Geslaagde uitvoeringen van gymverTexel in Sporthal BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER Evenement uitstekend georganiseerd rubriek voor LANDBOUW en In de Sporthal te Den Burg heeit de Gymvereniging Texel zaterdagmiddag en -avond een over het algemeen uit stekend geslaagde uitvoering gegeven waarvoor ook van de zijde van het publiek grote belangstelling bestond. 's Middags tijdens de jeugduitvoe- ring was vooral de belangstelling van de zijde der ouders zeer goed. Alle beschikbare plaatsen waren bezet.. Het programma werd verzorgd door 270 jonge gymnasentin leeftijd varië rend van 4 tot 11 jaar. Precies op tijd werd begonnen met een opmars van alle deelnemers. Na het openings woord van voorzitter P. Schoor 1 brach ten de kleuters een aardig nummer onder het motto Een dagje naar de overkant". Jammer was het, dat de geluidsinstallatie weigerde, waardoor het op de band opgenomen illustratie ve geluid alleen voor de medewerkers zelf hoorbaar was! Dat alle begin moeilijk is leerden ons de jongens van 8-9 jaar met een ge varieerde oefening rollen en springen. Een goede beurt maakte de geselec teerde trainingsgroep jongens met het nummer Duikelen en buitelen. Een aar dig beeld leverden de meisjes van 6-7 jaar met het nummer Boertjes en boe rinnetjes, dat geheel in zelfgemaakte costuums werd gedanst. Het laatste programmapunt voor de pauze werd gebracht door meisjes van 10 jaar, die met drieën tegelijk op springkasten oefenden. Hindernisbaan Op een soort hindernisbaan lieten 6 - 7-jarige jongens na de pauze zien wat ze konden. De trainingsgroep meis jes demonstreerde vervolgens met de ongelijke brug. Een heel goed nummer was ook het „armen- en benenwerk" van jongens van 10 11 jaar. De meis jes van 8-9 jaar verzorgden een op vallend aardige loop- en springoefe ning, waaraan leider Praamstra niet te pas kwam. Het commando werd ge voerd door een der meisjes. Na een ge slaagde knotsoefening door 11-jarige meisjes werd het middagprogramma besloten met een spectaculair nummer van de trainingsgroep meisjes (12 -15 jaar). Het programma had een bijzon der vlot verloop, mede dank zij de strakke leiding van de heer G. Praam stra, die zich gesteund wist door een hardwerkend hulpkader. Avond Aan het avondprogramma werd mee gewerkt door 170 deelnemers. Voorzit- tre P. Schoorl verwelkomde in zijn openingswoord het college van B. en W. de sportraad en een afvaardiging van de EHBO. De EHBO verrichtte later op de avond goede diensten toen een der gymnasten, de heer W. Bakker uit Den Hoorn zijn duim verstuikte. De heer Schoorl wees op het chronisch geldge brek waaraan de gymnastiekvereniging lijdt, waardoor een contributieverho ging onvermijdelijk is. Verder zal ook een vergroting van het aantal donateurs verbetering in de situatie kunnen bren gen. De vrije oefening door jongens van 12 en 13 jaar slaagde matig. Het daar op volgende nummer evenwichtsbalk werd een succes. Er werd met vijf bal ken gewerkt en pianobegeleiding. Ook de onlangs opgerichte heren senioren- groep presenteerde zich. Het optreden van de 12 oudere gymnasten - een vrije trainingsles - viel in goede smaak. Prettige afwisseling vormde de rhyt- mische hoepeloefening door meisjes on der leiding van mevrouw A. L. Hellin- ga-Kan Een van de ..toppers" van de avond was het tramplin paardspringen door heren. Het nummer klassikaal brug door CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 1 februari a.s. worden de moe ders van Oudeschild en Den Burg verwacht Oudeschild van 13.00 - 13.45 uur; daarna Den Burg tot 16.00 uur. S V. TEXEL Voor Egmondia-Texel werd het ter rein afgekeurd. Nu maar hopen op zondag. Dan komt ZAP op bezoek. Texel 3 en junioren spelen ook Daarom: zorg voor een goede conditie en ga trainen. Zonder dat kan men geen resultaten verwachten. D.D. meisjes van 14 - 15 jaar - wéér met vijf bruggen - was nog niet helemaal vlek keloos. Het is dan ook niet eenvoudig met zo'n grote groep. Zeer geslaagd daarentegen was de knotsoefening door dames. Wat minder goed was weer de laagrek-oefening door jongens van 14 - 15 jaar. Boomstammen Het zijn niet alleen kostbare instru menten waarvan onze Texelse gymnas ten zich bedienen. Dit bleek uit de bij zonder aardige trainingsoefening van de heren met behulp van boomstam men. Vervolgens kwam het nummer even wichtsbalk en hoge brug door dames en heren op het podium en een geslaag de langematoefening, eveneens door da mes en heren. Na een demonstratie on gelijke brug en hoog rek door dames en heren werd het programma besloten met een trainingsoefening, een klassi kaal nummer waar 25 dames aan deel namen. Het hele programma verliep, evenals 's middags, bijzonder vlot. De hele gang van zaken getuigde van een perfekte organisatie, waaraan de toestelcommis. sie een werkzaam aandeel bijdroeg. Aan het slot van de avond werd dank gebracht aan de heer Haak, die zowel 's middags als 's avonds voor begelei dende elektronische orgelmuziek had gezorgd. Hij kreeg 'n boekenbom Plak ken chocolade waren er voor de actieve voorturnsters waarvan veel medewer king was ondervonden. Mevrouw Hel- linga kreeg een schoonheidsset aange boden, voor mevrouw Praamstra waren er bloemen en de heer Praamstra zelf werd verrast met een fraai Texels schilderij S.V. OOSTEREND Zondag spelen alle elftallen weer voor de competitie. Het eerste elftal gaat uit naar Winkel, het 2de speelt thuis tegen JVC om 2.30 uur en het 3de speelt om 12 uur uit tegen Texel 3. BLOEMBOLLENSTATISTIEK 1967 Van de heer A. Lagerveld uit Eier- land ontvingen wij het volgende over zicht van de bloembollen, die op het ogenblik op Texel in de grond zitten. Narcissen 1966 1967 RR RR Gele Trompetten 37.517 37.648 Bicolor Trompetten 2.185 2.684 Witte Trompetten 847 1.017 Groot-kronigen 21.514 21.991 Klein-kronigen 181 250 Dubbele Variëteiten 14.752 12 749 Triandes Variëteiten 75 68 Poetaz Variëteiten 324 531 Poëtius 5 Totaal 77.400 76.938 Enkele belangrijkste soorten: Dutch Master 2.953 3.953 Golden Harvest 16.240 17 344 King Alfred 383 240 Rembrandt 15.787 14.162 Unsurpassable 875 721 Magnet 1.128 1.501 Carlton 19.549 19.614 Von Sion 13.711 11.785 Hyacinthen Anne Marie 432 381 Bismarck 64 Amsterdam 30 Ostara 128 147 Pink Pearl 75 65 L'lnnocence 23 Totaal 658 687 Irissen H. C. v. Vliet 37 Royal Yellow 100 Imperator 235 Wedgwood 200 Totaal 572 Krokussen Blauw: Remembrance 1.035 587 Early Perfection 120 54 Purpereus Grandiflorus 116 104 Diverse blauw 12 32 Bont: Glory of Sassenheim 26 50 Pick Wick 234 213 Diverse Bont 26 9 Wit: Jeanne d'Arc 873 1.245 Peter Pan 111 33 Geel: Krokus geel 27.097 22.139 Totaal 29.650 24.466 S.V.O. ORGANISEERT KLAVER JAS WEDSTRIJD OOSTEREND Woensdagavond, aanvang acht uur, houdt de Sportver eniging Oosterend in „Jatry" een kla ver jasdrive voor leden en niet-leden. Er wordt gespeeld met losse maat. Ge hoopt wordt op een groot aantal deel nemers. Bloembollencultuur Texel NUTTIGE VOORLICHTINGSAVOND IN „DE LINDEBOOM-TEXEL" Het achterzaaltje van Hotel „De Lin- deboom-Texel" was tot de laatste plaats met belangstellende kwekers bezet toen voorzitter M. Bakker de he ren Onderwater en Bakker van de voorlichtingsdienst en Van Winsen van de Liss. kistenfabriek welkom heette. De heer Van Winsen hield een pleidooi voor de nieuwe opslagmetho de, het z.g. inrijsysteem, waarbij de bollen in de schuur, in plaats van in gaasbakken, in kisten van 40 liter in houd worden opgeslagen. Volgens spreker is het daarbij toe gepaste circulatiesysteem verre te ver kiezen boven 't bij gaasbakken toege paste ventilatiesysteem. Hij toonde verder aan dat het inrijsysteem een voordeel van 87% meer opslagcapaci teit in dezelfde ruimte geeft, zodat de investeringskosten lager komen te lig gen. Daarbij komt de verwarming voor gaasbakken zeker duurder uit. Verder kunnen de kisten de manden vervangen voor alle schuurwerkzaam- heden, waardoor veelal overstortingen, met de daaraan verbonden beschadigin gen, kunnen worden voorkomen en een belangrijke arbeidsbesparing kan opleveren. Voor hen, die er meer van willen weten: de LTB vertegen woordigt hier de ELKA. De heer Onderwater behandelde de ziektebeelden in 4 soorten. a. Explosieve. De gehele partij kan plotseling worden besmet (zuur, zwartrand). Wees op uw hoede. b. Sluimerende, die op bepaalde plaat sen enorme schade kunnen aanrich ten. (aaltjesziek bij narcissen, tul- penstengelaaltje bij tulpen (aange kochte partijen) virus en naricsvlie- gen. c. Ziekten, die door weersomstandig heden naar voren komen, b.v. vuur in tulpen en narcissen. d. Beschadigingen door ruwe behande ling. Het „zuur" in tulpen kan enorme schade veroorzaken. Rooien aan de vroege kant. Zorgen voor snelle dro ging en goede luchtcirculatie. Het ge vreesde botrythus ontstaat o.a. door de bollen tc lang in de grond te laten zit ten Vers land is zeer belangrijk voor alle soorten bolgewassen. Tegen het optreden van vuur dient men iedere week te spuiten. Ook de narcissen. Men voorkomt hierdoor top- rot, daar ze langer groen blijven. Zorg voor regelmatige verwijdering van ste kers. Na het afdekken zo vlug mogelijk spuiten en dan stekers zoeken. Dia's De heer Bakker, die goed thuis 'bleek te zijn in de onkruidbestrijding, begon met het laten zien van interessante dia's betrekking hebbende op de resul taten ontstaan door diverse bespuitin gen. Hij liet zien hoe het wel en hoe het niet moet. Met de stand van het gewas dient terdege rekening te worden ge- holden, daar het „maar raak spuiten" enorme schade kan opleveren. Spreker legde er sterk de nadruk op dat voor onkruidbestrijding nooit verneveld mag worden. Spuiten op de grond en tussen het loof met speciale spuitdop. Hij gaf een overzicht van de moge lijkheden, die er zijn om het onkruid in de bollen te bestrijden vanaf augus tus voor het planten dus tot aan de rooitijd. Voor elke tijdsperiode en voor elke bollensoort apart noemde hij het benodigde spuitmiddel. Na de sprekers te hebben bedankt raadde voorzitter de kwekers aan zich te abonneren op het mededelingenblad van de voorlichtingsdienst. In dit blad, dat maandelijks verschijnt, worden o.a. steeds alle werkzaamheden voor de komende maand behandeld, zodat men van maand tot maand kan lezen hoe en waarmee het onkruid kan worden be streden. De kosten bedragen slechts ƒ5,per jaar. H. Bruijn GESLAAGD AMSTERDAM De zeer vaak op Texel vertoevende heer Ch. van Leeu wen uit Amsterdam deed met gunstig gevolg examen voor het praktijkdiplo ma boekhouden. 56. Tenslotte hield smidje Verholen het niet meer uit. Met grote passen begaf hij zich naar de kamer van dr. Yokito en hij opende bruut de deur. „Het spijt mij, doctor Yokito", riep hij uit. „Ik weet wel, dat ik hiermee de wetten van de gastvrijheid een beetje over treedt, moet ik MOET U spreken!" „Kom rustig binnen. Het is uw eigen huis", lachte dr. Yokito en hij knipte het licht aan. Vriendelijk grijnzend lag hij in bed en hij vroeg: „Waarom moet ge me zo dringen spreken? En waarom ziet ge er zo zenuwachtig uit?" Zuchtend liet de smid zich in een gemakkelijke stoel vallen en hij zei: „Hebt U nu nog geen ellende genoeg gehad, mijn beste dr. Yokito? Eerst wordt U ontvoerd door een stel boeven. Ze slaan U bewusteloos en proberen uw sportcomputor van U te pakken te krijgen. Dan krijgt U moeilijkheden met twee geheime agenten van twee groot machtige mogendheden. Ook hun is het om de sportcomputer te doen. En nu bent U al zó ver, dat het hele dorp Rijkhuyzen ook al over U praat! Dikke Kobus heeft vanavond in Het Witte Paard aan iedereen, die het maar horen PLATTELANDSVROUWEN HADDEN GEZELLIGE JAARVERGADERING EJERLAND De Plattelandsvrou wen, afd. De Cocksdorp-Eierland be leefden in het vliegveldrestaurant een gezellige jaarvergadering. De opkomst was heel goed: de voorzitster, mevrouw W. Kikkert-Neuteboom verwelkomde 63 dames. Een bijzonder welkom werd de heren Boon en Moonen toegeroepen, die de inmiddels beruchte zeehonden film zouden vertonen. Aan de nieuwe leden werden welkomstfolders uitge reikt. Meegedeeld werd dat mevrouw Meindertsma-Ypema is gekozen in het bestuur van het Overkoepelend orgaan van Vrouwenorganisaties. Bij dit lichaam zijn 34 verenigingen aangeslo ten met een gezamenlijk ledental van bijna 1000. Op originele wijze werd het jaarver slag en het financieel verslag voorge lezen. Dit gebeurde op rijm resp. door mevrouw W. Dros-Schuitemaker en mevrouw M. Graaf-Bakker. Het kas saldo bedroeg ƒ385,waarbij een oud papier opbrengst van ƒ132,40 is inbe grepen. De kascommissie had de boeken in orde bevonden. De aftredende voor zitster werd met algemene stemmen herkozen. De loterij bracht ƒ200,op. Een tractatie van 't bestuur, 'n heerlijk slaatje, werd zeer op prijs gesteld. OECUMENISCHE AVOND IN „WITTE HUIS" DE KOOG Donderdagavond wordt in „Het Witte Huis" te De Koog een oecumenische ontmoetingsavond gehouden, waaraan zal worden meege werkt door kapelaan Boilerman uit Den Burg en ds. Waardenburg uit De Koog. De kapelaan zal een antwoord geven op de vraag „Waarom zijn wij katholiek?" Ds. Waardenburg op de vraag „Waar om zijn wij protestant?" De bijeen komst is voor iedereen vrij toeganke lijk. Er wordt begonnen om acht uur. „BOERENZONDAG" De maandagse marktdag hoor je op ons eiland nog al eens betitelen als de „boerenzondag". Daar zit wat in. Je proeft er uit, dat men het niet alleen bekijkt als een dag van zakendoen, maar ook met nog iets ontspanning er in. Mogelijk zal niet iedere agrariër het hiermee eens zijn. Als ik hier echter van „boerenzon dag" spreek, bedoel ik de algemene vergadering van de Bedrijfsvereniging, die a.s. vrijdag weer wordt gehouden. En zonder nu verder aan de marktdag te denken, menen we te mogen zeggen, dat er enig recht is om deze vergade ring een „boerenzondag" te noemen. We denken dan aan het volgende. De zondag was en is voor heel veel mensen een dag van „onderwijzing" en ontspanning. Een dag dus, waarop je onderwezen wordt, maar waar ook het element van ontspanning niet ont breekt. En nu meen ik, dat er reden is om onze algemene vergadering ook als een dag met zo'n karakter te noemen. Het is hielt uitsluitend een voorlichtings dag, maar er is ook altijd het karakter van ontspanning aanwezig. We doelen daarbij niet alleen op de „erwtensoep met broodjes", maar vooral op de cau serie, die we in de namiddag als toe gift krijgen. Werkelijk een dag van „onderwijzing" en ontspanning. We hopen, dat vele leden met even tueel meewerkende zoons of belang stellend personeel ook dit jaar deze dag weer willen meemaken. U weet het uit de Texelse Courant en de convoca tie: aanvang 10 uur. Een programma met verenigingsnieuws, overzicht van het werk en een causerie met dia's over een reis door de Verenigde Staten van de heer K. Schipstra uil Wageningen. We hopen uiterlijk kwart over vier te kunnen sluiten. Tot slot: Een goede „zondag". ER WORDT TE WEINIG GEREKEND Het staat voor ons als een paal boven water, dat er op veel boerenbedrijven te weinig wordt gerekend. Om dit laat ste goed te kunnen doen is het nodig een zgn. bedrijfseconomische boekhou ding bij te houden. Toch is er een aan tal zaken, waar men ook zonder een dergelijke boekhouding wel achter kan komen. Zo is het bijv. een zeer eenvoudige zaak om ten naastenbij aan de weet te komen wat de productiekosten van di- OOSTERENDER CORRESPONDENT NEEMT AFSCHEID OOSTEREND De heer B. H. Roest, sedert vele jaren onze correspondent voor Oosterend en omgeving, legt per 1 februari zijn functie neer wegens ver trek naar Zuid-Eierland. Wij danken de heer Roest voor de inspanningen die hij zich in de afgelopen jaren voor ons blad getroostte. Voor de heer Roest hebben wij nog geen opvolger kunnen vinden. Het cor respondentschap wordt daarom tijdelijk waargenomen door de heer L. van Koo- ten, Oesterstraat 4, telefoon (02223) 485. Oosterenders die graag correspondent in hun woonplaats zouden willen wor den, vragen wij contact op te willen ne men met de redakteur. Redaktie Texelse Courant KOGER DRUMBAND ORGANISEERT FEESTAVOND EN VERLOTING DE KOOG De kas van de jonge Koger drumband „Voorwaarts Mars' heeft dringend een financiële injectie nodig. Daarom zal het bestuur op za terdag 11 februari een feestavond in hotel „De Toekomst" organiseren, die zo verzekerde de bandleider ons zal klinken als een klok. De avonc wordt begonnen met een gezellig mu ziekje, verzorgd door het orkest „The Shallows". Daarop zullen enkele Caltex films worden vertoond en verder zal ei gelegenheid zijn mee te spelen aan he rad van avontuur. Er zijn vele aantrek kelijke prijzen te winnen. De avond wordt besloten met een feestelijk ba met muziek van The Shallows. Begon nen wordt om kwart over acht; de entreeprijs bedraagt 1,50. Behalve deze feestavond houdt de drumband ook een verloting met een groot aantal prijzen, die te zien zijn u de slijterij van hotel „De Toekomst" Er zijn 1000 loten ƒ1,Het bestuui hoopt op aller belangstelling en mede werking. verse gewassen zijn. In veel gevallen ii het voldoende om daarvoor de kosten- nota's, die betrekking hebben op een bepaald gewas te voorschijn te halen er. die bij elkaar te gaan tellen. Mogelijk moeten er dan nog een aantal schattin gen worden gedaan van kosten, di« minder gemakkelijk zijn vast te stellen maar op deze wijze komt men toch we in de buurt. Op een vergadering van akkerbou wers nebben wij kort geleden een over, zicht gegeven van de opbrengsten kosten van een drietal gewassen. DiS betreft de gewassen suikerbieten, aard appelen voor pootgoed en fabrieks aardappelen. Bij de bespreking hier van bleek wel, dat diverse telers opke ken van de met name zeer hoge koster bij de pootgoedteelt. Enige tijd geleden deelden we deze rubriek mee, dat sommige poot- goedtelers in 1966 tot zeer hoge. geld- opbrengsten per ha. zijn gekomen. W< stellen ons voor, dat „leken" op dit ge bied toen de indruk hebben gekregen dat de pootgoedteelt voor deze bedrij ven bij wijze van spreken een „goud mijn" moet zijn. We willen niet ont kennen, dat de telers, die het dit jaar met de opbrengst en de prijzen mee heeft gezeten van een goed rendabele teelt kunnen spreken. Aan de andere kant zijn we van oordeel, dat een flinl: aantal pootgoedtelers veel te gauw vai oordeel is, dat hun inkomen voor eer groot deel uit de aardappelen komt. We geven U hieronder een overzicht van kosten voor de drie hierboven ge noemde gewassen. Daarbij zijn alleer de kosten opgenomen, die op een aan tal bedrijven ook werkelijk uit de por temonnee gaan. Niet opgenomen zijn de huurprijs van grond en gebouwen, de kosten van ploegen, eggen enz., alge mer.e kosten. Bedoelde kosten zijn nl voor al deze gewassen praktisch gelijk. Dit betekent dus, dat het saldo, dat uiteindelijk naar voren komt geei winst is, omdat de zojuist genoenr kostenposten niet zijn opgenomen. We houden ons beleefd aanbevolen voor opmerkingen ten aanzien van bepaalde posten, die naar het oordeel van lezer niet juist zijn opgenomen. We willen er op wijzen, dat het hiei gaat om bedrijven, waar de meeste werkzaamheden als loonwerk worde? verrichten de bewaring van het poot goed plaats heeft in een centrale be waarplaats. Vergelijking suikerbieten, pootaardap pelen en fabrieksaardappelen: wilde, verteld, dat hij gaat fietsen tegen Stalen Piet. En onze veldwachter, Eelco Eelkema, denkt dat U hem daartoe hebt opgejut!" „Daar heeft de verwachter dan gerijk in", grinnikte dr. Yokito. „En ik zar ervoor zorgen, dat dikke Kobus de wedstrijd wint!" „Zo zo....", mompelde toen Sipko Stunt, die buiten voor het raam had staan luisteren en alles gehoord had. „Hiep hoi! Mijn fijne neus heeft me ook deze keer niet in de steek gelaten! Ik ga een stuk over die Japanner schrij ven!" Kostenaanduiding Suikerbieten Pootaard. Fabr.aard Grondbehandeling (PCNB) 180,— Zaaizaad of pootgoed 100,— 750,— 500,— Zaaien en poten 55, no 110,— Bemesting 325,— 325,— 325,— Onkruidbestrijding (chemisch) 150 Verplegingswerkzaamheden 400,— Selecteren 200,— Ziekten'oestrijding (facultatief) 35,— 50,— 50,— Doodspuiten 150.— Rooien 400,— 400,— 400,— Sorteren enz. 600,— Vracht, en eventueel laadkosten 125,— 150,— 300,— Onderhoud en afschrijving bakken 40,— 40,— Bewaring eigen pootgoed en ontsmet 175 50,— Opslag van de partij (3-4 maanden) 560,— NAK-kosten plus veldkeuring en exportheffing 500 Areaalheffing 200,— Totaal van deze kosten ƒ1.590,— —4.390,— ƒ1.775,— Opbrengsten: Suikerbieten: 42 ton per ha. 70, Waarde van het loof Pootaardappelen; 22 ton geplomb. a 25 ct. 6 ton afval a 4Vs ct. Fabrieksaardappelen: Saldoberekening Opbrengsten Toegerekende kosten Saldo 40 ton a 7,75 per 100 kg Suikerbieten ƒ3.140,— 1.590 ƒ1.530,— ƒ2.940,- 200,- ƒ5.500,- 270,- Pootaard. ƒ5.770,— 4.390,— ƒ1.380,— - ƒ3.140,- - ƒ5.770, 3.100, Fabr.aard. ƒ3.100,— 1.775,— 1.325,— ndc

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 2