Dienaar - moordenaar H ELEKTRICITEIT: Ha* Be* Ge 1 Dé suikerbiet met de topopbrengst Over lichaamstemperatuur gesproken HET HOEFT NIET ALTIJD PRECIES 37 GRADEN TE ZIJN eenkiemigheid Practicabel leverbaar in precisie C, D en M-zaden met een hoge N.V. HOLLANDSE SUIKERBIETEN SELECTIE MIJ AMSTERDAM Het is een merkwaardig verschijnsel, maar waar mensen regelmatig met ge vaar omgaan, raken ze zich steeds min der bewust van dat gevaar. Men zou juist het omgekeerde veronderstellen, want wie dagelijks met iets omgaat, gaat dit steeds beter kennen, maar met gevaar is dat niet het geval, omdat het zich slechts een enkele maal openbaart en dan, dan. is het veelal te laat. Een van de dingen waarmee we da gelijks te maken hebben en die een ge vaar inhouden is wel de elektriciteit. Tegenwoordig is elk huis voorzien van elektriciteit en zeker iedere huisvrouw heeft daar mee te maken. Het grootste deel van alle moderne hulpmiddelen werkt op deze mysterieuze kracht, zo als stofzuigers, kacheltjes, wasmachi nes, centrifuges, haardrogers, strijk bouten, de radio, de televisie, onze verlichting en wat al niet meer. In de wanden van onze kamers vinden we schakelaars en stopcontacten, die ons in staat stellen het contact te maken tus sen de stroombron en het apparaat. En dit alles vinden we de gewoonste zaak van de wereld, want de elektriciteit is onze dienaar. Zc-ker, zonder dit zouden we heel wat minder comfortabel leven, maar we mogen nooit vergeten, dat we als het ware een wild dier in huis heb ben, een roofdier, dat is getemd, doch dat ons bespringt, wanneer we in een moment van onoplettendheid een dom me fout maken en het gevolg is meestal catastrofaal. Er zijn nog teveel mensen en zeker onder de huisvrouwen, die over het algemeen het meest met elektriciteit te maken hebben, die (zich onvoldoende bewust zijn van het gevaar. Hoe dik wijls wordt er niet gewerkt met half of geheel defecte snoeren en stekkers. In veel gevallen loopt het allemaal nog goed af, maar op een kwade dag, dan is het raak Vocht De gevaarlijkste combinatie is wel elektriciteit en vocht. Water is een geleide materiaal, waardoor de elektriciteit zich het makkelijkst een weg baant. Wanneer we natte handen hebben moeten we extra voorzichtig zijn. Een van de gevaarlijkste dingen in de huishouding is wel de wasmachine of de centrifuge. In weerwil van alle veiligheidsmaatregelen die de fabri kanten troffen en de controlerende or ganen eisen, zien toch nog veel dames kans om op de een of andere manier geëlektrocuteerd te worden. Een bijzonder belangrijk punt in deze is wel, dat men gebruik maakt van een stopcontact en stekker met randaarde, waardoor men minder risico loopt wan neer er een deel van de apparatuur on der stroom komt te staan. Toch zijn er nog mensen die het gebruik van een dergelijk stopcontact en zo'n stekker maar flauwekul vinden. Ach, het loopt toch zo'n vaart niet, kom, steek de ge wone stekker maar in het gewone stop contact. Zonder het zich misschien be wust te zijn spelen ze met hun leven. Want wanneer het noodlot wil, dat het apparaat onder stroom komt te staan en de dame in kwestie raakt met natte handen het apparaat aan, dan is het in minder dan geen tijd gebeurd. Per week wordt gemiddeld één huisvrouw ge- elektrocuteerd. Douchecel Soortgelijke gevaren van vocht en elektriciteit vinden we in de badkamer of douchecel. Elektrische apparatuur in dergelijke ruimten dient extra bevei ligd te worden. Er zijn helaas mensen, die in de win ter wanneer het erg koud is, het pres teren om een brandend straalkacheltje in de douchecel te gebruiken, met alle gevaren van dien. Er zijn er zelfs, die niet schromen zo'n kacheltje op de rand van het bad te plaatsen, hetgeen beschouwd mag worden als een poging tot zelfmoord. Want wanneer er tegen dit kacheltje wordt gestoten, of het glijdt uit op de natte smalle rand van de badkuip en het tuimelt in het water, dan is de bader onherroepelijk ten dode opgeschreven. Wanneer U toch nog wat langer wilt leven, weest dan uiterst voorzichtig met elektriciteit en zorg voor voldoende veiligheid in uw huis. Dempen van de put heeft geen zin, als het kalf verdron. ken is. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 12 februari op om 8.03 uur en gaat onder om 17.47 uur; 15 februari op om 7.57 uur en onder om 17.53 uur. Maan. 17 febr E.K.; 24 febr. V.M Hoog water ter rede van Oudeschild: 10 febr. 9.13 en 21.36; 11 febr. 9.47 en 22.07; 12 febr. 10 15 en 22.36; 13 febr. 10.42 en 23.03; 14 febr. 11.08 en 23.28; 15 febr. 11.30 en 23.50; 16 febr. 11.54 en 17 febr. 0.13 en 12.22; 18 febr. 0.42 en 13.01. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. VTB-VRACHTWAGEN DE SLOOT IN In de buurt van Schermerhorn in de Beemster raakte maandagmiddag een vrachtwagen-combinatie van de VTB de sloot in. Chauffeur G. moest uitwij ken voor een andere auto, waarbij een der wielen in de modderige berm kwam. Pogingen om de zware, met graan geladen wagen op de weg te houden, faalden, zodat de hele combi natie de sloot in ging. De chauffeur wist zich uit de half in het water zit tende cabine te bevrijden; hij bleef on gedeerd. In de loop van de dag werd de lading zaaigraan geborgen en ge droogd. De schade aan de combinatie is zeer groot. Dinsdag 14 februari Den Burg, hotel De Graaf, Postzegelruilbeurs Den Burg, Dorpshuis, Klaverjascompetitie personeelsvereniging Gcmeente/N.V. TEM. Woensdag 15 februari Den Burg, De Lindeboom-Texel, bridgedrive Eierland, Vlicgveldhotel, Voorlichtingsavond Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De Cocks- dorp-Eierland, over groente en fruit en het maken van hapjes, toegelicht met dia's. Den Burg. Landbouwhuishoudschool, Quiz avond Oud-leerlingen Landbouwschool-leer lingen Vormingsinstituut Donderdag 16 februari Den Burg, De Lindeboom-Texel, Departement Texel van 't Nut. Lezing over Turkije door de heer J. P. Strijbos, aanvang 20.00 uur. Oosterend, Gebouw voor Chr. Belangen, Mu ziekuitvoering Excelsior. Den Burg, De Zwaan, R.K. Vrouwenvereni ging NKV, demonstratie Vispaleis. „Heerlijk Nasi eten". Vrijdag 17 februari Oosterend, Gebouw voor Chr Belangen. Uitvoering Excelsior. Den Burg. Dorpshuis, Fotoclub De Kiekendief Den Hoorn, Ons Huis, Gemeenteavond, spreekster Dr. J. C. Schreuder over „De kunst van het oud worden". NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de periode van 11 februari tot en met 17 februari tel. 2182, b.g,g. 2406. WANNEER er qesproken wordt over het feit, dat de qemiddelde lichaams temperatuur van de mens 37 qraden Celsius bedraaqt, dan zijn er heel veel mensen die dat woordje qemiddeld maar verqeten. Vanaf dat moment staat voor hen vast, dat de normale temperatuur van de mens 37 qraden Celsius precies is. Het qevolq hiervan is, dat er zich dan vervelende misverstanden kunnen voordoen met betrekkinq tot de tem peratuur metinq. Wanneer dan eens de temperatuur wordt opqenomen en die is niet precies 37 qraden Celsius, maar bijvoorbeeld 372 qraden dan fronst men bedenkelijk het voorhoofd en wordt prompt aanqenomen dat er iets niet in orde is. want de patiënt heeft .koorts". Iedere medicus zal hier om lachen. OVERDENKING De prediking moet practicabel zijn, zeiden de Texelse gelovigen in de vori ge eeuw, d.w.z. je moet er wat mee kunnen doen, het moet werkelijk te hanteren zijn, te gebruiken zijn. Daar hadden ze natuurlijk groot ge lijk in, want wat heb je aan een predi king, die niemand raakt, corrigeert en helpt. Als je tenminste maar niet ver geet dat de prediking van' het Evan gelie hanteerbaar moet zijn en je het Evangelie nooit tussen haakjes mag zetten om over te gaan tot allerlei praktische zaken. Het „naar het leven preken" wordt, als je met oppast, snel tot wat praktische levenswijsheid en daarover kun je thuis in een boekje ook wel lezen. Neen, het Evangelie is praktikabel. De doop b.v.! Ouders, die hun kinderen laten dopen, geloven dat deze kinderen in Christus geneiligd zijn. Deze kinde ren zijn het eligendom van Christus. Aan deze hoge waarheid zit een bijzon der „praktikabele" kant. De meeste opvoedingsfouten zitten bij de ouders in de afdeling „apenliefde". Er zijn apen die hun jongen zo liefhebben, dat ze hen tegen hun borst dooddrukken. Zo gaat het ouders ook vaak. Het kind wordt wel „met liefde omringd", maar krijgt geen ruimte, vrijheid om zichzelf te zijn en dus in bepaalde opzichten anders te zijn dan de ouders. Het eind van het lied is dan meestal dat het kind op een gegeven moment deze vrij heid eenvoudig grijpt, zonder dat vader en moeder er nog aan te pas komen. Als naspel van het treurspel volgt dan nog het zelfbeklag van de ouders. In deze situatie is de Doop een bij zonder hanteerbare, bruikbare waar heid. Het kind is allereerst eigendom Gods, niet allereerst uw troetelkind Het is niet allereerst van U, maar aller eerst van Christus. Dat is van eminent praktisch belang. Het schept eerbied voor „andersmans eigendom". Het kind is niet langer je bloedeigen speelpop. Waarom ik deze dingen hier eens neerschrijf? Omdat jongens en meisjes veel waardering voor hun ouders heb ben, maar één groot bezwaar: ze be grijpen ons niet en ze willen ons niet begrijpen. Voor ons anders zijn is geen ruimte, het wordt van de tafel geveegd Ik geloof dat ze gelijk hebben, D> meeste ouders verdragen het anden zijn van hun kinderen niet of neger© het. D. J. F. WEEKENDDIENST ARTSEN voor alle artsen van zaterdagochtend 8 uur maandagochtend 8 uur Dokter R. COUTINHO, Den Burg, tel (02220) 2023. DIERENARTSEN ingaande zaterdagmorgen 12 uur H. DE BOER, tel. (02220) 2527. GROENE KRUIS (v/h Witte Kruis) ingaande vrijdag 24 uur tot en mef maandag 13 uur Zr. RIETVELD, De Cocksdorp, (02222) 292. R.K. KERKDIENSTEN weekend 11-12 februari 1067 Den Burg: zondag 8.30, 10.30, 19.00 uu. De Koog: zondag 10.00 uur Oudeschild: zondag 9.00, 19.00 uur Den Hoorn: zaterdag 19.00 uur; zondag 10.30 uur. De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur; zondag 8.30 uur. Oosterend: zondag 10.00, 19.30 uur. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 12 februari 1967 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froentjes De Cocksdorp 9.30 uur ds Soesan Den Hoorn 10 uur ds. Oskamp, Avondmaal De Koog 10 uur ds. Waardenburg Collecte Werelddiakonaat De Waal 19.30 uur ds. Waardenburg Collecte Werelddiakonaat Oosterend 10 uur ds. Becrthuis Internationale hulpverleningscollecte Oudeschild 11 uur ds. Soesan Restauratiecollecte GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 16.45 uur ds. Uidam Oostcrcnd 10 00 en 15.00 u. ds. Van Leeuwei GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Leesdienst in het Gebouw voor Chr. Belangen DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Koopmans, gezamenlijl voor alle wijken (Jeugddag '67), busje Det Hoorn. Wat is namelijk het geval? Men dient nooit te vergeten, dat er wat betreft die 37 graden Celsius sprake is van de „gemiddelde" lichaamstemperatuur van de mens. Dat betekent, dat niet iedereen precies 37 graden Celsius als lichaamstemperatuur heeft. De een zijn temperatuur zal (overigens ook weer gemiddeld), normaal even boven de 37 graden Celsius liggen, terwij] een ander gemiddeld iets onder ligt. Wijzigingen Overigens dient ook te worden opge merkt, dat de lichaamstemperatuur van ieder mens zich in de loop van een dag voortdurend wijzigt. Meestal is de tem peratuur 's morgens bij het opstaan het laagst en loopt dan in de loop van de dag langzaam iets op om in de namid dag het hoogst te zijn. Dat is om te beginnen een factor, waarmee we bij het temperaturen rekening dienen te houden. Op welk uur van de dag nemen we temperatuur op? Daarnaast is onze lichaamstempera tuur ook nog afhankelijk van wat wij kort voor het opnemen van de tempe ratuur hebben gedaan. Hebben we ons juist hevig ingespannen, dan staat wel vast, dat de temperatuur hoger zal zijn, dan wanneer we ons niet hadden inge spannen. Bij vrouwen is de lichaamstempera tuur in de tweede helft van de maan delijkse cyclus hoger dan in de eerste helft Ook alweer iets waarmee men rekening moet houden. Normaal Over het algemeen mag worden aan genomen, dat temperaturen tussen 36,5 en 37,5 graden Celsius als normaal mo_ gen worden beschouwd. Dan nog iets over koorts en verho ging. Wanneer de temperatuur enige tienden boven de 37 graden is, moet men niet spreken van koorts. Van 37 tot 38 graden spreekt men van verho ging. Pas boven de 38 graden hebben we het over koorts. Onze temperatuur is het gevolg van het verbrandingsproces dat zich in ons lichaam afspeelt en waarbij warmte vrijkomt. Deze warmte wordt voor een deel door ons lichaam vastgehouden en het overtollige staan we af aan de ons omringende lucht. Dit alles wordt keurig voor ons geregeld door onze in gebouwde thermostaat. Wanneer we te weinig warmte produceren, dus wan neer we bijvoorbeeld stilzitten in een ijskoude omgeving, dan krijgen we kip- pevel. Dat is het gevolg van het ver nauwen van de bloedvaatjes aan de huidoppervlakte, die op die manier zo veel mogelijk warmte proberen vast te houden. Is de warmte in ons lichaam groot, dan gaan we transpireren, waar door onze huid vochtig wordt en er dus sprake is van een sterkere afkoeling. Bij koorts heeft ons lichaam de strijd aangebonden met de ziektekiemen, die binnendrongen en dit manifesteert zich in een hogere temperatuur dan nor maal. Maar die temperatuur moet dan ook echt hoger zijn dan onder dezelfde omstandigheden normaal zou zijn. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 15 februari a.s. worden de moe ders van Oudeschild en Den Burg verwacht Oudeschild van 13.00 - 13.45 uur; daarna Den Burg tot 16.00 uur. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,25; elke regel méér ƒ0,25. Onder adres te bevr. (niet eeder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,50 meer. Speciaal voor gelegen- heidsaanbiedifigen. (N.B. voor in deze kolom geplaatste zaakadverten ties geldt het normale millimetertarief). Alle soorten vogel kooien en -zaden, goud vissen en aquariums. Uw keus - bij Geus Bij ons is de cliënt nog steeds koning Dus toch weer Uw kleermaker Carel Schmidt, Boom- kampstr. 8, tel. 13615, Alkmaar. Elke week op Texel Voor oud ijzer, lompen, metalen en bruikbaar ijzer. J. W. Schagen. Wagemakerstraat 28, Den Burg, tel. (02220) 2470 Grote geheel witte ka ter zoek. F. Vos, 2de Hel. merstr. 123 I, Amsterdam Te koop prima aard appelen. M. Huisman, De Veen, tel. 2203 Voor uitrijden van gier en mengmest, steeds het beste en voordeligst, geen slip of sporen, voorzien van roerder. Kampstra, tel. (02223) 295 Wij ruimen op, zonder emmertjes, flanellen en katoenen lakens, 1-pers. wollen dekens en koffers (Persil gesch.) Gymver. O'end J. Daalder, Vlie- str. 15, Ger de Jong of Rentenaar, tel. 227 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon Vamor gedipl. tel. (02230) 3252 Theorieles met films en kleurendia's vrijdags in pension Visser, Schoon oordsingel 17, Den Burg U tankt nog steeds het voordeligst aan de witte pomp van Oudeschild Doe het zeivers, repa reer op zaterdag zelf Uw auto bij Garage Dros N.V., Eierland C 49, tel. 233 Te k. Miele halfauto- matische wasmachine met verwarming. H. Snoek, Kogerstr. 53, Den Burg Te koop plm. 100 stuks jonge populieren, goed beworteld. Lage prijs. M.S., De Zes 5 Te koop Austin Cam bridge A 50, in goede st. Waalderweg B 203, tel. 2783 Te koop wegens over compleet AEG snelwasser in zeer goede staat. Ka merstraat 5, De Koog, tel. 207 Te k. gevr. zomerbun- galow of grond daarvoor. Brieven met omschrijving en prijs onder nr 979 of tel. (02500) 64979 Te k. nette kinderwa gen en wandelwagentje. Gasthuisstraat 26, telef. 2178 Te k. koffiezetmachine wegens overcompleet, 12 liter, i.pr^st. Hotel Pen sion „Beatrix" De Koog, tel. 207 Verl. 25 jan. zilveren broche ingelegd met wit te steentjes. Gaande van Doopsgezinde gebouw, Stenenplaats, Weverstr., Achterom naar Wilhel- minalaan. Gaarne tegen beloning terug te bezor gen A. v.d. Vis, Wilhel- minalaan 17, Den Burg Weggelopen een don kerbruine collie, luistert naar de naam Endroe. Gaarne inlichtingen bij T. van Exel, Eierland of P. Kok, Weverstraat 77, Den Burg Te k. trekhaak VW en kinderstoeltje. H. Kats- mar, Buurtje 8, Oude schild Te koop Fiat bestel 600 van nov. '63. Laadvermo gen 600 kg. De Ruyter- straat 71, Oudeschild Te koop aangeboden tegen elk aannemelijk bod vouwwagen Wevo Camper de Luxe 1958 en radio met ingebouwde pick-up. Te bezichtigen na tel. afspraak. War_ moesstr. 52, tel. 2016 Gev. doosje textiel. B. Halsema, Gerritsland, tel. 2675 Te k. 3 stamboekkoeien P. Koorn, Kogerveld, tel. (02228) 355 Met grote vreugde geven wij u kennis van de ge boorte van onze dochter en zusje Martine J. A. Eelman-Schagen A. Eelman Jan Aris Texel, 8 februari 1967, Schilderend 31, Den Burg Tijd. adres: De Ruyter- straat 13, Oudeschild. Volgende week zaterdag 18 februari hopen onze ouders Leen Kuyper en Janny Kuyper-Eelman de dag te herdenken waarop zij 25 jaar zijn getrouwd. Dat ze er nog minstens 25 jaar bij doen is de wens van hun dankbare kinderen Amsterdam Ruud en Jos Alkmaar Lia Receptie zaterdagmiddag 18 februari van 3.30 tot 5 uur in het verenigings gebouw van de Doopsge zinde kerk in de Koger- straat 6 februari 1967 werdet^ wij verblijd met de ge- boorte van ons eersU| kind Harriët G H Pit-Vlugt J. P. Pit Langeveldstraat 23, De Cocksdorp, Texel. Jack Bruin Kasja Koopman geven u, mede namen» wederzijdse ouders, ken nis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan dej voltrekking zal plaat- vinden op vrijdag 17 fe-S bruari 1967, 's namiddags!* 3.00 uur in het gemeen-P tehuis te Den Burg. De Ruyterstraat 17, Oudeschild. Beatrixlaan 138, a Den Burg. Receptie 's namiddags van 4.30 tot 6.00 uur in 't Skiltje te Oudeschild Toekomstig adres: Bern- hardlaan 125, Den Burg I Heden overleed tot mijn diepe droefheid, na een langdurige ziekte geheel onver wachts, mijn lieve zorgzame vrouw Iiendrika A. Dogger, echtgenote van N. de Waard, in de ouderdom van 51 jaar. N. de Waard Oudeschild, Texel, 8 februari 1967, De Ruyterstraat 33. De rouwdienst zal worden gehouden op zaterdag 11 februari n.m. 2 uur in de Ned. Hervormde kerk te Oudeschild, waarna de begrafenis op de Oudeschilder begraaf plaats. 8 februari overleed tot onze diepe droef heid onze lieve zuster, schoonzuster en tante Heüdrika A. Dogger, echtgenote van N. de Waard, in de leeftijd van 51 jaar. Petten: A. H. v.d. Vlies- Dogger A. v.d. Vlies Zuid-Afrika: G. J. Dogger M. Dogger- Schietekat Den Burg: F. H. Borgman van Putten J. Borgman nichten en neven-

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 2