Den Hoorn ziet terug op zeer geslaagd tweedaags feest HET GEHEIM VAN Uitstekend weer en veel belangstelling Nu aandacht voor DEN HOORN Onder buitengewoon gunstige weersomstandigheden hebben de Hoornders vrijdag en zaterdag hun traditionele volksfeest gehad. Het „Hoornder feest" wordt sinds tientallen jaren om de twee jaar gevierd, altijd begin september. Die periode is vroeger vastgelegd, omdat de boeren dan de oogst kan kant hebben. Tegenwoordig is omstreeks die tijd ook de ergste toe- ristendrukte achter de rug, zodat ieder een kan meedoen. Dat laatste is heel belangrijk. Er kan eigenlijk niet gespro ken worden van organisatoren, die met veel moeite de deelnemers voor de ver schillende volksspelen bij elkaar moeten trommelen. De feestcommissie heeft daarom geen bijzonder zware taak, hoe wel haar leiding zeker niet gemist zou kunnen worden. Het is een feest, dat de Hoornders samen maken en waarnaar ze al weken verlangend uitzien, on danks het feit, dat dergelijke feesten tegenwoordig niet meer in zo'n sterke behoefte voorzien als vroeger het geval was. Of neemt het heimelijke verlangen toe naar dergelijke evenementen, waar bij men zelf actief kan zijn, als tegen stelling tot het passieve vermaak dat de tv biedt? Hoe het ook zij, het ziet er naar uit dat deze Hoornder traditie een lang le ven beschoren zal zijn. Hoe oud is dit gebruik? We vroegen het enkele bejaar de oud-feestcommissieleden. Deze ver telden ons, dat 50 jaar geleden met de volksspelen in deze vorm is begonnen. Dat gebeurde nadat het in Den Hoorn enkele jaren lang stil was geweest. Daarvoor werden de Koninginnefeesten steeds zeer uitbundig gevierd. Centrum van het vermaak was het grasveld bij Duinker, in het centrum van het dorp. Het muziekkorps D.E.K. heeft beide dagen muzikale luister bij gezet aan het feest. De Drumband van D.E.K. verscheen voor het eerst in gloednieuw groen-zwart uniform. De tweede dag gaf de band onder leiding van de heer S. Zijm (ome Sieme) een show, die blijkens de reacties van het publiek enorm werd gewaardeerd. De feestelijkheden werden door D.E.K. op indrukwekkende wijze geopend door muziek vanaf de toren. Daarna volgde een optocht van versierde voertuigen, waarin 15 voorstellingen meeliepen. Er waren tal van leuke ideeën. O.a. juf Kooiman was met de in een kabouter- school veranderde kleuterschool pre sent. Uitslagen Optocht. Enkelingen: 1. Piggelmee; 2. Bloernenstalletje; 3. Versierde fiets. Paren: 1 Koekhuisje; 2. Paddestoel; 3. Kaasdragers Groepen: 1. Kabouterschool, 2. Barend de Beer; 3. Huifkar. Behendigheidswedstrijden Jongens 10-11 jaar, spijkers slaan: 1. Gerard Bakker; 2. André Bakker; 3 Peter Hin. Meisjes 10-11 jaar, serveren: 1. Ina Timmermans; 2. Carla Bakker; 3. Mar- got Bakker. Jongens le en 2e klas. klomp trekken: 1. Cees Bakker; 2. Juul Timmer; 3. Piet Lap. Meisjes le en 2e klas, koekhappen: 1 Elsje Terpstra; 2. Irene Kikkert; 3. Lidia Bakker. Dames boven 30 jaar, was binnenha len op de tandem: 1. dames Kikkert-Lap en J Bakker-Bakker; 2. dames Terp stra-Spiering en Koopman-Sernee; 3. dames Keijser-Slot en Duinker-Drijver. De meisjes en jongens van 3e en 4e klas vermaakten zich met zaklopen. De winnaars waren: 1 Bram Brouwer, 2. Pieter Jan Zijm. 3. Rudi Wilner; en 1. Ceciel Bakker; 2. Loes Timmermans; 3. Marja Kikkert. Bij het zaklopen door het „zwembad" (12 - 16 jaar) werden de prijzen gewon nen door de paren Cees Boon-Ineke Bakker; 2. Han Timmer-Marja Goënga en 3. Peter van Heerwaarden-Ans de Graaf. 32. HOOFDSTUK XXIII Een nieuwe theorie Het was precies elf uur, toen Poirot zich aan Van Aldins hotel meldde. Hij vond de miljonair alleen. „U zou me uw ideetje meedelen", zei Van Aldin dadelijk. ,,Ik ben zeer nieuwsgierig" ,,Ja, ja, mijn ideetje", zei Poirot glim lachend. „Maar eerst zou ik nog graag eens praten met het kamermeisje Ada Mason. Is ze hier?" „Ja", zei Van Aldin en schelde. Mason kwam spoedig daarop binnen en Poirot groette haar met zijn gewone beleefdheid die nimmer naliet nadruk te maken op mensen van haar klasse „Goedemorgen, mademoiselle", zei hij vriendelijk. „Gaat u zitten". Mason zette zich neer op het uiterste puntje van een stoel „Ik ben gekomen om u nog enige vragen te stellen", zei Poirot. „Ik kom altijd weer terug op de kwestie van de man in de trein. U hebt graaf de la Roche gezien U hebt gezegd dat hij het kan geweest zijn, maar dat u het niet zeker weet. Ik begrijp dat heel goed. Maar nu wat anders. U bent twee maanden in dienst van uw meesteres geweest, hebt u gezegd. Hoe vaak hebt u in die tijd monsieur Kettering ge zien?" Mason dacht even na en antwoordde toen: „Slechts twee keer, mijnheer" „En was dat uit de verte of dichtbij?" „Wel, één keer kwam hij in Curzon Street. Ik was boven, keek over de 's Avonds was er een opdrachtspel voor deelnemrs ouder dan 14 jaar. Op 6 punten in het dorp zaten commissie leden, waar men een handtekening moest halen en tevens raden, een num mer trekken of gewicht raden. De ant woorden waren- Den Hoorn bezit 86 lantaarnpalen; de naam van de vogel was Zilvermeeuw; gewicht was 248 kg. De winnaars waren: 1. J. de Graaf; 2. mevr. Kalis-Timmer, 3. Arie Kikkert; 4. Annie Bakker W. T.d.; 5. mevr. G. Grabowski-Lap. Er waren 160 deelne merskaarten uitgereikt, waarvan er 150 werden ingeleverd. De tweede dag was het weer D.E.K dat het feest opende. Samen met de drumband maakte het fanfare een mu zikale rondgang door het dorp. De spe len trokken veel belangstellenden en ook veel deelnemers. Bij het „skilopen" waren zelfs 90 deelnemers. Bij het tonruiteren voor heren van 16 tot 30 jaar \yaren de winnaars; 1. F. Bakker; 2. M. Veeger; 3. H. Troost S. Pzn. Heren 30 - 55 jaar, koekhappen: 1 C. Kok; 2. IJ. Kikkert; 3. I. Kok. Voor de dames, 16 tot 30 jaar, serve ren over een spriet: 1. Henny Niesing; 2. Neel Dekker; 3. Engelien Lap. Voor deelnemers boven de 55 jaar, houtzagen voo:* paren: 1. S. Lap Bzn en echtgenote, 2. C. Huisman en echtge note; 3. J. de Jager en mevr. Troost- Lap. Skiën, boven de 16 jaar, koppels voor drie personen' 1. koppel feestcommissie; 2. koppel W. Bakker; 3. koppel Vogel. Als sluitstuk spijkers zoeken in een hooiberg, dames boven de 25 jaar: 1 mevr. Kikkert-Duinker; 2. mevr. Terp stra-Spiering; 3. mevr. Keijser-Slot. Het feest werd 's avonds besloten met een lampionoptocht. Het was een prach tig gezicht de vele lichtjes, voorafge gaan door D.EK., door de straten te zien trekken. BERGEN - TEXELSE BOYS 0-5 Het eerste kwartier van de ontmoe ting Bergen-Texelse Boys beleefde de Boys enkele benauwde momenten. Een bal tegen de onderkant van de lat, werd nog maar nét geen doelpunt. Maar het Boys-team wist het spel te verleg gen. Uit een gevaarlijke aanval scoorde H. van Sambeek met een beheerste rol ler. Vlak daarop scoorde C. Kuip na een snelle solo. Ruststand 0-2. De thee in de pauze had de Boys kennelijk goed gedaan want in de tweede helft werd een heftig offensief ingezet, waarbij Th. Witte zijn harde werken beloond zag met een derde treffer. De steeds ge vaarlijke C. Kuip maakt het vierde doelpunt. C. Maas maakte met een link se directe het vijfde en laatste doelpunt. In een door de Boys uitstekend gespeel de wedstrijd. Training. Door de geweldige opkomst bij de training van Texelse Boys ziet men zich genoodzaakt de groep te splitsen. De junioren worden vrijdag om half acht verwacht; de senioren om kwart over acht. TEX BOYS - H.C.S.C. 2 2-4 Al in de eerste wedstrijd moesten een paar junioren wegens werkaamheden verstek laten gaan. Jammer want er had winst in gezeten. H. Kuip en D. Witte waren de makers van de Boys- doelpunten. Volgende week wordt er op zondag gespeeld dus kan Watervo gels met een volledig elftal bestreden worden. W. TEXELSE MARKT Gasteren werden aangevoerd: 28 scha pen 90,tot ƒ110,90 lammeren ƒ70,- ƒ120,71 fokramlammeren ƒ150,- ƒ250,30 oude rammen 250,- ƒ350,2 geiten f25,- ƒ50 HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 13 sept. 7.17 en 20.06; 14 sept. 8.26 en 21.09; 15 sept. 9.24 en 21.59; 16 sept 10 08 en 22.40; 17 sept. 10.43 en 23.11. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water leuning van de trap en zag hem in de hal beneden. Ik was een beetje nieuws gierig, ziet u, omdat ik wist hoe de za ken stonden". „En de andere keer?" „Toen was ik in het Park, mijnheer, met Annie een van de dienstboden en ze wees mij mijnheer aan, die liep te wandelen met een vreemde dame". Poirot knikte. „Luister nu eens, mademoiselle Ma son. De man, die u in de trein zag pra ten met madame Kettering, aan het Gare de Lyon hoe weet u dat dat uw meester niet was?" „Mijn meester? Neen, mijnheer, ik ge loof niet dat dat kan". „Maar zeker weet u het niet?" „Wel, ik heb er nooit aan gedacht". Mason was blijkbaar verbaasd over het idee, „U weet dat uw meester ook in de trein was. Wat zou nu natuurlijker zijn geweest dan dat hij het was die over de gang liep?" „Maar de heer die met mevrouw sprak moet van buiten gekomen zijn, mijnheer. Hij had zijn overjas aan en zijn hoed op". „Zeker, mademoiselle, maar denkt u eens na De trein was juist aan het Gare de Lyon aangekomen. Verschillende passagiers liepen op het perron. Uw meesteres was dat ook van plan en had daarom stellig haar bontmantel aange trokken?" „Ja, mijnheer", gaf Ada Mason toe. „Uw meester doet dus hetzelfde. De SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend UITSLAGEN Zaterdag 10 september 1966: Junioren Tex. Boys-HCSC 2 2—4 Adspiranten Texel b-De Koog 62 Oosterend a-ZDH a 32 Cocksdorp a-Tex. Boys a 23 Pupillen Oosterend-Texel 80 Cocksdorp-Tex. Boys 35 Programma pupillen voor a.s. zaterdag; Tex. Boys-Oosterend, 3.00 uur ZDH b-Texel b, 3 uur Zondag 11 september 1966: 4de klas A KNVB: Texel-Succes 1—1 Afdeling Noordholland Oosterend-Cocksdorp 3—2 Bergen-Tex. Boys 0—5 Zeemacht 2-ZDH 6—8 Callantsoog 2-Oosterend 2 1—2 Tex. Boys 2-Watervogels 5 8—1 ZDH 2-Helder 6 1—0 Oosterend 3-Texel 3 0—5 Junioren Texel-WGW 2 8—2 Adspiranten Texel a-Watervogels a 2—2 TEXEL-SUCCES 1—1 Het eerste treffen van Texel 1 in deze competitie leverde een gelijk spel op, Voor de rust kon Texel behoorlijk mee komen. Uit een hoge voorzet van Henk Stiggelbout tot bij de 2de paal, werd door Wim Koom fraai in het doel ge kopt. Wel gingen nog enige goede kan sen verloren, maar het was een goede vertoning, waarbij door het positiespel en betere combinatie, gepaard met gro tere snelheid Succes sterker bleef. Na de hervatting werd T. geheel overspeeld en het mag een wonder he ten dat S. slechts éénmaal kon tegen- scoren. Waarbij dient te worden opge merkt dat keeper Charles Ipenburg in een heel goede vorm stak en menige moeilijke situatie wist te redden. De scheidsrechter floot veel en dikwijls ge heel onnodig. Texel zal het toch anders moeten aanpakken en de gehele wed strijd voluit uitspelen. D.D. S.V.O. - S.V.C. 3-2 In een spannend duel is het SVO ge lukt om beide punten thuis te houden. Na eerst wat terrein verkennen trok SVO ten aanval en zette SVC onder druk. Na een kwartier wist Kooiman met een kopbal, uit een corner van Van Asperen, SVO op 1-0 te brengen. SVC trachtte de bakens te verzetten maar strandde op de SVO-verdediging, waar in back Halsema een uitstekende part- speelde. Na een half uur wist Terwindt de bal goed vrij te spelen en Koopman de vrije ruimte in te sturen en alleen voor Stolk faalde deze niet 2-0 Aan beide zijden ontstonden kritieke situa ties, waarbij SVO door het oog van de naald kroop o.a. toen SVC op de paal schoot. Maar ook SVC had geluk bij een mooie kopbal van Terwindt die net langs de paal ging. Vlank voor de rust kwam SVO op 3-0 toen Koopman een misverstand in de SVC-verdediging be nutte. Na de rust waren de bordjes ver hangen en was het SVC die toen de toon aangaf. Maar keeper Koning had er goed kijk op en wist zijn doel schoon te houden Toch kwam SVC op 3-1 door een kopbal van Stolk, die Koning kans loos liet. Vlak voor het einde kwam SVC op 3-2 met een goal waarvan velen dachten dat het in buitenspelpositie, wederom door Stolk, werd gescoord. Met deze stand eindigde deze felle, goed geleide wedstrijd. TEX. BOYS 2-WATERVOGELS 5 8—1 Door windvoordeel en onsamenhan gend spel van de Boys-voorhoede kon Watervogels voor de rust de schade nog beperken tot een 21 achterstand. Voor de Boys scoorden W. v.d. Gracht en P. Hopman, terwijl C. Witte een scherpe voorzet van de Watervogels r.buiten in eigen doel kopte. Na de rust kwam Wa tervogels er niet meer aan te pas en konden de Boys door doelpunten van P. Hopman,, C. v. Heerwaarden, A. Boom en M. Witte de score geleidelijk opvoeren. Ook keeper Hank Witte nam aan dit doelpuntenfeest deel door een toegekende strafschop achter zijn Wa tervogels-collega te deponeren. trein is verwarmd, maar buiten is het koud. Hij doet zijn jas aan, zet zijn hoed op en als hij naar de verlichte raampjes kijkt, ontdekt hij plotseling madame Kettering. Tot dat ogenblik heeft hij er geen vermoeden van gehad dat ze in de trein was. Hij stapt natuur lijk in de trein en gaat naar haar com partiment. Zij uit een kreet van ver rassing en sluit vlug de deur tussen de beide coupés, aangezien het gesprek van particuliere aard zal zijn". Hij leunde achterover in zijn stoel en wachtte rustig het effect van zijn woor den af. Hij moest haar tijd geven om na te denken en gereed te komen met het ordenen van haar gedachten. Na ver loop van drie minuten zei Mason: „Ja, mijnheer, het kan natuurlijk zo geweest zijn. Mijnheer is lang en don ker en juist van dezelfde gestalte. Ja, hij kén het geweest zijn. Ik zou het ech ter niet graag met zekerheid verkla ren". „Dank u zeer, mademoiselle. Ik zal U verder niet lastig vallen. O ja, toch nog één ding". Hij haalde de sigarettenko ker uit zijn zak, die hij reeds aan Ka- therine had laten zien. „Is dat de koker van uw mevrouw?" „Neen, mijnheer. Tenminste Plotseling keek ze verward. Het was duidelijk dat er zich een idee vormde in haar hoofd „Ja", zei Poirot aanmoedigend. „Ik denk, mijnheer ik kan het niet zeker zeggen, maar ik denk dat het de koker is die mevrouw had gekocht om aan mr. Kettering te geven". „Zo", zei Poirot. ,Maar of ze hem gegeven heeft of niet, dat weet ik niet". „Precies", zei Poirot, „precies. Ik dank u mademoiselle. Ik wens u goede- De laatste stikstofgift Als U deze regels leest, is het onge veer half september. Dat betekent, dat het seizoen, waarin de grasboeren stik stof gebruiken, bijna weer voorbij is. Als uiterste datum voor het strooien van stikstof noemt men meestal 20 september, waarbij we wel in aanmer king moeten nemen, dat dit geen advies voor alle grondsoorten en alle bedrijven is. Op laag gelegen veengronden ligt het tijdstip, waarop met succes stikstof kan worden gestrooid in de herfst wel een paar weken vroeger dan op hoog gele gen zandgronden. Toch moet iedere veehouder deze datum wel in de gaten houden. Vrijwel ieder jaar krijgen we in okto ber en zelfs begin november nog en thousiaste mededelingen, dat de laatste gift stikstof nog zoveel effect heeft ge geven. Vooral vorig jaar was dit effect door de prachtige maand oktober heel groot. We weten niet hoe het nu zal gaan. Maar persoonlijk zijn we van me ning, dat voor onze hogere Texelse gronden deze laatste stikstofgift vrijwel altijd een hoog rendement geeft. Deze week hoorden we van een Texelse vee houder, die kort geleden over het hele bedrijf nog 400 kg. kalkammonsalpeter per ha. had gestrooid. We zouden niet graag beweren, dat dit „fout" is. We menen echter, dat in de tweede helft van september wel kan worden vol staan met een gift van 200 - 250 kg. kalkammon per bunder. Kweekbestrijding Terwijl we deze regels schrijven is het weer gunstig voor de graanoogst en ook voor de bewerking van de stoppels. Dat laatste heeft ook hier en daar plaats. We zouden het ook onjuist vin den om onder deze gunstige omstandig heden percelen, waarin vrij wat kweek voorkomt, rustig te laten liggen. Ook al heeft men plannen om de kweek straks chemisch te gaan bestrijden, moet men de gunstige omstandigheden om dit on kruid door middel van stoppelbewer kingen een afrekening te geven niet verwaarlozen. Als we in dit geval spreken van che mische onkruid bestrijding, dan denken we speciaal aan de methode, waarbij het middel over de losgewerkte wortel stokken van de kweek wordt gespoten. Deze kant gaat het toch wel meer uit. De methode, waarbij het middel over het groene kweekgewas wordt gespo ten, geeft in veel gevallen een minder ZEEMACHT 2 - Z.D.H. 1 6-8 De ontmoeting tussen Zeemacht 2 en ZDH 1 had een zeer enerverende score- verloop. Voor de rust was de stand 4-2 in het voordeel van de gastheren; de twee tegenpunten werden gemaakt door H. de Ruiter. In de tweede helft liep Zeemacht uit tot een 6-2 voorsprong die door een heftig ZDH-offensief via 3 doelpunten van De Ruiter tot 6-5 werd teruggebracht. Nadien hadden de Zwa luwen een duidelijke veldmeerderheid die afgerond werd met een 8-6 over- winnig. De laatste drie doelpunten werden gescoord door K. de Leeuw, J. Schilling en De Ruiter, die met zes doelpunten de topscorer van deze spor tieve wedstrijd was. ZDH 2-HELDER 6 1—0 In een vrijwel gelijkopgaande strijd wist ZDH 2 op Helder 6 2 winstpunten te veroveren. Het enige doelpunt werd voor rust gescoord door rechtbinnen A. Zijm. Aan beide zijden werd enthousiast gespeeld, maar de voorhoeden slaagden er niet in de vele scoringskansen te be nutten. CALLANTSOOG 2-OOSTEREND 2 1—2 In een matig gespeelde wedstrijd nam Oosterend de punten mee naar huis. Door P. de Vries bracht Oosterend de stand op 10. Direkt na de aftrap zorg de Callantsoog door een mooi schot voor de gelijkmaker. Wederom door De Vnes nam Oosterend de leiding, wat ook de eindstand werd. Keeper P. Verijzer deed het goed. morgen". Ada Mason vertrok en sloot de deur geruisloos achter zich. Poirot keek naar Van Aldin, die als verstomd zat. „U denkt u denkt dat het Derek was?" vroeg hij. „Maar alles wijst toch in een andere richting. De graaf is toch betrapt om zo te zeggen met de robijnen in de zak". ,Neen". „Maar u vertelde mij „Wat vertelde ik?" „Die geschiedenis van de juwelen. U liet ze mij zien". „Neen". Van Aldin staarde hem aan. „Hebt u ze mij gisteren op het tennis veld niet laten zien?" ,Neen". „Bent gek, mijnheer Poirot, of ben ik het?" „Geen van ons beiden is gek", zei de detective. „U vraagt me iets en ik ant woord daarop. Wat ik u liet zien, mijn heer Van Aldin, was een schitterende imitatie, slechts door een expert van de echte stenen te onderscheiden". HOOFDSTUK XXIV Poirot geeft advies De miljonair had enige minuten no dig om de zaak geheel in zich op te nemen. Hij keek verbaasd naar de de tective. De kleine man knikte hem vriendelijk toe. „Ja", zei hij, „dat verandert de zaak, vindt u niet?" „Imitatie!" Hij boog zich voorover „Hebt u dat altijd gedacht, mr. Poirot? Hebt u nooit gedacht dat graaf de la Roche de moordenaar was?" goed resultaat. Daarom menen we vooral aandacht te moeten vragen voor de methode, waarbij op een zgn. mecha nische bestrijding een chemische volgt. Het zal vooral van de omstandigheden afhangen of er meer aandacht aan de bestrijding via bewerkingen of aan de chemische bestrijding wordt gegeven. Een landbouwer, die goed is ingespan nen, kan heel wat met de ploeg, culti vator, frees en eg doen. Moet men alles in loonwerk verrichten, dan kan de na druk wat meer op het bestrijden met chemische middelen vallen. In het laat ste geval zou men ook eens kunnen denken aan de methode, waarbij het middel over de onbewerkte stoppel wordt gespoten en daarna met de frees door de grond wordt gewerkt. Vorig jaar kreeg men met deze methode in een paar gevallen goede resultaten. Bestrijding kopziekte Hoewel het aantal gevallen van kop ziekte bij het rundvee in het voorjaar over het algemeen groter is dan in de herfst, moeten we toch ook in deze maanden met deze gevaarlijke ziekte rekening houden. Vrijwel iedere herfst vallen er ook op Texel slachtoffers van deze ziekte. Speciaal als de weersomstandigheden minder gunstig worden, is het oppassen Hoewel we het geen directe oorzaken kunnen noemen, mogen we toch wel stellen, dat opname van nat gras en koude nachten de dieren veel vatbaar der maken voor kopziekte. Daarom is het een zeer goede maatregel om als het seizoen vordert de melkkoeien 's nachts op stal te halen. Het natte gras wordt dan voor een deel vervangen door hooi en men beschermt de dieren op deze wijze tegen de koude nachten. Maar ook zonder de dieren op stal te halen kunnen we een bepaalde bescher ming opbouwen. Eén van de beste mid delen is nog altijd het geven van de zgn. anti-kopziektekoek. Op veel be drijven geeft men in deze tijd toch een hoeveelheid krachtvoer en voor bedrij ven, die regelmatig met deze ziekte hebben te maken, is het verstandig om dit rantsoen voor een deel uit anti- kopziektekoek tc laten bestaan. Heeft men gelegenheid om wat droge pulp te geven, dan ik ook dit een goede zaak. Dit voedermiddel past heel goed naast herfstgewas, dat over het alge meen een wat lage zetmeelwaarde heeft. Uit dit oogpunt verdient ook bijvoede- ring van een kleine hoeveelheid aard appelen aanbeveling, al mogen we ze ker niet stellen, dat dit een recht streekse bestrijding van kopziekte is. We krijgen op deze manier wel een be tere verhouding in het rantsoen en we menen, dat dit indirect ook van belang kan zijn voor het gezond houden van de dieren. Tijdig op wintervoer Er zijn dit voorjaar heel wat bouw- boeren op zavel- en kleigronden ge weest, die gedacht en ook gezegd heb ben: „We zullen er alles op zetten om in de komende herfst de grond tijdig op wintervoor te ploegen". Dit besluit had een achtergrond. Dit voorjaar heb ben heel wat akkerbouwers op zware grond enorm moeten tobben om de grond zaaiklaar te maken en ook later zijn er veel moeilijkheden met de groei van de gewassen geweest, omdat de structuur buitengewoon slecht was. De oorzaak? De grond was niet vóór de winter geploegd Het is op dit moment nog wel wat vroeg om de grond al op wintervoor te gaan ploegen. Maar we zijn wel van oordeel, dat zodra het oktober is, voor bepaalde gevallen daaraan gedacht moet worden. We denken daarbij spe ciaal aan percelen, die al bij matige re genval onbegaanbaar worden voor tractor en ploeg. Laat men in deze ge vallen geen risico nemen. Liever eind september op wintervoor dan nogmaals de narigheid van dit voorjaar. Een na righeid, die zich in zeer sterke mate illustreert in de opbrengst. Dit nadeel was niet helemaal te voorkomen ge weest door tijdig ploegen, maar we zijn er van overtuigd, dat de schade wel kleiner had kunnen zijn. „Ik heb getwijfeld", zei Poirot rustig „Ik heb u dat al gezegd. Roof met ge weldpleging en moord" hij schudde krachtig het hoofd „neen, ik kan me dat niet voorstellen van iemand als de graaf". „Maar u gelooft wel dat hij de robij nen wilde stelen?" „Zeker, daar is geen twijfel aan. Ik zal u eens vertellen hoe ik de zaak zie. De graaf wist van de juwelen af en maakte dienovereenkomstig zijn plan nen. Hij verzon een romantische histo rie over een boek dat hij aan het schrij ven was, om uw dochter over te halen ze mee te nemen. Hij voorzag zichzelf van een uitstekende imitatie. Het is duidelijk, dunkt mij, dat hij van plan was ze te verwisselen. Madame, uw dochter had weinig verstand van juwe len. Het zou vermoedelijk lang duren eer zij ontdekte wat er gebeurd was. En als ze dat deed wel, ik geloof dat ze er niet over zou denken de graaf te vervolgen. Er zou dan te veel aan het licht komen. Hij had verscheidene brie ven van haar in zijn bezit. O ja, een prachtig in elkaar gezet plan was het, van zijn standpunt bezien een plan dat hij vermoedelijk al eens eerder heeft uitgevoerd". „Het lijkt eenvoudig genoeg", zei Van Aldin. „Het pas geheel bij de persoonlijkheid van de graaf" zei Poirot. „Ja, maar nu Van Aldin keek de ander onderzoekend aan. „Wat is er nu in werkelijkheid gebeurd? Vertelt u me dat eens, mr. Poirot". Poirot haalde de schouders op. „Het is heel eenvoudig", zei hij, „iemand is de graaf vóór geweest". (Wordt vervolgd) <1 oor Agatha Christie DE BLAUWE TREIN

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 2