Het nieuwe Premiespaarplan: Grijp de kans! IN K iffiiiiii RflIFFFISENBj K HET GEHEIM VAN SPORTPROGRAMMA rubriek voor LANDBOUW en VEETEELT TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1966 OoiKt rixlttMii- >aw C van («ronlngp»1; Doe mee aan het Premiespaarplan. Spaar in spaar- bewijzen. Verdien een premie van 20%. Dat be tekent f 50,- per jaar extra (Echtparen f 100,-). Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de s spaarbank cn alle bankzaken TE OPTIMISTISCH VOORGESTELD? Enige tijd geleden werd in deze ru briek de opmerking gemaakt, dat bij het tijdig fresen, ploegen en opnieuw inzaaien van slecht oud grasland de mogelijkheid aanwezig is dit nieuwe grasland nog te gebruiken als „weid- jes" voor de schapen in oktober. Een dag of wat daarna kreeg ik op de maandagse zitdag een veehouder bij me, die een groot voorstander is van het vernieuwen van slecht gras land. Hij vond, dat het te optimistisch gesteld was, als verteld werd, dat het mogelijk was deze percelen in de herfst nog weer te gebruiken. Dit zou zich hoogstens bepalen tot enkele da gen ruim weiden. Ik heb toen verteld, dat het in de afgelopen jaren enkele keren gebeurd was, dat een in juli ingezaaid perceel in september beweid werd met melk vee. Daar moet ik direct op laten vol gen, dat dit zeker geen regel is. In het algiemeen is de grond hiervoor dan ook iets te los en is er kans op schade aan wezig. Vorige week was ik op een bedrijf, waar in de laatste week van juli een perceel slecht grasland „zwart" was ge maakt. Na de nodige bewerking werd het op 4 augustus j.l. weer ingezaaid. Ruim een maand daarna liepen op dit perceel al schapen. Wat de hoeveelheid gras betreft was dit ook heel goed mo gelijk. Op het moment, dat we dit schrijven staat er zoveel gras op dit perceel, dat hier een flink koppel scha pen zou kunnen weiden. En over enkele dagen staat er voldoende gras om er een koppeltje melkkoeien te weiden. We willen wel opmerken, dat dit laat ste minder gewenst is. Maar dat het heel goed mogelijk is om bij tijdig in zaaien deze percelen te gebruiken voor de schapen, maakt dit geval duidelijk. NU VOOR HET LAATST Vorig jaar kwam ik in de laatste week van september op een bednjf, waar het werk in hoofdzaak gedaan wordt door de jonge boer. Vader loopt echter ook nog wat mee. „Het werk voor vandaag staat al weer vast" merkte de zoon op. „Want", zo vertelde hij mij, „vader kwam van morgen bij me met de mededeling, dat de stikstof, die nog klaar lag voor het grasland er vandaag over moest". Hij ontvangt de Texelse Courant eerder dan wij en had in de „Rubriek voor Landbouw en Veeteelt" gelezen, dat dit de laatste week was, dat er stikstof kon worden gestrooid op het grasland. En dan moet het vandaag gebeuren". Ik hoop niet, dat alle adviezen, die in deze rubriek verschijnen zo letterlijk worden opgevat. Er zit in onze adviezen meer speelruimte dan in die van een recept voor een zieke, dat door een dokter aan zijn assistent wordt opge geven. Toch kunnen we wel zeggen, dat de speelruimte in het advies om in de ko mende dagen de laatste stikstof op het grasland te strooien niet zo groot is. Het moment, waarop we nog met voordeel de laatste gift stikstof kunnen geven, ligt werkelijk niet veraf meer. Doe het daarom zo spoedig mogelijk. In nor male omstandigheden een gift van 200 kg. kalkammon per bunder. Betreft het een hoog, droog perceel, dan kan het ook wel 250 - 300 kg. kas zijn. En hebt U een kunstweide met veel Wester- wolds raaigras of Italiaans raaigras lig gen, dan wordt een hoeveelheid van 300 kg. ikas per ha. nog ruimschoots tot waarde gebracht. TEXELSE MARKT Maandag werden op de markt te Den Burg aangevoerd: 33 schapen 80,tot ƒ110,34 oude rammen ƒ130,tot ƒ350,48 fokrammen ƒ150,tot ƒ250,40 lammeren 90,tot 130,—; 2 pinken ƒ475,— tot 550,—; 1 koe ƒ1000,2 nuchtere kalveren ƒ200,— tot 245,—. 34. „Zo", zei Poirot, „dank u, monsieur Van Aldin. Dat brengt ons een stuk verder". Hij hing de hoorn op en bleef enkele minuten met een zeer eigenaardige glimlach op het gezicht staan. Zijn be diende moest tweemaal hetzelfde her halen, eer hij hoorde wat de man zei. „Luncht u hier, mijnheer, of gaat u uit?" „Geen van beide", zei Poirot, „ik ga naar bed en neem een tisane. Wat ik verwachtte is gebeurd, en als gebeurt wat ik verwacht had, geeft me dat al tijd een zekere emotie". HOOFDSTUK XXV De uitdaging Toen Derek de auto voorbijging, leunde Mirelle eruit. „Derek ik moet je één ogenblik spreken Maar Derek nam zijn hoed af en liep door. Toen hij op zijn kamer kwam, zat daar iemand te wachten. De bezoeker stond op en boog met buitenlandse gra tie. Derek had graaf de la Roche slechts ééns gezien, maar herkende de nobele aristocraat zonder moeite. Wat een bru taliteit „Graaf de la Roche, geloof ik?" zei hij. „Ik denk dat u uw tijd verspilt met 'hier te komen". „Ik hoop het niet", zei de graaf vrien delijk. Zijn witte tanden schitterden De charme van de graaf had op sek segenoten niet de minste invloed. Derek „DE BOERDERIJ ALS ONDERNEMING" Vandaag begint via de televisie een bedrijfseconomische vakcursus voor melkveehouders. De cursus wordt gege ven onder het hoofd, dat U boven dit artikeltje vindt. Er is de laatste jaren door diverse sprekers en schrijvers betoogd, dat het boerenbedrijf van tegenwoordig niet meer het bedrijf is van de boer wiens leven volgens de woorden van de dich ter „genoegelijk voortrolt". Als we van de boer gaan spreken als van een on dernemer, dan ikomen we in de sfeer van de fabriek en de werkplaats. En ik geloof, dat genoegelijkheid daarvan niet het eerste kenmerk is. Het is de plaats, waar gewikt en gewogen, gerekend en gewerkt wordt. Door de overheid wordt aan deze eer ste televisiecursus veel aandacht gege ven. De besturen van de standsorgani saties hebben een opwekking ontvangen om door de vorming van groepen „kij kers" en „luisteraars" het effect van de cursus zo groot mogelijk te maken. Het staat wel vast, dat men er met kijken en luisteren alleen niet is. De stof moet worden verwerkt. En daarbij kan bespreking in groepen van 6-10 veehouders zeer gunstig werken. Waar schijnlijk zal deze cursus ook stof leve ren om in het komende winterseizoen besproken te worden op bijeenkomsten van de standsorganisaties en Vereni gingen voor Bedrijfsvoorlichting. Er zijn landen, waarbij de televisie al belangrijk meer bij het voorlichtings- werk is ingeschakeld dan in ons land. Wij hopen, dat deze eerste, breder op gezette poging om via de televisie de voorlichting aan huis te brengen succes zal hebben. Vandaag kunt U de eerste uitzending meemaken van 112.00 - 12.30 uur. Op woensdag 28 september wordt de uit zending herhaald van half zeven tot ze ven uur 's avonds. Probeer er iets van op te steken! Als U belangstelling hebt om met collega-veehouders de inhoud van deze cursus in groepen te bespreken, dan is het van belang, dat U de secretaris van Uw standsorganisatie hiervan in ken nis stelt. WERKWIJZE BIJ HET ZAAIEN VAN WINTERTARWE Vorige week maakten we enkele op merkingen over het zaaien van winter tarwe. Daaruit bleek wel, dat ik, on danks het feit, dat de opbrengst van de wintertarwe dit jaar belangrijk hoger ligt dan van de zomertarwe niet voet stoots het advies geef om deze herfst wintertarwe te zaaien. Daarvoor zien wij op diverse bednjven te veel bezwa ren. Als het grootste bezwaar zie ik de kwetsbaarheid van veel humusarme, slempgevoelige zavelgronden. Op de maandagse zitdag hadden we hierover met enkele landbouwers een gesprek. Als belangrijke voorwaarden om de grond voor verslemping te behoeden zag men het volgende. Een eerste eis is, dat de grond ge ploegd en gezaaid wordt onder droge omstandigheden. Kan men aan die eis niet voldoen, dan kan men beter geen wintertarwe zaaien. Met het oog op vogelschade is het gewenst, om niet te zeggen noodzake lijk, dat er na het zaaien nog een be werking volgt. Dit moet een bewerking zijn, die de grond niet te fijn maakt. Als een goed werktuig voor dit doel werd genoemd de culti-egge. In be paalde gevallen maakt men ook wel ge bruik van een zgn. kromtandegge. De grond blijft bij deze nabewerkingen vrij grof liggen. Het feit, dat er door deze bewerking mogelijk wat korrels uit de rij raken is geen bezwaar, omdat het wieden niet meer plaats heeft. De on- kruidbestrijding wordt geheel chemisch uitgevoerd. voelde de lust in zich opkomen hem te gen de grond te slaan. De enige over weging die hem tegenhield was dat juist op dit moment schandaal zeer on gewenst zou zijn. Hij verwonderde zich voor de zoveelste maal erover dat Ruth iets om deze kerel gegeven kon hebben. „Ik kom hier", zei de graaf, „met het oog op een kleine zakelijke aangelegen heid. Ik geloof dat het verstandig van u zou zijn naar me te luisteren". Er bestonden inderdaad voor Derek verschillende redenen om te luisteren naar wat de graaf te zeggen had. Hij ging dus zitten en trommelde on geduldig met zijn vingers op de tafel. „En", vroeg hij scherp, „wat is het?" „Ik zal openhartig zijn", zei de graaf, „en dadelijk tot de zaak komen. U heeft heel wat geld geërfd, mijnheer". „Wat voor de drommel hebt u daar mee te maken?" De graaf richtte zich op. „Mijnheer, mijn naam is door het slijk gesleurd! Ik ben verdacht beschul digd van een misdaad". „De beschuldiging is niet van mij afkomstig", zei Derek koel. „Als be langhebbende partij heb ik geen enkele opinie uitgesproken". „Ik ben onschuldig", sprak de graaf, „ik zweer bij de hemel hij stak zijn hand op „dat ik onschuldig ben". „Mr. Carrège is, geloof ik, rechter van instructie in deze zaak", merkte Derek beleefd op. De graaf lette niet op deze woorden. „Niet alleen dat ik onschuldig ver- VERTROKKEN PERSONEN Roelof P Kikkert, van Den Burg, W. v. Beierenstraat 44 naar Zaandam, Vin- kenstraat 110; Johannes Baars, van H 131, naar Rotterdam, Viergeverstraat 3; Petronella M. Witte van Burg, Schil derend 121 naar Haarlem, Gasthuis- vest 47; Hendrik J. Voorthuijzen, van C 103, naar Breda, Vierwindenstraat 3; Roelof Kleine, van De Koog, Dorpsstr. 8 dacht word van een misdrijf dat ik niet heb begaan, maar ik zit bovendien ont zettend verlegen om geld". Hij liet een zacht, betekenisvol kuchje horen. Derek sprong op. „Dat had ik wel verwacht", zei hij dreigend, „gemene afzetter! Ik geef geen cent. Mijn vrouw is dood en geen schandaal dat u kunt maken kan haar meer deren. Ik weet dat ze u dwaze brieven schreef. Als ik zin had die op dit moment van u te kopen weet ik ze ker dat u er nog een of twee zou ach terhouden; en ik wil u dit wel zeggen, mr. de la Roche, dat chantage een lelijk woord is, zowel in Frankrijk als in En geland. Dat is mijn antwoord. Goede middag". „Eén ogenblik" de graaf stak de hand op, toen Derek de kamer wilde verlaten. „U vergist zich, monsieur. U vergist zich geheel en al. Ik ben, naar ik hoop, een gentleman". Derek lachte. „Brieven die een dame mij geschreven heeft zijn mij heilig. Het voorstel dat ik u wilde doen was van geheel andere aard. Ik ben, gelijk ik reeds zeide, zeer court d'argent, en mijn geweten zou mij weieens kunnen verplichten zekere din gen die ik weet aan de politie te gaan vertellen" „Wat bedoelt u?" De tevreden glimlach vertoonde zich weer op het gelaat van de graaf. „Het is stellig niet nodig, in details te treden", zei hij. „Maar het is niet aan genaam wegens moord te worden ge arresteerd en veroordeeld. Ik heb mijn inlichtingen uit goede bron verkregen. Ze komen van een zekere jongedame. Zij heeft het onweerlegbare bewijs in handen dat u de moord hebt begaan". „Zij? Wie?" naar Wieringermeer, Wieringerwerf, van Steenstraat 10; Jacoba Prins wv. Dekker, van O 43 naar Egmond aan Zee, Ankerstraat 8; Hans Moojen, van Den Burg, Schoonoordsingel 37, naar Amstelveen, El. Rooseveltlaan 79; Jan Oosterhof, van W 69 naar Roermond, Wlihelminasingel 10; Tonny Bosch, van De Koog, Brink 18 naar Amstelveen, Mauritslaan 1; Dirk C Bakker, van H 113 naar Apeldoorn, Korenstraat 22b. „Mademoiselle Mirelle". Derek schrok. „Mirelle!" mompelde hij. De graaf trok dadelijk partij van wat hij voor een gunstige kans hield. „Een bagatel van honderdduizend francs", zei hij. „Meer vraag ik niet. Die zouden mijn geweten tot zwijgen bren gen". Derek scheen na te denken. Hij keek de graaf ernstig aan. „Wilt u mijn antwoord dadelijk heb ben?" „Graaf, mijnheer". „Nu, hier is het; u kunt naar de dui vel lopen. Begrepen?" Derek draaide zich om en ging de kamer ut, de graaf zo verbaasd achter latend. dat hij geen woord kon uitbren gen. HOOFDSTUK XXVI Een waarschuwing „Ziezo", zei Poirot, „we zijn dus goe de vrienden en hebben geen geheimen voor elkaar". Ze zaten in de tuin te Monte Carlo. Katherine was met haar vrienden hier heen gereden en ze waren bijna onmid dellijk bij hun aankomst Knighton en Poirot tegengekomen. Lady Tamplin had beslag gelegd op Knighton en ze waren samen weggewandeld. Knighton had een paar keer achterom gekeken, tot groot vermaak van Poirot. „Natuurlijk zijn we vrienden", zei Katherine. „Ik moet nog eens met u praten", zei Poirot. „Vertelt u me eens, om te be ginnen, hoe u over majoor Knighton denkt". „Ik vind hem heel aardig", zei Ka therine warm, „hij is buitengewoon charmant". Poirot zuchtte. ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1966: Junioren Tex, Boys-Zeemacht, 4.15 uur Adspiranten Oosterend a-Cocksdorp a, 4.15 uur Texel b-Tex. Boys a, 4.15 uur ZDH a-De Koog a, 4.15 uur Pupillen Texel a-Tex. Boys a, 3.00 uur Oosterend a-Cocksdorp a, 3.00 uur ZONDAG 25 SEPTEMBER 1966: 4de klas A KNVB: Texel-SVW, 2.30 uur Afdeling Noordholland Oosterend-N. Niedorp, 2.30 uur Vesdo-Cocksdorp, 2.30 uur Winkel-Tex. Boys, 2.30 uur Geel Zwart 3-ZDH, 2.30 uur Watervogels 3De Koog, 2.30 uur JVC 2-Texel 2, 2.00 uur De Koog 2-Oosterend 2, 2.30 uur Tex. Boys 2-ZAP 6, 2 00 uur ZDH 2-Watervogels 5, 2.30 uur Helder 7-Oosterend 3, 10.00 uur ZAP 7-Tex. Boys 3, 2.30 uur Junioren Texel-HRC 3, 12.00 uur Cocksdorp-ZAP 3, 2.30 uur MEDEDELINGEN S.V. Texel Nu zal Texel 1 dan dienen te bewij zen, dat ze het beter kan dan de voor afgaande wedstrijden. We zijn be nieuwd hoe Texel 1 in het veld komt. Voor Texel 2 mogen we weer op 2 punten gokken, terwijl ook de junioren naar we hopen in de running blijven. 'De gang zit er goed in. D.D. SPORT EN SPEL i i hi t afgelopen weekend HELDER 6-TEX. BOYS 2 2—14 Een oppermachtig Boys-elftal moest al nu 5 minuten een 20 achterstand incasseren door 2 vrije schoppen wegens hands op de rand van het strafschop gebied. C. v. Heerwaarden en P. Hop man zorgden echter dat al spoedig de stand gelijk kwam en na een kwartier spelen was het zelfs al 42 in net voor deel van de Boys. Ruststand 26. Ondanks dat ,er ook na de rust nog zeer nonchalant met kansen werd om gesprongen, konden de Boys met veel gemak de eindsiand op 142 brengen. TEX. BOYS 3-HELDER 8 3—5 Boys 3 wist in de eerste wedstrijd van de competitie lang stand te houden tegen een wel technisch beter Helder 8. Na een 2>1 voorsprong en een rust stand van 22, moesten zij na de rust, met 10 man i(H. v. Heerwaarden liep bij een botsing een hersenschudding op) spelend uiteindelijk toch met 53 de eer aan Helder laten. De junioren zijn kennelijk te sterk ingedeeld. Zij gingen op bezoek bij Wa tervogels, moesten 19 tegenpunten in casseren en konden er niet een tegen overstellen. De adspiranten en pupillen gingen op de goede weg voort door beide van Oosterend te winnen: 71 en 20. W. OOSTEREND 2-PETTEN 3 5—1 Oosterend 2 speelde thuis tegen Pet ten. Alhoewel SVO verschillende in vallers had, was SVO van de aftrap af in de aanval. Spoedig was het door De Vries 10. Even later gevolgd door een 2de doelpunt van P. Kikkert. Het derde doelpunt werd door de achterhoede van Petten zelf gescoord. Vlak voor de rust wist C. Koopman met een vliegend schot juist ondci de lat het 4de doel punt te scoren. Na rust bracht B Beu- ving de stand op 50. D. Roeper zorgde voor het enige doelpunt voor Petten door een terugspeelbal Keeper Verijzer was goed op dreef. Het 3de elftal speelde zondag tegen ZAP 7 Ook nu wist men het met tot een overwinning te brengen. Met 14 moest ZAP als meerdere worden er kend. ,Wat is er?" vroeg Katherine. „Uw antwoord welt zo uit het hart op", zei Poirot. „Als u op onverschillige toon had gezegd: „Och, wel aardig", zou me dat beter zijn bevallen". „Ik begrijp niet begon Katherine „U begrijpt niet waarom ik zo bru taal ben, mademoiselle7 We zijn vrien den, mademoiselle, dat heb ik zelf ge zegd. Ik ben een oud man en ik zou u graag gelukkig zien". Katherine keek strak voor zich. Met haar parasol trok ze lijnen in het zand. „Ik heb u een vraag gedaan met be trekking tot majoor Knighton. Nu zal ik er u nog een doen. Houdt u van De rek Kettering?" „Ik ken hem nauwelijks", zei Kathe rine. „Dat is geen antwoord op mijn vraag" „Toch wel". „Luister, mademoiselle, ik heb veel van het leven gezien. En ik weet dat twéé dingen waar zijn. Een goede man kan geruïneerd worden door zijn liefde voor een slechte vrouw maar het te gendeel is ook mogelijk. Een slechte man kan ook te gronde gaan door zijn liefde voor een goede vrouw". „U schijnt me te willen waarschu wen", zei Katherine. „Tegen wie?" „Ik zeg u dat er mannen zijn die een vreemde invloed hebben op vrouwen". „Graaf de la Roche", zei Katherine glimlachend. „Er zijn anderen, gevaarlijker dan De la Roche. Ze hebben eigenschappen die aantrekken, roekeloosheid, durf, vermetelheid. U is onder de invloed daarvan, mademoiselle. Ik hoop dat het niet meer is dan dat. De man van wie ik spreek, meent het niet slecht met u, maar toch (Wordt vervolgd) door Agatha Christie DE BLAUWE TREIN

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 5