do vt '"j* City Theater Fa. P. van Etten oorlichting suikerbietenteelt Bittere rijst PANKLAAR Met open vizier OOK U AAN! administratieve kracht woonhuis grote schuur NUTSSPAARBANK TEXEL Als de ARBEID in gevaar komt in Nederland Stemt daarom op de PARTIJ VAN DE ARBEID LIJST 2 OUDESCHILD dr. Coutinho VERKOOPSTER BEERNiNK lijst WAT BETEKENEN DE KOMENDE VERKIEZINGEN? OPENBARE VERGADERING van de Partij van de Arbeid jn de inleiding, die de heer Ir. tsma dinsdag j.l. op uitnodiging de Suiker-Unie, de Coöp. Aankoop- liging „Texe" en de Fa. A. Bakker B gehouden, geven wc hier een sgewijze samenvatting. zijn in een aantal jaren grote rideringen gekomen bij de teelt van rbieten. Deze zijn vooral te danken de komst van het precisiezaad en irecisiemachines. Van niet minder ig is de opkomst van de chemische uldbestrij dingsmiddelen. Daarnaast ien ook de dunmachines worden emd. Door deze veranderingen is nogelijk geworden het aantal uren, nodig is voor het verplegen van rewas terug te brengen tot 25 a 35 uren per ha. Hierbij is aangeno- dat zowel het zaaien als de on- Jbestrijding goed slaagt. Keuze van het ras belangrijke punten noemde de der de suikeropbrengst, die een ukt is van de opbrengst in kilo- ïmen en het suikergehalte. Als tnd belangrijk punt is er de nei- tot schieten. Vooral bij vroege is het nodig hierop te letten. Als derde punt, waarop de teler moet n werd genoemd de rooibaarheid, rbij onderscheid moet worden ge it tussen zware en lichte grond. Op e grond kan veel breuk optreden [e bieten sterk vertakt zijn en daar- vast in de grond zitten, op lichte id kan het los staan van de bieten aak zijn van veel verlies. heer Jorritsma maande tot voor- ;igheid bij het gebruik van rassen, van nature eenkiemig zijn. Vooral eiging tot schieten kan hier een be- aar zijn. Ten aanzien van de op- ,gst kan gezegd worden, dat de rassen een vrij goede tot goede •engst geven. Zaadsoortcn Jnj algemeen is het gebruik van lisiezaad. Tussen de eenkiemigheid |de rassen is wel enig verschil, maar ■>ver konden nog geen mededelin- I worden gedaan. Het varieert van tot 80°/o. Dit jaar komt men in [land voor het eerst met speciaal lisiezaad, waarbij door een bewer- de eenkiemigheid nog groter is bij het normale precisiezaad. De van eenkiemigheid en kiemkracht bij dit zaad minstens 170 zijn. dat aan de eis is voldaan bij een emigheid en kiemkracht van maar dit kan ook 80°/o eenkiemig- en 90% kiemkracht zijn. Ook de keerde volgorde is mogelijk. In fr geval moet zowel de eenkiemig- als de kiemkracht minstens 80% heer Ir, Jorritsma meende, dat mede in verband met de hoge prijs het zaad niet aan te bevelen was al grote oppervlakten met deze soort te zaaien. Laat het dit jaar leperkte proeven blijven. Onkruidbestrijding inleider beschouwde dit als de voor vereenvoudiging van de Zonder een goede onkruidbestnj- komen de voordelen van precisie- genetisch eenkiemig zaad en spe- precisiezaad niet tot hun recht de onkruidbestrijding wordt in erste plaats gedacht aan de chemi- onkruidbestrijding. Daar deze leien in de meeste gevallen vrij water nodig hebben voor een goe- yerking, kan vroeg zaaien, gevolgd het direct spuiten van een on- dbestrijdingsmiddel, een voordeel De heer Jorritsma meende niet te ien adviseren tot het inwerken van onkruidbestrijdingsmiddel of het ten enkele weken vóór het zaaien. de meeste grondsoorten is tot nu tiet middel Pyramin het meest aan evelen. mogelijkheden tot bestrijding van «lonkruiden met chemische midde- CONSULTAT1EBUREAU VOOR ZUIGELINGEN lensdae 8 februari worden de moeders le buitendorpen verwacht op de volgende .Hoorn: 13.0013.45 uur; Oosterend cn IV'aal13.4514.45 uur; De Cocksdorp Ierland: 14.4515.45 uur; De Koog 16.15 uur. OUDERAVOND O.L. SCHOOL OOSTEREND 3STEREND Vrijdagavond werd e o.l. school Oosterend de ouder- td gehouden. De voorzitster, mevr rschap-Berkenbosch, kon slechts gering aantal belangstellenden ver tomen. Na voorlezing van notulen jaarverslag door mevr. Zijm- jjaard liet pennmgmeester J. Hin n dat het er met de financiën gun- voorstaat. Het batig saldo was bij g jaar met ƒ100,toegenomen. Bij verkiezing van de oudercommissie d de heer C. van Liere herkozen, r de heer A. Kievit, die niet her baar was, werd de heer L. Boon gekozen Na de pauze met ver- Yg hield de heer H. Wieringa, praatje waarin hij allerlei zaken, school betreffende, aanroerde. Hij s onder meer op de noodzaak dat aantal leden van de SOOS wordt 'root Dank zij deze stichting kon chool zich in het afgelopen jaar een machine en een instrument voor natuurkundeles aanschaffen. Voor n november te houden ouderavond een spreker worden uitgenodigd of film worden besteld. Schoolreisje e vijfde en zesde klas gaan dit jaar drie dagen naar Vught. De derde kierde klas gaan een dag naar Am- dam en de eerste en tweede klas en een rondrit over Texel. njaagavond a.s. zal in de o.l. school bingo-avond worden gehouden. De inisatie berust bij de SOOS. De 'engst is voor de schoolkas. len zijn nog zeer beperkt. Er zullen dit jaar proeven worden genomen met het spuiten van 20 kg. TCA per ha enkele weken vóór het zaaien en 20 - 40 kg. vlak vóór het zaaien. De inleider wees er met nadruk op, dat deze werkwijze nog in het proefstadium verkeert. Bij aanwezigheid van grasachtige onkruiden als duist kan het gewenst zijn om aan het onkruidbestrijdings middel een hoeveelheid van 3-5 kg. I.P.C. toe te voegen. Zaaien Er is van de zijde van de telers aan drang om op ruimere afstand in de rij te gaan zaaien. Gesproken wordt over afstanden van 12 - 13 cm. in de rij. Hier zit het verlangen achter om hier mee direct een goede eindafstand te bereiken. De inleider hield er rekening mee, dat dit in de toekomst nodig zal zijn, omdat de mogelijkheid van bieten telen staat of valt met de mogelijkheid om het handwerk te laten vervallen. Spreker wees er de telers op, dat dit betekent, dat met een direct opbrenst- verlies van minstens 2-3 ton moet worden gerekend. Door grotere verlie zen bij het rooien kan dit verlies nog belangrijk groter worden. Overigens waarschuwde de inleider nadrukkelijk voor het overgaan op een grotere afstand in de rij. Dit kan alleen als het zaaibed aan hoge eisen voldoet. In dit verband wees de inleider er op, dat de opkomst bij vroege zaai over het algemeen beter is dan bij late zaai, omdat in het eerste geval meer vocht beschikbaar is. Vooral bij latere zaai moet gewezen worden op het gevaar van te ondiepe zaai De opkomst wordt naar de mening van de heer Jorritsma meer benadeeld door te ondiepe dan door te diepe zaai. Wat de rijenafstand betreft zag de inleider geen grote bezwaren in het overgaan op 50 cm. Verpleging Het machinaal dunnen heeft tot nu toe weinig ingang gevonden. De heer Jorritsma meende, dat dit vooral te wijten was aan het feit, dat na deze bewerking het veld een „afschuwe lijke" aanblik geeft. In bepaalde ge vallen zou het aanbeveling kunnen verdienen om naast het zaaien op een afstand van 8-10 cm. in de rij een lichte dunbewerking met de dun- machine toe te passen, waarbij gebruik wordt gemaakt van de grote messen. Bij handverzorging moeten we naar het zgn. „doorslaand dunnen". We moeten af van de ijver om ieder twee tal bieten terug te brengen tot alleen staande planten. Als de chemische on kruidbestrijding goed gelukt en we percelen kiezen, waar geen wortelon kruiden voorkomen is bij een redelijke kwaliteit van het precisiezaad, gecom bineerd met goed zaaien de tijd voor de verpleging terug te brengen tot 25 a 35 man-uren per bunder. Groot opzien gaf de mededeling van Ir. Jorritsma, dat de oude „waarheid", dat de suiker ir de bieten geschoffeld moet worden, begint te wankelen. Uit proeven, die nu al enkele jaren worden genomen op een flink aantal plaatsen blijkt, dat het schoffelen of hakken van de grond geen enkel voordeel geeft. Men heeft deze proeven ook genomen op sterk dichtgeslagen percelen en ook hier kwamen geen voordelen van het losmaken van de grond naar voren. Indien voor de onkruidbestrijding dus geen schoffel- of hakbewerking nodig is, dan kan deze achterwege blij ven. De proeven worden ook dit jaar nog voortgezet. Bemesting Wat de bemesting betreft kunnen de polypi. Ie rassen wat meer stikstof verdragen dan de vroegere rassen. Toch meende spreker te moeten waar schuwen voor een overmatige stikstof gift. In hét bijzonder werd gewezen op het nadeel van een extra-stikstofgift op percelen met een iets te dunne stand. In dit geval is er toch al de nei ging tot vorming van veel loof en dit wordt door de extra stikstofgift verer gerd. Oogsten De heer Jorritsma wees er op, dat de kwaliteit van het rooien in diverse ge vallen minder wordt. Dit geldt speciaal het koppen. Er wordt hierbij meerma len gedacht aan minder goed werk van bepaalde machines. Spr. was evenwel geneigd vooral te denken aan de wijze van werken. Machines, die in het ene geval goed werk leveren, laten op an dere bedrijven slecht werk zien. In dit verband wees inleider ook op het grote risico dat men neemt bij ver schuiving van de rooitijd naar novem ber. Grond en klimaat lenen zich daar voor in ons land niet. Ook werd ge sproken over de verliezen bij bewaring van bieten aan de hoop. Onder ongun stige omstandigheden zou door een bewaring van 3 weken een totaal ver lies van 2 3% suiker kunnen ontstaan. Dit betekent geen gehalteverlies van deze grootte, maar een daling van bijv. 17% tot 16,6 a 16,7% Verwachtingen voor de uitzaai De heer Van Hil van de Suiker-Unie zei, dat er aanwijzingen waren, dat de oppervlakte suikerbieten in ons land mogelijk wel zou worden uitgebreid tot 95.000 a 100.000 ha. In het afgelopen jaar was dit plm. 91.000 ha. De heer Van Hil was van oordeel, dat er in ons land wat ruimte was voor uitbreiding, speciaal ook omdat door suikerverwer kende bedrijven een gedeelte suiker kan worden geëxporteerd boven het kwantum, dat in E.E.G.-verband aan Nederland is toegewezen. Deze inleider wees er verder op, dat er in de toe komst mee moet worden gerekend, dat kleine bieten bij de tarra gerekend zul len worden, omdat deze kleine bieten in het verwerkingsproces ook inder daad als tarra verdwijnen. In het bui tenland gebeurt dit reeds. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,25; elke regel méér ƒ0,25. Onder adres te bevr. (niet eeder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,50 meer. Speciaal voor gelegen heidsaanbiedingen. (N.B. voor in deze kolom geplaatste zaakadverten ties geldt het normale millimetertarief). Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon Vamor gedipl. tel. (02230) 3252 Theorieles met films en kleurendia's vrijdags in pension Visser, Schoon oordsingel 17, Den Burg U tankt nog steeds het voordeligst aan de witte pomp van Oudeschild Doe het zeivers, repa reer op zaterdag zelf Uw auto bij Garage Dros N.V., Eierland C 49, tel. 233 Autorijschool H. Zing- stra, Plevierstraat 12, De Koog, tel. 477. Ook voor verlenging van uw rijbe wijzen Te koop gevr. kleine bungalow. Helikonweg 37c, Leeuwarden Te koop kinderwagen, stoeltje voor op kinder wagen en boiler 50 liter J. Kramer, Beatrixl. 58, Den Burg Te k. wegens aanschaf c.v. z.g.a.n. Beckers 3- traps oliekachel, enkele marmeren schoorsteen mantels en tevens 2- plaats elektrisch comfoor Inventum. M. P. van de Wetering, Warmoesstraat 22, Den Burg Te k wasmachine merk Clean. O. Helmhout, Ko- gerstr. 2 Den Burg Te k. gevr. autoped. J. de Kraker, Slingerweg 11 Den Burg Nog steeds verkopen wij onze puikbeste win teraardappelen. Worden over geheel Texel per 50 kg thuis bezorgd. Bel no. (02223) 383. Niek Dros, Oosterend. Met grote vreugde geven wij u kennis van de ge boorte van onze dochter Jantina R. T. B. Kenter J. A. Kenter-v. d. Slikke Sliedrecht, 4 febr. 1967 Karekietstraat 133 Met grote vreugde geven wij kennis van de geboor te van Karen Maria A. Witte-Bakker T. Witte Mar ja Jan Anita Witte Kruislaan 18, Den Burg, 3 februari 1967. Met grote blijdschap ge ven wij kennis van de ge boorte van onze zoon en broertje Hans die bij het H. Doopsel de namen ontving van Johannes Willem J. C. v. Vooren M. E. H. v. Vooren- Boks Nancy Den Burg, 2 februari 1967, Pontweg B 131. Gesinus (Gene) Struiksma Strathmore en Elisabeth P. Hoogesteger Strathmore hebben de eer u, mede namens wederzijdse ou ders, kennis te geven van hun voorgenomen huwe lijk, waarvan de voltrek king zal plaatsvinden op zaterdag 4 maart 1967 n.m. 3.30 uur in de Uni ted Church te Strath more. Toekomstig adres: Strathmore, Alberta, Canada Algemene kennisgeving JAN VELDMAN Ruyslaan 37, De Koog en NEL SMIT Heemskerckstraat 34 Oudeschild hebben de eer u, mede namens wederzijdse ou ders, kennis te geven van hun voorgenomen huwe lijk, waarvan de voltrek king zal plaatsvinden op dinsdag 21 februari a.s., 1 15 uur in het gemeen tehuis te Den Burg, Texel Texel, 20 januari 1967 Receptie op de trouwdag van 18 tot 20 uur, Ruys laan 37, De Koog, Texel Telefoon 2027 DINSDAG 8 UUR Nog één avond de succesfilm TOEGANG BOVEN 18 JAAR. Dinsd g 500 gram rode kool 19 ct Woensdag 500 gram rapen 19 ct Donderdag 500 gram gele kool 19 ct Den Burg, tel. 2908 De Koog, tel. 473 GEVRAAGD: Am-Ro bank, Den Burg is het zaak te streven naar een VOORUITSTREVENDE politiek! Te koop goed onder houden Orote kamer met Zweed se open trap. Te bevr. C. v. d. Kerkhof, De Ruyterstraat 76, Oudeschild. Te huur in Den Burg. Brieven onder nr 977 aan bureau Texelse Courant Boodschappen voor voortaan niet meer bij Dogger maar voor 9.30 uur rechtstreeks aanvra gen (tel. 2023) LET OP: vaste bezoek dagen voortaan woens dags en vrijdags Zendt vroegtijdig Uw advertenties in GEVRAAGD voor onze zaak in de Koog Jaarbetrekking DROS' MAGAZIJN MUZIEKVERENIGING DE.K. houdt haar jaarlijkse uitvoeringen op vrijdag 10 en zaterdag 11 februari a.s, in „De Waldhoorn" Na de pauze speelt DE VRIENDENKRING de klucht „De Kip" Aanvang 8 uur Zaterdagavond bal na met medewerking van MARK FIVE CHU Over dit onderwerp spreekt op donder- dag 9 februari a.s. de heer dr C. de Galan, direkteur van de 1 tiardi Beekman Stichting in Casino te Den Burg, aanvang 8 uur iu een Gelegenheid tot discussie Toegang vrij Mogen wij ook op uw aanwezigheid rekenen Als spaarder hebt U belang bij de stand van zaken bij Uw Bondsspaarbank Als U een der weinige niet- spaarders bent, zult U stellig willen weten hoe anderen gespaard hebben Welnu. U krijgt ons beknopte jaar verslag dezer dagen in Uw brievenbus of hebt het misschien al Sparen bij een veilige Bondsspaarbank geeft houvast in het financieel beleid van het gezin in goede en minder goede tijden Als moderne gezins- bank geeft Uw Bondsspaarbank bovendien een uit gebreide en kosteloze service Binnenburg 9, Den Burg

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 3