Cjrocn kwartsJexeh in het lindelijk rijksgoedkeuring voor 65 kamphuisjes op Texel Zeer geslaagde uitvoering van Fanfarekorps en orkestklas Géén folkloreprogramma als vóór 15 maart geen f6000,- bijeengebracht is Moerbeek's 'de worsteltent' Systeembouw bij Pelikaau Experimentin Cultureel Centrum gelukt Mededeling van de Folklorestichting TEXTIELHUIS ZEGEL Aantal leden Openbare Bibliotheek blijft gestadig groeien 5pAG 7 MAAKT 1967 80e JAARGANG No. 8148 gaie N.V. v/h Langeveld De Rooü jjbos 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 [tie: Harry de Graaf, Dorpsstraat 19, De TeL (02220) 2058, 's avonds (02228) 410 HHnHMRBHHHüHÜHBHHÜÜHÜÜ WBÊÊÊÊB^Êt^^BÊÊÊÊI^ÊBB Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. 11 11 Er komt weer enige beweging in de room van rijksgoedkeuringen voor eristische bouw op Texel. De laatste ren kwamen vrijwel geen vergunnin- ;n meer af, omdat aan de woningbouw >orrang werd gegeven. In de afgelo- n maand werd rijksgoedkeuring afge- iven voor de bouw van diverse objec- n, waaronder 65 kamphuisjes (bunga- ws), enkele zomerwoningen en ver- luwingen van bestaande objecten, et ziet er evenwel beslist niet naar t dat het lange wachten van alle spirant-bouwers binnenkort zal wor- >n beloond. Het is opvallend dat juist •t geduld van degenen die het langst achten, nog verder wordt beproefd. minister laat zich door andere ovcr- egingen leiden dan het spreekwoord: ie het eerst komt, die het eerst maalt. de afdeling Bouw- en. woningtoe- cht van onze gemeente liggen diverse mvragen, die al in 1962 werden inge- end. Maar nu is er dan toch een licht- intje, zoals al bleek uit de rubriek 'erleende bouwvergunningen" in het rige nummer, waarin vier onderne- ers werden genoemd, die totaal 65 imphuisjes mogen gaan bouwen. In eigen beheer bouwt de firma Drij- ir op een terrein aan de bosrand bij Pelikaansweg 21 bungalows volgens n tot dusver op Texel niet toegepast luwsysteem. De huisjes worden opge- okken uit Polynorm elementen, die in fabriek te Bunschoten uit een soort best worden vervaardigd. De huisjes ibben een gegalvaniseerd stalen ge- mie, waarop de panelen, in dubbele tvoering, worden vastgezet. Het ge el wordt van een plat dak en een ge- etselde schoorsteen voorzien. Mede or het portiek wordt een aardig aan- en verkregen. De huisjes krijgen een itgroene kleur en zullen elk op 600 grond worden neergezet. De beno- gde grond, ca. 12.000 m2, is in erf- tcht verkregen van de heer D. v.d. erf, Everstekoog Op het terrein zijn eds de boomsingels geplant, die alle nisjes omgeven. De bungalows zijn op rie na reeds verkocht aan particulie- n, waaronder diverse Texelaars De Erkoopprijs bedraagt gemiddeld iets inder dan 19 000,Tot dusverre f het gemeentebestuur de voorkeur stenen bungalows; men stond igszins huiverig tegenover andere aterialen. Bij een bezoek aan Wester- iouwen, waar reeds bungalows van dergelijk type werden gebouwd, :rd duidelijk dat het Polynorm-sys- m vele voordelen paart aan een re- lijke prijs De bungalows bevatten ie slaapkamers, een kamer met keu- mhoek, douche met lavet, wc en ber- ïig. Met de bouw zal in de loop van volgende week worden begonnen; in li zullen de huisjes gereed moeten n. De firma Gebr. Bruin te Den Burg n eindelijk beginnen aan de bouw lh 28 bunaglows in opdracht van de V. Coördinatiebouw te Hilversum, huisjes zullen verrijzen op het ter- i aan de Calif orniëweg. waar er rder reeds 72 werden gebouwd De KOELEN OF VRIEZEN? iïij hebben juist nat u zoekt fa Gebr. Schoort, tel. 2550 Dinsdag 7 maart n Burg, De Lindeboom-Texel, bridge-drivc Ügeclub Groot Slem, aanvang 8 uur. Vrjjdag 10 maart o Burg, Cultureel Centrum, aanvang 8 uur. Nieuwe Komedie met „Mama, kijk. zonder Kien" van Hugo Claus. Koog, Badhotel, Toneelavond Luberti- bol, aanvang 8 uur. Zaterdag 11 maart Waal, Dorpshuis De Wielewaal, 't Ama- mje met het stuk „De Surprise". Wen-Eicrland, Oudercommissie M.-Eier- (1 met het toneelstuk „De hit van twee uwen", aanvang 8 uur in de voormalige (lol. HOOG WATER water ter rede van Oudeschild 5.07 en 17.51; 8 mrt. 6.25 en 19.00; art 7.25 en 19.54; 10 mrt. 8.14 en 20.40; mrt. 8.53 en 21.13 Aan het strand ongeveer een uur eerder water. nieuwe huisjes zijn van hetzelfde type; 'ze worden dus gebouwd in blokjes van vier stuks. De fa. Gebr Bruijn had de rijksgoedkeuring al veer eerdei^ ver wacht. De kozijnen voor de nu te bou- wijen bungalows waren al jaren gereed. De aannemer zal spoedig met de bouw beginnen, maar de opleveringsdatum durft hij niet te voorspellen. Volgende maand zal Gebr. Bruin ook beginnen aan de tien bungalows op een terrein bij „De Bremakker" (achter het terrein „De Parel"). Ze zijn allen reeds verkocht aan (niet-Texclse) particulie ren. Het worden vrijstaande huisjes met plat dak, elk op ca. 1000 m2 grond. Ook in dit geval kon de bouwtijd niet worden voorspeld. In ieder geval zuilen de huisjes deze zomer nog niet kunnen worden gebruikt. Het initiatief tot het stichten van dit bungalowproject is in dertijd genomen door de heer F Poort vliet te Gorredijk. Zes ihouten huisjes zullen tenslotte worden gebouwd op het terrein van de heer J v.d. Vliet in De Dennen. Aan nemer is de fa. Drijver, die in dit geval werkt met houten dubbelwandige ele menten. De huisjes bevatten ieder twee slaapkamers, gang, woonkamer en toi let. Na de uitbreiding zal het bunga lowterrein van de heer v.d. Vliet totaal 16 huisjes tellen. De heer v.d. Vliet hoopt de eerste huisjes met Pinksteren in gebruik te kunnen nemen. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 8 maart a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren Den Hoorn: 13.0013.45 uur; Oosterend en De Waal13.4514.45 uur; De Cocksdorp en Eierland 14.4515.45 uur; De Koog 15.4516.15 uur. VOLKSDANSWEEKEND IN „PANORAMA" Van zaterdag 11 maart, 's middags half drie, tot zondag 12 maart, 's mid dags vier uur wordt in de jeugdherberg „Panorama" een Volksdansweekend gehouden. Het evenement wordt geor ganiseerd door de Volksdansgroep Texel en een groep uit Den Helder. Ook oud-leden en andere belangstellen den zijn welkom. ,,'T AMATEURTJE" BRACHT GENOEGLIJK BLIJSPEL DE WAAL De Waalder toneel vereniging ,,'t Amateurtje" heeft zater dagavond in het dorpshuis het drie be drijven tellende blijspel „De Surprise" opgevoerd. Het publiek, dat de zaal tot de laatste plaats vulde heeft er veel genoegen aan beleefd. Zaterdag zal een tweede opvoering worden gegeven. De recensie daarvan komt in de krant van dinsdag. Doopsgezinde Gemeente GEEN ZUSTERKRING In tegenstelling tot hetgeen in de keik is medegedeeld, zal vanavond géén bijeenkomst van de Doopsgezinde zusterkring worden gehouden BIJEENKOMST N.V.S. TE DEN HELDER Hedenavond houdt de afdeling Den Helder en omstreken van de Neder landse Vereniging van Suikerzieken in Den Helder de jaarlijkse ledenvergade ring. De bijeenkomst wordt gehouden in de aula van de ULO-school aan de Pasteurstraat, aanvang acht uur. De agenda vermeldt onder meer een lezing door mej. M. A. F den Hengst, inter nist. Er bestaat gelegenheid tot vragen stellen. De bijeenkomst zal worden be sloten met bingo-spel. De vergadering is ook voor belangstellende niet-leden toegankelijk. HANDELSREGISTER Onder „Nieuwe inschrijvingen" in het weekblad Handelsbelangen lazen wij: Koopcentrum, Texel, De Koog, Dorpsstraat 1-3. Kruideniersbedr. enz. Eig.: N. M. Schoo, Texel, De Koog, Plevierstraat 29. (Overn. van J. P. Eelman). VOL-AUTOMATISCHE INDESIT WASAUTOMATEN Fantastisch goed, voor slechts/598, FA. GEBR. SCHOORL, tel. 2550. Het bestuur van de Stichtinq Folkl ore Texel zal binnenkort een zeer be lang rijke beslissinq moeten nemen: he t al of niet doorqaan van haar zjomer- proqramma. Een teleurstellinq was h et, dat niemand reaqeerde op het ver zoek de leidinq op zich te willen nem en van het proqramma op de woens dagmiddagen in juli en auqustus. Di t echter is voor het bestuur qeen aan leiding qeweest haar activiteiten te be ëindiqen. Inteqendeel, men hoopt nog steeds met een verantwoord proqram ma voor de daq te kunnen komen. Een beqrotinq is opqesteld. Hieruit blijkt, dat de kosten van een en ander aan zienlijk hoqer zullen zijn, dan de voor atqaande jaren. De financien zullen het knelpunt vor men, als niet ieder bijdraagt.. Vele za kenlieden, instanties, verenigingen enz. hebben onlangs een schrijven ontvan gen, met het dringend beroep hierop te reageren voor de 15de maart. Enkelen hebben leeds gereageerd en hun bij drage gestort op de rekening bij de Ne derlandse Middenstandsbank (no. 17392), doch velen zullen nog moeten volgen. Besef goed, dat het bestuur dit pro gramma opstelt en uitvoert voor onze gasten, die we toch gaarne op Texel ontvangen. Het is voor de gasten prettig te constateren, dat hun aanwezigheid op prijs wordt gesteld. Laat uw dank baarheid tot uiting komen door onmid dellijk Uw bijdrage over te maken of het bestuur een toezegging te doen. Het bestuur heeft namelijk het vol gende standpunt ingenomen: wanneer op 15 maart geen ƒ6000,is ontvan gen, hetzij in geld, hetzij aan schrifte lijke toezeggingen, zal er geen folklo ristisch programma worden georgani seerd door het bestuur van de stichting Folklore Texel. Het ontbreekt zeker niet aan activi teiten van het bestuur: velen aan de „overkant" werden reeds benaderd voor een geldelijke bijdrage. Verheu gend is het, dat reeds enkele bedrijven hierop gunstig reageerden. Bijdragen werden ontvangen van: Seven Up fa brieken te Amsterdam; De Volkskrant te Amsterdam; fa. Albert van Zoonen te Kolhorn; Heinekens Brouwerijen te Amsterdam; Caltex te Den Haag; Am- stel Brouwerijen te Amsterdam en de Verkade Fabrieken te Zaandam. Ook van Texelse bedrijven mocht het be stuur reeds bijdragen ontvangen, en wel van: Bakkers Ijzerhandel, fa. P. Moerbeek, de heer Hamerslag, De Koog; Recreatiestichting Texel; Ned. Middenstandsbank; de heer S Bruijn; VOOR ZICHTZENDINGEN het telefoonnummer van onze heren- en jongens zaak in de Weverstraat is Coöp Boerenleenbank; N.V. TESO, Modehuis Moerbeek; J. v.d. Meer, groentehandel; AMRO^bank; Cafetaria 't Ijsbeert je; Dros' Magazijn. Zorgt u ervoor, dat ook uw naam de volgende keer aan dit lijstje kan wor den toegevoegd? Verder is er overleg gaande met de vrouwenverenigingen betreffende een nuttig gebruik van het waaggebouw op de Vismarkt. Wanneer het gemeente bestuur daarvoor toestemming verleent, zal hier een oud-Hollandse eetgelegen heid worden gecreëerd, waarvan de winst bestemd is voor het Texelse zwembad Voorts is het de bedoeling, dat de Weverstraat, Stenenplaats, Ho- gerstraat, Binnenburg en Parkstraat zelf een en ander op folkloristisch ge bied zullen organiseren. De animo hier voor is aanwezig. Mogelijk zullen door deze andere organisatievormen meer costuums op straat verschijnen. Heel belangrijk is n.l.: Uw bijdrage (voor 15 maart) en veel costuums in de straten. Zorg ervoor, dat het bestuur op haar vergadering van 16 maart kan beslis sen: doorgaan! Maar dan moeten die ƒ6000,er zijn (in geld of in toezeg gingen). Het is aan U of er weer een Folklore programma zal zijn. Bestuur Stichting Folklore Texel. Het Koninklijk Tcxels Fanfarskorps gaf zaterdag de jaarlijkse uitvoering voor het eerst in het Cultureel Cen trum. Er werd deze keer ook aan mee gewerkt door de orkestklas van de muziekschool Texel, de traditionele klucht na de pauze werd met eigen krachten opgevoerd en het al even tra ditionele bal na ontbrak. Het was onge twijfeld een waagstuk om op een zo ingrijpende wijze het roer om te gooien, want men had er geen idee van in hoe verre de echte muziekliefhebbers van hun belangstelling zouden blijk geven. De vorige jaren was de zaal voor een belangrijk deel gevuld met lieden, die het in de eerste plaats om het bal te doen was. Vooral tijdens de uitvoering van vorig jaar in „De Oranjeboom" ver oorzaakten zij zoveel onrust, dat de leden van het korps na afloop lieten weten onder zulke omstandigheden nooit meer te willen spelen. Mede als gevolg van deze ervaring werd nu het Culturele Centrum gekozen, een ruimte die bovendien veel geschikter is voor een dergelijk concert. Het experiment had niet beter kunnen slagen. De muzi kanten hebben vol overgave en con centratie kunnen spelen, want het pu bliek was muisstil. Wat de kwantiteit van de luisteraars betreft had men evenmin te klagen Voorzitter P. J. Koorn constateerde in zijn openingswoord, dat de grote zaal zeer behoorlijk was gevuld. Het kon nu een avond worden als nooit tevoren, vond hij. Het korps kampt overigens nog met financiële moeilijkheden. De voorzitter zei dat deze avond geen ver loting zou worden gehouden, maar het geld dat men er ongetwijfeld voor had meegenomen zou men in de pauze kun nen besteden door balpennen te kopen Een speciaal woord van welkom richtte de heer Koorn tot ere-voorzitter burge meester C. De Koning, afvaardigingen van „D.E.K." en .Excelsior" en allen die een speciale uitnodiging hadden ont vangen. Goede start Een originele en verzorgde indruk maa'kte het openingsnummer, dat ver zorgd werd door de drumband van het korps onder leiding van de heer D. Haker. Goed geregisseerd was het op komen van de 10 majorettes (waarvan er zeven voor het eerst meededen) en 8 tamboers. Vooral de majorettes had den het niet makkelijk en niemand zal het dan ook erg gevonden hebben, dat zij elkaar een enkele keer met de staf Het aantal leden van de Openbare bibliotheek Texel bedroeg per 1 januari van dit jaar 744, tegen vorig jaar 452. De belangstelling voor de bibliotheek neemt dus sterk toe. Per 1 januari ston den 360 volwassenen ingeschreven; (vorig jaar 207). De categorie tieners telt 36 lezers, vorig jaar 18. Het aantal jeugdlezers steeg van 227 in 1966 tot 348 dit jaar. Er werden in 1966 5343 romans uitge leend, buitenlandse romans 505, studie boeken 3662, jeugdboeken 5948 en jeugdstudieboeken 2861. Het aantal gastleden in 1966 bedroeg 108 (73 vol wassenen en 35 jongeren). Tot voor kort was de .bibliotheek op woensdagmiddag zowel voor de jeugd als de volwassenen geopend. Sinds 1 maart 'is de hele woensdag voor de jeugd bestemd. Op donderdag is de bibliotheek dan geopend van 15.30 tot 17.30 uur. De uitbreiding van de collectie boe ken en tijdschriften vindt gestadig voortgang. Onderzocht zal worden in hoeverre het mogelijk is de regelmatig verschijnende politieke uitgaven van de thans in de Tweede Kamer zitting heb bende politieke partijen op te nemen. Er zullen diverse tijdschriften in de leeszaal worden opgenomen, waaron der Regina-mode en Burda. Voor de tieners liggen twee gramofoonplaten- periodieken ter inzage. Voorts de Ne derlandse Staatscourant, Uitleg, Artis en Blijdorp-geluiden. Filiaal Om te voorzien in de behoefte aan filiaalvorming lijkt een bibliotheek-bus de beste oplossing, zo werd geconclu deerd tijdens de laatstgehouden be stuursvergadering van de Stichting Openbare Bibliotheek. Onderzocht zal worden in hoeverre dit financieel te verwezenlijken is. Een bus kan op zijn (Zie vervolg pagina 2) MEUBELHANDEL Den Burg Tel.2572 raakten. Het was zelfs genoegelijk om te zien hoe een der jongste majorettes haar hoofddeksel verloor, maar zonder een spier te vertrekken de show voort zette. Het fanfare startte met de Mars der Medici van Joh. Wichers. Er werd goed gespeeld, maar de totale klank leek nogal „dun", ongetwijfeld een gevolg van de akoestiek van het Cultureel Centrum en de nog altijd vrij matige bezetting van het korps. Ook bij het daarna gespeelde Wiener Blut was dit hoorbaar, maar de volgende concert stukken kwamen juist extra goed uit de verf. Daar kwam het veel meer aan op de klank van elk instrument op zich zelf dan het bij marsen gewenste in elkaar opgaan van alle instrumenten, dat door een flinke nagalm makkelijker wordt bereikt. Bijzonder gaaf en virtuoos klonk het uit vier delen bestaande Indian Sum mer van Eric Ball. Met het later op de avond gespeelde „Three Inventions" van Pi Soheffer was dit het beste dat het korps zaterdagavond liet horen. Beide nummers werden uitstekend ge speeld. De klankverhouding liet niets te wensen over; foutjes bleven achter wege. Zelfs de zo naar perfectie stre vende heer C. Rijf moet met een uit voering als deze toch wel zeer tevreden zijn. Muziekschool Een belangrijk deel van het program, ma nam de orkestklas van de muziek school Texel voor zijn rekening Een reeks bekende romantische medodiën werd ten gehore gebracht, zoals „Le vensdroom", „Torna Sorento", „Humo reske" !(van Dvorak), Granada", „Sla venkoor" en de „Sneeuwwals". Het was een geslaagd concert dat een aan gename onderbreking vormde van het hoofdprogramma. Het enige bezwaar dat men tegen de orkestklas van de mu ziekschool kan hebben is dat de accor deons (vier stuks!) er te sterk in over heersen. Het. is jammer, dat men de violist wel ziet maar nauwelijks hoort, terwijl ook de gitaar en zelfs de piano moeite hebben zich te doen gelden. Maar gezegd moet worden dat de heer C. Rijf erin is geslaagd deze jonge ama. teurs op een verrassend goed peil te brengen. Daarna kwam het fanfare weer aan bod. De mars Blaze Away" werd vlot en pittig ten gehore gebracht. Ook het „Lord of the Isles" van W. Rimmer werd een gave prestatie, hoewel deze muziek minder goed in het gehoor ligt en bovendien wat langdradig is. Na het reeds genoemde Three Inventions werd het programma besloten met de mars The Spacemen van T. J. Powell. Klucht Na de pauze bleek dat verschillende leden van het fanfarekorps ook bijzon der goede toneelspelers zijn. Opgevoerd werd de klucht „Zestig gram ver gif" van André Spruit, waarvoor ook de medewerking van enkele niet-leden was ingeroepen. Het toneelstukje zelf was niet zo heel daverend, om dat een werkelijk verrassende climax ontbrak. De opvoering was echter uiterst goed. Voortreffelijk deden het vooral de heren P. Haker en L. v.d. Wulp, respecievelijk als de apotheker De Vries en zijn assistent Dekkers. Me vrouw R. v.d. Wulp-Tijdeman was heel goed als de apothekersvrouw. Verdien stelijk spel leverden tenslotte de heer P. J. Koorn als advocaat Veltkamp en mej. M. van Sambeëk als Greet je. De heer P. Haker was tevens regisseur. Aan het slot van de avond bracht de heer Koorn dank aan alle medewerken den van de avond. Hij overhandigde een boekenbon aan de heer C. Rijf, die veel meer voor het korps doet dan hij verplicht is te doen. Geschenken waren er ook voor de toneelspelers en de le den van de orkestklas van de muziek school. heeft normale prijzen voor dranken en spijzen.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1