Cjrocn'wartsjexehin het harL, Kan betaalde kracht Folklore redden? Wrede" akoestiek in Cultureel Centrum MUZIEK- EN ZANGAVOND WERD GESLAAGDE MANIFESTATIE Voortaan jaarlijks gebeuren Gebrek aan medewerking hèt probleem Jaarvergadering iverd slecht bezocht mimi sets Uituodiging RAAD VAN KERKEN OP TEXEL Verheugend veel belangstelling voor oecumenische avond Pastoor Heijligers gaf uiteenzetting 5ÏSDAG 17 JANUARI 1967 80e JAARGANG No. 8134 Jitgave N.V. v/h Langeveld De Rooft tostbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 laktie: Harry de Graaf, Dorpsstraat 19, De g, TeL (02220) 2058, 's avonds (02228) 410 j.xjr*£m De zanq- en muziekavond „voor en door de Texelse verenigingen" zater dagavond in het sport- en cultureel centrum te Den Burg, is een culturele manifestatie van de eerste orde ge worden. Alle Texelse muziek- en zang verenigingen waren bij het evenement betrokken. Jammer was het, dat het in verband met het zeer grote aantal medewerkenden niet mogelijk was de zvond voor ander publiek toegankelijk te maken. Zelfs het zeer ruime cultu rele centrum is dus eigenlijk nog niet groot genoeg! Toch zou het goed zijn deze avond jaarlijks te herhalen. Dat is het belang van de muziek- en zangbe- oefening en in het belang van 't Texel se saamhorigheidsgevoel: het is een van de weinige gelegenheden waarop de verenigingen zich presenteren bui ten de bepaalde dorpsgemeenschap, aar in zij doorgaans van hun kunnen blijk qeven. De avond werd geopend door de heer Jac. Schrama. Hij zei zich bijzonder te verheugen over het feit dat Texel nu over een volwaardige gelegenheid voor dergelijke manifestaties beschikt. Hij verwelkomde in het bijzonder burge meester C. De Koning, voorzitter van de Stichting Cultureel Werk, die heeft geijverd voor het cultureel cen trum. De heer Schrama zei het jammer te vinden, dat de hal geen naam had gekregen; „Koningshal" of „Konings burcht" had zeker op z'n plaats ge weest. Natuurlijk werd ook de mede werkende koren en muziekverenigingen een welkom toegeroepen. „Ieder kan nu vrij en onbekommerd zijn nummertje weggeven, want er zit geen jury te luisteren", aldus de heer Schrama. Akoestiek Velen, die belangstellend hadden uit gezien naar de akoestische kwaliteiten van het sport- en cultureel centrum, hebben zaterdagavond ervaren dat de nagalm van de ruimte zeer kort is. De zaal bleek daarom geschikt te zijn voor de fanfarekorpsen, maar de koren kwamen minder goed tot hun recht. Vooral bij het optreden van de koren met overwegend hoge stemmen werden foutjes, die anders in de nagalm zou den „verdrinken" duidelijk hoorbaar. Een voordeel is dat door deze omstan digheid de allerbeste prestaties makke lijk zijn te onderscheiden van minder goede. De zaal is voor zang- en muziek uitvoeringen redelijk tot goed bruik baar. Een ideale akoestiek mocht niet worden verwacht, omdat de ruimte ook en vooral voor sport wordt gebruikt en daar zou enige nagalm al gauw storend zijn. Eigenlijk zou men voor een derge lijke zaal met uiteenlopende functies de akoestiek moeten kunnen regelen. Technisch is dat uitvoerbaar, maar de kosten zijn zo hoog dat daaraan voor lopig niet zal kunnen worden gedacht. Afwisselend programma „Excelsior" onder leiding van de heer A. Kuik beet de spits af met „Au petit bonheur". Het goed in het gehoor lig gende nummer werd vlot en virtuoos gebracht. Daarop betrad de akkordeon- club van de muziekschool Henny Kok bet podium. De studentenmars en het Orgellied werden goed gebracht, maar het was jammer, dat de (goede!) drum mer teveel overheerste. De gitaren daarentegen waren vrijwel onhoorbaar. Een goede prestatie boekte „Adven- do" uit De Koog onder leiding van de heer Jac. Hooij met „Daar is een lied" en het moeilijke „Bonjour mon coeur", dat ook bij het concours van vorig jaar werd gezongen. Een heel ander genre vertegenwoor digde het R.K. Kerkkoor Den Burg on der leiding van de heer R. Boom. Ge zongen werd het „Gloria" en het .Domine salvam fac reginam nostram" met harmoniumbegeleiding. Een enkel foutje klonk, alweer door de wrede akoestiek! nogal storend maar de al gemene indruk van het kerkkoor was uitstekend, mede door de goede ver houding tussen hoge en lage stemmen. Ook de orkestklas van de muziek school Texel onder leiding van de heer C. Rijf liet zich horen en bevestigde zijn reputatie. We hebben de indruk, dat de accordeons in dit orkest toch iets te sterk overheersen. Is het mogelijk ze een volgende keer wat op de achter grond te houden, waardoor met name de viool van Tony Barhorst minder in de verdrukking komt? Welluidend De heer J. Visser dirigeerde het kerk koor van De Koog. Het „Looft God met vreugd" en „Halleluja, de blijde toon" kwam welluidend over. Ook de „Eilandzangers" onder lei ding van de heer J. Hooij stelden niet teleur en maakten „Nieuw leven" en „Stille nacht", beide van Beethoven, tot een gave prestatie. Welkome afwisseling vormde het goed en krachtig gespeelde „Lord of the Isles" door het Kon. Texels Fanfare korps. Het was duidelijk, dat dirigent C. Rijf uit de matige bezetting haalde wat er in zat. Na de pauze werd het programma voortgezet door het dameskoor Den Burg onder leiding van de heer J. Visser met twee niet bepaald makke lijke nummers. De akkordeonclub van de Muziek school Texel onder leiding van de heer W, M. v.d. Tak bracht de ouverture „Primavera" en „Donauwellen". Fijne, rustige muziek was het, maar in dit programma-onderdeel ging iets te veel tijd zitten. Dirigent J. Hooij had het druk za terdagavond. Hij stond ook voor het ge mengd koor van De Cocksdorp dat „De Molenaar" en „Paaschlied" ten gehore bracht, nummers die bij het publiek goed in de smaak vielen. „Soli Deo Gloria" uit Oosterend on der leiding van de heer C. Bremer deed zich kennen als een koor met grote capaciteiten. Het ritmische „Dank U" had, dachten wij, echter iets sneller ge zongen kunnen worden, waardoor het wat pittiger zou hebben geklonken. Uitstekend Een uitstekende prestatie leverde „ID.E.K." uit Den Hoorn, onder leiding van de heer A. Kuik, met de mars „Men of music". Het werd gaaf, krach tig en welluidend gespeeld. Een groots besluit van de avond werd gevormd door het optreden van alle koren gezamenlijk, meer dan 200 man, met het Zangerslied van Mozart en het Jagerslied van Weber. In zijn slotwoord sprak de heer Schrama terecht van een mooie avond, die zeker voor herhaling vatbaar was De heer Schrama zou voorts graag zien dat de deelnemende verenigingen nu zouden samenwerken bij een zangspel of operette, voor de uitvoering waarvan deze zaal zeer geschikt is. Bestekken tekort. Een betaalde kracht met grote organisatorische capaciteiten zal de Stichting Texels Folklore door de malaise moeten helpen. Mogelijk zal zo'n sterke man, die uitsluitend met deze zaak zal zijn belast en er dus voldoende tijd voor zal hebben», er in slagen de wekelijkse folkloredagen in het seizoen nieuw leven in te blazen. Een makkelijke taak zal hij niet hebben, want hèt grote probleem, waarmee de folklore kampt is de onwil van de betrokkenen om in oud-Texels costuum op straat te verschijnen, nog afgezien van andere vormen van tegen werking die zich vooral in het afgelopen zomerseizoen openbaarden. De orga nisatoren bedankten ervoor om op deze voet verder te gaan. De geringe be langstelling voor het folklorewerk werd donderdagavond weer eens duidelijk gedemonstreerd, want de jaarvergadering, die in „De Oranjeboom" werd ge houden, werd slechts door een dertigtal personen bezocht. Toch besloot men met het folklorewerk verder te gaan, zij het op een geheel andere manier. dies, bijdragen, opbrengsten uit speld- Woensdag 18 januari Den Burg, Hotel De Lindeboom-Texel, bridge drive bridgeclub Groot Slem. Den Burg, Jeugdherberg Panorama, Platte landsvrouwen. Jaarvergadering, aanvang 20 u. Donderdag 19 januari Den Burg, Hotel De Lindeboom-Texel; Mij. tot Nut van het Algemeen, lezing over het NIOZ. Vrftdag 20 januari Eierland, Vliegveldhotel, Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. De Cocksdorp-Eier- land; Jaarvergadering. Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub „De Kieken dief', aanvang 20 uur. Zaterdag 21 januari Den Burg, De Oranjeboom, Oudleerlingcn van de Landbouwschool met het blijspel „Als je maar geld hebt". Niet alleen de „sterke man" zal red ding moeten brengen, ook door een andere organisatievorm nl. het rege len van versiering, demonstraties e.d. per straat zal worden getracht uit de impasse te komen. In zijn openingswoord toonde de voorzitter van de stichting, de heer W. Albers, zich teleurgesteld door de zeer geringe opkomst: er waren op dat ogen blik 20 personen aanwezig. Hij verwel komde het echtpaar Keijser en de heer Koster uit Wieringerwaard alsmede de heer J. Hidding uit Amsterdam. Mevr. Keijser en de heer Koster zijn nauw betrokken bij het folklorewerk in Scha- gen en Hoorn en zouden daar later op de avond iets over vertellen. De heer Hidding kwam namens de Vrienden kring Texel wijzen op het belang van het folklorewerk. De heer Albers bracht dank aan de weinigen, die daadwerke lijk aan het folklorewerk hun bijdrage hebben geleverd. Financiën Tevreden toonde voorzitter zich ook over de financiële steun. Aanvankelijk kwamen de bijdragen zeer traag bin nen, maar tenslotte is het toch gelukt uit te komen. Als de folklore ten gron de zou gaan, zou dat dus niet aan het gebrek aan financiën liggen doch uit sluitend aan de negatieve houding van degenen, waarop men zou moeten kun nen rekenen. Voor de folkloredag op Texel wordt vrij veel propaganda ge maakt. Autobusondernemingen schrij ven reizen uit naar Texel, speciaal op woensdag. Als men dan ontdekt dat slechts een enkeling in costuum loopt, is dat toch wel een aanfluiting, aldus de heer Albers. Mej. K. Beekenkamp las daarop het jaarverslag voor, gevolgd door het fi nancieel overzicht door de heer J. Ze gel. Het folkloreprogramma van het afgelopen seizoen heeft ƒ8105,04 ge kost, welk bedrag geheel door subsi- VOL-AUTOMATISCHE INDESIT WASAUTOMATEN Fantastisch goed, voor slechts/598, FA. GEBR. SCHOORL, tel. 2550. U bent van harte welkom op dc Shell voorlichting9middag inzake onderhoud machi- Deze middag wordt gehouden op 18 januari 1967 om 13.30 uur in hotel „De Lindeboom-Texel". J. C. RAB N.V. AANBESTEDING DIJKWERKEN EIERLAND TOT 27 JANUARI UITGESTELD De aanbesteding van de Eierlandse dijkwerken, die vrijdag te Haarlem zou worden gehouden is niet doorgegaan als gevolg van een onverwacht groot aantal geïnteresseerde aannemers. Zo groot was de toeloop, dat de door de Staatsdrukkerij vervaardigde bestek ken uitverkocht raakten. Zo snel mogelijk zal een nieuwe druk van bestek en tekeningen worden uitgegeven. De aanbesteding is nu ge pland op 27 januari. Het bovenstaande illustreert hoe groot de werkbehoefte in deze sector is. Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f- 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. Over NIOZ en oceanografisch onderzoek PROFESSOR POSTMA HOUDT BOEIENDE LEZING VOOR 'T NUT Professor Postma, een der directeu ren van het thans nog te Den Helder gevestigde Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee zal donderdag avond a.s. in hotel „De Lindeboom- Texel" een lezing verzorgen over het NIOZ en het daaronder ressorterende onderzoek. Professor Postma komt op uitnodiging van het Nutsdepartement Texel, maar ook niet-leden kunnen de avond tegen een entree van 1,25 per persoon meemaken. Vooral in verband met het feit, dat het bijna 30 miljoen kostende laboratorium van het NIOZ in het Horntje op Texel zal worden gebouwd, is deze lezing voor Texelaars bijzonder interessant. Professor Postma vertoont na de pauze films over ocea nografisch en biologisch onderzoek. jes, advertenties, schandblok en weeg schaal kon worden gedekt. De verlich ting van de Waag had 560,30 gekost. Dit bedrag zou veel lager zijn geweest als de jeugd niet zoveel lampjes kapot had gemaakt. De heer Rijk verzocht na te gaan of men zich tegen dergelijke schadeposten niet kan verzekeren. De heer J. Zegel en mevrouw D. van Sambeek-Schrama werden bij acclama tie in het bestuur herkozen. Onmisbaar De besprekingen rond de vraag „Doorgaan of niet met de folklore?" werden geopend door de heer S. Lan- geveld, die beweerde dat 90% van de mensen best wilde meewerken en dat in ieder geval moest worden doorge gaan. „Want we kunnen het niet mis sen. Texel is een land waar veel vreem delingen komen en we moeten hen iets aanbieden. De Texelse gemeenschap moet de folklore in stand houden an ders gaan we langzaam achteruit. We moeten het tenslotte van het vreemde lingenverkeer hebben; dat, geldt niet (zie vervolg pagina 2) De belangstelling voor de bijeen komst, belegd door de Raad van Kerken op Texel, op donderdag 11 januari was verheugend groot. Dc grote zaal van de Jeugdherberg „Panorama" was voor een goed deel gevuld. Het viel op, dat voor al de opkomst van rooms-katholieke zijde zeer goed was. In zijn openingswoord wees ds. P. Oskamp er op, dat op dezelfde avond een vergadering werd gehouden van de stichting, die zich bezig houdt met de Texelse folklore. Hij achtte het niet on mogelijk, dat ook het leven der kerken door velen wordt gezien als een folklo ristisch bedrijf, waarin allerlei oude ge bruiken, in het verleden gegroeide ver houdingen en verschillen in stand wor den gehouden. Hij meende, dat het de taak dei kerken was om duidelijk te maken, dat het meer dan folklore is. Vervolgens werd het woord gegeven aan de oud-katholieke pastoor Heijli gers uit Alkmaar, die in de oecumeni sche beweging in ons land een belang rijke rol speelt. Hij is o.m. medewerker van het maandblad, dat de Oecumeni sche Raad van Kerken in Nederland uitgeeft. Door pastoor Heijligers werd een kort historisch overzicht gegeven van het ontstaan van de verdeeldheid der ker ken. De scheuring van 1054 had het ontstaan van de Oosterse Orthodoxe Kerken naast de Kerk van Rome tot gevolg. In 1517 ontstond de breuk van de Reformatie en na die tijd is de splitsing steeds doorgegaan. Toch is men vanaf het begin steeds bezig ge weest om de breuken te herstellen, maar tegelijk hield men vast aan eigen overtuiging en verschanste men zich in eigen kerk tegenover de anderen. Aandrang De aandrang tot het zoeken naar een heid is vooral gekomen van de zen- dingsvelden, waar missionarissen van de diverse kerken voor de onmogelijke taak stonden duidelijk te maken wat de verschillen tussen Gereformeerde, Lutherse en R.K. Kerken waren. Een eerste stoot tot het werk van de Oecu menische beweging is dan ook geweest een grote zendingsconferentie. Bij deze eerste pogingen werd het spreken over de belijdenis angstvallig ontweken, om dat men van mening was, dat dit toch direct weer tot onenigheid zou leiden. Daarom werd vooral gesproken over de eenheid in het werk. Op de conferentie in Lausanne in 1927 heeft men ook ge loofspunten aan de orde gesteld. Later zijn deze hvee bewegingen samengeko men. Ter illustratie van de grote verande ring in het denken van de R.K. Kerk noemde spreker het feit, dat paus Benedictus XV zich zeer beslist afwij zend tegenover dit streven naar een heid opstelde. Voor hem was er slechts één mogelijkheid tot eenheid, nl. de terugkeer van alle verloren schapen in de éne R.K. Kerk. Alle werk voor de eenheid is tenslot te uitgelopen in de oprichting van de Wereldraad van Kerken. De oprich tingsvergadering werd gehouden in Amsterdam. Pastoor Heijligers meende, dat we er trots op kunnen zijn, dat dit grootse evenement in ons land is ge houden. Daarna zijn er vergaderingen geweest in Evanston in de Verenigde Staten en in New Dehli in India. De Wereldraad Aan de hand van dia's werd een uit voerig overzicht gegeven van het werk van de Wereldraad. Hierbij waren flit sen van de grote vergaderingen, waar bij de veelheid van volken en rassen in hun veelkleurige verschijningen opvie len. Spreker merkte op, dat de confe rentie in Amsterdam samenviel met een groot nationaal gebeuren in ons land en dat het voor de gewone man zeer moeilijk was uit te maken of be paalde groepen deel uitmaakten van de vergadering van de Wereldraad of dat zij behoorden tot een groep, die in het Stadion een historisch spel moesten opvoeren. De dia's concentreerden zich vooral rondom het werk, dat de Wereldraad verricht ten behoeve van in nood ver kerende landen en bevolkingsgroepen. Het werk voor de vluchtelingen uit di verse landen is hierbij steeds een zeer grote taak geweest. In Nederland is deze taak bekend door het werk van „De wilde ganzen". Vragen en opmerkingen Pastoor C. Persoon wees er op, dat in verband met het Pastoraal Concilie in Nederland op het eiland diverse ge spreksgroepen zijn ontstaan, die ook openstaan voor protestanten. Hij wekte belangstellenden op hieraan deel te ne men. Ook door anderen werd onder streept, dat het van groot belang is bij elkaar „op visite te gaan". Een eerste voorwaarde voor wederzijdse waarde ring is, dat men elkaar leert kennen. Hierdoor kunnen zeer veel vooroorde len worden weggenomen. Pastoor Heijligers noemde als een grote stap voorwaarts het werk van Paus Johannes XXIII, de geestelijke vader van het Vaticaans Concilie, dat een geweldige stap in het wederzijds begrijpen heeft betekend. Mede daar door is de R.K. Kerk er toe gekomen ook de andere kerken als Kerk te ac cepteren Over de vraag of de intercommunie als een begin of een eind moet worden beschouwd is er geen eenstemmigheid. Sommigen willen het als een middel zien om tot eenheid te komen, anderen willen het als een eindpunt zien. Pas toor Heijligers deed hierover geen bepaalde uitspraak. Plaatselijk „Wat kan er plaatselijk worden ge daan om tot meer eenheid te komen" was eèn andere vraag. Spreker meen de ook hier de nadruk tee moeten leg gen op het practische werk. Genoemd werden samenvoeging van het werk van de verschillende Kruisverenigingen, het gezamenlijk werken voor groepen vluchtelingen, de zorg voor gezinnen, waar de moeder ziek is en het gezamen lijk doen van bepaalde taken in de bur gerlijke gemeente. Ook het samen be spreken van de Bijbel achtte spreker van belang. „Is het behoren tot een bepaalde kerk niet hoofdzakelijk een kwestie van ge boorte" zo werd gesteld. Pastoor Heij ligers zag dit inderdaad als de belang rijkste oorzaak. Spreker wees er ver der op, dat het één worden niet behoeft te betekenen, dat één of meer partners „water in de wijn doen". Er is ook ver andering van inzicht mogelijk. Daarbij noemde spreker een voorbeeld van een. wording van een aantal kerken in India Daarbij waren kerken, die het bis schopsambt kenden en anderen, die een andere kerkinrichting hadden. Bij de eenwording heeft ook de laatste groep het inzicht gekregen, dat het bisschops ambt bijbels gefundeerd is. „Is het juist om met een aantal ker ken samen iets te doen, als er nog één of meer kerken hiervoor niet voelen? Op deze vraag meende spreker bevesti gend te moeten antwoorden. Wel moet ergenis worden voorkomen. Zou men (zie vervolg pagina 2) KOELEN OF VRIEZEN IVij hebben juist ivat u zoekt fa Gebr. Schoorl, tel. 2550

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1