Top voordelen oaardevlees L 66 woorden, de halve omgangstaal BALATUM Topslagerij D. C. Visser BERGMEUBELS gier- en meng mestrijden MOERBEEKS Interieurverzorging „ALS JE MAAR GELD HEBT" Moerbeeks interieurverzorging K IN HUIS EN TUIN DE CYCLAMEN IS EEN GEVOELIGE PLANT DE CYCLAMEN is „in". Overal zien we in de bloemenwinkels deze fraaie en dankbare kamerplant staan. In de praktijk blijkt echter, dat velen nog roblemen hebben met deze plant. 1aarom lijkt hei ons goed nu eens de schijnwerper op de Cyclamen te rich ten, opdat men hiermee zijn voordeel kan doen. De Cyclamen behoort tot de familie der primula's en evenals al haar familieleden is ze dan ook niet zo erg veel warmte en zeker met op dro ge warmte gesteld. Het gevolg hiervan is, dat de plant het bij goede temperaturen in een flink verwarmde kamer minder goed doet, want ze houdt van temperaturen, die liggen tussen de 10 en 14 graden Cel sius. Het is dus al snel te warm In een kamer met centrale verwarming komt daar dan nog bij, dat we een droge warmte hebben en dan gaat het meestal snel fout. Onze Cyclamen moet dus staan op een plaats waar het niet al te warm is en in een centraal verwarmde kamer doen we er goed aan een bakje water ter verdamping aan de radiator te han gen, zodat de lucht in de kamer voch tig blijft. Voorzichtig Anderzijds moeten we met het geven van water bij de Cyclamen toch ook erg voorzichtig zijn, aangezien zowel de knol als de stelen erg gevoelig zijn voor rotting en voor.koud water. Daarom geven we onze Cyclamen al tijd lauw water en als het buiten kou der wordt, voeren we de temperatuur van het te geven water iets op Boven dien geven we het water op het scho teltje onder de plant, zodat zij het zelf kan opzuigen. Om koude voeten tegen te gaan, schenken we het water, dat na een uurtje op het schoteltje overblijft af. Want bij teveel water gaat rotting optreden, terwijl het water tevens af koelt en te koud gaat worden voor de plant. Mest Onze bloeiende plant geven we een maal in de week wat kamerpianten- mest om haar op krachten te houden. Uitgebloeide bloemen, evenals geel ge worden bladeren, worden met de steel en al voorzichtig uit de knol gedraaid. We knippen dus niet en 9nijden niet, maar draaien het geheel bij de knol er uit. Hierdoor voorkomen we, dat de plant haar krachten gaat verspillen aan die delen, die voor ons toch niet meer van belang zijn. Is de plant door omstandigheden He laas te droog geworden en gaat ze hele maal slap hangen, dan helpen we haar weer op de been, door plant met pot in een emmer lauw water te dompelen. Niet te diep dompelen, even onder de potrand is voldoende. We wachten dan tot er geen belletjes meer omhoog stij gen en halen dan de plant er weer uit. Even goed laten uitlekken en ze kan weer op haar plaats staan. Bewaren Wanneer onze Cyclamen is uitge bloeid plaatsen we haar op een koele, maar vorstvrije plaats. Vanaf die tijd geven we maar heel weinig water en geen mest. Tegen de tijd dat er zich nieuw blad gaat vormen, kunnen we weer met het geven van de normale hoeveelheid water beginnen. Wie zomers de plant binnen houdt, zorgt er voor, dat ze tegen de felle zon wordt beschermd, want zoals gezegd, hoge temperaturen liggen de Cyclamen niet. Wie de plant zomers in de tuin zet, plaatst haar op een lichte maar niet zonnige plaats. In het nieuwe seizoen kunnen we de plant van nieuwe potgrond voorzien en hiertoe nemen een een goed voed zame grond. Wie niet graag zelf met een samenstelling knoeit, kan bij een bloemisterij hiervoor geschikte aarde verkrijgen. PLATTELANDSVROUWEN ZAGEN SCHOKKENDE FILM Als besluit van de woensdagavond in de jeugdherberg „Panorama" gehouden jaarvergadering van de Plattelands vrouwen afd. Texel hield de heer J. Boon uit De Cocksdorp een korte in leiding over de wreedheden, die wor den begaan bij het vangen en doden van zeehonden. Gelukkig hebben de feiten, waarvan hij gewag maakte, geen betrekking op de Texelse zeehonden, want deze worden de laatste jaren be schermd. De heer Boon wees op de praktijken, die o.m. in Canada plaats vinden, waar bontjagers uitzien naar een bepaald soort zeehond met een kost kostbare huid. De jagers zien er niet tegenop om de dieren levend te villen. Van overheidswege is hieraan weinig te doen, temeer daar de jagers werken op de ijsvelden, die vaak buiten het territoriale gebied zijn gelegen. De „Canadian Fedearation of Human So cieties" streeft echter naar wetswijzi ging, waardoor aan de slachting een eind kan worden gemaakt. Zij wordt hierin gesteund door organisaties el ders in de wereld, waaronder het Ne derlandse Actiecomité Humanisering Zeehondenvangsten. De acties vinden veel weerklank Onlangs kwam het 22- jarige fotomodel Celia Hammond in het nieuws toen zij weigerde voortaan in echt bont te poseren. Dit als gevolg van een film, die zij kort tevoren had ge zien en waarin werd getoond hoe lief tallige jonge zeehondjes in Canada op beestachtige wijze worden afgeslacht. De ontsteltenis van het beroemde mo del konden de Plattelandsvrouwen zich goed indenken, want ook de heer Boon vertoonde een film, die van deze wrede robbenjacht was gemaakt. De opnamen waren clandestien vervaardigd en daarom niet bepaald best, maar ze wa ren er niet minder schokkend om. 'Graag zouden de dames van hun af schuw van deze praktijken blijk geven door geen zeehondenbont meer te ko pen, maar daarmee zouden ook de bontjagers worden getroffen, die hun dieren op humane wijze afmaken. '(Voor zover men het doden van betrekkelijk zeldzame dieren alleen terwille van de mode humaan kan noemen Red.). De jaarvergadering werd goed be zocht, mede als gevolg van het feit, dat op de agenda een rijsttafel vermeld stond. De 110 dames hebben zich deze door mevrouw M. v.d. Vis-v.d. Slikke bereide gerechten goed laten smaken. Mevrouw Bousma-v. Zalinge werd in het bestuur voor drie jaar herkozen. HEDENAVOND GEMEENTEAVOND TE DE KOOG DE KOOG Vanavond wordt m het Jeugdhuis te De Koog de gemeente avond gehouden van de Herv. gemeen te. Op deze avond, waaraan wordt meegewerkt door het Koger kerkkoor, zal drs. J. Sikkens uit Den Burg vertel len over het werk onder dove en ge brekkige kinderen in het Midden- Oosten. De avond begint om 8 uur. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 25 januari worden dc moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren Den Hoorn: 13.0013.45 uur; Oostcrend en Dc Waal13.4514.45 uur; De Cocksdorp en Eicrland: 14.4515.45 uur; Dc Koog 15.45—16.15 uur. OPENINGSTIJDEN OPENBARE BIBLIOTHEEK Maandag: 10.00 tot 12.00 uur; Woensdag: 14.30 tot 15.30 uur en 19 30 tot 21.30 uur; Donderdag: 12.00 tot 13.30 uur (vervalt tijdens schoolvakanties) en 16.30 tot 17.30 uur; Vrijdag: 14.30 tot 15.30 uur en 19.30 tot 21.30 uur. TOEN men enige jaren geleden begon met pogingen om via computers te ver talen, hebben velen hierom gelachen, want de resultaten hiervan waren niet bepaald bemoedigend. Men kwam soms tot de vreemdste uitkomsten. Inmiddels is er echter technisch wel het een en ander verbeterd en de toekomstige mo gelijkheden zijn hoopgevend. Het ziet er trouwens naar uit, dat men in de toekomst op de een of andere wijze tot mechanisch vertalen zal moe ten komen. Een voorbeeld kan dit dui delijk aantonen. Grote industriële ondernemingen, die zich ook bezig houden met research- werk, hebben het grootste belang bij een zo breed mogelijke informatie op technisch en wetenschappelijk gebied, waarvan uiteraard een groot deel in een vreemde taal is gepubliceerd. Nu is het in Nederland toevallig zo, dat stafme dewerkers van grote bedrijven vrijwel alleen de moderne talen beheersen. Maar het blijft toch altijd nog de vraag of zij deze talen zo in perfectie beheer sen, dat zij ook ingewikkelde techni sche en wetenschappelijke zinnen in de vreemde taal juist kunnen vertalen. Moeilijk In het buitenland is de situatie nog moeilijker, aangezien daar het grootste deel van de medewerkers van derge lijke bedrijven de vreemde talen nog slechter beheersen. Het vertalen van deze buitenlandse informaties is en blijft dus een besliste noodzaak. De stroom buitenlandse informatie groeit echter gestadig en in die grote bedrij ven zou men grote groepen vertalers en vertaalsters in vaste dienst nodig heb ben. Het blijkt echter, dat men er niet meer is met tolken in de drie moderne talen, zoals het Frans, Duits en Engels. Ook talen als Spaans en Russisch gaan een steeds belangrijker rol spelen en informatie in die talen zal ook moeten worden vertaald. Daarvoor zijn mensen nodig die deze talen prima beheersen. In de toekomst staat het echter wel vast, dat er nog andere talen zullen volgen, die ook van belang worden, zo als bijvoorbeeld het Japans en Chinees. Eigenlijk is het Japans nu reeds van bijzonder groor belang, gezien het ni veau waarop techniek en wetenschap in dit land staan Machines Het is dus duidelijk, dat men op den duur wel tot het gebruik van vertaal machines zal moeten overgaan, zeker wanneer men weet dat de omvang van wetenschappelijke vakliteratuur zich in de laatste zestien jaar heeft verdubbeld. Voorlopig is men echter nog niet zo ver, aangezien er aan de ontwikkeling van de apparatuur nog hard moet wor den gewerkt. Inmiddels zijn er echter wel enkele zeer interessante zaken ont dekt, die aantonen, dat het leren van een omgangstaal echt niet zo'n groot probleem behoeft te zijn. Bij de werk zaamheden in verband met de ontwik keling van vertaalmachines heeft men ook veel statistisch werk verricht en hierbij bleek, dat bijvoorbeeld de woordjes „de" en „en" bijzonder dik wijls worden gebruikt en ongeveer 9°/o van de gebruikte woorden uitmaken. De vijftien meest voorkomende woor den in de taal maken ongeveer 25% van de gebruikte woorden uit en bij de zesenzestig meest gebruikte woorden, bereikt men al 50% van de gebruikte woorden. Bij de 320 meest voorkomen de woorden bereikt men reeds een per centage van ruim 70%, waarbij steeds gedoeld wohit op de normale omgangs taal. Hieruit vloeit voort, dat ongeacht het feit, dat deze percentages per taal nog wel iets verschillen, men door het leren van enige honderden van de meest gebruikte woorden van een taal, deze ongetwijfeld al heel goed zal kunnen verstaan. De grammatica en het vertalen in de vreemde taal blijven uiteraard de grote problemen, maar om de taal te verstaan heeft men slechts een handjevol woorden nodig. LOGEERBELASTING IN SCHOORL Naar aanleiding van in de gemeen teraad gestelde vragen betreffende de mogelijkheden tot het invoeren van toeristenbelasting op Texel, heeft het gemeentebestuur de raadsleden laten weten hoe deze belasting in Schoorl wordt geheven. Ook kwam in een raadsvergadering de verhoging van de kampeerleges in Schoorl ter sprake en ook daarover verstrekken B. en W. exacte cijfers. De problematiek rond logeergastenbelasting en verhoogde leges komt de laatste jaren telkens bij de behandeling van de gemeentebe groting ter sprake. De financiële posi tie van de gemeente Texel zou aan zienlijk kunnen verbeteren als tot het heffen van toeristenbelasting kon worden overgegaan. De huidige ge meentewet laat echter alleen het hef fen van belasting in de sectoren hotels en pensions toe en voor Texel zou dat geen zoden aan de dijk zetten. Hier zou alleen het Duitse kurtax-systeem een belangrijke bron van inkomsten vormen. (Op de Duitse waddeneilan- enen wordt van iedere vakantieganger ongeveer één mark per dag geheven. Zou men op Texel hetzelfde doen, dan betekent dit een opbrengst van onge veer een miljoen gulden per seizoen Ten aanzien van de recente ontwik kelingen te Schoorl wordt in het over zicht opgemerkt: De door de gemeente Schoorl vastge stelde logeergastenbelasting is inmid dels Koninklijk goedgekeurd. De belasting bedraagt ƒ0,25 per per soon per nacht en wordt geheven van hen, die gedurende ten minste een week als logeergast vertoeven in een hotel of pension binnen de gemeente. De belasting is verschuldigd door degene, die hotel- of pensionruimte ter beschikking stelt van logeergasten. Elk jaar wordt vóór 31 december een aan giftebiljet uitgereikt of toegezonden aan hen van wie wordt vermoed, dat zij over het lopende jaar belasting schuldig zijn. Het aangiftebiljet moet vóór 1 februari van het eerstvolgende kalenderjaar ingevuld en ondertekend ter gemeentesecretarie worden terug gebracht Tijdens het tijdvak 1 mei - 1 oktober kunnen voorlopige belasting aanslagen over het lopende belasting jaar worden opgelegd. Deze ter nadere verrekening. Verhoging kampeerleges De wijzigingsverordening ter zake is nog niet goedgekeurd. Tot 1 januari 1967 bedroeg de door de gemeente Schoorl geheven kampeer leges 30,per tenthuisje en 15, per tent. Bij de vaststelling van deze tarieven werd uitgegaan van ƒ0,10 per overnachting per persoon. Met ingang van 1 januari 1967 zijn de kampeerleges verhoogd en vastgesteld op: a. voor elke sta-caravan ƒ100,per jaar b. voor elk tenthuisje of caravan met vaste standplaats 75,per jaar c. voor elke tent of zgn. mobiele caravan 40,per jaar d. voor het maximum aantal personen dat in een kampeerlokaliteit mag worden toegelaten, per persoon 10,per jaar Deze verhoogde bedragen zijn geba seerd op ƒ0,25 per persoon per over nachting. Dit tarief is ook van de in te voeren logeergastenbelasting vastge steld. In de gemeente Texel is verschuldigd voor een vergunning tot het exploite ren van een kampeerplaats ƒ1,50 per persoon, berekend naar het aantal kam peerders, dat maximaal gelijktijdig in of op de kampeerplaats mag worden toegelaten, zulks met een minimum van ƒ10,per vergunning. Voor een ver gunning tot het exploiteren van een kamphuis of voor een ontheffing, als bedoeld in artikel 5, lid 1, der Kam- peerverordening Texel, is ƒ25,ver schuldigd. ZDH-NDEUWS Zondag speelt een adspirantencombi- natie, aangevuld met enkele spelers uit het tweede elftal om half drie een wed strijd op het ZDH-veld. WEEKENDDIENST ARTSEN voor alle artsen van zaterdagochtend 8 uur tot maandagochtend 8 uur Dokter A. VAN LOON, Den Burg, tel. (02220) 2016. DIERENARTSEN ingaande zaterdagmorgen 12 uur J. BEEKMAN, tel. (02220) 2936 GROENE KRUIS (v/h Witte Kruis) ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, tel. (02220) 2414- R.K. KERKDIENSTEN weekend 21-22 januari 1967 Den Burg: zondag 8.30, 10.30, 19.00 uur; De Koog: zondag 10.00 uur; Oudeschild: zaterdag 19.00 uur, zondag 10.30 uur; Den Hoorn: zondag 9.00, 19.00 uur; De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur; zondag 10.00 uur; Oosterend: zondag 8.30, 19 30 uur. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froentjcs De Cocksdorp 10 uur ds. Soesan Den Hoorn 9.30 uur ds. Oskamp De Koog 19.30 uur ds. Waardenburg De Waal 10 uur ds. Waardenburg Oosterend 10 uur ds Beerthuis, H. Avondmaal Oudeschild 11 uur ds. Oskamp GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur ds. Uidam Voorber. Avondmaal 16.45 uur ds. Van Leeuwen Oosterend 10 uur ds. Van Leeuwen 15.00 uur ds. Uidam GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Leesdienst in het Gebouw voor Chr. Belangen DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.45 uur ds. Koopmans Oosterend 11.00 uur ds. Koopmans Zendt vroegtijdig Uw advertenties in TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,25; elke regel méér ƒ0,25. Onder adres te bevr. (niet eeder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,50 meer. Speciaal voor gelegen- heidsaanbiedingen. (N.B. voor in deze kolom geplaatste zaakadverten ties geldt het normale millimetertanef). Alle soorten vogel kooien en -zaden, goud vissen en aquariums. Uw keus - bij Geus Voor oud ijzer, lompen, metalen en bruikbaar ijzer. J. W. Schagen. Wagemakerstraat 28, Den Burg, tel. (02220) 2470 Grote geheel witte ka ter zoek. F. Vos, 2de HeL merstr. 123 I, Amsterdam Onze maatkleding duurzaam en elegant Uw kleermaker Carel Schmidt, Boomkampstr 8, Alkmaar, tel. 13615. Elke vrijdag op Texel. Voor vakkundig stof- feerwerk aan Uw meube len: Starks Won mg in richting Oosterend, tel. 391 of 436 Te koop prima aard appelen. M. Huisman, De Veen, tel. 2203 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon Vamor gedipl. tel. (02230) 3252 Theorieles met films en kleurendia's vrijdags in pension Visser, Schoon oordsingel 17, Den Burg U tankt nog steeds het voordeligst aan de witte pomp van Oudeschild Doe het zeivers, repa reer op zaterdag zelf Uw auto bij Garage Dros N.V., Eierland C 49, tel. 233 Thuiswerk aangeboden Licht handwerk, schrijf werk, breiwerk, enz. Inl. (postzegel insluiten) „Re- flexa", Postbus 322, 's- Hertogenbosch Te koop 3 oliekachel tjes met tank. Geschikt voor zomerhuisjes. Ruijslaan 33, De Koog, tel. 427 B.z.a. voor gier- en mengmestrijden over heel Texel. Verhuur ook mo gelijk. Jan v.d. Star, 't Noorden, tel. (02223) 317. Wegens verhuizing te koop 4 armstoelen en mooi mahoniehouten dressoir, 1,82 m. lang. Warmoesstraat 56, Den Burg Te koop 100 poterbak jes z.g.a.n. ƒ1,50 p. st. A. Vonk, Oost Te koop Miele 65 was machine, langzaam was sen. K. Eelman, Hoeve „Wil/jo", 't Noorden, Oosterend, tel. (02223 431 Te koop goed onderh. bruine lederen damesjas, m. 40. Prijs ƒ60,Vuur- torenweg C 87d, De Cocksdorp Bungalow te huur tot en met half mei. J. Vis ser, Schoonoordsingel 17. Te koop gevr. een Sim plex bijenkast. G. Dros, De Koog, tel. (02228) 351 Te koop Simca 1000 GL 1964, van particulier en eerste eigenaar. In staat van nieuw. 24.000 km. gereden. Tel. (02220) 2994 Te koop mijn Kreidler Florett. Joost Swarthof, Weverstr. 23, tel. 2162 Met grote vreugde en dankbaarheid geven wij U kennis van de geboorte van onze dochter Christa Frederika Wij noemen haar Christa J. Geertsema P. Geertsema-Spigt Kogerveld K 22a, Texel, 16 januari 1967. Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze dochter Margaretha Christina Wij noemen haar Marga. H. v.d. Star-Scholtanus G. A. v.d. Star Trompstraat 14, Oudeschild, Texel, 17 januari 1967. Met dank aan God en grote vreugde geven wij U kennis van de geboorte van Anton Jan op 9 januari 1967. C. Dekker G. A. Dekker-Ellen Peter en Niekje 7 Musgrave Mews, 68 Musgrave Road, Durban, Zuid-Afrika Cor Zoetelief „Waalenburgerhuis" W 76, De Koog, en Gré Witte „De Nes" O 33, Oosterend hebben de eer U, mede namens wederzijdse ouders, kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op vrijdag 27 januari 1967, n.m. 1 uur in het gemeentehuis te Den Burg, Texel. De kerkelijke inzege ning volgt om 2 uur in de R.K. kerk van de H. Martinus te Oosterend, Texel. Receptie op de trouwdag van 4 tot 6 uur in „Ca sino" te Den Burg. Toekomstig adres: nabij „Waalenburgerhuis" W 76. Mede namens onze ouders, danken wij U heel jj hartelijk voor de vele blijken van belangstel ling, die we bij ons hu welijk hebben ondervon-1 den. Frans de Lange Janny de Lange_ Feenstra Vismarkt 17, Den Helder Voor de vele blijken! van belangstelling ter gelegenheid van ons 50- jarig huwelijk, zeggen wij mede namens onze kinderen, hartelijk dank. J. Zijm-van Leeuwen J. Zijm „Bloemlust", Z.-Eierland j januari 1967. In plaats van kaarten Voor de vele blijken I van medeleven, tijdens de ziekte en bij het over lijden van mijn echtge- note, onze lieve moeder j en oma FEY VAN DER KOOY, betuigen wij U onze op rechte dank. A Hapke A. M. de Waard- Hapke I H. de Waard Rudi Duinweg, De Cocksdorp. II Biedt zich aan voor Nu ook een tank van jj 3500 liter inh. en een van 2500 liter inh. Verhuur ook mogelijk. Jan van der Star, 't Noorden, tel. (02223) 317 Wij ontvingen een fabriekspartij die we u speciaal aan kunnen bieden vanaf ƒ2,50 per strekkende meter. (200 cm. breed). lappen 2,55 rosbief 3,00 per 500 gram Biefstuk 80 ct per 100 gram Magere speklapjes 1,88 per 500 gram VOOR DE BOTERHAM 150 gram boterhamworst 44 250 gram leverworst 88 IIOGERSTRAAT 16 De Vereniging van Oud-leerlipgen der Lagere Landbouwschool houdt op zaterdag 21 januari haar eerste toneelavond in „De Oranje boom" met het blijspel van Wilfred Wroost. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, tel. (02220) 2126 De laatste week van de opruiming s,aat in Wij hebben in alle afdelingen koopjes voor uspeciaal ontvingen we een pracht partij in de opruiming nog verkrijgbaar tegen SPOTPRIJZEN Doet uw voordeel weer bij lat

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 2