Veel verzet tegen rustverstorende oefeningen van Kon. Marine boveriVde Hors PLANTIAC VIEUX GEMEENTEBESTUUR ONTVING ZESTIEN BEZWAARSCHRIFTEN De kenner drinkt Friese Vieux... -MXEESrCOüRSW- NT 3 DETAIL ALS HOOFDZAAK De bank waar u zich thuis voelt! TWEEDE BLAD ^RljtoAG 21 OKTOBER 1966 Dinsdaq meldden wij reeds, dat tegen de verlening van een hinderwet vergunning aan de Koninklijke Marine voor schietoefeningen op De Hors, maar liefst 16 bezwaarschriften zijn binnengekomen. Ze zijn afkomstig van Staatsbosbeheer, VVV Texel, Texels Belang, N.V. TESO, Vrouwenbond NVV, Contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming, Texelse Bestuui- dersbona, Overkoepelend orgaan van Vrouwenorganisaties, Vriendenkring Texel, Stichting Kleuteronderwijs Den Hoorn, mej. K. Zeeman van „Zeemans duin", PSP Texel, VVV afdeling Den Hoorn, Landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee, Ned. Instituut voor Onderzoek der Zee, bestuur Dorps huis Den Hoorn en Kleuterschool en oudercommissie en personeel van de Jan Drijverschool te Den Hoorn. In opdracht van de groepering „Texels Belang" protesteert de heer H. de Lugt tegen het verlenen van de ver gunning aan de Marine. „Naar mijn me ning zal bij het gebruik van moderne snel vliegende vliegtuigen onder be paalde omstandigheden een groot ge deelte van Texel tot 'het vlieggebied van deze vliegtuigen gaan behoren, hetgeen de rust op het eiland ernstig zal scha den en groot ongemak zal brengen voor bewoners en gasten, terwijl ook de vo gelstand m deze omgeving, in het bij zonder zeer zeker nadelige gevolgen zal ondervinden. Nu reeds In het zuiden van Texel wordt nu reeds zeer veel hinder van overvliegen de vliegtuigen ondervonden, terwijl uit de praktijk, is gebleken, dat een en an der ook niet zonder gevaar is". Met betrekking tot dit laatste wijst de heer De Lugt op de gebeurtenissen bij Den Hoorn en op het neerstorten van een vliegtuig in het Noorden (waarmee hij waarschijnlijk het neerstorten van een Thunderstreak in Eierland bedoelt). „Gezien 'het voorstaande bestaat de mogelijkheid, dat ernstig letsel en/of schade kan worden toegebracht aan mensen, dieren enz., met name in de omgeving van Den Hoorn, waarbij ik denk aan de soms zeer grote mensen- concentraties bij paal 9, Loodsmansduin en de veerhaven. De situatie zal mijns inzien de verdere ontwikkeling van dit gebied als toeristenoord niet bevorde ren, terwijl het ook voor héél Texel zijn gevolgen zal hebben. De heer De Lugt voert voorts aan, dat het betrokken ge bied te gering van omvang is. Langs de Hors lopen bovendien enkele belang rijke vaargeulen (Molengat en Laan), waardoor met name vissersvaartuigen tijdens oefeningen gevaar lopen door mogelijk ketsende projectielen. De heer De Lugi. stelt vast dat de bootdienst Texel-Den Helder nu reeds aan grote gevaren is blootgesteld, omdat de vlieg richting van de oefenende vliegtuigen de vaarroute van de TESO-schepen kruist. „Het levensklimaat en de econo mische belangen van recreatie, visserij enz., die hier in het geding zijn, dienen met kracht te worden beschermd, mede gezien het feit, dat zowel de recreatie als de visserij een steeds groter stuk van Texels bruto inkomen vormt en gaat vormen. Derhalve verzoeken wij U op grond hiervan afwijzend op het be treffende verzoek te willen beschikken". Ernstig gevaar Het bestuur van de WV Texel laat de gemeente weten ook met bezorgd heid te hebben kennisgenomen van het verzoek om een hinderwetvergunning. De VW constateert dat in het re cente verleden is gebleken, dat aan deze oefeningen voor de omgeving van het oefengebied ernstige gevaren zijn ver bonden. Herinnerd wordt daarbij aan de oefenbommen en oefenraketten, die in 1963 door vliegtuigen juist buiten het dorp zijn „verloren" en op het zeer lage vliegen over het kampeerterrein Loods mansduin, blijkens het „onderscheppen" van een daar opgelaten vlieger. Het VVV bestuur is bovendien verontrust over het feit, dat in de aanvraag slechts gesproken wordt over „vliegtuigen", in het midden latende of gevlogen zal worden met conventionele vliegtuigen of met straaljagers en de frequentie, waarmee zulks gebeurt. In het verleden werd reeds veel hinder ondervonden van het nu gebruikte vliegtuigtype; bij het gebruik van straaljagers zal deze geluidshinder vele malen overtroffen worden. „In het deelgebied Den Hoorn werden in 1965 rond 80.000 overnach tingen geregistreerd en rond 9000 gas ten. Ofschoon enerzijds in dit gebied door de werkgroep recreatie niet is voorzien in een drastische uitbreiding van recreatieve bebouwing, is ander zijds een vrij groot gebied aan de Mok- baai aangewezen voor dagrecreatie. Met het oog op die gasten, die Den Hoorn welbewust om haar rust als vakantie- doel gekozen hebben en voorts ten ge rieve van de toekomstige dagrecreatie veroorlooft het bestuur van de WV Texel zich er bij U op aan te dringen de bestaande toestand niet te legaliseren dan wel uitbreidingen toe te staan". Vogels Ook Staatsbosbeheer heeft tegen het verlenen van een vergunning voor het oprichten van een Schietinrichting op De Hors ernstige bezwaren. In haar brief wijst zij erop, dat de rust in de vogelgebieden De Geul en Het Giote Vlak en de overige natuurgebieden waar de overvliegende vogels tijdelijke rustplaats vinden zal worden verstoord. „Deze verontrusting is niet alleen tij dens het broedseizoen, maar geldt ook daarbuiten. De sfeer van het natuur reservaat wordt verstoord, waardoor het publiek, dat er wordt rondgeleid of het gebied bezoekt door het lwaai van de vliegtuigen ernstig wordt verhin derd. Mej. K. Zeeman van het kinder kamp „Zeemansduin" is de enige particulier, die tegen het verzoek van de marine ageert. Haar bezwa ren tegen toename van militaire ac tiviteiten worden gemotiveerd door de aard van haar kinderkamp (dat nabij de Mokbaai is gelegen), maar ook wijst zij op het algemene belang, dat hier in het geding is. De N.V. TESO maakt bezwaar tegen inwilliging van het verzoek, omdat de oefenende vliegtuigen telkens de vaar route van de veerschepen zullen krui sen, hetgeen niet zonder gevaar wordt geacht. „U dient zich te realiseren, dat zich in het seizoen regelmatig 6 - 700 personen aan boord bevinden. Wij dur ven ons geen voorstelling te maken van de gevolgen, die een neerstortend vlieg tuig of uit de koers geraakte projectie len zouden veroorzaken, In dit verband maken we ons tevens bezorgd over eventuele ongevallen, die zouden kun nen gebeuren in de onmiddellijke nabij heid op het opstelterrein aan de veer haven, waar zich in het seizoen zeer veel mensen ophouden. De exploitatie van het door ons te stichten restaurant aan de veerhaven, waarvoor goedkeu ring werd aangevraagd en dat vooral ten behoeve van het wachtende publiek wordt gerealiseerd, zou onmiskenbaar nadelig worden beïnvloed ten gevolge van de geluidshinder, die de vliegtuigen veroorzaken. Bovendien zou op langere termijn bekeken de toeristenstroom naar Texel nadelig worden beïnvloed, wanneer de vliegactiviteiten een scha duwzijde zouden gaan vormen aan net doorbrengen van een rustige vakantie op het eiland. Deze situatie zou voor ons niet toelaatbaar zijn, gezien de reeds gemaakte investeringen in de verbeter de bootverbindmg, die op een belang rijke uitbreiding van het toeristische verkeer zijn gebaseerd Houd Texel leefbaar Ook de Vrouwenbond van het NW i(afd. Texel) hoort tot de rekestranten. In een schrijven, ondertekend door mevr. B. Visser-v.d. Laan en G. Slig- igelbout-Huisman, wordt betoogd; „Houd Texel leefbaar! Duizenden men sen vinden hier nog de rust, die in deze jachtige wereld onmisbaar is!" De Texelse Bestuursbond van het NVV ziet in de marineoefeningen ook een groot gevaar voor de leefbaarheid van Texel. Zij verzoekt het gemeente bestuur het verzoek van Defensie niet in te willigen in verband met de nade len voor gasten en Texelaars. Gewezen wordt op het feit, dat de stedelingen van tijd tot tijd hun woonplaats ont vluchten om op Texel de rust te vinden. Als op Texel de rust verdwijnt, gaan ze ergens anders heen en de Texelaars zul len ook zelf last ondervinden van het lawaai van vliegtuigen en ontploffin gen. Gewezen wordt op de omgeving van De Codksdorp, waar nu veel erger nis wordt evroorzaakt door vliegtuigen, die boven de Vliehors opereren. Als met wordt ingegrepen zal deze ellende ook zuidelijk Texel treffen, zo wordt ge steld. Bedreigd Ook de VVV afdeling van Den Hoorn stelt dat Den Hoorn nu al veel hinder van het lawaai ondervindt van de ma rinetoestellen. Uiteraard wordt ook in dit schrijven gewezen op de ongelukken met raketten en bommen, die zich heb ben voorgedaan. „Daar de aanvlieg route van de vliegtuigen juist over ons dorp en omgeving is gelegen, valt het niet te verwonderen dat niet alleen de bevolking, maar ook de talrijke hier verblijvende zomergasten zidh door de ze gebeurtenissen bedreigd gevoelen. Ernstige ongevallen, door de projectie len veroorzaakt, mogen zeker niet uit gesloten geacht worden". De onderte kenaars, de heren A. Slegh en D. C. Drijver, zeggen te hopen, dat een op lossing gevonden wordt, die in het be lang is van Den Hoorn als vakantie oord Het bestuur van de afdeling Texel van de Pacifistisch Socialistische Partij noemt de marineplannen voor Texel in 'hoge mate ongewenst. De PSP heeft ernstige bezwaren tegen elke vorm van militaire activiteit en vindt dat derge lijke activiteiten in het bijzonder op Texel funest zijn voor flora, fauna en recreatiemogelijkheden. Bij het zonder enige beperking toestaan van het mari- neverzoek kan de rust en veiligheid van een belangrijk deel van de inwoners van Texel niet meer gegarandeerd wor den, terwijl de bootverbinding door mi litaire activiteiten verstoord zou kun nen worden. Het bezwaarschrift was ondertekend door de heren drs. J. Sik- kens en A. J. Bindbergen. Vriendenkring De Vriendenkring Texel, de vereni ging die het bewaren van de rust op Texel als een van haar voornaamste doelstellingen beschouwt, wijst op de vage formulering van het verzoek, de reeds nu bestaande geluidshinder en het neerkomen van oefenbommen bij de dorpskom Voorts wordt gewezen op het recreatieplan, dat voorziet in de aanleg van een badstrand op 1500 meter af stand van het sdhdetterrein en evenwij dig aan de aanvliegroute. Dit strand is bedoeld voor dagrekreatie, die steeds groter vormen aanneemt, mede als ge volg van de verbeterde verbinding met het vasteland. „De verdere ontwikke ling van deze dagrekreatie, ook buiten het eigenlijke vakantieseizoen, zal door inwilliging van het verzoek ernstig worden belemmerd tot schade van de door het toerisme bevorderde welvaart op het eiland Voorts heeft de monding van de Mokbaai en omgeving ziah in de laatste jaren ontwikkeld tot een belangrijk gebied voor de beoefe ning van de sportvisserij. Zeker enige duizenden sportvissers maken hiervan jaarlijks gebruik". Aan het slot van het door de heren A. H. de Marei en J. Hidding ondertekende schrijven wordt gevraagd de vergunning te weigeren of daaraan zodanige voorwaarden te ver binden dat door bevolking, toeristen en vogels geen hinder wordt ondervonden. Het feit dat De Hors slechts 3 kilo meter is gelegen van de plaats, waar de gebouwen van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) zullen verrijzen en het feit dat de aanvlieg route waarschijnlijk over het terrein van het instituut zal liggen, heeft bij de NlOZ-directie grote ongerustheid ge wekt. „De aard van het door het NIOZ te verrichten onderzoek, waarbij in zeer veel gevallen levende organismen ge bruikt zullen worden, alsmede de te ge bruiken gevoelige apparatuur en instru menten vragen een zo rustig mogelijke omgeving. Bij het kiezen van de plaats en het ontwerpen van het gebouwen complex is hiermede rekening gehou den. Indien de plannen van de Konink lijke Marine doorgang zouden vinden, zou dit zeer kostbare projekt ernstig worden bedreigd". Op grond daarvan verzoekt de directie B. en W. de ge vraagde toestemming aan de marine te onthouden en zegt in de openbare zit ting van 20 oktober de bezwaren gaarne mondeling te willen toelichten De brief was ondertekend door prof. dr. H. Postma en dr. C. Groot. Ook het bestuur van het Overkoepe lend orgaan Vrouwenorganisaties Texel, 800 vrouwen vertegenwoordigende, pro testeert tegen de geruchtmakende schietoefeningen op De Hors. Dit in het belang van de eigen bevolking, de va kantiegangers en de natuur, die er ern stig door wordt geschaad. De brief was ondertekend door mevr. A. Lap-Terp stra, M. Visser-Overeem en D. de Graaf-Zijm. Een protesterend geluid komt ook van de stichting Kleuteronderwijs Den Hoorn. In de brief, ondertekend door de heren W. J. Bakker en C. H. M. Tim merman-Lap „We hebben in de prak tijd ondervonden, dat de regelmatig over onze kleuterschool te Den Hoorn overvliegende vliegtuigen, die gebruikt worden bij deze schietinrichting en bij het afwerpen van oefenraketten en bommen, ernstige hinder veroorzaken bij het geven van onderwijs op onze school Soms is het geluid van deze vliegtuigen zo sterk, dat het niet moge lijk is met het onderwijs voort te gaan. Een forse, ronde, vertrouwde vieux: Plantiao Vieux. Natuurlijk ook als tik! ItABTi.v: Vltux ZACHI EN BCl(G(M PLANT1NGA - BOLSWARD Hoofd ven Egyptisch beeldje, Alexondrlë, 100 v. Chr. Zeker in bankzaken zijn details belangrijk. Daarom is aandacht voor het detail bij de Nederlandsche Middenstandsbank zelfs een hoofdzaak. Grote bedrijven, kleine bedrijven, beleggers en spaar ders, allen vinden bij de NMB een diepgaande „kennis-van-zaken" en een vérgaande service. Is dat voor u ook niet de hoofdzaak? NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7 Bovendien achten wij een en ander lang niet zonder gevaar voor onze leerlingen, die gedurende de schooltijden soms wandelingen maken door het landschap rond het dorp Den Hoorn, het operatie terrein van de vliegtuigen". Gevraagd wordt de toestemming niet te verlenen. Onhoudbaar Er zijn nog meer bezwaarschriften uit Den Hoorn afkomstig. In een geza menlijk schrijven tekenen het Dorps- huisbestuur van Den Hoorn, het bestuur van de kleuterschool te Den Hoorn en de oudercommissie en personeel van de Jan Drijverschool aldaar bezwaar aan tegen het verlenen van de vergunning. Ook zij achten de veiligheid van dorp en bewoners in gevaar en wijzen op de geluidshinder. „Het geluid, veroorzaakt door de vaak urenlang rondjes draaien de vliegtuigen en het schieten maakt het geven van goed onderwijs bijna on mogelijk. Daarnaast is het buitenge woon hinderlijk voor de vele oudste en jongste inwoners van Den Hoorn". De schrijvers zeggen het ten zeerste te be treuren als de gemeente de vergunning zou geven, ook al zou deze „maar" een legalisatie van de bestaande toestand inhouden. Immers, die toestand is al onhoudbaar, zo wordt betoogd. Gewe zen wordt op de strenge houding van het gemeentebestuur van Vlieland in een soortgelijke kwestie en de schrij vers zeggen erop te rekenen dat het bestuurscollege van Texel even krachtig zal optreden. Onrechtmatig Omdat de Landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee zich ten doel stelt de natuurlijke staat van het Wad denzeegebied te bewaren, zegt ook het bestuur van deze vereniging tegen de hinderwetvergunning te willen protes teren. Het zeer uitvoerige schrijven is afkomstig van mr. De Lange te Vlie land, die zidh tot voor kort bezig hield met de hinderwetkwestie mixt. de Vliehors. Mr. De Lange stelt: „De on derhavige sdhdetinrichting is merkwaar digerwijze reeds vele jaren geleden in gericht en in werking gebracht zonder dat voor het gebruik daarvan een hin derwetvergunning is aangevraagd bij het gemeentebestuur van Texel, zoals de hinderwet voorschrijft. Met een tweetal in de jurisprudentie bekende K.B.'s heeft de Kroon duidelijk uitge maakt dat deze omstandigheid geen grond oplevert voor een beoordeling, die met dit verzuim rekening houdt. Het K.B. van 30 aug. 1958 zegt: „Een verzoek om vergunning krachtens de Hinderwet moet beoordeeld worden naar de feitelijke toestand, zoals die uit de aanvraag blijkt". K.B. 7 jan 1950: „Hetgeen appellanten aanvoeren om trent het feit dat de inrichting reeds in gebruik is zonder dat daartegen van ge meentewege maatregelen zijn genomen, is voor de beslissing op het beroep te gen 'het besluit tot het verlenen van een vergunning niet ter zake doende." De oprichter en gebruiker van de schietinrichting heeft gehandeld in strijd met de wet, heeft dus onrecht matig gehandeld en heeft de risico's daarvan zelf te dragen. De onderhavige aanvraag gaat van de foutieve gedachte uit dat i.e. kan worden volstaan met het verzoek tot het in werking houden van een schietinrichting. De aan deze ge dachte vermoedelijk ten grondslag lig gende opvatting dat men aldus doende, een bestaande onwettige toestand kan „legaliseren" is in strijd met de Hinder wet, die slechts kent een verzoek tot het opridhten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting, eventueel tot uitbreiding of wijziging van een bestaande inrichting, waarvoor een vergunning was verleend. Reeds op grond van dit gebrek in de aanvraag is, naar het oordeel van de reclamant, ver zoeker niet ontvankelijk in zijn gedaan verzoek. Vragen In het bij de aanvraag behorende „opgave" van hetgeen in die inrichting zal worden verricht, vervaardigd of verzameld" wordt slechts gesteld, dat zal geschoten worden met vliegtuig- oefenraketten, terwijl voorts oefenbom men uit vliegtuigen worden afgewor pen. In de opgave wordt niet vermeld welk kaliber de oefenraketten zullen hebben, of deze van explosieve ladingen zullen zijn voorzien, hoe zwaar de ex plosieve lading zal zijn, welk kaliber de oefenbommen zullen hebben, of deze oefenbommen van een explosieve lading voorzien zullen zijn, 'hoe zwaar deze explosieve lading dan wel zal zijn en welke vliegtuigtypen zullen worden ge bruikt. Wetenschap omtrent deze gege vens is vereist omdat anders niet kan worden beoordeeld in hoeverre en op welke wijze buiten de inrichting gevaar, schade aan eigendommen, aan bedrijven of aan gezondheid dan wel hinder van ernstige aard kan worden ondervonden, waarvan redelijkerwijze niet door het stellen van de voorwaarden kan worden tegemoetgekomen .(art. 13 Hinderwet). Nu deze wetenschap uit door verzoeker overlegde stukken niet is te verkrijgen, is sprake van ernstige ongenoegzaam heid der bescheiden, die moet leiden tot niet ontvankelijkheid van de verzoeker. Reclamante wijst erop dat deze onge noegzaamheid niet kan worden hersteld of aangevuld door een toelichting van verzoeker op de openbare zitting, want deze zitting dient sledhts voor het in dienen van mondelinge bezwaren, waar bij de verzoeker in de gelegenheid wordt gesteld te worden gehoord. Wij ziging of aanvulling in de ter visie ge legde stukken kan in die zitting niet meer worden aangebracht. Wanneer? In de bedoelde „opgave" wordt ge mist een vermelding op welke uren en dagen van de inrichting zal worden ge bruik gemaakt, zodat in de thans voor gelegde redactie oefeningen op alle da gen en uren, in broed- en zomerseizoen, ja Zelfs in de nachtelijke uren mogelijk (Zie vervolg binnenzijde tweede blad)

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 5