Cjrom 2w#rL- Jexelsin het In eerste kwartaal 48% auto's meer AGENDA Buurtvereniging bracht bejaarden aangenaam vermaak Vervoerscijfers TESO Rijwielenvervoer met 75°0 gestegen Revue iu drie rusthuizen opgevoerd „Rhewav" Gezondheids-onderkleding «Rhewav» Gezondheids-onderkleding, Texelse kotter liep vast op de „Maartje" [IJDAG 14 APRIL 1967 jUpve N.V. v/h Langevcld De Rooty ijgjbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 li Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den t tel. (02220) 2058, 's avonds (02220) 2403 80e JAARGANG No. 8157 Gisteren kregen wij van de N.V. TESO de vervoerscijfers over de eerste drie maanden van dit jaar ter inzage. Hoewel men er langzamerhand aan ge wend raakt, dat de cijfers telkens weer forse stijgingen ten opzichte van het jaar ervoor vertonen, kan nu toch gesproken worden van een beangstigend snelle groei. In januari, februari en maart werden 28.354 personenauto's ver voerd (vorig jaar 19.202), een vermeerdering dus met 9.152 of 48°/o. Vorig jaar bedroeg de stijging 14°io. Ook het personenvervoer gaf een enorme stij ging te zien: van 117.651 in het eerste kwartaal van 1966 steeg het vervoer tot 160.430, een stijging met 42.779 oftewel 36°/o. Vorig jaar bedroeg de stij ging 8%. Misschien is de stijging van het rijwielenvervoer nog het meest frappant. Deze cijfers vertonen de laatste jaren een langzaam dalende lijn, maar kenne lijk wordt fietsen „in", want van 2.373 in 1966 steeg het aantal vervoerde rij wielen tot 4.162, een toename met 1.789 oftewel 75°/o. In het eerste kwartaal van 1966 was het rijwielenvervoer met l°/o gezakt ten opzichte van dezelfde periode in 1965. Bij dit alles moet men wel be denken, dat de paasdrukte in deze cij fers is begrepen, hetgeen vorig jaar niet het geval was. Dit neemt niet weg, dat van een aanzienlijke stijging kan worden gesproken. Gespecificeerd geven we de ver voerscijfers in de verschillende catego rieën. Tussen haakjes de cijfers over dezelfde periode vorig jaar. Personen: januari 43.346 1(37.565); fe bruari 45.987 (32.696); maart 71.097 (47.390). Personenauto's: januari 7.467 (5.642); februari 8.128 (5.400); maart 12.759 (8.160). Vrachtauto'sjanuari 1.818 (1.517); februari 1.965 (1.489)maart 2.343 (2.152). Rijwielen: januari 938 (703); februari 19 (721); maart 2325 (949). TOON KORTOOMS SPREEKT VOOR VROUWENGILDE De schrijver Toon Kortooms komt op uitnodiging van het Katholiek Vrou wengilde op donderdag 20 april naar Texel. In hotel ,,De Zwaan" zal hij 's avonds een lezing houden onder het motto: het lboek, de lezer en de schrij ver. Toon Kortooms verwierf (Vooral faam door zijn boeken „Beekman en Beekman", „Liefde in de Peel" en .Mijn kinderen eten turf". Het belooft een hoogstaande avond te worden. Be langstellenden zijn welkom; er wordt geen entree geheven. REVUE „TIS ME IE" IN DE ORANJEBOOM De revue „Tis meie" ter gelegenheid van het 10-jang bestaan van de mond harmonicaclub DVC te Den Hoorn, zal niet in het dorpshuis worden gehouden maar in MDe Oranjeboom" te Den g Zoals eerder gemeld staat de revue onder leiding van de heer J. Schreuder, die van diverse zijden me dewerking heeft ondervonden. Het pro gramma omvat toneel, conference, dans en muziek. Het bal na wordt muzikaal verzorgd door de band Mark Five. Alle bezoekers van de avond worden ver zocht deel te nemen aan een moppen wedstrijd. De beste mop, die men in de zaal ten gehore brengt, wordt met een prijs beloond. „Tis meie" wordt zaterdagavond 6 mei gehouden en be gint om acht uur. Zaterdag 15 april Oosterend, Gebouw v. Chr. Belangen, Jeugd raad van de Ncd. Herv. Kerk met de klucht .Vader heeft een bok geschoten", aanvang 20.00 uur. Zondag 16 april Den Burg, Oriënteringsrit MAB-club. Deze rit lelt voor het kampioenschap. Maandag 17 april Oudeschild, 't Skiltjc, Jaarvergadering dorps huis 't Skiltje. Donderdag 20 april 1967 Den Burg, De Zwaan, R.K. Vrouwengilde. Spreker de schrijver Toon Kortooms. Aanvang 20.00 uur. Ook nict-leden zijn welkom. Vrtydag 21 april Den Burg, Dorpshuis, De Kiekendief, aanvang uur. De Cocksdorp, De Hoop, PlattelandvTouwen De Cocksdorp/Eierland. De heer J. T. Vogel uit Apeldoorn komt spreken over de ge schiedenis van het Paleis en het park van „Het too". Na de pauze Flora en Fauna van de e Veluwe. Zaterdag 22 april Den Burg, Schootvoetbaltoernooi op het Texel-terrein. TEXELAAR BIJ HOOGOVENS GEWOND IJMUIDEN De 25-jarige N. Brou wer uit Den Burg werd maandagavond in de vertinnerij van Hoogovens ge wond, toen een zware plaat op een van zijn voeten viel. De blessure was vrij ernstig en de heer Brouewr zal zeker zes weken rust moeten houden. Stabiliteit sterk verbeterd TX 3 INGRIJPEND VERBOUWD OUDESCHILD De kotter TX 3 van de Gebr. van der Vis te Oosterend heeft deze week na een ingrijpende verbouwing weer zee gekozen. In elf weken tijd is het schip op de werf van Visser te Den Helder van een andere motor en een zg. portaalmast voorzien. De in 1960 gebouwde kotter was uitge rust met een 225 pk Industriemotor; deze is nu vervangen door een aanzien lijk zwaardere krachtbron: een 500 pk. Stork motor van 700 toeren met opla ding. De nieuwe motor is bovendien 38 cm. lager geplaatst, wat ten goede komt aan de stabiliteit. De stabiliteit is ook aanzienlijk ver beterd door een kielverzwaring d.m.v. 3 ton beton en de portaalmast, waar door de beide gieken ten behoeve van de iboomkorvisserij veel korter konden worden. Vooral door de portaalmast is het aanzien van de kotter sterk veran derd. Een portaalmast is een dubbele mast, die tussen de voorste mast en de stuurkast is geplaatst. Daaraan zijn de gieken bevestigd. Ook de TX 36 be schikt sinds enige tijd over een por taalmast, tot grote tevredenheid van de opvarenden. De TX 2 is er eveneens van voorzien. De kotter van de Gebr. Van der Vis heeft nu ook een verbe terde winch; 4 in plaats van twee trommels. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 16 april op om 5.43 uur cn gaat onder om 19.38 uur; 19 april op om 5.36 uur en onder om 19 43 uur. Maan: 17 april E.K.; 24 april V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 14 apr. 10.48 en 22.57; 15 apr. 11.18 en 23.29 16 apr. 11 50 en 17 apr. 0.07 en 12.26; 18 apr. 0 52 en 13.18; 19 apr. 2.04 en 14 48; 20 apr. 3.48 cn 16.38; 21 apr. 5.29 cn 18.10; 22 apr 6.55 en 19.25. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. KOELEN OF VRIEZEN Wij hebben juist wat u zoekt fa Gebr. Schoorl, tel. 2550 SAKOR-collectc ook op Texel KINDERBESCHERMING IN NEDERLAND KOMT MILJOENEN TEKORT De subsidie van de overheid aan de kinderbescherming in ons land moet ieder jaar met ruim twee miljoen gul den door giften van particulieren wor den aangevuld om dit werk zo goed mogelijk te laten verrichten. De opbrengst van de vorig jaar hier voor gehouden collecte bedroeg ruim 600.000 gulden. Dit houdt in, dat de Kinderbescherming in Nederland ook dit jaar weer bijna anderhalf miljoen gulden tekort komt, nog afgezien van de miljoenen, die nodig zijn voor de vernieuwing en verbetering van te huizen. Het geld dat door de kinderbescher ming moet worden bijeengebracht, is bestemd voor de particuliere vereni gingen, stichtingen en instellingen, die op dit terrein werkzaam zijn. Het be treft werk ten behoeve van ruim 40.000 Nederlandse kinderen, die op een of andere manier de hulp van de kinderbescherming nodig hebben. Om dit tekort van ruim twee miljoen gulden aan te vullen, houden de geza menlijke Nederlandse Kinderbescher mingsinstellingen van alle gezind ten en ruim 400 in getal, voor dit doel verenigd in de Stichting „SAKOR" jaarlijks een nationale inzameling. Deze collecte wordt dit jaar gehou den van maandag 17 tot en met zater dag 22 april a.s. In deze week zal op onze gehele bevolking een beroep wor den gedaan het werk van de kinder bescherming financieel te steunen. Aan U de keus U\v bijdrage te voldoen aan één der vele collectanten of Uw „offer" over te maken op giro 40 40 40 van de Stichting „SAKOR" te Utrecht. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 19 april a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren Den Hoorn: 13.0013.45 uur; Oosterend en De Waal: 13.4514.45 uur; De Cocksdorp en Eierland: 14.4515.45 uur; De Koog: 15.4516.15 uur. UITSLAG TEKENWEDSTRIJD „WORSTELTENT" Ongeveer honderdvijftig Texelse scholieren hebben meegedaan aan de door de nieuwe directie van „De Wor- steltent" uitgeschreven tekenwedstrijd. Een jury, bestaande uit de heren A. Blok v.d. Velden en H. Tielemans is een hele avond in touw geweest om uit te maken wie voor de prijzen, m de vorm van rondvluchten boven Texel, in aanmerking zouden komen. De op dracht die directeur Kooman aan de jonge tekenaars had gegeven. (De naam „Worsteltent" uitbeelden) was niet makkelijk, maar veel deelnemers le verden een tekening af die opviel door originaliteit Sommigen hadden de ge schiedenis van de voormalige boerderij aangegrepen en hadden worstelende broers getekend. Anderen zochten het in de naam Worsteltent als rebus (een voudig: een worst, een ellemaat en een kampeertent). Winnaar in de categorie 5 t/m 8-ja- rigen werd Lidy Bakker, Duinweg B 149, oud 7 jaar. In de categorie 9 t/m 12-jarigen werd Lucie Keijser, Waal- derstraat 48 te Den Burg (10 jaar) win nares. Omdat de jury de tekeningen alleen op originaliteit beoordeelde, was het uitgesproken erotische karakter van deze inzending geen aanleiding om van prijstoekenning af te zien. In de categorie 13 t/m 16-jarigen ging Irene Maas, Duinweg B 151b te Den Burg (16 jaar) met de eer strijken. Eervolle vermeldingen waren er voor de inzendingen van de 4-jarige Els v.d. Werf te De Cocksdorp, de 8-jarige Lies_ beth Roeper, 't Noorden O 170, de 9- jarige Gerard Veeger, Duinweg B 143 te Den Burg, de 15-jarige Bas Huis man, Schoonoordsingel 6 te Den Burg en de 8-jarige Frits Jan Maas, Duin weg B 151. Uitermate goed en van veel fantasie getuigend noemde de jury de inzending van Monica Maas (13), Duin weg B 151 te Den Burg. Uit de uitslag wordt wel duidelijk dat de familie Maas begaafde tekenaars en tekena- ressen telt. Alle bovengenoemde inzendingen zullen in de Worsteltent worden ten toongesteld. Mensen, die zich „belangeloos" voor anderen inspannen, zijn er tegenwoor dig niet veel meer. Het is daarom op vallend dat vrij veel Texelaars nog steeds gaarne bereid zijn zich voor niemendal uit te sloven, uit idealisme, maar ook omdat zij ontdekken dat het brengen van vermaak een bijzonder prettig werk is. Tenminste, als het pu bliek die inspanning waardeert en er kennelijk behoefte aan heeft. De Texelse bejaarden vormen een grote groep luisteraars, die vooral dankbaar reageren als hen vermaak „van eigen bodem" wordt geboden. Graag laten de •bewoners van de verschillende .bejaar denhuizen de beeldbuis een avond in de steek om te genieten van wat hen in de gezellige recreatiezaal wordt ge presenteerd. Dinsdagavond maakten we in huize Irene zo'n avond mee. Het programma werd verzorgd door de buurtvereniging Schoonoordsingel, Ko- gerstraat, Witte Kruislaan. Het was al de derde keer dat de buurtbewoners voor bejaarden actief waren, want het zelfde programma was ook gebracht in „Sint Jan" en het C. E. Gollards Rust oord. Het succes was daar enorm en ook nu staken de bejaarden hun geest drift voor het gebodene niet onder stoelen of banken. ARNHEM Aan alle draagsters en dragers van Rhewav Gezond- heidsonderkleding maken wij gewoonte getrouw be kend dat onze vertegenwoordiger, de heer A. D. Schaaf- sma (zie foto) in de twee weken, aanvangende op 17 en 24 april het eiland Texel weer hoopt te bezoeken. Er is dan weer gelegenheid met hem event, aanvul lingen, nieuwe bestellingen, nieuwe adressen en repa raties te bespreken. U weet, alle reparatie is gratis, zolang u onze kleding draagt. Wij maken van deze gelegenheid gebruik onze waar dering uit te spreken voor de prettige ontvangst die onze vertegenwoordiger steeds bij u ten deel valt. Inmiddels hoogachtend, Utrechtsestraat 63, Arnhem, telefoon (08300) 25355 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kvr. 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. De vergane LTrker kotter „Maartje" is eindelijk gevonden. In de nacht van dinsdag op woensdag omstreeks 4 uur werd het wrak bij toeval ontdekt door de Texelse kotter TX 12 van de fa. v.d. Slikke en Dogger uit Oosterend. Op ongeveer een halve mijl ten noord noord-oosten van de kenton van het Molengat liep de kotter met de netten op een obstakel. Toen de netten werden opgehaald hing er een plank van een stuurhut en een scheepslantaarn in. Het was duidel"k dat deze artikelen van een kotter afkomstig waren en nog niet lang in zee hadden gelegen. Vol gens de vissers is het vrijwel voor 100°/o zeker dat het wrak waarop men is gestoten, werkelijk de „Maartje" is. Omdat de TX 12 geen Decca-appara- tuur of schrijver aan boord heeft, was het niet mogelijk de positie precies vast te stellen. Op de plaats van de vondst heeft de kotter ook geen boei kunnen leggen, omdat er veel stroom stond, zodat men al een stuk was af gedreven toen de opzienbarende con clusie werd getrokken. In de omgeving van de door de schipper opgegeven po sitie zal dus nog even gezocht moeten worden alvorens men duikers naar de plek kan sturen voor een nader onder zoek. Dat het niet eenvoudig is een ge zonken kotter terug te vinden, blijkt wol uit het feit dat de omgeving waar de vondst nu is gedaan, kort na de ramp intensief is afgezocht door vele Urker kotters, zonder dat men een spoor ontdekte. Algemeen werd daar om aangenomen dat het wrak mijlen ver door de stroom was meegevoerd. Toen een andere Texelse kotter on langs ter hoogte van De Koog op een. onbekend wrak stootte, werd aangeno men dat het de „Maartje" was, maar een onderzoek wees uit dat het een an der obstakel is geweest. Mogen wij Uiv BRUIDSTOILET verzorgen Vraag inlichtingen bij Modehuis MOERBEEK Goed programma Uit de gelederen van de 'buurtver eniging waren twaalf „artiesten" naar voren gekomen, die het anderhalf uur durende programma goed wisten te brengen. Het succes van de revue was mede te danken aan mevrouw J. Craanen-Hemelnjk, die een deel van 'haar Texel-repertoire ten gehore bracht. In een groot aantal door haarzelf gemaakte liederen drukte zij haar toehoorders op het hart hoe mooi haar eiland Texel was en is. Een an dere „vreemde" kracht in het gezel schap was de heer Tom v.d. Wulp, die een reeks melodieën op virtuose wijze aan zijn accordeon ontlokte en gaarne bereid was enkele verzoeknummers als toegift te spelen. De revue werd geopend met een gezamenlijk koor-optreden van alle medewerkenden, met dezelfde melodie werd de avond besloten. Mevrouw Craanen bracht als tweede punt een Texelse liedjespotpourri. Daarna voer den de heren Timmer en Bakelaar het toneelstukje „De etalagepop" op. Het was op zegge en schrijven vijf woor den na uitsluitend stil spel, met een aardige climax. Zwembad Het volgende nummer, dat voorzitter Visser aankondigde, 'was weer een ge zamenlijk gezongen lied Het speelde kennelijk in de (verre) toekomst, want de van handdoeken en badkleding Voorziene zangers bejubelden het zwembad: „Het is eindelijk klaar, al heeft het lang geduurd, nietwaar?" Liedjes uit de oude tijd en een serie oude walsen bracht Tom v.d. Wulp op zijn accordeon ten gehore, waardoor de bejaarde toehoorders in uitgelaten stemming raakten. Er werd geestdrif tig meegezongen, o.a. met het bekende „In het Noorden van ons eiland". Ken nelijk onvoorbereid zongen mevrouw Craanen en de heer Visser het „Zilver draden tussen het goud", evenwel met veel 6ucces. Na een gezellige koffiepauze werd de stemming zomers door een lofzang op het Kogerstrand. Daarna volgde de voordracht Het Kabinet, door mevrouw Craanen, op z'n „plot Ouweskils". Zo ging het voort. Muziek en zang wis selden elkaar af, totdat tot grote GOED BEZOCHTE OUDERAVOND OUDESCHILD De ouderavond van de openbare lagere school werd door een vrij groot aantal ouders be zocht. Van zeven tot acht uur werd van de mogelijkheid gebruik gemaakt om het werk van de kinderen te be kijken. Bij de opening richtte de voorzitster een speciaal woord van welkom tot de twee nieuwe leden van de oudercom missie, mevrouw Joh. Jongedijk en de heer J. Zijm. Namens de heer Hooger- heide werd aan de ouders hartelijk dank gebracht voor de attentie bij zijn afscheid van de school. Het financieel verslag in november liet een daling van het kasgeld van ƒ300,zien. Be sloten werd om het sparen voor de schoolreisjes met 10 cent per week te verhogen en in het vervolg het bezoek aan toneelvoorstellingen enz. uit de scboolkas te betalen. Het aantal leer lingen is vrijwel constant gebleven, doch zal in het komende schooljaar achteruit lopen, daar er 17 kinderen vertrekken en het aantal nieuwe leer lingen 10 zal zijn. In alle lokalen zijn nieuwe gordijnen aangebracht. De zes de klas gaat van 13 - 15 juni met schoolreisje naar Vught, de 3e, 4e en 5e klas gaan naar 't Gooi en de le en 2e klas naar Bergen. Na de pauze kreeg de heer J. Bruin het woord met een zeer interessante lezing, geïllustreerd met kleurendia's, over zijn reis naar Egypte. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. teleurstelling van het gehoor de slui tingstune inzette. Er werden hartelijke dankwoorden gesproken en men liet de buurtbewo ners niet vertrekken na een herhaling van enkele „toppers" uit de show en na de toezegging, dat ze weer eens te rug zouden komen. CENTRALE OF MEERKAMER- VERWARMING? fa Gebr. Schoorl Telefoon 2550 Kan ook gefinancierd worden

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1