Cjroen 'ZjvarL-Jexels in het kart-. ndanks protest PvdA: tarieven containers met 40°/0 omhoog Leden zuivelfabriek schonken auto aan de heer C. Roeper Mzn. B. v. d. Beek opvolger Kan Vétérinair-Hygiënische Dienst voordeliger iverken? inis had dit jaar nog best op de oeneplaats kunnen plaatsvinden fa Gebr. Sctioorl Telefoon 2550 Kan ook gefinancierd worden Bij zijn afscheid als voorzitter van de „Eendracht" 80e JAARGANG No. 8145 q 24 FEBRUARI 1957 ,j.V. v/h Langcveld De RooU 1 Den Burg, Texel - Tel. 2058 arrv de Graaf, Dorpsstraat 19, De (02220) 2058, 's avonds (02228) 410 gemeenteraad is dinsdagmiddag d gegaan met de door B. en W. stelde drastische verhoging van ief voor het gebruik van vuil- ers. Zoals bekend wilde het ge- bestuur de exploitatie van de ïers sluitend houden, waardoor (even met globaal 40°/u moesten opgetrokken. Protesterende ge_ liet de PvdA-fractic horen bij van de heer J. J. Westdorp. Deze e dat de fractie het voorstel had eerd en daarbij tol de conclusie •komen, dat het niet juist was in /al naar een sluitende exploitatie iven. Met een verhoging van de nde iaricven kon men akkoord maar niet met een zo groot per- als nu was voorgesteld. De heer arp zei te vrezen, dat de belang- l voor het containergebruik door ;rk verhoogde tarief zou afnemen, jebruikers zouden weer de voor- lan emmers kunnen geven, wat •1 zeer ongewenst gevolg zou zijn. adruk herhaalde de heer West dat hij tegen een verhoging van ief op zichzelf geen bezwaar had, leze zou minder drastisch moeten Hij vroeg het gemeentebestuur het voorstel terug te nemen en nieuw voorstel te komen, ij men er niet van zou uitgaan onderdeel van de reinigings- zich volledig moet bedruipen. kosten van de andere onder- van de reinigingsdienst worden lechts 67% van de opbrengsten in 'het belang van het goed meren ervan. Afspraak (emeester De Koning herinnerde iA-fractieleider eraan, dat bij het ;n van deze containerdienst na- lijk is gesteld, dat deze altijd d moest worden geëxploiteerd ijking met het emmersysteem, >oit rendabel kon worden geëx- rd, vond hij niet juist en hij er dan ook niets voor op het 1 van de heer Westdorp in te Wethouder J. Daalder was de- mening toegedaan. Hij vond het sonde situatie als kosten en op- ten van de containers elkaar De vrees, dat de mensen weer gebruik van emmers zouden an als gevolg van deze verho- deelde hij niet. De sterk toene- vraag naar de containers bewijst en met het systeem zeer is inge- De mensen komen op een veel elijker manier van hun vuilnis laarvoor zijn ze bereid te betalen Aftrekbaar heer Standaart herinnerde eraan, kosten van het containergebruik aftrekbaar zijn, waardoor het m aantrekkelijk blijft. De kosten nmergebruik zijn niet aftrekbaar er Westdorp vond dat geen juiste ijking: „Als men in een bedrijf en groot aantal emmers moet be ten, kunnen de kosten daarvan orden afgetrokken". De heer iart zag toch een principieel ver- ussen de gebruikers van één em- n degenen die een container in edrijf gebruiken Waarmee de Westdorp het eens was, zonder chter gewonnen te geven. Hij dat een der argumenten bij het leven roepen van het container- m is geweest, dat men de mensen stimuleren het vuil te brengen het hoort, want het gevaar dreig- overal privébelten zouden ont- Dat gevaar keert weer als de en nu drastisch worden verhoogd Geen gevaar? voorzitter zag dat gevaar niet. G. Luijsterburg viel hem bij en t men in principe moest blijven n naar een sluitende exploitatie lit onderdeel, vooral omdat de naar containers nog ieder jaar toeneemt. nien een tekort accepteert, wordt et de uitbreiding van de contai- KOELEJN OF VRIEZEN 'J hebben juist ivat u zoekt Gebr. Schoort, tel. 2550 nerdienst telkens groter. Westdorp en zijn fractiegenoten ston_ den alleen met hun kritiek. Ook de heer P. Smit bracht naar voren dat de voorgestelde tariefsverhoging niet be zwaarlijk kon zijn. Mevrouw J. Koning-Bruin meende evenwel, dat een sluitende exploitatie niet zo dringend was. „In andere ge vallen hebben we anders geoordeeld, zoals bij de strandbewaking. Ook die moest sluitend zijn volgens B. en W„ maar de voorgestelde verhoging is toen afgestemd. Het is geen wet van Meden en Perzen dat een dienst altijd dekkend moet worden geëxploiteerd" De op merkingen vermochten het standpunt van het gemeentebestuur niet te ver anderen. Na enige discussie werd het voorstel in stemming gebracht, waarbij alleen de heer Westdorp en mevrouw Koning-Bruin in hun afwijzende hou ding volhardden. Eed Aan het begin van de vergadering werd de ambts- en zuiveringseed afge nomen van de heer C. Koom, het nieu we CHU-raadslid, dat de plaats van de heer G Westerlaken heeft ingenomen Het ziet er nog niet naar uit dat Texel en andere recreatiegemeenten binnen afzienbare tijd een groter bedrag uit de gemeentepot zullen krijgen uitgekeerd, zo bleék uit een brief, die de burge meester voorlas. Het onderzoek naar mogelijkheden om voor de recreatie gemeenten een zg. verfijningsregeling van kracht te doen zijn, heeft tot dus ver geen resultaat opgeleverd. Van het provinciaal bestuur van Noordholland was een copie ontvangen van een brief, die de provincie had ge richt aan de staatssecretaris van sociale zaken en het antwoord dat de staats secretaris aan GS schreef. Het ging om de voorgenomen afloping van de subsi diëring van de waterleidingbedrijven. Daarover waren GS nogal boos en zij hebben daarop scherp geageerd. Op het voorstel van de burgemeester om dit protest te ondersteunen ging de raad gaarne in. Als de subsidie afloopt komt dat de gemeente op ongeveer ƒ40.000, per jaar te staan. Als tweede vertegenwoordiger en plaatsvervangend tweede vertegen woordiger in de raad van bestuur van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar werden de heren C. Joustra en J. Daal der benoemd. Naar aanleiding van het eervol ont slag van de heer L. K. Vroegindewey als directeur van de Vctérinair-Hygië- nische Dienst, merkte de heer A. Dros (PvdA) op dat de kosten van de Vétéri- nair-Hygiënische dienst zeer hoog zijn en zwaar drukken op het gemeentelijk budget. Hij vroeg mede namens zijn andere fractiegenoten na te gaan of deze dienst niet goedkoper zou kunnen functioneren, b.v. door een wijziging van het personeelsbestand. De burge meester antwoordde, dat deze aangele genheid door het gemeentebestuur reeds wordt besproken. Met de inspecteur van Volksgezondheid zal nog overleg wor den gepleegd, waarna de raad in de volgende vergadering zal worden inge licht. Dorpshuis De Waal De gemeente zal voor ƒ18.000,bij dragen in de kosten van de verbouw van het dorpshuis De Wielewaal te De Waal. De raadsleden gingen allen met het desbetreffend voorstel akkoord. Mej. Luijsterburg vroeg zioh af in hoe verre het zeker is dat de totale ver bouwkosten kunnen worden gedekt uit bijdragen van Rijk en Provincie. In het voorstel van B. en W. wordt gesproken over „de gedachte dekking". De voor zitter zei dat 100% zekerheid niet be staat, maar dat men op grond van er varingen wel kan aannemen dat de CRM-subsidie en de provinciale bijdra ge er wel zullen komen. Naar aanleiding van een voorgestelde begrotingswijziging met betrekking tot de verbouw van de timmerwerkplaats van Bakker tot sociale werkplaats, vroeg mej. Luijsterburg of de raadsle den de beschikking kunnen krijgen over een schets van het toekomstige ge bouw, teneinde er een indruk van te krijgen. Zij vond het niet consequent, dat de raad bij grondverkopen wel een fraaie schetstekening krijgt toegezon den ter oriëntatie, maar niet van dit project, waarmee veel meer geld is ge moeid. Burgemeester De Koning zag veel praktische bezwaren, maar wilde het tenslotte wel in overweging nemen. Hij wees er echter op, dat het ver zou voeren de raad gelegenheid te geven kritiek op het verbouwplan te leveren Vijftien deskundigen hebben er zich reeds lange tijd mee bezig gehouden. Mej. Luijsterburg benadrukte dat het niet ging om kritiek te kunnen leveren, maar om geïnformeerd te zijn. Kermis De heer J. J. Westdorp sprak er tij dens de rondvraag zijn teleurstelling over uit dat B. en W. hebben besloten de wederom ingevoerde kermis dit jaar op het parkeerterrein aan de Emmalaan te houden. Het gemeentebestuur had deze maatregel genomen in verband met het feit, dat binnen afzienbare tijd met de bouw van het raadhuis kon worden begonnen. Het park en de Groeneplaats zouden dan door het daar opgeslagen bouwmateriaal onbruikbaar zijn. De heer Westdorp betwijfelde of binnenkort met de bouw van het raad huis kan worden begonnen. Op dit ogenblik is de rijksgoedkeuring zelfs nog met binnen en het zou dit jaar ze ker nog best op de Groeneplaats heb ben gekund. De burgemeester kon zich de wrevel van de heer Westdorp wel voorstellen. Hij wees erop, dat B. en W. de beslissing over de kermis geruime tijd geleden heeft moeten nemen. Toen zag het er naar uit, dat binnenkort met de bouw kon worden begonnen en het zou onjuist zijn geweest toen de Groe neplaats aan te wijzen. „We hebben niet anders kunnen beslissen". Als men de ontwikkeling had kunnen voorzien, had men het voormalige woonhuis van de heer Poel ook nog wel een jaar kun nen laten staan en het oude Textielhuis Zegel kunnen verhuren aan een mid denstander, de in verband met de ver bouw van zijn zaak vervangende win kelruimte zocht. Naar aanleiding van deze discussie informeerde mevrouw Koning-Bruin hoe het ervoor stond met de raadhuis- plannen. De burgemeester gaf toe, dat hij de zaak enkele maanden geleden wat te optimistisch heeft beoordeeld, maar niets wijst erop dat de bouw niet binnen zeer afzienbare tijd zal begin nen. Schoolraad De heer Standaart vroeg of het ge meentebestuur al gekozen heeft tussen schoolraad en oudercommissie. De voorzitter antwoordde bevestigend. Een schoolraad wordt het meest gewenst geacht, omdat de samenstelling zodanig kan zijn, dat de meest competente men sen er deel van uitmaken. Parkeerterrein De heer J. Barendregt (Texels Be lang) wees op het gebrek aan parkeer ruimte 'n De Cocksdorp en stelde voor het voormalige kolenopslagterrein van de heer Westdorp als zodanig te be stemmen De voorzitter kon hem ver tellen, dat er reeds aan wordt gewerkt. Het terrein zal provisorisch geschikt worden gemaakt. De heer P. Smit (KVP) had de laat ste tijd kritische opmerkingen gehoord over de stoepen in de straten van Den Burg. Vooral in Weverstraat, War moesstraat, Binnenburg en Hogerstraat zijn de stoepen van sterk uiteenlopende breedte en hoogte. Daardoor vormen ze verraderlijke obstakels, vooral bij druk verkeer. Hij vroeg zich af of de ge meente zou kunnen optreden door in een verordening of bouwvoorschrift re gels vast te stellen. De voorzitter be loofde het eens te zullen bekijken. Visafslag Mevrouw Koning-Bruin (PvdA) bracht de eventuele wenselijkheid van een visafslag te Oudeschild ter sprake. De visafslag bestaat formeel nog en wordt 's middags behartigd door de heer K. Hoogerheide. Deze gaat per 1 maart met pensioen Zou men de afslag willen laten voortbestaan, dan moet niet alleen een opvolger voor de heer Hoogerheide worden gezocht, maar moet de afslag tevens aan de moderne eisen worden aangepast. Hiermee zijn grote bedragen gemoeid en bovendien Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f- 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 15 tot en met 22 februari 1967 Geboren: Maria Catharina Agatha, dv. Nicolaas M. Bakker en Lucia V. M. Hoedjes; Jeanine Carmine, dv. Dirk Janssen en Johanna C. van Esch; Je roen en Christiaan, zoons van Fridtjof Blanken en Méri Peetoom; Jeroen Christiaan, zv. Pieter Witte en Catha rina M. H. Hijmans; Jan, zv. Klaas Eelman en Marretje Kuiper; Marietje Marion Boukje, dv Leendert Duijzer en Martha Kok, Marcel Bemardus, zv. Hendrik P Kooger en Janneke S. M. Zegers. Ondertrouwd: Adrlaan Bonne en Sjoerdtje Heeringa; Willem J. M. Pee- ters en Anna A. Lugtigheid; Hendrik J. Collou en Nelly H. den Braven; Adrianus J. G. Smit en Marretje M. Verbeme. Overleden: Arie Cornells Zutphen, oud 45 jaar; Albertje Stoker ev B. Nieboer, oud 84 jaar. INGEKOMEN PERSONEN F! Ondertrouwd. Adriaan Bonne en Rozenburg, Abelenlaan 12 naar Den Burg, Jac. P. Thijsselaan 91. CENTRALE OF MEERKAMER- VERWARMING? ligt een afslag op Texel markttechnisch ongunstig. Van de zijde van de vissers zou er weinig of geen belangstelling voor beslaan, aangezien men gunstiger in Den Helder of IJmuiden terecht kan. Ook bij de vergroting van de haven van Oudeschild komt in deze omstan digheid geen verandering, zodat het geen z'n heeft de afslag te laten voort bestaan. Omdat er vrijwel geen kosten aan verbonden waren, werd de oude afslag de laatste jaren nog gehand haafd. De heer C. Roeper Mzn. heeft woensdagavond in „De Oranjeboom" afscheid genomen als voorzitter van de Coöperatieve Zuivelfabriek „Eendracht" G.A. Dat de heer Roeper onder de leden van de fabriek een zeer populaire figuur is, bleek wel uit het bijzonder kostbare afscheidscadeau, dat men hem aan bood: een gloednieuwe personenauto. Tijdens een in het diepste geheim gevoer de bliksemactie waren de gelden hiervoor een dag tevoren bijeengebracht. De heer Roeper nam afscheid in verband met het bereiken van de 65-jarige leef tijd. Vanaf de oprichting van de „Eendracht" maakte hij deel uit van het be stuur. In 1944 werd hij voorzitter. Verschillende sprekers schetsten woensdag avond de grote verdiensten van de heer Roeper. De heer W. H. Bakker, vice- voorzitter, bracht naar voren, dat de scheidende voorzitter 'n duidelijk stempel drukte op het bestuursbeleid. Dit was er op gericht het eiland een aan de eisen des tijds aangepast, financieel gezond en onafhankelijk mclkverwerkingsappa- raat te geven, waarin de Texelse boer vertrouwen kon hebben. „U hebt de boeren in de goede richting geleid en hen met de coöperatieve gedachte ver trouwd gemaakt. U bent geslaagd, want er staat nu één grote fabriek, die wij voor een belangrijk deel aan Uw beleid hebben te danken". bracht er 26 had meegemaakt. De heer Wieringa merkte op, dat Roeper de ontwikkeling van de melkproduktie op Texel zeer juist had voorzien en met veel doorzettingsvermogen de grote uitbreidingen van de fabriek bewerk stelligde. Hij was ook betrokken bij de Coöp. Ver. voor K.I. en de Rundvee- fokvereniging en wist deze verenigin gen tot nauwe samenwerking te bren gen. „Het boerenbelang stond bij U bo venaan. U was nuchter, zakelijk en be slist in Uw oordeel", aldus de heer Wie ringa, die als persoonlijk geschenk een stel mistlampen voor de nieuwe auto overhandigde De heer Roeper toonde zich in zijn dankwoord diep onder de indruk van het voorgaande. Hij zei, dat hij zich tij dens de uitoefening van zijn taak door eigenbelang had laten leiden. „Want ik was er van overtuigd dat samenwer king levensnoodzaak was. Hij verklaar de dat de coöperatie nooit zijn ideaal was geweest. Het was slechts hel mid del om tot het goede doel te geraken: een zaak te stichten die uitsluitend werkt in het belang van de leden. Het geschenk werd aangeboden door de heer K Breman namens de leden. In een geestige toespraak vertelde hij hoe hij „Kees" Roeper in zijn schooljaren had leren kennen en hoe hij met hem kattekwaad had uitgehaald. Zijn waar dering over het beleid van de heer Roeper als bstuurslid van de fabriek bracht hij als volgt naar voren: „Je zat er bepaald nogal goed in; anders had den ze je er wel uitgetrapt!" De heer Breman schetste d$ belangrijke ont wikkelingen, die zich in de afgelopen veertig jaar bij de melkwinning op Texel hebben voorgedaan. In dat ver band vertelde hij over de komst van de eerste melkmachine, die hij nog in zijn bezit had. Hij schonk het apparaat bij deze aan de fabriek, als curiositeit met geschiedkundige waarde. Hij ver telde voorts over de inzamelingsactie, waaraan alle leden graag hadden mee gewerkt. Daarop werd het gordijn ge opend en werd de glanzende, met bloemstukken versierde auto zichtbaar. Boerenbelang bovenaan Woorden van erkentelijkheid over hetgeen de heer Roeper voor de fabriek heeft gedaan, sprak ook directeur Wie ringa, die van de 37 jaren die de heer Roeper in het fabriekbestuur door- Als opvolger van de heer C. Roeper werd met een zeer ruime meerderheid van stemmen (302 van de ca. 330) de heer B v.d. Beek, „Labora" te De Cocksdorp, gekozen. Er werden meer verkiezingen ge houden. De plaats van de heren G. Bakker en W. M. Bakker (leden van de raad van commissarissen), die zich niet herkiesbaar hadden gesteld, werd inge nomen door de neren C. Kuip en H Smit. Als bestuursleden werden de he ren W. H Bakker en Ph Bas herkozen. De heer Roeper constateerde aan het begin van de bijeenkomst dat een zeer groot aantal leden present was. Hij kon over het reilen en zeilen van de fabriek gunstige geluiden laten horen. In 1966 was de melkaanvoer groter dan ooit tevoren. De gefabriceerde produkten zijn van uitstekende kwaliteit. Hoewel het aantal veehoudersbedrijven af neemt, neemt de melkstroom toe. De kleinste bedrijven verdwijnen en de grotere breiden uit. Goed jaar Na voorlezing van notulen door de heer Jac. Roeper, deed directeur Wie ringa een aantal mededelingen over het afgelopen jaar. Er werd 18,2 miljoen kg. melk verwerkt Verdere vergroting is nog mogelijk omdat de capaciteit van de fabriek 20 miljoen kg bedraagt. Het gemiddelde eiwitgehalte bedroeg 3 33% en vetgehalte 3.97%. Er was het afge lopen jaar meer 3e klasse melk dan ge woonlijk hetgeen echter niet veront rustend is. Zowel de afgeleverde boter als kaas waren van zeer goede kwali teit. In de rij van Noordhollandse zui velfabrieken komt De Eendracht her haaldelijk als eerste of tweede uit de bus. Ook de afzet verliep goed, hoewel het met de boter nogal moeilijk zat, terwijl de markt voor weibrokjes ook niet gunstig was. Toekomst De toekomst zag de heer Wieringa met vertrouwen tegemoet. In EEG- verband zal men goed kunnen meeko men als de kwaliteit zo blijft. De Noordhollandse kaas heeft een uitste kende naam. Een uitvoerige discussie ontstond over het al of niet via de bank uitbe talen van het melkgeld. Tweederde van de leden ontvangt het reeds via de bank, maar anderen halen nog op de oude en vertrouwde manier af in „De Zwaan". Er ontstond een debat van vóór- en tegenstanders, waaruit het be stuur concludeerde, dat het zin heeft voorlopig nog de uitbetalingsmogelijk heid te bieden, vooral om het persoon lijke contact, dat daarbij tevens moge lijk is.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1