Cjroen '/mirtsjexels in het harL, i Dit jaar manifestaties van binnen- èn buitensporten Rijkswaterstaat wacht al tien jaar op nieuw kantoor ini Texelse sportraad vergaderde KOELEN OF VRIEZEN Voorlopig nog behelpen met oude keten Amateurwerk van P. Bakker Pzn OOSTERENDER MUZIEK OP „EIGEN' GRAMMOFOONPLAAT VASTGELEGD Opbrengst is voor Excelsior fa Gebr. Schoorl Telefoon 2550 Kan ook gefinancierd worden Nog steeds niet 80e JAARGANG No, 8155 TEXELSE^COURANT UUgave N.V. v/h Lange veld De Roo(j postbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 Red.: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den BQrg, tel. (02220) 2058, 's avonds (02220) 2403 De Texelse Sportraad, het overkoe pelend orgaan, dat de belangen van alle Texelse sportverenigingen wil be hartigen, zal het komende jaar niet stil zitten. Tijdens de onlangs in hotel „De Graaf" gehouden jaarvergadering kwa men tal van zaken aan de orde. Het voornemen bestaat de jaarlijkse Texel se sportdag deze keer te houden te De Cocksdorp, gelijk met de ingebruikne ming van het nieuwe terrein aldaar. Verwacht wordt dat dit omstreeks eind augustus zal zijn. Voorts is het de be doeling in november een binnensport dag te houden in de Sporthal te Den Burg. Onder binnensporten verstaat men niet alleen gymnastiek, volleybal e.d., maar ook dammen, schaken cn biljarten. Voor de vergadering bestond goede belangstelling. Met voldoening consta teerde voorzitter P. Zevenhcftven in zijn openingswoord dat het wenk van •de sportraad grote steoin geniet van de plaatselijke overheid. De raad is ver tegenwoordigd in diverse commissies om de belangen van de sport te die nen. Samenwerking met de diverse dorpscommissies kan evenwel nog wor den verbeterd. De heer J. M. de Vries werd als af gevaardigde van de Texelse Sportraad benoemd in de provinciale sportraad. Namens de TexeÜse sportraad zal de heer D. Eelman uit De Waal deel uit malken van de beheerscommissie voor de Sporthal. In de Stichting Cultureel Werk is de sportraad voortaan beter vertegenwoordigd, want naast de heer Tj. Huisman heeft nu oolk de heer P. Zevenhoven zitting in het bestuur. Bij de bestuursverkiezing werden de heren C. Kok en P. Zevenhoven her kozen. Voor mevrouw Hellinga-Kan, die in verband met vertrek naar elders, niet herkiesbaar was, werd de heer G. Terwiindt benoemld. Een langer be staande vacature in het bestuur werd bezet door de heer G. Praamstra. Het aportraadbestuur bestaat nu uit: P. Zevenhoven (voorz.), Tj. Huisman (secretaris), C. de Grave (penning meester), C. Kok, J. van Hoorn, D. Eelman, G. Praamstra en G. Terwindt. Als contactman en administrateur fun geert de heer J. M. de Vries. Sportuitwisseling Getracht zal worden op 10 en 11 juni een sportuitwisseling met Heems kerk te organiseren. De eerste contac ten zijn reeds gelegd. In het verleden werden reeds geslaagde ontmoetingen gehouden met o.m. Pui-merend, Opster- land en Wieringen. Het is de bedoeling dat de sportmensen uit Heemskerk bij de Texelse sportvrienden gastvrijheid genieten. Gebleken is dat voor de bekerwed strijden met de „Mok" weinig animo bestaat. De Sportraad zal zich daarom niet meer met de organisatie ervan be zig houden. Verenigingen, die er wel voor voelen, kunnen een ontmoeting incidenteel regelen. De heer J. Dekker wees op de wen selijkheid van een biljart in de kan tine van de LTS. De beheerscommissie voor de sporthal zal nagaan of aan het verlangen kan worden tegemoetgeko men. Record Het aantal mensen, dat zich eerst medisch laat keuren, alvorens aan sport te gaan doen, neemt sterk toe. Dit jaar werden bijna 200 keuringen verricht, hetgeen een record is. Wij hebben juist wat u zoekt fa Gebr. Schoort, tel. 2550 Tijdens de rondvraag kwamen nog tal van eportperikelen aan de orde. Zo werd naar voren gebracht, dat het ge bruik van de sporthal voor gymna- stiekuitvoeringen voor de organiseren de vereniging een dure zaak is. Vroe ger leverden de uitvoeringen een flink saldo op, waarmee de kas kon worden versterkt. Dat kan nu niet meer. Men had evenwel begrip voor de situatie. De gemeente legt op de exploitatie van de hal reeds grote bedragen toe. Op een vraag of de sporthal ook te gebruiken is voor zaalvoetbal, moest ontkennend worden geantwoord. De •zaal is er wel geschikt voor, maar er wordt reeds zo intensief gebruik van gemaakt, dat het weeksohema geheel „vol" is. Om dezelfde reden kon een cursus voor voortumsters niet door gaan. Om organisatorische redenen kon ook de cursus voor sport jeugdleiders niet doorgaan; de cursus is voorlopig naar het najaar verschoven. De belang stelling ervoor was na herhaaldelijke oproepen behoorlijk groot. SCHOORSTEENBRANDJE IN OUDESCHILD OUDESCHILD Dat het gevaarlijk is jarenlang hout en eierkolen te sto ken zonder af en toe de schoorsteen schoon te maken, ondervond dinsdag middag de heer L. Bakker, De Ruyter- straat 75 te Oudeschild. De vette roet die zich lange tijd ongestoord in het rookkanaal had kunnen afzetten, raakte eindelijk in brand toen mevr. Bakker, oezig met de schoonmaak, een aantal afgedankte schoenen in de kachel gooide. De schoorsteen braakte dikke rookwolken uit en werd gloeiend heet. De buren waarschuwden daarop de brandweer. Op even simpele als doeltreffende wijze werd het vuur in het rookkanaal gesmoord: op de pijp- mond werd een flinke graszode ge legd. Na enige tijd werd de schoor- seen opengemaakt, waarbij bleek, dat het ding niet alleen totaal was ver vuild, maar bovendien lekte. De schoor steen mag pas na reparatie weer wor den gebruikt. REKTIFIKATIE De uitslag van de stemming in de TESO-vergadering van vrijdag werd door ons verkeerd vermeld. De heer J. C. Dros werd herkozen met 126 van de 144 stemmen. „TINE MARTHA" VERGROOT OUDESCHILD Het vrachtschip van J. C. Rab N.V. de „Tine Martha" is op de scheepswerf „Vooruit" te Zaan dam verbouwd. De capaciteit werd met bijna 100 ton vergroot, waardoor het vaartuig aanzienlijk langer is gewor den. De verbouwing heeft drie weken gevergd. Oök de „Vliestroom" van Rab vaart weer. Nadat het enige tijd werkloos aan de kade heeft gelegen, is weer een schipper gevonden: de heer P. v.d. Aar De „Vliestroom" en „Tine Martha" vervoeren bouwmaterialen, hoofdzake lijk zand, grint en cement. Stenen wor den tegenwoordig vrijwel uitsluitend Per as naar Texel gebracht. Dat sommige ambtelijke molens zéér langzaam malen, wordt bewezen door de huisvestingsmisère waaronder de dienstkring Texel van Rijkswaterstaat nu al tien jaar gebukt gaat. Al zo lang bestaan er plannen voor een behoorlijk kantoor met bijbehorende woning, ga rage en magazijnen, maar tot dusverre is het bij plannen gebleven. Met de consekwentie, dat het intussen tot twin tig man uitgegroeide personeel (de vier man van de buitendienst niet mee gerekend) zich moet behelpen met een aantal aan elkaar gebouwde kleine houten keten. Deze keten stonden tot voor kort op een terrein aan de R. P. Keijserstraat, eigendom van de N.V. T.E.M. De T.E.M. heeft het betrokken terrein evenwel bestemd voor de uit breiding van het schakelstation cn dienstkringhoofd C P. Harting en zijn staf wisten dus al geruime tijd dat zij moesten vertrekken. Met de nieuw bouw in het vooruitzicht hoopte men het daar zo lang mogelijk te rekken. De TEM was gaarne bereid enkele ma len uitstel van executie te verlenen, maar vond het onlangs welletjes: het terrein moest per 1 april zijn ontruimd. Aldus geschiedde, wat betekende, dat de toch al niet zo heel beste ge bouwtjes uit elkaar genoemen moesten worden om enkele honderden meters verderop, op een Rijksterrein aan het Wezenland, weer te worden opgetrok ken. Op deze merkwaardige wijze werd het tienjarig „jubileum" van de bouw plannen „gevierd". Spectaculair was de verplaatsing van een der keten, de huisvesting voor 4 kustonderzoekers. Dat gebeurde in één keer. Het ge bouwtje werd met man en macht op een soort houten slede gezet en met behulp van een GMC vrachtwagen van de aannemer Daalder naar de nieuwe standplaats gesleept. De andere keet bestaat uit drie aaneengevoegde delen: het eerste is een gebouwtje dat sinds 1957 van de fa. Daalder wordt ge huurd, het tweede is een oud maga zijn, dat enige tijd bij de vuurtoren heeft gestaan en het derde werd on langs vervaardigd van afbraakhout. Wat is de oorzaak van dit gemod der? Zoals gewoonlijk bij dit soort za ken is dat moeilijk te zeggen. Een bij- Hct onderkooien van de kustonderzoekers werd op een slee gezet en in z'n geheel naar de nieuwe standplaats aan het Wezenland gesleept. zonder actieve indruk maakt Rijksge bouwendienst niet. Deze instelling heeft zich met het ontwerpen van het ge bouw belast. Een dezer dagen werd vernomen, dat het plan bij Rijkswater staat ter goedkeuring is ingediend. Waarmee het in een fase gekomen is, waarin de planning voor een particu lier gebouw doorgaans begint. Oorspronkelijk zou het nieuwe RWS- gebouw verrijzen op de plaats waar nu de noodketen staan. (Naast het gebouw van De Wit), maar dit punt werd ach teraf niet voldoende representatief ge acht, waarna de keus viel op het ter rein naast het politiebureau aan de Keesomlaan. Maar deze grond is zelfs nog niet eens gekocht. Een nadeel van het terrein aan de Keesomlaan is, dat er "waarschijnlijk onvoldoende plaats is voor de garages en het magazijn, zodat deze gebouwen wel aan het Wezenland moeten worden gebouwd. Voorlopig zullen de waterstaatsmensen zich nog moeten behelpen. KE'mKJa— WORDT WONING VOOR MAGAZIJNMEESTER TE DUUR? Bij de onlangs gehouden openbare aanbesteding van de bouw van een ma. gazijnmeesterswoning voor de Dienst van Gemeentewerken, was de aanne mersfirma De Porto en De Jong de laagste inschrijver met een bedrag van ƒ55.012,De gunning is aangehouden omdat Gemeentewerken dit bedrag nog rijkelijk hoog vindt. Als het niet moge lijk blijkt met de aannemer een lagere prijs overeen te komen, zal de maga zijnmeester het met een eenvoudiger huis moeten doen. De andere inschrij vers waren: Venema ƒ55.096,Kik kert ƒ56.238,en Koom met ƒ58.400,—. Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct p. nun. FEESTAVOND S.V.O. OOSTEREND Op zaterdag 22 april houdt de sportvereniging Ooster end de jaarlijkse feestavond in „Jatry". Het belooft een goede avond te worden, waarbij alle leden en donateurs van S.V.O. welkom zijn. Het besfuur heeft zelfs met succes een beroep ge daan op twee vrouwelijke artiesten van het vasteland, die cabaret zullen brengen. Het bal na afloop ontbreekt ook deze keer niet. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen dn de periode van 8 april tot en met 14 april tel. 2182, b.g.g. 2406. OOSTEREND Een puur-Oosteren- dcr produktie is de grammofoonplaat, die sinds vorige week in de handel is. Op de blauwe hoes van de plaat prij ken de namen van P. Bakker Pzn., (trompet), Jn. Bakker (orgel) en B. Vlaming (zang) boven een foto van de in de haven liggende Texelse kotter- vloot. De etiketten van de plaat ver melden vier nummers: „De heer is mijn herder", „Loof God, looft zijn naam alom", „Klem vast aan de rots u" cn „Waarheen Pelgrims, waarheen gaat gij". De plaat kost ƒ4,de opbrengst is ten bate van het onlangs aange schafte instrumentarium van „Excel- „Het is zuiver amateurwerk!" zegt de heer P. Bakker senior, die met zijn eenvoudige bandrekorder zelf de op name voor de plaat heeft gemaakt. Ge zien de simpele hulpmiddelen waarvan hij zich bediende, kan het resultaat heel goed worden genoemd. De opname werd in de Gereformeerde Kerk van Oosterend gemaakt. Het bandje ging naar Phonogram, die er een 45 toeren EP-plaatje van sneed. De oplaag was 500 stuks, waarvan er intussen al meer dan 100 zijn verkocht. Zelfs mensen van de overkant hebben al belangstel ling getoond. „Het idee voor een gram mofoonplaat komt eigenlijk van mijn vrouw", geeft Bakker toe. Onze zoon speelt aardig trompet en het leek ons leuk om dat eens op te nemen. We zijn tevreden met de plaat; de mensen vin den hem heel goed. Alleen vaklui kun nen horen dat het amateurwerk is. Ik heb wel moeten experimenteren voor dat het zover was. Het was moeilijk om de lage tonen van het orgel er goed op te krijgen. De oplossing was: twee microfoons, waarvan er een speciaal geschikt was voor het vastleggen van het orgelpedaailwerk". Die microfoon werd door het Elek trotechnisch bureau De Tak te Ooster end geconstrueerd. Het is een soort luidspreker met omgekeerde werking. Ondanks de zelfwerkzaamheid waren de productiekosten van het plaatje CENTRALE OF MEERKAMER- VERWARMING? toch zo hoog, dat enkele honderden exemplaren verkocht moeten worden alvorens geld wordt verdiend. De heer Bakker twijfelt er niet aan dat de platen vlot van de hand zullen gaan. Hij denkt zelfs al aan een volgende produktie die ook ten bate van de nieuwe instrumenten van „Excelsior" aan de man gebracht zal worden. De platen worden o.m. verkocht door de heer Bakker zelf: Verlorenkost 12, tel. (02223) 233. OVERDENKING: Journalist of verslaggever schijnt een moeilijk vak te zijn. Wanneer je bepaalde feiten ziet en doorgeeft, zijn er die 't niet leuk vin den dat je 't doorgeeft. En anderen aan wiie je 't doorgeeft zijn er soms ook al niet blij mee, omdat je hen onrustig maakt. Toch is dat vak van verslaggever blijkbaar al een zeer oud beroep. Heel vroeger heetten die verslaggevers Marcus of Paulus of Johannes enz. Ze hadden bepaalde feiten vastgesteld en Woorden of gezegden opgetekend uit de mond van een man, die zij belangrijk vonden. Zij spraken en schreven over die man, brachten verslag uit over zijn leven en daden. En dat bracht nogal wat onrust bij de overheid, om het maar zacht te zeg gen; bij de mensen ontstond beroering, want die verslaggevers wisten over wie ze spraken en schreven en ze na men geen blad voor de mond. En nog steeds is het niet rustig geworden om trent de persoon van die man. Verschillende van die verslaggevers uit die eerste tijd zijn letterlijk voor de bijl gegaan. Ja, het was toen ook al een betrekkelijk gevaarlijk beroep. Hun werk werd voortgezet en wordt vandaag de dag steeds meer uitgebreid met alle moderne middelen van mede deling. Het leven en de woorden van die man, Jezus van Nazareth, verdragen geen vaste vorm of patroon, waarin mensen het willen gieten: iedere eeuw of halve eeuw komen er weer nieuwe gedachten over Jezus naar voren. Men tast en zoekt naar, en strijdt al eeuwen over de persoon van Jezus en zo houdt Hij zijn woord: Ik ben met U alle dagen, tot aan het einde. Nee, Hij laat ons niet los, blijft bezig met ons. De ene keer geloven wij Jezus is zó, de andere keer weer anders. Maar we ten? nee nog steeds niet; al zijn er zelfverzekerden die zeggen: Hij is zo en niet anders. Toch maar blijven zoeken, meer sa men zoeken. TESO-GEBOUW WORDT NOTARISKANTOOR In de loop van volgend jaar krijgt het TESO-kantoor aan de Elemert te Den Burg een andere bestemming. No taris J. R. van Wijland zal het gebouw huren om er zijn kantoor in te vesti gen. De exacte datum waarop de huur overeenkomst ingaat, staat nog niet vast aangezien deze afhankelijk is van het tijdstip van ingebruikneming van he nieuwe TESO-kantoor op het ha venterrein van Het Horntje. Van de zijde van TESO vernamen wij, dat voor het nieuwe gebouw on langs de njksgoedkeuring is verwor ven. In juni hoopt men het project aan te besteden. Naar wordt verwacht zal het in het voorjaar van 1968 kunnen worden opgeleverd. De praktijk van de afgelopen jaren heeft uitgewezen, dat het wenselijk is de kantoren in de on middellijke nabijheid van het bootbe- drijf te hebben.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1