(jrocn Tfvartsjexeh in het harL, Bouw veertig woningwetwoningen door volkshuisvesting afgekeurd n 0 I n 1 I' M i 11 I I 11 :--i Duin gaat nu premiewoningen voor particulieren bouwen 'de worsteltent' Teleurstelling voor gemeente, ivoningbouwvereniging en aannemer Li1 Glasserviezen ■Fyzetns'^^rz KOELEN OF VRIEZEN U moet verhuizen! „Kon. Wilhelmina" naar Italië staat onder nieuive direktie VRIJDAG 3 FEBRUARI 1067 80e JAARGANG No. 8139 Uitgave N.V. v/h Langeveld De Rooi) Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Dorpsstraat 19, De Koog, Tel. (02220) 2058, 's avonds (02228) 410 u I i A a a Nog niet zo lang geleden konden wij melden dat de woningbouwvereniging Texel de architect C. R. Al kern a te De Koog opdracht had gegeven een kleine woningwetwoning van een afwijkend type te ontwerpen. Daarvan zouden er veertig gebouwd moeten worden, in blokjes van vijf stuks, tussen de Bern- hardlaan en de Jac. P. Thijsselaan te Den Burg. Uitvoering van dit project zou een flinke bres slaan in het aantal woningzoekenden op Texel (waaronder ruim zestig zeer dringende gevallen!) en bovendien verfraaiing van het dorpsbeeld betekenen. De huizen zouden nl. een plat dak hebben, een portiek en een bal kon en daardoor een welkome afwisseling vormen temidden van de nogal saaie woningwetwoningen van het conventionele type. De directie van Volkshuis vesting en1 bouwnijverheid te Haarlem heeft het veelbelovende plan nu getor pedeerd door het af te keuren. Vorige week vrijdag kwamen de heren meedelen dat het te groots en te duur was opgezet. Niet zozeer de door de aannemer genoemde prijs was reden voor de afwijzing doch vooral het aanzien van de woningen. Balkon, portiek e-d. werden niet nodig geacht. Wijziging van het ontwerp was onmogelijk, omdat men dan in conflict zou raken met de ingewikkelde bepalingen die tegenwoordig voor woningwetwoningen gelden. Dat betekende dus niets anders dan dat van het hele project moest worden afgezien. De huizen zullen er nooit komen en het toegestane contingent dat zij vertegenwoordigen is tevens verloren. Bij het inhalen van het woning tekort heeft men een achterstand van meer dan een half jaar opgelopen Het was de bedoeling, dat de wonin- nog steeds groeiende reeks woningzoe- gen gebouwd zouden worden door de aannemer C. H F. Duin. Drie maanden geleden deed deze offerte en het plan werd ter goedkeuring aan Volkshuis vesting aangeboden. Aanvankelijk hoorde men niets, niettegenstaande her haaldelijke aandrang van het gemeen tebestuur en de woningbouwvereni ging. Aannemer Duin maakte zich in tussen gereed om het werk aan te pakken. Voor hem was het een belang rijke zaak omdat hij voor de bouw van 25 ww-woningen aan de Thijsselaan zijn personeelskorps aanzienlijk had uitgebreid. Wilde hij deze bouwvakkers na het gereedkomen van deze woningen aan het werk houden, dan moest de goedkeuring spoedig komen Hij nad reeds maatregelen getroffen om in zijn werkplaats diverse onderdelen in serie te gaan vervaardigen. De verwachting, dat hij omstreeks Kerstmis met het werk kon beginnen, werd echter niet bewaarheid. De laatste hoop werd de bodem ingeslagen toen de heer M. Bos nia, voorzitter van de Woningbouwver eniging, hem moest vertellen dat hij maar naar ander werk moest uitzien. Andere huizen Duin: „Dat was een strop, maar ik ben niet bij de pakken neer gaan zitten. We hebben gelukkig nog verschillende particuliere objecten in de portefeuille en ik heb al plannen voor een ander groot woningbouwproject". Deze plannen omvatten de bouw van een nog onbekend aantal premie-B wo ningen, eveneens in de buurt van de Berahardlaan. De heer Duin wil deze woningen in eigen beheer verwezen lijken en ze daarna te koop aanbieden. Omdat de grondprijs nog niet bekend is en evenmin bekend is in hoeverre de woningen zullen worden gesubsidieerd, kan de exacte verkoopprijs nog niet worden genoemd. Maar verwacht wordt dat deze ongeveer ƒ35.000,zal bedra gen. Deze huizen zullen wat aanzien en indeling betreft vrijwel identiek zijn aan de reeds eerder in Den Burg ge bouwde premie-B woningen, waarvan er enkele aan de Beatrixlaan staan. Gegadigden kunnen zich met de aanne mer in verbinding stellen. In tegenstelling tot grote gebieden elders in het land zal er op Texel dus voorlopig nog wel gebouwd worden, maar dat is een schrale troost voor de Wij hebben juist ivat u zoekt fa Gebr. Schoorl, tel. 2550 kenden, die zich de bouw of aankoop van een eigen woning niet kunnen veroorloven. Het was de bedoeling dat de te bouwen kleine woningwetwonin gen 20,tot 25,huur per week zouden moeten opbrengen. Iemand, die een huis van ƒ35.000,koopt en deze voor 10°/o gefinancierd krijgt, betaalt ongeveer het dubbele aan rente en af lossing. Doorgaan Burgemeester C. De Koning vertelde ons desgevraagd het te betreuren, dat het project van veertig woningen geen doorgang kan vinden. „Of nu dit contingent geheel verloren is? Och, er is een goede kans dat wèl goedkeuring komt voor woningen van het gebruike lijke type. Daar wordt op het ogenblik aan gewerkt". De burgemeester had de indruk dat de jongste afwijzing verband houdt met het onlangs aangekondigde streven van minister Witte om woningwetwoningen voor een zo krap mogelijke prijs te bouwen. Van verschillende kanten is daarop kritisch gereageerd. De bouw van werkelijk goede woningen zou door het nieuwe ministeriële beleid in gevaar komen. De door de fa. Duin aan de Thijsse laan gebouwde woningen zijn nu vrij wel allen gereed. Ook de huizen, die door de fa. Drijver achter de Schoon- „CEBECO" BOUWT GROTE WERKPLAATS OP INDUSTRIETERREIN De Nat. Coöp Aan- en Verkoopver eniging voor land- en tuinbouw G.A „Cebeco" hoopt in juni van dit jaar haar nieuwe werkplaats te betrekken, die momenteel op het industrieterrein aan de Bernardlaan wordt gebouwd Het wordt een indrukwekkend groot complex .bestaande uit twee 9 meter hoge hallen, onderling verbonden door een laag gedeelte. De totale vloerop pervlakte bedraagt 32 x 35 meter. Het grootste deel ervan zal straks ruimte bieden aan de smederij van Cebeco, maar veel ruimte is ook gereserveerd voor magazijnen, die o.a. gedeeltelijk op de bovenverdieping zullen worden ingericht. In het gebouw zullen verder een kantoor en schaftlokaal worden opgenomen. Een deel van de magazijn ruimte zal dienen als showroom voor allerlei landbouwmachines, die nu in voorraad gehouden kunnen worden. Ook het machinepark van de nieuwe werkplaats zal indrukwekkend zijn. De bouw is noodzakelijk geworden door de exipansie, die de Cebeco-vestiging in de afgelopen drie jaar op Texel te zien heeft gegeven. De kleine werk plaats op het oude industrieterrein is al lang niet meer toereikend. Daar werkt nu acht man, maar het perso neelskorps zal na de ingebruikneming van de nieuwe werkplaats aanzienlijk kunnen worden uitgebreid. Vorige week zijn de stalen spanten, door Cebeco zelf vervaardigd, opgetrokken, waardoor men een goede indruk krijgt van de grootte De werkplaats is ont worpen door de architect C. A. Sparre- boom te Rotterdam. De bouw wordt uitgevoerd door het aannemersbedrijf M. Boon te De Cocksdorp. Vooraanzicht van een blok van v(jf woning wetwoningen van het door architect Alkcnva ontworpen type. De tekeningen konden by de provinciale directie van Volkshuisvesting geen genade vinden. oordsingel worden gebouwd, naderen snel hun voltooiing. Aan acht wonin gen wordt gewerkt in Oudeschild en binnenkort wordt de bouw van veer tien stuks in Den Burg begonnen. In Oosterend kwamen onlangs acht huizen onder de kap en spoedig zal te Oude schild worden begonnen De woning bouwvereniging Texel verwacht dat het contingent voor 1967 even groot zal zijn als dat van vorig jaar, dus 25 wonin gen, waaraan hopelijk in de loop van het jaar nog een aantal zal worden toe gevoegd. LTS'ERS KRIJGEN POLITIEKE SCHOLING Met de bedoelinq belanqstellinq voor de politiek aan te kweken heeft de LTS de leerlinqen van de twee derde klassen (jonqens van 15-18 jaar) in de qeleqenheid qesteld zich te infor meren over de beqinselen en proqram- ma's van verschillende politieke par tijen. Op initiatief van een der onder wijzers. de heer G. Wester laken, wer den de voorzitters van de Texelse qe- meenteraadsfracties uitqenodiqd dins- daq na schooltijd een uiteenzettinq te houden. Niet alle voorzitters konden aan de uitnodiqinq gevolg geven en lieten zich door een qeestverwant ver vangen. Ook de PSP, die niet in de ge meenteraad zit, was verteqenwoordiqd Voor de AR sprak de heer Daalder uit Oosterend (niet de wethouder), de heer J. J. Westdorp voor de PvdA, de heer S. Keijser voor de VVD, mevrouw Van Triqt voor de PSP, de heer P. Zeqers voor de KVP. Alleen de CHU was niet verteqenwoordiqd, maar deze partij zal later qeleqenheid krijqen zich tot de jonge LTS-ers te richten. Vrijdaq 10 februari komt namelijk het Tweede Ka merlid drs. D. F. van der Meijden om 's avonds in „De Lindeboom-Texel" 'n causerie te houden, 's Middaqs zal hij echter de LTS bezoeken. De sprekers maakten ieder in tien minuten de grondslagen van hun partij duidelijk en lichtten 't programma toe. Van de daarna geboden gelegenheid tot vragen stellen werd in ruime mate door de jongens gebruik gemaakt. Er werden intelligente vragen gesteld, waarbij het de sprekers bepaald niet gemakkelijk werd gemaakt. Zo werd geinformeerd of een politieke partij op confessionele basis niet automatsch onduidelijkheid moet vertonen omdat er mensen met totaal verschillende belangen in zijn on dergebracht. Deze vraag had o.a. een felle discussie tussen de heren Westdorp en Daalder tot gevolg. Het nut van con fessionele partijen werd door de LTS- ers betwijfeld. Een discussie lokten de leerlingen ook uit met hun vragen over het stakingsrecht. Volgens de PvdA moest dit recht worden uitgebreid tot ambtenaren en spoorwegpersoneel, waar de heer Daalder het niet mee eens was. Voorts kwam het al of niet verjongen van successierecht ter sprake en de vraag of Nederland uit de NATO moest treden. Op welke laatste vraag alleen door mevrouw Van Trigt (PSP) beves tigend werd geantwoord. Opvallend was de welwillende houding van alle spre kers jegens de provo's. De politieke scholing van de LTS blijft niet tot deze voorlichting- en dis cussiemiddag beperkt. Het is de bedoe ling dat binnenkort ook een gemeente raadsvergadering wordt bezocht en de LTS is ook voornemens aan de landelij ke schoolverkiezingen die gelijk met de „echte" verkiezingen op 15 februari zullen worden gehouden. Uiteraard tel len de stemmen van deze nog niet kies gerechtigde leerlingen niet mee. De uit slag zal een dag na de „echte" uitsla gen bekend worden gemaakt. DRS. V.D. MEIJ SPREEKT VOOR CHU De econoom Drs. D. F. v.d. Meij, lid van de tweede kamer voor de CHU, houdt op uitnodiging van de CHU afd. Texel vrijdagavond 10 februari een causerie in hotel „De Lindeboom- Texel". Hij zal spreken over actuele landelijke problemen als geldontwaar ding, werkeloosheid enz. Drs. v.d. Meij geniet bekendheid als een boeiend en objectief spreker De bijeenkomst is vrij toegankelijk voor ieder. „Koop geen zeehondenbont meer!" MEVROUW J. C. MANTJE-BLOOS WIL LANDELIJKE ACTIE ONDERSTEUNEN DE KOOG „Het beestachtige af slachten van zeehonden in Canada is mensonterend. Daar moet een eind aan komen. In verschillende landen worden al acties ondernomen en wij moeten daaraan bijdragen. Ook op Texel moe ten we er de mensen toe brengen geen kleding van zeehondenbont meer te dragen en de middenstand moet geen souvenirs van zeehondenbont meer in kopen!" Dat zegt mevrouw J. C. Mantje-Bloos te De Koog, die nóg onder de indruk is van de gruwelijke film, die o.m. voor de Oranjevereniging en de Plattelands vrouwen is vertoond. Zoals onze lezers zich zullen herinneren, werd deze film clandestien gemaakt en geeft een rea listisch beeld van de wijze waarop men in New Foundland zeehonden om brengt terwille van het kostbare bont. Het gaat de jagers erom zoveel moge lijk jonge zeehonden te verschalken. Ze worden doorgaans levend gevild en ook de ongeboren jongen worden uit het nog levende moederdier gesneden. Het gaat om het dure witte bont, dat momenteel veel wordt gevraagd, hoe wel het lijkt alsof daar spoedig veran dering in zal komen. Het wordt nl. steeds meer bekend op welke wijze het bont wordt verworven, zodat het dra gen var. een mantel van seal-bont een beschamende vertoning gaat worden. De slachting op de ijsvelden bij New Foundland is echter nog niet ten einde, ondanxs dat meer dan een miljoen pro testen uit de gehele wereld zijn binnen, gekomen. De jagers opereren vaak bui ten het Canadese territoir, waardoor zij vrij hun gang kunnen gaan. Toch kunnen tegen hen maatregelen worden ondernomen als daar bij de betreffende regering maar krachtig genoeg op wordt aangedrongen. Het meest effek- tief zou het zijn als de vraag naar seal-bont sterk afneemt en dat heeft het publiek in de hand In Nederland wordt deze actie gepropageerd door het Actiecomité Humanisering Zeehonden vangsten te Den Haag. Mevrouw Man- tje meent, dat ook de Texelaars de actie moeten steunen. Zij weet dat lang niet alle bont op deze wrede manier is verworven, maar omdat het verschil niet is te zien, moet één lijn worden ge trokken. Mevrouw Mantje beraadt zich nog over de wijze waarop zij haar doel wil verwezenlijken. Reacties worden gaarne door haar ingewacht. Volgens de door het landelijke actie comité verspreide folder werden in 1966 ongeveer 20.000 jonge zeehonden levend gevild. Gedurende de laatste tien jaar is 80% van de jonge zee honden op deze manier omgebracht. Uit het oogpunt van natuurbescher ming (uitsterven van de soort) is slechts 35 tot 40% aanvaardbaar. De enige manier om aan de slachtmg een eind te maken, is dat men geen seal-mantels of andere van zeehondenvel vervaar digde artikelen meer koopt. CENTRALE OF MEERKAMER- VERWARMING? fa Gebr. Schoorl Telefoon 2550 Kan ook gefinancierd werden ZIJN BAL TERUG Het volgende bericht namen we over uit de Harlinger Courant Op koninginnedag van vorig jaar won de 11-jarige Harry Smits, Wester straat 12, Harlingen, bij de kinderspe len een mooie, grote bal. Zijn vader schilderde er gauw zijn naam op, waarmee de eigendomsrechten waren vastgelegd. Helaas, Harry had niet lang plezier van zijn bal. Bij spelen op de Zuiderhaven kwam hij met een mooie boog in het water terecht en dreef toen snel met de stroom mee het zeegat uit. In de Iood der maanden droogden de traantjes allengs en niemand van de familie Smits dacht nog aan de bal, tot dat vorige week een grote auto voor de deur stopte waaruit een mijnheer stap te, die aanbelde en met een lach de bal weer overhandigde. Het was een inwoner van Texel, die de bal op het Texelse strand had gevonden en toen hij dezer dagen toch door Harlingen kwam, besloot hij hem maar even aan Harry terug te gaan brengen. Jammer genoeg was op dat moment alleen het zusje van Harry thuis en die was zo verbouwereerd, dat ze vergat om even naar de naam te vragen van deze eer lijke vinder. De familie Smits is hem natuurlijk buitengewoon dankbaar en hoopt, dat hij dat alsnog via onze krant gewaar zal worden. Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Ncderl. Middcnstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. OVERDENKING Er zijn mensen die altijd klagen. Ze zien voortdurend donkere wolken. Ze wonen om zo te zeggen in de klaag- straat. Nu is daar vaak ook wel reden voor. Wat zijn er ook op ons mooie Texel een zieken! De ernstigste ziekten doen zich voor. En herhaaldelijk luidt de doodsklok. Er gaat haast geen week voorbij of er is een begrafenis. Geen wonder ook met zoveel bejaarden. En wat moeten die ook tobben en zuchten in hun laatste levensjaren! Al hebben we gelukkig prachtige bejaardente huizen. Maar jongeren hebben even eens hun problemen in allerlei opzich ten. Wat een gescharrel om aan een ge schikt huis te komen b.v.! Zó is er ook in een welvaartstijd, waarin niemand direct honger hoeft te lijden, reden ge noeg om te klagen. Bepaald jammer is het dat kerk mensen vaak zo weinig opgewekt zijn. Iemand die tegenover een kerk woon de zei eens: ik zie de mensen somber de kerk ingaan, maar ik zie ze er nog somberder uitkomen! Wonderlijk, want daar wordt toch een blijde boodschap gebracht. En die goede tijding zou ik nu ook graag dóórgeven aan alle Texe laars. Het is dit bericht: mensen, er is voor u allemaal een huis beschikbaar in de dank-straat, in welke omstandig heden u ook leeft. We kunnen danken! Niet alleen voor ons zelfs in de win ter rnooie eiland. Niet alleen voor onze voorspoed, voor onze gezondheid, voor de goede verzorging, voor de liefde van onze kinderen, voor de vele gasten die weer verwacht worden; boven alles voor Jezus Christus, de grote verlosser. Die ons door zijn lijden en sterven en opstanding een weg baant naar een nieuwe aarde, naar een eeuwig leven, naar een onaantastbare jeugd, naar een onvergelijkelijke heer lijkheid, naar een land waar nimmer tranen vloeien, waar 't hart geen angst kent noch pijn, waar doorn noch distel groeien; waar geen zonde meer is. Ik zou zo zeggen: laten we toch gaan verhuizen uit de klaagstraat naar de dankstraat! Maar deze verhuizing is alleen door Jezus Christus te verzorgen en te regelen. Vervoegt U zich bij hem! P. Uidam. Al sinds 1964, toen de diesel-elektri sche veerboot „Marsdiep" in de vaart kwam, zoekt de N.V. TESO naar een keper voor het oude motorschip „Ko ningin Wilhelmina". De verkoop van het schip is opgedragen aan een Am sterdamse makelaar en deze is nu reeds enkele maanden in onderhandeling met een serieuze gegadigde. Belangstelling is nl. getoond door enkele Italianen, die te kennen hebben gegeven het schip gaarne voor een voor TESO acceptabele prijs te willen overnemen. Enkele maanden geleden kwamen de Italianen (mogelijk zelf ook makelaars) naar Texel, waarbij zij constateerden dat het in 1927 gebouwde schip in goed onder houden toestand verkeerde. Er is slechts één bezwaar dat de transactie wellicht in de weg zal staan: in Italië mogen in principe geen sche pen, die ouder zijn dan dertig jaar wor den ingevoerd. Van deze regel tracht men nu ontheffing te krijgen. Aange zien de vooruitzichten niet ongunstig lijken, wordt er al rekening mee gehou den dat de boot binnen afzienbare tijd Italiaans eigendom zal zijn. Zou voor de Koningin Wilhelmina geen koper gevonden worden, dan wordt het schip voor de schroot ver kocht. De opbrengst zal dan zeker min der dan een halve ton bedragen. De „Koningin Wilhelmina" staat op de ba lans van 1965 voor ƒ20.000,geboekt. „EXCELSIOR" GEEFT UITVOERINGEN OOSTEREND De Oosterender muziekvereniging „Excelsior" geeft haar jaarlijkse uitvoeringen op donder dag- en vrijdagavond 16 en 17 februari in het Gebouw voor Chr. Belangen. In afwijking van de gewoonte zal deze keer na de pauze geen toneel worden opgevoerd, maar zal de film „Fanfare" van Bert Haanstra worden gedraaid. Met het huren van de film gingen hoge kosten gepaard. Daarom zullen zelfs de donateurs ƒ0,50 entree moeten betalen. Andere bezoekers kunnen kaarten ƒ1,50 bekomen bij P. Bakker, Peper straat 14 of M. Medema, Oranjestraat 13 Degenen, die alleen belangstelling hebben voor de film, kunnen zaterdag avond in het Gebouw terecht. „Fan fare" wordt dus drie maal gedraaid. De opbrengst van de avonden is bestemd voor de vernieuwing van het instru mentarium van „Excelsior".

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1