Damp AGENDA lë De heer Hoornstra sprak over samenwerking in de landbouw BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER rubriek voor •«SP LANDBOUW en VEET 'C Cl TT 1,1 Veel belangstellin van agrariërs SPORTPROGRAMMA Raadsvergadering VERVOLG VAN PAG. 1 CCt-. I mn (.HMlingrw Voor de Contactavond, die gehou den werd donderdaq 24 november j.l. bestond zeer veel belanq stelling. De zaal van „De Oranjeboom" was ge heel bezet. Dit deed de heer B. v.d. Beek, die met de leiding van de avond was belast, veel qenoeqen. Hij kon zich voorstellendat men zich hier en daar had afgevraagd of het onder werp, dat deze avond op de agenda stond, nl. samenwerking in de land bouw, wel op de weg van de Coöpe ratieve Vereniginqen lag. De heer v.d. Beek wees er daarbij op, dat de Coö peraties waren ontstaan in een tijd, dat de Landbouw het moeilijk had. Óp dit moment kan er van meer welvaart worden gesproken, maar de moeilijk heden liggen nu op een ander terrein, n.l. het leefbaar houden van het boe- renberoep. Vervolgens werd het woord gege ven aan de heer Hoornstra van de Friese Maatschappij van Landbouw. Spreker wees er op, dat een aantal jaren geleden in de kring van de Friese Mij. van Landbouw behoefte ontstond om speciaal met het oog op in de toekomst te verwachten moeilijk heden informaties te ontvangen over de mening van haar leden omtrent het leefbaar houden van het boerenbe drijf. Duidelijk bleek toen, dat op dat moment de moeilijkheden nog niet werden voorzien. Ér kwamen zo goed als geen reacties. Vervolgens gaf de heer Hoornstra een overzicht van het ontstaan van de eerste vereniging voor Bedrijfsverzor- ging, of Boerenhulpverlening te Olde- boorn. Het was o.i. jammer, dat de heer Hoornstra blijkbaar niet op de hoogte was van de aanwezigheid van een der gelijke vereniging op Texel, omdat in dit geval dit gedeelte van de inleiding veel beperkter had kunnen zijn. Uit de mededelingen van de spreker bleek nl., dat de verenigingen voor Boerenhulp in Friesland op een ongeveer gelijke wijze werken als de Texelse vereni ging. De landarbeiders De heer Hoornstra noemde een aan tal oorzaken voor het lage aanzien van het lanóarbeidersberoep. In de eerste plaats is er het feit, dat de lonen het laagst zijn. Dit is volgens spreker mede te wijten aan het. feit, dat veel bedrij ven te klein zijn om een volwaardige arbeidskracht in dienst te hebben. Het loon moet dan noodzakelijkerwijs wor den gedrukt. Het gezamenlijk in dienst nemen van arbeiders, waardoor de be drijven kunnen gaan beschikken over een gedeeltelijke kracht, geeft nieuwe mogelijkheden voor de lonen Verder zijn er de lange arbeidstijden. Spr. was van mening, dat dit probleem in gezamenlijk overleg van werkgevers en werknemers moet worden opgelost. Als derde is er de huisvesting Veel landarbeiderswoningen voldoen niet aan eisen van de moderne tijd. Spr. was van oordeel, dat ook hier in geza menlijk overleg iets kan worden be reikt. Zo werken de Friese gemeente besturen zeer goed mee bij het beschik baar stellen van goede woningen aan de bednjfsverzorgers. Spreker wees ook nog op psycholo gische factoren, die het beroep van landarbeider een groter aanzien kun nen geven. Als voorbeeld noemde spr. het wijzigen van de aanduiding „dienstbode" in „gezinshulp". Een der gelijk effect kon naar de mening van de heer Hoornstra ook worden bereikt door het wijzigen van de naam van landarbeider in bedrijfsverzorger. In het verleden was de verhouding tussen werkgevers en werknemers vaak zeer slecht, waardoor bij de werk nemers de mening ontstond, dat je uit sluitend „minne" en „heel minne" boe ren had en de werkgevers voor de landarbeiders geen andere aanduiding hadden als „slechte" en „heel slechte". De vormen van hulpverlening in Friesland Op dit moment beschikt Friesland over 35 verenigingen voor boerenhulp verlening, waarbij in totaal 70 vaste krachten in dienst zijn. Verder beschik ken deze verenigingen over een flink aantal losse krachten Dit zijn veelal oudere boeren, die via het Ontwikke- lings_ en Sanermgsfonds voor de Land bouw hun bedrijf hebben beëindigd Als gevolg van het feit, dat deze verenigingen samen een provinciaal overkoepelingsorgaan hebben gevormd, is de schadelijke „leegloop" veel beter te voorkomen. Er is verder een goede connectie met organen voor de afzet van aardappelen, waardoor in een tijd, waarin op de bedrijven weinig werk is, de leegloop kan worden opgevangen. Bij het toenemen van het aantal een mansbedrijven bleek het werk van de normale bednjfsverzorgingsdiensten niet voldoende te zijn Vooral de jon gere boeren stellen hogere eisen aan zaken als vrije tijd en vakantie. Spre ker wees daarbij ook op de verminder de animo van boerendochters om boerin te worden. Dit moet als achtergrond worden ge zien van een nieuwe vorm van samen werking in Baarderadeel, die bekend staat als het „project Mantgum". Hier bleek een 18-tal boeren bereid tot een nauwere vorm van samenwerking zon der te denken aan eenwording van de bedrijven. Bij deze vorm van samenwerking wordt een aantal werkzaamheden op de aangesloten bedrijven gezamenlijk verricht, waarbij ook de werktuigen van de aangesloten bedrijven worden ingeschakeld. Als voorbeeld noemde spr. het gezamenlijk inkuilen. Ook voor het bereiken van een goed resultaat met het inkuilen is dit van groot be lang, omdat diverse inkuilmethoden een snelle afwerking vereisen. Op een eenmansbedrijf is dit moeilijk te berei ken. Voor arbeid op andere bedrijven wordt een vastgesteld uurloon uitbe taald en gebruik van werktuigen wordt op een normale huurbasis vergoed. Deze werkwijze heeft goed voldaan. Eén ding was er volgens de heer Hoornstra niet uitgekomen. Terwijl de opzet mede was om de deelnemende 'boeren meer vrije tijd te geven, is dit in jhet algemeen niet bereikt, omdat werkzaamheden, die voorheen door de loonwerker werden uitgevoerd, nu ge daan worden door één van de deelne mende boeren In toekomst intensievere vorm Spreker verwachtte niet veel van een grootscheepse samenvoeging van bedrijven. Hiervoor zou het nodig zijn, dat de mentaliteit van de boeren sterk verandert. De heer Hoornstra was er wel van overtuigd, dat samenvoeging van bedrijven de meest effectieve vorm is voor verhoging van het inkomen en verkorting van de arbeids tijd. In de praktijk moet samenvoeging echter betekenen, dat één van de part ners directeur wordt en de anderen een min of meer ondergeschikte rol krijgen en dit betekent voor de laatsten altijd een achteruitgang van status. Daar is men zeker op dit moment nog niet rijp voor. Ook in het samenwerken van bedrij ven van gelijke structuur in klein ver band zag de heer Hoornstra weinig heil. „Je hebt het eerste ruzie met je 'buurman", merkte spreker op. Daarom meende de heer Hoornstra het te moe ten zoeken in samenwerking in groter verband. Een provinciaal orgaan, dat als centrale werkgever optreedt en dat het personeel naar behoefte kan inzet ten op de plaatsen waar dit nodig is. Naast het gezamenlijk gebruik van werktuigen door een groep van boeren zag spr. ook mogelijkheden voor loon- werkbedrijven, die voor een groep van boeren het werk verricht. Tot nu toe is de uurvergoeding voor de man, die bij ziekte en vooral bij het nemen van vakantie hulp verleent in veel gevallen een rem om hiervan gebruik te maken. In Friesland is dit op het moment 5,25 per uur. Spr. meende het gebruik ma ken van de diensten van de Verenigin gen voor Bedrijfsverzorging te kunnen stimuleren door gedurende het hele jaar percentage van de omzet van de aangesloten bedrijven in te houden, waardoor een zeker fonds wordt ge vormd. Bij het gebruik maken van de diensten van de Vereniging komt de financiële klap dan minder hard aan, Een drietal proeven Tenslotte wees de inleider op een drietal proeven, die onder leiding van de Friese Mij. van Landbouw zullen worden genomen. In de eerste proef nemen een aantal bedrijven samen enkele landarbeiders in dienst. Het verschuldigde loon wordt van het melkgeld afgehouden. De tweede proef, die in Gaasterland wordt genomen, geeft aan een aantal boeren de mogelijkheid om enkele da gen per jaar een man in dienst te ne men voor het nemen van vakantie. In de derde proef gaat het speciaal om de gebondenheid door het melken. Een zevental bedrijven neemt een vas te melker in dienst, die op ieder bedrijf één dag per week melkt. Op deze wijze heeft iedere boer éénmaal in de zeven weken een vrije zondag. Van de gelegenheid om vragen te stellen aan de heer Hoornstra werd spaarzaam gebruik gemaakt. De avond werd besloten met het vertonen van enkele films. C. v. Gr. ZATERDAG 3 DECEMBER 1966. Adspiranten Texel a-Breezand Boys a, 2.30 uur Cocksdorp a-ZDH a, 2.30 uur Texel b-Oosterend a, 2.30 uur Tex. Boys a-De Koog a, 2 30 uur Pupillen Cocksdorp a-ZDH a, 1.45 uur Texel a-Ooslerend b, 1.45 uur Tex. Boys b-Oosterend a, 1.45 uur ZDH b-Tex. Boys a, 3 uur ZONDAG 4 DECEMBER 1966: 4de klas A KNVB: Texel-SRC, 2.30 uur Afdeling Nocrdholland; Oudesluis-Cocksdorp, 2.30 uur Oosterend-Tex. Boys, 2.30 uur De Koog-Oudesluis 2, 2.30 uur SRC 3-Texel 2, 2.30 uur HRC 6-Oosterend 2, 2.30 uur Tex Boys 2-W.waard 3, 2.30 uur ZDH 2-WGW 5, 2.30 uur Helder 7-Texel 3, 10 uur Helder 8-Oosterend 3, 2 30 uur Tex. Boys 3-WGW 4, 12 uur Junioren JVC-Tex. Boys, 12 uur Texel-Watervogels, 12 uur Helder 3-Cocksdorp, 2.30 uur MEDEDELINGEN S.V. Texel Opnieuw een uiterst lastige opgaaf voor Texel 1 nu het koploper SRC op bezoek krijgt. Uit werd met 14 ver loren en daar zal wat aan gedaan moe ten worden. Daar Texel tegen de sterk ste tegenstander het beste spel geeft, vertrouwen we er op dat het een prima wedstrijd gaat worden. Het zal wel beter weer moeten worden als het be zoek van SRC kan doorgaan. Een moei lijk veld, houd daar geducht rekening mee. De punten moeten behouden blij ven. Texel 3 gaat op bezoek bij Helder 7 en is natuurlijk onzeker De junioren on Wangen Watervogels, waarvan in Den Helder werd verloren én onbillijk. Dat moet revanche worden, ook al om de kans te behouden. Adspiranten: Oosterend zal wel te sterk biïiken voor onze b'tjes. D D. Texelse Boys Als Pluvius zich rustig houdt, heb ben we een kans dat het programma afgeweTkt kan worden. Boys 1 de derby tegen Oosterend. We rekenen op een pittige wedstrijd. Het tweede zal z'n best doen weer zonder verliespunt uit de strijd te komen. Thuis om 2.30 uur. Van het derde, thuis om 12 uur, ver wachten we weer eens een paar winst punten. Terreindienst: C. Huisman en A Schoo. C. Timmer en Th. Witte terrein- dienst na afloop van de wedstrijd. De junioren vertrekken met de boot van 10 uur naar JVC. 43. Wladimir Kotsof zette zich aan tafel en begon grijnzend een aantal stukjes springstof en staafjes dynamiet aan een oude wekker te bevestigen. Hij mon teerde er een batterij en enig eenvoudig draadwerk aan en sloot op het geheel nog een slaghoedje en een vuurkoord aan. Dat alles schroefde hij voorzichtig vast aan dat speciale, kleine wijzertje, waarmee men de wekker op een bepaal, de tijd kan laten aflopen. „Grappig werkgrinnikte hij. „Als ik mijn wekker om acht uur laat aflopen, ploft de boel om 8 uur. En als ik hem om tien uur laat aflopen, ploft de boel om tien uur. Het is dus een simpele zaak van hoe stel ik mijn kleine wijzertjes in. En nu met dit mooie dingetje naar de gevangenis, Wladimir. Intussen was een zekere Kid Sucker ook bezig een gevaarlijk stuk vuur werk in gereedheid te brengen. Maar dat was in een andere kamer, in een ander deel van de stad. Blijkbaar had hij de kunst uit het zelfde geheime agenten-leerboek opgedaan, want ook hij gebruikte een wekker, een batterij, dynamiet, een vuurkoord en een slag hoedje En nóg later diezelfde avond, toen de Molen Naar aanleiding van vragen in een vorige raadsvergadering, deelde de voorzitter aan het begin van de bijeen komst mee, dat het mogelijk is de ex ploitatie van de molen te Oudeschild te steunen met hogere subsidies. De bij drage van het rijk voor de restauratie zal in 1967 worden uitbetaald. De jaar lijkse subsidie voor de molen is vastge steld op ƒ400,van het rijk en ƒ100, van de provincie. Over de op Texel op te richten schoolraad zei de voorzitter dat deze wordt voorbereid. Een dergelijke raad kan nuttig werk doen, maar er zijn ook nadelen aan verbonden. Ingevolge de lager onderwijswet moeten B. en W. de schoolraad horen bij het benoemen van b.v. schoolhoofden en leerkrachten, wat vertragend kan werken. Scholengemeenschappen Tijdens een onlangs gehouden beraad zijn de mogelijkheden bestudeerd voor de stichting van scholengemeenschap pen op Texel. Bij dit gesprek, waaraan door deskundigen op onderwijsgebied werd deelgenomen, kwam naar voren dat zo mogelijk naar één in plaats van twee scholengemeenschappen op Texel moet worden gestreefd. De raadsleden hadden een afschrift van de brief van minister Biesheuvel gekregen, over de inrichting van mos selverwateringsproeven bij 't Homtje. De heer J J. Westdorp zei te begrij pen, dat de vestiging van dit laborato rium nog niet betekent, dat de ver- waterplaatsen naar Texel zullen wor den overgebracht, maar hij was met de beslissing van de minister wel blij. Zijn fractie had op deze zaak reeds meer dere malen geattendeerd en dat de proeven nu hier genomen worden, wekt wel enige hoop. Benoemingen Vervolgens ging de raad over tot een aantal benoemingen. Als commissaris van de N.V. TEM werd de heer C. J. de Lugt met 14 van de 15 stemmen gekozen. De heer P. Smit vroeg zich af of het juist is dat de heer De Lugt van het TEM-bestuur deel blijft uitmaken. Betrokkene is nl. al lang niet meer op Texel woonachtig. Hij zei niets tegen de persoon van de heer De Lugt te hebben, maar meende dat een man met zijn capaciteiten ook wel op het eiland kon worden gevonden. De burgemees ter was het niet met hem eens. De heer De Lugt heeft nog vele bindingen met Texel, omdat hij er zijn bedrijf heeft en president-commissaris is van TESO. Bovendien is het in het belang van de continuïteit in het TEM-bestuur als de heer De Lugt zijn taak daar kan blijven vervullen, temeer daar het mogelijk is, dat de burgemeester en de heer C. H. Roeper binnenkort gelijktijdig zullen bedanken. Liquidatiebestuur Als afgevaardigde en plaatsvervan gend afgevaardigde van de raad naar de in 1967 te houden aandeelhouders vergaderingen van de TEM werden resp. benoemd de heer J. Barendregt en P. Smit. Voorts werden de heren Jac. Roeper Johzn., Ant. Bakker en mevrouw A. M. Ran-Keijzer herkozen als bestuursleden van het Algemeen Weeshuis. Op een vraag van de heer Westdorp antwoordde de voorzitter, dat in dit geval gesproken kan worden van een liquidatiebestuur, aangezien ■^Blj VERKOUDHEDEN VOOR VADER, MOEDER EN KIND PUPILLENCOMPETITIE Hier is de stand per 1 december: Texel a 9 8 0 1 16 Oosterend a 9 7 0 2 14 ZDH a 7 5 0 2 10 Oosterend b 10 5 0 5 10 Cocksdorp 10 4 0 6 8 Texelse Boys a 9 3 0 6 6 Texel b 8 1 16 3 Texelse Boys b 4 1 0 3 2 ZDH b 6 0 1 5 1 BURGERUJKE STAND VAN TEXEL regen in stromen begon neer te vallen en zich geen sterveling meer op straat waagde...., toen mompelde Wladimir: „Het uur van handelen is gekomen. Het grootmachtige Barroesja zal laten voelen, dat zijn hand overal invloed heeft. En de kleine schurk kleedde zich in een waterdichte oliejas en zette een bijbehorende zuidwester op. Voorzich tig stak hij zijn vuurwerk in de bin nenzak en behoedzaam ging hij op pad, onopvallend voortsluipend van portiek tot portiek van 23 tot en met 30 november 1966 Geboren: Benjamin, zv. Bauke E. Visser en Reina Bos; Martinus Gerar- dus, zv. Cornells J. Witte en Martina G. Wijgergangs; Johannes Cornelis, zv. Cornelis B. Kos en Jantje E. Pran ger; Elizabeth, dv. Hendrikus A. J. Slegtenhorst en Corry Blom; Petrus Jacobus, zv. Jacob Dijker en Catharina M. den Brok; Fenna Margriet, dv. Oege Feitsma en Zuster Castelein; Erwin, zv. Cornelis Daalder en Helena A. C. Le Noble. Ondertrouwd: André Bakker en Gerdina J. Grisnigt. Overleden: Maria Johanna 't Hart, wv. Johannes Kaptein, oud 89 jaar; Cornelis Wonder, oud 60 jaar. Vrijdag 2 december Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub De Kiekendief Fotocursus voor beginners, 3e les. Woensdag 7 december Den Burg, De Lindeboom-Texel, bridgedrive Bridgeclub Groot Slem. Den Burg, Cultureel Centrum, 14.00 uur, uitvoering voor Texelse lagere schooljeugd. Donderdag 8 december Den Burg, Cultureel Centrum, 9.30 en 13.30 uur, uitvoeringen voor Texelse lagere school jeugd. het Weeshuis eigenlijk al verdwenen had moeten zijn. Mej. H. Heutink werd benoemd tot onderwijzeres van de openbare lagere school te Oudeschild en ook de verho ging van het presentiegeld voor de raadsleden was geen aanleiding tot discussie. Scholen Naar aanleiding van het besluit tot instandhouding van de o.l. school te Midden-Eierland, merkte de heer J. Barendregt (Texels Belang) op, dat de huidige scholensituatie in Eierland en De Cocksdorp niet zo gelukkig is. Zo wel in Zuid. als Midden-Eierland zit men beneden het vereiste aantal leer lingen en te De Cocksdorp wordt het moeilijk een derde leerkracht te hand haven. De bouw van een nieuwe school te De Cocksdorp, bestemd voor zowel de kinderen uit het dorp als uit de pol der, zou de oplossing zijn. De heer Barendregt hoopte daarom dat de school in De Cocksdorp er spoedig zal komen. De voorzitter kon hem weinig hoop geven. Erkend moet worden, dat het dorp en de buurtschappen veel prijs stellen op hun eigen school. De heer Barendregt vond dat De Cocks dorp en Eierland één gemeenschap vormen en voor dit gebied één school zou veel betere onderwijsmogelijkhe den geven. Dat laatste stond volgens de burgemeester beslist niet vast. De practische ervaring heeft geleerd, dat de tweemansscholen zeer wel in staat zijn behoorlijk ontwikkelde leerlingen af te leveren. Gebleken is zelfs dat bij het middelbaar onderwijs naar verhou ding veel kindeken afkomstig zijn van deze kleine scholen. Bevolking trekt weg De heer P. Smit vond het argument van B. en W., dat de school van Mid den-Eierland in de toekomst meer leer lingen kan trekken omdat volgens het bestemmingsplan in de omgeving meer woningen mogen worden gebouwd, niet waardevol. De praktijk wijst uit dat van deze bouwmogelijkheden geen ge bruik wordt gemaakt, wat weer een gevolg is van structurele wijzigingen in de landbouw. Boerenknechts vestigen zich niet meer in een woning bij de boerderij, maar gaan liever in een dorp wonen In het algemeen zag hij weinig heil in deze kleine wooncen- tra. De bevolking trekt er weg; nieuw bouw blijft achterwege. De heer Alb. Dros (PvdA) zag het zo somber niet in. Hij meende, dat aan het wegtrekken uit Zuid. en Midden- Eierland intussen wel een eind geko men is, maar ook hij gaf toe dat er geen groei in zat. Hel zou volgens de heer Dros ideaal zijn één school voor Eierland en De Cocksdorp te stichten, maar dan niet in De Cocksdorp zelf. Ingrijpende beslissingen in deze kun nen eerst genomen worden als de nieu we school voor De Cocksdorp is goed gekeurd De heer J. Daalder was van mening, dat de kleine scholen in ieder geval moeten worden gehandhaafd, tenzij dat ten koste zou gaan van de leerlingen. Werk tuin De behandeling van het door de di recteur van de Sociale Dienst uitge brachte rapport over de toekomstige bestemming van de Sociale Werktuin bleef achterwege. Dit als gevolg van een verzoek van de heren Westdorp en Smit, waarbij werd verzocht dit agen dapunt aan te houden. Zij stelden voor binnenkort een voorlichtingszitting te houden, waarbij de hele raad aanwezig zou zijn, alsmede de Rijkstuinbouw- consulent, de Rijksconsulent sociale bijstand, de directeur van de Sociale Dienst en de leiding van de werktuin. 'Daarbij zouden de moeilijkheden rond de werktuin kunnen worden bespro ken, waarna zou worden besloten tot opheffing of voortzetting in beperkte omvang. De burgemeester ging ermee akkoord, dat het agendapunt werd aan gehouden, maar tegen een voorlich tingsbijeenkomst had hij praktische be zwaren. Als de raad meende door het rapport van de directeur niet voldoen de voorgelicht te zijn, moest een raads commissie van onderzoek worden be noemd. De heer Westdorp kon daarmee akkoord gaan en stelde dat op dit mo ment geen beslissing kon worden geno men, omdat het rapport van de rijks- tuinbouwconsulent over de mogelijk heid van een voortzetting van de tuin in beperkte omvang nog niet is ont vangen. Bovendien vond hij dat in het rapport verschillende zaken nog niet voldoende duidelijk naar voren geko men zijn, zodat toelichting noodzakelijk is. Tégen Mej. A. G. Luijsterburg betoogde, dat zij in ieder geval tegen liquidatie van de tuin zal zijn. Zij was het niet op alle punten met het rapport eens. Juist wilde zij vertellen, dat zij het niet eens was met de in het rapport genoemde oorzaak van het werktuin-debacle, toen zij onderbroken werd door de heer Westdorp, die stelde dat het daar op dat moment niet om ging. De heer P- Smit zei dat hij bezwaar had tegen openbare behandeling van het rapport op dit moment, omdat er een debat uit voort zou komen, waarbij personen zouden worden beoordeeld. Het rapport alleen bood bovendien onvoldoende in formatie. Mevrouw Koning-Bruin was van me ning, dat de schuldvraag helemaal niet ter zake doet. Het gaat erom hoe uit deze nare toestand te raken. Na enige discussie werd besloten een raadscom missie van onderzoek te benoemen, be staande uit de heren S. Keijser (voor zitter), L. Zijm, G Westerlaken, J. J. Westdorp, J. Gernaat en F. Standaart. Binnenkort zal rapport worden uitge bracht. De raad keurde verder een viertal grondaankopen goed en ging akkoord met de verkoop van een bouwterrein van 1077 m2 voor ƒ26.925,aan de heer W. Renout te De Koog. De heer Renout wil op dit aan de Epelaan ge legen perceel een bungalow bouwen.

Texelsche Courant | 1966 | | pagina 7