yroen Twartsjexeh in het harL, Cultureel centrum en LTS werden officieel in gebruik genomen jêêêl BtefiB Minister Vrolijk blij met samenwerking Duinkanters brachten met veel succes „Spel met een droom mmSm Centrum is voor héle gemeenschap Goede opvoering in Badhotel tt-uxns ■F'ci/13! DINSDAG 22 NOVEMBER 1966 TEXELSE 80e JAARGANG No. 8119 Uitgave N.V. v/li I..ingevuld De Rooij Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Dorpsstraat 19, De Koog. Tel. (02220) 2058, 's avonds (02228) 410 COURANT ■M— Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,95 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm. Ti ->i-. -X-V Zaterdagavond opende de demissio naire minister van Cultuur, recreatie en maatschappelijk werk het sport- en cultureel centrum te Den Burg. Mijn overkomst naar Texel is tot op het laatste ogenblik onzeker geweest", aldus de ministerdoelende op de ka binetsformatie, maar hij voegde eraan toe graag de opening te verrichten, zij het dan wellicht als onderdeel van zijn afscheidstoernee. Minister Vrolijk vond het nieuwe sport- en culturele centrum een compli ment waard, vooral omdat het 't resul taat is van de samenwerking van zeer velen, maar ook omdat deze combina tie van sport- en cultuuraccommodatie zeer valt toe te juichen. Ter bevorde ring van de leefbaarheid van een groot deel van het Nederlandse volk zijn zeer vele voorzieningen nodig, aldus mr. Vrolijk. „In Nederland zullen enige honderden culturele centra moeten worden gebouwd en de behoefte aan gymnastiekzalen is nog veel groter. Deze voorzieningen zijn nodig en stel len hoge eisen aan de gezamenlijke draagkracht. Door samenwerking en door het betrachten van soberheid kan men echter tot grote stappen komen, zoals nu ook op Texel is bewezen", aldus de minister. Hij wees er voorts op, dat dit niet voldoende is. Het is on denkbaar dat in Nederland al deze zaken kunnen worden gefinancierd zonder offers van de bevolking". Daarmee was hij dan midden in de politieke problematiek van vandaag te rechtgekomen, maar hij -wilde daar niet uitvoerig op ingaan en constateerde slechts dat de Texelse bevolking geluk kig mag zijn. Texel heeft door deze zei mr. Vrolijk, die er zich vooral over verheugde dat het centrum een aan- accommodatie een verrijking ondergaan, winst is voor de hele gemeenschap, voor de jeugd, de bejaarden en alle leeftijds. groepen daartussen Niet alleen zal de bevolking hier iets komen zien dat hen door anderen wordt geboden; ook de eigen activiteit kan worden gestimu leerd. Na het uitspreken van de hoop, dat dit inderdaad zal gebeuren, ver klaarde de minister het sport- en cul turele centrum voor geopend. Belangstelling De openingsplechtigheid werd bijge woond door enkele honderden genodig_ den, waaronder vertegenwoordigers van provincie, gemeente, de Texelse vereni gingen en de vele instanties, die bij de stichting van het centrum betrokken zijn geweest. De minister en zijn echtgenote wer den op charmante wijze verwelkomd door een aantal meisjes van de gymna stiekvereniging Texel en de judovereni ging. De 12-jarige Geertje van Boven bood mevrouw Vrolijk een boeket bloe. men aan, namens de Texelse Sportraad. Na de openingstoespraak van de minister bracht het Dameskoor Den Burg onder leiding van de heer Jan Visser enkele liederen ten gehore. De rest van de avond werd verzorgd door leraren, leerlingen en oud-leerlin gen van de RHBS met het stuk „Rem brandt" dat ook nu weer.met veel suc ces voor het voetlicht werd gebracht. Na afloop maakte slechts één persoon van de gelegenheid tot spreken gebruik: de heer P. Schoorl, voorzitter van de gymnastiekvereniging Texel. Deze bracht namens zijn vereniging zijn er kentelijkheid tot uitdrukking jegens degenen, die indertijd het initiatief tot de bouw van het centrum hebben geno_ men. De outillage, met name ten behoe ve van de gymnastiekbeoefening, was daarmee zo sterk verbeterd en uitge breid dat men de fmanciële consequen ties blijmoedig had aanvaard. Technische School Aanzienlijk meer personen voerden het woord bij de officiële ingebruikne ming van de LTS, tijdens een bijeen komst 's middags in dezelfde zaal. De heer A. Segaar, inspecteur van het Lager Technisch Onderwijs in Alge mene dienst, benadrukte in zijn ope ningstoespraak het grote belang van het technisch onderwijs. Vroeger kon den ongeveer evenveel geschoolde als ongeschoolde arbeiders in de industrie werk vinden. De laatste tijd neemt de vraag naar geschoold personeel sterk toe en deze ontwikkeling zal zeker tot 1970 doorzetten De toename van het aantal afgestudeerden aan technische scholen houdt met deze ontwikkeling geen gelijke tred. Geen „redmiddel" Voorts bestreed de heer Segaar de opvatting dat de LTS een soort laatste redmiddel is voor jongens, die in een andere inrichting voor voortgezet on derwijs niet op hun plaats zijn. Geble ken is, dat de LTS-leerlingen wel dege lijk belangstelling hebben voor het be roep waarvoor zij zich bekwamen en dat de intelligentiespreiding onder de jongens bijzonder groot is, De heer Se gaar waarschuwde er echter voor, dat het onderwijs aan de school de leerling niet in een te nauw verband dwingt. Het onderricht moet natuurlijk op een bepaalde beroepengroep zijn gericht, maar toch zo algemeen zijn, dat speling blijft bestaan. Men mag van een 12- jarige nu eenmaal niet verwachten, dat hij in staat is een juiste keuze te maken uit de vele duizenden beroepen. De bij zonder begaafden moeten bovendien de kans krijgen verder te studeren. Overi gens voorziet de wet op het voortgezet onderwijs, op basis waarvan scholenge meenschappen mogelijk zijn, reeds in een regeling die de „algemeenheid" bij het technisch onderwijs bevordert. Geschiedenis Namens de Stichting LTS Texel ver welkomde de heer B. Kleinhuis de aan wezigen. In het kort memoreerde hij de geschiedenis die aan de opening is voor afgegaan. In 1958 werd voor het eerst het plan geopperd om op Texel een technische school te stichten tijdens een vergadering van de Texelse smeden- bond. Men voelde zich niet erg gelukkig met het feit, dat 90 Texelse jongens dagelijks de langdurige en vermoeiende reis naar de school te Den Helder maak ten. Het bleef niet bij een losse opmer king, maar vertegenwoordigers van vakorganisaties werden bij de plannen betrokken en het kwam tot een Stich ting, waarvan de acte van oprichting 19 oktober 1959 passeerde. Op 15 de cember volgde een urgentieverklaring voor de bouw en 4 maart 1960 werden de statuten van de stichting goedge keurd door de minister. Het geraamde met het gereedkomen van deze nieuwe sectie van het voortgezet onderwijs op Texel. Hij verwachtte dat men het zou begrijpen, dat hij wel eens jaloers is bij het zien van dit fraaie gebouw, waarbij zijn HBS wel heel schril afsteekt. Beide scholen liggen dicht bij elkaar en ge dachtig het spreekwoord „Een goede buur is beter dan een verre vriend" zei de heer v.d. Eijk te hopen dat men elkaar vaak van dienst zou kunnen zijn. Als geschenk overhandigde hij een prent in lijst bestemd voor de direc teurskamer. Geen Slavenhut De heer W Albers, sprekende namens de Algemene Bond van Onderwijzend personeel, vond dat het 11.000 zielen tellende Texel nu toch maar over een respectabel aantal scholen beschikt: 8 kleuterscholen, 9 openbare lagere scho len, 3 bijzondere lagere scholen, 1 ULO. 1 HBS, 1 Landbouwschool, 1 Land- bouwhuishoudschool, 1 BLO en nu dus ook een LTS De heer Albers stelde vast, dat het voor de leerlingen een bij zonder genoegen moet zijn om aan deze school de lessen te mogen volgen. Hij herinnerde eraan dat vroeger op deze plaats een boerderij stond, waar het personeel heel wat minder prettig werkte, reden waarom die boerderij spottenc de Slavenhut werd genoemd. Als geschenk overhandigde de heer Al bers een boekenbon. Mej T. Brandt, directrice van de landbouwhuishoudschool, vond het prettig voor de meisjes van haar school dat de lts-jongens niet meer naar Den Helder hoeven te reizen. Gedurende het jaar dat de LTS reeds functioneert had_ den zich al al vele prettige contacten voorgedaan, die stellig beloften in hielden voor de toekomst. Mej. Brandt overhandigde als geschenk een voorzit tershamer en had voor de jongens een mand lekkernijen, wel wetende dat de liefde van de man veelal door de maag gaat.... De rij van sprekers werd be sloten door de heer E. G. Bouwman. VOOR ZWEMBAD ƒ500,— OUDESCHILD Als alle Texelaars voor het toekomstige zwembad het zelfde enthousiasme aan de dag zouden leggen als mej. Geeske de Vries te Ou- deschild, zou (bij wijze van spreken) morgen met de bouw kunnen worden begonnen en dan niet alleen van de eerste, maar ook de tweede en derde fase. Haar tweede initiatief in de actie, het organiseren van een beat-dansavond in 't Skiltje, heeft nl. ƒ500,opge bracht. Het dorpshuis was voor deze gelegenheid feestelijk en toepasselijk versierd, o.a. met zwemcostuums. De beatgroep „The Creatures" heeft be langeloos gespeeld en ook het dorps huis was gratis beschikbaar gesteld. bedrag voor de bouw van de school werd op de rijksbegroting gezet en 4 november 1963 kwam de rijksgoedkeu ring. Nog dezelfde maand werd de eerste paal geslagen, waarna werd be gonnen met aanwerven van een direc teur en een lerarencorps. 9 mei 1964 werd de heer E. G. Bouwman tot direc teur benoemd. Te klein Lang voor de officiële ingebruikne ming functioneerde de school al, aan vankelijk met hulp van de landbouw school, die noodruimte beschikbaar stelde. De heer Kleinhuis constateerde, dat de belangstelling van leerlingen voor de LTS bijzonder goed is. Er zijn er nu 14.9, terwijl de accommodatie in feite is berekend voor 145 jongens. Op de dag van de ingebruikneming is de school dus eigenlijk al te klein! De heer Kleinhuis bracht dank aan ieder, die aan de totstandkoming van de school had meegewerkt, waaronder ook directeur, leraren en leden van de huis. houdelijke 'dienst, die zich vooral in het begin veel opofferingen hebben moeten getroosten. Burgemeester C. De Koning, spreken de namens het gemeentebestuur en de Stichting Cultureel Werk, stelde met voldoening vast dat Texel, wat zijn on derwijsmogelijkheden betreft nu een af ronding bereikt heeft. De burgemeester prees de samenwerking, waardoor deze school tot stand was gekomen en hoopte dat dit heel Texel tot voorbeeld zou mogen strekken. Als geschenk overhan digde de burgemeester aan directeur Bouwman een boek, bestemd voor de schoolbibliotheek. Zelfde doel Voorts sprak de heer Jurr. Beumkes, voorzitter van de Stichting Lagere Landbouwschool. „Wij dachten een mooie school te hebben", aldus de heer Beumkes, „maar als we zien wat U hier hebt gebouwd, dat is toch wel gewel dig". Hij zei echter geen gevoelens van afgunst te koesteren Integendeel, hij was dankbaar gestemd, ook al omdat landbouAvschool en technische school el kaar reeds van dienst zijn geweest, on der meer bij het organiseren van las cursussen. Landbouwschool en LTS streven naar hetzelfde doel: het bren gen van jonge mensen naar de plaats waar ze thuishoren. Namens de Smecoma-vakopleiding sprak de heer H. Bertelsmann, die de wordingsgeschiedenis van de school had meegemaakt sinds 1 april 1959 toen in de Smedenbondvergadering het idee werd gelanceerd. Deze geschiedenis van zeven jaar noemde hij zeer kort in ver gelijking met die van de meeste andere scholen in Nederland. Hij sprak de hoop uit, dat Smecoma en LTS in de toe komst nauw zullen gaan samenwerken, waar het de voortgezette technische op leiding (leerlingstelsel) van de jongens betreft. Ook de heer Bertelsmann over handigde een geschenk voor de biblio theek. Jaloers De heer C. v.d Eijk, directeur van de RHBS, toonde zich eveneens verheugd fJHTTTO Het hartelijke applaus, dat de spe lers van „De Duinkanters" zaterdag avond in het strandhotel „Prinses Juliana" na het laatste bedrijf van „Spel met een Droom" in ontvangst namen, was welverdiend. Dat bij dit succes behalve de prestaties der leden vooral ook de keuze van het stuk een belangrijke rol speelde is zeker. „Spel met een Droom" is wat men een ern stig stuk" pleegt te noemen en derge lijke spelen zijn, voor wat het amateur toneel betreft, nogal zeldzaam als zij niet drakerig zijn. Dit nu is dit toneel stuk zeker niet en het is dan ook door de vele toeschouwers met de grootste aandacht gevolgd. Deze grote belangstelling er bleef in de zaal geen stoel onbezet is ver heugend en bewijst eens te meer. dat men meer geïnteresseerd is in wat eigen dorpsgenoten presteren dan in evenementen die van buiten het eiland komen en die men goeddeels ook reeds op de TV heeft kunnen zien. „Spel met een Droom" is de geschie denis van een jonge vrouw, die als klein meisje haar vader, de molenaar, heeft zien verongelukken. Zij meent gezien te hebben, dat de knecht, later de eigenaar van de molen, aan dit ongeluk debet is en deze gedachte laat haar niet meer ios. Lange jaren zint zij op wraak. Zij krijgt haar kans als de molenaar liefde voor haar opvat. Om hem ongelukkig te maken trouwt zij met hem In deze opzet slaagt zij volledig tot blijkt dat zij zich indertijd vergist heeft en hij nooit de moordenaar van haar vader kan zijn. Dat zij haar leven gewijd heeft aan een hersenschim kan zij niet ver werken. De liefderijke zorg, waarmee zij ondanks alles tijdens haar langdurige ziekte door haar man wordt omringd, is tenslotte in staat wat meer evenwicht in haar gevoelens te brengen. Goed spel Grote waardering verdient mevr. T Bakker-Hopman voor de vertolking van een rol, die maar heel weinig amateurs zo boeiend, zo doorleefd en levensecht over het voetlicht zullen kunnen bren gen. Zij was geheel en al Suzanne, de zwaar neurotische jonge vrouw. De ont roering, die zij wist op te roepen, be heerste het gehele spel. Terecht kan van een glansrol worden gesproken! Ook de heer D. Bonne was, afgezien van wat stereotiepe gebaartjes, goed op dreef in zijn rol van knecht, die door hard werken baas wordt. Vooral aan vaardbaar was hij als de man, die onder verdriet gebukt gaat. De heer H. Veld man was de zoon, die het onder alle omstandigheden voor zijn vader op neemt. Frank, een jonge kunstschilder, werd gespeeld door de heer KI. Veld man. Goed spel gaf mevr. Bakker- Buysman als Marie, de meid. Een goede spelopvatting had ook mevr. Holtewes ten Cate als de predikantsweduwe, die vooral de fatsoensnormen ter harte gaan. Mej. A. Kiewiet was het dochter tje Alie. De heer Adr. Schoo tenslotte speelde met genoegen voor de veehou der Schram, een figuur die de vrolijke noot in het stuk bracht. Zonder uitzondering kende iedereen zijn rol, iets wat bij lange niet van alle amateurvoorstellingen kan worden ge zegd. Het geïmproviseerde toneel gaf nogal wat regiemoeilijkheden, die niet allemaal overwonnen konden worden; verbetering van het voetlicht is ook wenselijk. Al met al een toneelavond, waarover „De Duinkanters" voldaan kunnen zijn. PLATTELANDSVROUWEN DISCUSSIEERDEN OVER „WEL EN WEE VAN DE TV" Donderdagavond sprak mevrouw Broekman-Vriesman uit Bergen (NH) voor de Plattelandsvrouwen afd. Texel. Het onderwerp was „Wel en wee van de TV", dat eerst werd ingeleid en daarna ter discussie voor 60 aanwezige dames werd gesteld, die daarvoor in groepjes van 10 werden verdeeld. Van deze zestig aanwezigen waren er 13, die geen televisie thuis hadden, wat volgens de spreekster nogal veel was. Diverse interessante zaken, verband houdend met de tv werden aan de orde gesteld. In betrekkelijk korte tijd is het tv- toestel gemeengoed geworden. Per jaar wordt in ons land voor 300 miljoen aan de tv uitgegeven (aanschaf en kijkgeld). Uit de discussie bleek dat het platteland zich door de tv minder geïsoleerd is gaan voelen, omdat het meer cultuur geboden krijgt. Voorts worden vooral documentaire uitzendingen gewaar deerd, waardoor bevolkingsgroepen na der tot elkaar worden gebracht. En wat het „wee" betreft: de tv brengt de men sen tot passieve vrijetijdsbesteding. Er worden minder spelletjes gedaan met de kinderen, de studie wordt, bemoei lijkt Mevrouw Broekman drong erop aan, dat men vooral kritisch blijft ten opzichte van het gebodene en dat men beseft dat de knop het belangrijkste onderdeel van het toestel is. De discus sie had een geanimeerd verloop. Mevr. v.d. Eijk-Bierens (voorzitster) dankte de spreekster. Ook herdacht de voorzitster mevrouw G. Kikkert-v.d. Vis, die sinds de oprichting lid van de Plattelands vrouwen is geweest en onlangs is over leden. Het eerstvolgende evenement van de plattelandsvrouwen afd Texel is de Adventsavond, die op 14 december a.s. in hotel „De Lindeboom-Texel" wordt gehouden. GOUDEN PLAQUETTE VOOR „TIMMY" DE COCKSDORP De Weimarse staande hond „Timmy" van de familie A. P. Voorthuij'Zen te De Cocksdorp ver_ wierf tijdens de zondag gehouden inter nationale keuring van de kennelclub „Cynophilia" te Amsterdam de waarde ring „uimuntend". Dit betekende een eerste prijs en een gouden plaquette. Op dezelfde tentoonstelling werd de grijze Kees „Snoetje" van mevr. F. Buter, eveneens uit De Cocksdorp, „zeer goed" genoemd, waardoor deze hond een zilveren plaquette verwierf. Merk waardig is dat dezelfde hond bij een andere keuring onlangs tot kampioen werd uitgeroepen. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 17 november 1966: C. Meedendorp-C. v. Heerwaarden 1—1 P. Kooiman-C Groenhof o2 Jn. Stam-J. v. Heerwaarden 20 P. Bruijn-J. Hooijberg i Jo Schoo-W. Bakker ji J. Vinke-H. Bruining i C. v.d. Werf-P. W Kooi 0—2 C. Vinke-Jb. Koorn 20 G. Dros-D. v.d. Werf ii C. Groenhof zorgde weer voor een verrassing. Hij bezet nu de vierde, Jn. Stam de vijfde plaats. De wedstrijd tegen Winkel moest worden uitgesteld tot zondag 27 nov.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 1