Cjrocn TwartsJexeU in het L, Mej. Beekenkamp kwart eeuw verbonden aan Waalder school C. Koorn neemt zijn plaats in G. Westerlaken uit gemeenteraad ln 25 jaar slechts één week ziek geweest Veel heil en zegen memonam In R. W. Koolhaas 80e JAARGANG No. 8131 IJDAG 6 JANUARI 1967 Uitgave N.V. v/h Langeveld De Rooü Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Dorpsstraat 19, De Koog, Tel. (02220) 2058, 's avonds (02228) 410 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f- 30 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. In verband met bouw van raadhuis KERMIS DIT JAAR OP PARKEERTERREIN EMMALAAN De onlangs weer als jaarlijks evene ment ingevoerde kermis zal dit jaar zeer waarschijnlijk niet op de Groene- plaats en omgeving worden gehouden, maar op het nieuwe parkeerterrein aan de Emmalaan. Het ziet er n.l. naar uit dat deze zomer met de bouw van het raadhuis kan worden begonnen- In verband met de aanwezigheid van grote hoeveelheden bouwmateriaal, machines e.d. is de Groeneplaats dan voor het houden van kermis ongeschikt. Vrijdag 13 januari zal in de kantine van de dienst Gemeentewerken de openbare verpachting van de kermis worden gehouden. Het besluit om de kermis niet op de Groeneplaats te hou den is een teleurstelling voor hotel- en café-exploitanten in het centrum van Den Burg en de Vriendenkring Texel. Van beide zijden is bij de behandeling in de raad van het voorstel tot her invoering op het economische en prak tische belang van een kermis in het centrum gewezen. WEEKENDDIENST VOORTAAN DOOR EEN ARTS De weekenddienst zal voorlopig slechts door één arts worden verzorgd. De dienst duurt (ongewijzigd) van za terdagochtend acht uur tot maandag ochtend 8 uur. BIJZONDERE VIS AANGESPOELD DE KOOG De heer H. Kooger, „Erica" te De Koog vond op het strand bij paal 24 een merkwaardige vis, die hij aan de heer H. A. Beumkes van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee ter hand stelde. Het bleek een Braam te zijn (wetenschappelijke naam Brama Raii) een in onze streken uiterst zeldzame vin. Het dier hoort thuis in de Middel landse Zee, de Atlantische kust van Afrika en de Stille Oceaan, waar het x zich gewoonlijk op grote diepte op houdt. Alleen voor de voortplanting komt deze grillig gevormde diepzeevis naar hogere waterlagen. De aange spoelde Braam had een lengte van 30 centimeter, maar ze kunnen meer dan twee maal zo groot worden. De vis heeft grote rug- en aarsvinnen, die tussen de door uitstekende schubben gevormde groeven kunnen worden weg- geklapt. De kleur is zilverachtig BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 28 december '66 t/m 4 januari '67 Geboren: Guido Riemer Peter, zv. Riemer Zijlstra en Maria S. F- Buis; Dennis, zv. Hendrikus J. Wetenkamp en Anne M. Kuip; Petrus Cornelis en Maria Ester, zoon en dochter van Cor nelis A. Witte en Anna E. Huisman. Overleden: Reinoud Willem Kool haas, oud 56 jaar; Jan Visman, oud 64 jaar. Ex-randslid G. Westerlaken functies onverenigbaar De heer G. Westerlaken heeft beslo ten de Texelse gemeenteraad te verla ten. De CHU-plaats zal nu worden be zet door de heer C- Koorn. De heer Westerlaken heeft zijn raadsfunctic moeten neerleggen omdat hij per 1 januari medevennoot is geworden in het aannemersbedrijf P. Tolhuis te Hippo- lytushoef. Omdat Tolhuis voor de ge meente veel riolerings- en bestratings- werk uitvoert, zijn beide functies on verenigbaar. De heer Westerlaken ijs ruim vier jaar raadslid geweest. Dat de heer C. Koom (41) hem nu opvolgt is in over eenstemming met de gebruikelijke gang van zaken bij het aanvullen van tus sentijds optredende raadsvacutures. De heer Koorn stond bij de verkiezingen van vorig jaar als derde op de CHU- lijst. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN In oktober hebben burgemeester en wethouders aan de navolgende personen de daarbij omschreven bouwvergunnin gen verleend De heer B. Dros te De Cocksdorp, voor de bouw van een pompeiland met kiosk; de heer E. Appel te Den Burg, voor de bouw van een garage aan de Burdetstraat; de heer P. Betsema le Oosterend 0 72, voor de bouw van een woonhuis aan de Achtertime, de heer W. J. Boon te Den Burg, voor de uit breiding van een bergplaats aan de Ko- gerstraat; de heer D. J. Wessels te De Koog, voor de uitbreiding van een woonhuis aan de Brink; de heer L. Vonk te De Koog K 26 voor de bouw van een woning, stal en schuur aan de Westerweg in Waalenburg; Dr. H. Reifer te Oudeschild, voor de bouw van een woonhuis van de Loodssmgel; de heer D. A. Schagen te Oudeschild, voor de uitbreiding van een woning aan de De Houtmanstraat, de heer F. J. Egner, voor de verandering van een woonhuis aan het Hogereind in De Waal; de heer H. Watte te De Waal, voor de verandering van een voorgevel aan de Polderweg; mevr. C. E. Anema- King te Amsterdam, voor de bouw van een berging aan de Califomiëweg; de heer H. Tromp te De Cocksdorp, voor de bouw van een dakkapel; de heer J. Hilverda te De Koog, voor de bouw van een berging aan de Parnassiastraat, de heer E. Spoelstra te Oudeschild H 15, voor de verandering van een stal in de P.H. Polder, de heer H. Tielemans te De Koog, voor de bouw van een garageberging; de heer F. Zwanenburg te Den Hoorn, voor de bouw van een schuurtje aan de Naalrand; de heer J. M. S. Rutten te De Cocksdorp C 117, voor de bouw van een bouwschuur in de Eendrachtspolder; de heer F. Duinker te Oosterend, voor de bouw van een landbouwschuur nabij Ooster end; de heer R. de Jong te De Cocks- donp, voor de verandering van de oude school aan de Hoofdweg tot dorpshuis; de heer W. de Boer te Oude schild, voor de verandering van een woning aan de De Ruyterstraat; de heer H. J. Bakker te Den Hoorn, voor de bouw van een woonhuis met werk plaats aan de Diek; de heer A. Koop man te Oosterend, voor de bouw van een woonhuis met garage aan de Mul derstraat; de heer S. W. Bruin te De Koog, voor de verandering van een woonhuis aan het Mienterglop; de heer D. J. Bakker te Den Burg, voor de bouw van een garage aan de Wilhelminalaan; de heer C. J Commandeur te Den Burg, voor de bouw van een boerderij nabij de Coöp. Zuivelfabriek, en de heer P. Brans te Oost O 116, voor de uitbreiding van een bouwschuur. tra» DE WAAL De leerlingen van de Redmer IJska-school te De Waal zijn over mej. K. Beekenkamp best tevre den, maar ze hebben één bezwaar tegen haar; ze is nooit ziek. Mej. Beeken kamp herdenkt morgen, dat ze 25 jaar aan de Waalder school is verbonden, in welke tijd ze slechts één week wegens ziekte thuis moest blijven. Dat was de beruchte A-griep en bij die gelegenheid moest de ,(tweemans)-school gesloten worden, omdat het hoofd, de heer W Albers, ook het bed moest houden. 25 jaar aan dezelfde school is een bijzon der lange tijd, maar geen Texels re- kord, zo vertelde mej. Beekenkamp ons gisteren- Terugblikkend op die kwart eeuw zegt ze; „Het is me uitstekend bevallen. Je gaat je in zo'n kleine school steeds meer thuisvoelen. Hoe langer je er bent, des te meer zie je er tegenop om weg te gaan. Of ik mijn vak als een roeping beschouw? Och, dat is zo'n groot woordHet is gewoon fijn. Je werkt met levend materiaal en iedere klas is aiiders. Soms is het een makkelijk groepje waar je voorstaat; een ander jaar is het moeilijker. De klas die ik nu heb, is vrij zwaar, een vrij grote club: 32 leerlingen" Geen Texelse Mej Beekenkamp is geen Texelse van geboorte, maar ze kan zich de tijd niet meer herinneren, dat ze niet op het eiland woonde. Als 3-jarig meisje kwam ze vanuit Loosduinen naar Texel, waar haar moeder, weduwe, als huishoudster ging werken. Mej- Bee kenkamp werd aan de Helderse kweek school tot onderwijzeres opgeleid; ze slaagde in 1939. Het duurde enkele ja ren voordat ze een baan had; dat was in die dagen niets bijzonders. Betrek kelijk vlug, iper 1 januari 1942, kreeg ze haar vaste benoeming en dat was vol gens haar mede le danken aan het feit, dat ze van haar klas een der zeer wei nigen was, die de jaarlijkse studiekos ten (ƒ300,zelf had moeten betalen. Invalster De eerste tijd werkte mej Beeken kamp als invalster aan verschillende scholen. Die perioden variëerden van één week tot drie maanden. Ze heeft ook nog een tijdje bij de heer C. Stoep- ker van Werklozenzorg dienst gedaan en zich een maand of negen bezig ge houden met het verzorgen van ver- blij fsvergunningen. Toen tenslotte een plaats vakant kwam in De Waal ene mej. Brans vertrok naar elders was het meteen voor elkaar. Op de sollicitatiebrief werd gunstig beslist en men stelde ken nelijk zoveel vertrouwen in de nieuwe juffrouw, dat het toen gebruikelijke presentatierondje langs alle raadsleden achterwege mocht blijven; zelfs een proefles werd niet nodig gevonden. Ze ging dus werken bij het toenmalige hoofd, meester L Pieterse, in het ge bouw, dat nu nog als dorpshuis in ge bruik is. Pieterse werd in 1946 opge volgd door de heer H. Kuijs, die negen jaar later werd opgevolgd door de heer Snoeij. Sinds 1957 is de heer W. Albers het hoofd van de Waalder school. Het 12J/2-jarig jubileum van mej. Beekenkamp viel indertijd samen met de ingebruikneming van de nieuwe school. Oudere garde Mej. Beekenkamp 'begint tot de oudere garde le behoren. Zelf merkt zij dat bijvoorbeeld aan het feit dat sommige ouders van kinderen die zij nu in de klas krijgt, nog bij haar op school zijn gegaan. De jubilerende onderwijzeres heeft al die tijd in Den Burg gewoond. Lo pen, fietsend en de laatste tijd per auto ging het dagelijks naar De Waal en terug. Die fiets heeft ze m de oor logsjaren niet kunnen gebruiken, maar hij was niet in beslag genomen. Het ding lag al die tijd keurig op het platte dak van de school. Zaterdag bestaat in het dorpshuis van half drie tot vijf uur 's middags ge legenheid voor ieder om mej. Beeken kamp te feliciteren met haar jubileum, 's Avonds staat ook een bijzondere ouderavond met toneel, muziek e.d. in het teken van het feest. Daarbij zijn de leerlingen en hun ouders welkom. ALGEMENE VERGADERING BEDRIJFSVERENIGING De Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting houdt haar algemene vergadering dit jaar op vrijdag 3 februari. Hiermee wijken we af van de gewoonte om deze vergadering in de laatste week van januari te houden. Dit bleek dit jaar niet mogelijk. Wel is gehandhaafd de gewoonte van de laatste jaren om over. dag te vergaderen. De agenda komt in grote lijnen overeen met die van vorige vergaderingen. In de eerste plaats de verenigingszaken en een overzicht van het voorlichtingswerk door de assisten ten. Als inleider van buiten hebben we dit jaar de heer K. Schipstra te Wage- ningen. De heer Schipstra is een aantal jaren bedrijfsvoorlichter in Friesland geweest, vervolgens was hij specialist bij één van de instituten in Wagenin- gen en thans is hij werkzaam bij een importeur van bestrijdingsmiddelen. Hij heeft tweemaal een reis naar de Verenigde Saten gemaakt, waarbij de aandacht vooral gericht is geweest op de landbouw en veeteelt. Hij beschikt over een serie prachtige dia's. Uit er varing weten wij, dat de heer Schip stra een buitengewoon goed causeur is. Wij twijfelen er niet aan, of dit wordt een zeer aantrekkelijk punt van de agenda. C. v. Gr. DE HEER H. BEUMKES TOT HAVENMEESTER BENOEMD HET HORNTJE Tot havenmeester van de NlOZ-haven bij Het Horntje is met ingang van 1 januari j.l. benoemd de heer H- A. Beumkes (46). De heer Beumkes is reeds negen jaar als visser in dienst van het Instituut. VOORTBESTAAN LANDBOUWSCHOOL VOORLOPIG NIET IN GEVAAR Als gevolg van het feit, dat voor de in september j.l. begonnen nieuwe cur sus aan de Lagere Landbouwschool slechts 7 leerlingen werden ingeschre ven, circuleert al enige tijd het gerucht dat de Texelse landbouwschool spoe dig geen bestaansrecht meer zou heb ben. Desgevraagd vertelde de heer J. Beumkes, voorzitter van de Stichting tot bevordering van het land- en tuin- bouwonderwijs op Texel, dat de school inderdaad niet over het wettelijk ver eiste minimumaantal leerlingen, 48, beschikt* Er zijn er 44 en dit zou elders in het land aanleiding zijn om de school op te heffen en bij een andere te voe gen, maar voor één school op een eiland worden andere normen aange legd. Dat geldt dus ook voor Terschelling, 1 waar dit jaar slechts vijf nieuwe leer lingen toetraden. De heer C. P. Laan is van mening, dat de belangrijkste oor zaak van de sterk verminderende be- langselling de LTS is. Jongens, die bij het verlaten van de lagere school nog niet weten, waarvoor ze willen gaan leren, gaan nu voornamelijk naar de LTS. Het verminderde leerlingental schept wel het gevaar dat een leraar, die elders gaat solliciteren, niet mag worden vervangen. Voorlopig hoeft men echter ook daar niet bang voor te zijn. Het ziet er naar uit dat het aantal leerlingen, dat zich voor de volgende cursus aanmeldt weer belangrijk groter zal zijn. De bestaanszekerheid van de school zal bovendien nog worden ver groot door de scholengemeenschappen, die binnen afzienbare tijd op Texel in het leven zullen worden geroepen. De voorbereidingen verlopen echter nogal stroef, omdat niet alle wensen van de betrokken scholen parallel lopen- Sinds de oprichtmg van de Land bouwschool in 1928 heeft het gemiddel de jaarlijkse leerlingental ca. 60 be dragen. .4 jf" Doorgaan of niet FOLKLORESTICHTING HOUDT BELANGRIJKE VERGADERING Donderdagavond 12 januari verga dert de Stichting Texels Folklore in „De Oranjeboom". Naast de gebruike-1 lijke agendapunten zal de vraag aan de orde worden gesteld of in het komende seizoen met de folkloristische activitei. ten zal worden voortgegaan en zo ja op welke wijze. Ingrijpende organisatie wijzigingen worden noodzakelijk ge acht om de organisatie nieuw leven in te kunnen blazen. Voor de pauze zal worden gesproken door een vertegen woordiger van een landelijke folklo ristische federatie, waarbij de Stich ting is aangesloten. Ook een bestuurs lid van de Vriendenkring Texel zal wijzen op het belang van de zomerse activiteiten en hetzelfde doet het echt paar Keijser. Na de pauze zal over al of niet doorgaan worden gediscus sieerd. De bijeenkomst is voor ieder vrij toegankelijk. OOSTEREND VIERT VRIJDAG ORANJEFEEST OOSTEREND In verband met het feat, dat op de dag van het huwelijk van Margriet en Pieter de kottervissers niet thuis zijn, zal te Oosterend op vrij dag 13 januari feest worden gevierd, 's Avonds komt in Jatry de West- Friese voordrachtskunstenaar Jo de Leeuw uit Schoorldam met een aan trekkelijk en vrolijk programma. Na afloop wordt gedanst op muziek van de band „The Shallows". Op de huwelijksdag zelf, dus op dinsdag 10 januari, zal de kinderen een programma worden aangeboden. Een en ander wordt georganiseert door de dorpscommissie van Oosterend. VERTROKKEN PERSONEN Willem J. Jouwersma met echtgenote van Den Burg, De Zes 2a naar Heeren veen, Verzorgingsflat Oranjewoud 222, Reijer Visser met echtgenote van ClOlc naar Heiloo, Bergeonstraat 13; Catha- rina E- Schraag ev, Hoogenbosch van Oudeschild, De Ruyterstraat 131 naar Den Helder, Wezenstraat 37; Theodora E. J. G. Jas van Den Burg, Schilderend 94 naar Duitsland, Bielefeld, Steube- strasse 13B; Margaretha E. Keijser van B 204 naar Duitsland, MülheimStyrum, Steinmetzstrasse 72; Klazina H. van der Meer van Oudeschild, Barentzstraat 10 naar Engeland, Oxford, St Marga- reth Lane 6; Trijntje van der Meer van Oudeschild, Barentszstraat 10 naar En geland, St. Margareth Lane 6; Bertus Mulder van Oosterend, Oranjestraat 17 naar Amsterdam, Merckenburg 16 III. OVERDENKING Wij wensen elkaar veel heil en zegen in het nieuwe jaar! Wij wensen eixaar een goede gezoncineid, geluK, voorspoed ja, aiies wat wenselyx is. Het woord „heil'' komt ruim honderd maal m de Bijbel voor. Evenals het woord „zegen' staat het altijd in verband met de Heer. Hij is 't neil en Hij geelt het heil. Hy is ae Heiland, de „Heelmaker". Hij maakt alle dingen me uw. Hij geeft ons het meuwe leven; de kiem van het geloot zaait Hij in ons hart. Het geloof en het vertrouwen groeien m ons. Het is ech ter onaernevig aan botsingen, spannin gen, schommelingen. Wij twyielen meermalen, ueeit Lxod wel heil en ze gen.' is hij wel zo goed als er van Hem geschreven staat. jjucwijIs zien wy te genstrijdigheden. Hoe is de verhouding tussen uod en het kwaad? We komen er met uit. In elk geval is het zo, dat we voor spoed en gezondheid niet gelijk kunnen schaxelen met zegen. Zegen is een ver houding, een relatie tussen God en ons. Zegen is Zijn nabijheid, Zijn gemeen- scnap. Zegen is dus blijkbaar niet af hankelijk van de omstandigheden. Mens en wereid worden -met aan hun lot overgelaten. Dal is een zegen. De Heer bevrijdt ons van de angst voor de toe komst en de dood. De toekomst ligt in goede Handen. En wy zijn m Zijn han den veilig. De dood heeft met het laat ste woord. Want Christus is sterker dan de dood. Het heil en de zegen kunnen en mogen wij van Hem verwachten. El ke dag is een dag des Heren d.w.z. een dag, die de Heer ons geeft. Laten wij in vertrouwen, gehoorzaamheid en dank baarheid leven en werken. Veel heil en zegen toegewenst J. G. Beer thuis Heden, de vierde januari heeft onder grote belangstelling de begrafenis plaats gevonden van de heer Koolhaas. Al sinds de eerste helft van novem ber met ziekteverlof meende 'hij, na raadpleging van de hem behandelende geneesheren, zijn werk aan de ULO- school op negen januari weer te kunnen hervatten. Ongeveer een week voor het begin van de kerstvakantie echter kreeg hij een ernstige infectie in het gezicht, die zijn gezondheidstoestand weer zodanig achteruit deed gaan, dat van een weer beginnen na de kakantie geen sprake kon zijn. Hoewel de infectie prachtig was genezen, vroegen zijn vrouw en hij zich af, of het wel ver standig van hem zou zijn, nog ooit het zo inspannende werk als leraar weer op te nemen. Een moeilijke beslissing, maar een die zij niet behoefden te ne men: er wérd voor hen beslist op de laatste dag van het jaar. De leerlingen zullen voortaan moeten missen een leraar die in nooit aflaten de ijver zijn taak in de school en daar buiten voor hen verrichtte. Maar meer nog, een man die alles wat hij in het leven als goed en recht en waardevol had leren kennen door zijn eigen le vensstijl trachtte waar te maken. Het kan niet anders of zijn leerlingen moe ten intuïtief aangevoeld hebben, dat ze het voorrecht hadden les te krijgen van een eerlijke, goede persoonlijkheid. Uiit de lerarenkring is iemand weg gevallen naar wiens mening altijd met aandacht werd geluisterd. Hij was een trouw lid van de A.B.O.P. en een even trouw lezer van de vakliteratuur. Daar om waren zijn meningen steeds goed gefundeerd, waarbij nog kwam dat hij ze scherp wist te formuleren. We zullen hem missen. De kollega's HEDENAVOND BINGO-DANSANT S.V. TEXEL De Sportvereniging Texel organiseert hedenavond in de „Kletskeet" een nieuwjaars Bingo-dansant. Er kunnen zeer veel aantrekkelijke prijzen worden gewonnen. Alle leden en donateurs met hun vrouw, verloofde of vriendin wor den verwacht. GESLAAGD Te Wormerveer slaagden vorige week voor het examen Machineschrij- ven Praktijkdiploma 165 mej. A. Kuip, De Westen en voor het Praktijkexamen 200 J. A. Peetoom te Den Burg. De candidaten werden opgeleid door de heer A C. Peetoom. CURSUS „BETER BEWEGEN" BEGINT LATER De cursus „Beter Bewegen" van het Overkoepelend Orgaan van Vrouwen organisaties Texel begint niet op 10, maar op 17 januari te De Koog, Den Burg en Oosterend. De plaatsen en tijden blijven ongewijzigd.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1