Cjroen Tjvartsjexeh in het harL, Gemeentebestuur nu op zoek naar betere (en duurdere!) ambulance Moet Peugeot, importeur of Teso bijdragen iu kosten? MEVROUW J. BRUIN-KONING: „STORM IN EEN GLAS WATER!" Nieuwe buurtvereniging legt speeltuin aan Erge ms over opmer kingen van Joh. C. Roeper SPORTPROGRAMMA KOELEN OF VRIEZEN IJDAG 20 JANUARI 1967 80e JAARGANG No. 8135 fEXELSEWCOURANT itgave N.V. v/h Langcveld De Rootf oslbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 aktie: Harry de Graaf, Dorpsstraat 19, De g, Tel. (02220) 2058, 's avonds (02228) 410 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f- 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. In de dinsdagmiddag gehouden 'aadsvergadering is de gemeentelijke 'ekenauto slechts korte tijd ter sprake iekomen. De voorzitter, burgemeester 1e Koning, zei dat het gemeentebe stuur het door de commissie van on- ierzoek uitgebrachte rapport crccep- eerde en dat daarin gedane sugges- ies ter harte zouden worden genomen, ioewel de financiële consekwenties fjdaarvan niet gering zijn. Gemeente werken krijgt opdracht na te gaan hoe de als ambulance onbruikbare auto op zo gunstig mogelijke wijze van de and kan worden gedaan of door de jemeente zelf kan worden gebruikt. )e apparatuur van de wagen zal in le nieuwe door de gemeente aan te .chaffen ambulance worden aan ge nacht. De raadsleden kunnen te zijner ijd een begrotingsvoorstel tegemoet ■ien. De heer A. Dros vond dat op TESO, ie vorige eigenaar, waarvan de ge- neente de wagen volkomen te goeder rouw overnam, de morele plicht rust log iets van zich te laten horen. De voorzitter betwijfelde dat, omdat hij rond dat ook TESO te goeder trouw vas, toen zij de wagen verkocht. De leer Westdorp stelde, dat dit ook de nening van de commissie is. De heer Westdorp bracht tevens dank aan de Bieer G. Pansier, die als secretaris van le commissie was opgetreden en de liverse conclusies en adviezen correct rnder woorden had gebracht. De heer Dros verduidelijkte, dat hij rESO nergens van had willen betich- en, maar als zij het ziekenvervoer niet tan de gemeente had overgedaan, zou :ij nu in de moeilijkheden zitten. Verhaal De heer F. Standaart vond dat ook le importeur van de ziekenwagen in iet bezit van het rapport moet komen, vant die heeft een voor het doel onge schikte wagen geleverd. De voorzitter stelde, dat in ieder geval niet met PESO kan worden onderhandeld. Ko- )er en verkoper waren te goeder trouw ;n het risico is aan de zijde der ge- neente komen te liggen. Wel zou men 3eugeot in Parijs eens kunnen bena- leren. Volgens de heer Westdorp zou lat via TESO moeten gebeuren. De heer Gernaat (AR) vond, dat men tan de ziekenauto eisen had gesteld, vaaraan deze niet kon voldoen. Een iekenauto moet minstens 2000 cc. zijn ;n mag geen frontbesturing hebben. Volgens de heer Gernaat zou dan ook iet slingeren veel minder zijn. De wa- en kan niet anders rijden dan hij nu loet en niemand mag men daarover en verwijt maken. Een dergelijk ant woord zal men ook van de importeur f Peugeot krijgen als men de zaak laar aanhangig maakt, zo meende de teer Gernaat. De heer Standaart wees 'P een fout in deze redenering. De wa len is geleverd als bestelwagen, die ge- chikt was te maken als ambulance. Mevrouw J. Koning-Bruin zei met enoegen te hebben geconstateerd, dat Ie commissie van onderzoek het beleid ran B. en W. en gemeenteambtenaren n deze kwestie had goedgekeurd. In rergelijking met de vele wilde verha- en. die de ronde deden, blijkt er nu prake te zijn van een storm in een glas water. Ook de voorzitter zei met deze onclusie van de commissie verblijd te ijn en hoopte, dat de gemeenschap uit leze gebeurtenis lering zou trekken. Met de overige agendapunten gingen - raadsleden zonder veel discussie kkoord. Bouwgrond Naar aanleiding van de reeks ver- open van bouwgrond informeerde de ieer J. J. Westdorp of B. en W. de 'and houden aan de bepaling in het •oopcontract, dat op het verkochte tuk grond binnen een jaar met de wo- ^ngbouw moet zijn begonnen. Als de •etrokken koper nog geen rijksgoed- euring heeft, kan van overmacht rorden gesproken, maar als dat wel het eval is, blijft de grond soms toch jaren ^gebruikt liggen. De burgemeester zei het met deze "ntische opmerking eens te zijn, maar wees erop, dat het op Texel om slechts nkele gevallen gaat. Het gemeente- estuur is wel bereid de bepalingen zo streng mogelijk toe te passen. In dit verband merkte de heer P. Smit op dat hij zich ergerde aan een stuk grond aan de Elemert, dat jaren geleden door de N.V. Vlessing is gekocht, maar nog steeds niet is bebouwd. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Standaart of al een reactie was ontvangen op het verzoek om over de eventuele mogelijkheden tot aanslui ting op het net van het PEN te worden ingelicht. De voorzitter antwoordde ontkennend. Wethouder Daalder: 't Zit in de pen. Spoed De heer S. Keijser verzocht spoed te betrachten bij het afbreken van de oude houten elektriciteitscentrale in de We- zentuin. Het is niet denkbeeldig, dat het gebouwtje door de jeugd in brand wordt gestoken. De voorzitter zei, dat gemeentewerken reeds opdracht tot slopen heeft gekregen. Mej. A. G. Luijsterburg wees op een bericht in de krant, dat voortaan slechts één arts zondagsdienst heeft. Dit heeft nogal veel verontrusting veroorzaakt onder de Texelaars. Mej. Luijsterburg zei dat naast de arts die weekenddienst heeft een andere dokter reserve staat en dus ook paraat is. De heer Gernaat had geconsta teerd, dat de belangstelling voor een eigen woning aan het tanen is, vooral als gevolg van de hoge kos ten en de hoge rentevoet. Hij meen. de, dat het tijd was de bakens te verzetten en goedkopere bouw systemen op Texel te stimuleren. De heer Gernaat had tekeningen en bestekken meegenomen van sys teemhuizen, die o.a. in Friesland worden gebouwd en aanzienlijk goedkoper zijn. De burgemeester zei, dat de gemeente geen beste er varingen heeft met goedkopere bouwsystemen, maar wilde graag de mogelijkheden bekijken. De heer Gernaat vroeg ook waarom een zijde van een deel van de Beatrix- laan onbebouwd blijft. Het AR-raadslid had Texelaars gesproken, die zich daar over hadden verbaasd. Burgemeester De Koning adviseerde; zegt u maar te gen de mensen, dat ze op Gemeente werken het uitbreidingsplan kunnen inzien. De voorzitter deelde tenslotte mee, dat hij deze keer geen nieuwjaarstoe spraak zou houden, wegens tijdnood. „Als ik het wel had gedaan zou ik daarin o.m. hebben gewezen op het feit, dat Texel voor belangrijke en grote beslissingen staat en de hoop uitspre ken, dat het publick voor deze grote dingen oog zou hebben en zich niet zou verliezen in kleinigheden. Aan het begin van de raadsvergade ring werd afscheid genomen van de heer G. Westerlaken, die in verband met zijn firmantschap bij een onder neming, die regelmatig voor de ge meente Texel werkt, de raad verliet. „Wij hebben aan U een prettig en ac tief raadslid gehad. Het spijt ons zeer dat U weggaat", aldus burgemeester De Koning. De heer Westerlaken zei zijn raadsfunctie met plezier te hebben uit geoefend en dankte voor de goede sa menwerking. Van de provincie was bericht ont vangen, dat het presentiegeld voor raadsleden was verhoogd tot ƒ25, voor het bijwonen van een raadsverga dering en tot ƒ20,voor het bijwonen van een commissievergadering Geen school-tv Van de inspecteur van het Lager Onderwijs was een brief binnengeko men, waarin wordt gesteld, dat her haling van een proef met schooltele visie, gezien de ongunstige ervaringen, weinig zin heeft. De inspecteur advi seerde daarmee te wachten totdat de programma's meer op het onderwijs zijn afgestemd. Naar aanleiding van de brief van de PvdA-fractie over de bestemming van CENTRALE OF MEERKAMER- VERWARMING? fa Gebr. Schoort Telefoon 2550 Kan ook gefinancierd worden het Hoogezandskil in Eierland, nadat daar de voor de verhoging van de zee dijken benodigde klei is weggegraven, beloofde de voorzitter naar de voorge stelde mogelijkheden een onderzoek te zullen instellen. In de vorige raadsvergadering had mevrouw J. Kon'ing-Bruin gevraagd waarom de Texelse EHBO-afdeling geen subsidie krijgt, zoals veel andere verenigingen. De voorzitter vertelde, dat aan de afdeling een bedrag van ƒ250,was uitgekeerd om tegemoet te komen in de kosten van de te De Cocksdorp te houden BHBO-cursus. Mevrouw Koning merkte op, dat dit een éénmalige bijdrage is. Het cursus geld is niet toereikend om de hoge kos ten te bestrijden. Mevrouw Koning vertelde, dat de afdeling contact had gezocht met de BB, die over veel EHBO-materiaal beschikt. De BB ver langde evenwel, dat de EHBO-afdeling tot de BB zou toetreden, hetgeen voor een deel van de leden van de EHBO- afdeling onmogelijk is in verband met hun functie in het dagelijks leven. De burgemeester beloofde te zullen nagaan of aan de EHBO een vaste jaarlijkse subsidie kan worden verstrekt. Boogerd In de vorige vergadering had de heer Standaart gewezen op de merkwaar dige situatie, die aan de Boogerd dreigt te ontstaan. Een deel van de aan deze straat gebouwde woningen wordt on bereikbaar voor grote auto's als de daar nog beschikbare bouwgrond wordt be bouwd. De burgemeester erkende dit bezwaar, maar had van gemeentewer ken vernomen, 'dat enigszins aan de moeilijkheden tegemoet kan worden gekomen als de hoeken van het nog uit te geven bouwterrein meer worden af gerond. Een afdoende oplossing was evenwel niet meer mogelijk. De heer Standaart vertelde, dat de bewoners ter plaatse wel bereid zijn een stuk van hun grond af te staan, waardoor wat meer ruimte ontstaat. Wethouder Daal der vond, dat men niet van verkoop van het nog bestaande onbebouwde terrein kan afzien, omdat dit een scha depost van ƒ12 000,— zou betekenen. De voorzitter deelde verder mee, dat de parkeerbepalingen voor de Kotter- straat te Oosterend zullen worden ge wijzigd. Het gevaar voor de leerlingen van de o.l. school van Zuid-Eierland zal kunnen worden verminderd door de achteruitgang van de school te benut ten. Hier zal een tegelpad worden aan gelegd. De door geparkeerde VTB-auto's veroorzaakte gevaarlijke toestand op Schilderend en Emmalaan te Den Burg is nog onderwerp van bespreking. Nieuw raadslid Daarop werd de vergadering voor en kele minuten geschorst om de commis sie van onderzoek de gelegenheid te geven zich over de geloofsbrieven van het nieuwe CHU-raadslid, de heer C. Koorn. te beraden. Bij monde van de heer S. Keijser werd meegedeeld dat geen bezwaren aanwezig waren om de heer Koorn tot de raad toe te laten. Als bestuursleden van de Rekreatie- stichting Texel werden de heren M. Bakker, P. Oskamp en N. van Schoon hoven herkozen. Mevrouw W. Kikkert-Duinker en mevrouw G. Laan-Kistemaker werden herbenoemd als leden van het centraal bestuur van de stichting Cultureel Werk Texel. Cultureel Werk Als leden van het dagelijks bestuur van dezelfde stichting werden de heren C. J. Witte, ds. W. A. Soesan en J. D. Koning herkozen. Naar aanleiding van deze agendapunten merkte de heer J. J. Westdorp op, dat de stichting zodanig is opgezet, dat alle geestelijke stromin gen op Texel er in vertegenwoordigd zijn. Alleen de Gereformeerden zitten niet in het bestuur, maar dat is door henzelf gewild. Uit het centraal bestuur wordt door de raad het dagelijks be stuur gekozen, op voordracht van B. en W., die zich weer laten leiden door aan bevelingen van het centraal bestuur. De heer Westdonp had met ergernis kennis genomen van het streven van de heer Joh. C. Roeper om bij de bestuurs verkiezing de politiek te betrekken. Deze had in de laatste vergadering van cultureel werk met zoveel woorden gezegd, dat de bestuursleden of te kie zen bestuursleden openlijk zouden moe ten zeggen met welke politieke partij zij sympathiseren. Kwalijk Hij vond de opmerkingen van de heer Roeper in zijn functie als lid van het centraal bestuur van Cultureel Bal in „De Lindeboom-Texel" GYMVERENIGING „TEXEL" GEEFT UITVOERING IN SPORTHAL De jaarlijkse uitvoering van de gym nastiekvereniging Texel zal zaterdag 28 januari worden gegeven in de sport hal te Den Burg. 's Middags om half drie begint de uitvoering van de jeugd leden tot 12 jaar en 's avonds om acht uur zullen de oudere gymnasten tonen wat zij kunnen. Het bal na afloop zal niet in de sporthal worden gehouden,' maar in de zaal „De Lindeboom-Texel". Dit in verband met het feit dat de grote sporthal voor een sfeervol bal minder geschikt is. Het bestuur van GVT hoopt dat dit experiment zal slagen. Voorts worden de bezoekers van de uitvoerin gen verzocht de nieuwe zaal niet met naaldhakken te betreden. BINNENKORT VOETBAL JEUGDLEIDERSCURSUS OP TEXEL Er bestaat in de voetbalsport ge brek aan mensen, die in staat en bereid zijn als begeleider op te treden van jeugdige voetballers. Door de heer Westenberg uit Schagen, bestuurslid van de KNVB afd. Noordholland, zal daarom op Texel een cursus worden gegeven, die bedoeld is om adspirant- jeugdleiders enige onmisbare kermis bij te brengen. Zij hebben te maken met jongens in een doorgaans moeilijke leeftijd en het is dus zaak dat zij weten hoe de knapen dienen te worden aan gepakt. Dat gebeurt door het onderdeel Psychologie. Ook wordt aandacht be steed aan spelregels, EHBO en alle mo gelijke andere zaken, die met de sport verband houden. De secretarissen van de Texelse sportverenigingen zajn van deze op handen zijnde cursus op de hoogte gesteld. Geïnteresseerden kun nen zich bij hen opgeven. MEER DEELNEMERS AAN CONDITIETRAINING ZIJN WELKOM Zaterdag is de heer J. M. de Vries weer begonnen met het leiden van con ditietraining in De Dennen. Er waren vüjftien deelnemers, die hard hebben gewerkt om de spieren wat soepeler te maken. Zoals wij reeds eerder meldden, heeft de heer De Vries zijn training uitgebreid tot mensen van alle leeftij den. Vooral degenen, die door een zit tend levend wat e>xtra beweging nodig hebben, zijn bij hem aan het goede adres. Texelaars, die er wat voor voe len in teamverband wekelijks hun con ditie op peil te brengen, zijn zaterdag middag om twee uur welkom bij „Dennenoord". NU 61 DEELNEMERS VOOR VERKEERSCURSUS TE DE KOOG DE KOOG De Veilig Verkeers- cursus te De Koog gaat door. Aanvan kelijk stroomden de belangstellenden zeer traag toe, zodat wij dinsdag moes ten melden, dat de cursus wellicht niet zou doorgaan. Daarna heeft zich echter een groot aantal deelnemers opgegeven; tot dusverre werden 61 personen inge schreven. Deze zijn niet alleen afkom stig uit De Koog, maar ook uit Den Burg, Oosterend en Eierland. Heden avond wordt in hotel „De Toekomst", aanvang acht uur, de eerste cursus bijeenkomst gehouden. De deelnemers worden verzocht bij die gelegenheid het cursusgeld, ƒ8,— totaal, te voldoen. DR. DE GALAN SPREEKT VOOR P.V.D.A. TEXEL Op uitnodiging van de afdeling Texel van de Partij van de Arbeid komt don derdagavond 9 februari dr. C. de Ga- lan, directeur van de Wiardi Beek man-stichting, naar Texel. Dr. De Galan zal in een nog nader te bepalen zaal te Den Burg de socialistische visie op tal van actuele landelijke problemen toelichten. De bijeenkomst is vrij toe gankelijk voor ieder. VOETBAL Zondag 22 januari 1967: 4de klas A KNVB: Hollandia T.-Texel, 2.30 uur Afdeling Noordholland: Oosterend-Callantsoog, 2.30 uur Bergen-Cocksdorp, 2.30 uur Vesdo-Tex. Boys, 2.30 uur Geelzwart 3-De Koog, 2.30 uur ZAP 4-ZDH, 2.30 uur Texel 2-Watervogels 4, 2.30 uur VOLLEYBAL Zaterdag, 21 januari: Tevoko 3-HCSC 2, dames, 14.15 uur Tevoko 4-Zeemacht dames, 15.00 u. Tevoko-Lyceum 2 jongens, 16.00 u. Tevoko 2-WSOV heren, 16.30 uur Maandag 23 januari Vakschool-Tevoko 4 dames, 19.30 u. HAV 1-Tevoko 2 dames, 19.00 uur HCSC-Tevoko 1 heren, 19.00 uur HZVC-Tevoko 2 heren, 19.00 uur NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de periode van 21 tot en met 27 januari, tel. 2182, b.g.g. tel. 2069. Dat buurtverenigingen nog niet uit de tijd zijn, blijkt uit het feit, dat in een nieuw gedeelte van Den Burg, de Burdetstraat en de Bernhardlaan, on langs een buurtvereniging is opgericht. Het initiatief is uitgegaan van de heer F. Blanken, die van mening was dat de bewoners iets moesten doen om de nieuwe buurt leefbaar te maken, vooral voor de kinderen. Twaalf van de zes tien gezinnen, die zich in deze omge- V/erk zeer kwalijk. „Hij heeft gepro beerd de politiek te betrekken bij een zaak, die niets met politiek heeft te maken. Bovendien heeft hij het bij het verkeerde eind, want hij heeft gesteld, dat het dagelijks bestuur van de stich ting te rood was. De heer De Koning is lid van de PvdA en ook de heer J. D. Koning. Of de heer Witte lid is van een politieke partij weet ik niet en het inte resseert mij ook niet. Of ds. Soesan lid is van een politieke partij weet ik even min; hij is in ieder geval geen lid van de PvdA en dat geldt ook voor de ove rige bestuursleden. Als de heer Roeper politiek wil bedrijven, is dat zijn goed recht, maar dat moet hij niet doen in de vergadering van een dergelijke stich ting, waar volgens mij geen partij politiek ter sprake kan komen". De voorzitter merkte op, dat in de genoemde vergadering van Cultureel Werk niemand zich achter de ideeën van de heer Roeper had gesteld. De voordracht Witte^Soesan-Konmg werd dan ook alleen door hem niet gesteund. Als bestuursleden van de stichting Texels Museum werden de heren S. Bakker, J. Veldstra, P. B. Riteco en M. Mantje herkozen. Wij hebben juist ivat u zoekt fa Gebr. Schoorl, tel. 2550 ving hebben gevestigd, zijn als lid in geschreven; gezinnen zonder kinderen kunnen donateur worden. Direkt na de oprichting op 1 oktober j.l. is de ver eniging begonnen met een project, waarmee zowel de kinderen als de ouders zeer gebaat zullen zijn: een speeltuin. De vereniging heeft de beschikking kunnen krijgen over een 800 m2 groot terrein, gelegen achter de CVO-school, waarop in de komende maanden een aantal speelwerk tuigen zal worden ge plaatst. De kosten, die hiermee zijn ge moeid, zijn niet bijzonder hoog, aange zien door een aantal buurtbewoners veel zelf wordt vervaardigd. Bovendien is de LTS ingeschakeld, die een aantal speeltuinattribulen door de leerlingen als werkstuk laat vervaardigen. In eer ste opzet zul'len op het terrein een schommelstelling, zandbak en klim- klauterstelling worden geplaatst. De di verse instrumenten zouden, als zij nor maal via de handel zouden worden be trokken minstens ƒ4000,kosten. Nu is er niet meer dan ca. ƒ1200,mee gemoeid. Het is de bedoeling in april te starten. Het aantal speelwerktuigen zal in de maanden daarna worden uit gebreid met een glijbaan, kleine draai molen, klimboom enz., tot er ongeveer tien zullen staan. Tot de speelwerktui gen kan ook een aantal betonnen door- kruippijpen worden gerekend, die be schikbaar zijn gesteld door rijkswater staat. Het terrein zal van een hoge af rastering worden voorzien. Niet aan alle zijden is dat nodig, omdat de speeltuin aan de achtertuintjes vam de huizen grenst. De tuin is in de eerste plaats bestemd voor kinderen tot een jaar of acht. De aangesloten gezinnen betalen wekelijks 50 cent, maar hier mee is het niet mogelijk de totale kos ten, die vooral in het aanvangsstadium zeer hoog zijn, te dekken. De gemeente Texel is gevraagd het bedrag dat met de aanloop is gemoeid, als aanvangs- subsidie op tafel te leggen. Verder wordt gehoopt op een vaste jaarlijkse exploitatiesubsidie. De mogelijkheden zullen voorts worden vergroot door uitbreiding van het aantal leden. Be woners van de omgeving, die zich wil len aansluiten, kunnen contact opne men met de secretaris, de heer J. H. de Boer, Burdetstraat 16.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1