San Jose „Gevraagd een student voor werk zaamheden aan de Moleculaire Reaktie- teller ei\ Driefase-zyklotron-uranium Photosynthetisatoren. Ervaring is niet noodzakelijk." „Het maakt weinig uit waar ze lig gen, Bollegijn", zei brigadier Piet. „Ze liggen er in elk geval wezenloos genoeg bij. We zullen er dus niet veel moeite mee hebben ze op te bergen. Aanpak ken, Arjen! Smijt ze de wagen in!" En onder bekijks van een grote me nigte nieuwsgierigen verdwenen de ge heime agenten in de auto. „Wat is hier te doen?" vroegen smidje Verholen en dr. Yokito, die even later het hotel uitkwamen en verwonderd naar al die mensen keken. „De pliesie heb een stuk of zes spionnen gearres teerd", legde een goocheme slagersjon gen uit. Hoe kort een droom kan duren en hoe snel ons brein op een en ander reageert blijkt wel uit de toevallige belevenis van een Franse onderzoeker, die zich bezighield met de bestudering van het droomfenomeen. Een nacht droomde hij, dat hij tijdens de Franse revolutie werd aangeklaagd en veroordeeld werd tot het schavot. Hij besteeg het schavot, knielde in het blok, zag de valbijl naar beneden suizen en.... werd met een gil wakker. Op dat moment consta teerde hij, dat er moeilijkheden waren met zijn bed. Het boveneinde was los geschoten en omgeklapt, waarbij de ge bogen buis van dit boveneind over zijn hals was gevallen. De oorzaak van deze droom was nu wel duidelijk, maar tevens bleek, dat tussen het moment dat dit ongelukje gebeurde en het moment waarop hij met een gil wakker werd (een uiteraard zeer korte tijdseenheid) zijn brein zich had gerealiseerd wat er gebeurde (de klap op de hals) en er zich vlak voor het ontwaken, nog voordat de gil werd geuit, of misschien wel op dat moment zelf, zich razendsnel het gehele Franse revolutieverhaal in een droom afspeel de. Een gebeurtenis, die normaal in de realiteit vele uren, ja dagen zou vergen, speelde zich nu af in onderdelen van seconden, waaruit we zien dat het on werkelijke zijn eigen tijdmaat heeft, die niet in overeenstemming is met het reële tijdsbeleven. Nooit dromen? Er zijn mensen, die in alle ernst be weren nooit te dromen. Zij genieten van een ongestoorde slaap zeggen ze. Soms geven ze toe, dat in de korte periode voor het slapen gaan, wanneer ze met gesloten ogen wachten op Morpheus, zich wel beelden voor hun geestesoog afspelen, doch die hebben dan betrek king op die dag gebeurde zaken of ze zijn ook wel eens stammend uit het ver leden, maar die zouden ze niet als droom willen beschouwen, aangezien zij in die omstandigheid nog niet slapen. Het is gewoon een de revue laten pas seren van bepaalde gebeurtenissen. On derzoekingen hebben echter aange toond.. dat deze mensen abuis zijn en dat zij ook dromen, precies als ieder ander mens, doch zij zich daarvan niet bewust zijn. Hun bewering is dus sub jectief juist. Anderen echter weten te vertellen, dat ze regelmatig dromen, maar dat ze zich meestal de inhoud van de droom niet meer weten te herinneren. Indertijd beweerde Sigmund Freud reeds, dat ook de droom een schakel is in de ketting van organische processen en een biologische functie heeft. Re cente onderzoekingen hebben aange toond, dat de grote geleerde ook in dit opzicht gelijk heeft gehad. De wetenschap staan momenteel mid delen ter beschikking om de mens ook tijdens zijn slaap te controleren. Her- senactiviteit levert namelijk kleine elektrische stroompjes op en men is in staat deze elektrische stroompjes op te vangen, waarbij de grootte van de stroompjes zichtbaar wordt gemaakt. Hoe heviger onze hersens bezig zijn hoe groter de stroompjes worden. Op deze manier is men in staat bij een proef persoon te controleren of hij in zijn slaap geestelijk actief is, dus droomt. Niet vaag Vanaf dat moment is de droom geen vaag, vluchtig fenomeen meer, dat al leen maar in de fantasie van de dromer bestaat. We kunnen die droom nu als het ware zichtbaar maken door het „elektroencephalogram", waarbij de in de hersenen ontwikkelde elektrische stroompjes in curven op papier zicht baar worden. Bij de proeven die men op deze ma nier heeft genomen bleek, dat de nor male mens, gemiddeld anderhalf uur per nacht droomt. Dat dromen vindt niet in één keer achter elkaar anderhalf uur plaats, maar treedt op in perioden, waarvan de tijdsduur verschillend kan zijn, maar waarbij men na optellen komt tot een gemiddelde van anderhalf uur. Wordt iemand die droomt, dadelijk aan het einde van zo'n droomperiode gewekt, dan kan hij vrijwel steeds ver tellen wat hij heeft gedroomd. Laat men hem echter slapen, dan is hij de volgen de morgen in de meeste gevallen niet in staat mee te delen wat hij die nacht heeft gedroomd. En dikwijls denken deze mensen dan, dat ze die nacht hele maal niet gedroomd hebben. Uit een en ander blijkt dus, dat normaal gespro ken de droomherinnering vervaagt, dat slechts dromen die een zeer diepe in druk hebben gemaakt wel in de herin nering blijven en dat dromen die zich voltrokken precies voor het ontwaken ook nog in de herinnering zijn. De hersenstroomcurven verraden overigens ook dat de mens typische in dividuele droomgewoonten heeft. Deze treden duidelijk aan de dag, wanneer men een proefpersoon enige nachten lang via de apparatuur bestudeert. Dan blijkt dat zo'n mens als het ware een eigen droompatroon heeft. Gestoord Proeven wezen uit,' dat wanneer men er een gewoonte van maakt, om een proefpersoon elke keer weer te wekken, wanneer het apparaat aankondigde dat een droom inzette, de droom steeds werd verstoord. Dat leidde bij de proef personen overdag tot een sterke geprik keldheid en onvermogen zich te con centreren, terwijl tevens bleek, dat zij niet goed en logisch konden denken. Liet men na zo'n periode deze mensen enige nachten ongestoord slapen, dan bleek dat in die nachten de achterstand aan droomtijd werd ingehaald en wan neer dat was gebeurd herstelde zich het normale droompatroon. Men meent uit de resultaten van deze onderzoekingen te mogen afleiden, dat dromen een noodzakelijkheid is, waar door de mens in staat wordt gesteld het door de belevenissen van de dag ont regelde geestelijke evenwicht te her stellen. De dromen zouden hierbij als het ware dienst doen als een soort blik semafleiders, die niet meer nodig zijn wanneer het evenwicht is hersteld. Neemt men deze figuurlijke afleiders weg, door de dromen door wekken te verstoren, dan wordt de geestelijke on evenwichtigheid van deze personen steeds groter. Het doel van dromen is dus gelijk aan dat van slapen, namelijk leiden tot re generate van lichaam en geest, het her stellen van potentie en evenwicht. VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de raad der gemeen te Texel op dinsdag 6 september 1966, n.m. 2.30 uur ten raadhuize. Texel, 29 augustus 1966 De burgemeester van Texel, C. DE KONING. 1. Beëdiging van raadsleden. 2. Verkiezing van wethouders 3. Notulen 4. Ingekomen stukken en mededelingen 5. Verkoop van grond te Oosterend aan de heer A. Koopman, aldaar. 6. Wijziging van de gemeentebegroting voor de dienst 1966. ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1966: Adspiranten Texel b-Cocksdorp a, 3.00 uur De Koog a-Oosterend a, 3.00 uur Tex. Boys a-ZDH a, 3.00 uur Pupillen Tex. Boys a-ZDH a, 2.15 uur Texel a-Cocksdorp a, 2.15 uur ZONDAG 4 SEPTEMBER 1966: Afdeling Noordholland Cocksdorp-Oudesluis, 2.30 uur Tex. Boys-Oosterend, 2.00 uur De Koog-Geel Zwart 3, 2.30 uur ZDH-Oudesluis 2, 2.30 uur Watervogels 4-Texel 2, 2.30 uur Oosterend 2-HRC 6, 2.30 uur BKC 4-ZDH 2, 2.30 uur Wieringerwaard 3-Tex. Boys 2, 2 u. Helder 8-Ooserend 3, 2 30 uur Texel 3-HRC 7, 2.30 uur Junioren Watervogels-Texel, 2.30 uur Cocksdorp-Watervogels 2, 12.00 uur Adspiranten Schagen a-Texel a, 2.00 uur MEDEDELINGEN S.V. Texel Zaterdag en zondag starten we met de afdeling Noordholland. Neem je het beste voor, spelers; geef je geheel; blijf altijd sportief. Dat is de weg naar suc ces en kweek een goede sportgemeen- schap. Deel ons de uitslagen mee D.D. Texelse Boys Het eerste start de competitie op eigen terrein tegen Oosterend. Helaas kunnen we niet volledig aantreden door verhinderingen en blessures, doch we vertrouwen erop dat de opgestelde spe lers alles zullen geven om een goed resultaat te behalen. Het tweede gaat niet naar Oudesluis, doch speelt nu tegen Wieringerwaard 3, vertrek boot 1 uur. De adspiranten en pupillen spelen op eigen terrein tegen ZDH. Denken de junioren en senioren aan de training, vanavond om half 8. Terreindienst: H. v. Sambeek en E. Stiekema. Pupillencompctitie. Oosterend-Texel a vervalt. Zorg dat het een fijne competitie wordt, jongens! Graag zondagavond de uitslagen melden. D.D. ZONDER COMMENTAAR Een achttienjarige Utrechtse monteur had in een auto, die hij moest repare ren een paar handboeien gevonden. Voor de grap had hij deze door een col lega laten omdoen, maar toen bleek, dat er geen sleutel beschikbaar was om de boeien weer los te maken. Er zat niets anders op, dat de jongeman naar het politiebureau te brengen en hem daar de knellende boeien te laten ontdoen. Het Bouwfonds staat voor U klaar Aanstaande maandag kunt u alle inlichtingen krijgen over de activiteiten van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten zoals Bouwplannen eengezinswoningen te Den Burg. Bij eigen grondbezit snelle en degelijke bouw door „Bouwsysteem BG". Overige bouwmogelijkheden in Nederland. Veilige belegging voor uw spaargelden in BG-couponschuldbrieven, rente 6Vi°/o. Sparen voor een eigen huis en zekerheid kwe ken voor het eigen-woningbezit. Komt u maandag a.s. eens praten in het Dorpshuis te Den Burg van 10 - 12 uur en van 14 - 17 uur. telefoon (02220) 2946 N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten de veilige weg naar het eigen huls zoals keukens, kasten en deuren TIMMER EN AANNEMERSBEDRIJF Wilhelminalaan 54 - Den Burg In september bieden wij u een groot aantal prima uit de verhuur tegen billijke prijzen Hydropuls geeft betere melkresultaten Nieuwe delen in Uw oude melkmachine geven tot 5 meer melk - in 25 minder tijd. gebruikt Hydropuls maakt Uw melkproduktie meer lonend. Of U 5 of 500 koeien hebt of U een emmer- of melkleidinginstallade Vraagt inlichtingen aan Uw Alfa-Laval agent. Oosterend ALFA-LAVAL COPYRIGHT STUDIO AVAN

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 7