Cjroen Tjwartsjexels in het harL, Gebruik elektriciteit sterk gestegen m 1 li Jaarverslag N.VT.E.M. Veel belangrijke uitbreidingen Europese avond vluchtelingen A. v. d. Slikke Moerbeek's 5INSDAG 18 OKTOBER 1966 80e JAARGANG No. 8109 TEXELSE^COURANT Uitgave N.V. v/'h Langevcld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Dorpsstraat 19, De Koog. Tel. (02220) 2058, 's avonds (02228) 410 In 1965 is het gebruik van elektrische energie in het stroomleveringsgebied Texel weer aanzienlijk gestegen. In 1964 was de afname 8.784.145 kWh, in 1965 bedroeg dit 9.991.830 kWh, een toeneming van 13,75% tegen 9,8%. Al dus blijkt uit het dezer dagen versche nen jaarverslag van de N.V. Texelsche Electriciteits Maatschappij. De maxi male belasting in de centrale, aldus het verslag, nam toe met 300 kW, nl. van 2860 tot 3160 kW, de toename in 1964 bedroeg 40 kW. Door het opvoe ren van de motorenbelasting per be- drijfsuur werd het aantal bedrijfsuren verminderd met 1197. De gemiddelde motorenbelasting per bedrijfsuur kwam hierdoor van 635 kW in 1964 op 757 kW in 1965. Een gunstige daling in het brandstofverbruik per geproduceerde kWh kon hierdoor worden verkregen. Het jaarverslag maakt gewag van een reeks belangrijke aanschaffingen. Voor periodiek onderhoudswerk aan de mo toren werd een arbeidsbesparend ultra sonisch reinigingssysteem aangeschaft. Voorts werd een gasolie-tank in gebruik genomen met een capaciteit van 2 mil joen liter die bij het bedrijf werd ge- iplaatst en met een persleiding werd verbonden met de tankopslag bij de haven van Oudeschild. Hierdoor werd een grotere, meer onafhankelijke voor- raadvorming mogelijk en een continue levering van brandstof gewaarborgd- In de centrale werd de commando-in stallatie van het hoofdfrequentbestu- ringssysteem in gebruik genomen. Met en door middel van dit systeem kon eveneens een centrale alarm-installatie, met diverse toepassingsmogelijkheden (ibr and melding etc.) worden gereali seerd. Medio september werd de volle dig geelektrificeerde windmolen „De Traanroeier" te Oudeschild officieel in gebruik genomen Hierdoor kon de his torisch waardevolle molen als een le vend element in het landschap bewaard blijven. Het elektro-technische gedeelte van de molen trok veel belangstelling van vakmensen op het gebied van elek- tro-techniek. Vermogen Het ter beschikking staand opwek vermogen van de zeven in de centrale staande motoren bedroeg totaal 7350 kVa, 6300 kW. Het totale motorvermo gen bedroeg 9500 pk. De gemiddelde brandstofprijs bedroeg in 1964 7,43 per 100 liter; in 1965 ƒ8,15. Om aan de vraag naar elektrische energie te kunnen blijven voldoen, was het weer nodig de HS en LS-netten met bijbehorende trafo-stations tijdig uit te breiden en te verzwaren. Daarbij werd meer dan 10 000 meter hoogspannings kabel verwerkt. In De Cocksdorp (Mo lenbos). Ongeren, Den Burg, Duinweg en Hollandseweg werden nieuwe trafo stations geplaatst. Van de zes stations te De Koog bleek het gewenst er vijf belangrijk te verzwaren nl. van in to taal 710 kVA naar 1895 kVA. Dertien stations werden in het verslagjaar om geschakeld op de 10 kV spanning. In Den Burg, De Koog, nabij De Sluf ter, Den Hoorn, Oudeschild, Ongeren en 't Horntje werden de laagspanningsnet ten verzwaard en uitgebreid, waarbij totaal 9940 meter kabel werd verwerkt. De totale lengte van het hoogspan ningsnet op Texel bedroeg per 31 de cember 1965 144.259 meter. De totale lengte van het laagspanningsnet kwam op 225 568 meter. Dinsdag 18 oktober Den Burg, Landbouwschool, Plattelandsvrou wen. De heer J C. Bruin vertoont een film over zijn reis naar Egypte. Aanvang 8 uur. Den Burg. Dorpshuis. Vrouwenvereniging NVV. Mevr. Vermeulen spreekt over het werk van de vakbond. Woensdag 19 oktober 1966. Den Burg, hotel „De Lindeboom-Texei'. Ver gadering Ver. v. Vrienden van hel Paard. Kor te films met een inleiding door de heer Bies heuvel over paardensport en -fokkerij. Vrijdag 21 oktober 1966. Den Burg, Dorpshuis Fotoclub Dc Kiekendief, aanvang 8 uur. Oosterend, Jatry, 20 uur, dorpscommissie Oos terend. Algemene vergadering De heer J. C. Bruin zal een film vertonen over zijn reis naar Egypte Zondag 23 oktober 1966. Den Burg. gymnastieklokaal RHBS. Vertoning Franse film „Le Monde Sauvages des Alpes" voor leerlingen van RHBS en ULO en belang stellenden. Storingen In het kabelnet traden in het verslag jaar 16 storingen op, waarvan 11 kabel- beschadiginen door grondwerk, 2 door beschadiging van kasten en 3 door overbelastingen. Evenals de vorige jaren was het mo gelijk alle door de verbruikers gevraag de werkzaamheden vlot uit te voeren. Er werden 104 nieuwe aansluitingen aangelegd en er werden er 91 gewijzigd. Aan het eind van 1965 bedroeg het aan tal geplaatste meetpunten 4363 stuks, ml. 3S01 ten behoeve van lichtstroom voor huishoudelijke- en bedrijfsdoelein den, 548 stuks voor krachtgebruik en 14 stuks voor de kWh-meting via hoog spanningsaansluitingen Voor een snelle verbinding, zowel onderling als rechtstreeks, met een cen- traail post op het bedrijf, werden zes auto's voorzien van een mobilofoonin stallatie. Het nuttig effekt kwam tot z'n recht door een vlot herstel van plotse ling optredende kabelstoringen. Eind 1965 beschikte de T.E.M. over 1 bestelwagen, 3 Landrovers (montagewa gens), 1 vrachtwagen met lier- en hijs- mstallatie, 2 aanhangwagens en 1 Austin met hoogwerker (speciaal voor de straatverlichting). Straatverlichting Evenals in het voorgaande verslag jaar werd ook in 1965 getracht de straatverlichting te saneren en verder uit te breiden. In Oosterend, De Cocks dorp, De Koog, Eierland en Den Burg werden vele straten van een goede ver lichting voorzien. Het totaal aantal lichtmasten steeg met 173 tot 1030 stuks de aanlegwaarde hiervan nam in 1965 toe met ƒ66.792,02. Op het industrieterrein kwam voor de T.E.M. een ruime opslagloods gereed, tevens garage, voorzien van een rijden de kraanbaan. In de loop van het jaar werden vijf gesloten, stenen trafo-huis jes gebouwd. Bij de T E.M .waren eind 1965 34 per soneelsleden in dienst, waarvan 3 met een gedeeltelijke taak. De salarissen werden aanzienlijk verhoogd. Groot tekort Zoals reeds eerder gepubliceerd geeft de exploitatierekening van de TEM over 1965 een aanzienlijk te kort te zien. De exploitatiekosten bedroegen ƒ1.541.547,61 terwijl de ontvangsten in totaal ƒ1.320.719,43 beliepen. Inclusief het tekort op de straatverlichting van ƒ11.892,64 betekende dit een exploita tietekort van ƒ220.828,18. Om de sterk toenemende vraag op voor te blijven werd in 1965 ƒ1.121.307,08 geinvesteerd. Er werd een geldlening afgesloten van ƒ1.200.000,a 51/s°/o terwijl voor bereidingen werden getroffen voor een ilening van 2 miljoen a6°/o, die dit jaar is afgewikkeld. Een en ander maakte het mogelijk een groot gedeelte van de lopende credietovereenkomsten te ver rekenen. Voorts wordt in het jaarverslag inge gaan op de noodzaak een wijziging in het vastrecht-systeem te brengen, waar over wij onlangs uitvoerig schreven. Het jaarverslag besluit: Om een goede en meegroeiende elektrificatie van het stroomleveringsgebied Texel te behou den en antwoord te vinden op de ver dergaande vraag naar energie, is het be langrijk dat kosten en opbrengsten een evenwichtig beeld vertonen. Een goede elektrificatie, gebaseerd op een gezonde financiële exploitatie is van een niet te schatten economisch belang. Het tijdig kunen beschikken over electriciteit is een „kostbaar goed", onmisbaar in onze snelgroeiende maatschappij.'' BAZARCOMMISSIE „EXCELSIOR'' BEGINT HAAR ACTIE OOSTEREND Zaterdag zal de ba- zarcommissie „Excelsior" een beroep doen op de bevolking van Oosterend en omgeving voor steun aan de grote ba- zar-actie, waarover wij reeds eerder schreven. De actie is noodzakelijk om het gehele instrumentarium van het 'korps te kunnen vernieuwen. Drumband en muziekvereniging ma ken een muzikale rondgang, om drie uur in Oost en vier uur in Oosterend. Gezien de grote populariteit die „Ex celsior" geniet/ wordt verwacht dat ie der tegen die tijd iets voor de bazar heeft klaarliggen, zodat het direkt kan worden afgegeven als wordt aangebeld. '(Zie verder advertentie in de krant van vrijdag). Schoonheidssalon Parkstraat 20 Telef. 2371 Passagiers eerst na middernacht thuis KAPOTTE TRANSFORMATOR BELETTE VERTREK VAN LAATSTE BOOT Het doorbranden van een transforma tor was er donderdagavond de oorzaak van dat de „Texelstroom" om 9 uur niet naar zijn thuishaven kon vertrek ken. Het mankement ontstond toen men de Helderse fuikhaven wilde verlaten. Aan boord bevonden zich vrij veel pas sagiers en ongeveer dertig auto's. Voor dat de transformator kon worden ver vangen, verstreken drie uren, zodat het na middernacht was toen men in 't Horntje afmeerde. Het ging om het meettrafo in het con stant-circuit, dat het plotseling begaf. Aan boord bevond zich een reserve exemplaar, maar omdat men de oorzaak van het doorbranden niet kende, wilde men deze niet zonder meer aansluiten. Vergeefs zocht de heer Visser, de elek- triciën aan boord, naar de fout. Na overleg met de directie van TESO werd besloten de expert in Amsterdam te waarschuwen. Deze kwam onmiddellijk naar Den Helder en constateerde slui ting in de transformator zelf. Het ding kon dus zonder risico worden vervan gen. Nadat dit gebeurd was, stak de „Texelstroom" eindelijk het Marsdiep over. De passagiers hebben het oponthoud over het algemeen blijmoedig gedragen, maar men vroeg zich wel af waarom TESO de in het Horntje liggende Mars diep niet inschakelde. Directeur M. C. de Gorter vertelde ons dat dit met is gedaan omdat het op grote moeilijkhe den zou zijn gestuit. Men zou in dat ge val nl. de „Texelstroom" uit de fuik moeten slepen en sleepboten waren op dat uur zeker niet onmiddellijk be schikbaar, nog afgezien van de vraag waar men met de defekte „Texel stroom" heen zou moeten Bij dag zou de situatie anders zijn geweest en dan had eventueel ook gebruik gemaakt kunnen worden van de „Voorwaarts". KAPITEIN P. VLAS NEEMT AFSCHEID VAN T.E.S.O. OUDESCHILD De heer P. Vlas zal zaterdagmiddag officieel afscheid nemen als kapitein bij de N.V. T.E.S.O. Dit zal gebeuren tijdens een receptie die ivan vier tot half zes 's middags zal wor den gehouden in het Stoombootkoffie huis te Oudeschild. De bijeenkomst is ook voor niet-personeelsleden van TESO toegankelijk. De heer Vlas kwam op 15 november 1933 als stuurman bij de onderneming in dienst. In 1940 werd hij reserve-ka pitein en in 1947 volgde de bevordering tot kapitein. De laatste jaren van zijn carrière fungeerde de heer Vlas als walkapitein aan 't Horntje. Op 27 april van dit jaar bereikte hij reeds de pensioengerechtigde leeftijd, maar het officiële afscheid is o.a. als gevolg van langdurige ziekte van de be trokkene naar zaterdag a.s. verschoven. GEVAARLIJKE GRANAAT ONSCHADELIJK GEMAAKT DEN HOORN Bij het inploegen van bollen in De Naai bij Den Hoorn vond de heer J. Uitgeest een gave gra naat, afkomstig uit de Tweede Wereld oorlog. De heer Uitgeest nam het ding voorzichtig op de schop en bracht het naar een aangrenzend terrein, waarna hij de politie waarschuwde. Deze alar meerde op haar beurt de mijnoprui- mingsdienst van de marine, die het oor logstuig later op de dag onschadelijk maakte. Dit gebeurde ter plaatse met trotyl. Volgens de opruimingsdienst was de granaat nog geheel intact en had een grote explosieve kracht. De heer Uitgeest kan van geluk spre ken want als de schaar van zijn ploeg er direkt op was gestoten, zouden de gevolgen waarschijnlijk ernstig zijn ge weest. MEUBELHANDEL Den Burg Tel. 2572 Verschijnt dinsdags cn vrüdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. ƒ100,voor zwembad M.A.B.-CLUB HIELD GESLAAGDE JUBILEUMRIT Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan organiseerde de Motor-, auto- en bromfietsclub Texel zondagmiddag een oriënteringsrit met diverse attrac ties. Het kwam niet alleen aan op het zich juist oriënteren, maar ook moesten de deelnemers laten zien dat ze kon den ringsteken. Dat laatste gebeurde op de skelterbaan bij Akenbuurt. In De Koog werd op het parkeerterrein de rijvaardigheid beproefd. De auto's moesten tussen een aantal gele mar keringshoedjes slalongen. Een andere opdracht gedurende de rit bestond uit een drietal foto's van Texelse land schappen met de vraag waar deze op namen waren gemaakt. Ook konden de deelnemers hun pun- tenaantal vergroten met goed kaart lezen en puzzelen Aan deze rit met „van alles wat" deden 51 automobilis ten mee en 7 bromfietsers. Allen ver maakten zich kostelijk, mede door het uitstekende weer. De route voerde van Den Burg (start op het Wezenland) via het Meiertboonsbos en Skelterbaan haar Den Hoorn, vandaar via Doolhof, Dijkmanshuizen, Nieuw eschild, Oost, Harkebuurt en De Koog terug naar het eindpunt hotel „De Lindeboom-Texel" te Den Burg. Daar werd ook de uitslag bekend ge maakt, maar achteraf moest deze wor den herzien, omdat bij de telling een vergissing was gemaakt. De juiste uit slag Luidt: 1. Notaris Van Wijland (2 strafipunten), 2. de heer Nieuwenhuis (4 strafp.), 3. A. Ran (4 strafp.), 4. B. F. v.d. Berg (5 strafp.), 5. A. J. v.d. Vis van Leeuwen. 8 strafpunten hadden P. F. Vonk, A. Bakker, A. Douma en P van Leeuwen. B straipunten hadden P. Schuil, D. Zuidewind en S. Kooij. Bij de brommers werden twee rijders geclas- seerd: de heren Van Lenten (7 strafp.) en G. Duinker (10 strafp.). De prijzen, in de vorm van bekers en medailles, zullen aan de winnaars worden toege stuurd. De netto-opbrengst van de rit bedraagt ongeveer ƒ100,een bedrag dat ten goede zal komen aan het te stichten Texelse zwembad. Het eerstvolgende evenement van de M.A.B.-club is de snertrit, die op 30 oktober wordt verreden. OUD-LEERLINGEN KOZEN NIEUW BESTUUR De Vereniging van oud-leerlingen Lagere Landbouwschool heeft in haar vergadering van donderdagavond een bestuursverkiezing gehouden. In het nieuwe bestuur hebben zitting: de he ren Jan Mantje (voorzitter), Kees Vla ming (secretaris), Dick Bousma (2de se cretaris), Martien Witte (penningmees ter) en Giel Witte (vice-voorzitter). Zo als bekend waren de heren G. Jimmink en G. Kuip aftredend en niet herkies baar. Tijdens de vergadering reikte de heer Kors Timmer, bedrijfsleider op „Pa- dang", de prijzen uit van de onlangs ge houden ploegwedstrijd. Tevens werden door hem de fouten besproken, die tij dens het wedstrijdploegen werden ge maakt. De heer Jurr. Beumkes reikte de diploma's uit van de hand- en machine- melkcursus. Tijdens de rondvraag kwam o m. de jaarlijkse uitvoeringen van de vereni ging ter sprake. Vastgesteld werd dat de toneelavonden deze keer op 28 janu ari en 4 februari 1967 gehouden zullen worden. Er zal een stuk worden opge voerd onder regie van de heer C. Koorn. Voorts bestaat het plan om een gezelligheidsavond samen met de oud- leerlingen van de Landbouwhuishoud- sohool te organiseren Uiteraard staat ook de traditionele Kerstavond op het programma. ZELF REPAREREN IS GOEDKOPER EIERLAND Als eerste op Texel en in navolging van verschillende bedrij ven op het vasteland geeft garage Dros n.v. in Eierland zaterdags aan iedere automobilist de gelegenheid zelf zijn auto te repareren. Dros is van mening dat zeer vele re paraties door de eigenaar zelf verricht kunnen worden. Gedacht wordt aan het verwisselen van banden en kleine her stelwerkzaamheden aan lampen, ruiten wissers, richtingaanwijzers, het plaat sen van nieuwe bougie's en - als men daartoe in staat is - reparaties van in grijpender aard. De doe-het^zelfers kunen verzekerd zijn van technische bijstand, want de heren Dros staan gereed om de helpen de hand te bieden. Omdat nu geen ar beidsloon 'betaald behoeft te worden, kan men zich grote bedragen besparen. Dros stelt wel als voorwaarde dat eventueel benodigde nieuwe onderdelen 'bij haar betrokken moeten worden, ter wijl voorts een geringe vergoeding voor het gebruik van gereedschap en ruimte verschuldigd is. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 18 okt. 11.14 en 23.36; 19 okt. 11.43 en 20 okt. 0.06 en 12.11; 21 okt 0.40 en 12,42; 22 okt. 1.21 en 13.37. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Op maandagavond 24 oktober a.s. zullen voor het eerst in de geschiedenis tenminste 15 lan den in Europa, met steun van radio en televisie, een gelijktijdige aktie ondernemen voor hulp aan vluchtelingen in Azië en Afrika De coördinatie van dit Europese initiatief berust bij een werkgroep onder voorzitterschap van Z.K.H de Prins der Nederlanden. De aktie in Nederland wordt gevoerd door het Nederlands Ko- mité Vluchtelingenhulp 1966. Dit komité, waarvan H.M. de Konin gin de beschermvrouwe is, heeft besloten de aktie in het bijzonder te richten op de hulp aan Tibe taanse vluchtelingen in India en Nepal, die reeds zeven jaar gele den in deze landen arriveerden. •Hun positie is uitzichtloos, tenzij met hulp van de Europese aktie een nieuw bestaan kan worden opgebouwd. Ook de akties in Duitsland en Zwitserland zullen gericht zijn op hulp aan deze vluchtelingen. Ge hoopt wordt dat door deze geza menlijke aktie van een aantal landen een financiële oplossing voor 6000 in nood verkerende Ti betaanse gezinnen kan worden be reikt. Het Nederlands Komité Vluch telingenhulp 1966 hoopt dat de Europese avond van 24 oktober a.s. bij U zal inslaan. Het zal zijn taak alleen kunnen volbrengen, indien het zich gesteund weet door de medewerking van U allen. De vrouwenverenigingen op Texel hebben zich bereid ver klaard de huis-aan-huis-inzame- ling, die direkt aansluit op de radio- en televisieuitzending, te verzorgen, waarvoor ik de dames zeer erkentelijk ben. Laten wij, Texelaars, aantonen, dat ons aandeel in deze komende humanitaire aktie groot zal zijn en dat wij de kollektrices, die op genoemde avond bij ons zullen aankloppen, niet vergeefs zullen laten vertrekken. De Burgemeester van Texel, C. De Koning GYMVERENIGING TEXEL KRIJGT AFDELING RITMISCHE GYMNASTIEK Men is voornemens de gymnastiek vereniging Texel uit te breiden met een afdeling voor ritmische gymnastiek. Donderdag 20 oktober zullen de lessen beginnen in het gymnastieklokaal van de RHBS. Voor meisjes en jongedames van ca 13 tot en met 17 jaarf van 7.30 - 8.30 uur en voor dames vanaf 18 jaar van 8.30 - 9.30 uur. Leden van de gym nastiekvereniging Texel betalen de helft van de nu geldende contributie. Niet-leden doen mee tegen betaling van de normale contributie, (ƒ1,60 per maand van 12-16-jarigen en ƒ2,50 voor leden van 16 jaar en ouder). REDDINGOEFENING OP 22 OKTOBER Als gevolg van een misverstand meldden wij in het vorige nummer, dat de gecombineerde oefening met wipper toestel en reddingboot aan het strand bij de buitenmuy op zaterdag 29 okto ber zou plaatsvinden. Dit moet zijn: zaterdag 22 oktober, om negen uur 's morgens MEJ. DS. M. KEIJSER NAAR HAREN EN EMMEN Mej. ds. M. Keijser uit Hoofddorp, predikante van de doopsgezinde ge meente Haarlemmermeer, waar zij resp. op 2 en op 9 oktober afscheid heeft ge nomen, heeft zondag j.l., na vooraf in diezelfde dienst te zijn ingeleid door ds. W I. Fleischer uit Groningen intrede gedaan als predikante van de doopsge zinde gemeente van Haren bij Gronin gen. Zondag 23 oktober zal zij, na voor af in diezelfde dienst te zijn ingeleid door ir. M. E. de Bussy, voorzitter van de kerkeraad, ook nog intrede doen als predikante van de doopsgezinde ge meente van Emmen, De doopsgezinde gemeente van Haren bij Groningen, die voorheen was gecombineerd met die an Roden, is vakant geweest sinds 1964. toen ds. C. de Groot in verband met zijn benoeming tot leraar in de Bijbelse Ge schiedenis aan de rijkskweekschool te Groningen zijn ambtsbediening als dienstdoend predikant bij de Algemene Doopsgezinde Sociëteit neerlegde. Marie Keijser werd op 14 mei 1929 in Den Burg geboren. Zij bezocht een ly ceum te Amsterdam en studeerde daar na nog aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam (waar zij op 6 juli 1955 haar kandidaatsexamen theologie aflegde) en aan het doopsgezind semi narium, eveneens te Amsterdam.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1