VEROORDELEN BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER Nu reeds aandacht voor het hooien is niet moeilijk rubriek voor I On<i<-r rt-ii»ku<- LANDBOUW en VEETEELT ivaar ruim f. 5 miljard ivordt gespaard. We hebben het de laatste tijd meer dere malen gezegd: De kwaliteit van het ruwvoer op Texel is in een paar jaar tijd duidelijk vooruit gegaan. Dat geldt nog meer voor het kuilgras dan voor het hooi. De bereidheid om over te gaan op nieuwe methoden is bij het inkuilen nl. groter dan bij het hooien. Naar ik meen is de reden daarvoor wel aan te geven. Bij het hooien zal het kiezen van een betere methode vrijwel altijd betekenen, dat van hooi in pak ken moet worden overgegaan op los hooi. En men voelt dit, wat de snelheid en het gemak van werken betreft, als een achteruitgang. De nieuwe metho den bij het inkuilen geven een directe' arbeidsverlichting en arbeidsbesparing. Bij het voordrogen behoeft er namelijk minder gewicht te worden verwerkt en bij het maaikneuzen wordt het gras zonder enig handwerk tot in de silo of op de hoop gebracht. Toch menen we, dat het belang om de kwaliteit van het hooi te verbeteren minstens even groot is als bij het kuilgras en dat dit te be reiken is zonder duidelijke nadelen ten aanzien van de arbeid. Kwaliteitsverbetering door ventileren De oorzaak, dat de kwaliteit van het hooi achterblijft is vooral het feit, dat het aantal bedrijven met hooiventilatie de laatste jaren praktisch niet stijgt. En dit hangt weer direct samen met het feit, dat een zeer groot gedeelte van het hooi op Texel wordt geperst. Nu is het niet onmogelijk om gebaald hooi te ventileren, maar het staat wel vast, dat bij het inschuren van los hooi meer profijt kan worden getrokken van hooiventilatie dan bij geperst hooi. We willen er direect aan toevoegen, dat we een paar dagen geleden op een bedrijf waren, waar men ons verzekerde, dat met het ventileren van hooi in pakken een goed resultaat was bereikt. We zijn er echter van overtuigd, dat in dit ge val het hooi langer op het veld moet blijven dan bij verwerking van los hooi en dat bovendien aan het stapelen van de pakken in het vak bijzondere zorg moet worden besteed. Afzuigertje geen hooiventilator! Op de vraag of het hooi geventileerd wordt, krijgen we nog al eens een be vestigend antwoord in gevallen, waar bij gebruik wordt gemaakt van de een voudige afzuigers. Dit apparaat wordt in een gat in het hooivak geplaatst en door het in werking stellen wordt uit de naaste omgeving lucht afgezogen. We willen niet beweren, dat dit sys teem geen enkele waarde heeft. Dit apparaat wordt wel aangeduid als „hooibroeibestrijder" en we nemen graag aan, dat in bepaalde gevallen door deze afzuigertjes hooibroei kan worden voorkomen Als voorlichters over hooiventilatie spreken, hebben ze echter iets anders op het oog. Het gaat dan over een ven tilator met veel grotere capaciteit, die bovendien aangesloten is op een lucht- verdeelkanaal met aansluitende latten_ roosters, die de lucht door de gehele voorraad hooi stuwen. Als het ons wer kelijk te doen is om verkorting van de veldperiode, dan moeten we naar de hooiventilator en niet naar de afzuiger tjes. Wat is er met hooiventilatie te bereiken? We zijn er van overtuigd, dat de veehouder, die we deze week een be zoek brachten en waar ons bleek, dat het hooi in het middengedeelte van het vak een bruine tot zwarte kleur had, veel beter ruwvoer zou hebben gehad als er een ventilatiesysteem aanwezig was geweest. Dit hooi was bij het in schuren nog van goede kwaliteit (de kanten van het vak toonden dit aan), maar door zware broei waren kilo grammen voederwaarde verloren ge gaan. Om nog niet te spreken van de slechte invloed, die dergelijk voer op de gezondheidstoestand van de dieren heeft. Maar hiermee is het belangrijkste niet gezegd. In dit geval had de vee houder de broei kunnen voorkomen. We willen met ventilatie echter meer! Het is de bedoeling de veldperiode (dus het aantal dagen, waarin het hooi op het land ligt) te verkorten. Een periode van 4 dagen droog weer komt veel meer voor dan met vijf of zes dagen. En perioden met 5 dagen droog weer zijn minder zeldzaam dan met zes of zeven dagen. Met een gelijke werkwijze kan hooi, dat geventileerd wordt zeker één tot twee dagen eerder ingeschuurd worden dan hooi, dat als geperst hooi in een niet geventileerd vak komt. Het is nl. een kwestie van hooi met plm. 65°/o droge stof of plm. 80°/o droge stof. Met een zeer droge dag en een intensieve bewerking !(schudden) is die 15°/o water er in één dag uit te krijgen. Maar die ene dag krijgt u lang niet altijd. Niet langer uitstellen Als de ligging van het land ten op zichte van de gebouwen zodanig is, dat het geen groot bezwaar is om los hooi met opraapwagen of ruiterdrager naar de opslagplaats te brengen en als daar- nast die opslagplaats zo is, dat die ge schikt is voor het opslaan van los hooi, dan moet U het ventileren niet langer uitstellen. Mogelijk vraagt U: „Maar de kos ten?" Ook in dit geval gaat de kost voor de baat. Maar dat „de baat" komt, staat voor ons vast als U bereid bent de installatie goed te gebruiken. En even zeker zijn we er van, dat het pro fijt veel groter is dan de kosten. Wat die laatste zijn? In het algemeen wordt er gerekend op een bedrag van .plm. ƒ10,per ton. Daarin zijn begrepen de kosten van afschrijving, onderhoud en stroomverbruik. In meerdere geval len blijft men hier beneden. Maar als U voor een partij van bijv. 40 ton hooi een veel grotere zekerheid op het win nen van goed hooi krijgt door een be drag van ƒ400,dan mag geen ver standige veehouder dit nog één jaar uitstellen. KUILGRAS EN WATER ZIJN VIJANDEN Het is bij alle veehouders voldoende bekend, dat hooi en water niet met el kaar overweg kunnen. Dat geldt niet alleen bij het maken van het hooi in de zomer, maar dit geldt even sterk bij de bewaring. Als één van de grote nade len van buitenbewaring aan de klamp of schelf wordt genoemd het in aanra king komen van het hooi met water. Zelfs de vochtigheid van de buiten lucht is al voldoende om het pikante van hooi te laten verdwijnen. Zeer te recht streeft men er daarom op ons eiland ook naar om het hooi te bewa ren in de schuur. Het is minder bekend, dat ook kuil gras en water elkaar niet verdragen. Men beschouwt kuilgras als een saprijk produkt en een beetje meer of minder water zou daarom voor kuilgras minder erg zijn. We zijn van mening, dat dit misverstand de wereld uit moet. Geen water van beneden Bij het inkuilen hebben we zowel te maken met „grondwater" als met „he melwater". De afgelopen weken zagen we een paar maal, dat het onderste ge deelte van de kuil in kwaliteit was achteruit gegaan door water dat de kuil was binnengedrongen. In één ge val was er sprake van het te diep uit graven van de plaats, waar de hoop kuilgras was neergelegd. De betreffen de veehouder vertelde mij, dat hij op dezelfde plaats in voorgaande jaren geen last had gehad. We nemen dit di rect aan. We hebben een zeer natte herfst en voorwinter gehad. Het is ech ter verstandig met deze mogelijkheid te rekenen. In het tweede geval was er geen sprake van het bewust verdiepen van de ligplaats van de kuil, maar het toe vallig iets lager zijn van de bedoelde plek. Het lijkt ons van groot belang, dat bij het kiezen van een plaats voor een kuilhoop op deze dingen wordt gelet. Het verdient beslist aanbeveling om een wat hoge en droge plaats te kiezen. Ook al met het oog op het feit, dat deze plaats in de winter bereikt moet kunnen worden. Ook niet van boven Ook door regenwater kan een kuil hoop in kwaliteit achteruit gaan. Het is dan ook beslist onjuist, om, zoals we in het afgelopen seizoen zagen, in het begin van de winterperiode een kuil, waarvan de hele winter gevoerd moet worden, al bloot te maken. Achteraf zag bedoelde veehouder dit ook wel in. Het droog houden van kuilgras is veel gemakkelijker geworden sinds het plastic de wereld heeft veroverd. Wel zijn we van mening, dat in veel geval len gebruik wordt gemaakt van te dun plastic, nl. van 0,05 mm. dikte. Het is aan te bevelen om in ieder geval voor voordroogkuilen de dikte van 0,10 mm. te nemen. Het verschil in prijs tussen de twee genoemde dikten is plm. ƒ14, per 100 vierkante meter. Vooral na verwijdering van het gronddek kan men met de zwaardere kwaliteit het water beter uit de kuil houden. We hebben het de laatste weken een paar maal gezien, dat een goede voordroog- kuil na het nat regenen van het gras niet meer uit de broei en schimmel was te houden. CULTUREEL WERK VERSTREKT VOORSCHOTTEN !JI> DOOR TO DORSSEN-VAN LOON 32. Attie keek hem dankbaar aan. „Lijkt me fantastisch, Max. Dolgraag". „Dat is dan afgesproken. Moet ik eh je ouders om toestemming vragen of Ze grinnikte. „Zeg eens.... ik ben achtentwintig. Ik vertel het ze wel, hoor. En. ik verheug me er op". Op dit ogenblik dacht Max Ellegers: Ze is een verdraaid knap ding. HOOFDSTUK 9 Tegen achten reden ze Hoogendijk uit. „Ben je bekend in Rotterdam?" in formeerde hij. „Ik bedoel- weet je er de weg?" Het meisje zat met haar handen ge vouwen in de schoot. „Zo'n beetje. Ik ben er verscheiden malen geweest. Ik verdwaal niet, hoor". „Ik heb om tien uur een conferentie. In het groothandelsgebouw. Voor die tijd kunnen we in de buurt nog een kop koffie drinken. Ik zal je een res taurant wijzen, waar ik al vaker heb gegeten. Daar ga ik heen, als ik klaar ben, zodat we elkaar dan weer ont moeten". „Ik vermaak me wel. Ik kan gelijk een paar dingen kopen, waarvan in Hoogendijk niet voldoende keus is. Maak je om mij geen zorgen". Hij lachte even. „Dus je kunt wel op jezelf passen? Ik bedoel, dat ik later niet van je vader op m'n kop krijg?" Ze draaide zich, verontwaardigd kij kend, naar hem toe. „Zeg eens...." begon ze, maar toen ze zijn lachende gezicht zag, schudde ze het hoofd. „Ik zou er zowaar nog intrappen ook, plaaggeest". Nadat ze koffie gedronken hadden, stond hij op. „Tot vanmiddag dan maar. Denk er om, dat ik geen klach ten over je krijg, he?" Ze fronste haar wenkbrauwen. „Zeg eens, ik ben geen achttien meer!" „O nee?" antwoordde hij geamu seerd. „Je ziet er op het ogenblik an ders wel naar uit". En hierop wist het meisje niets an ders te doen dan te blozen. De urenlange conferentie was voor Max Ellegers enerverend. Het ging om een miljoenenorder, waarin alle car rosseriebouwers van enige betekenis in Nederland zouden delen, namelijk een grote exportorder, waarbij geconcur reerd moest worden onder andere met Engelse conourrenten. Iedere carrosse- diebouwer was naar Rotterdam geko men met een uren- en dagenlang uitge dokterde calculatie, want al zou men met aanzienlijk minder winst genoegen moeten nemen, deze order wilde men hebben, omdat het eerder een prestige kwestie was geworden dan een op dracht, waaraan geld werd verdiend. Aarzelend kwamen de cijfers op tafel. De opdrachtgevers, die voor hun land de scherpste prijs moesten trach ten te krijgen, hadden drie dagen te voren in Engeland aan een dergelijke conferentietafel gezeten, ditmaal met Engelse carrosseriebouwers. En hoewel de cijfers van deze Hollanders hun ver_ rassend meevielen en de Engelse fa brikanten bij voorbaat al uitgeschakeld waren, lieten ze niets merken. Daarvoor bewandelden ze al lang genoeg de di plomatieke wegen. Om vier uur was nog niets defini tiefs bereikt. Er waren voorstellen en tegenvoorstellen gedaan. Tijdens de lunch hadden de opdrachtgevers zich teruggetrokken voor nader beraad. Daarna begonnen beide partijen op nieuw. Maar tegen half vijf was Max Elle gers, die niet bepaald op deze order zat te wachten, omdat hij tot nog toe al tijd volop werk had, aan het eind van zijn geduld. En dat bracht hij dan ook in duidelijke bewoordingen naar voren. Alle gevoerde diplomatieke voorzich tigheid ten spijt. Hij deelde de heren kort en duidelijk mede, dat zijn colle ga's mochten doen wat ze wilden, maar dat van de offerte van „Sornee-Oud- kerk" geen cent meer afging. En als de heren dat niet aanstond, mochten ze gerust met zijn Nederlandse collega's verder gaan praten, dan trok hij zich terug. „Wij, in Hoogendijk, stellen zeer veel prijs op deze order Wij voelen ons gevleid en wij hebben een zeer billijke prijs genoemd. Maar voor een aalmoes werken we niet. Als onze Engelse col lega's dat wel willen, mogen ze gerust hun gang gaan. Sornee-Oudkerk doet dit niet. Men weet nu de prijs. Wil men met ons zaken doen, dan graag. En dan willen wij liefst op zo kort moge- Het dagelijks bestuur van de Stich ting Cultureel Werk Texel stelt he centraal bestuur voor enkele rente dragende voorschotten te verstrekker; Aangenomen mag worden dat de fe den akkoord zullen gaan met het be drag van ƒ600,aan de buurtvereni ging Burdetstraat-Berhardlaan in ver. band met de oprichting van een spee! tuin. Het dorpshuis zal een bedrag vaj 6250,krijgen toegewezen voor verbouw en uitbreiding van het bouw. Aan „Excelsior" te Oosterem zal een tijdelijke geldlening vaj ƒ10.500,worden verstrekt voor aanschaf van nieuwe instrumenten Tenslotte wordt voorgesteld de Sport vereniging Cocksdorp 6500,te lene: voor de bouw van een kleedlokaal. lijk termijn weten waar" we aan toe zijn. Onze offerte doen wij nog één week gestand Daarna kunnen de heren hem als vervallen verklaard beschou wen. En als mijn geachte collega's hier er anders over denken, mogen ze dat gerust zeggen. Ik zal ze er vast niet lelijk om aankijken, al gaan ze buiten mij om met deze order strijken. Maar er moeten nu maar eens spijkers met koppen geslagen worden". Dat was mannentaal en een paar oudere collega's van Max knikten goedkeurend. Een ander nam het woord en viel Max Ellegers bij. In derdaad was de opgegeven prijs rede lijk. Zo laag als maar mogelijk was. Konden de heren in Engeland goed koper terecht, dan was het maar beter de conferentie te staken, want dan was elke minuut tijd verknoeien En een derde spreker zei, dat hij het met beide vorige eens was. Nogmaals trokken de opdrachtgevers zich terug. Niet lang, want vóór vijven werd medegedeeld, dat men besloten had de order in Nederland te plaatsen, te verdelen over al de hier aanwezige carrosseriebouwers tegen de door hen deze middag genoemde uiterste prijs. Over levertijden en betalingen kon la ter preciezer gesproken worden. Het voorlopige contract was gereed. Als de heren wilden tekenen. Het voorlopige contract werd zeer nauwkeurig nagelezen; de advokaat van de carrosseriefabrikanten adviseerde tenslotte, dat het water dicht was. Om half zes ging iedereen voldaan weg; de miljoenenorder was in Nederland geplaatst. Er werd een com muniqué aan de pers verstrekt, werden handen gedrukt en afscheid genomen, waarna Max zich naar hel restaurant spoedde, waar hij met Attie Bengers had afgesproken. Haar ogen lichtten blij op, toen ze hem zag komen Max verontschuldigde zich. „Niemand had kunnen voorzien, dat het zo lang zou duren; het waren taaie klanten, maar we hebben het ge wonnen. De order is voor ons. Morgen ochtend lees je het wel in de krant." Hij ging zitten en nam de spijskaart in de hand. „Ik ben gewoon uitgeram meld". „Begrijpelijk". Ze keek op haar hor loge. „Bij half zeven. Ik heb alvast wat genomen. Het duurde zo lang. Ik dacht: als-ie me maar met vergeten is". Max schudde zijn hoofd. „Als het nog langer had geduurd, zou ik wel even hierheen gebeld hebben". „Waar ging het om? Autobussen?" „Stadsbussen voor vijf Zuid-Ameri kaanse landen. Ik ga er zestig bouwen'' Ze keek hem verbluft aan. „Toe maar zestig. Zeg, jij bent intussen grootindustrieel geworden". Hij lachte, een beetje verlegen. „Sor- nee bouwde voor de oorlog al carros- series. En in het buitenland heeft on# naam nu een goede klank. Het zijn niet de eerste bussen, die van ons de grens over gaan. In Frankrijk lopen er ook En in Zweden. Nu gaan ze voor het eerst de oceaan over". „Gefeliciteerd. Het is wel een geluk wens waard". (Wordt vervolgd) 70. Het klamme angstzweet brak Sta len Pier uit, doch omdat hij een dik betaalde beroepswielrenner was, kon hij dit zweet met een kostbaar zijden zakdoekje afwissen. „Wa. wat zei U, meneer?" sta melde hij. „Ww.... was d..dat een dikke k. .kerel met een geruit jasje aan?" „O jeetje, dan was het dikke Kobus!" gichelden de omstanders. „En daar komt-ie net binnen! Dat kan nog lollig worden, jongens!" En jawel hoor, daar kwam Kobus al aan. Met enkele forse schreden stelde hij zich öp vlak voor Stalen Pier en met een achteloos gebaar haalde hij een stapeltje bankbiljetten uit zijn zak. Eentje ervan liet hij minachtend neer- fladderen voor de ogen van Stalen Pier. „Pak je geld op, man", zei hij met donderdende stem. „Ik wacht niet met betalen tot morgenmiddag twaalf uur! Je mag dit geld dus één nachtje in de zak hebben, want morgenmiddag om twaalf uur win ik het dubbele van je terug. Ik eis mijn „revans" op, zie je! En daag je uit voor tweeduuzend gul den!" „Ik.... ik f. .fiets niet meer tegen jou....", piepte Stalen Pier benauwd. „Ik eis mijn revans!!" donderde Kobus. „Nou mot je sportief blijven, Pierf zeiden de op sensatie beluste omstan ders. „Kobus heeft recht op revans! Die moet je hem geven!" „Goed dan...." zuchtte Pier. „M. morgen om twaalf uur zullen we nog een keer fietsen. Voor tweed, .duizend gulden En Eelco Eelkema, die ook in Het Witte Paard aanwezig was, schreef ge belgd alles precies in zijn boekje op Ruim 5 miljard gulden, gespaard bij de Raiffeisenbank door meer dan 2 miljoen spaarders. NIEUWE AANWINSTEN VAN DE OPENBARE BIBLIOTHEEK C Studieboeken Ambacht en techniek van de kunste- naar; Bibby, C. Ras, vooroordeel jjj opvoeding; Booy, Th. Het is stil op he Loo; Chandu, J. F. Astrologisch kom' n0( pas; Chorus, A. M. J. Zuigeling cd jjn( kleuter; Contini, M. Mode aller tijden; Cullman, O., en O. Karrer. Eenheid h Christus; Eipper, P. Senta de gele dog; ,jq Emmenes, A. van. Speel beter voetbal; Eppens-van Veen, J. H. Potterie, Forbes, W. A. De antieke keuken, Ien Hirschfeld, H. M. Herinneringen uit d? jaren 1933-1939; Hirschfeld, H. M. Her. inneringen uit de bezettingstijd; Horn- man, W. De gesel van de angst; Jager, O. Het is wat te zeggen; Janssen, R Th. Het grote handenarbeid-boek; Lj Jung, C. G. Herinneringen, dromen, ge. Je( dachten; Leeuw, A. van der. Die van Rn hun leven vertelden; Monnik, G. Reis- avontuur rond Sefania; Moyzisch, L. C. LOa Operatie Cicero; Nagel, J. Ha, die 'e PvdA; Olyslager, P. Auto-ABC, Read H. Moderne beeldhouwkunst; Schlesin- ger, A. M. De duizend dagen; Sierksm- K. Vlaggen; Sluyser, M. Amsterdam, je hebt een zoute smaak; Stresau, H. Er- nest Hemingway; Wamecke, G. Onze vlinders; Weerlee, D. van Wat de pro- vo's willen; Ziekte en gezondheid. aei Tijdschriften: Avenue, Burda-moden; Muziekexpress, Muziekparade; Regina-mode; Spiegel historiael; Trefpunt; Tijdschrift voor maatschappelijk werk; Uitleg. SCHIETOEFENINGEN Op dinsdag 18 april wordt door H M I Limburg te Den Helder V 0-geschoter. vanaf Zuid 23 Noordzijde; in schoots- peiling van 050° RW; maximaal onvei- Fc lige afstand 20 000 meter. Onveilig? Nl strook langs peilingslijn 050° RW, mijl breed in NW richting en 4 mijl is 3e1 ZO richting. Maximaal onveilige hoog- te 7000 meter.

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 4