«RAIFFEISENBANK VEROORDELEN is niet moeilijk Silo of grondkuil? BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER LANDBOUW en VEETEELT roor klaar staat spaarbank en alle bankzaken TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT DINSDAG 10 JANUARI 1967 VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de raad der gemeen te Texel op dinsdag 17 januari 1967, njm. 2.30 uur ten raadhuize. Texel, 7 januari 1967. De burgemeester van Texel, C. DE KONING 1. Notulen 2. Ingekomen stukken en mededelingen 3. Benoeming van bestuursleden van de Recreatiestichting Texel wegens perio dieke aftreding per 1 januari 1967 1 Aanbevolen worden: voor mevr. W. Kikkert-Duinker: 1. mevr. W Kikkert-Duinker; 2. mevr. A. Lap-Terpstra; voor mevr. G. Laan-Kistemaker: 1. mevr. G. Laan-Kistemaker; 2. mevr. C. de Beurs-Wiel inga. 5 Benoeming van leden van het dage lijks bestuur van de Stichting cultureel werk Texel wegens periodieke aftre ding per 1 januari 1967. Aanbevolen worden voor de neer C J. Witte: 1. de heer J C. J. Witte; 2. de heer G. Kiljan, Den I Hoorn; voor de heer Ds. W. A. Soesan: 1. de heer Ds. W. A. Soesan; 2. mej. A. G. Luysterburg; voor de heer J. D. Koning: 1. de heer J. D. Koning; 2. mevr. G. Laan-Kiste maker. 6. Benoeming- van bestuursleden van de I Stichting Texels Museum wegens pe- I riodieke aftreding per 1 januari 1967. I a. door burgemeester en wethouders I wegens niet tijdige indiening van een aanbeveling door de Stichting cultu reel werk Texel: voor de heer S. Bakker: 1. de heer S. Bakker; 2. de heer E. G. Bouwman, b. rechtstreeks door burgemeester en wethouders: voor de heer J. Veldstra: 1. de heer J. Veldstra, 2. de heer B. Kleinhuis; voor de heer P. B. Riteoo: 1 de heer P .B. Riteco; 2. de heer P Th. Luyckx. voor de heer M. Mantje: 1. de heer M. Mantje; 2. de heer E. Stoer. 7. Vaststelling van de 8e wijziging van de I.Z.A.-regeling Noord-Holland. 8 Bespreking ziekenvervoer. 9. Verlening van voorschotten op de exploitatievergoeding aan de bijzondere kleuterscholen voor het jaar 1967. 10. Verlening van een voorschot op de huurvergoeding aan de Christelijke kleuterschool te Den Burg voor het jaar 1967. 11 Beschikbaarstelling van een bedrag per leerling voor het gewoon lager en Uitgebreid lager onderwijs voor het jaar 1967 12. Beschikbaarstelling van een bedrag per leerling voor het buitengewoon lager onderwijs voor het jaar 1967. 13. Verlening van voorschotten op de exploitatievergoeding aan de bijzon dere lagere scholen voor het jaar 1967. 14. Aangaan van twee geldleningen, groot /"290.000,en ƒ300.000,met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten. j 15. Opdracht tot stemming in de alge- j mene vergadering van aandeelhouders ff van de N.V. Texelse Electriciteitsmaat- schappij i(T.E,M.) vóór het verlenen van een hypothecair crediet aan de heer D. Backer te Oudeschild en tot het aan- j gaan van een geldlening daarvoor. j 16. Ruiling van grond te Oudeschild J met de Woningbouwvereniging Texel. 17. Verkoop van grond te Oudeschild |i aan de vennootschap onder firma ,,Fa. lij Drijver", gevestigd te Den Burg. 18. Verkoop van grond te Oudeschild 1 aan de heer P. van der Slikke te Den 1 Burg. j i 19. Verkoop van grond te Oosterend aan de heer S. van der Vis, aldaar 120. Verkoop van grond te Oosterend Ij aan de heer J. Brouwer, aldaar. 1 21 Verkoop van grond te 'De Waal aan I de heer P. Former, aldaar j 22 Verkoop van grond te De Waal aan ;1 de heer M. C. Keijser, aldaar. 3 Verkoop van grond te Oost aan de j heer J. Dijker, wonende nabij Oosterend 24. Verkoop van grond te De Koog aan 1 de Staat der Nederlanden, j 25 Verkoop van een strookje grond te Den Burg aan de heer P. Spanjer, al- 1 daar. 26. Verkoop van grond te De Cocksdorp aan de heer O. Kikkert, aldaar 27. Verkoop van grond te Den Burg aan de heer M. W Koorn, aldaar. DOOR TO DORSSEN-VAN LOON 13. Ik met de auto er op uit Ja, we hebben sinds een jaar een wagen. Staat in de werkplaats. Naar de omliggende plaatsen. Overal kocht ik wat en bracht af en toe wat naar huis. In dozen, pakken, kisten en tassen, koffers en weet ik veel waarin allemaal. Nu heb ben we genoeg om het een poosje te kunnen uitzingen als het moet. Denk je, dat de oorlog lang zal duren?" „Heb je de radio niet aan?" „We hebben geen stroom. We zullen het vanavond met een olielampje moe ten doen. Er moet verduisterd worden, is vanmorgen rondgeroepen. Maar ik durf er niet op uit om verduisterings papier te halen". „Doe ik vandaag nog wel", zei hij. „Waar is je vrouw?" vroeg ze plotse ling, zich niet langer kunnende inhou den Hij grinnikte even. „Heb ik niet. Heb ik nooit gehad. Na Ria bedoel ik". „Maar je zou toch trouwen met die. Hennie heette ze, niet? HadZe was eigenares van een fabriek? Deuren, niet?" „Dat klopt. Dat is het enige, wat klopte, maar vraag niet hoe. Weet je, waar ik terecht gekomen ben? In de gevangenis. Door haar". Ze uitte een kreet van schrik. Met haar hand voor de mond keek ze hem aan. „Je hebt haar toch niet ver. Hij schudde zijn hoofd. „Ze was het waard. Jij zei eens: iedere vrouw kan met een man doen, wat ze wil, als ze het er persé op zet.Je had gelijk, Mientje Hennie was zo'n vrouw. Hier zit de idioot voor je, die gedurende en kele maanden haar slaaf is geweest". HOOFDSTUK 8 Mientje voelde geen triomf over deze bekentenis. Op het moment had ze al leen maar medelijden met Max Elle- gers. Tevens was ze ook blij, dat ze wat voor hem kon doen. Hij kneep zijn sigaret uit. „Ik zal het je vertellen. Hennie is een knappe vrouw, met een bijna volmaakt figuur. En te bedenken, dat ze bijna vier jaar ouder is dan ik. Enfin, ik ging bij haar in huis wonen. We zouden in september trouwen, was afgesproken. Maar eerst moest ik het fabriekje weer op poten zetten, dat was helemaal verlopen. Er waren ook niet veel orders. Na een week had ik het al bekeken: ze had alles veel mooier voorgespiegeld dan het in werkelijkheid was. Het bedrijf zat onder de schulden, waaronder be lastingschuld. Maar ik meende kans te zien het winst te laten maken. Eén man ontsloeg ik en hield er twee over. Met z'n drieën werkten we, van 's morgens vroeg tot 's avonds. Ook dat kon me niet schelen. Ik ben nooit te beroerd geweest om aan te pakken, dat weet jij ook. We produceerden en ver kochten, ik slaagde er in nieuwe or ders te krijgen en we hadden volop werk. Hennie had vroeger op kantoor gezeten en hield de boekhouding bij. Daar wist ik niets van af. Inmiddels was het september geworden en iedere keer stelde ze de trouwdatum uit. Eerst moet de fabriek op mij overgeschreven worden, zei ze. Dat is fiscaal beter. Ik heb van al die dingen geen verstand en als ik wel eens protesteerde, dan wist ze me om haar vinger te winden, dat ik altijd weer toegaf. Op het lest kon ze met me doen, wat ze wilde. Ik was dol verliefd op haar en dat speelde ze te gen me uit. Mondjesmaat liet ze toe, wat ik wilde, en dan was ik gelukkig, als ik haar in m'n armen had. Meer be hoefde ik niet. Het werk was plezierig en eens zou ik toch met Hennie trou wen, dacht ik. Pas in december kreeg ik door, dat ze opzettelijk iedere keer de trouwdatum verschoof. Ze wilde helemaal niet meer trouwen. En zo had ik toch ook mijn zin, zei ze vaak. Maar ik vond het ongepast en op een gegeven ogenblik kreeg ik er genoeg van. Ik stelde een ultimatum: Of in maart trou wen en zo niet, dan ga ik er vandoor. Ze lachte me uit en zei, dat dit niet kon, omdat ik nu immers eigenaar was van de fabriek? Dat had ik toen pas door, maar het kon me niet zoveel schelen. Tot toen had zij steeds het geld geïnd, wat ontvangen werd voor de af geleverde produkten, maar ik ging naar de bank en met mijn eigendomsbewijs haalde ik een streep door haar reke ning en zette alles op mijn naam. Toen was de boot aan en kwam de aap uit de mouw. Ze had al een paar jaar een vriend, met wie ze op gezette tijden uitging. Bij wijze van extra beloning mocht ik haar ook af en toe in de ar men nemen, maar ze had mij uitslui tend willen hebben als de meester knecht in het fabriekje, dat geld moest opleveren voor haar en haar vriend, die natuurlijk werkloos was en mis schien nooit een steek had uitgevoerd. Bovendien was die knaap nog acht jaar jonger dan zij. Toen ik alles te weten was gekomen, lachte ze me uit en ging zelf naar de afnemers om het geld te innen. Zodoende kv/am het bedrijf maar zeer langzaam vooruit. Toen ik een keer geld nodig had om leveran ciers te betalen, zond ik een knecht met kwitanties naar enkele klanten, die nog moesten betalen, maar hij kwam zonder een cent terug, omdat Hennie alles geïnd had. Ik was razend van woede, ging de stad in en zag het tweetal in een restaurant zitten, te eten en te drinken van de centen, die ik ver diend had. Ik werd zo wit gloeiend kwaad, dat ik hem bij zijn nekvel pakte en hem een pak slaag gaf. Met als ge volg, dat ik werd gearresteerd wegens zware mishandeling. Het ventje lag drie weken in het ziekenhuis. Tot over maat van ramp kwam de belasting de boeken controleren en bemerkte een reeks van vervalsingen, jarenlang ge pleegd. Allemaal gebeurt voor mijn tijd, maar hoe kon ik dat bewijzen? Ik was immers eigenaar en dus verant woordelijk. Ik kreeg drie maanden we gens zware mishandeling en nog eens een half jaar voor de belastingfraude Bovendien werd de zaak failliet ver klaard en verkocht. Toen ik vrij kwam, had ik alleen het pak kleren, dat ik aanhad. Voor de rest was ook alles van mij verkocht. Toen ik vrij kwam, had ik alleen het pak kleren, dat ik aanhad. Voor de rest was ook alles van mij verkocht. Alle meubels, kleding noem maar op. En Hennie was met de noorderzon vertrokken Van haar heb ik nooit meer wat gehoord". „En Jantje?" „O, dat boterde al heel gauw niet tussen haar, haar dochtertje en de kleine jongen. In september al bracht ik hem naar Blokzijl en daar is hij nog. Hij heeft het tenminste goed, want mijn schoonzus is dol op kinderen. Jantje wordt er als eigen kind behandeld." „En toen je vrij kwam?" „Natuurlijk heb ik geprobeerd werk te krijgen, maar wat was er? Een steeds groter wordend leger werklozen, waar van de meesten ongetwijfeld keurige mensen waren, die niets liever wilden dan werken. En dan zou ik, als ex- gevangenisboef nog een kans hebben? Voor steun kwam ik evenmin in aan merking, dus ik pakte aan, wat ik krij gen kon en dat was doorgaans niet zoveel". „Maar waarom ben je dan niet hier heen gekomen? Frans zou je onmiddel lijk weer aan het werk gezet hebben", riep ze verwonderd uit. .,Dat was precies het enige wat ik niet wilde, Mientje: op hangende poot jes terugkeren. Ik wist dat Frans goed kwaad was, toen ik mijn ontslag nam. Overigens de grootste stommiteit, die ik ooit in mijn leven uithaalde. Er be stond immers alle kans, dat Frans me zou uitlachen? Afgezien nog van het feit, dat de toestand hier ook van die aard kon zijn, dat Frans liever een man minder hield dan een man meer? En om jou natuurlijk". „Om mij?" „Ook dom, maar ja. Je vroeg me, die middag toen ik bijna klaar was met inpakken: Op de vlucht? En dat was het. Ik ging voor jou op de vlucht. Ik was bang geworden". (W ord t ve rvolgd rubriek voor i| T "■I* I L >ah (.roniiitfrti' Het is nog niet zo lang geleden, dat een veehouder mij toevoegde, dat de landbouwvoorlichting telkens iets nieuws heeft. Het was nog in de vijfti ger jaren dat de ronde silo als een zeer goede bewaarplaats voor kuilgras werd gepropageerd. Nu hoor je de meeste voorlichters er niet meer over. Met die bewering was bedoelde veehouder er niet helemaal naast. Er zijn inderdaad wel zaken aan te wijzen, waarover het oordeel van de landbouwvoorlichters is gewijzigd. Het zou onjuist zijn dit te ontkennen. We kunnen dit ook verkla ren uit het feit, dat de kwestie van de arbeid een steeds grotere rol gaat spe len in het boerenbedrijf. Dit vereist andere werkmethoden. En de laatste jaren blijkt duidelijk, dat uit dit oog punt de ronde silo vrij veel bezwaren heeft. Nieuwe mogelijkheden Het is naar onze mening echter niet alleen de kwestie van de arbeid, die be werkt heeft, dat de ronde silo op z'n re tour is. Er zijn bij de bewaring ook nieuwe mogelijkheden gekomen. We denken aan de sterke toename van het gebruik van plastic. In de akkerbouw speelt het een belangrijke rol bij het vorstvrij bewaren van diverse land- bouwprodukten, in de veehouderij worden bij het inkuilen massa's plastic gebruikt. En naar we menen met succes. Er zijn ook dit jaar heel wat zgn graskuilen, die op of even in de grond zijn gemaakt, waar praktisch gesproken van afval geen sprake is. In de meeste gevallen zijn deze kuilen eerst afge dekt met plastic van een lichte kwali teit met daarop een vrijwel normale laag grond, d.w.z. van 50 cm. tot 100 cm. Het valt daarbij op, dat speciaal de kuilen met een vlak talud zeer weinig afval hebben. Dit betekent meestal wel, dat de kuilen een vrij grote oppervlak te beslaan. Steiler opgebouwde kuilen hebben veelal verlies op de grens van het horizontale en verticale deel. Heel vaak is dit te wijten aan het feit, dat juist op dit gedeelte de grondlaag on voldoende is. De rijkuil In Noord-Holland zijn in 1966 een aantal kuilen gemaakt, die men de naam van rijkuilen heeft gegeven. Het gaat hier om graskuilen, die op de grond worden gemaakt en die voldoen aan de vorm, die wij hiervoor beschre ven als een kuil met een vlak talud. Als breedte wordt voor deze kuilen meestal 6 meter genomen. Het bijzondere van de rijkuil is, dat één man met tractor tijdens het inkuilen regelmatig bezig is met het vastrijden van het gras. Dit gras wordt met de zgn' ruiterdrager of de opraapwagen op de kuil gebracht, waarbij het uiteraard nodig is de gras- hoop aan voor- en achterzijde een vlak talud te geven. Daar het nodig is ook de zijkanten goed aan te rijden, moet ook de helling van de zijkanten vrij vlak zijn. Dit speciaal ook met het oog op de veiligheid van de man, die tot taak heeft de kuil vast te rijden. Over het vastrijden moet men niet te licht denken. Hiervoor is minstens één zware of verzwaarde tractor nodig. Is de afstand van het perceel tot de plaats van inkuilen klein, dan kan het nodig zijn om het vastrijden door 2 tractoren te laten doen. Het succes is voor een goed deel afhankelijk van het vastrij den. Voordelen en voorwaarden Het voordeel van een dergelijke kuil is, dat arbeidsbesparing en arbeidsver- lichting optreedt. De handenarbeid be staat in dit geval uitsluitend uit het 28. Wijziging van de gemeentebegroting voor 1965. 29. Wijziging van de begrotmg van de sociale dienst voor 1966. 30. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1966. 31. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1967. enigszins spreiden van het gras na aanvoer door ruiterdrager of opraap wagen. Met hulp van buren of de loonwer ker is het gras op deze wijze in korte tijd bij elkaar te halen. Als het vast rijden goed gebeurt kan met een mini male hoeveelheid gronddek worden volstaan, mits voor het afdekken ge bruik wordt gemaakt van een zwaar dere kwaliteit plastic. De grond is in dit geval nl. niet meer nodig voor het vastdrukken van het gras en het uit drijven van lucht, omdat dit door het vastrijden moet gebeurd zijn. Op de dia's, die werden vertoond tijdens de voorlichtingsbijeenkomst te Oosterend en Den Hoorn bleek, dat diverse vee houders op het plastic slechts een heel dun laagje grond of stalmest hadden gebracht. Uiteraard is dit ook in de winter een groot voordeel. Een werkmethode, geen kuilsysteem! Het is beslist niet zo, dat bij de hier genoemde wijze van werken het inkui- MUM SnUBEENKUl Bij de Raiffeisenbank bent u nimmer een nummer. Persoonlijke behandeling ook voor u 1 len altijd slaagt. Wat dit betreft gelden dezelfde voorwaarden als bij een an dere manier van werken. We bedoelen dit. Als het de bedoeling is een voor- droogkuil te maken, dan moet het gras aan de eisen voor een voordroogkuil voldoen. D.w.z. jong, bladrijk gras zon der veel stengels. Een regelmatige in droging van het gras, zodat bij wijze van spreken ieder sprietje en blaadje een gehalte aan droge stof heeft van minstens 40°/o. Het is beslist niet zo, dat een mengsel van gras met gedeel ten van 50% en 30% droge stof aan de eisen voldoet. Gaat men gras kuilen, dat te veel stengels bevat of door weersomstandig heden niet op een drogestofgehalte van 40% is te krijgen, dan is een toevoeg middel nodig. Het meest geschikt is melasse, die men in dit geval het beste over de wiers of over het zwad kan uitrijden. Uiteraard zou men ook gras, dat van tevoren gemaaikneusd is op een rijkuil kunnen brengen. Het vastrijden zou hier waarschijnlijk veel eenvoudiger zijn, dan bij onbewerkt gras, omdat door de kneuzing het gras beter in el kaar wordt gedrukt. We durven hier over echter niet veel te zeggen. Dit lijkt ons vooral een kwestie, die door loonwerker en veehouder samen moet worden bekeken. Het zullen in dit ge val vooral de kosten zijn, die bepalen óf het gras beter met een kraantje op de hoop kan worden gebracht, of dat het gras ook in dit geval met de wagen op de hoop wordt gebracht. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 11 januari worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgend* uren Den Hoorn 13.0013.45 uur; Oosterend en De Waal13.4514.45 uur; De Cocksdorp en Elerland 14.4515.45 uur; De Koog 15.45—16.15 uur. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 10 jan. 8 07 en 20 31; 11 jan. 8.53 en 21.15; 12 jan 9.31 en 21.57; 13 ian. 10 06 en 22.30; 14 jan 10 37 en 23 03. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. SCHIETOEFENINGEN Op dinsdag 10 en woensdag 11 januari zal worden geschoten vanaf steiger 23 te Den Helder, door respectievelijk H.M. Drente (schootsafstand maximaal 15.000 m.) en H.M. Zeeland (schoots afstand maximaal 8.000 m.). Onveilige strook langs peilingslijn 050 rechtwij zend, 1 mijl breed in NW-richting; 4 mijl breed in ZO-richting. Een veilig heidsschip is aanwezig. 51. Terwijl Mokumse Jan en zijn mak kers de buitenlandse spionnen een fris pak slaag gaven, zaten smidje Verholen en dr. Yokito op het terrasje voor Het Witte Paard, een der gezellige herber gen van het goede dorp Rijkhuyzen. Ze wisten natuurlijk niets van wat er zich allemaal had afgespeeld met Wladimir Kotsof en Kid Sucker en bespraken de eerste proef, die ze zouden nemen met sportcomputer. „Het weer is goed op geknapt", vond Yokito. „We zouden dus tóch een proef kunnen nemen met de een of andere buitensport. Weet jij er een?" Juist op dat moment suisden er drie indrukwekkende wielrenners voorbij. „Hé! Dat is Stalen Pier!" riep de smid verrast. „Die maakt zeker een trai- ningsrit met een paar van zijn mak kers!" „Die kennen fietsen, hè?" zei Kobus, de dikke knecht van Het Witte Paard jaloers. „Ik had ook altoos graag wiel" renhardfietsert willen wezen. Maar ach goeie grutjes. wat doe ik met mien driehonderd stevige pondjes op zo'n dunne reesmesjien?" Hoofdschuddend wilde hij weer naar binnen lopen, maar hij kreeg de kans niet, want dr. Yokito riep hem terug. „Jij brengt mij op een idee, Kobus", lachte dr. Yokito „Stroop jij eens even de pijp van je broek op en raat mij eens kijken naar je goedgespierde sport- been. „Ikke een gespierd sportbeen. stamelde Kobus ongelovig. En nog verbaasder was hij, toen de kleine Japnaner hem even in de welge vulde kuiten kneep. „Een formidabele fietskuit. lachte de Japanner slim. „Kobus, jij kent je eigen krachten niet! Jij bent gemakkerijk in staat op een gewone fiets erke wierrenner te sraan. En voor mij mag je het doen ook! Daag jij Sta ren Piet maar uit voor een paar sprint jes om de kerk' Ik geef je er duizend gurden voor!!" „Duuzend gulden....? En ook as ik verlies?" vroeg Kobus opgewonden. „Je verriest niet. glimlachte dr. Yokito.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 5