(fro en TwarL-J'exeU in het hart-, E. Kolfschoten gaf uiteenzetting voor afdeling Texel van KVP Overheid moet in de kosten van de veerdienst bijdragen 'de worsteltent' Engels-Texels contact door ballonnetje Eerste 9 maanden 1966 Overnachtingen met 13,3 pet. gestegen Per 1 april a.s. fa Gebr. Schoorl Telefoon 2550 Vrachtauto-tarieven Kan 00k 3e,mancierd worden met 10 pet. omlaag AFDELING TEXEL ASTHMA-FONDS V erkiezingskaravaau toch op Texel VRUDAG 10 FEBRUARI 1967 TEXELSE 80e JAARGANG No. 8141 Uitgave N.V. v/h Langeveld De Rooy Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 [edaktie: Marry de Graaf, Dorpsstraat 19, De [oog, Tel. (02220) 2058, 's avonds (02228) 410 COURANT Een zeer goed van de tongriem ge sneden heer E. J. M. Kolfschoten, twee de kamerlid voor de KVP en burge meester van Leidschendam heeft maandagavond voor de goed bezette zaal van hotel „De Zwaan" een uiteen zetting gehouden over het beleid van zijn partij. Niet alleen kon men zo op de hoogte komen van de houding van de partij jegens allerlei landelijke problemen; de heer Kolfschoten gat ook voorzichtig zijn mening over actuele Texelse aangelegenheden. Dat gebeurde door de beantwoording van enkele schriftelijk ingediende vragen. Zo werd geïnformeerd hoe de KVP staat tegenover het voornemen van de gemeente om voor recreatie benodigde gronden aan te kopen en daarna in erf pacht aan exploitanten uit te geven. De heer Kolfschoten liet zijn oordeel afhangen van de aard van het betrok ken recreatieobject. Als een particulier een object zou kunnen realiseren met daarbij de nodige centrale voorzienin gen, moet hem geen strobreed in de weg worden gelegd. Anders is het met grote objecten, die al gauw van meer dan lokaal belang zijn. Deze kunnen alleen door de bedoelde overheidsbe moeiing mogelijk gemaakt worden. Dat de overheid er niet op uit is het par ticulier initiatief onnodig te beknotten, bleek uit de mededeling, dat ook aan particulieren belangrijke subsidies worden verstrekt om bepaalde recrea- tieabjecten met nationale en regionale betekenis van de grond te helpen. De spreker wilde het particulier initiatief primair stellen, maar meende dat over heidssteun in veel gevallen niet te missen is. Het is echter de vraag of de in de vraag bedoelde erfpachtmethode de juiste is; de overheidsinvloed zou dan wel eens te groot kunnen worden. Veerdienst Gevraagd werd of ook de KVP van mening is dat de overheid zou moeten bijdragen in de kosten van de veer dienst Texel-Den Helder. (Het plaatse lijke KVP-bestuur heeft zich eerder in die zin uitgelaten). De heer Kolfschoten vond dat een bootverbinding, evenals een brug, een tunnel of een viaduct moet worden beschouwd als een inte graal onderdeel van het wegennet, waarvoor de overheid heeft te zorgen. Hij zei de historie van de huidige veer dienst niet te kennen, maar meende dat het chauvinisme (de ,,E" van TESO) wel een rol heeft gespeeld. Hij sprak overigens zijn waardering uit voor de De vorige maand vonden de heren Ben Oostra (19) en Karei de Jong (21) op het strand Wester slag een aangespoeld luchtbal lonnetje, waarop twee Engelse meisjesnamen met adressen stonden geschreven. De Texe laars grepen onmiddellijk de pen en stuurden een briefje met de mededeling, dat de ballon op het strand van het verre Texel was aangekomen en dat de twee onqehuwde vinders popelden om een correspondentie op te zet ten. Per kerende post kwam het antwoord. De meisjes, die hun boodschap aan het water hadden toevertrouwd, waren Gail Harrington (11) en Judith Robinson (11), wonende in de Noord-Engelse kustplaats Sea- burn (Sunderland). Ze schreven blij verrast te zijn met het onver wachte antwoord, maar wezen op hun leeftijd en veronderstel den dat de Texelse jongens mis schien liever met oudere meisjes zouden schrijven. Maar, zo stond erbij, wij vinden het best leuk zo. Oostra en De Jong vonden dat ook en zijn voornemens de cor respondentie voort te zetten. Bij de brief van de meisjes was een knipsel bijgesloten, waaruit bleek dat het plaatselijke nieuwsblad van Seaburn uitvoe- rig melding maakte van het al dus tot stand gekomen Texels- Enqelse contact. wijze waarop de dienst met comforta bele grote schepen wordt onderhouden. „Je kunt niet voor een kwartje op de eerste rang zitten. U moet er 'echter telkens gebruik van maken en dan is het wel een kostbare boel". Onafhankelijke raadsleden Verder werd gevraagd of het niet te ver is doorgevoerd dat gemeenteraads leden geen leveranties aan de overheid mogen doen. Door deze bepaling voelen vele zeer bekwame krachten er weinig voor zich verkiesbaar te stellen, waar door een evenredige vertegenwoordi ging woi dt bemoeilijkt. De spreker kon met deze bezwaren meevoelen, maar voelde er niets voor deze bepa lingen te verzachten of op te heffen. Raadsleden moeten onafhankelijk zijn. Nooit mag het publiek kunnen denken dat iemand voor z'n eigen belang in de raad zit. De mening van de spreker werd voorts gevraagd over de wenselijkheid jonge agrariërs die een bedrijf willen beginnen vergaand financieel tegemoet te komen. De heer Kolfschoten was er bepaald geen warm voorstander van. Een dergelijke tegemoetkoming kan in EEG-verband als een subsidie worden gezien. Ook het toekennen van rente subsidies stuit op moeilijkheden, omdat het in de praktijk heel moeilijk zal zijn om uit te maken welke ondernemers ervoor in aanmerking moeten komen. In Duitsland zijn de ervaringen met rentesubsidies niet best. Door de aanwezigen werd de kwes tie Bluyssen genoemd. Gevraagd naar zijn mening in deze, zei de heer Kolf schoten, dat het niet nodig was dat mgr. Bluyssen zei dat katholieken niet op de KVP behoeven te stemmen. Dat was n.l. reegis lang bekend. Op de vraag of in de toekomst éen Christelijke partij is verwachten, een CDU dus, antwoordde de spreker, dat daar wellicht pas een grondslag voor zal zijn nadat de partijen op reforma torische basis elkaar hebben gevonden. Bouwbeleid Gevraagd werd om de KVP achter het beleid van de huidige minister van Volkshuisvesting (Witte) staat. De spreker merkte op dat minister Witte nog nauwelijks gelegenheid heeft ge had van een eigen beleid te tonen. De circulaire die hij onlangs aan de ge meentebesturen heeft doen toekomen en waarin er op wordt aangedrongen de woningwetwoningen niet duurder te maken dan ncdig is, vond de spreker zo gek nog niet Je kunt wel dure wo ningwetwoningen gaan bouwen, maar de huur, die de bewoners moeten op brengen is daarmee in overeenstem ming. Dat is niet in het belang van de huurders, die in het algemeen tot de minder draagkrachtigen horen. Het is een goed uitgangspunt naar een niet de luxueuse woningwetwoning te stre ven, waarvan er dan wel zo veel moge lijk gebouwd moeten worden. De spre ker geloofde dan ook niet dat de re cente afkeuring van 40 woningwetwo ningen op Texel iets met het Witte-be- leid te maken zou hebben. In de door minister Bogaers ontworpen regels is geen verandering gebracht. Waaraan de afkeuring dan moet worden gewe ten, wist de heer Kolfschoten niet. Commissariaten Een mondelinge vraag werd gesteld naar aanleiding van de bespreking van de regel, dat raadsleden uitgesloten zijn van overheidsleveranties: Waar om mogen ministers er wel commissa riaten op na houden? De heer Kolf schoten gaf daarop geen antwoord, maar stelde dat ministers, nadat ze zijn benoemd, in het algemeen voor hun commissariaten bedanken. Prof. De Quay b.v. heeft dat onlangs gedaan. Een belangrijk deel van het betoog van de heer Kolfschoten had betrek king op- de omstandigheden, die de KVP ertoe brachten een kabinetscrisis te veroorzaken. Reeds bij herhaling had de KVP erop gewezen dat de regering er veel te optimistische verwachtingen voor de toekomst op na hield. Dat was in 1965, toen van een recessie nog geen sprake was. Met name minister Den Uijl bleef lang volhouden, dat de eco nomie kerngezond was, terwijl zich in het buitenland, waarvan Nederland in sterke mate afhankelijk is, al veront rustende ontwikkelingen voordeden. Ook uit de begroting voor 1967 bleek, dat de regering de toestand niet juist beoordeelde. De begroting werd dus door de KVP niet gesteund, met het bekende gevolg. De laatste tijd heeft overigens bewezen dat de KVP de toe stand indertijd juist beoordeelde. Het niet kunnen aanvaarden van het te hoge uitgavenpeil door de KVP is de enige oorzaak van de kabinetscrisis geweest Wèl duidelijk Dat de KVP een partij met onduide lijke bedoelingen zou zijn, noemde de heer Kolfschoten een fabel „Kijk maar naar het partijprogramma". Hij wees er voorts op dat de KVP geen echt con fessionele partij meer is. Weliswaar laat men zich christelijk inspireren, maar de R.K. Kerk oefent in de partij geen gezag uit. Het is ook geen belan genpartij; zowel werkgevers als werk nemers zijn er bij aangesloten. De be grippen links en rechts noemde de heer Kolfschoten verouderd. Men doet wat kan en mogelijk is voor een recht vaardige samenleving Dat de KVP nu al zou moeten zeggen met welke partij men bereid is een regeringscoalitie te vormen, is onmogelijk. Het hangt in de eerste plaats af van de verkiezings uitslag en van de vraag of die even tuele partner met het KVP-programma kan instemmen. Het is niet billijk deze houding als onduidelijk te kwalificeren. Belasting Een der vragenstellers vond dat de belastingpolitiek nooit ruimte heeft ge laten voor het vormen van reserves bij de middengroepen. Daardoor is de si tuatie daar nu heel moeilijk geworden. De heer Kolfschoten weet de huidige zorgen van de middenstand niet aan de belasting maar aan de bedrijfsvoering, die vaak verouderd is, waardoor men de concurrentiestrijd met het groot winkelbedrijf verliest. Maar misschien zou het goed zijn als de afschrijvings mogelijkheden zouden kunnen worden verruimd. Een andere vragensteller betwijfelde het of het alleen het niet kunnen aan vaarden van de begroting is geweest, die de KVP ertoe bracht een kabinets crisis te veroorzaken. Hij vroeg zich af of het toevallig was dat de crisis juist kwam toen de regering op het punt stond een aantal maatregelen te nemen, die door de socialisten waren verlangd bij de formatie. Het huidige overgangs kabinet maakt haast met wetsontwer pen, die vooral de VVD zeer welgeval lig zijn, zoals de voorwaarden voor de olie- en aardgaswinning op het conti nentale plat. Dat zou erop duiden, dat de KVP vooral naar samenwerking met deize partij streeft. De heer Kolfschoten toonde aan, dat de voorwaarden reeds lang voor de crisis waren opgesteld (op 29 september) en dus nog afkomstig waren van minister Den Uyl. Hetzelfde geldt voor het ontwerp omroepwet, dat door minister Klompé in vrijwel onge wijzigde vorm van minister Vrolijk is overgenomen. In feite zet de huidige regering het beleid van het kabinet Cals voort, echter met de beperking dat niet alles inééns mogelijk is. Uit de dinsdagmiddag bekend gewor den voorlopige uitslagen van de ge meentelijke gastenstatistiek blijkt dat in de eerste negen maanden van het afgelopen jaar 108.246 gasten werden geregistreerd op Texel. Over het ge hele jaar 1965 bedroeg het aantal gas ten 103-906. De stijging bedroeg dus 4.08°/o. Hoewel de cijfers over oktober, november en december 1966 niet zijn meegerekend, mag worden aangenomen dat deze getallen zo gering zijn dat zij op het stijgingspercentage praktisch geen invloed hebben. Op dezelfde wijze kon een vergelijking gemaakt worden tussen de aantallen overnachtingen over de eerste negen maanden van 1966 en de overnachtingen over 1965. Daaruit blijkt dat de gemiddelde verblijfsduur op Texel sterk is toegenomen. Van 1 januari tot 30 september 1966 werden 1.360338 overnachtingen geregistreerd tegen 1.200.272 in 1965. Een verschil derhalve van 160.066 oftewel 13,3°/o. Dat alleen de cijfers over de eerste negen maanden van het afgelopen jaar 'bekend zijn, is het gevolg van een nieu we werkwijze bij de gastenstatistiek. Voortaan wordt de statistiek samen gesteld over een jaar dat loopt van 1 oktober t/m 30 september. KOELEN OF VRIEZEN ff ij hebben juist wat u zoekt IVGebr. Schoorl, tel. 2550 eat Vrouwenwereldgebedsdag BIJEENKOMSTEN IN ALLE DORPEN Vandaag is het Vrouwenwereldge bedsdag en deze jaarlijkse gebeurtenis zal ook op Texel niet ongemerkt voor bij gaan. Hedenavond zullen in alle dorpen gebedssamenkomsten worden gehouden, waarbij de vrouwen, die voor de noden in de wereld willen bidden welkom zijn. In Den Burg wordt de bijeenkomst gehouden in de N.H. kerk; in Den Hoorn in de R.K. kerk; in De Cocks- dorp in de Herv. kerk; in De Koog in de Doopsgezinde kerk; in Oosterend in de R.K. kerk; in Oudeschild in de Herv. kerk en in De Waal in de kerkekamer van de Herv. kerk. De bijeenkomst be gint overal om acht uur, behalve in Den Hoorn, waar om kwart over zeven wordt aangevangen. Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Neder!. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 2 lot en met 8 februari 1967 Géboren: Johannes Willem, zv. Jaco bus C. van Vooren en Maria H. E. Boks; Karen Maria, dv. Theo Witte en Anna M. Bakker; Harriët, dv Jakob P. Pit en Geertje H. Vlugt. Ondertrouwd. Jacob Bruin en Catha- rina M. Koopman; Dirk H. Bakker en Edith Visser, Marius A. Witte en An- tonia A. Timmers; Klaus Dieter Groos- spietch en Theodora E. J. G. Jas. Voorlopige uitkomsten gastenstatistiek CENTRALE OF MEERKAMER- VERWARMING? Het bestuur van de N.V. TESO heeft besloten de vervoerstarieven voor vrachtauto's met 10% te verlagen. Deze tariefswijziging gaat in per 1 april 1967 Het huidige tarier bedraagt ƒ2,per strekkende meter. Dat wordt per 1 april dus ƒ1,80. De verkiezingskaravaan van de Partij van de Arbeid, die op het ogenblik door het land trekt, komt niet op Texel. De plaatse lijke PvdA-afdeling heeft er ech ter voor gezorgd dat op ons eiland toch iets dergelijks te zien (en te horen!) zal zijn. Zaterdag mor genzullen alle dorpen be doek krijgen van een tiental met biljetten beplakte auto's, vooraf gegaan door een geluidswagen. In de wagens zitten onder meer de bestuursleden van de Texelse PvdA-afdeling, maar ook zijn leden van de socialistische ge meenteraadsfractie present Op verschillende plaatsen in de dor pen wordt gestopt en zullen de kiezers ertoe worden aange spoord woensdag hun stem uit te brengen op lijst 2. Voor zover daartoe gelegenheid bestaat kun nen de inwoners de bestuurs- of fractieleden om inlichtmgen vra gen. De karavaan start morgen ochtend om negen uur in Oude schild. In Den Hoorn komt men aan om 10.15 uur, in De Koog om 11.00 uur; De Cocksdorp om 12.00 uur; Oosterend om 13.00 uur; De Waal om 14.00 uur en Den Burg om 14.30 uur. Alles is dus achter de rug wan neer de via de tv uitgezonden schaatskampioenschappen de aan dacht opeisen. C.A.V. OPENT SHOWROOM GEREEDSCHAPPEN Onlangs kwam aan de Waalderstraat te Den Burg de winkelruimte voor ge reedschappen van de Coöperatieve Aankoopvereniging Texel gereed. Deze uitbreiding van het CAV-complex zal morgenochtend om kwart over tien of ficieel in gebruik worden genomen door de heer A. Dros Bzn. Daarna zal een receptie worden gehouden in hotel „De Graaf" te Den Burg, waarvoor vele autoriteiten en relaties zijn uitgeno digd. GESTOLEN COLLECTEBUS TERUGGEVONDEN DEN HOORN Zoals onze lezers zich zullen herinneren, werd eind augustus van het afgelopen jaar uit het portaal van de N.H kerk te Den Hoorn een collectebus, de z.g. zendingsbus, ontvreemd. De politie werd gewaar schuwd, die een uitvoerig onderzoek instelde. Dit leverde echter niets op. De bus, met een inhoud van circa 38, werd niet achterhaald en ook het spoor naar de daders liep dood. Vrijdagmiddag echter was de bus weer terecht. Op korte afstand van de kerk werd het ding gevonden in een sloot bij Emmahoeve aan de Wester- weg, toen men bezig was de bermen en de waterlopen te reinigen. De bus was nog gesloten en het (zwart-uitgeslagen) geld zat er nog in. Kort na de diefstal heeft de kerke- raad een nieuwe zendingsbus aange schaft. Deze zit echter met bouten te gen de portaalwand bevestigd OPGERICHT Voor de meeste mensen is het de gewoonste zaak van de wereld, dat zij vrijuit kunnen ademen. Voor 800.000 Nederlanders is dat niet het geval. Zij lijden aan astma, chronische bron chitis of verwante aandoeningen van de ademhalingsorganen en vrij adem halen is voor hen een voortdurend bedreigd geluk. Achthonderdduizend mensen dat is een 70-voud van het inwonertal van de gemeente Texel. Geen wonder, dat men astma de vijfde volksziekte is gaan noemen. Het is een volksziekte, die meer leed veroorzaakt en meer blijvende gevolgen heeft, dan men lange tijd heeft vermoed. Om de bestrijding van deze ziekte te steunen is er nu op Texel een afdeling opgericht van de Vereniging tot Steun aan het Nederlands Astma Fonds. Deze afdeling een van de rond honderd vertrouwensposten die er in het hele land zijn zal in onze gemeente be grip en sympathie wekken voor de astmabestrijding, waar mogelijk hulp bieden, voorlichting geven en activi teiten ontwikkelen, waardoor zij het Nederlands Astma Fonds financieel en daadwerkelijk helpt bij het verwezen lijken van zijn taken. In het Nederlands Astma Fonds wer ken alle Nederlandse organisaties op het gebied van de astmabestrijding samen. Dit fonds, dat sinds 1961 prac- tisch functioneert, heeft zich een aantal veelomvattende taken gesteld, waarvan de belangrijkste zijn: wetenschappelijk onderzoek en pre ventie; sociaal-medische zorg; persoonlijke hulpverlening steun aan de astmabehandelings centra. Reeds in de opbouwperiode kon voor research ƒ320.000,en voor de andere taken 480.000,beschikbaar worden gesteld Voor de verwezenlijking van een sociaal-medisch minimumprogram ma, dat voor een doeltreffende aanpak van de astmabestrijding vereist is, moet echter jaarlijks tenminste ƒ700.000, op tafel komen. De weerklank, die het astmavraag- stuk in korte tijd bij het Nederlandse volk heeft gekregen, is groot. Dat komt stellig mede door de voorlichtende hulp, die het Nederlands Astma Fonds ondervindt van de Vereniging tot Steun aan het Nederlands Astma Fonds, die nu reeds zo'n 10.000 leden heeft en reeds in meer dan 100 plaatsen afde lingen en correspondentschappen telt. Daar is de afdeling Texel bijgekomen, die al vele concrete plannen heeft o.a. om in eigen gemeente leden te weiwen, voorlichting te geven, de jaarlijkse col lecte te organiseren en plaatselijke be hoeften te peilen. Het bestuur van de afdeling is als volgt samengesteld: voorzitter, dokter Renout, De Koog; secretaresse, mevr. Moor, Den Burg; penningmeester, de heer Drijver, Den Hoorn; leden: mej. Luijsterburg, De Koog; mevr Visser, Oudeschild; mevr. v. 't Noordeinde, De Cocksdorp; mevr. Zijm, Oosterend; de heer Albers, De Waal en de heer Os kam, Den Burg. Hoe waardevol de steun van een groot ledental en een hecht corps van vrijwilligers is, laat zich gemakkelijk raden. Er is veel hulp nodig om het Astma Fonds in staat te stellen zijn taken doeltreffend uit te voeren en de achterstand, die er ten opzichte van andere volksziekten nog steeds bestaat, in te lopen. Daarom doet het Nederlands Astma Fonds een beroep op élle Nederlanders. U kunt helüen door de afdeling Texel te helpen, door lid te worden of dona teur, door uw practische hulp aan te bieden aan de afdeling, die op Texel veel en goed werk kan doen, als zij zich door velen geruggesteund weet. is een hotel-eafé-restaurant onder nieuive direktie.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1