Neem óók TWIN prettig rollen, lekker roken! Neem óók TWIN Boerderijentocht werd succes goed gemengd. FILM NIEUWS lang gesneden- tweede blad SPORTPROGRAMMA rubriek voor I wiiai.ti.- LANDBOUW en VEETEELT:, jS SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend TEXELSE COURANT VRUDAG 24 FEBRUARI 1967 VOETBAL: Zaterdag 25 februari 1967: Junioren Texel-Zeemacht, 4.00 uur Adspiranten: Cocksdorp a-Tex. Boys a, 3.00 uur iDe Koog a-Tex el b, 3.00 uur Oosterend a-ZDH a, 3.00 uur Pupillen: Oosterend a-ZDH a, 2.15 uur Texel a-Oosterend b, 3.00 uur Tex. Boys b-Texel b, 2.15 uur Zondag 26 februari 1967: 4de klasse A KNVB Texel-Flevo, 2.30 uur Afdeling Noordholland Cocksdorp-JVC, 2.30 uur Kaagvogels-Oosterend, 2.30 uur Vesdo 3-De Koog, 2.30 uur Oosterend 2-Helder 5, 2.30 uur Tex. Boys 2-WGW 5, 2.30 uur ZDH 2-HRC 8, 2.30 uur Oosterend 3-Geel Zwart 4, 2.30 uur Tex. Boys 3-ZAP 7, 12.00 uur Junioren: Petten 2-Cocksdorp, 2.30 uur Adspiranten: JVC a-Texel a, 2.30 uur MEDEDELINGEN S.V. Texel Texel-Flevo zal een spannende strijd worden. Flevo, dat momenteel op de onderste plaats staat, zal zeker alles in het werk stellen om daarvan af te ko men. Ook voor Texel zijn de punten nog belangrijk en het zal zich geheel op winst moeten instellen. De junioren moeten vooral zorgen, dat de punten thuis blijven. Zeemacht zal zich niet gemakkelijk gewonnen ge ven. Adsp. a moet de geleden schade weer trachten in te halen, terwijl b het wel niet tot een overwinning zal bren gen. Toch maar flink aangepakt, alle maal. D. D. Texelse Boys Voor het eerste dit weekend en ook volgend weekend geen wedstrijd. Niet erg bevordelijk voor de conditie; het is dus wel zaak de training goed bij te houden. Nog een keer in de zaal, daar na weer vrijdags op het veld. Het 2de ontmoet een nieuwe tegen stander. Let op jullie zaak dus. Het derde is tegen ZAP 7 op revanche be last. Terreindienst H. v. Heerwaarden en Jb. Hin. Na de wedstrijden: A. Boom en C. v. Heerwaarden. De adsp. ontmoeten hun naaste con currenten. Houdt het hoofd koel en succes. S.V.O.-BERGEN 0—9 Toen scheidsrechter IJzer om half drie voor de aftrap floot, had het er veel van, alsof dit ook het sein voor Puvius was, want onder voortdurende regenval heeft SVO een grote 90 nederlaag geleden tegen een klasse beter spelend Bergen. SVO trapte af en deze aanval leverde meteen al een ge vaarlijk schot op van r.binnen De Vries, maar Bergen had het antwoord meteen al klaar, want de eerste de beste aanval van hun leverde meteen al succes op. SVO liet het er niet bij zitten en trok ten aanval, maar zonder resultaat. Na een kwartier spelen werd treuzelen in de SVO achterhoede door de Bergen- midvoor afgestraft en vlak hierna werd het 30 door een blunder in de SVO- verdediging. Bergen was nu heer en meester en zettte menige aanval op, wat voor rust nog twee goals opleverde. SVO liet de moed nu toch wel zakken en mede door een verkeerde mentale instelling van enkele spelers, die dach ten met praten meer te bereiken dan met voetballen, kon Bergen na rust nog vier maal het net vinden en als Koning niet in een prima vorm gesto ken had, was de score stellig nog hoger geweest. VOLLEYBAL TWEEMAAL WINST VOOR HEREN TEVOKO II Tevoko 2-WSOV 3—0 Door goed rustig spel heeft Tevoko verdiend gewonnen van WSOV. Reeds in de eerste set was duidelijk te zien, dat Tevoko de meerdere was van het toch niet onverdienstelijk spelende WSOV. Setstand 159. In de tweede set ging het nog beter: 155. De derde set was van hetzelfde speltype. Meer set-ups en smashes en rustig en goed pel. Stand 15—8. Lyceum-Tevoko 2 03 Op maandag 22 febr. trad Tevoko 2 in het strijdperk tegen Lyceum. Het was geen bijster goede start, want in de eerste set stond Tevoko al gelijk met 8—0 achter. Geen hoopvol begin. Maar na een time-out kwam Tevoko terug. Het spel was niet zo rustig als tegen WSOV, maar het liep toch goed. Het werd 1015 in het voordeel van Tevoko. De tweede set was een gelijk- opgaande strijd. Tevoko bleek echter mentaal sterker en won met 1215. In de derde set was het moreel van Lyceum geknakt; er werd slordig ge speeld, waardoor Tevoko won met groot verschil; 315. Zaterdag heeft Tevoko 2 een belang rijke wedstrijd tegen Oranje-Wit 2. Ln deze wedstrijd zal het kampioenschap voor een groot deel worden beslist. Tevoko 2 leidt momenteel met 24 pun ten uit 13 wedstrijden. KLAVERJASDRIVE IN OOSTEREND OOSTEREND Vrijdag 24 februari (vandaag) organiseert SVO een grote klaverjasdrive, die voor een ieder toe gankelijk is, in Jatry. Aanvang 8 uur. Er wordt gespeeld met losse maat. In- 'ggeld bedraagt ƒ1,50 en er zijn vele aantrekkelijke prijzen. i(Advertentie I.M) LEDENWERFAK TIE NEDERLANDS BIJBELGENOOTSCHAP In de week van 26 februari - 4 maart wordt de aandacht van alle protestant se Texelaars gevraagd voor het werk van het Nederlands Bijbelgenootschap. Hoewel de Bijbel al in meer dan 230 talen is vertaald en hoewel er daar naast nog in bijna 1000 talen vertalin gen van Bijbelgedeelten gereed zijn ge komen, blijft dit aantal nog altijd be trekkelijk klein, als men bedenkt, dat er minstens 2500 talen worden gespro ken. Dit vertaalwerk is moeilijk en kostbaar! Verder wil het NjB.G. er voor zorgen, dat de Bijbel goed en vooral goedkoop wordt uitgegeven en in zo ruim moge lijke mate wordt verspreid. Juist ook in die landen, waar jaarlijks miljoenen mensen leren lezen en de leeshonger adembenemend groot is, maar waar te gelijkertijd de levensstandaard nog zo laag is, dat Bijbels alleen ver beneden de kostprijs kunnen worden verschaft. Ook dit alles vraagt veel geld. Op Texel zijn betrekkelijk weinig mensen lid van het N.B.G., terwijl toch de minimum-bijdrage per jaar slechts ƒ4,bedraagt. In genoemde week vra gen de protestantse kerken aan hun leden om hun vanzelfsprekende bereid heid om mee te helpen het Boek, waar zij zelf zoveel aan te danken hebben, aan zoveel mogelijk anderen door te geven door zich namelijk als lid op te geven. Voor dit doel zijn in alle kerk bladen aanmeldingsformulieren inge sloten, terwijl in alle kerken bovendien zondag 26 februari een lijst zal liggen, waarop men zijn naam kan invullen. Daarnaast bestaat gelegenheid zich als lid aan te melden bij de secretaresse van de afdeling Texel: mevr. Van der Kooi-Koorn, Binnenburg 15, of bij de bibliothecaris (waar men ook te allen tijde alle mogelijke soorten Bijbels kan bestellen voor eigen gebruik!): ds. L. Koopmans, Doopsgez. Pastorie, Den Burg. STEEDS MEER GROENE TIENTJES De kans dat het groene bankbiljet van tien gulden van de heer M. Bonne te De Koog een zeer hoge waarde heeft, neemt met de dag af. Na het kranten bericht over de ontdekking van een groen tientjesbiljet in Veenendaal, zijn diverse Nederlanders tot de ontdekking gekomen dat ook zij een dergelijk biljet hebben. Verzamelaars zijn er nog niet zeker van dat het werkelijke misdruk ken zijn. Het is mogelijk dat de tientjes groen zijn geworden, doordat ze per ongeluk met kleding in de was zijn ge weest. GESLAAGDEN LASCURSUS Voor de cursus Booglassen voor land bouwers zijn geslaagd: C. Bakker, P.H. Polder; M. J. Bakker, P.H. Polder, J. Blom, Eierland; C. A. Commandeur, Den Hoorn; N. P. Com mandeur, Den Burg; W. J. Comman deur, Den Burg; J. Dijkshoorn, Het Noorden; J. de Graaf, De Westen; C. Huisman, PJH. Polder; E. Kampstra, Het Noorden; T. Kampstra, Het Noor den; P. Kooger, Oosterend; F. Koom, De Cocksdorp; P. Kuiper, Oosterend; K. Roeper, Eierland; J. Trap, Ooster end; M. W. Witte, Den Burg; C J. Zoe telief, De Waal. Ze werden opgeleid door de heer P. B. J. Riteco in de lagere technische school. Dinsdag werden de diploma's uitgereikt in de Jandbouwchool. Zaterdagavond en zondagmiddag en -avond draait in het City-theater „De lokvogels" met in de hoofdrollen o.m. Dean Martin. Het is een amusante „ge heime agenten-film". Matt Helm krijgt de opdracht het misdaad-syndicaat De Ronde op te rollen. De leider van de beweging heeft het plan een deel van de Verenigde Staten te besmetten met radio-activiteit. Op de dag dat Amerika een ondergrondse kernproef neemt, wil hij de baan van een regeringsraket zo danig wijzigen, dat deze de onder grondse atoomhaard openscheurt. De Ronde krijgt informaties van een ge leerde in regeringsdienst, dr. Nardi. Vrouwen spelen in deze Bond-persi- flage uiteraard een belangrijke rol. De danseres Sarita, die zowel voor De Ronde als voor de Dienst Informatie en Jacht op Spionnen werkt is er één van. Er vallen vele doden, veroorzaakt door als knopen gecamoufleerde handgra naten, achteruitschietende pistolen, pla fondmitrailleurs en dodende stralen. Op het laatste nippertje weet Matt Helm de reeds gelanceerde raket van richting te doen veranderen en recht op het Ronde-hoofdkwartier te doen neerkomen(In kleuren toegang boven 14 jaar). „Waarover men niet spreekt" is de titel van een gespeelde documentaire, die bedoeld is om aan degenen, die dat nodig hebben sexuele voorlichting te geven. Tevens kan men dan van nabij de gefilmde bevalling meemaken. De film wil het zwijgen doorbreken, waar in vele ouders zich nog hullen als het gaat over het onderwerp dat het voort bestaan van de mensheid ten nauwste raakt. In de van Nederlands gesproken commentaar voorziene film wordt ge toond hoe meisjes, die niet op de hoogte zijn in moeilijkheden kunnen raken. Monika, die binnenkort eindexamen gymnasium moet doen is bevriend met de even oude student Martin Hesse. Tegen de zin van haar vader gaat zij met hem om, totdat zij merkt dat zij in verwachting is. Zij wil zich laten abor teren, maar dat wordt op het laatste nippertje voorkomen. Een bevriend arts brengt haar tot andere gedachten, zo dat zij tenslotte verlangend gaat uitzien naar de geboorte van haar kind. (Toe gang 18 jaar). De op dinsdag 14 februari gehouden excursie langs enkele nieuwe stallen is voor de initiatiefnemers een dankbaar object geworden. In twee groepen heb ben plm. 70 veehouders een viertal nieuwe veeverblijven bezocht. We ga ven aan deze excursie de naam „bocr- derijentocht". Dit in navolging van een initiatief, waarbij leden van verschil lende kerken een „excursie" naar ver schillende kerkgebouwen maken en kennis nemen van de inhoud van de eredient. Aan deze „excursies" geeft men nl. de naam „kerkentochten". Als bij deze kerkentochten de aan drang om op de hoogte te komen van elkanders diensten en de waardering voor de kerkinrichting van de andere groep even groot is als bij deze boerde- rdjentocht. dan is het werk van de or ganisatoren van kerkentochten niet vergeefs. Want woorden van waarde ring hebben wij op de middag van de boerderij entocht meerdere malen ge hoord. In het onderstaande willen wij de reacties van de bezoekers omtrent de bezochte objecten kort weergeven. Loopstal bedrijf De Lugt Veel lof was er voor deze royaal in gerichte loopstal voor plm. 60 stuks vee. Op het moment wordt deze stal naast ruim 50 stuks mestvee ook nog door enkele melkkoeien bevolkt. De opzet is echter een loopstal voor 60 stuks mest vee. De afmetingen van het gebouw zijn 20 x 40 meter. Doordat het dak gedra gen wordt door gelijmde spanten, heb ben we hier een geheel vrije ruimte van plm. 800 m2. Aan één der lange zijden is een opslagplaats van 4 meter breed en 40 meter lang voor opslag van krachtvoer, bieten en aardappelen. Aan de andere lange zijde is een bergruimte voor hooi en stro met een oppervlakte van 6 x 40 meter. De middenmoot van het gebouw met een lengte van 40 mtr. en een breedte van 10 meter is loop ruimte en ligruimte voor het vee. Aan de ene lange zijde kan via een repelhek „kort" voer worden opgenomen uit een voerbak. Aan de andere zijde vinden we de ruiven voor het hooi. De loop- en ligruimte is verdeeld in een aantal door hekken gescheiden hokken, waarin de dieren naar leeftijd gescheiden verblijven. Driemaal per week wordt de loop- en ligruimte van schoon stro voorzien. In totaal is dit plm. 1400 kg. stro per week, wat over eenkomt met een hoeveelheid van 3 - 3V* kg. stro per dier per dag. Hoewel sinds het begin van de staltijd geen mest verwijderd is, zag het er in de lig. en loopruimte zeer schoon uit. We zijn geneigd dit veeverblijf te beschrijven als een koeienhotel. De deelnemers waren algemeen van oor deel, dat de taak van „kelner" in dit koeienhotel voor een veeliefhebber zeer aangenaam moet zijn. Mestveestal KL Eelman Als onze indrukken juist zijn, gelo ven we niet, dat de deelnemers aan deze excursie op dit moment al veel gevoelden voor een dergelijke wijze van mestvee houden. We hadden dat ook niet verwacht en we zijn van mening, dat de heer Eelman hiervoor zelf ook begrip kan opbrengen. We moeten het zien als een «poging om op weinig kost bare wijze mestvee te houden met een minimum aan arbeid. En zo bekeken is er reden om voor deze proef waar dering te hebben. Ik geloof nl. te mo gen zeggen, dat het kenmerk van een goede ondernemer is, dat hij probeert om met een minimum aan kosten en arbeid tot een goed resultaat te komen. De heer Eelman is er in geslaagd om met een bedrag van plm. ƒ2500,een rundveestal van 10 melkkoeien en 4 stuks pinken om te bouwen in een bedrijf voor 20 stuks mestvee, waarin de verzorging van de dieren minder dan één uur per dag vraagt. Als men in het werken op de boerde rij ook nog een stukje romantiek wil zien, dan valt de keuze heel gemakke lijk uit ten gunste van de loopstal van De Lugt. Indien echter zou blijken, dat het mestvee in deze stal met rooster- vloer van betonnen balken even goed gedijt als in een meer luxe verblijf, dan komen de papieren heel anders te lig gen. Dit laatste moet echter worden afgewacht. En we kunnen er in komen, dat heel wat veehouders hier sceptisch tegenover staan. Betonnen montagestal B. Vlaming Veel enthousiaster was men voor de montagestal op het bedrijf van de heer Vlaming te Nieuweschild. De afmetin gen van dit gebouw zijn 10 x 22V2 mtr. In de stal is ruimte voor 21 melkkoeien, 8 vaarzen en 9 kalveren. Daarnaast is in het gebouw een melklokaal gemaakt. Vooral op de zonnige middag van 14 februari zag deze stal er zeer aantrek kelijk uit. Op donkere dagen komt het feit, dat de oppervlakte glas in deze stal aan de krappe kant is duidelijk naar voren. Zowel Vlaming Sr. als Vlaming Jr. zijn zeer tevreden over de stal. Eerst genoemde is vooral heel goed te spre ken over het drijfmestsysteem. Als de heer Vlaming het voor het zeggen had zou de mestkruiwagen heel spoedig af gedaan hebben op de Texelse bedrijven. De heren Vlaming waren verder van mening, dat de dieren op de nieuwe stal duidelijk beter gedijden dan op de ouderwetse stallen, die ze tot vorige winter hadden. Met name werd daarbij ook gewezen op de betere toestand van de poten van de oudere koeien. Het is bekend, dat de isolatie van deze betonnen stallen maar net vol doende is. Op dit bednjf slaagt men er echter heel goed in de stal droog te houden. Dit weet men te bereiken door de thermostaat, die de temperatuur re gelt zodanig af te stellen, dat de twee ventilatoren regelmatig draaien. Men neemt hiervoor een iets lagere tempe ratuur voor lief. Als een bezwaar werd' gevoeld, dat geen toestemming kon worden verkre gen om de stal tegen het oude bestaan de gebouw te plaatsen. Het is daardoor nodig het hooi enkele meter verder aan te dragen, dan strikt genomen noodza kelijk is. Overigens een zeer geslaagd object. De totaalprijs van dit gebouw met dnjfmestroosters, rubbermatten, drinkwatervoorziening, elektriciteit, hangkettingen en melkleiding is ruim ƒ43.000,—. Montagestal met schuur Jac. C. Bakker Over dit gebouw schreven we reeds eerder. In tegenstelling met de stal van de heer Vlaming bestaan de wanden hier uit houtachtig materiaal. Voor de buitenwand is dit plywood, voor de binnenwand masonite. Deze stal is on tegenzeggelijk lichter dan de stal van Vlaming. Het glasoppervlak is aanmer kelijk groter Dat de stal van de heer Vlaming in bepaald opzicht een nog wat betere indruk geeft is ook te dan ken aan het feit, dat in de stal van Vlaming een normale voerbak anwezig is, terwijl deze in de stal van Bakker ontbreekt. De heer Bakker vond dit eerder een voordeel dan een nadeel, omdat hierdoor de vrije ruimte van de voergang aanmerkelijk groter is. De voorkeur, die een groot aantal veehouders meenden te moeten uitspre ken voor de betonnen stal kwam ook voort uit vrees voor de jaarlijks weer kerende onderhoudswerkzaamheden aan de wanden van de stal. Inderdaad zal dit meer zorg vragen dan in het geval, waarin de wanden van beton zijn. Of dit bezwaar inderdaad zo groot is, dat om deze reden de betonnen stal moet worden gekozen durven we niet te beoordelen. Evenals op het bedrijf van de heer Vlaming voldoet het drijfmestsysteem hier ook buitengewoon goed. Als een belangrijk voordeel van het drijfmest systeem zag men ook de buitengewoon gemakkelijke en goedkope wijze van de mestverwerking. Zelfs indien dit werk volledig als loonwerk wordt verricht zal het leeghalen van de kelder en het verspreiden van de mest over het land op bedrijven als van Vlaming en Bak ker niet meer dan ƒ700,tot ƒ800, per jaar kosten. Een belangrijk voordeel voor de heer Bakker is, dat hij annex de stal een schuur van 20 x 16 meter heeft voor opslag van hooi, stro, bieten en land bouwwerktuigen. De kosten van de volledig ingerichte stal voor 35 melkkoeien en vaarzen hebben ruim 36 000,bedragen. Hier in is begrepen een mestkelder van plm. 40 m3. De bouwkosten van de schuur waren plm. ƒ21.000,We zouden niet graag beweren, dat dit «geen flinke be dragen zijn. Wel menen we te mogen zeggen, dat dit bedragen zijn, die op een rendabel veehouderijbedrijf ver antwoord zijn. NAAR DE FLORA TE BO VENKARSPEL Zaterdag 25 februari gaat een bus van de landbouwschool naar de Flora te Bovenkarspel Er zijn nog enige plaatsen vrij. Aangifte bij de heer B. W. van Aalderen, Beatrixlaan 106 te Den Burg, tel. (02220) 2509. Er wordt vertrokken met de boot van 8 uur. De totale kosten bedragen ƒ7,50 per per soon (entree inbegrepen). RHEUMA-AVOND VRIJ TOEGANKELIJK Vrijdagavond (heden) wordt in het City-theater te Den Burg een voorlich tingsavond over het werk van het „Na tionaal Rheumafonds" en de Rheuma- bestrijding gehouden. Op deze avond zal het woord worden gevoerd door de heer Dr. G. J. Smeets over het onder werp „Huisvrouw en rheuma". Voorts zal een voorlichtingsfilm op bioscoop- formaat worden vertoond. Gelegenheid bestaat tot het stellen van vragen. De toegang is vrij voor ieder. COLLECTE VOOR GROESBEEKSE TEHUIZEN De Groesbeekse Tehuizen pogen te zijn een Centrale voor Praktische Hulp verlening. Bijna 400 kinderen en vol wassenen worden er verzorgd in deze protestantse instelling in 14 apart staande tehuizen en gezinspaviljoen- tjes: kinderen die om enigerlei reden hun ouderlijk huis moeten missen (vnl. voogdijkinderen) en volwassenen die zich wegens overgevoeligheid, een moeilijk karakter of een geestelijke of lichamelijke handicap niet goed zelf standig in de harde maatschappij kun nen handhaven. Voor alle arbeid die deze opvoeding, opvang, werkverschaffing, therapeuti sche begeleiding, enz. met zich mee brengt zijn de gedeeltelijk gesubsi dieerde verpleegprijzen niet toereikend. Nieuwbouw, noodzakelijke extra-voor zieningen, e.d. dienen betaald te wor den uit giften, waaronder de jaarlijkse collecte een zeer belangrijke plaats in neemt. Op Texel zal deze openbare inzameling binnenkort worden gehou den. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 206«. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. HALF ZWARE SHAG

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 5