renteverhoging en nieuwe spaarmogelijkheden Nu nog beter sparen bij de keuze uit spaarvormen met NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend De bank waar u zich thuis voelt! AJt.-KIESVERENIGING OOSTEREND BESPRAK POLITIEKE SITUATIE OOSTEREND Tijdens een goed bezochte vergadering van de A.R.- kiesvereniging te Oosterend is zater dagavond de politieke situatie bespro ken aan de hand van een inleidend be toog van het A.R. lid van de Tweede Kamer, Mr. W. R. van der Sluis. Velen denken, dat na een periode van economische opgang (1945-1955) en van blinken (1955-1965), thans de welvaart aan het verzinken is, aldus de inleider. Na erop gewezen te hebben, dat de conjunctuur niet alleen in Nederland, maar in vele landen aarzeling vertoont, stelde de heer Van der Sluis voorop, dat het kabinet Zijlstra. evenals het ka- binet-Cals, oog heeft voor de vele voor zieningen, die in ons land nog getroffen moeten worden om in het jaar 2000 aan ruim 20 miljoen landgenoten werkge legenheid, gezondheidszorg en een be vredigende woonsituatie te kunnen bieden. Het kabinet-Cals ontmoette bij het daarop gerichte beleid minder vertrou. wen dan premier Zijlstra gelukkig ten deel valt. De spreker zette uiteen, dat de ogenschijnlijk nogal monetair getin te politiek van de premier in wezen een echt sociaal beleid is, gericht op herstel van de werkgelegenheid, zonder daarbij verder in de kuil van de inflatie te vallen. De A.R.-partij zal ook na 15 fe bruari met alleen de Overheid, maar ook de burger voorhouden, dat een nuchtere, sobere en realistische aanpak nodig is. Om de overheid in staat te stellen de grote en kostbare voorzienin gen ten behoeve van ons steeds dichter bevolkte land te volbrengen, moet onze persoonlijke consumptie in een juiste verhouding staan tot de noodzaak de export te bevorderen en publieke wer ken mogelijk te maken. Niet de gunst der kiezers, maar het open en eerlijk wijzen naar het werkelijk belang van land en volk, moet ons gedrag bepalen. Daarbij zal een christelijke partij, die uitgaat van de Bijbelse waarheid, een eigen radicaliteit niet mogen schuwen. Leven is (elke dag weer) het beste kiezen uit allerlei mogelijkheden, aldus de spreker. Dat geldt ook voor het le ven in gezin, werkkring en op alle an dere terreinen van het leven; dus ook op dat van de politiek. Voor een chris ten is die keuze ten diepste religieus bepaald, zo besloot hij Onder leiding van de voorzitter, de heer Joh. Daalder, volgde een geani meerde discussie, waarin ook de goed vertegenwoordigde jeugd een werk zaam aandeel had. ORANJEVERENIGING DE KOOG HAD JAARVERGADERING De jaarvergadering van de Koger Oranjevereniging, die donderdag avond in het ,,Witte Huis" werd ge houden, had de belangstelling van meer dan 40 leden. In zijn opening woord maakte de voorzitter, de heer Mantje, excuses voor de gebrekkige aankondiging, waardoor nogal wat verwarring was ontstaan Zoals op de vorige vergadering was besloten, zijn van de 3000.die voor de muzieknis indertijd bijeen waren gebracht, ƒ2000,aan het te stichten Recreatiecentrum en ƒ1000,aan de Drumband uitgekeerd. Door het be stuur van de Stichting Recreatiecen trum De Koog is het afgelopen jaar veel werk verzet. Van het Gemeente bestuur werd veel medewerking onder vonden. De complete plannen, met de tekeningen, werden een dezer dagen door de burgemeester aan het betref fende ministerie verzonden, met het verzoek aan de verwerkelijking ervan mee te werken. De middagen voor bejaarden zijn telkens weer bijzonder geslaagd. Bin nenkort zal, ter gelegenheid van de opening van hotel „Op Duin", weer een dergelijke bijeenkomst worden gehou den. De financiële positie van de ver eniging is zwak: het kassaldo bedraagt 62,78. 4 mei Het bestuur heeft van de burgemees ter een schrijven ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat vanwege het Gemeentebestuur voortaan geen ver zoek tot medewerking aan de 4 mei herdenking meer zal worden gedaan.. De resultaten van het centraal regelen waren zeer teleurstellend. Dit wil nog niet zeggen, dat deze herdenkingen voor De Koog tot het verleden zullen gaan behoren. De Oranjevereniging zal met de kerkelijke besturen gaan sa menwerken om de traditie in stand te houden. Ongewijfeld zullen velen met genoe gen hebben vernomen, dat Jan P. Strij- bos op 18 februari in hotel De Toe komst weer films komt vertonen. Ook naar zijn begeleidende commentaren wordt steeds met plezier geluisterd De aftredende bestuursleden, mevr. Dros, mevr. Luberti en mej. Maas, als mede de heer M. Mantje, werden met vrijwel algemene stemmen herkozen. Voor de heer Bruin, die zich niet her kiesbaar stelde, werd na enige malen stemmen de heer Marius Eelman ge kozen. Tijdens de rondvraag informeerde de heer D. Eelman naar de subsidierege ling voor het gebouw van de Stichting Recreatiecentrum. Ook werd ter sprake gebracht, dat met Ouwe Sunderklaas de jury aan dezelfde groep, die zich nog eens had verkleed, tweemaal een prijs werd toegekend. Naar de mening van de voorzitter was dit terecht en ver dient deze groep alleen maar lof. Mevrouw Mantje opperde het idee, dit jaar op dierendag de jeugd in de gelegenheid te stellen te tonen, dat de aan haar zorgen toevertrouwde huis dieren goed worden verzorgd. Deze keuring zou door vakmensen gedaan moeten worden. Dit zal door het be stuur worden besproken. De school zal meewerken. Films Aan deze vergadering vooraf ging de vertoning van een tweetal films. Aan de wijze, waarop de heer Meijer uit Putten (Gld.) op Texel zijn opnamen „DE WORSTELTENT" KRIJGT NIEUWE EXPLOITANT De bekende hoteibocrdcrij „De Wor- stcltent" zal in het komende seizoen niet worden geëxploiteerd door de eigenaar de beer J. J. van den Busken uit Amsterdam, maar door de eveneens uit de hoofdstad afkomstige heer W. Kcoman. De heer Kooman was in Am sterdam tot voor kort werkzaam als general manager van een handel in ad ministratiesystemen. Omdat gastrono mie zijn hobby is, zal hij de Worstel- tent voornamelijk als eethuis exploite ren. Daarbij zal de oorspronkelijk van Texel afkomstige mej. Hanny Brücher hem terzijde staan. De heer Kooman kent Texel nog slechts kort, maar had direct oog voor de commerciële moge lijkheden van dit gebied in het toeris tenseizoen. Aanvankelijk was hij voor nemens in de Dorpsstraat te De Koog een eetgelegenheid voor kampeerders en andere toeristen te beginnen. De plannen waren reeds in vergevorderd stadium, maar de gemeente kon het door de heer Kooman ontworpen bouw plan niet goedkeuren; het paste niet in het uitbreidingsplan. Eind vorig jaar kwam de heer Kooman in contact met de heer J. J. van den Busken, die hem vertelde, dat hij het volgende seizoen in Amsterdam wilde blijven en dus voor De Worsteltent een andere exploi tant zocht. De heer Koomen greep deze kans en het kwam tot een pachtover eenkomst met recht van koop. Pannekoeken De heer Kooman vertelde ons, dat hij de Oud-Hollandse sfeer van de inrich ting van De Worsteltent zal handhaven. Wel zal de vloeroppervlakte van het eetgedeelte worden vergroot. De nieu we exploitant wil op grote schaal maal tijden gaan bereiden, die in samenstel ling en prijs zijn afgestemd op de cate gorie die in de gastenstatistiek met „arbeiders en lagere employé's" wordt aangeduid. Echter, naar hijzelf zegt, met een tikkeltje exclusiviteit. Uit de ons getoonde menulijst bleek dat de be zoekers van de Worsteltent een keus kunnen maken uit een lange reeks ge rechten. Het accent ligt echter op.... pannekoeken in alle mogelijke variëtei ten en in combinaties met diverse toe spijzen. Het menu, in de vorm van een boerderij, vermeldt pannetkoeken met een doorsnee van 30 cm., zoete en har tige pannekoeken in 20 soorten, 6 kip specialiteiten, 3 soepen, diverse sauzen, frites met appelmoes, kip van het spit etc. Belangrijk is een dagschotel, die iedere dag anders van samenstelling is, maar toch steeds ƒ4,50 kost. Diverse dranken zullen tegen normale prijzen verkrijgbaar zijn. Publiciteit „De naam van De Worsteltent moet zo vlug mogelijk een goede en ver trouwde klank krijgen", zegt de heer Kooman. Hij wil dit bereiken met veel publiciteit en een aantal „stunts". Zo zullen de menukaarten een week voor de opening huis-aan-huis op Texel wor_ den bezorgd, er zal een tekenwedstrijd onder de jeugd worden uitgeschreven, waarbij alle inzenders een gratis pan- nekoek verwerven. Tijdens de paasda gen zal gratis koffie worden geschon ken. De Worsteltent met omgeving zal vooral het domein van gezinnen moeten worden. Er zal daarom een speeltuin worden aangelegd, een terras en een parkeerplaats en later wellicht een midget-golfbaan. De Worsteltent zal zaterdag voor Pasen onder de nieuwe exploitant worden heropend. maakte, viel duidelijk te zien, dat dit eiland zijn liefde en bewondering heeft Een film met vele fraaie gedeelten! Van geheel andere aard was de film, waarin de onmenselijke wijze waarop in het Poolgebied zeehonden worden gedood aan de kaak werd gesteld. Daar deze film reeds tijdens de jaarvergade ring van de Plattelandsvrouwen werd besproken, behoeft er nu niet nader op te worden ingegaan. Dat ook de Kogers geschokt en met afgrijzen vervuld wa ren, Ls zeker 4de klas A KNVB: Hollandia T.-Texel 32 Afdeling Noordholland: Oosterend-Callantsoog 12 Geelzwart 3-De Koog 25 ZAP 4-ZDH 6—2 Texel 2-Watervogels 4 60 HOLLANDIA T.-TEXEL 3—2 Door een enkelblessure moest de scheidsrechter tien minuten na de rust het veld verlaten. Een onpartijdige be zoeker heeft de leiding toen overgeno men wat overigens geen succes was. Het was een snelle wedstrijd, aan vallen wisselden elkaar aan beide zij den af. De achterhoedes hielden stand We zagen enkele malen beide doelen aan een doorboring ontkomen. Hollan dia T. viel iets sterker aan, maar de achterhoede met Bob Bakker aan het hoofd zat goed in elkaar en gaf weinig kansen. Toen de wedstrijd 25 minuten oud was kwam Hollandia over rechts opzetten, een mooie voorzet volgde die door de linksbuiten beheerst ingekopt werd 1-0. Texel ging iets feller spelen maar op dit haast onbespeelbare veld viel het voor ons niet mee. Peter Groen rukte vanuit de achterhoede mee naar voren, speelde af naar Hans Geus, deze gaf Peter Groen een pracht kans om te doelpunten, wat Peter dan ook beheerst deed 1-1 Ook Akkie Bakker probeerde het met een mooi schot maar de keeper wist dit gevaar goed op te lossen. Na de rust begon Texel met een veldover- wicht. De voerhoede wist echter mede door goed ingrijpen van de Hollandia- achterhoede, hiervan geen profijt te trekken. Vijf minuten na de rust mocht Thijs Molenaar een vrije schop nemen even buiten het strafschopgebied. Met een boogbal schoot Thijs beheerst in 1-2 voor Texel. Eenmaal hadden we ge luk toen Bob Bakker de bal tegen de lat schoot. Toen kwam er een pauze van 25 minuten, de scheidsrechter was ge blesseerd en moest van het veld gedra gen worden. Deze pauze deed geen goed aan ons elftal, het liep niet meer zo vlot en het veld werd al zwaarder door de regen. Hollandia kwam al meer in de aanval. Door een bal welke tegen de lat kwam werd Iepenburg verrast en zo rolde de bal in het doel2-2. Nog tien minuten te spelen. Iepenburg toon de zijn kunnen en dat ging hem goed af. Toch moest hij de bal nog eenmaal uit 't net halen toen de linksbuiten be heerst inschoot. De strijd was gestreden besmeurd van de modder en klei ver lieten de spelers het veld. Eindstand 3-2. G.W. SV.O.-CALLANTSOOG 1—2 Op een moeilijk bespeelbaar terrein heeft SVO het niet tot een overwinning kunnen brengen. SVO trapte af en ging meteen in de aanval. Na vijf minuten leverde dit offensief al een doelpunt op van Van Asperen, wat echter werd afgekeurd wegens buitenspel van een mede voorwaarts. Callantsoog wist zich langzamerhand wat onder de druk van_ daan te werken en had pech toen een schot van hun midvoor op de lat be landde. Even later trof v.d. Wetering de roos maar ook dit doelpunt werd wegens buitenspel afgekeurd. Toch zou SVO de leiding nemen toen Koop man het treuzelen in de Callantsoogde- fensie doeltreffend afstrafte. Na de rust waren de bordjes verhangen, want toen was het Callantsoog, dat de toon angaf. Vanuit het middenveld wisten zij me nige aanval op te bouwen, maar de prima keepende Koning en spil Jim- mink, die opviel door resoluut ingrijpen wisten vooralsnog doelpunten te voor komen. Toch kwam Callantsoog op ge lijke voet via hun rechtsbuiten, die uit een scrimmage wist te scoren 1-1. Vlak voor de tijd kwam Callantsoog op winst toen hun linksbuiten de SVO-verdedi- ging z'n hielen liet zien en Koning geen kans gaf 1-2. SVO wist hier heel weinig tegenover te stellen. In de uitslag kwam geen verandering meer. TEXEL 2-WATERVOGELS 4 6—0 Tot de rust wisten de Watervogels stand te houden omdat T. niet in haar spel kon komen. Ze waren te langzaam en vooral in de aanval leek men te on geïnteresseerd. W. dat nu haar kans zag was behoorlijk sterk, maar de T.-spil en daarna keeper Spigt gaven weinig kans De T.-aanvallen liepen steeds vast op de W-verdediging. Bij een W.-aanval moest Spigt zich op de bal werpen om te redden. In de 2e helft moest Spigt zich in een gevaarlijke positie op de bal werpen om verder onheil te voorkomen. Daarna leek Texel wakker geschud, het liep in de voorhoede beter en spoedig was het 1-0. Geleidelijk werd de druk groter op de W.-defensie. Uit een voor zet van Jan Raven scoorde Henk Stig- gelbout 2-0. Uit een voorzet van Piet Roeper maakte Abe (Keijser) 3-0. Uit een vrije schop door Piet Roeper mooi voor het doel maakte Jan Raven no. 4. Na mooi solowerk van Henk Stiggel- bout, met een fantastisch schot in de bovenhoek 5-0. Terwijl uit een voorzet Jan Raven, Abe voor no. 6 zorgde. En kele goede kansen gingen door te scherp voorzetten verloren. We staan weer wat vaster op de bo venste plaats, houwen zo. D.D. EEN BOERDERIJENTOCHT Waarschijnlijk hebt U in bepaalde bladen wel eens iets gelezen over zgn. kerketochten. Bij deze kerketochten, waarbij op een avond of middag een aantal kerken in een bepaalde stad of dorp worden bezocht, gaat het er om een indruk te krijgen van de eredienst in een bepaalde kerkformatie en op deze wijze oox begrip en waardering voor eikaars opvattingen aan te kwe ken. Een zeer loffelijk streven! Op de vergadering, die kort geleden georga niseerd werd door de Raad van Kerken op Texel is zeer terecht opgemerkt, dat een eerste voorwaarde voor onderlinge waardering is. dat men elkaar leert kennen. Aan deze kerketochten hebben wij gedacht toen het plan bij ons op kwam om in deze rustige wintermaan den een middagtocht langs diverse be drijven te gaan houden. We menen, dat er heel wat boeren zijn, die wel met het plan rondlopen om hier en daar eens een kijkje te nemen, maar het komt er eenvoudig niet van. We willen dit voornemen daarom een „duwtje' geven. Welke objecten We stellen ons voor op zo'n middag vier of vijf bedrijven te kunnen be zoeken. Meent men dat een voormiddag beter past, dan is ook dit mogelijk. Het gaat ons bij dit bezoek in de eerste plaats om bedrijfsgebouwen. Maar we menen, dat het z'n nut kan hebben ook eens een kijkje te nemen opbedrijven, die door uitzonderlijk goede resultaten nog al eens „in opspraak" zijn. We denken aan de volgende bedrij ven. a. Bedrijf van de Fa. De Lugt met een nieuwe loop^tal voor jongvee; b. De stal met roostervloer voor het mesten van jongvee op „Noordwijk"; c. De betonnen montagestal op het be drijf van B. Vlaming, Nieuweschild, d. De houten montagestal met veld- schuur bij Jac. Bakker, P.H. Polder; e. Bedrijf van H Tjepkema in de P.H Polder. We hopen deze „excursie" te kunnen houden in de week van 30 januari tot 3 februari of de daarop volgende week. Wilt U ons reeds nu mededelen of U voor deelname voelt en tevens of U de voorkeur geeft aan de voormiddag of de namiddag. DENK ER NOG EENS ERNSTIG OVER Eén van de allerbelangrijkste bron nen, waaruit we moeten putten om goede voorlichting te kunnen geven, is de zgn. bedrijfseconomische boekhou ding. We kunnen ons gelukkig prijzen, dat er, dank zij een op kosten van de overheid verricht bedrijfseconomisch onderzoek, heel wat bekend is van het Texelse bedrijf. We stellen ons echter voor, dat de Texelse veehouders en landbouwers, die een dergelijke boekhouding hebben, dit niet in de eerste plaats doen om de voorlichters aan de voor hen belang- 4% tot 6 Alle gewenste Inlichtingen krijgt u bij elk van onze 200 vestigingen, verspreid over heel Nederland. rijke gegevens te helpen. De boeren, die dit doen en ook volhouden, zien dit vooral als een voordeel voor het eigen bedrijf. Hoewel het aantal bedrijven met een dergelijke boekhouding op Texel naar verhouding zeker niet laag is, zijn we toch van mening, dat een veel groter aantal bedrijven hiertoe zou moeten overgaan. We hopen, dat dit ook het komende boekjaar weer aantrekkelijk zal worden gemaakt door een subsidie van overheidswege. Als dit het geval is, behoeft zo'n boekhouding U betrekke lijk weinig te kosten. Wat kunt U er mee doen? Het zal zo langzamerhand wel be kend zijn, dat een bedrijfseconomische boekhouding een veel beter inzicht geeft over de rentabiliteit van het be drijf dan een zgn. fiscale boekhouding. Of er op een bedrijf werkelijk sprake is van winst en hoe hoog deze winst is, is alleen vast te stellen met een be drijfseconomische boekhouding. En zonder nu op de cent af te kunnen vaststellen of de veehouderij op Uw be drijf meer tot het arbeidsinkomen bij draagt dan de akkerbouw, of haarfijn te kunnen zeggen of de melkkoeien U meer opleveren dan de schapen, kan toch in grote lijnen wel worden ge zegd of er in dit opzicht veranderingen op Uw bedrijf moeten komen, of dat U rustig kunt doorgaan. We hopen niet, dat het voor veel be drijven nodig is, maar als het werkelijk op bepaalde bedrijven „scheef" zit, dan is het ook voor een voorlichter alleen maar mogelijk een goede diagnose te stellen als U de gegevens van Uw be drijf door middel van een bedrijfseco nomische boekhouding kunt laten zien. Denk er daarom eens ernstig over na of het ook voor Uw bedrijf geen tijd wordt om per 1 mei a.s. te starten met een bedrijfseconomische boekhouding. B»*«" kullen .«..LocHettM ».n de ..d.lll. DE BESTUURSSAMENSTELLING VAN CULTUREEL WERK Mijnheer de Redacteur, Gaarne in uw Texelse Courant enige ruimte n.a.v. de door de heer Westdorp in de Gemeenteraad aan mijn adres ge maakte opmerkingen. Bij voorbaat hartelijk dank. Ik heb deze opmerkingen in uw krant gelezen, en ga er van uit dat ze juist zijn weergegeven, ik heb dit dus niet van „horen zeggen". Hieronder dan de feiten, voorzien met mijn commentaar. In de vergadering van het Centraal Bestuur van de Stichting Cultureel Werk Texel van 14 december 1966, is door mij gesteld, namens de Dorps commissie van Oosterend, dat wij na lezing van de statuten, waarin staat dat het dagelijks bestuur representatief moet zijn voor de stichting, en dat wij menen te mogen opmerken, dat het be stuur m.u.v. de heer Witte, bestaat uit aanhangers van één en dezelfde poli tieke partij. Duidelijk is daarbij door mij gesteld, dat wij niets hebben tegen politieke partijen, mensen die aan poli tiek doen en ook niet tegen de mensen, die in het bestuur zitting hebben. De voorzitter stelde toen de vraag of het behoudens de heer Witte allemaal „rooien" waren. Het woord rood is door mij in de vergadering niet ge bruikt, daar heb ik ook geen behoefte aan. Voor de laatste vergadering van de Stichting Cultureel Werk kwam de ad ministrateur met een schrijven, waarin hij stelde, dat we het woord represen tatief in de statuten niet politiek moes ten zien, maar levensbeschouwelijk. Te vens schreef de heer Oskam, dat de huidige samenstelling is 3 buitenkerke lijken, 1 NH en 1 RK. Ik ben het met de voorzitter eens, wanneer hij stelt, dat we alles niet op een goudschaaltje kunnen wegen, maar meen toch te kun_ nen opmerken, dat bovengenoemde samenstelling in het geheel niet klopt met de verhoudingen in onze Texelse bevolking. Verder is in de laatste ver gadering gebleken, dat de administra teur mensen candidaat stelt, zonder het bestuur erin te kennen en zonder ze te vragen. Ik vraag me af of dit vaker zo gegaan is. Volgens mij is.dit een beleid door de administrateur, waar het be stuur niet in gekend wordt. Ik houd van een bestuur waarin je samen met elkander werkt en waar men het geld dat men krijgt, (en dat is bij de S.C.W. belastinggeld!) nog voorzichtiger be heert dan zijn eigen geld. Met leven uit andermans laad je moet men uitkijken! Aan de heer Westdorp het verzoek om eens een kopje koffie aan Oosterend te komen drinken; alles behoeft niet in de krant, en eens praten met iemand, die de dingen niet door een rode bril ziet. Dat is toch heus niet zo erg? Tenslotte aan de herbenoemde heren mijn gelukwens; dit schijnt in „de poli tiek" een goed gebruik te zijn. Ik wil het evenwel zonder politiek wel menen. Oosterend, J. C. Roeper

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 2